HU197965B - Mintavevő szonda - Google Patents

Mintavevő szonda Download PDF

Info

Publication number
HU197965B
HU197965B HU139687A HU139687A HU197965B HU 197965 B HU197965 B HU 197965B HU 139687 A HU139687 A HU 139687A HU 139687 A HU139687 A HU 139687A HU 197965 B HU197965 B HU 197965B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tube
sampling tube
pressure
probe
sampling
Prior art date
Application number
HU139687A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT46436A (en
Inventor
Laszlo Preszler
Tamas Lajos
Jozsef Marschall
Istvan Hegel
Original Assignee
Budapesti Mueszaki Egyetem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Budapesti Mueszaki Egyetem filed Critical Budapesti Mueszaki Egyetem
Priority to HU139687A priority Critical patent/HU197965B/hu
Publication of HUT46436A publication Critical patent/HUT46436A/hu
Publication of HU197965B publication Critical patent/HU197965B/hu

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Abstract

Atalálmány tárgya mintavevő szonda, áramló gázban lévő szennyező anyag koncentrációjának meghatározására, mely könyökkel rendelkező mintavevő csövet, legalább egy darab össznyomásérzékelő csövet és célszerűen két darab differenciái, nyomásmérő műszert tartalmaz. Az össznyomásérzékelő cső a mintavevő cső belépő nyílásán túlnyúlik, adott esetben pedig a mintavevő cső külső palástja mentén futva a nyomásmérő műszerekhez csatlakozik. Fő jellegzetessége, hogy a mintavevő csövön (2) egy vagy több, a belépő nyíláson (2b) túlnyúló érzékelő csonk (1) van, amelyhez egy vagy két össznyomáselvezető (1) cső csatlakozik, a mintavevő csőnek (2) a könyök előtti szakaszára hüvely (3) van ráhúzva. A mintavevő cső (2) és a hüvely (3) között kiegyenlítő kamra (4) van, a kiegyenlítő kamra (4) a szonda belépő nyílása (2b) felől le van zárva. A hüvely (3) másik vége az áramlás, irányából nézve a mintavevő cső (2) külső palástjával (2a) lépcsőt (3a) képez, a lépcső (3a) mögötti tér folyamatos vágy szakaszos gyűrű alakú rés (3b) útján összefügg a kiegyenlítő kamrával (4). A kiegyenlítő kamrához (4) a lépcső (3a) mögötti statikus nyomás kivezetésére alkalmas nyomásérzékelő vezeték (6) kapcsolódik, a mintavevő csőhöz (2) a könyök (2c) mögötti belső statikus nyomás mérésére alkalmas nyo-Atalálmány tárgya mintavevő szonda, áramló gázban lévő szennyező anyag koncentrációjának meghatározására, mely könyökkel rendelkező mintavevő csövet, legalább egy darab össznyomásérzékelő csövet és célszerűen két darab differenciái, nyomásmérő műszert tartalmaz. Az össznyomásérzékelő cső a mintavevő cső belépő nyílásán túlnyúlik, adott esetben pedig a mintavevő cső külső palástja mentén futva a nyomásmérő műszerekhez csatlakozik. Fő jellegzetessége, hogy a mintavevő csövön (2) egy vagy több, a belépő nyíláson (2b) túlnyúló érzékelő csonk (1) van, amelyhez egy vagy két össznyomáselvezető (1) cső csatlakozik, a mintavevő csőnek (2) a könyök előtti szakaszára hüvely (3) van ráhúzva. A mintavevő cső (2) és a hüvely (3) között kiegyenlítő kamra (4) van, a kiegyenlítő kamra (4) a szonda belépő nyílása (2b) felől le van zárva. A hüvely (3) másik vége az áramlás, irányából nézve a mintavevő cső (2) külső palástjával (2a) lépcsőt (3a) képez, a lépcső (3a) mögötti tér folyamatos vágy szakaszos gyűrű alakú rés (3b) útján összefügg a kiegyenlítő kamrával (4). A kiegyenlítő kamrához (4) a lépcső (3a) mögötti statikus nyomás kivezetésére alkalmas nyomásérzékelő vezeték (6) kapcsolódik, a mintavevő csőhöz (2) a könyök (2c) mögötti belső statikus nyomás mérésére alkalmas nyo-mástovábbító vezeték (9) csatlakozik, a nyomástovábbító vezeték (9) pedig a mintavevő csővel (2) közlekedő furat (7) útján van összeköttetésben. (Jellemző az l.a,b ábra).

Description

A találmány tárgya mintavevő szonda, áramló gázban lévő szennyező anyag koncentrációjának meghatározására, amely könyökkel rendelkező mintavevő csövet, legalább egy darab össznyomáselvezető csövet és célszerűen két darab differenciál nyomásmérő műszert tartalmaz, az össznyomáslevezető csőa mintavevő cső belépő nyílásán túlnyúlik, adott esetben pedig a mintavevő cső külső palástja mentén futva a nyomásmérő műszerekhez csatlakozik.
A vezetékben áramló gázok szilárdanyag-tartalmának meghatározása fontos méréstechnikai feladat. A mérési eredmények alapján technológiai folyamatok minősíthetők, és/ /vagy a környezetbe kibocsátott szilárd szenynyező anyagok mértékére szerezhetők információk. A mérés során a vezeték keresztmetszetén időegységenként átlépő szilárd anyag tömegét (a tömegáramot) és a gázban lévő szilárd anyag átlagos koncentrációját határozzák meg.
A vezetékben áramló gázban lévő szilárd szennyezők koncentrációjának meghatározására az ipari gyakorlatban a mintavételen alapuló, gravimetrikus mérést alkalmazzák. A csővezeték kiválasztott keresztmetszetének (a mérési keresztmetszetnek) számos pontjából gázmintát szívnak le. Mérik a gázminta térfogatát és a leválasztott por tömegét. A portömeg és a gázminta térfogat hányadosa a gázmintában lévő szilárd anyag koncentrációját adja, amely megegyezik a vezetékben áramló főgázáram koncentrációjával, ha a gázminta a főgázáramra nézve reprezentatív. A reprezentatív mintavétel egyik feltétele, hogy a mintavevő szonda áramlással szembefordított végén elhelyezkedő mintavevő csőbe belépő gázban lévő szilárd anyag koncentrációja egyezzék meg a főgázáram helyi szilárd anyag koncentrációjával.
Ez a követelmény izokinetikus mintavétellel teljesíthető, amikor a mintavevő cső hatásos átmérőjére vonatkoztatott leszívási sebesség megegyezik a gáz helyi áramlási sebességével.
Az izokinetikus mintavétel különböző berendezésekkel valósítható meg. A legegyszerűbb módszer, hogy a mintavételt megelőzően pl. Prandtl-cső segítségével meghatározzák a mérési keresztmetszet adott pontjaiban az áramlási sebességet. A leszívócsonk hatásos keresztmetszetének és a helyi sebességnek a szorzata megadja az adott pontban a leszívandó térfogatáramot. A leszívott térfogatáramot a mintavevő berendezésben lévő leválasztó után valamely térfogatáram-mérési módszerrel (pl. mérőperemmel vagy Venturi-csővel) mérik meg.
A módszer hátránya, hogy a helyi sebesség meghatározása és a mintavétel időben nem egyszerre történik, ezért a mért berendezés üzemállapotának meghatározásából adódó áramlási sebességváltozás nem regisztrálható, és így a szükséges elszívási sebesség korrekció nem hajtható végre.
Megkönnyítené a vizsgálatot, ha a leszívott gáz térfogatáramának mérésére a mintavevő berendezésbe történő belépés közelében kerülne sor, ahol a gáz állapota (nyomás és hőmérséklet) megegyeznék a csővezetékben áramló gáz állapotával.
Korszerűbb berendezés az a mintavevő szonda, amely az áramló gáz sebességének mérésén túl alkalmas a gázminta térfogatáramának meghatározására is.
Ilyen a HU 179.683 lajstromszámú magyar szabadalom által védett mintavevő szonda. Jellegzetessége, hogy a mintavevő csőnek előrenyúló, a főgázáram össznyomását érzékelő csövekkel ellátott kettős fala van, amelynek külső és belső palástjában nyomásérzékelő rés van. A külső palástban lévő rés a főgázáram statikus nyomást, míg a belső palástban kiképzett rés a leszívott részáram statikus nyomását érzékeli. Az érzékelő helyek meghosszabbításaként nyomáskivezető csövek vannak kialakítva, amelyek két differenciál nyomásmérő műszerhez csatlakoznak.
Az ismertetett mintavevő szonda számos hátránnyal rendelkezik. A kettős falú mintavevőcső, a kamrák előállítása költséges gyártástechnológiát igényel, a kamrákat eltömheti a lerakodott por. A mintavevő cső oldalán kialakított statikus nyomáskivezető réssel csak akkor mérhetjük a helyi statikus nyomással megegyező nyomást, ha a rés a mintavevő cső belépő nyílása mögött elég távoli ahhoz, hogy a mintavevő cső véges falvastagságából, — az esetleges ferde megóvásból — származó zavaró hatás ne érvényesüljön. Ugyancsak nagy távolságot kell hagyni a mintavevő cső belépő nyílása és a gázminta statikus nyomását kivezető rés között, hogy a belépésnél az áramló zavaró hatása se okozzon hibát.
Az említett követelmények miatt az ismertetett mintavevő szonda nagy méretű. Falazott vagy hőszigetelt vezetékeknél a mintavevő cső hosszával megegyező átmérőjűre kell kialakítani azokat a nyílásokat, amelyeken keresztül a mintavevő csövet a főgázáramba tesszük. Ezért a nagy méretű mintavevő szondák a meglévő ipari berendezések vezetékeinek méréséhez sok esetben nem alkalmazhatók,
A találmány célja az ismert mintavevő berendezések hibáinak kiküszöbölése, és olyan mintavevő szonda kialakítása, amely viszonylag rövid mintavevő szonda kialakítása, amely viszonylag rövid mintavevő csővel rendelkezik, egyszerű felépítésű, és a vizsgált gáz kedvezőtlen áramlási viszonyai mellett is pontos mérést tesz lehetővé.
A találmányi gondolat kettős felismerésen alapszik. Az egyik az, hogy a mintavevő cső belépő nyílása mögött, annak közelében a szonda palást átmérőjének hirtelen csökkentésével az áramlás irányába néző lépcsőt képezünk ki. A lépcső mögött mért nyomás a 3
-3197965 zavartalan áramlást’ i érvényes statikus nyomásnál kisebb, de különbségük a dinamikus nyomással arányos. Az arányossági tényező állandó, így ha az össznyomás és a lépcső mögötti nyomás különbségét képezzük, akkor a dinamikus nyomással arányos, de annál nagyobb nyomáskülönbséget kapunk, amelyből a zavartalan áramlás sebessége kiszámítható.
A másik felismerés az, hogy a gázminta téríogatáramát a leszívócsonk és a szondaszár közötti ívdarab veszteségének mérésével határozhatjuk meg. A találmány szerinti megoldásnál az áramlási sebesség és a térfogatáram meghatározása érdekében mért nyomáskülönbségek a szokásosnál nagyobbak. Így az eddig ismert megoldásoknál lényegesen kisebb méretű és egyszerűbb felépítésű leszívócsonkkal nagyobb mérési pontosságot lehet elérni.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti mintavevő szonda, áramló gázban lévő szennyező anyag koncentrációjának meghatározására — mely könyökkel rendelkező mintavevő csövet, legalább egy darab össznyomáselvezető csövet és célszerűen két darab differenciál nyomásmérő műszert tartalmaz, az össznyomáselvezető cső a mintavevő cső külső palástja mentén futva a nyomásmérő műszerekhez csatlakozik —, oly módon van kialakítva, hogy a mintavevő csövön egy vagy több, a belépő nyíláson túlnyúló érzékelő csonk van, az érzékelő csonkhoz az össznyomáselvezető cső csatlakozik, a mintavevő csőnek a könyök előtti szakaszára hüvely van ráhúzva, a mintavevő cső és a hüvely között kiegyenlítő kamra van, a kiegyenlítő kamra a szonda belépő nyílása felől le van zárva, a hüvely másik vége az áramlás irányából nézve a mintavevő cső külső palástjával lépcsőt képez, a lépcső mögötti tér folyamatos vagy szakaszos gyűrű alakú rés útján összefügg a kiegyenlítő kamrával, a kiegyenlítő kamrához a lépcső mögötti nyomás kivezetésére alkalmas nyomásérzékelő vezeték kapcsolódik, a mintavevő csőhöz a könyök mögötti belső statikus nyomás mérésére alkalmas nyomástovábbító vezeték csatlakozik, a nyomástovábbító vezeték pedig a mintavevő csővel közlekedő furat útján van összeköttetésben.
A találmány további ismérve lehet, hogy több közlekedő furat esetén azok közös körkamrába torkollanak. Az össznyomáselvezető cső érzékelő csonkja kúpos belső felülettel rendelkezik.
A találmány szerinti mintavevő szonda számos előnnyel rendelkezik. A mintavevő szonda egyszerű felépítése miatt olcsó, az eddig ismert berendezéseknél kisebb méretű és rövidebb mintavevő csővel rendelkezik, ezért meglévő hőszigetelt vagy falazott vezetékeknél is alkalmazható.
Ugyancsak kedvező, hogy a találmány szerinti szonda mérési pontossága lényegesen 4 meghaladja az ismert mintavevő berendezések pontosságát. A mérések kedvezőtlen áramlási viszonyok mellett is elvégezhetők.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példa kapcsán, rajz segítségével ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzon az l.a, b ábra a mintavevő szonda metszete.
Az la. ábrán feltüntettük a 2c könyökkel rendelkező 2 mintavevő csövet, az 1 össznyomáselvezető csövet, a 3 hüvelyt, a 4 kiegyenlítő kamrát, az 5a, 5b nyomásmérő műszereket, a 6 nyomásérzékelő vezetéket, a 9 nyomástovábbító vezetéket, a 7 közlekedő furatokat és a 8 körkamrát.
Az 1 össznyomáselvezető cső a 2 mintavevő cső 2b belépő nyílásán túlnyúlik, és a mintavevp cső 2a külső palástja mentén futva a differenciál 5a, 5b nyomásmérő műszerekhez csatlakozik. Az 1 össznyomáselvezető csőnek a 2b belépő nyíláson túlnyúló végén az la érzékelő csonk helyezkedik el. Az la érzékelő csonk az irányérzékenység csökkentésére célszerűen kúpos belső felülettel rendelkezik.
A 2 mintavevő csőnek a 2c könyök előtti szakaszára a 3 hüvely van ráhúzva, a 2 mintavevő cső és a 3 hüvely között a 4 kiegyenlítő kamra van. A 4 kiegyenlítő kamra a szonda 2b belépő nyílása felől le van zárva, a 3 hüvely másik vége pedig az áramlás irányából nézve a 2 mintavevő cső 2a külső palástjával a 3a lépcsőt képezi. A 3a lépcső mögötti tér a gyűrű alakú 3b rés útján a 4 kiegyenlítő kamrával függ össze.
A 4 kiegyenlítő kamrához a 3a lépcső mögötti statikus nyomás kivezetésére alkalmas 6 nyomásérzékelő vezeték kapcsolódik. A 9 nyomástovábbító vezeték, mely a 2c könyök mögötti belső statikus nyomás mérésére alkalmas, a 2 mintavevő csőhöz a 8 körkamra és a 7 közlekedő furatok útján csatlakozik.
Az lb. ábrán a mintavevő szondának a hüvely környezetében lévő része látható fél metszet-félnézetben. Az lb, ábrán feltüntettük az 1 össznyomáselvezető csövet, a 4 kiegyenlítő kamrát, a 3a lépcsőt és a 3b rést is.
Az 1 össznyomáselvezető cső vezeti ki az áramló gáz ps össznyomását. A lépcső mögött érvényes psr nyomást a 6 nyomásérzékelő vezeték továbbítja. Az 5b nyomásmérő műszer a pö—p^ nyomást méri, ami a gázáram dinamikus nyomásával arányos, A 2 mintavevő cső ferde megfúvása esetén a 4 kiegyenlítő kamrában a nyomás kiegyenlítődik, ami megnöveli a mérés pontosságát és megbízhatóságát.
A 2c könyök mögött p„ statikus nyomást a 8 körkamrába nyúló 9 nyomástovábbító vezeték juttatja az 5a nyomásmérő műszerhez. A pa—p« érték — a leszívott térfogat négyzetével arányos nyomáskülönbség — a 2c könyök nyömásvesztesége miatt eléggé nagy ahhoz, hogy a térfogatáram nagy pontossággal meghatározható legyen.
-4197965
A találmány emissziós és immissziós mérőberendezések mintavevő szondájaként vezetékben áramló gázok szilárdanyag-tartalmának meghatározására alkalmas.

Claims (3)

1. Mintavevő szonda, áramló gázban lévő szennyező anyag koncentrációjának meghatározására, amely könyökkel rendelkező mintavevő csövet, legalább egy darab össznyomásérzékelő csövet és célszerűen két darab differenciál nyomásmérő műszert tartalmaz, az össznyomásérzékelő cső a mintavevő cső belépő nyílásán túlnyúlik, adott esetben pedig a mintavevő cső külső palástja mentén futva a nyomásmérő műszerekhez csatlakozik, azzal jellemezve, hogy a mintavevő csövön (2) egy vagy több, a belépő nyíláson (2b) túlnyúló érzékelő csonk (1) van, amelyhez egy vagy két össznyomáselvezető (I) cső csatlakozik, a mintavevő csőnek (2) a könyök előtti szakaszára hüvely (3) van ráhúzva, a mintavevő cső (2) és a hüvely (3) között kiegyenlítő kamra (4) van, a kiegyenlítő kamra (4) a szonda belépő nyílása (2b) felől le van zárva, a hüvely (3) másik vége az áramlás irányából nézve a mintavevő cső (2) külső palástjával (2a) lépcsőt (3a) képez,
5 a lépcső (3a) mögötti tér folyamatos vagy szakaszos gyűrű alakú rés (3b) útján összefügg a kiegyenlítő kamrával (4), a kiegyenlítő kamrához (4) a lépcső (3a) mögötti statikus nyomás kivezetésére alkalmas nyo10 Tiásérzékelő vezeték (6) kapcsolódik, a mintavevő csőhöz (2) a könyök (2c) mögötti belső statikus nyomás mérésére alkalmas nyomás‘ovábbító vezeték (9) csatlakozik, a nyomástovábbító vezeték (9) pedig a mintavevő cső15 vei (2) közlekedő furat (7) útján van összeköttetésben.
2. Az 1. igénypont szerinti mintavevő szonda, azzal jellemezve, hogy több közlekedő
20 furat (7) esetén azok közös körkamrába (8) torkollanak.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti mintavevő szonda, azzal jellemezve, hogy az össznyomáselvezető cső (1) érzékelő csonkja (la)
25 kúpos belső felülettel rendelkezik.
HU139687A 1987-04-01 1987-04-01 Mintavevő szonda HU197965B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU139687A HU197965B (hu) 1987-04-01 1987-04-01 Mintavevő szonda

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU139687A HU197965B (hu) 1987-04-01 1987-04-01 Mintavevő szonda

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT46436A HUT46436A (en) 1988-10-28
HU197965B true HU197965B (hu) 1989-06-28

Family

ID=10954284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU139687A HU197965B (hu) 1987-04-01 1987-04-01 Mintavevő szonda

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU197965B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT46436A (en) 1988-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2601840C (en) Wet-gas flowmeter
US4961344A (en) Multiple tube flowmeter
US3803921A (en) Sampling and flow measuring device
US6321166B1 (en) Noise reduction differential pressure measurement probe
US5773726A (en) Flow meter pitot tube with temperature sensor
US4696194A (en) Fluid flow measurement
US4528847A (en) Flow metering device with recessed pressure taps
CN1081325C (zh) 嗅敏检漏仪
JPH0447247B2 (hu)
JPH0618541A (ja) 非定常流速の測定方法および装置
US7478565B2 (en) Method & apparatus for fluid flow rate and density measurement
US4776213A (en) Mass airflow meter
Dennis et al. Isokinetic sampling probes
US3430489A (en) Modified turbine mass flow meter
WO2006056029A2 (en) Method and device for measuring a differential pressure in a fluid flow
EP0137623B1 (en) A flowmeter
EP3112878B1 (en) Device for measuring total pressure of fluid flow
US4736618A (en) Sensor probe
HU197965B (hu) Mintavevő szonda
JP2019506608A5 (hu)
JPH09159598A (ja) 気流中粒子の濃度及び粒径分布の計測装置
JPH09101186A (ja) ピトー管式質量流量計
JP3322550B2 (ja) ダクト補強を利用した流量計測装置
JP2864221B2 (ja) 流速計
CN106500780B (zh) 一种内外管式液体流量计及流量检测方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee