HU202047B - Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez - Google Patents

Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez Download PDF

Info

Publication number
HU202047B
HU202047B HU873592A HU359287A HU202047B HU 202047 B HU202047 B HU 202047B HU 873592 A HU873592 A HU 873592A HU 359287 A HU359287 A HU 359287A HU 202047 B HU202047 B HU 202047B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
milking
walls
treatment
sheep
vacuum
Prior art date
Application number
HU873592A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT47361A (en
Inventor
Gyula Takacs
Gyoergy Molnar
Karoly Katona
A Jozsef Nagy
Jozsef Sandor
Original Assignee
Gyula Takacs
Gyoergy Molnar
Karoly Katona
A Jozsef Nagy
Jozsef Sandor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyula Takacs, Gyoergy Molnar, Karoly Katona, A Jozsef Nagy, Jozsef Sandor filed Critical Gyula Takacs
Priority to HU873592A priority Critical patent/HU202047B/hu
Publication of HUT47361A publication Critical patent/HUT47361A/hu
Publication of HU202047B publication Critical patent/HU202047B/hu

Links

Landscapes

  • External Artificial Organs (AREA)

Abstract

Többcélú berendezés különösen juhok fejéséhez, amely fejőkészüléket, sajtárt, vákuumszolgáltató villamos- vagy robbanómotoros meghajtású aggregátort, szabályozószeleppel ellátott légüstöt, csapokkal és vákuummérő órával felszerelt vákuumvezetéket, zsaluval és zsaluemelő szerkezettel rendelkező fejőállást tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a kezelőtér hátső falában (12) a válaszfallal (9) átellenben van a beeresztő nyílás (2), amelynek a szélessége 50-70 cm; a berendezés két egymás mellett elhelyezett fejőállása (8) között válaszfal (9) van szimmetrikusan elrendezve, amely legalább 10 cm-rel nyúlik be a kezelőtérbe (5); a két fejőállás (8) mögött van a falakkal határolt kezelőtér (5) kialakítva; a kezelőtér elülső fala (14), amely két részből áll, legalább 20-20 cm hosszú; a kezelőtér elülső falai (14) között van a két fejőállás (8) behajtó nyílása (15). (1. ábra)

Description

A találmány tárgya többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez, amellyel lényegesen csökkenthető a gépi fejés ideje, de a berendezés alkalmas az állatok osztályozására, jól felhasználható a bonitálásnál és a mesterséges megtermékenyítésnél is.
A fejés hatékonysága, eredményessége, időigényessége az állatgondozókon kívül nagyban függ a fejés módjától, a fejésnél használt eszközöktől, berendezésektől.
Az ún. „juhász fejés” valójában a legrégibb juhfejési mód: a juhokat hátulról fejik. (A juhász az állat fara mögött ül. A vödröt a juh két hátsó lába közé állítja és úgy feji a tejet a vödörbe.) Nagy hátránya ennek a fejésmódnak az, hogy tiszta tej nem nyerhető ezzel a fejési móddal. A fejés nagyon igénybe veszi az állatot. Ha a juhász nem elég türelmes, akkor a juhász kíméletlensége még meg is kínozza az állatokat. Ugyanakkor ezzel a fejési móddal nem fejik ki teljesen a tejet.
A ketreces vagy kalodás fejés egyik legismertebb formája a Schandl-féle abrakos oldalfejés. Ez a fejési módszer már sokkal előnyösebb a hagyományos kézi fejéshez viszonyítva. Az állatokat ez a fejési mód nem gyötri meg. Tisztább, tovább eltartható tej nyerhető. Hátránya ennek a fejési technikának, hogy kicsi a termelékenysége. A lassú fejés miatt a juhállomány nem tud elegendő időt a legelőn tölteni. A napi takarmányigényét emiatt abrakkal kell kiegészíteni, ami indokolatlanul növeli a juhászati ágazat költségszintjét.
A gépi fejés már ismertté vált napjainkban. Számos megoldást dolgoztak ki. Ismeretesek stabil, mobil berendezések, és olyan megoldások is, amelyek telepíthetők szükség szerint. Vannak halszálkás, karuszszeles elrendezésűek. Ezekhez villamos vagy belső égésű motorral ellátott aggregátorokat illesztenek, amelyek olyan vákuumos fejőgépeket üzemeltetnek, amik lehetnek sajtáros, vezetékes stb. készülékek.
A gépi fejésmódra általában jellemző, hogy egyidejűleg több állatot fejnek egyidőben. A kezelők a többnyire lekötő szerkezetbe fogott állatok mögött mozogva, állva vagy görgős széken ülve fejik a készülékeikkel a juhokat. A stabil berendezések általában süllyesztett aknát tartalmaznak a kezelőszemélyzet mozgásának a biztosítására. A mobil, illetve a telepíthető berendezéseknél a juhokat egy pódiumra terelik azért, hogy a fejést a fejőjuhász(ok) megfelelő helyzetben tudja(’k) végezni.
A fejőberendezések legtöbbje, például a karusszeles berendezések, meglehetősen költséges megoldások. Ilyen nagy beruházás csak viszonylag nagyszámú anyajuh fejésénél térül meg.
A fejőkészülékek alkalmazása a juhászatban sokkal problematikusabb, mint a tehenészetben. Igen változatos tőgyformák vannak egy-egy nyájon belül is. Ez a gépi fejés szempontjából kedvezőtlen. Ezt a kedvezőtlen helyzetet tovább nehezíti az a tényező is, hogy az úgymond jobb munkatermelékenység érdekében egy fejőjuhász egyszerre több állatot fej egyidejűleg. A juhoknál ugyanis a tőgybimbók anatómiailag a tőgyön, a szarvasmarhával ellentétben, oldalsó elhelyezkedésűek. Emiatt a fejőkészülékek kelyhe a tőgybimbóra normál esetben is nehezebben illeszthető. Ha a felhelyezett fejőkehely megtöri a tőgybimbót a hibás felrakásnál, akkor az adott tőgy2 részt nem feji ki teljesen a készülék. Értékes, magas tejzsírtartalmú tej marad vissza, ami egyrészt elveszik, mint termék, másrészt a visszamaradó tej csökkenti az állat életteljesítményét. Ezért a gépi fejés szempontjából különösen kedvezőtlen tőgyformával bíró állatoknál az utófejés szükséges.
További nehézséget jelent a juhok fejésénél az, hogy a fejőkelyhek - elsősorban a kedvezőtlen tőgyformájú egyedeknél - leeshetnek a tőgybimbókró az alomba, a fejőállás padozatára, ahonnan a vákuum szívó hatása következtében szennyeződés jut/juthat a fejőkészüléken keresztül a tejbe.
A találmány feladata olyan megoldás kialakítása, amely igazodik az állatok anatómiai sajátosságaihoz, egyszerű és könnyen kezelhető, lehetővé teszi a tiszta juhtej kinyerését, gazdaságos legyen a használata kisebb juhnyájak esetén is, legyen olyan kiviteli formája is, amely könnyen mozgatható, szétszedhető.
A találmány tehát többcélú berendezés különösen juhok fejőséhez, amely fejőkészüléket, sajtárt, vákuumszolgáltató villamosvagy robbanómotoros meghajtású aggregátort, szabályozószeleppel ellátott légüstöt, csapokkal és vákuummérő órával felszerelt vákuumvezetéket, zsaluval és zsaluemelő szerkezettel rendelkező fejőállást tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a kezelőtér hátsó falában a válaszfallal átellenben van a beeresztő nyílás, amelynek a szélessége 50-70 cm; a berendezés két egymás mellett elhelyezett fejőállása között válaszfal van szimmetrikusan elrendezve, amely legalább 10 cm-rel nyúlik be a kezelőtérbe; a két fejőállás mögött van a falakkal határolt kezelőtér kialakítva; a kezelőtér elülső fala, amely két részből áll, legalább 20-20 cm hosszú; a kezelőtér elülső falai között van a két fejőállás behajtó nyílása.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjánál a fejőállást és a kezelőteret határoló falak oldhatatlan kötéssel kapcsolódnak egymáshoz.
A találmány egy másik előnyös kiviteli alakjánál a fejőállást és a kezelőteret határoló falak csuklópántokkal és/vagy merevítőkkel és rögzítő elemekkel vannak egymáshoz kapcsolva. A falak - szállítás esetén - a merevítők és a rögzítő elemek oldása után szétszedhetők és/vagy egymásra hajthatók.
A találmánynak van olyan kiviteli alakja is, amelynél a beeresztő nyílás két oldalán pörgetőfa van elrendezve, vagy a beeresztő nyílás két oldala le van sarkítva.
A találmány szerinti többcélú berendezést különösen juhok fejésénél az alábbiakban ismertetjük a mellékelt rajzok alapján, ahol az
1. ábra a találmány szerinti berendezést felülnézetben, a
2. Rábra a találmány szerinti berendezés egy részletét oldalnézetben és működés közben ábrázolja.
A fentiekben ismertetett berendezés határoló falait gyalult deszkákból és/vagy merevítő bordákkal ellátott fémlemezekből vannak kialakítva, amelyeket oldhatatlan kötéssel vagy oldható kötéssel kapcsolnak egymáshoz. A 1 fejőállás oldalfalai között, az oldalfalakkal párhuzamosan van a 9 válaszfal elrendezve. A 9 válaszfal, amely a 12 kezelőtér hátsó falát kettéosztó 2 beeresztő nyílással átellenben van, legalább tíz centiméterrel benyúlik a 5 kezelőtérbe. A 8 fejőállást a 5 kezelőtér felől a nyitott 15 behajtó
HU 202047 Β nyílás, azzal szemben a 3 kieresztő nyílás határolja. A 3 kieresztő nyílásban egy 16 zsalukeret van elhelyezve, amelyben a 3 kieresztő nyílást záró vagy nyitó 4 zsaluk vannak. A 4 zsalukat a 10 fejőjuhászok függőleges irányban a 5 kezelőtérből a 11 zsaluemelő fogantyúk révén ismert zsaluemelő szerkezettel fel-le mozgatják.
A 2 beeresztő nyílás két oldalán előnyös pörgetőfákat elhelyezni.
A 14 kezelőtér elülső fala és a 12 kezelőtér hátsó fala közötti távolság 70 cm. Lehetséges olyan kiviteli alak is, amelynél a 5 kezelőtérben a 6 kannák tárolására kannatároló van kialakítva. Ebben az esetben a kezelőtér elülső és hátsó fala közötti távolság legfeljebb száz centiméter lehet. A 13 kezelőtér oldalfalai egymástól legalább száznegyven centiméter távolságra vannak.
A berendezésben csak két 8 fejőállás van elrendezve. A 7 juhok a 2 beeresztő nyíláson keresztül a 10 fejőjuhászok irányításával mennek át a 5 kezelőtéren a 8 fejőállásba. Itt, előzetes tőgykezelés után, felteszik az állatokra a fejőkészüléket. A fejés és utófejés befejeztével a zsaluemelő szerkezettel a korábban zárt 3 kieresztő nyílást a 10 fejőjuhász megnyitja a 4 zsalu felemelésével. Amikor a megfejt 7 juh elhagyta a 8 fejőállást, a 10 fejőjuhász lezárja újból a 3 kieresztő nyílást és beengedi a 15 behajtó nyíláson keresztül a következő 7 juhot a 8 fejőállásba.
Nagyon lényegesnek tartjuk, hogy mindegyik 10 fejőjuhász csak egy-egy készüléket kezeljen. A fejés egész ideje alatt a kelyheket a fejőjuhászok a kezükben tartják. így fejés közben folyamatos tőgymasszázst tudnak végezni. Ezzel egyrészt gyorsítani tudják a tejleadást, másrészt mindegyik tőgyrészt teljesen le tudják fejni. A fejőkelyhek levételét össze tudják kapcsolni az utófejéssel. (A kelyhek levétele közben a tőgybimbókból még a fejőkelyhekbe lehet préselni a maradék tejet. (Ajánlatos, hogy a fejőkészülék a tejvezeték révén a 10 fejőjuhász egyik combjához hozzá legyen erősítve. Ez megakadályozza azt, hogy a fejés során esetleg a tőgybimbóról leváló fejőkehely az aljzatra hulljon és így szennyeződés jusson a már kifejt tejbe.
A találmány elrendezésénél fogva alkalmas a juhok osztályozására, szétválogatására. Kitűnően használható bonitálásnál és mesterséges termékenyítésnél is.
A találmány szerinti berendezéssel le lehet rövidíteni az állomány fejési idejét. A hatékonyságára jellemző, hogy egy 450-500 egyedes ikemyáj lefejéséhez két fejőjuhásznak 2,5-3 órára van szüksége.
Az egyedenkénti életteljesítmény a nyugodtabb, szakszerűbb és kíméletesebb fejési lehetőség miatt más megoldásokhoz képest mindig magasabb volt a találmány szerinti berendezés alkalmazásánál. A tejzsírtartalom 1,2-1,5%-kal növekedett ugyanannál az állománynál a korábbi évekhez viszonyítva. Továbbá nagy mértékben javult a tej tisztasága.
Az alábbiakban a találmány szerinti megoldás hatékonyságának a szemléltetésére táblázatban mutatjuk be a találmány szerinti berendezés és másik három, egymástól eltérő megoldás paramétereit. Az összehasonlító táblázat első három sorában közölt paramétereket a „Juhfejés és tejhűtés” c. AgrotekMÉM Műszaki Intézet által készített kiadványból (1985) idéztük. A találmány szerinti berendezéssel kapcsolatos mérési adatokat a MÉM Műszaki Intézete által készített szakvéleményből vettük.
100 liter tej
Fejési mód, Fejési munka kifejésének
berendezés termelékenysége munkaidő
megnevezése (juh/óra) szükséglete (óra/100 liter tej)
Kézi fejés 49,3 18,0
Alfa Laval (2x24) 53,9 14,8
Taurina 105,2 13,4
Találmány szerinti berendezés 120-144,0 7,2
A találmány további előnye, hogy könnyen telepíthető. A tárolásnál az oldható kötéssel és csuklópántokkal ellátott kiviteli alak kevés helyet foglal el a két fejési időszak között.

Claims (7)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Többcélú berendezés különösen juhok fejéséhez, amely fejőkészüléket, sajtárt, vákuumszolgáltató villamos- vagy robbanómotoros meghajtású aggregátort, szabályozószeleppel ellátott légüstöt, csapokkal és vákuummérő órával felszerelt vákuumvezetéket, zsaluval és zsaluemelő szerkezettel rendelkező fejőállást tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a kezelőtér hátsó falában (12) a válaszfallal (9) átél lenben van a beeresztő nyílás (2), amelynek a szélessége 50-70 cm; a berendezés két egymás mellett elhelyezett fejőállása (8) között válaszfal (9) van szimmetrikusan elrendezve, amely legalább 10 cm-rel nyúlik be a kezelőtérbe (5); a két fejőállás (8) mögött van a falakkal határolt kezelőtér (5) kialakítva; a kezelőtér elülső fala (14), amely két részből áll, legalább 20-20 cm hosszú; a kezelőtér elülső falai (14) között van két fejőállás (8) behajtó nyílása (15).
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fejőállást (8) és a kezelőteret (5) határoló falak (1, 12, 13, 14, 16) oldhatatlan kötéssel kapcsolódnak egymáshoz.
3. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fejőállást (8) és a kezelőteret (5) határoló falak (1, 12, 13, 14, 16) csuklópánttal és/vagy merevítőkkel és rögzítő elemekkel vannak egymáshoz kapcsolva, a falak - szállítás esetén - a merevítők és a rögzítő elemek oldása után szétszedhetők vagy egymásra hajthatók.
4. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beeresztő nyílás (2) két oldalán pörgetőfa van elhelyezve, vagy a beeresztő nyílás két oldala le van sarkítva.
5. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kezelőtér elülső fala (14) és a kezelőtér hátsó fala (12) közötti távolság 70-100 cm.
6. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kezelőtérben (5) a tejeskannák tárolására kannatároló van kialakítva.
7. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a berendezésnek két fejőállása (8) van.
HU873592A 1987-08-07 1987-08-07 Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez HU202047B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU873592A HU202047B (hu) 1987-08-07 1987-08-07 Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU873592A HU202047B (hu) 1987-08-07 1987-08-07 Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT47361A HUT47361A (en) 1989-03-28
HU202047B true HU202047B (hu) 1991-02-28

Family

ID=10964693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU873592A HU202047B (hu) 1987-08-07 1987-08-07 Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU202047B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT47361A (en) 1989-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6148766A (en) Construction including an implement for automatically milking animals
US8646410B2 (en) Automatic milking device
AU731664B2 (en) A method of milking animals
EP0689762B1 (en) An implement for automatically milking animals
EP1507453B1 (en) A device for cleaning the teats of an animal and a milking stall including the device
EP0634097A1 (en) A construction for automatically milking animals
US8794183B2 (en) Milking hose support
EP0728412A1 (en) An implement for milking animals
NL1002792C2 (nl) Constructie met een inrichting voor het melken van dieren.
GB2085705A (en) A mobile arrangement for group stabling and treatment of farm animals
EP1169914A3 (en) Cluster pre-lift for milking parlor
EP1154683B1 (en) A method of automatically milking animals and a milking machine suitable for performing same
EP0689761A1 (en) An implement for automatically milking animals
Blasco et al. Factors affecting milking speed in Murciano-Granadina breed goats
Caria et al. Influence of low vacuum levels on milking characteristics of sheep, goat and buffalo
HU202047B (hu) Többcélú berendezés különösen juhok fejeséhez
US2617382A (en) Milking structure
EP0560438A2 (en) A milking machine for automatically milking animals
Jago et al. The effect of pre-milking teat-brushing on milk processing time in an automated milking system
US2763240A (en) Means for milking and handling the milk of farm animals
NL1004804C2 (nl) Constructie met een inrichting voor het automatisch melken van dieren.
US20100313812A1 (en) System for milking cows and method
US2858800A (en) Lane-type stall
Berger Milking equipment for dairy ewes
Ku Labor saving on dairy farms

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HNF4 Restoration of lapsed final prot.
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee