HU211004B - Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces - Google Patents

Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces Download PDF

Info

Publication number
HU211004B
HU211004B HU199191A HU199191A HU211004B HU 211004 B HU211004 B HU 211004B HU 199191 A HU199191 A HU 199191A HU 199191 A HU199191 A HU 199191A HU 211004 B HU211004 B HU 211004B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
air
jet
cleaning
mixture
Prior art date
Application number
HU199191A
Other languages
English (en)
Other versions
HU911991D0 (en
HUT61687A (en
Inventor
Johan Szuecs
Original Assignee
Szuecs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szuecs filed Critical Szuecs
Priority to HU199191A priority Critical patent/HU211004B/hu
Publication of HU911991D0 publication Critical patent/HU911991D0/hu
Publication of HUT61687A publication Critical patent/HUT61687A/hu
Publication of HU211004B publication Critical patent/HU211004B/hu

Links

Landscapes

  • Nozzles (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás tégla- és terméskőfelületek kímélő tisztítására, amelyet levegőből, dolomitszemcsékből és vízből álló sugárral valósítunk meg.
Mint ismeretes, fém- vagy kőfelületek és különösen a légköri hatások miatt szennyeződött és megtámadott felületek tisztítására általában szemcseszórást használnak a felületi szennyrétegek eltávolítása érdekében. Az ismert eljárások során leggyakrabban felhasznált sugarak: homok, kvarc, korund vagy pernye, illetve más hasonló részecskékből állnak, melyek kb. 0,01-3 mm közötti szemcsemérettel rendelkeznek. Ezekhez a szemcsesugarakhoz jelentős mennyiségű vizet adnak, hogy a szennyezett felületre becsapódó sugárrészecskéket a már leoldott szennyréteggel együtt a felületről leöblítsék. A probléma a sugár megfelelő keménységű és szemcsézetű anyagának kiválasztása, hogy a tisztító eljárás a szennyezet felületet - amennyire csak lehetséges - a legkevéssé károsítsa, de ugyanakkor jó tisztító hatást érjünk el.
Az EP A 0 171 488 sz. szabadalmi leírás kő- és fémfelületek kímélő tisztító eljárására mutat be példát. Ezen ismert eljárás során egy, a saját tengelye körül forgó tisztító sugarat alkalmaznak, mely levegőből, vízből és szemcsékből áll, s melyben a levegő térfogata a víz térfogatának sokszorosát teszi ki. így a szennyező rétegeket egyfajta törlőmozgással igen kímélő módon távolítják el a tisztítandó felületről, szóróanyagként pedig éles élű, igen szemcsézett anyagot, célszerűen maximum 1 mm szemcseméretű üvegport használnak. Előnyös, ha a tisztítósugárban a levegő aránya a víztérfogat kb. 200-1200-szorosát teszi ki, ahol is a sugár haladási irányában a térfogat szerinti levegőarány a sugár tágulása - expanziója - miatt erősen növekszik, s így a nagyobb értékek felé tolódik el. A bevezetett levegő- és víz térfogataránya a következő tartományokba esik percenként: 1,5-2,2 m3 levegő, valamint percenként 6,7-8,2 liter víz. Ez a főként öblítésre szolgáló víz a tégla- és terméskőfelületek vagy más hasonlók tisztítása során a kapilláris hatás következtében behatol a mélyebb felületi rétegekbe, amely azonban nemkívánatos kimosódásokhoz és egyéb károsodáshoz vezet. Mielőtt a tisztítás során nedvesen kezelt felületen további munkálatokat végezhetnének, egy, a következő technológiai lépés megtétele előtt hosszabb szünetet - gyakran több, mint egy munkanapot - ki kell várni, amely azonban általában további költségnövekedéssel jár. .
Erősen szennyezett felületek különösen kímélő és egyidejűleg alapos tisztítására EP-A 0 374 291 sz. szabadalmi leírás ad kitanítást, ahol a tisztító hatást dolomitrészecskék szóróanyagként történő felhasználásával érik el. Különösen előnyös kb. 3,5, de legfeljebb 4 Mohs keménységű és 0 0,01-1 mm szemcsenagyságú dolomitszemcsék felhasználása. Az eljárás lényegében azonos a fent említett EP-A 0 171 448 sz. szabadalmi leírás szerinti eljárással. Ennek következtében nemcsak üveg-, beton-, fém-, kő- vagy fafelületek, de freskók és még falfestmények vagy festmények is rendszeresen tisztíthatok ilyen módon, minden károsodás nélkül. Hátránya, hogy ugyanúgy számolni kell a sugár víztartalma következtében fellépő korábban leírt problémákkal.
A jelen találmány célja egy, a tégla- és terméskőfelületek kímélő tisztítására szolgáló eljárás kidolgozása, amelynek segítségével kiküszöbölhetők vagy legalábbis csökkenthetők a technika mai állása szerint ismert eljárásoknál fellépő problémák. A találmány szerinti eljárás célja különösen a tisztítás okozta felületi sérülések csökkentése.
A találmány szerinti célkitűzést olyan eljárással valósítjuk meg, amelynek során a sugárba percenként legfeljebb 2,5 liter vizet adagolunk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja során a felhasználandó vizet 15-40 bar nyomáson vezetjük be a keverőfejbe, majd pedig a keverőfejbe további percenként 1,5-2,5 Nm3, 2,5-5 bar nyomású levegőt is bevezetünk.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös foganatosítási módja során percenként 2,2 Nm3 kb. 4,5 bar nyomású levegőt, és 1 liter, kb. 20 bar nyomású vizet vezetünk be a keverőfejbe.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja során 0,2-0,8 mm szemcsenagyságú dolomitszemcséket használunk fel.
A találmány szerinti eljárás egy célszerű foganatosítási módja során a tisztításhoz saját tengelye körül forgómozgást végző sugarat alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárás egy példaképpeni foganatosítási módja során a szóróberendezés keverőfejébe percenként célszerűen 1,5-2,5 m3 levegőt és 0,5-2,5 liter vizet vezetünk be, amit az ezt követő szóráskor összekeverünk és megforgatunk. E folyamat 2,4-5 bar levegő- és 15-40 bar víznyomás mellett megy végbe. Ezen nyomástartományokon belül percenként 6005000 térfogatrész levegő és 1 térfogatrész víz halad keresztül a szóróberendezésen.
Kísérleti tapasztalatok azt mutatták, hogy külső homlokzatok és különösen tégla- és terméskőanyagok tisztítására a 0,05-1 mm, de méginkább a 0,2-0,8 mm szemcsézetű dolomitrészecskék esetén érték el az optimális tisztítóhatást.
A továbbiakban egy, a találmány szerinti eljárás egy előnyös alkalmazási módját a csatolt ábra alapján részleteiben ismertetjük, ahol az
1. ábra az eljárás során alkalmazott szórófejnek a tisztítandó felülethez viszonyított helyzete, metszetben. Az 1. ábrán, a találmány szerinti eljárás megvalósítására alkalmas szóróberendezés látható, amelynek 10 keverőfeje annak a beömlő oldalán egy 11 és 13 csőcsonkkal van ellátva. A 11 és 13 csőcsonkok 12, illetve 14 középtengelyén keresztül vezetjük be a sugár alkotóelemeit a 10 keverőfejbe. All csőcsonkon keresztül a nyomás alatt álló víz, a 13 csőcsonkon keresztül pedig a szintén nyomás alatt álló szórószemcse-levegőkeverék kerül be a 10 keverőfej 16 keverőterébe. Megjegyezzük, hogy a 11 és 13 csőcsonkon érkező alkotóelemek nyomásviszonyát a mindenkori felhasználáshoz a tisztítandó felület paramétereihez igazítjuk.
A 10 keverőfej egy köralakú 17 íuvókanyílással van ellátva, amelynek legkisebb átmérője kb. 1 mm és
HU 211 004 Β ahol a víz szétporlad, s így már permetként kerül a 16 keverőtérbe.
A szórószemcse-levegő keveréket kb. 4,5 bar, a vizet kb. 20 bar nyomással vezetjük a 10 keverőfej 16 keverőterébe. Ennél a kiviteli példánál tehát a keverékarány: 1 liter vízhez 2,2 Nm3 (normál m3) levegő percenként. A tisztítás hatásfokának lényeges csökkentése nélkül - megfelelően kiválasztott nyomásviszonyok esetén - a vízátfolyást 0,5-2,5 liter/perc között lehet megválasztani.
A 16 keverőtérben a két sugár-alkotóelem egy közös sugárrá keveredik, amely a 11 és 13 csőcsonkok elhelyezésének, valamint a 16 keverőtér geometriájának következtében saját tengelye körül forog. E cél érdekében a víz bevezetése a 11 csőcsonkon keresztül kb. a sugár 20 tengelyével párhuzamosan történik, miközben a dolomitszemcsék és a levegő keveréke az ehhez képest ferdén elhelyezkedett, excentrikus 13 csőcsonkon keresztül jut a 10 keverőfejbe. Az összsugár ezután a 10 keverőfej 18 fúvókáján keresztül lép ki a 20 tengely mentén és eléri a tisztítandó tárgy 22 felületét. A sugár forgó mozgásának eredményeképpen a 22 felületen kímélve tisztító törlőmozgást végez.
Amennyiben 0 0,05-1 mm, de inkább 0 0,2-0,8 mm szemcseméretű, kb. 3,5 Mohs keménységű dolomit szemcséket alkalmazzuk, akkor az öblítővíz csupán a fent említett csekély mennyiségben szükséges. Az üvegporhoz hasonlóan éles élű dolomitszemcsék éppen éles élű alakjuknál fogva, különösen alkalmasak a 10 keverőfej 16 keverőterében az örvénylés kialakítására, mivel - ellentétben az erős legömbölyített szórószemcséjű anyagokkal - az örvénylő víz-levegő keveréknek jó támadási felületet nyújtanak, s így a keverék könynyen magával ragadja őket.
így nem különösen meglepő, hogy ezeket az éles élű dolomitszemcséket a megtisztított felületről a találmány szerinti csekély vízmennyiséggel is el lehet távolítani. Ezzel szemben az éles üvegpor szemcsékkel végzett összehasonlító kísérleteknél lényegesen nagyobb mennyiségű vízre volt szükség.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy egyrészt ahogy a technika mai állása szerint is ismert - dolomitrészecskéket használunk a tisztítósugár anyagként, de ehhez különösen kevés vizet adunk hozzá. Meglepő, hogy a dolomitrészecskék felhasználásakor a tisztítósugárban legfeljebb 2,5 liter/perc vízemnnyiség is elegendő a leoldott szennyező rétegek és a sugár anyagrészecskéinek lemosásához. A csekély vízmennyiség következtében a víz behatolási mélysége a felületi rétegekbe - például egy homokkő homlokzatánál - az eddig ismert eljárásokhoz viszonyítva igen csekély, így a tégla- és termékősfelületek nemkívánatos felületi szuszpendálódása majdnem teljesen kiküszöbölhető.
Továbbá jelentősen csökken a száradási idő találmány szerinti alacsony öblítővíz mennyiségnek köszönhetően. Emiatt a találmány szerinti eljárás különösen alkalmas épületbelsők tisztítására, ahol a nedves tisztítás már eleve külön problémákat okozna. Végül a tisztítósugár takarékos vízfelhasználásával a sugár előállításához szükséges energiában is elérhető megtakarítás, mivel a kisebb tömegáramnak megfelelően kisebb gyorsítóerőt kell kifejteni. Forgó és így már felépítéséből adódóan különösen kímélő tisztítósugár esetén, ezenkívül még a forgásra fordítandó energia is csökkenthető, mivel csak csekély tömegű vizet kell forgásba hozni.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás tégla- és terméskőfelületek kímélő tisztítására, amelyet levegőből, dolomitszemcsékből és vízből álló sugárral valósítunk meg, és amely eljárás során: a sugár alkotóelemeit egy szóróberendezés keverőfejében összekeverjük és egy fúvókán keresztül permetezzük ki a tisztítandó felületre, ahol a víz térfogata percenként legalább 0,5 liter és a levegő térfogata a vízének legalább 200-szorosa, továbbá legfeljebb 4 Mohs keménységű és 0,05-1 mm átmérőjű dolomitrészecskéket alkalmazunk, azzal jellemezve, hogy a sugárba percenként legfeljebb 2,5 liter vizet adagolunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a sugár kialakítása során a keverőfejbe (10) 1540 bar nyomású vizet vezetünk be.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a keverőfejbe (10) percenként 1,5-2,5 Nm3, 2,5-5 bar nyomású levegőt vezetünk be.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a keverőfejbe (10) percenként 2,2 Nm3, kb. 4,
  5. 5 bar nyomású levegőt, és 1 liter, kb. 20 bar nyomású vizet vezetünk be.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a tisztításhoz 0,2-0,8 mm szemcsenagyságú dolomitszemcséket alkalmazunk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a tisztításhoz saját tengelye körül forgómozgást végző sugarat alkalmazunk.
HU199191A 1991-06-14 1991-06-14 Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces HU211004B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU199191A HU211004B (en) 1991-06-14 1991-06-14 Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU199191A HU211004B (en) 1991-06-14 1991-06-14 Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911991D0 HU911991D0 (en) 1991-12-30
HUT61687A HUT61687A (en) 1993-03-01
HU211004B true HU211004B (en) 1995-09-28

Family

ID=10957190

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU199191A HU211004B (en) 1991-06-14 1991-06-14 Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211004B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU911991D0 (en) 1991-12-30
HUT61687A (en) 1993-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5035090A (en) Apparatus and method for cleaning stone and metal surfaces
US2605596A (en) Method of cleaning surfaces
AU663607B2 (en) Apparatus and method for treating sensitive surfaces, in particular of sculptures
US5509971A (en) Process for removing coatings from hard surfaces
US5827114A (en) Slurry blasting process
US5484325A (en) Blast nozzle containing water atomizer for dust control
US4249956A (en) Method of removing paint from a brick surface
US5384990A (en) Water blasting process
JP3372543B2 (ja) 築造体の精細掃除方法および当該方法を実施する装置
US20100167631A1 (en) Method for removing surface coatings
CN1143767C (zh) 制造防滑地板的方法
HU211004B (en) Method of smooth cleaning brick and rubble surfaces
EP0137765B1 (en) Spraying gun
HU210489B (en) Surface-cleaning apparatus for cleaning stone, artificial stone, concrete and metal surfaces
US5857900A (en) Blast nozzle containing water atomizer
WO2006068533A1 (fr) Procede et dispositif de traitement par jet abrasif
EP0358648B1 (en) Abrasive blasting apparatus
RU2413602C2 (ru) Способ гидроабразивной очистки поверхностей путем удаления тонких поверхностных слоев
FR2709257A1 (fr) Procédé de nettoyage de bâtiment par très basse pression.
RU81116U1 (ru) Пистолет для сухой воздушной абразивной очистки поверхностей
CH680197A5 (fr) Procédé pour le nettoyage, lustrage et polissage . de matériaux fragiles tels que pierre et peinture
AU1502601A (en) A process for surface cleaning
WO1994008753A1 (en) Blast nozzle containing water atomizer for dust control
ZA200105100B (en) Method for removing surface coatings.
JPS6195999A (ja) 鑑賞用岩石の表面加工方法およびその装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
DNF4 Restoration of lapsed final protection
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee