HU183080B - Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path - Google Patents

Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path Download PDF

Info

Publication number
HU183080B
HU183080B HUTA001483A HU183080B HU 183080 B HU183080 B HU 183080B HU TA001483 A HUTA001483 A HU TA001483A HU 183080 B HU183080 B HU 183080B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
line
wire
circuit
terminals
signal
Prior art date
Application number
Other languages
Hungarian (hu)
Inventor
Mihaly Tabor
Original Assignee
Mihaly Tabor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mihaly Tabor filed Critical Mihaly Tabor
Priority to HUTA001483 priority Critical patent/HU183080B/en
Publication of HU183080B publication Critical patent/HU183080B/en

Links

Landscapes

  • Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)

Abstract

a találmány szerinti kapcsolási elrendezés úgy látja el, hogy egyrészt biztosítja a vonal reflexiómentes lezárását egy művonalszakasz és egy vonalutánzat rákapcsolásával, majd a művonalszakasz középpontjára kapcsolt egyik erősítővel és a két végére kapcsolt másik erősítővel képezi az adójel bemeneti és vevőjel kimeneti kapcsait. Az adó-és vevőjelkapcsok közötti zárócsillapítást az biztosítja, hogy a kéthuzalos vonal mindkét végén reflexiómentes a lezárás, így a vonal hosszától függetlenül mindkét végberendezésben csak a művonalszakasz szimmetriahibái okozhatnak hibajelet. A találmányi elrendezésben a művonalszakasz és a vonalutánzat elosztott RC paraméterű alkatelem. -1-the circuit arrangement according to the invention provides, on the one hand, the non-reflective closure of the line by coupling a line section and a line imitation, then forming an output signal and an input signal of one of the amplifiers connected to the center of the line section and another amplifier connected at its two ends. The closing attenuation between the transmitter and receiver terminals ensures that both ends of the two-wire line have no reflection, so that regardless of the length of the line, only the symmetry defects of the line section can cause a fault signal in both terminals. In the invention, the line section and the line imitation are a distributed RC parameter. -1-

Description

(57) KIVONAT

A címben jelölt feladat ellátását a találmány szerinti kapcsolási elrendezés úgy látja el, hogy egyrészt biztosítja a vonal reflexiómentes lezárását egy művonalszakasz és egy vonalutánzat rákapcsolásával, majd a művonalszakasz középpontjára kapcsolt egyik erősítővel és a két végére kapcsolt másik erősítővel képezi az adójel bemeneti és vevőjel kimeneti kapcsait. Az adó-és vevőjelkapcsok közötti zárócsillapítást az biztosítja, hogy a kéthuzalos vonal mindkét végén reflexiómentes a lezárás, így a vonal hosszától függetlenül mindkét végberendezésben csak a művonatszakasz szimmetriahibái okozhatnak hibajelet. A találmányi elrendezésben a művonalszakasz és a vonalutánzat elosztott RC paraméterű alkatelem.

-1183 080

Ismeretes, hogy a kéthuzalos vezetékes hírközlő áramkör végberendezései különválasztják az adás és vételirányú jelek útvonalát. Ilyen áramkör van pl. a telefonkészülékben, ahol az a feladat, hogy a mikrofonból származó adójelet a kéthuzalos vonalra, a kéthuzalos vonalról érkező vételjelet a hallgatóra irányítsa, másrészt hogy meggátolja a mikrofon jelnek a hallgatóba jutását. Hasonló célra szolgál az áramkör, a kéthuzalos kétirányú erősítőben, vagy ott, ahol a kéthuzalos áramkört négyhuzalos áramkörrel (pl. vivőhullámú berendezéssel) kell összekapcsolni.

Ezek az adás-vételjel szétválasztó áramkörök általában kiegyenlített hídkapcsolások, amelyekben az egyik hídágat a kéthuzalos vonal impedanciája, a másikat egy előírt impedanciájú kétpólus, úgynevezett vonalutánzat alkotja. A híd további két ága szabadon választható impedancia (pl. ohmos, induktív tag, transzformátor stb). E hidkapcsolás átlóspontjai képezik az egyirányú jelkapcsokat, a kéthuzalos vonal a kétirányú hírutat.

Ezeknek az áramköröknek a jellemzői akkor optimálisak, ha átviteli csillapításuk a kéthuzalos vonalkapocspárról az egyirányú vételjelkapocspárra és az egyirányú adásjelkapocspárról a kéthuzalos vonalkapocspárra kicsi, továbbá az egyirányú adáskapocspárról az egyirányú vételkapocspárra nagy. A szakterületen a kis csillapítású utakat adás, illetve vételirányú áteresztőcsillapításnak, a nagycsillapítású utat zárócsillapításnak nevezik.

Ezeknek az áramköröknek nagyon fontos jellemzőjük még a kéthuzalos kapocspárra csatlakozó — kéthuzalos vonalat lezáró — impedanciájuk.

A fenti célú ismert áramköröknek, kivéve az úgynevezett „T villa” áramkört, (155500 magyar szab., amelyet később ismertetünk) közös hátrányos tulajdonságuk, hogy a kéthuzalos bemenő impedanciájuk nem azonos a reájuk csatlakozó vonal hullámimpedanciájával. Ebből az alapvető hibából származnak azok a nehézségek, amelyek a kéthuzalos áramkörök üzemeltetését kísérik. Ilyen pl. a kéthuzalos erősített átviteli rendszer stabilitás problémája, a hangostelefon gerjedékenysége, a reflexiós torzítás, a telefonok önhangja, stb.

A probléma megvilágítására tekintsük át egy kéthuzalos áramkör működését, amely egy terheletlen helyi kábelszakaszból és ennek két végét lezáró végberendezésből, pl. telefonkészülékből áll. Vizsgáljuk ebben a rendszerben az egyik végkészüléknek azt az áramkörét, amely az adás és vételirányú jelek szétválasztására szolgál. Elsősorban ennek az áramkörnek a zárcsillapítását, amely az adójel kapocspár és a vevőjel kapocspár között jelentkezik. A zárócsillapítás akkor lesz elegendő nagy, ha az alkalmazott fentebb már körvonalazott hídáramkör kiegyenlítése elegendően pontos. A hídáramkörnek a hibajele ugyanis az a nemkívánatos jel, amely az adóágból a vevőágba kerül. A hídáramkörnek tehát a lehető legpontosabban kiegyenlítettnek kell lennie a szóbajöhető átviteli frekvenciasáv minden frekvenciáján.

A példaként választott áramkörben a vizsgált végberendezés pl. telefonkészülék zárócsillapítása, nemcsak e készülék felépítésétől függ, hanem függvénye a kéthuzalos vonal hosszának és a távol vég lezáróimpedanciájának is, mert ezek képezik az említett híd egyik ágát.

Ez a vonalhossz és távolvéglezárás függőség abból adódik, hogy a jelenleg ismert távolvéget lezáró készülékek impedanciája, mint már említettük nem egyezik meg a kábel hullámimpedanciájával és így a távolvégen reflexió keletkezik. Miután a példaképpeni kéthuzalos áramkör szimmetrikus, a híd kiegyenlítetlensége mindkét végkészüléknél fennáll.

Az ismert áramköröknél ez a probléma oda vezet, hogy a kívánatos 3.5—4 N. zárócsillapítás helyett a gyakorlatban csak 1-1.2 N érhető el, az átviteli sáv némely frekvenciáján még ez sem.

A korábban említett ,,T villa” az általános ismert áramköröknél lényegesen kedvezőbb, mert a vezetéket az említett szabadalomban leírtak szerint közel hullámimpedanciával záqa le és így a reflexiókat lényegesen csökkenti. A reflexió csökkentése érdekében azonban a vételirányú jel útjában nagy csillapítást, kb. 3 N-t iktat be. Az alapelvéből következik, hogy a méretezésnél minél jobban csökkentjük a reflexiót, annál nagyobb csillapítást kell bevinni a vételirányú jel útjába.

A fentiek szerint az eddigi ismeretekkel nem építhetők olyan kéthuzalos áramkörök, amelyeknek végberendezésében egyidejűleg biztosítani lehetne a kedvezően kicsi kb. 0.35 N-es áteresztőcsillapításokat és a kedvezően nagy, nagyobb mint 3.5 N-es zárócsillapítást. Különösen a zárócsillapítás kicsi, 1—1.2 N értéke okoz problémát a gyakorlatban. Ez az oka pl. a kéthuzalos erősített rendszerek stabilitás problémáinak, a telefonkészülékek önhangjának, a hangostelefonok geijedékenységének, a reflexiós torzításoknak, stb.

A találmány egy olyan kapcsolási elrendezés, kéthuzalos áramkörök végberendezéséhez, az adás- és vételirányú jelek szétválasztására, amely ha a kéthuzalos áramkör mindkét végén alkalmazzuk, egyidejűleg biztosítja a vonal hullámimpedanciás lezárását, optimális áteresztő és zárócsillapításokat. Továbbá azt is, hogy a zárócsillapítás nagysága nem függ a vonal hosszától.

A találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy példaképpeni kiviteli alakját az 1. ábra mutatja. Az 1. ábrán az 1,2 és 3, 4 kapcsok között van az 5 művonal, amely R és C elemek sorozatából van összeállítva. Az 5 művonal hullámimpedanciája azonos az 1 és 2 kapcsokra csatlakozó kéthuzalos vonal hullámimpedanciájával, a teljes átvételi frekvenciasávban, abszolút értékre és fázisszögre vonatkozóan is. Az 5 művonal 3 és 4 kapcsára csatlakozik a 8 vonalutánzat, amelynek bemenőimpedanciája azonos az 1 és 2 kapcsokra csatlakozó kéthuzalos vonal, gyakorlatilag végtelen hosszú szakaszának bemenőimpedanciájával.

Ha a kéthuzalos vonalat mindkét végén az 5 művonallal és az ehhez csatlakozó 8 vonalutánzattal zárjuk le az összeköttetés reflexiómentes lesz. Ennek bizonyítéka, hogy a kéthuzalos vonalszakaszt bárhol elvágva, a metszéstől jobbra és balra terjedő átviteli szakasz impedanciája egyenlő, tehát reflexiómentesen újra összekapcsolható. Ez a reflexió mentesség a teljes átvételi frekvenciasávra kiterjed.

Az 1. ábra szerint ezután egy vevő 9 és egy adó 12 erősítőt kapcsolunk az 5 művonalhoz. Az 9, 12 erősítőknek az 5 művonal felé csatlakozó impedanciái olyan nagyok — célszerűen 50—100 kOhm rendűek — hogy shunthatásuk elhanyagolhatók. Az 9, 12 erősítők szabadon maradt kapcsai, a 10-11 kapcsok és a 13—14 kapcsok képezik az egyirányú vétel, illetve adójel kapcsokat.

A kapcsolási elrendezés működése a következő:

A kéthuzalos vételjel érkezése esetén az 5 művonalon keresztül a 8 vonalutánzatba haladó jel, az 5 művonal csillapításától függően feszültségkülönbséget hoz létre az 5 művonal 1 és 3 kapcsai között. Ez a feszültség vezérli

183 080 a 9 erősítőt és ennek 10-11 kimenő kapcsain mint vételirányú jel jelenik meg. A 9 erősítőt vezérlő jel nagysága az 5 művonal csillapításától függ és célszerűen méretezhető.

Az adójel a 12 erősítőből az 5 művonal 6—7 kapcsára 5 csatlakozik. Az adójel az 5 művonal két végéig azonos csillapítással és fázisforgatással érkezik, így az 1 és 3 kapcsok között feszültséget nem hoz létre, az adójel a vétel 9 erősítőt nem vezérli. Ezzel elértük, hogy az adójel a 13—14 kapcsokról a 10—11 kapcsokra nem kerül át, a -|θ kapcsolási elrendezés zárócsillapítása nagy.

Értelemszerű, hogy két fenti szerkezeti egységgel lezárt kéthuzalos összeköttetésben a végkészülékek zárócsillapítása nem függvénye a vezetékszakasz hosszának.

A találmány szerinti kéthuzalos áramkörvégződés gyakorlati kiviteli alakja több változatban is készülhet.

Az 5 művonal és a 8 vonalutánzat kivitele eltérhet az

1. ábrán sematikusan, az elvi áramkör megértése céljából ábrázoltaktól.

Annak érdekében, hogy az 5 művonal és a 8 vonal- 20 utánzat hullámimpedanciája valóban pontos mása legyen az 1 és 2 kapcsokra csatlakozó kéthuzalos vonal impedanciájának, az 5 művonal és a 8 vonalutánzat egybeépített, elosztott RC paraméterű szerkezet is lehet. Ilyen szerkezetet ismertet a 166165 sz. magyar szabadalom. 25

A fenti szabadalom alapján készült művonal + vonalutánzat elvi rajzát a 2. ábra mutatja, az 1. ábrának megfelelő kapocs számozással.

A 2. ábra szerinti művonal + vonalutánzat 1—7—3 kapocsok közötti elosztott RC paraméterű szakasza felel 30 meg az 1. ábrán az 5 művonalnak a 3-15 kapocsok közötti szakasz az 1. ábrán a 8 vonalutánzatnak. A 3. ábra műtatja az elosztott RC paraméterű művonal + vonalutánzat egység példaképpen! szerkezeti elrendezését, ugyancsak az 1. ábrának megfelelő kapocs számozással. 35

A 4. ábra mutat egy olyan mű vonal változatot, amely a gyártási szórásokból adódó hibák kiegyenlítésére ad módot. Ez a változat a művonalat A és B féldarabból kapcsolja össze, egy közbeiktatott 16 potenciométerrel, amellyel a két A és B féldarab csülapításkülönböségét lehet kiegyenlíteni.

Ha erre a megoldásra sor kerül, a 16 potencióméter ellenállása legyen a lehető legkisebb, amely még elégséges a gyártási szórás kiegyenlítésére.

Ebben a változatban a művonal középkivezetését a potencióméter csúszóérintkezője képezi.

(57) EXTRACT

The function indicated in the title is provided by the switching arrangement according to the invention, by providing, on the one hand, the non-reflective closure of the line by connecting a line section and a line imitation, then forming an output signal and a signal signal of the signal signal to the center of the line section and an amplifier connected to its two ends . The closing attenuation between the transmitter and receiver terminals ensures that both ends of the two-wire line have no reflection, so that regardless of the length of the line, only terminal symmetry errors in both terminals can cause a fault signal. In the invention, the line section and the line imitation are a distributed RC parameter.

-1183 080

It is known that the terminals of the two-wire wired communications circuit separate the path of the transmit and receive signals. Such circuitry is e.g. in the telephone, where the task is to direct the transmitter signal from the microphone to the two-wire line, the signal from the two-wire line to the listener, and to prevent the microphone signal from reaching the listener. For a similar purpose, the circuit is used in a two-wire bi-directional amplifier or where the two-wire circuit is to be connected to a four-wire circuit (eg carrier waveguide).

These transmit-to-receive signal separation circuits are generally balanced bridge connections, in which one bridge is impedance of the two-wire line, the other is a two-pole, so-called line imitation with a prescribed impedance. The other two branches of the bridge are optional impedance (eg ohmic, inductive, transformer, etc.). The diagonals of this hybrid switch form one-way signal terminals, the two-wire line is bidirectional messaging.

The characteristics of these circuits are optimal when their transmission attenuation from the two-wire bundle pair to the one-way receiver signal pair and the one-way transmitter pair to the two-wire bar pair is small and the one-way transmitter pair to the one-way receiver pair. In the art, low-damped paths are transmitted or receiving-permeability damping, the high-damped path is called damping.

Another important feature of these circuits is their impedance, which is connected to the two-wire terminal pair, which terminates the two-wire line.

For the above-mentioned known circuits, except for the so-called "T fork" circuit (155500 Hungarian, which is described later), their common disadvantage is that their two-wire input impedance is not the same as the wave impedance of the line connected to them. This fundamental error is due to the difficulties that accompany the operation of two-wire circuits. Such is e.g. the problem of the stability of the two-wire amplified transmission system, the annoyance of the phone, the reflection distortion, the sound of the phones, etc.

To illuminate the problem, consider the operation of a two-wire circuit, which consists of a unloaded local cable section and a terminal terminating its two ends, e.g. consists of a telephone. In this system, we examine the circuit of one of the terminals used to separate the transmit and receive signals. The closure of this circuit primarily occurs between the pair of transmitter signal terminals and the receiver pair. The closing attenuation will be large enough if the alignment of the above-described bridge circuit is sufficiently accurate. The fault signal of the bridge circuit is the undesirable signal that comes from the tax base to the customer base. The bridge circuit must therefore be as balanced as possible on all frequencies of the available transmission frequency band.

In the exemplary circuit, the tested terminal equipment e.g. The damping of the telephone set depends not only on the structure of this device, but also on the length of the two-wire line and the closing impedance of the far end, as they form a branch of said bridge.

This line length and span closure dependence is due to the fact that the impedance of the presently known end-to-end devices, as mentioned above, is not the same as the wave impedance of the cable and thus the reflection on the far end. Once the exemplary two-wire circuit is symmetrical, the bridge's unbalance is present at both terminals.

In the known circuits, this problem leads to the fact that in practice, instead of the desired 3.5 to 4 N closing attenuation, only 1-1.2 N can be achieved, even at some frequency of the transmission band.

The aforementioned "T-fork" is much more favorable than the general known circuits because the wire is shrunk down by a wave impedance as described in said patent and thus significantly reduces the reflections. However, in order to reduce the reflection, there is a high attenuation in the direction of the receiving signal, approx. Introduces 3 Nt. It follows from its principle that the better the reduction of reflection in the dimensioning, the greater the attenuation in the direction of the receiving signal.

As described above, the two-wire circuits whose terminal equipment could be provided at the same time with a low value of approx. 0.35 N permeation attenuations and a high capping attenuation of greater than 3.5 N. Particularly, the small 1 to 1.2 N value of the closing attenuation causes problems in practice. That's why the stability problems of two-wire amplified systems, the sound of the telephone handsets, the geo-functionality of the handsets, the reflection distortions, etc.

The present invention relates to a switching arrangement for terminating two-wire circuits, for separating the transmit and receive signals, which, when used at both ends of the two-wire circuit, simultaneously provides for line impedance sealing, optimum throughput and closing damping. Also, the size of the closure does not depend on the length of the line.

An exemplary embodiment of the circuit arrangement according to the invention is shown in Figure 1. In Fig. 1, between the terminals 1,2 and 3, there is the line 5 which is assembled from a series of R and C elements. The wave impedance of the line 5 is identical to the wavelength impedance of the two-wire line connected to terminals 1 and 2, also in the total receive frequency band, for absolute value and phase angle. The line imitation 8 is connected to terminals 3 and 4 of the line 5, which has an input impedance equal to the input impedance of a virtually endless section of the two-wire line connected to terminals 1 and 2.

If the two-wire line is terminated at both ends with the coil 5 and the associated line replica 8, the connection will be non-reflective. This is evidenced by the fact that the two-wire line section is cut anywhere, the impedance to the right and left of the incision is equal, so it can be reconnected without reflection. This reflection immunity extends to the entire reception frequency band.

1, a receiver 9 and a transmitter 12 are then connected to the line 5. The impedances of the amplifiers 9, 12 connected to the line 5 are so large - preferably 50 to 100 kOhm - that their shun effect is negligible. The freestanding terminals of the amplifiers 9, 12, the terminals 10-11 and the terminals 13-14 form the unidirectional reception or transmitter terminals.

The switching arrangement works as follows:

When the two-wire reception signal arrives, the signal passing through line 5 through line 5 produces a voltage difference between terminals 1 and 3 of the line 5, depending on the attenuation of the line 5. This voltage controls

183 080 shows the amplifier 9 and its output terminals 10-11 as a receive signal. The magnitude of the signal controlling the amplifier 9 depends on the damping of the line 5 and can be scaled appropriately.

The transmitter signal is connected from amplifier 12 to terminal 6-7 of the line 5. The transmitter signal arrives at the two ends of the line 5 with the same attenuation and phase rotation, so that no voltage is created between the terminals 1 and 3, the transmitter signal does not control the receiver 9. In this way, the transmitter signal is not transmitted from terminals 13 to 14 to terminals 10 to 11, and the closing attenuation of the switching arrangement - | θ is high.

It is understood that the closure attenuation of the terminal devices in the two-wire connection closed by the two above-mentioned structural units is not dependent on the length of the line section.

The practical embodiment of the two-wire circuit terminal according to the invention may be made in several versions.

The design of the line 5 and the line imitation 8 may differ

Figure 1 is a schematic representation of the principle circuit for understanding.

In order for the wave impedance of the line 5 and the line 20 to be truly accurate, the impedance of the two-wire line connected to the terminals 1 and 2 may also be an integral, distributed RC parameter structure. Such a structure is disclosed in U.S. Pat. Hungarian patent. 25

The conceptual drawing of the line + line imitation made on the basis of the above patent is shown in Figure 2, with the numbering according to Figure 1.

Fig. 2 shows a section of the line RC line of Fig. 2 with a split RC parameter between terminals 1-7-3, and in Fig. 1 the line 5 between the line 3-15 and the line replication 8 in Fig. 1. Figure 3 shows an example of a distributed RC parameter line + line imitation unit! Figure 1 shows a structural arrangement, also numbered according to Figure 1. 35

Fig. 4 shows a variant of a line of work for compensating for defects in manufacturing scattering. This variant connects the work line from a half piece A and B with an intermediate potentiometer 16 to compensate for the difference in dipping between the two A and B half pieces.

If this is done, the resistance of the potentiometer 16 should be as low as possible, which is still sufficient to compensate for the production standard deviation.

In this variant, the center line of the line is the slider contact of the potentiometer.

Claims (2)

Szabadalmi igénypontokPatent claims 1. Kapcsolási elrendezés kéthuzalos hírközlőáramkör végberendezéséhez, az adás-és vételirányú jelek szétválasztására, amely művonalból, vonalutánzatból, adóés vevőtípusú erősítőből van összekapcsolva, azzal jellemezve, hogy a kéthuzalos vonalat egy — a kéthuzalos vonal hullámimpedanciájával azonos hullámimpedanciájú - művonal (5) hosszabbítja meg, ehhez egy azonos bemenőimpedanciájú vonalutánzat (8) van kapcsolva, majd az így felépített vonallezáró részhez (5) és (8), adó és vevőerősítő (9, 12) van kapcsolva úgy, hogy a művonalnak (5) villamos szimmetriapontjában középkivezetése van és ehhez kapcsolódik az egyik erősítő, (12) továbbá, hogy a másik erősítő (9) a művonalnak (5) olyan két pontjára csatlakozik, amelyek a középkivezetéstől azonos csillapítástávolságban vannak.1. A circuit arrangement for terminating a dual-wire communication circuit for separating transmit and receive signals from a line, imitation, transmitter, and receiver type amplifier, characterized by: a line imitation (8) having the same input impedance is connected thereto, and then connected to the line terminating part (5) and (8) thus formed, the transmitter and receiver amplifier (9, 12) having a middle lead at and one of the amplifiers (12) and the other amplifier (9) being connected to two points of the line (5) which are at the same attenuation distance from the center terminal. 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, melynek jellemzője, hogy a művonal (5) két féldarabból (A, B) és egy közéjük kapcsolt potencióméterből (16) van összekapcsolva, amely potencióméter (16) középkivezetésére csatlakozik az egyik erősítő (12).An embodiment of a circuit arrangement according to claim 1, characterized in that the line (5) is connected by two half-pieces (A, B) and a potentiometer (16) connected between them, which is connected to a central terminal of a potentiometer (16). 12). 4 db ábra4 pieces of figure
HUTA001483 1978-04-14 1978-04-14 Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path HU183080B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUTA001483 HU183080B (en) 1978-04-14 1978-04-14 Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUTA001483 HU183080B (en) 1978-04-14 1978-04-14 Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183080B true HU183080B (en) 1984-04-28

Family

ID=11001924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUTA001483 HU183080B (en) 1978-04-14 1978-04-14 Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU183080B (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7639598B2 (en) Simultaneous full-duplex communication over a single electrical conductor
US3480742A (en) Hybrid circuit
JPH0669834A (en) Two-wire/four-wire converter
US5848127A (en) Two-wire channel unit with loopback test capability
HU183080B (en) Circuit arrangement to terminal equipment of a two-wire communication circuit for separating signals of transmitting and receiving path
US6956944B1 (en) Method and apparatus for compensating for an echo signal component in telecommunication systems
US3875350A (en) Self-balancing hybrid circuit
EP1787456B1 (en) Telephone line interface, side-tone attenuation circuit and method
US3987253A (en) Hybrid coupling for telecommunication system
US1900045A (en) Two-way negative resistance repeater
GB362472A (en) Improvements in electrical transmission devices
EP1455462A3 (en) Integrable branching unit in a submarine telecommunications system, submarine system and method for reconfiguring
JP2001333115A (en) Multi-drop transmission system using pair cable
US1675441A (en) Means for measuring balance of electrical networks
US3571521A (en) Impedance-matching arrangement for telephone circuit including input and/or output amplifiers
US3160831A (en) Equal power loss impedance matching branching network
US1523037A (en) Signaling circuit
CA1101074A (en) System for transmitting service communications
US2371252A (en) Capacity loading system
US20020168064A1 (en) Device for balancing a transmission line input impedance
US1799794A (en) Artificial line
US2047304A (en) Signaling system
US1546395A (en) Duplex signaling system
US2313815A (en) Telephone system
US1076990A (en) Telephone system.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee