HU192253B - Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials - Google Patents

Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials Download PDF

Info

Publication number
HU192253B
HU192253B HU423683A HU423683A HU192253B HU 192253 B HU192253 B HU 192253B HU 423683 A HU423683 A HU 423683A HU 423683 A HU423683 A HU 423683A HU 192253 B HU192253 B HU 192253B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
temperature
heat
thermometer
drying
heat transfer
Prior art date
Application number
HU423683A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT38146A (en
Inventor
Jozsef Taborita
Ferenc Krammer
Geza Zsedenyi
Erika Javor
Original Assignee
Mueszeripari Muevek Lab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mueszeripari Muevek Lab filed Critical Mueszeripari Muevek Lab
Priority to HU423683A priority Critical patent/HU192253B/hu
Publication of HUT38146A publication Critical patent/HUT38146A/hu
Publication of HU192253B publication Critical patent/HU192253B/hu

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás és berendezés hőre érzékeny anyagok fagyasztva szárítására, amikor is hőre érzékeny anyagot megfagyasztanak és fagyott állapotban vákuumba helyezik, ezzel a benne levő jeget szublimáltatják és eközben a szublimálás hőveszteségét hőközléssel kiegyenlítik, a hőre érzékeny anyag hőmérsékletét mérik és környezetében a nyomást szükség szerint változtatják, miközben a vízgőzt eltávolítják. A találmány szerinti eljárás lényege, hogy a hőre érzékeny anyag hőmérsékletváltozásának sebességét követik és az anyagtól függő határértéktől való eltérés mértékében a hőközlés intenzitását változtatják. A találmány szerinti be- rendezés hőre érzékeny anyagot (13) hordozó tartóban (12) elrendezett anyaghőmérőt (6), fűtőegységet (4) és a fűtőegység (4) hőmérsékletét követő hőmérőt (5) tartalmaz, ahol a tartó (12) zárt térben (1) van elrendezve, amely vákuumszivattyúhoz (9) van csatlakoztatva, ahol a fűtőegység (4) vezérlő elemre van vezetve. A berendezés lényege abban van, hogy a zárt tér (1) semleges gázt, különösen nitrogént tartalmazó tartállyal (8) közlekedik és a vezérlő elem a hőmérővel (5) és az anyaghőmérővel (6) csatlakoztatott mikroprocesszoros vezérlő egységként (11) van kialakítva. -1-

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés hőre érzékeny anyagok fagyasztva szárítására, vagyis más szóval liofilizálására. A javasolt eljárás szerint hőre érzékeny anyagot megfagyasztunk és fagyott állapotban vákuumba helyezzük, ezzel a benne levő jeget szublimáltatjuk és eközben a szublimálás hőveszteségét hőközléssel kiegyenlítjük, a hőre érzékeny anyag hőmérsékletét mérjük és környezetében a nyomást szükség szerint változtatjuk, miközben a vízgőzt eltávolítjuk. A találmány szerinti berendezés hőre érzékeny anyagot hordozó tartóban elrendezett anyaghőmérőt, fűtőegységet és a fütőegység hőmérsékletét követő hőmérőt tartalmaz, ahol a tartó zárt térben van elrendezve, amely vákuumszivattyúhoz van csatlakoztatva, ahol a fűtőegység vezérlő elemre van vezetve. A javasolt eljárás és berendezés segítségével a hőre érzékeny anyagok fagyasztva szárítása gyorsítható.
A tartósítás egyik jól ismert módszere a fagyaszt- , va szárítás, vagyis a liofilizálás, amelyet hőre érzé- 1 kény anyagok esetében különösen széles körben alkalmaznak, mivel az anyag víztartalmának kíméletes eltávolítását teszi lehetővé. Az eljárás lényege, hogy a nagy sebességű hűtéssel, vagyis gyorshűtéssel lefagyasztott anyagot vákuumba helyezik. ‘ A vákuum hatására az anyagban levő jég szublimál, vízgőzzé alakul. A szublimálás hőveszteséggel jár, ami az anyag hőmérsékletét csökkenti és ezzel a szublimálás sebességét lelassítja. Ezért a hőveszteséget pótolni kell, ellenkező esetben a szárítási folyamat rendkívül hosszú ideig tartana. A hőveszteség kiegyenlítése során viszont gondosan ügyelni kell arra, hogy az anyagra meghatározott jellenjző hőmérsékletet, az eutektikus pontot ne lépjék túl, ellenkező esetben ugyanis az anyag károsodása kő- 3 vetkezik be, kémiai-biológiai tulajdonságai leromlanak.
A fentiek azt jelentik, hogy el kell kerülni a lefagyasztott anyag felolvadását. Ez a biológiai eredetű hőre érzékeny anyagok jelentős részénél különösen 4 fontos, mert olvadáskor gázok képződnek, ezek hatására az anyag felhabzik. Mivel az olvadás hőmérséklethatárait viszonylag nehezen - anyagmintánként változó módon - fázisdiagramon lehet csak kijelölni, ezért, mint ezt például az 1 038 988 sz. 4 NSZK szabadalmi leírás mutatja, megelégednek az eutektikus pont meghatározásával és ezt adják meg olyan maximális hőmérsékletként, amit túllépni a liofilizálás során nem szabad.
A liofilizálás folyamatában az is fontos, hogy a 5 hőközlés elemei, tehát például az anyagot tartó tálca vagy más hordozó hőmérséklete se lépje túl a megengedett maximális értéket, ugyanis ellenkező esetben a vele érintkező és már száraz anyag károsodna. 5
A 169 708 ljsz. magyar szabadalmi leírás olyan eljárást és berendezést ismertet, amelynek lényege, hogy a liofilizálandó anyaggal fűtőtest felhasználásával hőt közölnek, a fűtőtest hőmérsékletét szabályozó körrel adott értéken tartják vagy szükség θ szerint változtatják és eközben a liofilizálandó anyag hőmérsékletét is érzékelik. Az utóbbi hömérsékletérték jelenti a szárítási folyamat szabályozásának alapját, mégpedig oly módon, hogy az anyagra jellemző legalacsonyabb olvadási hőmér- gi sékletnél adott nyomáson legfeljebb 1...6 °C eltérést engedélyeznek negatív irányban. Ezt a hőmérsékletet a szublimációs folyamat befejezéséig tart5 ják fenn.
Az ismertetett szabályozás, tehát a fűtőtest és a szárítandó anyag hőmérsékletének követésén alapuló kettős szabályozás jó eredményeket ad, de az eutektikus pont megközelítése lassú, a különböző előre nem látható folyamatok (például az anyag megrepedése) negatív hatásainak kivédésére ahhoz viszonyítva viszonylag nagy eltérést kell fenntartani, tehát a szárítási folyamat lassúbb, mint amit a lehetőségek megengednek. A gyorsítás feltétele a nagyobb hőmérsékletek alkalmazása, ez azonban veszélyes lehet azért, mert a szabályozás tehetetlensége miatt előfordul, hogy a hőmérséklet túllépi a megengedett határt és ez az anyag károsodását vonja maga után. A lassúság egyrészt a melegítés módjából, másrészt a hővezetési viszonyoknak a szárítás menetében bekövetkező változásából következik. Ez a változás abban áll, hogy a szárítandó anyag belsejében levő jég szublimációját a körülötte kialakuló, a szárítás folyamatában egyre vastagodó száraz réteg a vastagodás mértékében lassítja. 5 A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölése.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a hővezetési viszonyok semleges gáz alkalmazásával jól javíthatók, míg a hőközlés szabályozásában a hő0 mérsékletváltozás sebességének követése és figyelembevétele az eddigieknél pontosabb és finomabb szabályozási lehetőségeket biztosít.
A találmány feladata ennek megfelelően olyan eljárás és berendezés kidolgozása, aminek alapján 5 a fagyasztva szárítás folyamata felgyorsítható, az eddigieknél jobb hőátadási feltételek érhetők el és az anyag károsodásának veszélye csökken.
A kitűzött feladat megoldására egyrészt eljárást, másrészt-berendezést dolgoztunk ki. A javasolt el0 járásban hőre érzékeny anyagot megfagyasztunk és fagyott állapotban vákuumba helyezzük, ezzel a benne levő jeget szublimáltatjuk és eközben a szublimálás hőveszteségét hőközléssel kiegyenlítjük, a hőre érzékeny anyag hőmérsékletét mérjük és kör5 nyezetében a nyomást szükség szerint változtatjuk, miközben a vízgőzt eltávolítjuk, és a találmány szerint a hőre érzékeny anyag hőmérsékletváltozásának sebességét követjük és az anyagtól függő határértéktől való eltérés mértékében a hőközlés intenzitását változtatjuk.
Úgy találtuk, hogy a javasolt eljárás különösen előnyösen foganatosítható akkor, ha a hőre érzékeny anyag környezetébe liofilizálás közben semleges gázt, különösen nitrogént vezetünk be.
Ugyancsak a kitűzött feladat megoldására szolgál az a berendezés, amely hőre érzékeny anyagot hordozó tartóban elrendezett anyaghőmérőt, fűtőegységet és a fűtőegység hőmérsékletét követő hőmérőt tartalmaz, ahol a tartó zárt térben van elren) dezve, amely vákuumszivattyúhoz van csatlakoztatva, ahol a fűtőegység vezérlő elemre van vezetve, és a találmány szerint a zárt tér semleges gázt, különösen nitrogént tartalmazó tartállyal közlekedik és a vezérlő elem a hőmérővel és az anyaghőmé; rővel csatlakoztatott mikroprocesszoros vezérlő
192 253 egységként van kialakítva. A semleges gáz célszerűen nitrogén, amely viszonylag olcsó és amelynek hővezetése viszonylag jó.
Előnyösen a zárt tér és a tartály között a mikroprocesszoros vezérlő egységgel vezérelt szelep van beiktatva, míg a mikroprocesszoros vezérlő egység a zárt tér nyomását követő vákuummérő kimenetével van csatlakoztatva.
Mivel a találmány szerinti eljárás lehetővé teszi a hőre érzékeny anyaggal közölt hőenergia igen pontos és gyors szabályozását, ezért célszerű és jól megvalósítható a belső tér nyomásának a hőre érzékeny anyag hőmérsékletétől függő szabályozása, amikor is semleges gázt, például nitrogént alkalmazunk a kívánt nyomás beállítására a vízgőz eltávolítása közben.
A találmány szerinti eljárás és berendezés a fagyasztva szárítás technológiai feltételeinek jelentős mértékű javulását biztosítja, a szárítási sebesség az ismert eljárásokhoz képest nagy mértékben növekszik.
A találmány szerinti eljárást és berendezést a továbbiakban példakénti kiviteli alak és foganatosítási mód alapján ismertetjük részletesen. Ennek során a mellékelt rajzra hivatkozunk, amelyben az egyetlen.
ábra a találmány szerinti berendezés vázlata.
A találmány szerinti eljárás foganatosításakor gyorsfagyasztással előkészített hőre érzékeny anyagot fűtött tálcára helyezünk és a tálca, illetve az anyag hőmérsékletét mérjük. Célul tűztük ki, hogy a tálca hőmérséklete legfeljebb az eutektikus pontnak felelnek meg, attól maximálisan 1 ’C-kal térjen el negatív irányban. Az eutektikus pontot az adott anyagra tapasztalati úton előzetesen állapítjuk meg. Az anyagnak a tálcára való helyezését követően a tálca lehűl. Ezért vele hőt közlünk, például elektromos fűtőtest segítségével. A hőközíés intenzitását a tényleges anyaghőmérséklet és az anyag eutektikus pontja közötti hőmérsékletkülönbségnek megfelelően szabályozzuk, mégpedig általában úgy, hogy a csökkenő különbséghez csökkenő intenzitású hőközlés tartozzon. Ily módon elkerülhető a „túllövés”, tehát az anyaghőmérséklet nem emelkedhet a megengedett maximális érték fölé, de azt nagy pontossággal képes megközelíteni. Ezzel a szublimációhoz optimális feltételek biztosíthatók.
A szükséges hőmérsékletre felfűtött tálcán elhelyezett anyagból eltávozó vízgőzt az anyag környezetéből el kell távolítani. Ezzel az anyagot külső rétegétől kiindulva szárítjuk, de minél vastagabb a kiszárított réteg, annál nehezebben lehet a belső zónákból, az anyag „magjából” a vizet eltávolítani. Ezt a folyamatot nehezíti az is, hogy a kiszáradt porózus anyag rosszul vezeti a hőt. A hővezetést felismerésünk szerint jelentősen növelni lehet, ha viszonylag jó hővezetésű semleges gázt, pl. nitrogént juttatunk a tálca környezetébe, amely a pórusokba behatolva a hőátadás feltételeit javítja. Ezt célszerűen oly módon végezzük, hogy a nyomás lassú változtatásával - akár az üzemszerű szárítási feladatok megkezdése előtt - megkeressük azt az állapotot, amikor az adott tálcahőmérséklet mellett, figyelembe véve a zárt térben uralkodó vákuum értékét, a hőre érzékeny anyagba juttatott hőmennyiség éppen megegyezik a szublimációs folyamat során igényelt hővel (vagyis amikor a szárítandó anyagban elhelyezett hőmérő változást nem jelez). Ebben az állapotban a semleges, jó hővezetésű gáz jelenlétének biztosításával a kiszáradt anyagrétegben a hőátadási feltételek javulnak és ezzel elő lehet segíteni a jég szublimálását az anyag belső rétegeiből, vagyis a szublimációs folyamat felgyorsítható. A gáz elvonásával veszélyhelyzetben (pl. a szárítandó anyag megrepedésekor) a folyamat újból lelassítható, a vákuumos térben kialakuló viszonylag kis mértékű, szükség esetén akár csökkentett intenzitásúnak hőközlés mellett lehetséges az esetleges károsodások kivédése.
A semleges gáz, elsősorban az olcsó és jó hővezetésű nitrogén bejuttatásának és eltávolításának feltételei ismert módon, például vákuumszivattyúval jól kézbentarthatók. A gáz jelenlétében a vízgőzt amit az eddigi eljárásokban a nyomás szükség szerinti növelésére is hasznosítottak, és ezzel sokszor előnytelenül befolyásolták a szárítási folyamatot teljes mértékben el lehet távolítani megfelelő kondenzorok révén. A nyomást ismert módon, például Pirani-csöves egységgel lehet mérni. A gáz alkalmazása révén a fagyasztva szárítás folyamata automatizálható, felügyeletet nem igényel, hiszen a gáz beadagolásával, illetve elvonásával, valamint a fűtés megfelelő szabályozásával a hőátadás feltételei - még az előre nem látható jelenségek bekövetkezése esetén is - optimális módon programozhatóan alakíthatók ki. Az automatizáláshoz a számítástechnika jól ismert eszközei használhatók, többek között a mikroprocesszoros technika.
A találmány szerinti berendezés (ábra) 1 zárt térben elhelyezett 3 táclákon elrendezett 12 tartókban levő, gyorsfagyasztással előkészített 13 hőre érzékeny anyag szárítását végzi. A 12 tartóban, pontosabban a 13 hőre érzékeny anyag belsejében 6 anyaghőmérő helyezkedik el. A 3 tálca 4 fűtőegységgel és 5 hőmérővel van ellátva. Az 1 zárt térben 2 kondenzorok helyezkednek el, amelyek alacsony, pl. -60 ’C hőmérsékletű felületükkel az 1 zárt térbe jutó vízgőz befogására szolgálnak. Az 1 zárt tér egyrészt 9 vákuumszivattyúval, másrészt 10 vákuummérŐvel van kapcsolatban, ahol a 10 vákuummérő például platinaszálas Pirani-csővel van kialakítva. A találmány értelmében az 1 zárt térbe vezető beömléssel ellátott, semleges gázzal, célszerűen nitrogénnel kitöltött 8 tartályt alkalmazunk, ahol a beömlés 7 szeleppel zárható, illetve nyitható. Ezzel az 1 zárt térbe juttatott gáz mennyisége szabályozható. Az 5 hőmérő, a 6 anyaghőmérő és a 4 fűtőegység 11 mikroprocesszoros vezérlőegységre van csatlakoztatva, amely KT kimenetekkel a fűtést, NT kimenetekkel a semleges gáz nitrogén adagolását tudja vezérelni.
A 11 mikroprocesszoros vezérlő egység szabályozó és más rendszerprogramok befogadására alkalmas tárolóegységgel, mikroprocesszoros vezérlő elemmel, tárolóegységgel és tápegységgel van ellátva. A 11 mikroprocesszoros vezérlő elem az analóg jeleket kívánt pontosságú A/D konverterrel alakítja át digitális jelekké és ennek alapján a KT és NT kimeneteken keresztül a külső egységek vezérléséhez szükség szerinti kimenő jeleket szolgáltat.
192 253
A találmány szerinti berendezés működése a következő :
A 3 tálqák hőmérsékletét a 4 fűtőegységek segítségével állítjuk be. Hőmérsékletüket az 5 hőmérőkkel követjük. Egyúttal a 12 tartókban elhelyezett 13 hőre érzékeny anyag hőmérsékletét is követjük, mégpedig a 6 anyaghőmérőkkel. A 11 mikroprocesszoros vezérlő egység a 13 hőre érzékeny anyag entektikus pontjának és a 6 anyaghőmérő által mért hőmérséklet különbsége alapján állapítja meg a 4 fűtőegységek teljesítményfelvételét, hogy a 12 tartóban uralkodó szükséges hőmérsékletet - a mindenkori felső hőmérséklethatár betartása mellett - minél előbb el lehessen érni. Az egyensúlyi állapot beállását all mikroprocesszoros vezérlő egység érzékelni tudja, hiszen ilyenkor adott teljesítményfelvétel mellett a 4 fűtőegység melegítő hatása ellenére sem következik be a 6 anyaghőmérő által észlelt hőmérséklet változása. All mikroprocesszoros egység a szárítás folyamatában a 7 szelepen keresztül az optimális hőátadási feltételek biztosításához szükséges nitrogéngáz beadagolását biztosítja szintén adott program végrehajtásával, figyelembe véve az 1 zárt tér belsejében uralkodó feltételeket.
A találmány szerinti eljárás és berendezés segítségével nagy biztonsággal tartható az eutektikus ponttól legfeljebb 1 ’C mértékben negatív irányban eltérő hőmérséklet, a szabályozás jól automatizálható és felügyeletet nem igényel. A szublimációs folyamat meggyorsítása révén a szárítás is felgyorsul.

Claims (6)

1. Eljárás hőre érzékeny anyagok fagyasztva szárítására, amikor is hőre érzékeny anyagot megfagyasztunk és fagyott állapotban vákuumba helyezzük, ezzel a benne levő jeget szublimáltatjuk és eközben a szublimálás hőveszteségét hőközléssel kiegyenlítjük, a hőre érzékeny anyag hőmérsékletét mérjük és környezetében a nyomást szükség szerint változtatjuk, miközben a vízgőzt eltávolítjuk, azzal jellemezve, hogy a hőre érzékeny anyag hőmérsékletváltozásának sebességét követjük és az anyagtól függő határértéktől való eltérés mértékében a hőközlés intenzitását változtatjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőközléssel a szárítási és szublimációs folyamathoz szükséges hőmennyiséget biztosítjuk és hőközlés közben a vákuumba semleges gázt, különösen nitrogént juttatunk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a semleges gáz nyomását a hőmérséklet függvényében változtatjuk.
4. Berendezés hőre érzékeny anyagok fagyasztva szárítására, amely hőre érzékeny anyagot hordozó tartóban elrendezett anyaghőmérőt, fűtőegységet és a fűtőegység hőmérsékletét követő hőmérőt tartalmaz, ahol a tartó zárt térben van elrendezve, amely vákuumszivattyúhoz van csatlakoztatva, és ahol a fűtőegység vezérlő elemre van vezetve, azzal jellemezve, hogy a zárt tér (1) semleges gázt, különösen nitrogént tartalmazó tartállyal (8) közlekedik és a vezérlő elem a hőmérővel (5) és az anyaghőmérővel (6) csatlakoztatott mikroprocesszoros vezérlő egységként (11) van kialakítva.
5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a zárt tér (1) és a tartály között a mikroprocesszoros vezérlő egységgel (11) vezérelt szelep (7) van beiktatva.
6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mikroprocesszoros vezérlő egység (11) a zárt tér (1) nyomását követő vákuummérő (10) kimenetével van csatlakoztatva.
HU423683A 1983-12-13 1983-12-13 Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials HU192253B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU423683A HU192253B (en) 1983-12-13 1983-12-13 Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU423683A HU192253B (en) 1983-12-13 1983-12-13 Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT38146A HUT38146A (en) 1986-04-28
HU192253B true HU192253B (en) 1987-05-28

Family

ID=10967402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU423683A HU192253B (en) 1983-12-13 1983-12-13 Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU192253B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT38146A (en) 1986-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kochs et al. The influence of the freezing process on vapour transport during sublimation in vacuum-freeze-drying of macroscopic samples
EP2156124B1 (en) Method for controlling a freeze drying process
FI87691B (fi) Foerfarande foer torkning av trae och traebaserade produkter
US6971187B1 (en) Automated process control using manometric temperature measurement
US3961569A (en) Apparatus for continuous microwave sterilization of food in pouches
JP5452227B2 (ja) カプセル形成
EP1142001B1 (en) Fast heating and cooling apparatus for semiconductor wafers
US2994132A (en) Freeze drying apparatus
US9255736B2 (en) Vertical-type heat treatment apparatus
US5224536A (en) Thermostatting device
KR101026067B1 (ko) 냉동 건조 장치
US3262212A (en) Apparatus and process for freeze drying
JP2012209517A (ja) 熱処理制御システムおよび熱処理制御方法
US3259991A (en) Freeze drying method and apparatus
US4055904A (en) Automatic critical point drying apparatus
HU192253B (en) Method and apparatus for lyophilizing heat-sensitive materials
Barley Basic principles of freeze drying
US5367786A (en) Method and apparatus for monitoring the processing of a material
US6666949B1 (en) Uniform temperature workpiece holder
GB1587409A (en) Freeze drying
JPH04242930A (ja) 被処理物の乾燥方法
US3176408A (en) Freeze drying apparatus and method
WO1993006264A1 (en) Apparatus for and method of producing single crystal semiconductor of high dissociation pressure compound
JP2562189B2 (ja) 凍結乾燥装置
CN115867759A (zh) 利用组合式冷冻腔室和冷凝器的冷冻干燥