HU181482B - p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására - Google Patents

p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU181482B
HU181482B HUBO001721A HU181482B HU 181482 B HU181482 B HU 181482B HU BO001721 A HUBO001721 A HU BO001721A HU 181482 B HU181482 B HU 181482B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
producing
product
layer
unit
adhesive
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Lajos Boedoer
Ernoe Triska
Original Assignee
Lajos Boedoer
Ernoe Triska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lajos Boedoer, Ernoe Triska filed Critical Lajos Boedoer
Priority to HUBO001721 priority Critical patent/HU181482B/hu
Publication of HU181482B publication Critical patent/HU181482B/hu

Links

Landscapes

  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

A 119 885 lajst r°mszámú magyar szabadalom olyan eljárást ismertet két rc’tegű, légkamrákkal ellátott termékek előállítására, ahol a tUrmékek felépítését meghajtott végtelen hevederen, felépítő t, %'ségeken végzik, folyamatos vagy szakaszosan-folyamato' technológiával.
Ennél az eljárásnál J*? alaprétegre a termék mintázatának megfelelően tapadást gátló anyagot visznek fel, majd ezt követően a szerelékelemeket, mint pl. bordázat, zárószalagok, oldalfalak, szelepek stb. építenek be és végül az így elkészült terméket fedőréteggel egyesítik.
Ez az eljárás már lényeges halaóAst jelentett a kézi, egyedi felépítési módozatokhoz képest, a termelékenység is számottevően növekedett, a termékek minőségében, megbízhatósá20 gában is jelentkezett.
Az ismert eljárásnál is elasztomer és plasztomer réteggel ellátott rétegekből végzik a felépítést, továbbá a szerelékelemeket, mint pl. a bordázatot, zárósaüagokat, oldalfalakat stb. külön-külön, a felépítő egységtő függetlenül állítják elő, majd azokat pl. tárolókba helyezik, amelyeket a felépítő egység mellett helyeznek el. Ilyen körülmények között gyakori az állásidő, amikor is a teljes felépítő egységeknek le kell állnia, mert valamelyik rétegben, pl. valamilyen anyaghibát észlelnek., vagy a felépítő egység mellett tárolt anyagok elfogynak, azok pótlása szükséges, vagy az anyag a tárolóba ragad, avagy méretük nem megfelelő stb.
A felépítő egység leállása azt jelenti, hogy annak teljes személyzete tétlenségre van utalva.
Nem valt ismeretes az sem, hogy hogyan lehet pl. kettőnél több rétegű termékeket ilyen típusú felépítéssel, megfelelő termelékenységgel előállítani, vagy hogy azonos vagy különböző típusú termékeket két vagy több sávban hogyan lehet termelékenyen előállítani.
Az ilyen termelékenységet növelő intézkedések velejárója, hogy a beépítendő szerelékelemeket igen rövid idő alatt kell előállítari és azokat a felépítő egység mellett időben kell elhelyezni.
Egyes esetekben — főleg a szerelékelemek szempontjából igényes termékek esetében — olyan nagy mennyiségű anyagokra van szükség, amelyeket a felépítő egységek mellett már nem lehet elhelyezni, tárolni, másrészt pedig igen sok tároló eszközre, kisegítő személyzetre lenne szükség.
Az előbbiekben vázolt hiányosságok megszüntetésére, a termelékenység növelésére, takarékos termékek előállítására, különböző termékek egyidejű előállítására, kettőnél több rétegű termékek előállítására a jelen találmány termelékeny megoldást szolgáltat.
A találmány eljárás két vagy több rétegű termékek, előnyösen felfújható termékek előállítására, ahol a folyamato181482
-1181482 san felvezetett, illetőleg szakaszosan-folyamatosan felvezetett, a tennék mintázatának megfelelően tapadást gátlóval ellátott alaprétegre szerelékelemeket viszünk fel, majd az így előállított félkész terméket fedőréteggel látjuk el azzal jellemezve, hogy az előzetesen bevizsgált, előnyösen javított, méretkijelölt, ellenőrzött rétegeket vezetünk fel, az alapréteget a tennék mintázatának megfelelően tapadást gátló anyaggal látjuk el, majd a felépítő egység közelében, előnyösen felette elhelyezett eszközökkel a szerelékelemeket előállítva azokat beépítjük — adott esetben kétoldalt tapadóanyaggal ellátott közbenső réteget vezetünk fel és egyesítjük, majd erre további szerelékelemeket építünk be — végül a terméket fedőréteggel egyesítjük.
A több rétegű termékek előállításánál eljárhatunk úgy is, hogy a szerelékelemekkel ellátott alaprétegre, az alapréteg teljes szélességénél keskenyebbre építjük fel a szerelékelemeket és ezt az alaprétegnél keskenyebb fedőréteggel látjuk el, vagyis szabad szélsávokat képezünk, majd ezt követően két darab így felépített félkészterméket — a szabad szálsávokon zárószalaggal vagy oldalfallal ellátva egyesítjük.
A találmány szerinti berendezés két vagy több rétegű termékek előállítására alkalmas, kiadagolója, tapadást gátló anyagot felvivő eszköze, felépítőhevedere, továbbá préselőegyesitő, kihúzó egységei vannak azzal jellemezve, hogy a felépítő heveder közelében, előnyösen felette, a hossz és keresztirányban elmozgatható szerelékelemeket célszerűen borda(ák), zárószalag(ok), oldalfal(ak) előállítására alkalmas eszközei vannak jellemezve, továbbá, hogy cserélhető, rögzíthető bevizsgált rétegeket tartalmazó tekercstartója(i) van(nak).
Végül a találmány tárgykörébe tartoznak azok a gépi berendezések, eszközök is, amelyek a szerelékelemek tömeges és gyors előállítására alkalmasak így pl. a bordakészitő, a zárószalag vagy oldalfal hajlító, a szelepkészítö, valamint a fejpárna távtartó készítő eszközök.
A találmányt közelebbről a csatolt ábrákon ismertetjük.
Az 1. ábra: a hagyományos két rétegű, zárószaíaggal, bordázattal ellátott matracot mutat, a
2. ábra: ágybetétre, a
3. ábra: három rétegű termékre, a
4. ábra: négy rétegű termékre mutat példát, az
5. ábra: a 2. ábra szerinti ágybetét gyártásának technológiai folyamatábrája, a
6—10. ábra: az ágybetét gyártásának megfelelő felépítő egységet szemlélteti oldalnézetben, a
11. ábra: a bordakészítő gépet, egységet ismerteti, a
12. ábra: a zárószalag előállító gépet, eszközt ismerteti, a
13. ábra: a szelepcsövek előállítási eljárását és az ahhoz tartozó gépsort, eszközt ismerteti, a
14. ábra: a fejpárna válaszfal előállító gépet, eszközt mutatja be.
Az 1. ábra hagyományos matracot mutat be felfújt állapotban, metszeti ábrázolásban, ahol az 1. elasztomerrel bevont alapréteg, a 2. pedig a fedőréteget jelenti. A tapadó felületeket szaggatott vonallal jelöltük. Az 1. alapréteg és a 2. fedőréteg között helyezkednek el a szerelékelemek, így pl. a 3. zárószalag és a 4. távtartóbordák.
A 2. ábra olyan ágybetétet ábrázol, ahol az előbbi 1. ábra szerinti szerelékelemek változatlanul beépítésre kerültek, azonban az ágybetét már 5 oldalfallal is el van látva. Az 5 oldalfal a 3. alsó és a 3/a felső zárószalaggal kapcsolódik az
1. alapréteghez, illetőleg a 2. fedőréteghez.
A 3. ábra háromrétegű terméket mutat be, ahol lényegéj ben az 1. ábra szerinti kivitel mintegy „duplázata” jelenik 1 meg, azzal a különbséggel, hogy egy 6. középső réteget is tartalmaz. A 6. középső réteg — mint ahogyan az ábrából is látható — mindkét oldalán elasztomer réteggel van ellátva.
A 4. ábra egy négy rétegű terméket ismertet. Ebben az esetben is lényegében az 1. ábra szerinti kivitel duplázatáról van szó, de a felépítésnél — mint ahogyan az ábrából is látható — a szerelékelemeket az 1. alapréteg szélességénél keskenyebbre építettük fel, majd a 3. zárószalagoknak megfelelő szélességben az 1. alaprétegnél keskenyebb 2. fedőréteggel egyesítettük, ezáltal 7 szabad szélsávot létesítettünk. Az így előállított félkészterméket egymással szembefordítva a szabad 7 szélsávra 3/b zárószalagot építettünk be, majd pedig a két darab kettős réteget egyesítettük.
Természetesen előfordulhat az is, hogy a két darab két részes félkészterméknél a 7 szabad szélsávot csak a termékek egy részen képezzük ki, ebben az esetben egyidejűleg nyitott és cellás, kamrás részekkel ellátott kombinált terméket állítunk elő (pl. kajak).
Az 5. ábrán példaként egy teljes technológiai felépítés műveletsorát ábrázoltuk az egyik legmunkaigényesebb termék, az ágybetét gyártásával kapcsolatban.
Ahhoz, hogy a felépítés zavartalan legyen, az egyes állc mások munkaigényességét is figyelembe kell venni és lény gében ez szabja meg, hogy egy felépítő egységen hány szf elékelemet előállító eszközt, illetőleg állomáshelyet lét -résünk. A legmunkaigényesebb termék előállítására alk?’’ es’tsan kiképzett felépítő egység megvalósításánál az az dmahogy a kevésbé munkaigényes termékek előállítása’· előny, kalmasak, és legfeljebb egy-egy szerelékelem előá -as alközre létszámot nem tervezünk. Lehetséges tovább; .jto esz’ egyes eszközöket, pl. szerelékelem előállító eszi dogyaz szükséglet szerint cseréljük. /őket a
A szerelékelemeket előállító eszközöket a felé hevedere közelében, célszerűen felette helyezzük ;püoegység kezdeti szakaszában — felülnézetben — az 1. Az ábra látjuk, amely az itt nem látható hevederen a ny alapréteget halad. A haladás folyamatos, vagy szakaszosai .1 irányában lehet. Az utóbbi úgy értelmezendő, hogy a s. ‘ folyamatos szalagot bármikor tetszés szerint—aszükségl·· dagvezető a lően leállíthatja. ekmegfeleA folyamatosan kiadagolt 1. alapréteg ta · , felfelé nézőén a kővetkező állomásokat érint' 'Γ ''''Jasgai — F, szimbólummal jelöltük a bordázat e ‘ & j^kó állomáshelyeket. Ezekből összesen ’ állomáshel biztosítása szükséges. '
A műveleti sávok két oldalán találha 'g g„ jgj bólumok a szükséges bordakészítő es :kbszámát' elhelyezéseiket jelentik. Az ágybeté7 készítéséhez — minthogy egysávos felépítésről var ; szó _ a peIé -t« heveder mellett egy-egy bordakész itő egységet tüntet tünk fel. Több sávos felépítés eset én azonban állomáshelyen több egység is elh- lyezhető Ezek a bordakészítő egysége’- \kcrcs a]akban mázzák az alapanyagot, amr^jk a szükséges mennyiségű, célszerűen ellenőrzőét anyagból a helyszínen állítják elő e bordát képező ''élkészterméket. A bordakészí tő egységnek lehet po; ,tív kiadagolója, esetleg programozott pozitív kiad; pólója, ennek hiányában az egység állal előállított beidát az 1. alaprétegre „pikkelve” (pontszerűen ragasztva) magával az alapréteggel „házalhatjuk le a szükségletnek megfelelően. A bordakészítő egységet részleteiben all. ábra kapcsán ismertetjük.
-- - F2 szimbólummal jelöltük az alsó zárószalagozó állomás helyeket. Ezekbő hat állomáshely biztosítása szükséges A műveleti sávot két oldalán található „Z/’jelű szimbó-2181482 lumok a szükséges zárószalag előállító egységek számát és elhelyezéseiket jellemzik. Egysávos felépítésnél elegendő a felépítőszalag két oldalán egy-egy egységet elhelyezni, de pl. kétsávos felépítés esetében állomáshelyenként négy-négy egység üzemeltetése szükséges.
A zárószalagozó egységeket elláthatjuk pozitív kiadagolóval is, ennek hiányában az elkészült zárószalagot — mint a bordakészítésnél ismertettük — lehúzathatjuk az 1. alapréteggel is. A zárószalag készítő egységeket keresztirányban célszerű úgy beállítani, hogy a szükséges beépítés helyének megfelelően helyezkedjen el.
A zárószalag előállító egységeket részleteiben a 12. ábra kapcsán ismertetjük.
Az F3 szimbólummal a kereszt oldalfal lerakó állomáshelyeket jelöltük. Ezekből hat állomáshely biztosítása szükséges. A műveleti sávok két oldalán található „KO” jelű szimbólumok a kereszt oldalfalak előállítására alkalmas eszközöket szemléltetik.
Ezen eszközök vagy a 12. ábra kapcsán ismertetésre kerülő eszközökkel lényegében azonosak, vagy csupán tekercstartó állványokon elhelyezett tekercsekből állanak, amelyek pozitív kiadagolóval vagy fékezett tekercsekből állanak.
• Az F4 szimbólummal a hosszirányú oldalfalak beépítésére alkalmas állomáshelyeket jelöltük. Ezekből összesen két állomáshelyet kell biztosítani. A folyamatábrán „HO” jelű szimbólumok a szükséges eszközöket és elhelyezésüket szemléltetik. Maga az eszköz az F3 alattival Azonos.
— λ ’z F5 szimbólummal jelöltük a felső zárószalagozó állomáshelyeket. Ezekből összesen hat állomáshelyet kell beálitani. A műveletek lényege az F2 alattiakkal azonosak.
— A? F6 szimbólummal jelzett állomáshelyen a fejpárna válaszfalak, valamint a szelep beépítése következik. Ezen szerelékelemek kis helyigényűek, a beépítésre kerülő elemek száma is kevés, ennélfogva az előállításukhoz használt eszközöket nem célszerű a felépítő egység mellett elhelyezni, hanem előre elkészítve a hagyományos tárolóból végezzük a beépítést.
Ezek előállítására alkalmas eszközök azonban a jelen találmány tárgyát képezik, részleteiben ez eszközöket a
13. és 14. ábrákon ismertetjük.
A következő műveleti helyek, állomáshelyek a jelen találmány szempontjából közömbösek, ennélfogva azokat csak vázlatosan ismertetjük.
— Az F7 szimbólummal jelzett állomáshely az oldalfal porolására, tapadásmentesítésére szolgál.
— Az Fs szimbólummal jelzett állomáshely a fejpárna és egyéb részek porolására, tapadásmentesítésére szolgál.
— Az Fq szimbólummal jelzett állomáshelyen általános ellenőrzés, korrigálás, stb. történik.
— Az Flo szimbólummal jelzett állomáshelyen történik a 2. fedőréteggel való dublírozás, egyesítés stb.
Meg kell jegyezni, hogy az előbbiekben felsorolt állomáshelyekből az F2, F3, F4, F5 állomáshelyeket egyetlen állomáshellyé, munkaműveletté össze lehet vonni abban az. esetben ha az 5. oldalfalat a 3., illetőleg a 3/a alsó és felső zárószalagokkal együttesen egyetlen alkatrészként állítjuk elő és azt építjük be. (Lásd 2. ábra megfelelő jelöléseit.)
A továbbiakban a 6—10. ábrákon egy felépítő egység vázlatos ismertetésében mutatjuk be az eljárás foganatosítására alkalmas berendezést.
Amint az. a 6. ábrán látható, a tekercs formájában elhelyezett 1. alapréteg egy 102 fékezhető tekercstartó állványon foglal helyet.
Ez az alapréteg is mint minden más a felépítő egységhez kerülő anyag megfelelően elő van készítve, vagyis a toldások a javítások stb. a késztermék egész számú többszörösének megfelelően jelölve vannak, vagyis az előállítandó darabszámnak megfelelően kerül felvezetésre a felépítő hevederre. Az 1. tekercs olyan mozgatható egységen van elhelyezve, amely a felépítő egységhez tolva ott rögzíthető és az adagolás azonnal megindítható.
Az 1. alapréteg a nyíl irányában halad és a 103 kihúzóhengerpáron áthaladva a 104 filmnyomóbajut. A dobrendszerű filmnyomó 105 ellentartó hengert és egészében 106 emulziófelvixő eszközt foglal magába. (A filmnyomás egyébként önmagában ismert berendezés-rész és az pl. szitaszerűen kiképzett keret is lehet.)
A mintázottan tapadást gátlóval ellátott I alapréteget a 107 szorítóban megszáritjuk, majd ezt követően a 108 kiegyenlítőművön és a 109 kiadagoló hengerpáron a felépítő egység hevederére juttatjuk.
A 7. ábra az előző ábra folytatása. A felépítő egység hevedere felett helyezkednek el a 200 bordázat készítésre alkalmas eszközök. Az ábrán ezekből összesen három darab látható. E bordakészítő eszközök tekercstartóin a gyártási programnak megfelelő mennyiségű, előzetesen bevizsgált bordaanyag van elhelyezve. Ezeket az eszközöket célszerűen a felépítő heveder felett kell elhelyezni közvetlen a heveder felett, és keresztirányban úgy kell beállítani, hogy az a bordalerakás helyével szinkronban legyen. Előnyös ha ezen eszközöket tartalmazó állványok a felépítő egység hossz és keresztirányában elmozgathatóságot biztosítanak.
A gépeket részleteiben all. ábra kapcsán ismertetjük. A 8. ábra a 7. ábra folytatása.
A következő művelet az alsó zárószalagok állítására és beépítésére vonatkozik. Az ábrán 300 zárószalagozó egységek lathatók. Ezen egységeket ugyancsak a felépítő heveder felett helyezzük el célszerűen azok szélein ahol a zárószalagok felvezetése szükséges. Többsávos felépítés esetében természetesen több zárószalagozó egységet kell elhelyezni.
A zárószalagozó egységek tekercstartóin ugyancsak a gyártási programnak megfelelő mennyiségű és ellenőrzött, bevizsgált anyagot helyezünk el.
A zárószalagozó egységeket részletesen a 12. ábra kapcsán ismertetjük. Még mindig a 8. ábránál maradva a 400 eszközökkel végezzük a kereszt irányú oldalfalak előállítását. Ezen eszközök is közvetlenül a felépítő heveder felett vannak elhelyezve és lényegében megegyeznek a 12. ábra szerinti zárószalag készítő gépekkel.
A 9. ábra a 8. ábra folytatása és ez állomáshelyen történik hosszirányú oldalfalak előállítása és beépítése.
Mint az ábrán látható a 400 eszközökkel végezzük a hossz oldal'alak előállítását. A 400 hossz oldalfal előállító gépek azonosak, csak a felépítő heveder feletti elhelyezésük 90°-kal különböző.
A 300 eszközök a felső zárószalag előállítására szolgálnak, de lényegében azonosak a 7. ábra 300. sz. tételével.
A továbbiakban itt nem ábrázolt állomáshelyeken történik a szelep beépítése. A szelepkészítésre alkalmas gépet, eszközt a 13. ábra ismerteti.
A ‘ejpárna válaszfalak előállítására alkalmas gépet, eszközt a 14. ábra kapcsán részletesen ismertetjük. Ennek beépítésére a felépítő hevederen állomáshelyet ugyancsak nem jelöltíink meg. A 10. ábra a 9. ábra folytatása. A 115 dublíro· zó kalanderen történik a 2. fedőréteggel való egyesítés. E követően a késztermék a 116 és 116/a be- és kiade hengc rpárok közötti 117 kiegyenlítőn át a 118 és 11°’ rekre jut, majd ismert módon kiszerelésre kéri?
-3181482
A továbbiakban all. ábra szerinti bordakészítő gépet ismertetjük.
A bordakészítő gép a felépítő egység azon helyén készíti el a kívánt méretű és mennyiségű szerelékelemet, bordát, ahol azok azonnal bedolgozásra kerülnek. Csak a tényleges 5 szükségletnek megfelelő mennyiségű bordát állít elő, így tárolásra nincs szükség. A bordakészitéshez felhasznált anyag előzetesen átvizsgált tekercseket tartalmaz, gyártás közben tehát hibás anyag nem kerülhet beépítésre. Illetőleg javítás nem fordulhat elő.
A bordakészítő gép egyik példaképpeni kivitelét all. ábra szerinti rajz szemlélteti.
A bordakészítő gép a 201 állványlapon van elhelyezve, az állványlapon nyert rögzítést a 202 és 203 tengely, amelyeken tekercs alakban vannak a már elkészített, egyik oldalon 15 gumizott 206 és 207 bordaszövet csíkok.
A tekercsek oldalukon a 204 és 205 súlyfékkel vannak terhelve, hogy a lehúzás során a feszültség egyenletessége biztosított legyen.
A gumizott bordaszövet vezetését a 208 és 209 terelőgörgők szolgálják.
A távtartót képező két szövetcsík egyesítése a 210 kettőző sablon segítségével történik oly módon, hogy az egyik szövetszalag függőleges síkban van megvezetve mégpedig úgy, hogy a gumizott felével a másik szövetcsík gumizott oldala fele fordul.
A másik szövetcsík vezető sablonja kétrészes hajlítást ad a benne haladó szalagnak, de a kihajtódó gumizott részek a 30 másik szövetcsíktól el vannak fordítva.
így a 210 kettőző sablon után függőleges síkban vezetett szövet gumizott része a másik szövetcsíkkal csak a hajtott rész és a szövetszalag középtengelye táján érintkezik, illetve egyesülhet a két gumizott felületen.
A visszahajtás által nem érintkező felületek szabadon maradnak a későbbi beépítési célokhoz.
A továbbiakban az így hajtogatott és egyesített szalagpárt a 211 vasalógörgők préselik össze.
Az összepréselt szövet szalagpár a 215 hajlítósablon talpra 40 erősített 216 hajlító sablonra feszülve a felező vonal mentén gumizatlan felével egymásra hajtva a 217 bordavasaló hengerpár alá kerül.
A 217 bordavasaló hengerpár a 222 hengerállványon van elhelyezve és a két hengernek egymáshoz való helyzetét, ezzel 45 szorító erejét is a 218 hengerállító csavarral lehet beszabályozni a mindenkori követelmények szerint. A továbbiakban az így kialakított, a távtartó szövet félmagasságban összehajtogatott szalag szövetpár a 219 a színjelölőt, vagy vágókést tartó tárcsa és a 221 ellentartó henger közt halad.
A tárcsa kerületén elhelyezett 220 jelölő, vagy vágókés a két szalagból egyesített távtartó szövetet a kívánt hosszúságúra bejelöli vagy levágja, vagy legalább bevágja oly mértékig, hogy kézzel könnyedén szakítható legyen a vágás helyén. Ezek a leszabott darabok közvetlenül a szalagon dolgozó kezéhez kerülnek és így minden anyagmozgatás, tárolás nélkül a felépítendő termékre helyezhetők távtartó elemként.
Egyébként a bordakészítő gépek azonos kivitelűek, csak pl. a cserélhető jelölő, vágó berendezéstől függően lehetnek más elnevezcsűek, például hosszbordagép, rövidbordagép stb.
A hajlítósablonok helyett alkalmazhatunk természetesen megfelelő kiképzésű hengereket, görgőket, idomokat stb.
A ledarabolást is végezhetjük mechanikus, pneumatikus, elektromágneses, fotocellás stb. vezérlésű kés, vagy olló 65 rendszerekkel is stb. Gyakorlatilag nagyon jól bevált a végtelen láncra, zsinórra felvitt bütykös hosszméretekkel meghatározott elektromágneses jelfogóval vezérelt késes daraboló.
Továbbá az egész gép üzemeltethető az elkészítésnél az alsó borító anyagpályára leadott perforált szín stb. jelekkel központi program kapcsolóhoz csatlakoztatva egyedi időrelés kapcsolásokkal, pneumatikus, mechanikus, elektronikus vezérlésekkel, fotocellás kapcsolókkal stb.
A továbbiakban a 12. ábra szerinti zárószalag készítő 10 eszközt, gépet ismertetjük.
A zárószalagozásnál alkalmazásra kerülő zárószalagozó készülékek szintén az eddigi kézimunkát gépesítik.
A zárószalagozó készülékek alapalkatrészei fékezhető tekercstartó, vezetőgörgő, hajlítólap, idom, görgő és vasalógörgőpár.
A találmány szerinti zárószalagozó készülékek zárószalag hosszjeiölővel, vágóval is ki lehetnek egészítve, továbbá hajtóműves elektromotor meghajtással is és a zárószalag hosszméretei miatt kompenzátorral is rendelkezhetnek, továbbá a szalag összevasalása kitáplálásakor a megfelelő vezérléss' is el lehetnek látva, hogy a hosszra keresztirányban gyors, míg a hosszirányban anyaghaladási sebességgel egyezően történő sebességgel legyen kiadagolható a.szalag. A legegyszerűbb megoldásoknál azonban a zárószalagot kézzel túz25 zuk a vasalógörgőpáron át, félbehajtódva és összevasalt dva rakjuk le a termék kontúrvonalai mentén a terméket z.trószalagozva. Vagy pedig a zárószalag végét a haladó alsót jrító pályára nyomva, magával a haladó anyaggal húzatjvk ki a zárószalagot.
Az egyik példakénti kivitelnél a zárószalag-hajlító 12 ábra összevasaló készülék 301 állványlapon nyer elhelyezést, amely kézi szorítócsavarral van ellátva felfogás céljából 302 zárószalag anyag tekercs egyik oldalon gumírozott szövettekercs és a 304 tartócsapon van elhelyezve, egyenfeszültség 35 melletti lefejtésüket a 305 súlyfék biztosítja.
A szalag a 305 terelőgörgőn irányítva a 306 fordító görgőkhöz jut, amely a 307 szalaghajlító részben irányítva a szalagot meghajlítva a 309 vasalóhengerek közé kerülve a 317 vasalt szalaggá formálja. A vasalóhengerek a 310 áll'ánypár között vannak elrendezve és a 311 henger-állító csavarokkal szabályozhatók.
A 13. ábrán a szelepcsövek előállítására alkalmas eljárást és eszközt ismertetjük.
A találmány tárgyát képező felfújó szelepek előállítása eddig kéz: úton darabonként történt, ami hosszadalmas és munkaigényes.
A találmány e hátrányok megszüntetésére szolgáló eljárásra és szelepkészítő gép kialakítására irányul és lényege, hogy a feltekercselt csőanyagot tisztító, ragasztó oldattal bevonó, 50 szárító, gumifilm burkoló és a már kész szelepcső hosszra daraboló szerve van.
A találmány részleteit a rajz kapcsán ismertetjük, ahol a 13. ábra a szelepkészitő gépet távlati képben ábrázolja. Az ábra szerinti szelepkészítő gépen a munkafolyamat balról55 jobbra ha’ad és a szelepek készítéséhez extrudált, elővulkanizált, vagy vulkanizált gumitörlőt használunk fel.
Az 501, a szelepcső az 502 tartóról az 503 végálláskapcsoló között az elektromotor meghajtású függőleges és vízszintes elrendezésű 504 csiszolótárcsa párok közé halad, ahol azok 60 ellentétes forgás következtében külső felületet lecsiszolják, s a keletkezett port, a csiszolatot az ugyancsak az itt nem ábrázolt elektromotor hajtású 505 elszívó csőberendezés szívja el.
A már csiszolt és portalanított szelepcső az 506 vezetőtárcsa alatt és az 506/a vezetőtárcsa felett vezetve a bevonó oldattal (általában alacsony koncentrációjú gumioldattal) töltött 507 oldattároló dobozba kerül itt 508 vezetőgörgők alatt áthaladva függőleges irányban felfelé az 510 szárítótérbe kerül. A szárítótér alján 509 átvezető furat gondoskodik a szelepcsövön lévő felesleges oldatmennyiség lehúzásáról (az átvezető furat nagysága megfelel a szelepcső átmérőjének) az 510 szárítótér gőzfütéses levegő befúvásos.
Rendeltetése az, hogy adott sebesség mellett az oldat bevonatot a szelepcsövön megszárítsa, ezért itt kéményhuzat elvet alkalmazunk.
Az 510 szárítótérben megszáradt szelepcsövet az 511 vezetőtárcsán keresztül visszafordítjuk, majd az 511/a vezetőgörgő alatt a szárítótérből kivezetjük.
A gumioldattal bevont szelepcsövet ezután vulkanizálatIan gumifilm borítással látjuk el.
A borító gumifilm szélessége általában a szelepcső átmérőjének megfelelően 40 mm, vastagsága 0,3 mm.
Az előzőleg kísérő szalaggal (papír, műanyagfólia, textília stb.) együtt feltekercselt borító gumifilmet az 514 gumifilm tekercs tartóra helyezzük.
Az 511/a vezetőgörgő és 512 vezetőgörgő alatt elvezetett szelepcső végét az 514 gumifilm tekercstartóról leengedett gumifilm középvonalára igazítjuk, majd a gumifilmet a szelepcsővel együtt az 513 vezetőhajlitó görgők között átvezetjük.
Itt a borító gumifilm a görgők hornyolt kiképzése következtében a szelepcsövet haladás közben körülburkolja.
Ezzel egyidőben a gumifilm kísérő szalagja leválik a gumifilmről ésaz 517 húzó-daraboló görgőpárok meghajtó művéről üzemeltetett 518 szalag felcsavaró tengelyre feltekeredik.
A még vulkanizálatlan gumifilmmel borított szelepcső az 515 vezetőtárcsa fe le 11 é s az 516 vezetőgörgő felett, valamint az 516/a szintező görgőpár között vezetve az 517 húzó-daraboló görgőpárok közé kerül, mely azt megfelelő hosszúságokra ledarabolja.
Végül a szelepdarabok az 519 kihordó szalagra esnek. A berendezés természetesen folyamatosan üzemel.
Az indító és állítógombok az 520 kapcsoló dobozba vannak összegyűjtve.
Az 503 végállás kapcsoló feladata, hogy ha a szelepcső a tekercstartóról lefogy, a berendezést automatikusan kikapcsolja.
A 14. ábrán a fejpárna válaszfal előállítását ismertetjük. A találmány tárgyát képező fejpárna válaszfalak előállítása eddig kézi úton történt, ami hosszadalmas és munkaigényes volt.
A találmány e hátrányok megszüntetésére szolgáló fejpárna válaszfal készítőgép kialakítására irányul és lényege, hogy az egyébként a felépítéshez nem használható (pl. szemcsés, légáteresztő stb.) gumi keverékkel bevont anyagokat, vagy egyéb gyenge tapadású vagy maradék anyagokat egymásra rétegezve a felső réteget sablonon keresztül fejpárna háromszögekre (trapéz) berajzolva kardkéses elektromos szabászgéppel kiszabjuk, majd a kiszabott kötegeket egy célszerűen kialakított, két zárószalag hajlítóval’kombinált berendezésen mindkét szélén zárószalaggal lássuk el, és a köztük lévő szabad részt a tapadásmentesítcs céljából síkporral poroljuk.
A találmány előállítási eljárásnak és gépi berendezésnek részleteit a rajz kapcsán ismertetjük, ahol a 14. ábra a fejpárna készítő gép — berendezés oldalnézetét ábrázolja.
A 14. ábra szerinti fejpárna válaszfal készítő gépen a feldolgozásra kerülő, már előzetesen megfelelő és szükséges méretre felszabott fejpárna válaszfal háromszöget félbehajtott állapotban a 601/a szállítószalag 602 vezetőléce mellé a berendezés végére helyezzük, majd a 601/a szállítószalag 604 meghajtó motorját a 605 indítógombbal beindítva a 606 szállítószalag meghajtó henger által meghajtott szállítószalag előre irányuló haladása közben a 607 zárószalag hajlító készülékből nyert összevasalt zárószalagot a 608 előtápláló vasaló hengerpár között lévő szállítószalagon a félbehajtott fejpárna válaszfal háromszögre vezetjük és vasaljuk úgy, hogy az any agon 2 cm szabad szél maradjon, az egyik oldalán már zárószalagozott fejpárna válaszfal háromszöget megfordítjuk és újból a 602/a vezetőléc mellé igazítva a 601/a szállítószalag folyamatos haladása közben a 607/a újabb zárószalag hajlító készülékből nyert összevasalt zárószalagot a 608/a előtápláló vasalóhengerpár között levő 601/a szállítószalagon a félbehajtott fejpárna válaszfal háromszög oldalára vezetjük és vasaljuk úgy, hogy az anyag ezen oldalán is legalább 2 cm-nyi szabad szél maradjon.
A 608/a dőtápláló vasaló hengerpárt elhagyó, most már mindkét szádén zárószalagozott, de még félbehajtott kész fejpárna válaszfalakat folyamatos haladás közben a zárószalag végződéi helyeinél ollóval egymástól elkülönítjük, szétnyitjuk és a zárószalagok közti részt elválasztó anyaggal (pl. síkpor) poraljuk, majd egymásra rakjuk és felhasználásra készen a gyártó berendezéshez szállítjuk.

Claims (20)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás két vagy három rétegű, előnyösen felfújható termékek előállítására, ahol a folyamatosan, vagy szakaszosan folyamatosan felvezetett, tapadásgátlóval a termék mintázatának megfelelően ellátott alaprétegre szerelékelemeket viszünk fel, majd fedőréteggel egyesítjük, azzal jellemezve, hogy előzetesen bevizsgált, előnyösen javított és/vagy méretkijelölt réteget(eket) használunk fel, az alapréteget a mintázatnak megfelelően tapadást gátló anyaggal látjuk el, majd a felépítő egység közelében — célszerűen felette elhelyezett eszközökkel — a szerelékelemeket vagy azok egy részét előállítva beépítjük — adott esetben kétoldalt tapadóanyaggal ellátott közbenső réteget vezetünk fel és egyesítjük, majd erre további szeielékelemeket viszünk fel — végül a fedőréteggel egyesítjük.
  2. 2. Eljárás négy rétegű termékek, előnyösen felfújható termékek előállítására, ahol a folyamatosan vagy szakaszosanfolyamatosr n felvezetett, tapadást gátlóval a termék mintázatának megfelelően ellátott alaprétegre szerelékelemeket viszünk fel, majd fedőréteggel egyesítjük azzal jellemezve, hogy előzete sen bevizsgált, előnyösen javított és/vagy méretkijelölt rétegeseket) vezetünk fel, az alapréteget a mintázatnak megfelelően tapadást gátló anyaggal látjuk el, majd a felépítőegység közelében, előnyösen felette elhelyezett eszközökkel a szerelék-elemeket vagy egy részüket előállítva — azokat az alapréteg szélességénél keskenyebbre — beépítjük, majd az alaprétegnél keskenyebb fedőréteggel egyesítve szabad szélsáv okát képezünk, jellemezve továbbá, hogy két darab ily módon előállított félkészterméket — alap és fedőrétegként használva a szabad szélsávokat zárószalaggal(okkal) és/vagy oldalfal elemmel(ekkel) látjuk el, majd a két darab kettős réteget egyesítjük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy alap és/vagy fedőrétegként és/vagy a szerelékelemek anyagaként és/vagy közbenső rétegként előnyösen 80%-nál alacsonyabb fedettségi szőtt vagy szövés nélküli anyagokat és/vagy fóliákat, lemezeket, illetőleg többrétegű fóliákat, lemezeket alkalr zunk.
    -5181482
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás fogai natosítási módja azzal jellemezve, hogy alap és/vagy fedőrétegekként és/vagy közbenső rétegként az előállítandó termék | szélességének megfelelően kétszeres és/vagy egyszeres szélességű rétegeket alkalmazunk, mimellett egyetlen felépítő egységen két vagy több sávban végezzük a felépítést.
  5. 5. Az 1., 3., 4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás i foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a közbenső réteg felvezetése, egyesítése után a terméket előnyösen tárolóba helyezzük, vagy újra végigvezetjük a felépítő egységen, vagy más felépítő egységen építjük be a további szerelékeleImeket és a fedőréteggel való egyesítést.
  6. 6. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy az alaprétegnél keskenyebb fedőréteggel ellátott félkészterméket(eket) előnyösen tárolóba helyezzük, vagy újra végigvezetjük a felépítő egységen vagy más felépítő egységen, a szabad szélsávokra zárószalagot(okat) és/vagy oldalfal elemeseket) építünk be majd a két darab kettős réteget egyesítjük.
  7. 7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a hordozó egyik és/vagy másik oldalán közvetlen felpréseléssel előállított rétegeseket) előnyösen elasztomer réteget(eket) alkalmazunk, j
  8. 8. Berendezés két vagy több rétegű termékek előállítására, j amelynek kiadagolója, tapadást gátló anyagot felvivő eszkö1 ze, felépítő hevedere, préselő-egyesítő, kihúzó egységei van{> nak azzal jellemezve, hogy a felépítő heveder közelében, | előnyösen felette a felépítőegység hossz és keresztirányában
    I elmozgatható, szerelékelemeket előállító egységei, továbbá : elmozgatható, rögzíthető adagolótároló tekercstartója(i) vannak.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a felépítő egység egyik és/vagy másik végén elhelyezett kiegyenlítőműve(i) továbbá — adott esetben — szárító és/vagy hűtőegysége van.
  10. 10. A 8—9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a szerelékelemeket előállító egységek egymástól az elvégzendő munka és a felépítő heveder sebességétől függően megfelelő távolságokra vannak elhelyezve.
  11. 11. A 8—10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a szerelékelemeket előállító egységek vezérelhető kiadagolóval és/vagy méretre darabolóval vannak ellátva.
  12. 12. A 8—11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy több, előnyösen oldalanként hét-hét bordaelőállitó egysége, több, előnyösen oldalanként hat-hat alsó zárószalagozó egysége, több, előnyösen oldalanként négy-négy kereszt oldalfal kiadagoló, hajlító egysége több előnyösen két-két hossz oldalfal kiadagoló, hajlító egysége, több előnyösen öt-öt felső zárószalagozó egysége van.
  13. 13. Bordázat előállító eszköz főleg az 1—12. igénypontok
    5 bármelyike szerinti eljárás és berendezés megvalósítására azzal jellemezve, hogy fékezett tekercstartói, kettős hajlító sablonja, az egyesítendő csikók préselésére alkalmas hengerpárja, a dublírozott termék félbehajtására további hajlítósablonja, és vasalógörgői vannak.
    10
  14. 14. A 13. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy tárcsa kerületén elhelyezett, a bordázat darabolására alkalmas vágóeszközei vannak.
  15. 15. Zárószalag és/vagy oldalfal előállítására alkalmas eszköz főleg az 1—12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás
    15 és berendezés megvalósítására azzal jellemezve, hogy fékezett tekercstartója, félbehajlító sablonja és vasalógörgőpárja továbbá — adott esetben — a vasalógörgőket meghajtó eszköze, kiadagolója van.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja azzal
    20 jellemezve, hogy a termék félbehajtására görgős hajlítója van.
  17. 17. Eljárás szelepcsövek előállítására főleg az 1—12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás és berendezés megvalósítására azzal jellemezve, hogy az elővulkanizált, vagy
    25 vulkanizált szelepcső felületét érdesitjük, tapadóanyaggal bevonjuk, szárítjuk, majd vékony nyers anyagfilmmel burkoljuk és végül a kívánt hosszakra daraboljuk.
  18. 18. A 16. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a darabolt szelepcsöveket egyik végü30 kön tapadásmentesítő anyaggal kezeljük.
  19. 19. Berendezés a 17. igénypont szerinti szelepcsövek előállítására azzal jellemezve, hogy a szelepcsővet tartó állványa, a külső felület horzsolására, csiszolására alkalmas eszköze(i) előnyösen tárcsái, tapadóanyaggal ellátó mártó rendszere,
    35 szárítója, nyers filmmel burkoló görgőrendszere, kiadagoló és/vagy vágó kése(i) van(nak).
  20. 20. Eljárás fejpárna válaszfal előállítására főleg az 1—12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás és berendezés megvalósítására azzal jellemezve, hogy az egymásra rétegezett
    40 anyagot szabászgéppel mintának megfelelően kivágjuk, majd darabonként félbehajtva sablon vezetése mellett hevederre helyezzük és zárószalagot előállítva azt az egyik felületére vasaljuk jellemezve továbbá, hogy a terméket megfordítjuk és az előbbi műveleteket megismételjük.
    45 21. Berendezés a 20. igénypont szerinti eljárás foganatosítására azzal jellemezve, hogy végtelenített hevedere mentén elhelyezett vezetősablonja(i) a heveder felett elhelyezett zárószalag előállító egysége(i) és ezekhez csatlakozó egyesítő hengerpárja(i) vannak.
HUBO001721 1978-06-23 1978-06-23 p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására HU181482B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUBO001721 HU181482B (hu) 1978-06-23 1978-06-23 p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUBO001721 HU181482B (hu) 1978-06-23 1978-06-23 p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181482B true HU181482B (hu) 1983-07-28

Family

ID=10993787

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUBO001721 HU181482B (hu) 1978-06-23 1978-06-23 p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU181482B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6152068A (en) Apparatus for manufacturing an adjustable covering for architectural openings
CA1070604A (en) Reinforced plastic bags and method and apparatus for preparing same
US6003582A (en) Apparatus for applying reclosable fasteners to a web of film
US1943663A (en) Tile board and method of manufacturing same
US6066080A (en) Method and machine for automatically gluing a heat shrinkable plastic film onto the bottom of an open box
US3586581A (en) Apparatus for operating on an edge of a moving web
US5670008A (en) Method for fabricating honeycomb insulating material
US5334275A (en) Method and apparatus for stacking and fabricating honeycomb insulating material
US7779881B2 (en) Machine for making collapsible cellular structure
US3523853A (en) Apparatus for making honeycomb coreboard
HU181482B (hu) p,. r is és berendezés két vagy több rétegű, előnyösen felfújható termékek, valamint •I r‘ azokhoz bordázat, záróeszköz, szelepcsövek előállítására
AU544843B2 (en) Apparatus and method for making an indefinite length composite sheet of very large predetermined width from indefinite length sheet stock of relatively small width
US7981235B2 (en) Method and apparatus for making cellular material using slow cure adhesives
US2675746A (en) conti
HUT70133A (en) Furniture with supporting bodies mode of laminate cardboard and process and device for producing the furniture
US3923579A (en) Method for making tile products
EP1147857B1 (en) Apparatus for joining closed-loop abrasive belts
JPH0739099B2 (ja) 複合板製造装置
AU729688B2 (en) Process for manufacturing scrubbing mop parts and installation for implementing said process
JPH0677940B2 (ja) 複合板製造装置
US1000603A (en) Machine for attaching reinforcing-slips to box-covering strips.
US704069A (en) Machine for the manufacture of inlaid linoleum.
JPH07310B2 (ja) 複合板製造装置
JPH0885507A (ja) 巻き付け式包装機
JPS6135951B2 (hu)