HU206758B - Method for determining the probable dimensions of groundwater sources - Google Patents

Method for determining the probable dimensions of groundwater sources Download PDF

Info

Publication number
HU206758B
HU206758B HU854402A HU440285A HU206758B HU 206758 B HU206758 B HU 206758B HU 854402 A HU854402 A HU 854402A HU 440285 A HU440285 A HU 440285A HU 206758 B HU206758 B HU 206758B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
pumping
test tube
yield
groundwater
Prior art date
Application number
HU854402A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT53172A (en
Inventor
Risto Reijonen
Veli E Rijonen
Original Assignee
Veli Reijonen Ov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veli Reijonen Ov filed Critical Veli Reijonen Ov
Publication of HUT53172A publication Critical patent/HUT53172A/hu
Publication of HU206758B publication Critical patent/HU206758B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B49/00Testing the nature of borehole walls; Formation testing; Methods or apparatus for obtaining samples of soil or well fluids, specially adapted to earth drilling or wells
    • E21B49/08Obtaining fluid samples or testing fluids, in boreholes or wells
    • E21B49/087Well testing, e.g. testing for reservoir productivity or formation parameters
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D19/00Keeping dry foundation sites or other areas in the ground
    • E02D19/06Restraining of underground water
    • E02D19/10Restraining of underground water by lowering level of ground water

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás talajvízforrások várható méreteinek meghatározására, ill. az eddiginél pontosabb feltárására, valamint a várható vízhozam pontos meghatározására. A találmány szerinti eljárás igen jól hasznosítható esetleges talajvíztárolók telepítésének tervezésénél, és azok méreteinek meghatározásánál.
A talajvízforrások meghatározása a kiválasztott hely, talaj és talajvíz viszonyainak feltárásával kezdődik. Megbízható alapinformációk teszik azonban csak lehetővé, hogy pontos tervezést lehessen végezni.
A talajvízforrások feltárásánál és a várható vízhozam pontos felmérésénél az alábbi eredményekre és mérésekre van feltétlenül szükség:
- a teljes vizet adó talajhálózat felmérése fúrásokkal és mintavételezéssel,
- a hozam mérésére irányuló szivattyúzások különböző mélységekben, a szivattyúzás alatti megfigyelésekkel,
- próbaszivattyúzások a víztáphálózat mentén,
- talajvízmérések szintén a teljes táphálózat mentén,
- a vízminták laboratóriumi mérése,
- topográfiai rajzok készítése, a víztápláló hálózat szintpontjainak kijelölése a teljes területen,
- különböző további mérések (a terület alaprajza, a kutatási pontok bejelölése, stb.),
- további információk szükségesek a víztápláló hálózat átlagos hozamára [m3/nap] értékben és pillanatnyi hozamára [m3/s] értékben.
A források felkutatásánál a méreteinek meghatározásához elsődleges kiindulási pont a hozzá tartozó víz áramlási területe méretének és elhelyezkedésének a feltárása. Ezalatt azokat a területeket értjük, amelyeken keresztül talajvíz juthat a forráshoz, azaz egy csőalakú tároló szűrőtartományának a külső kerületén kívüli terület vagy például egy fúrt forrás aljánál az azon kívüli terület.
Lényeges jellemző azonban a talajvízforrások felkutatásánál a fent említett áramlási területen kívül eső rész talajviszonyainak, illetőleg annak a vízvezetőképességének ismerete. Fontos jellemző, hogy a talaj szemcseméretei alapján meghatározott áramlási sebességet a talajvíz sebessége ne lépje túl.
Még ha a fent ismertetett szempontokat mind figye- lembe is vesszük, gyakran előfordul, hogy nem tudjuk teljesen pontosan felmérni a tényleges helyzetet. Ennek az az oka, hogy a talajból vett minta nem biztos, hogy alapvetően jellemző az ottani talajra, mivel például a laboratóriumban mért szemcseméret nem egyezik meg a valódi szemcseméretekkel.
Egy talajvízforrás feltárását tehát mindenképpen jobban össze kell kapcsolni az egyéb mérésekkel és egyéb kutatásokkal. Gyakorlatban az a helyzet, hogy a talajból fúrással vesznek mintát, ennek alapján határozzák meg az adott réteg vízelvezetőképességét, a vízhozamot pedig szivattyúzással határozzák meg.
Általánosan elterjedt, hogy egy adott talajvízforrásból nyerhető víz mennyiségét az úgynevezett német szabvány szerint vett mintával határozzák meg. Ebben az esetben a mintát megszűrik, és ebből határozzák meg a talaj tényleges d10 szemcseméretét, amelyet a következő képletbe helyettesítenek be:
ahol ~ Ρρπ1τ x d10 280
Q - az adott vízforrásból kinyerhető víz,
Dp - a fúrás átmérője, h - a szűrőcső hossza, d]0 - az úgynevezett tényleges szemcseméret.
Erőfeszítések történtek már olyan vizsgálati szűrőcső kifejlesztésére, amelynek segítségével a legjobb közelítéssel határozható meg a talaj szemcsemérete, a talajvíz csökkenése, illetőleg évszakonkénti változás, valamint mennyiségi jellemzői.
Eszerint a csőben lévő szintcsökkenést a következő képlettel lehet meghatározni:
ahol sn - a kútban lévő vízcsökkenés szintje,
Q - az adott vízből nyerhető vízmennyiség,
T - a víztároló réteg vízvezetőképessége, ahol a vízvezető réteg 0,01 l57xd10xb, ahol b a réteg vastagsága, t - szivattyúzási idő, r - a cső sugara,
S - tárolási tényező.
A T vízvezetőképesség szivattyúzás sorozattal is meghatározható.
A fent ismertetett méréssel és mintavételezéssel meghatározott eredmények hátránya, hogy meglehetősen pontatlanok. A pontatlanság okai a következők:
- A vizsgálati minta nem jellemző teljes mértékben a talajra, mivel más is történik, mint egyszerű mintavételezés. Ha például sziklán keresztül fúrunk, akkor a mérés során az eredményt úgy értékeljük ki, mintha nem is sziklán fúrnánk keresztül, mivel a fúrás nagynyomású fúrógéppel történik, amely a mintavételezésre szánt anyagot darabolja is, és sokkal finomabb szemcseméretet ad, mint a valóság.
Természetesen nem a szemcseméret nem kielégítő meghatározása az egyetlen tényező, amely a számítás nem kiélégítő eredményéhez vezet. Befolyásolja a talajréteg tömörsége és a szemcsék alakja is (az agyag például nem vezeti jól a vizet). Ha pedig a vett minta megfelelően képviseli is a talajt, nem biztos, hogy például 3 m-re az előbbi vizsgálati ponttól nincs-e valami egyéb befolyásoló tényező.
A találmánnyal célul tűztük ki egy olyan eljárás kidolgozását, amelynek segítségével talajvízforrások még a kutatás fázisában az ismert módszerek pontosságánál nagyobb pontossággal határozhatók meg.
A találmány szerinti eljárással a végleges szívócső hossza és elhelyezése már eleve sokkal pontosabban határozható meg, a legtöbb esetben sokkal kevesebb próba2
HU 206758 Β fúrásra van szükség és a fúrások mélysége is kisebb lehet. Ez utóbbi komoly költségcsökkentő tényező is.
A találmány szerinti eljárás talajvízforrások várható méreteinek meghatározására szolgál szűrővel ellátott vizsgálócsőbe való szivattyúzással.
A találmány szerinti eljárás lényege abban van, hogy a szűrővel ellátott vizsgálócsövet a talajba süllyesztjük, a vizsgálócsőbe egymás után többször a talajban különböző áramlási sebességek mellett, léptető üzemmódban vizet szívunk, majd minden egyes lépés után megmérjük a vizsgálócsőbe áramló vízmennyiséget és a hidrosztatikai magasságot, és ebből határozzuk meg a végleges kút hozamát ezen a mért helyen.
Ugyancsak előnyös a találmány szerint, ha a léptető üzemmódban történő szivattyúzást úgy valósítjuk meg, hogy rövid szivattyúzási periódust alkalmazunk, a hidrosztatikai vízmagasságot pedig különböző vízhozamoknál megmérjük, és a hidrosztatikai magasságot és a mért hozamot a szintcsökkenés függvényében vizsgáljuk.
Célszerű továbbá a találmány szerint, ha a szivatytyúzási periódusidőt 15 sec-20 perc közé esően választjuk meg.
Előnyös továbbá a találmány szerint, ha a vizsgálócső szűrőrészét rövidebbre választjuk, mint a területen a vízoszlop magassága, a szivattyúzást a teljes vízmagasság-tartományban elvégezzük úgy, hogy a vizsgálócső szűrőrészét egyenlő távolságokban annak hossza mentén mozgatjuk.
Ugyancsak előnyös a találmány szerint, ha léptető üzemmódban vizet szivattyúzunk a talajba a vizsgálócsövön át, és minden egyes lépés után megmérjük a fajlagos hozamot.
A találmány szerint célszerű, ha a vizsgálócsőben a szűrőrészt rövidebbre választjuk meg, mint az adott területen a talajvízszint hidrosztatikai magassága, külön szivattyúzási sorozatot végzünk el a hidrosztatikai magasság teljes tartományában, a vizsgálócsőnek a szűrőrészét a csőben úgy mozgatjuk, hogy két egymás utáni szivattyúzás esetén a szűrőrész mozgása azonos a csőben.
Ugyancsak célszerű a találmány Szerint, ha léptető üzemmódban vizet szivattyúzunk a talajba, és minden egyes lépésnél megmérjük a fajlagos hozamot.
Előnyös továbbá a találmány szerint, ha az egymás után következő szivattyúzásokat a csőben a talajvíz irányában végezzük el, és minden egyes lépés után megmérjük a fajlagos hozamot.
A talajvíz áramlásának és áramlási sebességének és mennyiségének a méréséhez önmagában ismert mágneses vagy ultrahangos mérőkészülékek alkalmazhatók.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban a mellékelt rajzokon ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábrán fúrással történő eljárásnak a vízhozama (Q) látható, a
2„ 3. és 4.
ábrán a hozam különböző magasságokban látható a szintcsökkenés függvényében, az
5. ábra a vízhozamot mutatja a teljes magasságban a 2., 3. és 4. ábra adatai alapján, a
6. ábrán az idő és a vízhozam függvénye látható nagy mélységben végzendő kutatás esetén.
A vízhálózat előzetes feltárása a normál talajvízkutatással kezdődik. A következő lépés, hogy a földbe 20-100 mm átmérőjű vizsgálócsöveket helyezünk el 32-50 mm távolságra egymástól. A talajtól függően a vizsgálócsövek hossza 2-50 mm.
A vizsgálócsőbe mérőeszközöket helyezünk el a talajvízszint meghatározására. A vizsgálócsőből különböző mennyiségű vizeket szivattyúzunk ki léptető üzemmódban. A szivattyúzás az ismert szivattyúzástól abban tér el, hogy igen rövid - a talaj viszonyaitól is függő - 15 sec20 perc szivattyúzási periódust alkalmazunk. Természetesen 20 percnél hosszabb idő is elképzelhető, kísérleteink alapján azonban ennyi elegendő.
Az eljárás során egyidejűleg mérjük a vizsgálócsőben a víz hidrosztatikai magasságát különböző hozamoknál és mérjük a kiszivattyúzott víz mennyiségét. Az ismert eljárás során a nyomásmagasságot nem mérik, a találmány szerint azonban mérjük, mivel a szivattyúzás sorozattal határozzuk meg a kút kapacitását.
Az 1. ábrán egy regisztrálón jelzett ábra látható a léptető szivattyúzás bemutatására, a jobb oldali ábrán a vizsgálócsőből vett vízmennyiség csökkenése látható, a bal oldali ábrán a vízszintcsökkenés (s).
A mért értékek, a hidrosztatikai magasság és a kiszivattyúzott vízmennyiség alapján a környezet hidraulikus jellemzői meghatározhatók a vizsgálócsőben és ennek alapján megfelelő korrekciós tényezővel meghatározható a kinyerhető víz a vízszintcsökkenés függvényében.
Az alapszivattyúzás úgy van meghatározva, hogy a szivattyúszelep teljesítményét szabályozzuk például 15 1/min-ra. Ha a talajvízszint, azaz a nyomás stabilizálódott, például 30 s elteltével, a szivattyút lefojtjuk 12,5 1/s-ra. Ha a nyomás kiegyenlítődik, elvégezzük a mérést és a mérést addig folytatjuk, míg értékelhető eredményeket kapunk.
A kapott értékeket - tehát a léptető szivattyúzással kapott értékeket - használjuk fel a Q vízhozam és a vízszintcsökkenés függvényének az ábrázolásánál. A hozam egyenes vonalat mutat a következő határértékig:
S s
-j1 - n lépésben történő szivattyúzás átlaga, azaz
Ql~Q2 Qn~Qn-l 8l-82 Sn-Sn _1
Q - a forrásból nyerhető víz (1-ben),
Qh - a vizsgálócsőből nyert víz (1-ben), s - a vízszintcsökkenés (m), k - korrelációs tényező.
A korrelációs tényező a következőképpen határozható meg:
Ha a szűrőcsőnek a hossza például 1 m és a talajvízmélység több méter, a léptető üzemű szivattyúzást úgy
HU 206 758 Β kell elvégezni, hogy például a szűrőcsőnek az első magassági pontja az a legmagasabb pont legyen, ahol a próbaszivaítyúzást végeztük. Ezt követően a csövet 1 méterrel lejjebb toljuk, és további szivattyúzást végzünk el. Ezt a folyamatot folytatjuk, míg a teljes talajvízmélységben el nem végeztük a méréseket. Az eredményekből az egyes szakaszokban mért részeredmények összeadásából kapjuk meg a szakasz teljes hosszát.
A vizsgálócső átmérője legyen mondjuk 50 mm, akkor a kúthoz elhelyezett cső 400 mm átmérőjű, és a szűrőfelületek aránya egyenlő a teljes hossz mentén az átmérők arányával. így tehát a forrás csövének a szűrőfelülete 8-szorosa lesz a vizsgálócsö szűrőfelületének és így a szűrőellenállás 1/8-szorosa.
A (2) egyenletből a forrás hozamcsökkenésének és vizsgálócső hozamcsökkenésének az aránya megállapítható, ha az átmérők ismertek:
2,25 Tt
Q/s (k) _ rk2s
Q/s (hp) _ , 2,25 Tt log~rzht>s ha a forráscső sugara r = 0,2 m, a vizsgálócsőé pedig r = 0,0025 m akkor az arány:
-2ΖςΜ = ι42
Q/s (hp)
A fenti képlet nem használható a szűrő ellenállás számítására.
A fentiek alátámasztására mutatjuk be a 2., 3. és 4. ábrákat, ahol egy 3 m mélységben lévő talajvízréteget kutattunk fel a találmány szerinti eljárással.
A réteg hozamkapacitását a fentiek alapján határoztuk meg úgy, hogy először a réteg helyét és hozamát mértük meg igen pontosan.
Ennek érdekében előzetes kutatások alapján a lehető legoptimálisabb helyen elhelyeztük a vizsgálócsöveket. Természetesen lehet erre a célra már korábban telepített csöveket is használni.
A szivattyúzást léptető üzemmódban végeztük el. A réteget rétegsoronként vizsgáltuk 1 m hosszú szűrőcsővel. Természetesen elvégezhető a mérés egyetlen hosszú szűrőcsővel is, amikor is a cső hossza a teljes réteg hosszával egyenlő értékűre van megválasztva. Ez a mérés eredményét nem befolyásolja. A példakénti kiviteli alaknál a talajvízréteg vastagsága 3 m volt és
7-10 m mélységben helyezkedett el.
A 7 m-es mélységből indulva léptető szivattyúzást végeztünk és a 2. ábrán látható a vízhozam (Qh) a szintcsökkenés (s) függvényében. A 3. ábrán látható adatoknál a vizsgálócső 8-9 m mélységben, míg a 4. ábrán látható adaton a vizsgálócsö 9-10 m mélységben volt.
A részeredményekből összeállítható a teljes tartományra vonatkozó hozam, azaz 1 m szintváltozásnál mérhető 50,67 és 100 1 hozamok összege, ami 217 1/min. Ezt mutatja az 5. ábra.
Ha a kútátmérő azaz a forrás cső átmérője 400 mm, és az arány ezen cső átmérője és a vizsgálócső átmérője között 400/50 = 8, akkor Q forrás = 217x8 = 1700 1/min/m.
Ha a forrás és a vizsgálócső szűrőátmérője eltérő, meghatározható az ebből adódó hiba is. Ezt vesszük figyelembe a tapasztalati tényezőben. Esetünkben a szűrők hasonlóak voltak, így a forrás hozama 1 m szintcsökkenésnél 1700 1/min.
A 9. oldalon megadott képlet szerint tehát
Q/s/Qh/s = k’
Ha az s szintcsökkenés a vizsgálócsőben és a forrásban azonos, akkor Q = k’QhxA példakénti esetben Q/Qh= 1,42. Ez a képlet használható a rétegben lévő áramlási ellenállás számításánál is. Tapasztalatok alapján a megfelelően pontos k érték k és k’ között van, azaz a példánkban 1,42 és 8 között, éppen az áramlási ellenállástól függően. Tapasztalataink azt mutatták, hogy a találmány szerinti eljárással sokkal pontosabban lehet egy-egy talajvízforrás hozamát meghatározni még akkor is, ha a k tényező egy tapasztalati tényező marad.
Manapság különösen nagy a találmány jelentősége, mivel azokat a talajvízrétegeket, amelyek a felszínhez közel vannak, igen jól lehet használni. A találmány szerinti eljárás azonban olyan rétegek feltárására is alkalmas, amelyek 8 m-nél mélyebben vannak.
Az úgynevezett mélyrétegkutatási technológia gyakran nem hozza meg a megfelelő eredményt. A találmány szerinti eljárással azonban inverz módon juthatunk el a megfelelő tájékoztató adatokig. A vizsgálócsövön keresztül, amelyekbe az előzőekben említett mérőeszközöket elhelyezzük, vizet szivattyúzunk a földbe, az előzőekben leírt léptető szivattyúzással. Ebben az esetben is a vizsgálócsőben lévő hidrosztatikus magasságot és az időegységenkénti vízmennyiséget mérjük.
A 6. ábrán látható ábrán megfigyelhető, hogy vizet szivattyúztunk a forrásba a találmány szerinti módon. A 6. ábra bal oldalán -Qh vízmennyiség, a réteg által elnyelt vízmennyiség és (-s) pedig a szintemelkedés, amely a szintcsökkenés ellentéte. Ahogyan változik a függvény, egy idő után átmegy az origón. Gyakorlatilag tehát ugyanazt az elvet alkalmaztuk, mint a szivattyúzásnál, csak fordított előjellel.
A találmány lényege tehát az, hogy a vizsgálócsőbe 15 sec-os - 20 perces időközökben vizet szivattyúzunk és mérjük a vízoszlop magasságát. Ebben az esetben k = Qh/s. A forrás megfelelő Q/s tényezőjét pedig a k tényező segítségével határozzuk meg.
Összefoglalva tehát a találmány lehetővé teszi, hogy a talaj hidraulikus paramétereit, például a talaj vízvezetőképességét nagy pontossággal meghatározzuk, és optimális helyen és mélységben telepítsük a kutat, nem kell szükségtelenül hosszú csövet alkalmazni csak azért, hogy egy kút megbízhatóan működjön.

Claims (8)

1. Eljárás talajvízforrások várható méreteinek meghatározására szűrővel ellátott vizsgálócsőbe való szivattyúzással, azzal jellemezve, hogy a szűrővel ellátott vizsgálócsövet a talajba süllyesztjük, a vizsgálócsőbe egymás után többször a talajban különböző áramlási sebességek mellett, léptető üzemmódban vizet szívunk, majd minden egyes lépés után megmérjük a vizsgálócsőbe áramló vízmennyiséget és a hidrosztatikai magasságot.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a léptető üzemmódban történő szivattyúzást úgy valósítjuk meg, hogy rövid szivattyúzási periódust alkalmazunk, a hidrosztatikai vízmagasságot pedig különböző vízhozamoknál megmérjük, és meghatározzuk a hidrosztatikai magasságot és a mért hozamot a szintcsökkenés függvényében.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szivattyúzási periódusidőt 15 sec-20 perc közé esően választjuk meg.
4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizsgálócső szűrőrészét rövidebbre választjuk, mint a területen a vízoszlop magassága, a szivattyúzást a teljes vízmagasság-tartományban elvégezzük úgy, hogy a vizsgálócső szűrőrészét egyenlő távolságokban annak hossza mentén mozgatjuk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy léptető üzemmódban vizet szivattyúzunk a talajba, és minden egyes lépés után megmérjük a fajlagos hozamot.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizsgálócsőben a szűrőrészt rövidebbre választjuk meg, mint az adott területen a talajvízszint hidrosztatikai magassága, külön szivattyúzási sorozatot végzünk el a hidrosztatikai magasság teljes tartományában, a vizsgálócsőnek a szűrőrészét a csőben úgy mozgatjuk, hogy két egymás utáni szivattyúzás esetén a szűrőrész mozgása azonos a csőben.
7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy léptető üzemmódban vizet szivattyúzunk a talajba, és minden egyes lépésnél megmérjük a fajlagos hozamot.
8. Az 1. igénypont szerinti’ eljárás, azzal jellemezve, hogy az egymás után következő szivattyúzásokat a csőben a talajvíz irányában végezzük el, minden egyes lépés után megmérjük a fajlagos hozamot.
HU854402A 1984-11-20 1985-11-19 Method for determining the probable dimensions of groundwater sources HU206758B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI844558A FI75631C (fi) 1984-11-20 1984-11-20 Foerfarande foer dimensionering av grundvattensbrunn.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT53172A HUT53172A (en) 1990-09-28
HU206758B true HU206758B (en) 1992-12-28

Family

ID=8519924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU854402A HU206758B (en) 1984-11-20 1985-11-19 Method for determining the probable dimensions of groundwater sources

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4761997A (hu)
CA (1) CA1269865A (hu)
DE (1) DE3541013A1 (hu)
FI (1) FI75631C (hu)
FR (1) FR2573473B1 (hu)
GB (1) GB2167471B (hu)
HU (1) HU206758B (hu)
SE (1) SE460063B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5119676A (en) * 1991-09-03 1992-06-09 The Babcock & Wilcox Company Ultrasonic method and apparatus for determining water level in a closed vessel
EP1290121B1 (en) 1999-09-27 2008-10-29 The Procter & Gamble Company Hard surface cleaning compositions
CN105910947A (zh) * 2016-04-11 2016-08-31 重庆大学 一种管道泥沙淤积特性的测试方法
CN106815423A (zh) * 2017-01-10 2017-06-09 辽宁工程技术大学 一种w型通风采空区遗煤自燃模拟方法
CN114215087B (zh) * 2021-12-08 2023-07-25 中铁上海工程局集团市政环保工程有限公司 一种阶梯式快速降水装置及方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2605637A (en) * 1949-07-28 1952-08-05 Earle D Rhoades Surveying of subsurface water tables
US3321965A (en) * 1964-10-08 1967-05-30 Exxon Production Research Co Method for testing wells
US3285064A (en) * 1965-11-03 1966-11-15 Exxon Production Research Co Method for defining reservoir heterogeneities
US3636762A (en) * 1970-05-21 1972-01-25 Shell Oil Co Reservoir test
US3877301A (en) * 1973-10-23 1975-04-15 Jr Owen F Jensen Apparatus for indicating the specific capacity of a well
US4142411A (en) * 1977-07-19 1979-03-06 Electromeasures, Inc. Water well draw down monitoring system
US4192182A (en) * 1978-11-16 1980-03-11 Sylvester G Clay Method for performing step rate tests on injection wells
US4442710A (en) * 1982-03-05 1984-04-17 Schlumberger Technology Corporation Method of determining optimum cost-effective free flowing or gas lift well production
FR2544790B1 (fr) * 1983-04-22 1985-08-23 Flopetrol Methode de determination des caracteristiques d'une formation souterraine produisant un fluide
FR2569762B1 (fr) * 1984-08-29 1986-09-19 Flopetrol Sa Etu Fabrications Procede d'essai de puits d'hydrocarbures

Also Published As

Publication number Publication date
CA1269865A (en) 1990-06-05
GB2167471B (en) 1988-09-14
FR2573473A1 (fr) 1986-05-23
SE460063B (sv) 1989-09-04
SE8505449D0 (sv) 1985-11-18
FI844558L (fi) 1986-05-21
FI844558A0 (fi) 1984-11-20
GB2167471A (en) 1986-05-29
SE8505449L (sv) 1986-05-21
FI75631B (fi) 1988-03-31
US4761997A (en) 1988-08-09
FR2573473B1 (fr) 1989-12-01
FI75631C (fi) 1988-07-11
DE3541013A1 (de) 1986-05-28
HUT53172A (en) 1990-09-28
GB8528209D0 (en) 1985-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4765182A (en) System and method for hydrocarbon reserve evaluation
US4961343A (en) Method for determining permeability in hydrocarbon wells
US5561245A (en) Method for determining flow regime in multiphase fluid flow in a wellbore
CN1826455B (zh) 改进的泡点压力井下pv测试
RU2362875C2 (ru) Способ определения давления в подземных пластах
US20140332280A1 (en) Apparatus and method for fluid property measurements
US9115567B2 (en) Method and apparatus for determining efficiency of a sampling tool
US20150308261A1 (en) Determining Formation Fluid Variation With Pressure
RU2179637C1 (ru) Способ определения характеристик скважины, призабойной зоны и пласта и устройство для его осуществления
CN101460841A (zh) 使用折射率估计地层流体样品中的滤液污染的系统和方法
Wilson et al. Field observations on changes in the subsurface water regime during influent seepage in the Santa Cruz River
KR101804376B1 (ko) 토양의 투수계수, 분산지수 및 유효공극률 동시 결정 장치 및 이를 이용한 토양의 투수계수, 분산지수 및 유효공극률의 결정 방법
HU206758B (en) Method for determining the probable dimensions of groundwater sources
Aronovici et al. Soil‐permeability as a criterion for drainage‐design
RU2325523C2 (ru) Способ и устройство для определения удельного сопротивления геологического пласта, через который проходит обсаженная скважина
Blankennagel Hydraulic testing techniques of deep drill holes at Pahute Mesa, Nevada Test Site
US4807201A (en) Groundwater pressure measurement
Dalton et al. Acquisition and interpretation of water-level data
CN107449711A (zh) 一种低渗透性含水层渗透系数参量的测量装置及其方法
RU2012866C1 (ru) Способ определения коэффициента фильтрации и водоотдачи грунта в полевых условиях
US4348897A (en) Method and device for determining the transmissibility of a fluid-conducting borehole layer
US11248999B2 (en) Method and apparatus for measuring slip velocity of drill cuttings obtained from subsurface formations
US2732714A (en) bennett
RU2097554C1 (ru) Способ определения фазовых дебитов в нефтяной скважине
RU2061862C1 (ru) Способ исследования нефте- и водонасыщенных пластов

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee