HU200552B - Cancer checking vaginal speculum - Google Patents

Cancer checking vaginal speculum Download PDF

Info

Publication number
HU200552B
HU200552B HU333288A HU333288A HU200552B HU 200552 B HU200552 B HU 200552B HU 333288 A HU333288 A HU 333288A HU 333288 A HU333288 A HU 333288A HU 200552 B HU200552 B HU 200552B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sleeve
sleeve mirror
mirror
tensioning
trough
Prior art date
Application number
HU333288A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50273A (en
Inventor
Jozsef Cseh
Original Assignee
Jozsef Cseh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jozsef Cseh filed Critical Jozsef Cseh
Priority to HU333288A priority Critical patent/HU200552B/hu
Publication of HUT50273A publication Critical patent/HUT50273A/hu
Publication of HU200552B publication Critical patent/HU200552B/hu

Links

Landscapes

  • Endoscopes (AREA)

Abstract

A találmány tárgy olyan hüvelytükör, mely két egyforma hüvelytükörelemböl (1) könynyen oldható csatlakozással van összeszerelve. A hüvelytükörelemnek (1) vályúalakú feszitökanala (2), vályúalakú fogantyúja (3) és azok találkozásánál csatlakozófülei (4) vannak. A csatlakozófülekbe (4) szemnyomás (5) van kiképezve. A két hüvelytükörelem (1) a szemnyomások (5) segítségével van összeszerelve úgy, hogy a hüvelytükőrelemek (1) konkáv oldalai egymással szemben vannak elhelyezve. HU 200552 B .4 leírás terjedelme: .1 oldal, 4 rajz, 4 ábra -1-

Description

A találmány tárgya olyan hüvelytükör, mely előnyösen alkalmazható rendszeres lakossági rákszűrésre, mely esetekben rövid idő alatt viszonylag nagy létszámot kell megvizsgálni. A rákszűrésnek jelenleg két formáját alkalmazzák. A citológiai vizsgálat során, a hüvelytükör bevezetése után nincs szükség rögzítésre és ezért a szükséges funkciót a jelenleg használt hüvelytükörnél egyszerűbb készülékkel is be lehet tölteni. A kolposzkópos vizsgálatnál megvilágítással vizsgálják az elváltozásokat és ebben az esetben szükség lehet a hüvelytükör rögzítésére.
A találmány szerinti szerkezet az előbb említett rákszűrési vizsgálatokon kívül, a megfelelő rögzítőelem alkalmazásával felhasználható egyéb nőgyógyászati vizsgálatok elvégzésére is.
A jelenleg használt hüvelytükrök túl költségesek ahhoz, hogy megfelelő darabszámmal, operatív lakossági rákszűrést lehessen elvégezni velük, továbbá hátrányuk, hogy sterilizálásnál, a hozzájuk szerelt rögzítő szerkezet miatt helyigényesek és így csak kis darabszámot lehet egyszerre kifőzni. A sterilizálás olyan esetekben jelent problémát, amikor a tömegszűrést olyan helyeken kell elvégezni, ahol nem áll rendelkezésre megfelelő sterilizáló berendezés. Hátrányt jelent továbbá a jelenleg használt hüvelytükrök jelentős súlya, amikor nagy darabszámú készülékkel kell kihelyezett vidéki rákszűrést végezni.
Az US 4.597.382., US 4.638.792. és az US 4.597.383. lajstromszámú szabadalmak azonos tárgyban javasolnak megoldásokat, de elsősorban a hüvelytükör rögzítés utáni bevilágitás megoldására irányulnak és ezáltal nem kitűzött céljuk a hüvelytükör egyszerűsítése. Ennek következtében az említett szabadalmak szerinti hüvelytükrök bonyolult rögzítőszerkezettel vannak ellátva, a feszítő kanalak pedig a megvilágítás sajátosságának megfelelően vannak kialakítva.
A DE 2801 696 lajstromszámú szabadalom a jelen találmányhoz hasonló megoldást javasol, de hátránya gyártási szempontból az a tény, hogy a rögzítési megoldás miatt a két összeszerelhető hűvelytükörelem nem egyforma és szétszerelt állapotban való sterilizálás esetén gondot okozhat a megfelelő húvelytükörelemek párosítása.
Az előbbiekben említett és a gyakorlatban jelenleg alkalmazott hüvelytükrök kiegészítéseként célszerűnek látszott kifejleszteni egy olyan hüvelytükröt, amely lényegesen egyszerűbb kivitelű és ezáltal lényegesen olcsóbb. Az egyszerű kivitele következtében pedig alkalmas lehet nagylétszómú lakossági rákszűrés periodikus elvégzésére. Továbbá célszerűnek látszott olyan, könnyen szétszedhető hüvelytükröt alkotni, amely kis helyen elfér és ezáltal lényegesen több készüléket lehet egyszerre sterilizálni.
A találmány azon felismerésen alapul, hogy két azonos alakú, megfelelően kialakított hűvelytükörelem összepattintósával rákszűrésre alkalmas, könnyen kezelhető hüvelytükröt lehet létrehozni. A hüvelytükörelemek szétpattintása esetén, pedig azok egymás mellé rakva lényegesen kisebb helyen elférnek a sterilizáló berendezésben, mint a jelenleg használt hüvelytükrök.
A találmány szerinti rákszűrő hüvelytükör két egyformára kialakított hüvelytükörelemből áll, melynek két vályú alakú feszitőkanala van, melyeknek konkáv oldalai egymással szembe vannak fordítva, melyek bevezetési állapotban cső alakú bevezetőtestet alkotnak és melyek a bevezetési résszel ellentétes végükön fogantyúkkal folytatódnak. A fogantyúk tompaszöget képeznek a feszítőkanalakkal. A hüvelytükörelem a feszítókanál és a fogantyú találkozásánál egyformára kialakított és egymással szemben elhelyezett csatlakozófülekkel rendelkezik. A csatlakozófülekbe szemnyomás van kiképezve.
A találmány szerinti hüvelytükör egyik előnyös kiviteli alakjánál a fogantyúk végei olyan mélyedéssel rendelkeznek, mely alkalmas rögzitőgyűrű rácsúsztatására, vagy elősegíti a biztonságos csúszásmentes megfogást.
A találmány szerinti hüvelytükröt ki lehet alakítani saválló ötvözetből. Ebben az esetben, könnyen szétszedhető tulajdonságánál fogva a sterilizálás folyamán a hüvelytükörelemek egymás mellé rakva kis helyet foglalnak el, és ezáltal kifőzésük nagy darabszámban történhet.
A hüvelytükröt ki lehet alakítani műanyagból, fröccsöntéssel is. Ebben az esetben a műanyag fecskendőkhöz hasonlóan .egyszeri használatra' lehet alkalmazni. Ez az utóbbi kiviteli alak előnyős lehet a különböző nemi- és vérbetegségek terjesztésének megakadályozásában. Amennyiben sima felületű műanyagból készülnek, további sterilizálással azokat többször fel lehet használni.
A továbbiakban a találmány szerinti hüvelytükör a mellékelt rajzok alapján kerül ismertetésre.
Az 1. ábra egy hüvelytükörelemet mutat be oldalnézetből, a
2. ábra a hüvelytükröt összeszerelt állapotban mutatja be, a
3. ábra az 1. ábra szerinti hüvelytúkörelemet mutatja be felülnézetből, a
4. ábra az 1. ábrán bejelölt A-A egyenes mentén felvett metszetet mutatja be.
Amint az 1-4. ábrákon látható az 1 hüvelytükörelem funkcionális részekre bontható, de lényegében egy testet képez, melyet műanyag esetén fröccsöntéssel, saválló ötvözet esetén pedig hidegalakítással lehet legyártani.
HU 200552 Β
A 2 feszítókanál vályú alakúra van kiképezve. A bevezetés vége le van gömbölyítve a méhszáj megsértésének megakadályozása érdekében. A 2 feszítókanál a bevezetési résszel ellentétes végén, ugyancsak vályú 5 alakú 3 fogantyúval folytatódik. A 3 fogantyú ellentétes vége 6 mélyedéssel van ellátva, melynek kettős rendeltetése van. Elsősorban elősegíti a biztonságos megfogást, másodsorban pedig 7 rögzitógyűrü csatlako- 10 zását teszi lehetővé.
A 2 feszítőkanál és a 3 fogantyú találkozásánál egyformán kialakított, egymással szemben elhelyezett 4 csatlakozófülek vannak kiképezve a két oldalon, melyeknek előnyö- 15 sen a közepükön egy-egy 5 szemnyomás van kialakítva. Az 5 szeranyomások irányulhatnak mind a vályú belseje felé, mind a vályú külseje felé egyaránt. A lényeg az, hogy egy hüvelytükörnél két azonosan kialakított 1 20 hüvelytükörelemet kell felhasználni, ami a szemnyomások irányát illeti.
A 2. ábrán látható a két, teljesen azonos 1 hüvelytükörelem összeszerelésével létrejött, a találmány szerinti hüvelytükör. 25 Az összeszerelés egyszerű összepattintással történik, úgy, hogy a két 1 hüvelytükörelem konkáv oldalai egymással szemben vannak elhelyezve. Az így létrehozott hüvelytükör bevezetés közben cső alakú bevezetötestet al- 30 kot. A két 1 hüvelytükörelem össze- vagy szétpattintása a felhasznált alapanyag rugalmasságából adódik.
A 7 rőgzítőgyűrűt több méretben lehet készletezni, A hüvely méretéből adódó 3 fo- 35 gantyúk közötti nyitásnak megfelelőt kell alkalmazni szükség esetén a hüvelytükör rögzítéséhez. A rögzítésnek ez a módja azért előnyös, mert egy rögzitógyűrü készlet alkalmazása elegendő az összes felhasznált ta- 40 lálmány szerinti hüvelytükörhöz.
Az előbbiekben bemutatott találmány előnye a jelenleg alkalmazott hüvelytükrökkel szemben, hogy egyszerűségénél fogva az előállítási költsége sokkal alacsonyabb. Meg kell 45 jegyezni azonban, hogy elsősorban rákszűrések esetén alkalmazható előnyösen. Tekintettel arra, hogy két teljesen azonos elemből, könnyen oldható csatlakozással van kialakítva, az elemek egymás mellé rakva kis helyet 50 foglalnak el és ezáltal jelentős darabszámban lehet azokat rövid időn belül sterilizálni.
A találmány nagy előnye továbbá, hogy az 1 hűvelytükörelemeket nem kell összeválogatni, inért bármelyik bármelyikkel csatlakoz- 55 Látható.
A műanyagból kialakított változat esetén a találmány nagy előnye az .egyszeri’ használat megoldása hasonlóan a műanyag fecskendőkhöz. Ebben az esetben a készülék ára 60 tovább csökken.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Rákszűrő hüvelytükör, mely két egyformára kialakított hüvelytükörelem összeszereléséből jön létre, melynek két vályú alakú feszítőkanala van, melyeknek konkáv oldalai egymással szembe vannak fordítva, melyek bevezetési állapotban cső alakú bevezetőtestet alkotnak és melyek a bevezetési résszel ellentétes végükön vályú alakú fogantyúkkal folytatódnak, mely fogantyúk tompaszöget képeznek a feszítőkanalakkal, azzal jellemezve, hogy a hüvelytükörelem (1) a feszitőkanál (2) és a fogantyú (3) találkozásánál mindkét oldalon, egyformára kialakított és egymással szemben elhelyezett csatlakozófülekkel (4) rendelkezik, mely csatlakozófüleken (4) szemnyomás (5) van kiképezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti hüvelytükör, azzal jellemezve, hogy a fogantyúk (3) végén mélyedés (6) van kiképezve, melyekbe rögzltőgyűrű (7) vai helyezve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti hüvelytükör, azzal jellemezve, hogy a hüvely tükörelem (1) saválló fémötvözetből van kialakítva.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti hüvelytükör, azzal jellemezve, hogy a hüvelytükörelem (1) műanyagból van kialakítva.
HU333288A 1988-06-29 1988-06-29 Cancer checking vaginal speculum HU200552B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU333288A HU200552B (en) 1988-06-29 1988-06-29 Cancer checking vaginal speculum

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU333288A HU200552B (en) 1988-06-29 1988-06-29 Cancer checking vaginal speculum

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50273A HUT50273A (en) 1990-01-29
HU200552B true HU200552B (en) 1990-07-28

Family

ID=10963603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU333288A HU200552B (en) 1988-06-29 1988-06-29 Cancer checking vaginal speculum

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU200552B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT50273A (en) 1990-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4434791A (en) Surgical retractor array system
US5839819A (en) Light bulb holders for a decorative light string net
US20060122611A1 (en) Sternum closure device
BR8605015A (pt) Clipe cirurgico,ferramenta para sua deformacao,processo de anastomose cirurgica e processo de juncao de tecidos biologicos
US20020147453A1 (en) Implantable bone fracture reduction apparatus having a polymeric applicator
US10463444B2 (en) Light carrier and system for mounting same to a surgical instrument
CA2416115A1 (en) Spinal fixation system
DE69635174D1 (de) Nichtinvasive Vorrichtung zur Blutuntersuchung
ES2056224T3 (es) Extremo de bote abre facil mejorado y metodo para la fabricacion del mismo.
JPH09131352A (ja) 電気手術用電極コネクタ
Pincus et al. Reliability of grip strength, walking time and button test performed according to a standard protocol
EP0068778A1 (en) Coupling for an ostomy bag
JPS6432855A (en) Internal fixing apparatus for fracture
HU200552B (en) Cancer checking vaginal speculum
TW375756B (en) Color CRT having a support frame assembly with detensioning means
US5655320A (en) Animal tag fastener
US4935852A (en) Decorative bulbholder
Khurana et al. Umbilical cord ulceration as a cause of hypoxic-ischemic encephalopathy: report of a case and review of the literature
Adlakha et al. Aging trends: Indonesia
US20200323175A1 (en) Baffle assemblies for pole
DE59912408D1 (de) Schnellverschluss
DE59509500D1 (de) Mantelteil
RU2003114426A (ru) Фиксирующее и/или соединительное приспособление
Peison et al. Perforation of the sigmoid colon following ingestion of a dental plate
SU1595491A1 (ru) Устройство С.А.Синенко и Б.Б.Иванова дл проведени спиц при остеосинтезе

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
DNF4 Restoration of lapsed final protection
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee