HU202702B - Rotary hoe - Google Patents

Rotary hoe Download PDF

Info

Publication number
HU202702B
HU202702B HU884621A HU462188A HU202702B HU 202702 B HU202702 B HU 202702B HU 884621 A HU884621 A HU 884621A HU 462188 A HU462188 A HU 462188A HU 202702 B HU202702 B HU 202702B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
teeth
soil
angle
hoe
tooth
Prior art date
Application number
HU884621A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT52906A (en
Inventor
Benedek Horvath
Raffai Cecilia Horvathne
Ferenc Zoeldi
Original Assignee
Benedek Horvath
Raffai Cecilia Horvathne
Ferenc Zoeldi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Benedek Horvath, Raffai Cecilia Horvathne, Ferenc Zoeldi filed Critical Benedek Horvath
Priority to HU884621A priority Critical patent/HU202702B/hu
Priority to EP19890115269 priority patent/EP0358014A3/de
Priority to US07/398,627 priority patent/US4991660A/en
Priority to CA000609493A priority patent/CA1333761C/en
Priority to CS895083A priority patent/CZ282430B6/cs
Priority to FI894170A priority patent/FI894170A/fi
Priority to DD89332413A priority patent/DD284575A5/de
Priority to YU01706/89A priority patent/YU170689A/xx
Priority to DK442989A priority patent/DK442989A/da
Priority to SU894614886A priority patent/RU1804276C/ru
Publication of HUT52906A publication Critical patent/HUT52906A/hu
Publication of HU202702B publication Critical patent/HU202702B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B35/00Other machines for working soil not specially adapted for working soil on which crops are growing
    • A01B35/16Other machines for working soil not specially adapted for working soil on which crops are growing with rotating or circulating non-propelled tools

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

A találmány tárgya: forgókapa, alapvető talajművelési funkciók, mint pl. a talaj lazítás, talaj keverés, rögtörés, alátakarás, gyomtalanítás, töltögetés stb. ellátására.
A talajművelő gépek fejlődése során a technikai színvonal és az agrotechnikai ismeretek együtthatásainak eredményeként különféle művelő szerszám kialakítások jöttek létre és terjedtek el. A művelő szerszámok alapvető célja elsősorban a termesztett haszonnövények számára az előnyös termesztési feltételek biztosítása. A mezőgazdasági termelésben az elérhető haszon nagysága határozza meg, hogy a megismert megoldások közül mely művelő szerszámok terjednek el leginkább az adott körülmények között.
Jó terméseredmény elérése érdekében jó szerkezetű gyommentes, kellően tömörített, vagy ülepített magágyat kell készíteni. A sorközökből a gyomokat ki kell irtani, a talaj felszínt 2-6 cm lazítással levegőztetni kell. A növények visszamaradt szár részeit földdel kell betakarni. A talajjavító anyagokat, a gyomirtó vegyszereket a talajjal össze kell keverni stb.
Az egyes műveletekhez különféle munkagépekre van szükség. Ez azt jelenti, hogy egymást követően többször többféle munkagéppel kell a talajra rámenni. A talajszerkezet kímélése pedig azt kívánná, hogy olyan talajművelő gépek kerüljenek alkalmazásra, amelyekkel egyidejűleg, tehát egymenetben, több munkafolyamat elvégezhető legyen. Ezen túlmenően a nagyszámú munkagépek űzembentartása és üzemeltetése költséges. A mezőgazdasági üzemeknek és gazdálkodóknak tehát olyan művelőszerszámmal ellátott munkagépekre van szükségük, amelyekkel lehetővé válik az egymenetben elvégezhető különféle talajművelési munka.
Ismeretesek olyan megoldások, amelyek részben alkalmasak több-kevesebb sikerrel a fent vázolt feladatok ellátására. Az 1457 716 ljsz. és az 1457 714 ljsz. NSZK beli szabadalmi leírások és a 3 650 334 ljsz. USA leírás forgókapákat ismertet. Ezek a forgókapák középső agyból és sugárirányba kinyúló, a munkavégzés közbeni természetes forgás irányhoz viszonyítva hátrafelé hajló fogakból állnak Közös jellemzőjük, hogy a forgókapák forgástengelyei a talajfelszínnel párhuzamos és a haladási iránnyal 9O'-tól eltérő szöget zárnak be. A kapakerekek közös tengelyen forgó egységeket, kapacsoportokat képeznek Ezek a forgókapák csak sorközi talajlazításra alkalmasak További hiányosságuk hogy kicsi az egy kapakerék által megművelhető talajsáv-szélesség, miközben viszonylag nagy a berendezés tömege, kezelhetőségük pedig nehézkes, így nem felelnek meg más talajművelési funkció ellátására sem. A nagy tömegük miatt gyakoriak a fogtörések, a fogak talajbahatoló képessége általában nem megfelelő. Gyomirtóképességük sem felel meg az elvárásoknak A 3 766 988 ljsz. USA leírásból megismerhető forgókapa fog kialakítása bár kedvező, a talajjal párhuzamos tengely elrendezése miatt csak függőleges irányú behatolásra képesek a fogak Hátránya még, hogy keskeny az egy kerékre eső művelési szélesség és egyenetlen művelt-réteg alatti felszínt hagy magaután. A194 002 ljsz. magyar szabadalmi leírásban ismertetett megoldás hátránya pedig az, 2 hogy csak talajművelési célfeladatokat tud megoldani.
A találmány célja, hogy a talajművelési funkciók, mint pl. a talajjavítás, rögtörés, keverés, alátakarás, magágy-készítés, gyomtalanítás, töltögetés stb. elvégzésére egymagában alkalmas, tehát új, sok f unkciós, hatékony talajművelő eszközt biztosítson, amellyel az eddig ilyen célra ismert számos eszköz kiváltható, és az üzemeltetéssel járó hátrányokat kiküszöbölje.
A találmány feladata tehát, hogy a célkitűzésben megjelölt alapvető talajművelési funkciókat ellátó, a korszerű mezőgazdaság elvárásainak megfelelő, gyakorlatban jól felhasználható, új elven működő, tehát sok funkciós talajművelő eszköz, nevezetesen forgókapa művelő szerkezetét, és annak térbeli elrendezését fejlessze ki, és valósítsa meg, melynek eredményeképpen az általa elvégzett talajművelési funkciók újak, minődségüket tekintve magas színvonalúak, üzemeltetése pedig gazdaságos.
Akitűzött célnak megfelelően a találmány forgókapa alapvető talajművelési funkciók, mint pl. talajlazítás, talajkeverés, rögtörés, alátakarás, gyomtalanítás, töltögetés stb. ellátására, melynek tartószerkezete, tartószerkezetre erősített mélységhatároló kereke, egyedi, csuklós fűggesztésű kapateste van. A találmány lényege, hogy kapatestbe ágyazott kapakereke van, a talajművelés során a kapakerék forgási síkja a talajfelszínével a szöget, míg a talaj síkjával alkotott x - x metszési vonala a haladási iránnyal 5-80'-os szöget zár be, a kapakerék, a kapakerékagyból és rá előnyösen oldható kötéssel erősített, több azonos kialakítású, íves, sugárirányban kifelé mutató, egymást fedő, egymástól azonos távolságra levő, a talajművelés közbeni természetes forgási irányhoz képest hátrafelé hajló, a fogoldalak által képzett vágóéllel, vagy élekkel rendelkező fogból áll, a vágóéi, vagy vágóélek β szöget zárnak be, melynek nagysága a fogak mentén azonos, vagy egyenletesen változó, a fogak térbeli helyzetére jellemző, hogy a vágóéi mentén a β élszögek szögfelezője a 7 félkúőpszőgű kúp alkotója, a 2 7 szögű kúp, vagy kúpok forgástengelye a kapakerék forgástengelyével párhuzamos, a 7 félkúp-szög értéke a talajművelési funkcióktól és a talajféleségektől függően 5-75* között van, a kapakerék forgási síkja és a talaj síkja által bezárt a szög, valamint a fogak térbeli helyzetét meghatározó 7 félkúpszög értéke azonos.
A találmány szerinti forgókapa további ismérve, hogy a fogakat képező ív körevolvens, illetve legalább két különböző sugarú kör ívéből áll, a fogak távolsága L, mely a fog csúcsától a szomszédos fog ívére bocsátott merőleges hossza, értéke pedig a kapakerék D átmérőjének legalább 1/8-a, a művelésre vágásra stb. szolgáló I fogéi hossza a foghelyek által meghatározott körnek legalább egy fogra eső ívhossza.
A fenti talajművelő eszköz üzemeltetése energiatakarékos mivel több talajtípushoz is alkalmas és egyidejűleg több talajművelési feladatot végez el. Nem tömődik el, jó gyomirtó, rögaprító és talajkeverő tulajdonsággal rendelkezik. Alkalmas a növényi szármaradványok alátakarására, a talaj egyengetésére és talajtömörítésre, valamint bakbát képzésre.
-2HU 202702Β
A találmányunk szerinti forgókapa egy kiviteli alakját rajzok alapján ismertetjük A mellékelt rajzokon az
1. ábra a kapatest munkagéphez és erőgéphez történő kapcsolását, a
2. ábra a kapatest szerkezeti felépítését, a
2/a. ábra a kerékagy és a fogak kapcsolatát és a fogmetszetet, a
3. és a 3/a. ábra a kapatest nézeti képeit és munkáját, a
3/b. ábra a kapakerék forgási síkjának és a talajfelszín viszonyát ábrázolja, a
4. ábra a kapatest mozgásviszonyait, a
4/a. ábra a megfordítható jobbos és balos fogkialakítást, míg a
4/b. ábra a kapatest helyzetét mutatja.
Az 1. ábra a 3 kapatest 2 munkagéphez és 1 erőgéphez történő előnyős kapcsolási módját mutatja be. A 28 tartószerkezethez csuklósán csatlakoztatott, függesztőkarra rögzített 14 forgás irányú, 15 forgástengelyű 3 kapatestnek a 19 haladási irányhoz és a talajfelszínhez viszonyított helyzete a művelés során állandó. A megművelendő 24 talaj egyenetlenségeinek követésére e kiviteli példa esetén a 4 mélységhatároló kerék szolgál. Elakadás esetén a forgókapa szerkezeti károsodása, a 7 fogak törése az 5 rugó-mechanizmus révén kerülhető el.
A 2. ábra a 3 kapatest szerkezeti felépítését mutatja be. A 6 kapakerék a 2 munkagéphez függesztőkar és a rá fixen rögzített 8 aggyal kapcsolódik. A 8 agyban a 6 kapakeréken bemutatott csapágyazási mód szerint a 9 kerékagy, a 10 tengely és a 9 kerékagy csatlakoztatott 7 fogak egy szerkezeti egységet képeznek és a 11 csapágyak révén képesek a forgómozgásra.
A 2/a. ábrán a 6 kapakerék, a 9 kerékagy, a 7 fogak elrendezése és metszetük látható. A 7 fogak a 9 kerékagyból indulnak ki és egymástól L egyenlő távolságra vannak Az L távolságot a 7 fog fogcsúcsától a szomszédos 7 fog ívére bocsátott merőleges hossza adja, melynek értéke a kapakerék D átmérőjének legalább 1/8-a.
A 7 fogélek célszerűen egy közös síkban helyezkednek el, vagy forgástest alkotói. A 7 fogak íveltek Az ívük körevolens, illetve legalább két különböző sugarú kör ívszakaszából van képezve. A fogak a 6 kapakerék talaj által előidézett 14 forgási irányával ellentétes irányban vannak meghajlítva. A 6 kapakerék egymást követő 7 f ogai közötti távolság a 9 kerékagyból kiindulva a külső átmérő irányába célszerűen fokozatosan növekszik Az ívesen hajlított 7 fogak 16 metszetei egyenlőszárú háromszögek illetve két éllel ellátva trapézalakú a 16a fogmetszetük Ez utóbbit a 4/a ábra szemlélteti. A 7 fogak 17 oldallapjai az egyenlő szárú háromszög szárai, illetve alaplapjai az egyenlőszárú háromszög rövidebbik oldala A háromszög 17 oldallapjai β szöget zárnak be. A β szög a művelő szerszám, a 7 fog, élszöge. A β szög a fog éle mentén azonos, vagy egyenletesen változó nagyságú, célszerűen a 7 fog mentén a 9 kerék agytól kifelé haladva csökkenő értékű A β szögek szögfelező egyenesei helyzetét. A β szög szögfelezői a 2 γ szögű kúp alkotói, a talajművelési funkciók így jellemezhetők a γ szög nagyságával, mivel azok meghatározók a 6 kapakerék talajfelszínnel bezárt a szögével együtt. A 7 fogak élét képező 17 fogoldalak hegyesszöget zárnak be, így vágásra alkalmas kiképzésűek az élek. A 7 fogak talajba határolására előnyős a 6 kapakerék kialakításánál, ha a lófogmet5 szét szimmetria tengelye és a 6 kapakerék 15 forgástengelye által bezárt y szög nagyság azonos a talajfelszín és a 6 kapakerék 26 forgás síkja által bezárt a szöggel, α-γ.
A 7 fogak kopás esetén javíthatók, illetve kettős éllel ellátva felcserélhetők. Ezért előnyös, ha a 6 kapakerékre a 7 fogak oldható kötéssel vannak rögzítve. Ez esetben a 7 fogak felfogása a 12 csatlakozó kengyelekben a 13 kontraanyás rögzítő csavarok segítségével történik az A-A metszet szerint.
A 3. és a 3/ ábra a 3 kapatest nézeti képét mutatja munka közben. A 2 munkagépet az 1 erőgépa ^haladási irányba vontatja. Az ábrán az x -x tengely a 6 kapakerék 26 forgási síkja és a 24 talaj síkjának metszés vonalát jelöli. A vontatás során a 6 kapake20 rék forgásba jön, melynek hatására a 7 fogak keresztül hasítanak a 24 talajon.
A19 haladási irányt keresztező 7 fog pedig a talajon jön mozgásba, mivel az x - x tengely a haladási iránnyal 90-tól eltérő, célszerűen 5-80'-os szöget zár be. A 3 kapatest az agrotechnikai funkciók ellátására a 7 fogak térbeli relatív mozgása alapján képes.
A mozgásviszonyokat bemutató 3/b. és a 4. ábráról a 6 kapakerék 7 fogainak munkája ismerhető meg.
Vizsgálati tapasztalatok szerint a 6 kapakerék a 7 fogak csúcsai által képzett külső D átmérő mentén gördül le a talajon. A 6 kapakerék mozgásának 23 momentán centruma tehát a 7 fogcsúcsai által leírt külső köre mentén található a 6 kapakerék 7 fogainak talajjal érintkező pontján a 4/b ábrán bejelölt 15 fogastengelytől legtávolabb eső ponton. A talajhoz viszonyított relatív mozgásviszonyokat tehát a 6 kapakerék momentán centrumának helyzete há40 tározza meg. Az ábrán , Α’’-val jelölt zónában a 6 kapakerék pontjainak 19 haladási irányú elmozdulása elhanyagolhatóan kicsi. A 7 fogaknak az ,A” zónában történő bekerülése és kikerülése közben viszont függőleges irányban jelentős elmozdulás tör45 ténik. Az ábrán a vh a haladási, vagy menetsebességet, a Vk a keresztirányú sebességet, a Ve az eredő sebességet jelöli.
Az ,A zónában tehát a 7 fogak gyakorlatilag függőleges irányban mozognak. Ez a körülmény ha50 tározza meg a 6 kapakerék munkavégzését és a 7 fogak célszerű konstrukciós kialakítását is. A függőleges irányban mozgó 7 fogak vágják el az útjukba kerülő növényi szármaradványokat, gyökereket, tata jrögöket, amennyiben az ellenállás, amit a talaj reakció-erőként kifejteni képes, ehhez elegendő.
A „B” zónában a 6 kapakerék elfordulásának következtében egyre növekszik a 7 fogak haladási és keresztirányú elmozdulása. Ez azt eredményezi, hogy a 7 fog keresztül hasít a talajon a 19 haladási irányt keresztező mozgással. E közben elvágja a növények gyökérzetét, fellazítja és porhanyítja a talajt, majd függőleges irányban kiemelkedik a talajból, a talajban hagyva az alátakart növényi szármaradványokat. A 7 fogak mozgására a 23 momentán centrumtól történő elmozdulása közben folyamatos
-3HU 202702Β gyorsulás a jellemző. Ezen alapszik a 6 kapakerék jó öntisztuló képessége. A „C” zóna tehát a 7 fogak „öntisztulási” zónája, ahol a talajfeszínhez viszonyítva 19 haladási irányba a 7 fog kétszeres ve - 2Vh haladási sebességgel mozog és függőleges irányban 5 távolodik el a talajtól.
A „D” zónában a 7 fogak a ve eredő mozgási irányt keresztezik, mely által lehetővé válik az álló gyomnövények ledöntése, a talaj egyengetése és keverése. 10
A 6 kapakerék pontjainak pillanatnyi mozgásviszonyait a 23 momentán centrumhoz viszonyított helyzetük határozza meg. Adott kapakerékpont ve eredő mozgássebessége nagyságának, irányának és értelmének szerkesztési módját ugyancsak a 4. ábra 15 szemlélteti. Látható, hogy a ve eredő sebesség vh haladási irányú és vr keresztirányú komponensekre bontható. A 4. ábra néhány nevezetes kerületi pont ve eredő mozgásviszonyát, valamint a vh haladási és Vk keresztirányú sebesség komponensek relatív ér- 20 tékeit is szemlélteti.
Az elvégzendő agrotechnikai feladatok szerint alakítandó ki a 6 kapakerék 26 forgási síkjának a talajfelszínnel bezárt a szöge, a fogszélesség, a 16 fogmetszet és foghelyzet. A 6 kapakerék 26 forgási sík- 25 ja és a talaj felszín által bezárt a szög nagysága megegyezik a 7 fog metszetének 25 szimmetriatengelye és a 15 forgástengellyel párhuzamos egyenes által bezárt y szöggel. Eltérő kialakítás esetében a várt hatás elmarad. 30
A 4/a. ábra egy további 29 fogkialakítást mutat, amelynek a 16a fogmetszete trapéz. Ez a kialakítás lehetővé teszi a 29 fognak a 8 agyban való ellentett értelmű befogását, miközben a β élszög azonos.
A találmány szerinti forgókapa kialakítás elő- 35 nye, hogy a művelési határok elmosása nélkül sokfle talajművelési feladat ellátására alkalmas. így a durva talajrészek felaprítására, a talaj egyezetésére, a gyomok eltávolítására, a műtrágya bekeverésére stb. Az egyidejűleg elvégzett műveletek révén víz- 40 takarékos talajművelést valósít meg. E kialakítási megoldással szinte valamennyi lényeges talajművelési feladat elvégzésére alkalmassá vált az eddig a gyakorlatban csak szűk körben alkalmazott forgókapa. 45
A találmány szerinti forgókapa eltőmödésmentesen üzemeltethető. Gyomirtó képessége jó, hatékony a rögaprító képessége és laza talajon is alkalmas a növényi szál-maradványok alátakarására, talajba keverésére, kemény talajon a növény-szárak 50 aprításáre, a művelt 20-30 cm talajréteg tömörségi állapotának tetszés szerinti beszabályozására. Egyaránt alkalmas normál, igen száraz és igen ned6 vés talajállapot melletti művelés megvalósítására, apró rögökből történő bakhát képzésére, bakhátoldalak lazítására, gyomirtására, kapásnövények $orközművelésére. Elhagyhatók a sorközművelő kultivátor-kapák szokásos gyakori élezései. Elmarad az eltömődés által előálló kultúrnövényt károsító hatás. Nem végez forgatási funkciót - ellentétben az ekével - így a talajnedvességet megőrzi. Biztonságosan üzemeltethető, alkalmazása gazdaságos, mivel erőgépek és további munkagépek járatása indokolatlan. A talajt nem kell gyakran mozgatni, ezáltal a talaj mikroogranizmusát aktiválja, a talaj termékenysége javul.

Claims (2)

  1. SZABADALMIIGÉNYPONTOK
    1. Forgókapa alapvető talajművelési funkciók, mint pl. a talajlazítás, talajkeverés, rögtörés, alátakarás, gyomtalanítás, töltögetés stb. ellátására, melynek tartószerkezete egyedi, csuklós függesztésű és egy, vagy több kapateste van, azzal jellemezve, hogy a kapatest (3) előnyösen rugalmas függesztésű, a kapatestnek (3) ágyazott kapakereke (6) van, a talajművelés során a kapakerék (6) forgási síkja (26) a talaj felszínével a szöget, míg a talaj síkjával alkotott, metszési vonala a haladási iránnyal (19) 580’ közötti értékű szöget zár be, a kapakerék (6) kerékagyból (9) és rá előnyösen oldható kötéssel erősített, több azonos kialakítású, íves, sugárirányban kifelé mutató, egymást fedő, egymástól azonos távolságra levő, a talajművelés közbeni természetes forgási irányhoz (14) képest hátrafelé hajló, fogoldalak (17) által képzett vágóéllel, vagy élekkel rendelkező fogból (7) áll, a vágóéi, vagy vágóélek β élszöget zárnak be, melynek nagysága a fogak (7) mentén azonos, vagy egyenletesen változó, a vágóéi mentén a β élszögek szögfelezője a y fél kúpszögű kúp alkotója, a 2 γ szögű kúp, vagy kúpok forgástengelye a kapakerék (6) forgástengelyével (15) párhuzamos, a y félkúpszög értéke a talajművelési funkcióktól és a talajféleségektől függően 5-75’ között van, a kapakerék (6) forgási síkja (26) és a talaj síkja által bezárt a szög, valamint a fogak (7) térbeli helyzetét meghatározó y félkúpszög értéke azonos.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti forgókapa, azzal jellemezve, hogy a fogakat (7) képező ív körevolvens, illetve legalább két különböző sugarú kör ívéből adódik ki, a fogak (7) távolsága L, amely a fog (7) csúcsától a szomszédos fog (7) ívére bocsátott merőleges hossza, melynek értéke a kapakerék (6)D átmérőjének legalább 1/8-a.
HU884621A 1988-09-08 1988-09-08 Rotary hoe HU202702B (en)

Priority Applications (10)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU884621A HU202702B (en) 1988-09-08 1988-09-08 Rotary hoe
EP19890115269 EP0358014A3 (de) 1988-09-08 1989-08-18 Rollhacke
US07/398,627 US4991660A (en) 1988-09-08 1989-08-25 Rolling hoe
CA000609493A CA1333761C (en) 1988-09-08 1989-08-25 Rotary hoe
CS895083A CZ282430B6 (cs) 1988-09-08 1989-09-01 Rotační kypřič půdy
FI894170A FI894170A (fi) 1988-09-08 1989-09-05 Rotationshacka.
DD89332413A DD284575A5 (de) 1988-09-08 1989-09-06 Rollhacke
YU01706/89A YU170689A (en) 1988-09-08 1989-09-06 Rotational hoe
DK442989A DK442989A (da) 1988-09-08 1989-09-07 Roterende hakkejern
SU894614886A RU1804276C (ru) 1988-09-08 1989-09-07 Ротационна мотыга

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU884621A HU202702B (en) 1988-09-08 1988-09-08 Rotary hoe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT52906A HUT52906A (en) 1990-09-28
HU202702B true HU202702B (en) 1991-04-29

Family

ID=10968479

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU884621A HU202702B (en) 1988-09-08 1988-09-08 Rotary hoe

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4991660A (hu)
EP (1) EP0358014A3 (hu)
CA (1) CA1333761C (hu)
CZ (1) CZ282430B6 (hu)
DD (1) DD284575A5 (hu)
DK (1) DK442989A (hu)
FI (1) FI894170A (hu)
HU (1) HU202702B (hu)
RU (1) RU1804276C (hu)
YU (1) YU170689A (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HUH3584A (en) * 1990-04-23 1991-11-28 Agrikon Vallalat Tillage implement system
US5158145A (en) * 1991-07-30 1992-10-27 John Karchewski Cultivator
US5497836A (en) * 1994-03-17 1996-03-12 Groff; Jerry L. Row cleaner
US5765645A (en) * 1994-06-02 1998-06-16 Postema; Leonard F. Aerator wheel
US5657707A (en) * 1995-07-17 1997-08-19 Great Plains Manufacturing, Incorporated Spring-tine residue wheel for planters
US5732780A (en) * 1996-09-09 1998-03-31 A.I.L. Inc. Implement for making angled water retention depressions and mounds
US6314897B1 (en) 1999-11-02 2001-11-13 Matthew P. Hagny Furrow closing system and method for no-till agricultural seeders
US6530334B2 (en) 2001-05-24 2003-03-11 Matthew P. Hagny Depth-limited furrow closing arrangement and method for no-till agricultural seeders
US7575066B2 (en) * 2004-09-28 2009-08-18 Environmental Tillage Systems, Inc. Zone tillage tool and method
HU230201B1 (hu) * 2008-07-30 2015-10-28 Benedek Horváth Forgókapa, főleg felszíni talajművelési munkákhoz
GB2513365A (en) * 2013-04-24 2014-10-29 Simba Internat Ltd Harrow
EP3152991B1 (en) 2015-10-08 2019-12-04 Badalini Srl Apparatus for removing weeds, and associated agricultural machine
DE202017103409U1 (de) * 2017-06-07 2017-08-09 Bähr Bau- und Landmaschinen GmbH & Co. KG Rollhacke
DE102018119229B4 (de) * 2018-08-07 2022-03-10 Jürgen Mülders Vorrichtung zur Bearbeitung eines Untergrunds
US11122724B1 (en) 2020-03-09 2021-09-21 Joshua Zulu Ground engaging tiller with involute profile
SI3912443T1 (sl) * 2020-05-21 2023-02-28 Vadkert-Agrotechnika Kft. Rotacijska motika za obdelavo tal za izdelovanje razmakov med rastlinami
RU204351U1 (ru) * 2020-07-27 2021-05-21 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Брянский государственный аграрный университет" Устройство для обработки почвы
RU200032U1 (ru) * 2020-08-06 2020-10-01 Общество с ограниченной ответственностью «Диас» Режущий элемент роторного почвообрабатывающего орудия

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US957722A (en) * 1910-05-10 Racine Economy Spring Company Harrow attachment for plows.
US2388553A (en) * 1942-08-12 1945-11-06 Dunham Co Wheel hoe
US2419717A (en) * 1944-03-29 1947-04-29 Gen Implement Corp Rotary hoe
US2766675A (en) * 1954-11-15 1956-10-16 Harvey M Suck Rotary cultivator
US2882982A (en) * 1957-06-20 1959-04-21 Oliver K Hobbs Cultivator for peanuts and the like
US3217813A (en) * 1963-12-24 1965-11-16 Koemel Walton Charles Rotary weeder
US3232356A (en) * 1964-02-26 1966-02-01 Lilliston Implement Company Rotary hoe
US3452826A (en) * 1965-03-02 1969-07-01 Charles L Lehman Cultivator
US3306371A (en) * 1965-06-14 1967-02-28 Bush Roland Eugene Rotary cultivators
DE1457716A1 (de) * 1965-11-16 1970-04-30 Lilliston Implement Company Rotierendes Hackwerkzeug
US3435904A (en) * 1966-07-05 1969-04-01 Int Harvester Co Rotary cultivator
US3766988A (en) * 1972-05-15 1973-10-23 Kelley Mfg Co Rotary hoe
US3967685A (en) * 1974-07-05 1976-07-06 Deere & Company Independent and biased cultivator support
US4298071A (en) * 1978-09-11 1981-11-03 Kelley Manufacturing Co. Cultivator with parallel quadrant plates for positioning cultivating element
US4646850A (en) * 1985-06-20 1987-03-03 Deere & Company Rotary incorporator and spider wheel therefor
US4817732A (en) * 1985-06-20 1989-04-04 Deere & Company Spider wheel for a rotary incorporator

Also Published As

Publication number Publication date
EP0358014A3 (de) 1991-04-10
FI894170A (fi) 1990-03-09
CZ282430B6 (cs) 1997-07-16
DD284575A5 (de) 1990-11-21
HUT52906A (en) 1990-09-28
CS8905083A2 (en) 1991-09-15
RU1804276C (ru) 1993-03-23
EP0358014A2 (de) 1990-03-14
DK442989D0 (da) 1989-09-07
CA1333761C (en) 1995-01-03
FI894170A0 (fi) 1989-09-05
US4991660A (en) 1991-02-12
YU170689A (en) 1991-10-31
DK442989A (da) 1990-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU202702B (en) Rotary hoe
US4361191A (en) Seedbed preparation implement
HU182892B (en) Tiller
US9320189B2 (en) Tillage system
US8627898B2 (en) Tillage system
JPH0746921B2 (ja) 土壌曝気装置
GB1587747A (en) Soil cultivating implements
US20100263579A1 (en) Reducing build up of crop residue on shanks
US4133389A (en) Hand-held power driven cultivator
US5054559A (en) Soil-working machine for plants grown in rows
US4187914A (en) Soil cultivating implements
US6494270B1 (en) Apparatus and method for mulching and cultivating agricultural fields
US3899030A (en) Soil compressing members
US20080128147A1 (en) Ground cultivation tool
JPS63237702A (ja) 耕耘用農業機械
EA018641B1 (ru) Вращающаяся мотыга, в частности ротационный культиватор для рыхления поверхностного слоя почвы
HU231007B1 (hu) Sorköz-művelő kultivátor
US4088196A (en) Soil cultivating implements
US4086965A (en) Soil cultivating implements
US4034814A (en) Rotary harrows
US1144039A (en) Cultivator.
US4063596A (en) Soil cultivating machines
US2712785A (en) Rotary cultivator
CA1083875A (en) Hand-held power driven cultivator
WO1993018637A1 (en) Improvements in or relating to tillage elements

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HRH9 Withdrawal of annulment decision
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: HORVATH BENEDEK, HU

Owner name: VERTIKUM IPARI ES KOEZLEKEDESI SZOLGALTATO KFT., H

Owner name: HORVATHNE RAFFAI CECILIA, HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
DNF4 Restoration of lapsed final protection
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee