HU179940B - Forgódobos csévélőgép - Google Patents

Forgódobos csévélőgép Download PDF

Info

Publication number
HU179940B
HU179940B HUCE001126A HU179940B HU 179940 B HU179940 B HU 179940B HU CE001126 A HUCE001126 A HU CE001126A HU 179940 B HU179940 B HU 179940B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
drum
fiber
winding
reel
bobbin
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Laszlo Krezinger
Laszlo Osoha
Jozsef Regoes
Sandor Toereki
Original Assignee
Hiradastechnikai Gepgyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hiradastechnikai Gepgyar filed Critical Hiradastechnikai Gepgyar
Priority to HUCE001126 priority Critical patent/HU179940B/hu
Publication of HU179940B publication Critical patent/HU179940B/hu

Links

Landscapes

  • Replacing, Conveying, And Pick-Finding For Filamentary Materials (AREA)

Description

A találmány tárgya forgódobos csévélőgép, amely csévedobot csévélési helyzetbe hozó, illetve eltávolító gépesített emelő-süllyesztő szerkezettel rendelkezik.
A huzal-, vezeték- és kábelér-szigetelő ipar számos esetben használ úgynevezett dobcsévélő berendezéseket, ' melyek feladata a huzal, vezeték vagy kábelér (a továbbiakban: szál) csévedobról való leadása (lecsévélés), .illetve csévedobra való felvétele (felcsévélés), a dob megfelelő sebességű forgatása (vagy fékezése) segítségével.
E berendezések felépítése közben a tervezőket minduntalan két nagy feladatkör foglalkoztatja, nevezetesen:
— a dobok csévélési helyzetbe hozása és onnan való elvitele — mint anyagmozgatást és biztonságot, pontosságot igénylő — adott helyzetbe — szerelési, rögzítési, kioldás! probléma;
— a csévélési folyamat folytonossá tétele.
Az első feladat a lecsévélő és felcsévélő berendezéseknél csupán abban különbözik egymástól, hogy a lecsévéléshez tele dobokat kell „feladni” és üreseket „levenni”, míg a felcsévélőknél üres dob „feladás” és tele dob „levétel” szerepel.
Tekintve, hogy a feladás és levétel funkcióit kielégítő szerkezetet a legnagyobb igénybevételre illik méretezni, közömbös, hogy az adott szerkezet üres, vagy tele dobot ad fel vagy vesz le, célszerűen azok azonos felépítésűek is lehetnek, természetesen azonos tele-dobsúly esetére.
A második feladat kielégítése a le- és felcsévélés egyöntetű megoldása tekintetében problematikus. Ugyanis, amíg folyamatosan felcsévélni elvileg lehetséges úgy, hogy amint egy dob megtelik, a szálat átterelve egy üres dobra, azon a felcsévélés megállás nélkül folytatható, a lecsévélés közben e folyamatosságnak elsőszámú akadálya, hogy egy dob lefogyásakor a szál végét egy másik tele dob szálkezdetéhez menet közben hozzá kellene erősíteni, hogy a leadás egyáltalán folyamatossá tehető legyen. E problémát az úgynevezett iker-elrendezésű állódobos leadóberendezések nem sok sikerrel (alacsony szálsebesség mellett), de elvileg és gyakorlatilag biztosítják.
Tekintve, hogy úgynevezett forgódobos lecsévélésről és felcsévélésrŐl beszélünk, adott az a megállapítás, miszerint a dob feladás-levétel hasonló szisztémájával szemben a csévélés folyamatosságánál csak akkor lehet szó hasonló megoldásról, ha úgy a le-, mint a felcsévélés vagy egyöntetűen forgó-, vagy hasonló triódon állódobos megoldás.
fe javaslat tárgya forgódobos megoldásokra vonatkozik, ezért a fentieket értelmezve és a javaslatot a két feladatkörnek megfelelően bontva:
— dob feladás és levétel, le- és felcsévéléshez;
— folyamatos csévélés felcsévéléshez címszavakkal jellemezhető.
Helyesebben, a továbbiakban leírtak alapján, újrendszerű felcsévélő gép és elemeiből kialakítható, újrendszerű forgódobos leadó gépről van szó (melyben „az elemeiből kialakítható” a dob feladásra és levételre vonatkozik).
A biztonságtechnika mai állása szerint egy forgódobos csévélő berendezés olyan megfelelően zárt szekrényes szerkezettel rendelkezik, amely a kezelőt vagy bárkit
-1179940 megvéd attól, hogy a forgó dobhoz hozzáérjen, illetőleg attól, hogy a véletlenül elszakadó szálvég csapkodása a kezelő vagy bárki bárminemű sérülését okozhassa.
Fontos biztonságtechnikai tényező, hogy a forgó dobok forgás közbeni biztos rögzítése semminemű hiányt ne szenvedjen. Itt nem az a feladat, hogy olyan erős szekrényszerkezet készüljön, mely egy esetleges, nagysebességű dob „repülését” megakadályozza (ez irreális robusztusságot követelne a szekrény felépítésétől), hanem, hogy a dobrögzítés tekintetében bármi módon is, de 100%-os biztonság legyen elérhető.
Tehát adott egy megfelelően zárt szekrény, melynek belsejében adott helyre a dobot be kell juttatni, azt ott nagy biztonsággal és pontossággal (a tömegerők kiegyensúlyozottsága végett) rögzíteni kell, továbbá a csévélés befejeztekor a rögzítést oldani kell és a dobot ki kell juttatni a szekrényből.
A funkcióelemek a következők, feltételezve azt, hogy a dobot valamilyen szállítóeszközzel a szekrény egy periferikus részéhez (mely kívülről minden segédeszköz nélkül hozzáférhető) szállították, illetve majd onnan fogják elszállítani:
— dob bejuttatás a perifériáról a berendezésbe;
— dob csévélési tengelyhelyzetbe hozása (feladás);
— dob rögzítés a csévélési tengelyhelyzetben;
— dob menesztésről való gondoskodás a hajtás vagy fékezés céljából;
— dob rögzítés oldása;
— dob csévélési tengelyhelyzetből való elvitele (levétel);
— dob perifériára való kijuttatása a berendezésből.
A dob feladás-levétel kérdése ezen túlmenően annyiban is összefügg a folyamatos csévélés problematikájával, hogy folyamatos csévélés esetén — az ismert megoldások zömében — két dob kiszolgálásáról van szó (egyik a már megtelt, a másik az üres, amelyen majd folytatódik a csévélés). A két dob feladása és levétele történhet ún. egyoldalas kiszolgálással, miszerint (e szóhasználat nem egészen helyes): a dobok feladását mindig a berendezés egyik oldaláról, a levételt pedig mindig a másik oldalról biztosítják; vagy pedig kétoldalon kiszolgálással, miszerint: az egyik dob feladása és levétele mindig az egyik, a másik dobé pedig mindig a másik oldalról történik (például DIGÉP gyártmányú DC— 0,4—140 F és DCF 1,25—40 típusú folyamatos felcsévélő, továbbá 3 841 575 számú USA, illetve 1 296 680 számú angol szabadalmi leírások).
A szálátvétet (automatikus huzalátdobás) tekintetében két alapvető elvi megoldás ismert, ami a dobok tengelyelrendezésében különbözik egymástól:
— a dobok tengelye egy vonalba esik;
— a dobok párhuzamos tengelyűek (például DIGÉP CD—0,4—140 F és DCF 1,25—40 felcsévélő, továbbá 1 574 357 számú NSZK, 3 841 575 számú USA és
296 680 számú angol szabadalmi leírások).
Az első megoldás ma már annyira elavultnak tekinthető, hogy ismertetése nem szükséges.
A második elvi megoldásnak megfelelő kivitelű szerkezetek közös sajátja, hogy mindegyik a csévedobok és a szál sorrakását biztosító szerkezet relatív helyzetváltoztatásával éri el azt, hogy egyáltalán a szálátvétel lehetősége létrejöjjön.
Ilyenformán a funkcióelemek az alábbiak (abból kiindulva, hogy éppen az egyik dobra — amit tele dobnak fogunk nevezni — folyik a csévélés):
— üres dob megfelelő forgásba hozása;
— dobtengelyek és sorrakómű olyan relatív helyzetének előállítása, amelynél a sorrakóművet elhagyó szál, mielőtt a tele dobra érkezne, érinti az üres dob magátmé5 rőjét (például az 1 574 357 számú NSZK szabadalmi leírás);
— a szál sorrakóműtől független, olyan terhelése, hogy az egyik dob peremére, vagy a mellé felszerelt és a dobbal azonos fordulatszámú szálelkapó szerkezet pá10 lyája keresztezze a szál útját (például DIGÉP DC— 0,4—140 F és DCF 1,25—40 felcsevélő, továbbá 1 574 357 számú NSZK, 3 841 575 számú USA és 1 296 680 számú angol szabadalmi leírások);
— az üres dobra való csévélés megkezdésének bizto15 sítása a szálelkapó szerkezet segítségével;
— az üres dob vagy szálelkapó és a tele dob között szálszakasz elvágása.
A megjelölt szakterületen ismert megoldásokat a fenti funkcióelemekkel kapcsolatban ismertetjük.
A dob bejuttatása a perifériáról a berendezésbe a legismertebb megoldásnál az egyoldalas kiszolgáló kivitelekkel kapcsolatos. A dobok vagy egy lejtőn gurulnak be, vagy valamilyen szalagszerű szerkezet szakaszos mozgással továbbítja azokat a berendezésbe.
E megoldásnál, ahol a bejuttatás tökéletesnek tűnik, rendkívül megdrágítja és bonyolulttá teszi e szerkezetet az, hogy a csévélési helyzetet magasan kell létrehozni, mivel a csévélésben részt vevő, egyik dob alatt kell átjuttatni a másik csévélési helyre szánt üres dobot.
A legtöbb kétoldalas kiszolgálású kivitelnél e műveletet kézzel kell elvégezni. A kézzel való dob-bejuttatás ma már korszerűtlen és balesetveszélyt is rejt magában.
Összevont megoldásnak tekinthető az, ahol a perifériáról közvetlenül a csévélési tengelyhelyzetbe szállítja a dobot egy szerkezet, amely adott méretű csévedob mozgatására kidolgozott (például 3 741 490 számú USA szabadalmi leírás).
E megoldások költségesek és nagy átalakítást igényelnek a csévedob méretváltoztatásakor.
A dob csévélési tengelyhelyzetébe hozása (feladása) ismert módon történik:
— úgynevezett összevont megoldással, amelyet már említettünk;
— kézi feladással, mely korszerűtlen és baleset45 veszélyes;
— emelő asztallal, amely az ismert megoldások közül a legkorszerűbbnek tekinthető;
— a gurító asztalos megoldásokat a tüskés dobfelfogásnál alkalmazzák. A tüskére való dobfelfogás még
50' eléggé elterjedt, de a korszerű szálsebesség tartományokban már egyre ritkábban alkalmazzák biztonságtechnikai okokból. (Ezért a továbbiakban ezt a tüskés dobfelfogási módot már nem említjük.) (Például a DIGÉP DC—0,4—140 F és DCF 1,25—40 felcsévélő, továbbá az 1 296 680 számú angol szabadalmi leírás.)
A dob rögzítését a csévélési tengelyhelyzetben a következő megoldásokkal valósítják meg:
— támasztócsúcs segítségével a dobot rátolják a menesztő csúcsra és ily módon két csúcs közé fogják. Hát60 ránya, hogy a dob pereme eközben az emelőszerkezeten kénytelen végigcsúszni (például a 3 841 575 számú USA szabadalmi leirás);
— a dob nem csúszik, hanem mind a támasztó, mind a menesztő csúcs mozog és ily módon fogja közre a
-2179940 dobot (például a 3 741 490 számú USA szabadalmi leírás);
— hátránya a menesztőcsúcs mozgatása miatti bonyolult menesztőfej-ház kialakítás, valamint, hogy a menesztéshez a menesztőszgrkezetet is mozgatni kell, mivel a dob egyhelyben marad·
A dob menesztésére gyakorlatilag három elvi megoldás lehetséges:
— a dobnak menesztőcsapja van, amely egy menesztőkar vagy tárcsa hornyába beakad;
— a dobnak menesztofurata van, amelybe egy menesztőcsap beakad;
— a dobot olyan menesztő és támasztó tárcsák közé fogják, amelyek szorítása súrlódás révén biztosítja a menesztést.
Az első két megoldás esetén kézzel kell a menesztési helyzetet létrehozpi.
A harmadik mpgoldás egyszerű, de csak kisméretű és megfelelő oldalnyomást elviselő speciális csévedobok esetén alkalmazható.
A dob rögzítésének oldására a következő megoldásokat alkalmazzák;
— A t.ámasztócsdcs eltávolodik a dobtól és a rrienesztőcsúcs közé szerelt rugós vagy mozgatott letoló csapok a dobot letolják a menesztőcsúcsról (például a 3 841 575 számú USA szabadalmi leírás). Itt is hátrány, hogy § dobperemnek közben csúsznia kell az emelőszerkezeten.
— A menesztő- és támasztócsúcs egyaránt eltávolodik a dohtól, de ez esetben a menesztő szerkezetet is el kell mozdítani, mivé) a dobnak egyhelyben kell maradnia. Ez nagyon bonyolult szerkezetet igényel (például a 3 741 490 számú USA szabadalmi leírás). A dob csévélési tengelyhelyzettől való elvitelére (levételére) a feladással kapcsolatban elmondottak érvényesek, a funkció inverzére értelmezve. A dob perifériára yaló kijuttatására a berendezésből a perifériáról a berendezésbe juttatással kapcsolatban elmondottak érvényesek, a funkció inverzére értelmezve. Szálátvételkor az üres dob forgásbahozását a következő megoldásokkal biztosítják: közös motorhajtással és az üres doh tengelyének tengelykapcsoló révén történő, hajtásra kapcsolásával.
Korszerűbb berendezéseknél ma már alig használt megoldás, tekintve, hogy azopqs §zá}sebességhez a tele és üres dob különböző szögsebessége tartozik, igy szálátvételkor azonos motorfordulat esetén lehetetlen az állandó csévélési szálsebességet biztosítani. Nagymértékű huzalakknmuláéiő szükséges, ami a szálsebességre erősen korlátozólag hat. Mind a tele, mind az üres dobot külön motor hajtja meg, amely biztosítja szálátvételkor az állandó csévélési szálsebességet (például a DIGÉP DC—0,4—140 Fés a t)CF 1,25—40 felcsévélő, továbbá az 1 296 680 számú angol szabadalmi leírás).
Ma már a? egyetlen korszerűnek tekinthető megoldás.
A dobtengelyek és a sorrakómü relatív helyzetének előállítása a csévélési síkban a következő megoldásokat alkalmazzák;
— Sorrakómü helyzetben marad, dobtengelyek reyolverdobszerű szerkezettel, megfelelő szögelfordulással biztosítják a kívánatos helyzetet (egyoldali kiszolgáláshoz).
— Sorrakómü helyzetben marad, dobtengelyek billenő. bölcsőben ágyazva jobbra, illetve balra billenve biztosítják a kívánatos helyzetet (kétoldalas kiszolgáláshoz).
Mindkét említett megoldás hátránya, hogy a dobtengelyek, helyesebben a dobtámasztó tengelyek egy olyan szerkezetben csapágyazottak, amely még külön csapágyazptt, ezért az ilyen berendezések vagy nagyon robusztus felépítésűek, vagy merevség tekintetében elmaradnak a nem revplverdob, vagy a nem billenő bölcsőszerű dobtámasztó tengelycsapágyazású megoldásoktól· — Dobtengelyek helyben maradnak, sorrakómű körív elmozdulást végez a csévélés síkjában· Stabilabb gépfelépjtést ad, de a sorrakómű elmozdulása bonyolultabb szerkezetet ad, mint a többi, egyéb megoldás.
— Romtengelyek helyben maradnak, sorrakómü egyenesvonalú elmozdulást végez a csévélés síkjában. Á jejenleg ismert tnegp|dások közül a legkorszerűbb és relatíve legegyszerűbb megoldást adja (például a DIGÉP DC—0,4—140 F és a DCF 1,25—40 felcsévélő, továbbá az 1 574 357 számú NSZK, a 3 841 575 számú USA és az 1 296 680 számú angol szabadalmi leírás).
A szálelkapó szerkezet pályasíkjába történő száltereléskor a két dpb közötti szálszakaszt hurok alakú pályán kell vezetni, ami erős szálclefprmációt, sőt szálszakadást is eredményezhet (például a DIGÉP DC-0,4—140 F és a DCF 1,25—40 felcsévélő, továbbá az 1 574 357 számú NSZK, a 3 841 575 számú USA és az 1 296 680 számú angol szabadalmi leírások).
fez az úgynevezett dobperem mögé hajlított hurok a psévedobok pereméhez hozzáérhet, és azok forgása következtében elfűrészglődhet a szák Tehát vagy különlegesen kiképezett dobperemmegoldást alkalmaznak, ami indokolatlanul megdrágítja a csévedobok gyártását, vagy külön terelőelemekről gondoskodnak, amelyek nem engedik a hurkot a csévedobperemek közelébe. Ezen újabb terelpelernek tovább növelik a hurok defprmációs hatását.
Problémát jelent továbbá az is, hogy ha a hurok nem is ér hozzá a csévedpbperemekhez, ott a veszély is fenyeget, hogy a tele dob szálelkapója szakítja el a huzalt. Ez újabb terelőelem alkalmazását igényelheti, illetve tovább növeli a hurokdeformációt.
További probléma, hogy a rendszer nem képezhető ki szimmetrikusan, mivel ha a két dqb szátelkapói azonos síkban forognak, gondoskodni kell arról, hogy a hurok úgy legyen aszimmetrikus, hogy csak az üres dob szálelkapó pályáját keresztezze.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az ismert szálelterelést módoknál a két dob közötti hurokképzéssel és a különböző dobméretekhez és szálméretekhez hozzájusztírozással, bonyolult mechanizmussal, de főképpen a szaka nézve nagy igénybevételt jelentő megoldásokat alkalmazunk.
Szálelkapó (szálmegfogó) szerkezet legegyszerűbb megoldása a két, negatív ék alakú, rést alkotó, némi rugózással rendelkező két lap, vagy test és egy lap, amely közé elkapáskor beszorul a szál (például az 1 296 689 számú angol szabadalmi leírás).
Hátránya, hogy termékméretenként jusztírozandó és a szálvég kiszabadítása a csévedob leszedésekor bizonytalan kimenetű (például ha biztos a szálelkapás, nem biztos a szálvég-kiszabadítás vagy fordítva).
Korszerűbb megoldás az, amikor a szálelkapót a szálvég kiszabadítása végett ki lehet nyitni. Ám ennek kézzel való működtetése a gépbe való bpnyúlást igényel, illetve az automatizáltsági fokot csökkenti. Ilyen megoldást ismertet a 3 841 575 számú USA szabadalmi leírás. A szálelkapó nyílást a csévedob leszerelési mozzanata yezérli.
-3179940
Hátránya, hogy a csévedob leszerelés közbeni elmozdulása és a szálelkapó nyitás egyidejűleg megy végbe, ami pontatlan jusztírozás esetén a szál szálelkapóba történő beleszakadását eredményezheti.
Ismert még az a megoldás, amikor a szál kiszabadítást a csévélmény feszítő hatására bízzák, vagyis nem terelik a szálat szálelkapáskor közvetlenül a csévedob-perem mellé, hanem egy kevéssel attól távol, így a csévedobmag és a szálelkapó között áthúzott szálszakaszra rácsévélt száltömeg feszítő ereje kihúzza a szálat a szálelkapóból. E megoldás hátránya újfent a pontos termék, dobméret, szálterelési hely és szálalkapó erő jusztírozási problémája, amely komoly átállási nehézséget okoz, mivel előfordulhat, hogy a szál kihúzása közben, annak vége szakadás következtében bennemarad a szálelkapóban.
A két csévedob közötti szálszakasz elvágását vékonyabb termékeknél a szálelkapás utáni dinamikus erőre bízzák, helyesebben vágás helyett elszakítja a szerkezet a szálszakaszt. Ez csak korlátozott méretű termékeknél lehetséges, ezért nem tekinthető általános érvényű megoldásnak.
Ezenkívül a szakításhoz szükséges erőhatás a tele dobon levő csévélménybe az elszakított szálvéget oly mértékben belefeszítheti, hogy a csévélmény egy jelentős területen megrongálódik.
Egy másik megoldásnál a szálelkapó által magával vitt szálszakasz egy rövid ideig szakadás nélkül, egy síkban mozoghat és e síkban a szálelkapó rávágja a szálszakaszt az ott elhelyezett „kés”-re. Ez félig vágásnak, félig szakadásnak tekinthető.
Á két megoldás közös hátránya, hogy egyrészt a dinamikus igénybevétel miatt (a szerkezetet ért igénybevételről nem is beszélve) a szálat olyan erőhatások érik, melynek eredményeképpen a szakadás helye bizonytalanná válik, továbbá, ha ott következik is be, ahol várjuk, akkor is az üres csévedobból ki fog állni egy csapkodó szálvég, továbbá az is előfordulhat, hogy a dinamikus rántás következtében a szálelkapóban megcsúszott és esetleg lehántott szál a dinamikus erő megszűnte után — most már a csévélési feszesség hatására, mely ellenkező irányú — kicsúszik a szálelkapóból és a szálátvétel meghiúsul.
Legkorszerűbbnek még az a megoldás tekinthető, melynél a vágókés közvetlenül a szálelkapó mellett van elhelyezve, így nem marad vágás után csapkodó huzalvég és a dinamikus hatások is minimálisra csökkenthetők.
E megoldásnak az a hátránya, hogy a szálelkapásnak mindig ugyanazon a helyen kell létrejönnie, mivel a vágás csak szálelkapás után jöhet létre. Vagyis, ha a szálelkapás jóval előbb történik meg (csévedob szögelfordulásra gondolva) mint ahol a vágókés van elhelyezve, előfordulhat, hogy a szál előbb elszakad, ami a már említett hátrányokhoz vezet, ha pedig túl későn, akkor megeshetik, hogy előbb történik a vágás, mint a szálelkapás és így a szálátvétel meghiúsul.
Amiatt, hogy a szálelkapás, az előbb említett okck miatt, mindig azonos helyen következzék be, függetlenül attól, hogy milyen csévedob-méretet használunk és a csévedob milyen telítettségi állapotában kívánjuk a szálátvételt megejteni, a két csévedob között — a csévedob tengellyel párhuzamosan — egy száltámasztó hengert kell elhelyezni, amely biztosítja a szálelkapásra szánt szálszakasz mindig azonos fekvését az üres csévedob magméreti és a támaszt ó-henger közötti részen.
A támasztó henger miatt csak olyan szálbehúzó szerkezet alkalmazható, amelynél a támasztóhenger két oldalán dolgozik egy-egy szálbehúzó henger felváltva aszerint, hogy melyik oldalon kell szálelkapást végezni, továbbá a támasztó-henger és a két szálbehúzó henger miatt a csévedoboknak messzebb kell kerülniük egymástól, amely viszont a szerkezet bonyolultságán túlmenően még azt a problémát is magával hozza, hogy a csévedob tengelytávolság miatt a csévedobok és a sorrakómű relatív elmozdulásának mértékét jelentősen meg kell növelni.
Célunk a találmánnyal olyan új rendszerű folyamatos működésű forgódobos csévélőgép létrehozása, amely kiküszöböli az ismert megoldások hátrányait, továbbá a gépen kívüli előkészítéssel, illetve a huzalátdobási idő lerövidítésével és a huzalátdobás biztonságának fokozásával csökkenti az állásidőt, illetve a huzalakkumulációt, és növeli a termelékenységet.
A találmány szerinti forgódobos'csévélőgép emelősüllyesztő szerkezete csuklós csapágyazású, egykarú emelőkeretként kiképzett, a csévedobot csévélési tengelyhelyzetbe hozó, illetve onnan eltávolító emelőkeretből áll. Az emelőkeretbe a csévedobot menesztett csévélési helyzetbe hozó, illetve onnan eltávolító helyező kocsi van szerelve. A helyezőkocsi a berendezés perifériájába behelyezett és onnan önsúlyánál fogva beguruló csévedob fogadására, illetve a helyező kocsiról a berendezés perifériájára történő csévedob kigurításra alkalmas kigurító asztallal rendelkezik.
Előnyösen a szálelkapó szerkezet az üres dob menesztőtengelyére, a csévedob menesztett pereme mögött, a csévélési téren kívül, a menesztőtengellyel együtt forgó és azon elcsúsztatható, a szálátvételkor az üres csévedob menesztett peremén túlnyúló és a szálelkapó szerkezetet a csévélési térbe toló harangba van szerelve. A szálelkapó szerkezet szálat szorító állapotában a csévélési térben, mig a szálat elengedő állapotában a csévélési téren kívül helyezkedik el. A szálelkapó szerkezet külső palástjára vágókés van szerelve.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példa és rajzok alapján ismertetjük részletesebben.
A rajzokon az la ábra a csévélőgép alsó részének kinematikai ábrája, az lb ábra a csévélőgép felső részének kinematikai ábrája, a 2a—/ ábra a csévedob adagolás fázisai, a 3a—e ábra a szálátvételi folyamat fázisai és a 4a—b ábra a szálelkapó kinematikai ábrái.
A megfelelő merevséget és védettséget biztosító szekrényes 1 gépvázban egyidejűleg két párhuzamos tengelyelrendezésű csévedob csévélésre alkalmas munkaterülete van kiképezve (1. ábra).
A munkaterületek egyik oldalán 2 menesztőházak, a másik oldalon 3 támasztóbakok vannak elhelyezve. A 2 menesztőházakban megfelelő csapágyazással a 4 menesztőtengelyek vannak szerelve, axiális elmozdulástól mentesen. A 4 menesztőtengelyek munkaterületbe nyúló végébe, a csévedobok egyik oldalról való megtámasztása céljából, 5 menesztöcsúcsok vannak szerelve. A csévedobok másik oldalát a 6 támasztócsúcsok támasztják, melyek a 7 támasztótengelyekre vannak fel-4179940 szerelve. A 7 támasztótengelyek a 8 támasztóhüvelyekben vannak csapágyazva.
A csévedobok kellő, kétoldali támasztását az 5 és 6 csúcsokon túlmenően a 9 meneszt őtárcsákra felszerelt 10 támasztó tárcsák és a 7 támasztó tengelyekre felszerelt 11 támasztó tárcsák is biztosítják, melyek gumiprofilból készülő gyűrűs támasztófelülettel rendelkeznek (1. és
2. ábra).
A csévedobok megfelelő fordulatszámú hajtásáról, vagy megfelelő fékezéséről egy-egy 12 motor a 13 szíjhajtás révén gondoskodik. A 12 motorok 14 tachométer generátorral rendelkeznek. A 4 menesztőtengelyekről a hajtó vagy fékező nyomaték átszármaztatása a csévedobokra a 4 menesztőtengelyekre ékelt 9 menesztőtárcsákban elhelyezett 15 menesztőelemek segítségével történik. A 15 menesztőelemek a 9 menesztőtárcsákban a csévedobok 19 menesztőcsapja, vagy menesztőfurata által meghatározott sugarú osztókörön bizonyos osztástávolságnyira vannak elhelyezve és kiképzésük a csévedob menesztőcsap vagy furat méretétől függ. Minden 15 menesztőelem önálló 16 vezetéssel és 17 rugóval van ellátva, melynek révén a 9 menesztőtárcsa homloksíkjáig a 15 menesztőelemek kiálló vége benyomható. Amennyiben a 18 csévedobnak 19 menesztőcsapja van, a 15 menesztőelemek párhuzamosan lelapolt oldalakkal rendelkeznek és olyan osztástávolságnyira helyezkednek el egymástól, hogy két 15 menesztőelem lelapolt felülete közé a csévedob 19 menesztőcsapja könnyedén beférjen. Amennyiben a csévedobnak menesztőfurata van, a 15 menesztőelemek olyan hengeres kiképzésűek, hogy bármelyikük a csévedob menesztőfuratba könnyedén beilleszkedhet. Amikor a szerkezet a csévedobot nekiszorítja a 9 menesztőtárcsának — ha a csévedobnak 19 menesztőcsapja van —a 19 menesztőcsap vagy éppen betalál két 15 menesztőelem közé, vagy ha a 19 menesztőcssp éppen szembetalálkozik az egyik 15 menesztőelemmel, azt a 9 menesztőtárcsába nyomja és miután a csévedob forgatása megkezdődik, a csévedob megcsúszik, így a 19 menesztőcsap két 15 menesztőelem közé kerül és az eddig benyomott 15 menesztőelem kiugrik, vagyis a csévedob 19 menesztőcsapjának mindkét oldalról való menesztése ebben az esetben is létrejön.
Ha a csévedobnak menesztőfurata van, akkor a csévedob 9 menesztőtárcsához való szorításakor vagy az egyik 15 menesztőelem éppen betalál a csévedob menesztőfuratába és a többi 15 menesztőelem a 9 menesztőtárcsába nyomódik, vagy ha egyik 15 menesztőelem sem találna bele a csévedob menesztőfuratába, akkor kezdetben valamennyi 15 menesztőelem benyomódik a 9 menesztőtárcsába cs a csévedob forgatásakor a cscvedob addig csúszik, míg a legközelebbi 15 menesztőelem beugorhat a csévedob menesztőfuratába.
A csévedobok felfogása a következőképpen történik;
Valamilyen szállítóeszköz segítségével üres csévedobot helyezünk a berendezés 21 perifériájára, ahonnan a csévedob a 23 oldalvezető lécek között a 22 helyezőkocsiba gurulhat (2. ábra).
Ezután a csévedobot a 24 emelőkeret révén — amelyre a 22 helyezőkocsi van szerelve — a 25 emelő pneumatikus henger felemeli annyira, hogy a csévedobok tengelye egybeessék a 4 menesztő-, illetve a 7 támasztótengely tengelyvonalával. A felemelt helyzetben a 22 helyezőkocsít a 26 helyező pneumatikus henger a 9 menesztőtárcsa irányában eltolja — s mivel a 23 oldalvezető lécek a csévedob peremét közrefogják — a 22 helyezőkocsi a csévedobot az 5 menesztőcsúcsra tolja, illetve nekiszorítja a 9 menesztőtárcsának, helyesebben a 10 támasztótárcsának. A menesztés a már ismertetett módon, automatikusan, illetve legkésőbb a csévedob forgatás megkezdésekor jön létre. Ezután a 27 támasztó pneumatikus henger a 8 támasztóhüvely előtolása révén, a 6 támasztócsúcsot a csévedob furatba illeszti, valamint a 11 támasztótárcsát a csévedob oldalának nyomja. A 8 támasztóhüvely azon helyzetében, amikor a csévedob megtámasztása optimálisnak mondható, a 8 támasztóhüvelyre szerelt 28 arretáló léc prizmatikus hornyába a 30 rugóval előfeszített 29 arretáló csap beugrik. A 29 arretáló csap és a 28 arretáló léc prizmatikus hornya olyan kiképzésű, hogy amennyiben az arretáló csap vége a horonyban van, biztonságtechnikai okokból a 8 tómasztóhüvelyt semmilyen erőhatás ne kényszeríthesse a csévedobtól való eltávolodásra. Az arretálás megfelelő elvégzéséről a 20 helyzetkapcsoló ad jelzést. Ezt követően a 24 emelőkeret a 25 emelő pneumatikus henger által vezérelve eltávolodik a csévedobtól és leereszkedik.
Miután a csévedobot ily módon feladtuk és rögzítettük, a felcsévélendő 31 szálat előbb a gép szimmetriatengelyében és a csévedobok felett elhelyezett 32 szálbevezető keréken átvetjük, majd a két 33 henger között, továbbá a 34 felső, 35 középső és 36 alsó sorrakó terelőhengerek között átvezetve, a felfogott 18 csévedobhoz erősítjük.
A 12 motor elindításával a csévedob megkezdi a felcsévélést és ezzel egyidőben a 12 motorra rákapcsolt 14 tachométer generátor jeladását felhasználva, villamos tengely segítségével a 37 sorrakómű-motor is forgásba kezd, biztosítva a megfelelő értékű, a csévedob fordulattól függő sorrakó előtolómű sebességét.
A 37 sorrakómű-motor a 38 csiga, a 39 csigakerék, valamint a 40 tárcsák segítségével a 41 hevedert hajtja meg, mely heveder egyik szakasza a 42 sorrakó kocsihoz van hozzáerősitve.
A 37 sorrakómű-motor olyan villamos vezérléssel és szabályozással van ellátva, hogy egyrészt a csévedob fordulatszáma függvényében a szálátmérőnek megfelelő sorrakó sebességet mindig biztosítja, másrészt a csévedob csévélési terének megfelelő szélességű határhelyzeteiben, motor irányváltással a 42 sorrakó kocsi irányváltását is elvégezte. Az irányváltási határhelyzetek jelzését a menesztőoldali 43 és a támasztóoldali 44 helyzetjelző kapcsolók biztosítják.
A 42 sorrakómű-kocsi vezetését a 45 sorrakó vezetékek biztosítják, melyek a 46 szálátdobó kocsihoz vannak erősítve. A 46 szálátdobó kocsi a 47 csúszóvezetékek cs a 48 támasztógörgő, illetve 49 támasztósín segítségével kapcsolódik az 1 gépvázhoz a csévedobok feletti térrészben.
Csévéléskor, akár az „A” oldali, akár a „B” oldali csévedobra történik a csévélés, a 46 szálátdobó kocsi a gép szimmetriatengelyében helyezkedik el és helyzetét az 50 helyzetkapcsoló jelzi (1. és 3. ábra).
Amikor az éppen csévélés alatt álló csévedob megtelt — legyen ez a „B” oldali csévedob —, a 46 szálátdobó kocsi középhelyzetéből az „A” oldali csévedob felett áthaladva, „A” oldali szélső helyzetébe mozog. A 46 szálátdobó kocsi középhelyzetéből az „A” oldali csévedob felett áthaladva, „A” oldali szélső helyzetébe mozog. A 46 szálátdobó kocsi mozgását az 51 szálátdobó motor az 52 csiga, az 53 csigakerék, továbbá az 54 tárcsára szerelt 55 szálátdobó heveder segítségével bizto5
-5179940 sítja, ahol az 55 heveder egy szakasza a 46 szálátdobó kocsihoz van hozzáerősítve. Az 51 szálátdobó motor olyan villamos vezérléssel van ellátva, hogy a 46 szálátdobó kocsi megfelelő irányú mozgatását, illetve a középső és két „A”, illetve „B” oldali szélső helyzetekben való megállását biztosítsa. A szélső helyzeteket az „A” és a „B” oldali 56, ill. 57 helyzetkapcsolók jelzik ki. A megfelelő helyzetben való megállást az 51 szálátdobó motor tengelyére szerelt 58 villamos fék segíti elő.
A 46 szálátdobó kocsi „A” oldali szélső helyzetének elérésekor a 42 sorrakó kocsi olyan vezérlést kap, hogy a szálátdobó helyzetet kijelző 59 helyzetkapcsoló által kijelölt helyen a sorrakó mozgását abbahagyja, ezután egyidejűleg a 60 harang a csévedob perem felett, a 4 menesztőtengelyen, azzal együtt forogva, a 61 vezeték és a 62 harangmozgató pneumatikus henger által vezérelve a csévélési térbe tolódik, valamint az 1 gépházba csapágyazott 63 szálbehúzó henger, a 64 szálbehúzó pneumatikus henger által vezérelve, az eddigi fekvő helyzetéből függőleges tengelyű helyzetbe mozdul el.
A 60 harangok 65 szálelkapó szerkezettel vannak felszerelve, azonkívül a csévélési tér felé néző 66 homlokfelületük olyan profilkiképzéssel rendelkezik, melynek ha a 31 szálat nekifeszítjük, azt a 65 szálelkapó szerkezetbe vezeti (4. ábra).
A 65 szálelkapó szerkezet lényegében a 67 állópofából és a 68 mozgópofából áll. A 68 mozgópofa a 69 támasztóvillában van csapágyazva, melyet a 70 rugó állandóan a 67 állópofa irányába feszít. A feszített helyzet határát — mely a 39 szál méretétől függ — a 71 határoló csavarzattal lehet beállítani. A 68 mozgópofát ezen túlmenően a 72 rugó állandóan olyan szögelfordulásra kényszeríti, hogy az a 67 állópofához közelítsen. A határhelyzetet a 73 ütköző biztosítja. Csévéléskor a 60 harangok hátrahúzott helyzetben vannak, vagyis a csévélési térbe nem nyúlnak be. Ekkor a 9 menesztőtárcsára szerelt 74 ütközők a 68 mozgópofát úgy forgatják el, hogy a pofapár nyitott helyzetben legyen. Szálátdobáskor azonban, mivel a megfelelő 60 harang a csévélési térbe tolódik, a 4 menesztőtengelyre ékelt 9 menesztőtárcsa viszont helyben marad, a 74 ütközőtől eltávolodó 75 kar lehetővé teszi a 68 mozgópofa záróhelyzetbe kerülését.
A 42 sorrakó kocsi az 59 helyzetjelző kapcsoló által meghatároz egy csévélési alapsíkot és ezt a síkot közelíti meg a 60 harangra szerelt 65 szálelkapó szerkezet, a 67 álló- és a 68 mozgópofa kialakította, ékalakú rés, melybe azután a 31 szálat a 63 szálbehúzó henger kényszeríti be azáltal, hogy a szál előbb végigcsúszik a 60 harang profilos 66 homlokfelületén, majd a 67 álló- és a 68 mozgópofa közé beszorul.
Tekintve, hogy a 42 sorrakó kocsi 59 helyzetjelző kapcsolóval meghatározott helyzetében kialakult csévélési szál vonalat a 63 szálbehúzó henger hatására esetleg a 65 szálelkapó szerkezet pályája két helyen is metsztheti, s mely két metszéspont közül a szálátvétel szempontjából csupán a két csévedob közötti szakaszhoz közelebb levő metszéspont létrejötte kívánatos, a másik metszéspont létrejöttének megakadályozására 77 száltámasztó görgők vannak elhelyezve a megfelelő helyen. E 77 száltámasztó görgők szálvezetési síkja megegyezik a 42 sorrakó kocsi 59 helyzetjelző kapcsolóval jellemzett helyzetével.
Abban a pillanatban, amikor a 31 szálat a 67 álló- és a 68 mozgópofák megfelelően megfogták (elkapták) — 6 történetesen az „A” oldali 60 harang 65 szálelkapó szerkezetével — a 65 szálelkapó szerkezet a szálat magával viszi, vagyis igyekszik azt ezután az „A” oldali csévedobra csévélni. Mivel a szál tulajdonképpen az elkapás pillanatában még a „B” oldali dobra vezet, a két dob közötti szálszakaszt az elkapás után el kell vágni. A vágást egy olyan repülő 76 vágókés vágóélének dinamikus mozgása és erőhatása biztosítja, mely a 60 harang külső palástjára van szerelve, a 67 álló- és a 68 mozgópofa fölé.
A 78 vágókés vágóéle olyan profilú és olyan elhelyezésű, hogy a vágóélhez a szálelkapás kezdetén még nem, de ahogy a szál a 67 álló- és a 68 mozgópofák között beljebb csúszik, már hozzáér, sőt, a vágóélnek nekifeszül. Az elvágás folyamatát az is elősegíti még, hogy míg a szálelkapás kezdetekor a két csévedob közötti szálszakasz egy egyenes vonalat alkot, addig az elkapás után, mivel a 65 szálelkapó szerkezet a 60 haranggal együtt tovább forog, e szálszakaszt megtöri és a töréspont éppen a 65 szálelkapó szerkezetből kivezető szálszakasz azon pontjára esik, ahol a 76 vágókés vágóéle van elhelyezve.
Összefoglalva: a vágás folyamata leginkább arra az esetre hasonlít, amikor egy kifeszített szálra az egyik befogás mellett egy éles késsel, nagy sebességgel rácsapunk.
Miután az „A” oldali 65 szálelkapó szerkezet megragadta a szálat, továbbá a két csévedob közötti szakasz elvágása megtörtént, a felcsévélés most már az „A” oldali csévcdobra folytatódik. A szálelkapás után a 63 szálbehúzó henger visszatér vízszintes helyzetű alaphelyzetébe és a 37 sorrakómű motor olyan vezérlő parancsot kap, hogy a 42 sorrakó kocsi az 59 helyzetjelző kapcsolóval jellemezhető helyzetből csak a támasztóbak oldali 44 helyzetjelző kapcsoló irányában induljon el, majd miután ott az irányváltás megtörtént, és a sorrakó kocsi most már a menesztőtárcsa felé halad, a 46 szálátdobó kocsi „A” oldali szélső helyzetéből visszaindul az 50 helyzet kapcsolónak megfelelő középhelyzetbe. Eközben, amint a 42 sorrakó kocsi elérkezett az 59 helyzetjelző kapcsolónak megfelelő helyzetbe, ezzel olyan mértékű rácsévélést végezve az első szál lerakásra a csévedobon, hogy most már ha a 65 szálelkapó szerkezet el is engedi a szál végét, a szál már nem tud lecsúszni a csévedobról — az „A” oldali 60 harang hátrahúzódik a csévélési térből és a 42 sorrakó kocsi továbbhaladhat a menesztő oldali sorrakó határt jelző 43 helyzetjelző kapcsolóig, helyesebben: a 42 sorrakó kocsi most már folyamatosan végezheti alternáló mozgását és az 59 helyzetjelző kapcsoló csak a következő szálátdobáskor fog ismét funkcionálni.
A 60 harang hátrahúzódása közben a 65 szálelkapó 75 karja amint nekiütközik a 9 menesztőtárcsára szerelt 74 ütközőnek, a 68 mozgópofa elfordul, a szálelkapó nyit és elengedi, továbbá kitolja a szál végét a szálelkapóból. Ezzel egyrészt megszűnik az a probléma, hogy a csévedob magméret és a 65 szálelkapó szerkezet között feszülő szálszakasz bármiben is akadályozza a megfelelő sorrakást és a csévedob-mag közelében helyes csévélmény kialakulását, másrészt lehetővé válik, hogy amint ez a csévedob megtelik, ezt minden további nélkül le lehessen szerelni (a belső szálvég nincs hozzáerősítve a 65 szálelkapó szerkezethez), végül biztosítva van, hogy erre az oldalra történő legközelebbi szálátdobáskor a
-6179940 szálelkapó szerkezet üres és nincs benne az előbbi szálelkapásból származó száldarab.
A tele csévedob a 12 motor segítségével lefékeződik. A csévedob forgásának megszűnése után megkezdődik a csévedob leszerelése. A 24 emelőkeret a 25 emelő pneumatikus henger által vezérelve felemelkedik úgy, hogy a csévedob peremhez hozzáérjen, majd a 82 húzómágnes a 29 arretáló csapot kihúzza 28 arretáló léc hornyából, ezután a 8 támasztóhüvely a 27 támasztó pneumatikus henger által vezérelve, a 6 támasztócsúcsot és a 11 támasztótárcsát eltávolítja a csévedobtól, ezután a 22 helyezőkocsi, a 23 oldalvezető lécek segítségével és a 26 helyező pneumatikus henger által vezérelve a csévedobot eltávolítja az 5 menesztőcsúcstól, a 9 menesztőtárcsától és a 10 támasztótárcsától. Ezután a 24 emelőkeret a csévedobbal együtt leereszkedik, majd alsó helyzetében, a 24 emelőkeretbe épített 78 kigurító asztal — melyet a 22 helyezőkocsihoz erősített 79 kigurító pneumatikus henger a szintén a 22 helyező kocsiba csapágyazott 80 karral szerelt 81 görgő segítségével emel meg — annyira megemelkedik, hogy a csévedob a 21 perifériára gurul ki.
A tele csévedobot valamilyen szállítóeszközzel elszállítva és új üres csévedobot behelyezve megkezdődhet az új munkaciklus.
A működési ismertetéshez hozzátartozik még, hogy valamennyi alternáló mozgást végző végrehajtóelem két szélső helyzetében szükség szerint helyzetkapcsolókkal ellátott és a helyzetkapcsolók jeleit feldolgozó, tetszés szerinti vezérlő berendezéssel látható el a gép, valamint megemlíthető, hogy a berendezés a kiszolgálási helyeknél megfelelő védőajtókkal és azok biztonságos reteszelésével is el van látva.
A javasolt megoldás előnyei az ismert megoldásokkal szemben a következők:
A dob bejuttatásánál a perifériából a berendezésbe fontos előny, hogy a javasolt megoldás kétoldalas kiszolgálást ezzel az egyoldalas megoldások magas dobelrendezéséből adódó hátrányaival nem rendelkezik.
Kétoldalas kiszolgálása olyan univerzalitással rendelkezik, melyhez a legkülönfélébb szállító-, illetve adagolószerkezetek csatlakoztathatók, és e mellett biztosított, hogy a perifériáról a csévedob automatikusan begurul a berendezésbe.
Példaképpen megemlíthető, hogy különböző gazdasági megfontolások eredményeképpen a berendezés perifériájára a csévedob eljuttatható:
a) egyszerű lejtőn való kézi gurítással;
b) forgóasztalos és ahhoz csatlakoztatható lejtőn való kézi gurítással (a forgóasztal révén a berendezés gurítólejtőkkel megnövelt mérete jelentősen csökkenthető);
c) pneumatikus vagy hidraulikus emelőszerkezetekkel, melyek mobil és stabil (a géphez erősített) változatban egyaránt alkalmazhatók;
d) különböző rendszerű adagoló tárakból történő automatikus adagoló szerkezetekkel;
e) egyéb szállítóeszközökkel.
Az úgynevezett bejuttató-feladó összevont megoldásokkal szembeni előnye egyrészt a már említett univerzalitás, másrészt azon túlmenően a különböző dobméretekhez való egyszerű átállítás lehetősége és egyszerűsége, tekintve, hogy a különböző dobméretek esetén csupán a 22 helyezőkocsi prizma elhelyezését és a 23 oldalvezető léceket kell átállítani.
A dob csévélésí tengelyhelyzetbe hozásánál (feladásnál) az összevont megoldásokkal szemben előnyös a már említett univerzalitás, illetve a különböző dobméretekhez való gyors átállítási lehetőség. Biztosítva van a gépi feladás is.
A berendezés a gépesített emelő funkciót a 24 emelő kerettel végzi, mely az ismert emelőasztalos megoldásokkal szemben billenő kivitelű és a költséges függőleges vezetékezés helyett, egyszerű csuklós szerkezettel rendelkezik
A dobnak a csévélésí tengelyhelyzetben való rögzítésével kapcsolatban kiemeljük, hogy az ismert megoldásokkal szemben a csévedobot nem a támasztócsúcs, hanem a 24 emelőkeretbe sínezett, a 6 támasztócsúcstól független mozgatású 22 helyezőkocsi tolja rá a menesztőcsúcsra, mely esetben a dobperem nem csúszik az emelősze rkezeten.
Az ismert két csúcs mozgatású szerkezetekkel szemben jóval egyszerűbb, mert a végső rögzítéshez csak a támasztócsúcsot kell mozgatni és ezzel együtt kiküszöbölt a dobperem csúsztatása.
A javasolt megoldás a dob menesztésével kapcsolatban valamennyi ismert megoldás hátrányát kiküszöböli. Akár menesztőcsapos, akár menesztőfuratos a csévedob, a javasolt megoldás automatikusan gondoskodik a kényszermenesztésről, emellett optimálisra beállítható oldaltámasztásról is gondoskodik a felszerelt támasztótárcsák révén.
A javasolt megoldásnál a dobrögzítés oldása az ismert rugós, vagy kényszermozgatású letoló csapos kivitelekkel szemben egyszerűbb, mivel a támasztócsúcs eltávolodása után, a csévedob menesztőcsúcsról való lehúzását a támasztócsúcstól függetlenül mozgatott helyezőkocsi elvégzi, így nem kell külön letolószerkezetről gondoskodni. A javasolt megoldás azért előnyösebb mint a kétcsúcsos mozgatású kivitel, mert a menesztő-szerkezet mozgatása elmarad.
A dob csévélésí tengelyhelyzetből való elvitelére (levétel) és a dob perifériára való kijuttatására a bevitellel és a feladással kapcsolatban említettek érvényesek a funkciók inverzére értelmezve, az alábbi kiegészítéssel;
A dob perifériáról való bejuttatása a dob önsúly által való begurulásával megoldott. A kijuttatást a javasolt megoldás azzal, az ismert megoldásoktól való eltéréssel oldja meg, hogy a 22 helyezőkocsiba egy külön 78 kigurító asztal is ágyazott (tulajdonképpen a 22 helyezőkocsi a 24 emelő keretre helyezett síneken gördül), mely vezérelt módon, kifelé irányuló lejtőt létrehozva, a csévedobot automatikusan kiguritja a berendezésből.
Az üres dob forgásba hozása a javasolt megoldásnál a korszerű, ún. külön motoros megoldással történik.
Dobtengelyek és sorrakómű relatív helyzetének előállítására a csévélésí síkban a javasolt megoldás a legkorszerűbb esetet alkalmazza, amikor a dobtengelyek helyben maradnak és a sorrakómű egyenesvonalú elmozdulást végez a csévélésí síkban.
A szál sorrakóműtől független találmány szerinti terelése a szálelkapó szerkezet pályasíkjába az ismert megoldások valamennyi hátrányát kiküszöböli.
A szálterelést egyrészt a 42 sorrakókocsi végzi el azáltal, hogy az 59 helyzetkapcsolóval kijelölt helyen a sorrakó kocsi megáll. (Nem alkalmazunk szálbehúzó kocsit, mely a sorrakó kocsitól függetlenül működik és nagy menetemelkedésű, áthúzott huzalszakaszt hozhat létre.)
-7179940
A száléi kapás pályasíkja alig tér el a sorrakómű által kijelölt (59, helyzet kapcsoló) szálátvételi alapsíktól, mivel a. száléi kapó val rendelkező megfelelő oldali 60 harang homlokfelülete a szálelkapás síkjáig kitolódik és a 63 szálbehúzó hengernek csupán a harang homlokfelülete és a 67 álló-, illetve a 68 mozgópofa kialakította ékalakú rés középvonala közötti távolság áthidalását kell a szálra, rákényszerítenie.
, A 63 szálbehúzó henger okozta szálterelési irány és a szálátvételi alapsík között így csupán csak néhány foknyi szögérték képződik, amely az ismert megoldások szálelkapási hurokképzéséhez képest, teljesen elhanyagolható száldeformációt okoz (ha egyáltalán okoz). A szinte száldeformáció, vagy igénybevétel nélküli szálátvétel továbbá kiküszöböli:
a) a szál hozzáérőiét szálátvételkor a csévedob peremhez ;
b) terelőelemek alkalmazását, melyek a szál csévedob peremhez való hozzáérését, vagy a tele csévedob szálelkapójába való szálbeszakadást vannak hivatva elhárítani;
c) a. szálbehúzó aszimmetrikus kiképzését tekintve, hogy csak egy, a gép szimmetriatengelyében elhelyezett 63 szálbehúzó hengerre van szükség, mivel a szálátvétel aszimmetrikus szálgeometriájáról a megfelelő oldali 60 harangok kitolódása gondoskodik;
d) & különböző csévedob- és szálméretekhez való hozzájusztírozást, mivel csupán a csévedob peremátmérők jelentősebb eltérése esetén kell a 60 harangokat lecserélni, azt is csak azért, hogy a kisebb csévedobokhoz tartozó nagyobb csévedob fordulatszámoknál kisebb forgó tömeget képviseljenek a 60 harangok.
A javasolt megoldás az ismert szálelkapó megoldások valamennyi hátrányát kiküszöböli és e mellett a biztos szálelkapást és az automatikus szálvég kioldást biztosítja.
A javasolt szálelkapó szerkezet minden átállítás és jusztírozás nélkül a 67 álló- és 68 mozgópofa speciális kialakítása, továbbá a 69 támasztóvilla, 70 rugó és 71 határoló csavarzat révén rendkívül széles szálméret elkapására alkalmas, biztos szálelkapás és biztos szálvégkioldás mellett,
A javasolt szálelkapó szerkezet, az automatikus szálvég kioldással a csévedob levétel teljes automatizálhatóságát biztosítja, ami munkavédelmi tekintetben is jelentős előny.
Az automatikus szálvég kioldással kiküszöbölődik az a probléma, hogy a szálvég kiszabadítása a rácsévélt csévélmény igénybevételének hatására jöjjön létre, és ez nagyfokú jusztírozást, vagy szál végbeszakadást okozzon a szálelkapóban.
A javasolt megoldás korszerű módon biztosítja a szál közvetlen szálelkapó melletti elvágását amellett, hogy ehhez nincs szükség külön terelő elemekre és vágáskor a tele csévedob csévélményében és a szálban nem okoz számottevő deformációt, továbbá lehetővé teszi a gép szimmetriatengelyében egy 63 szálbehúzó henger alkalmazását.
A fenti eredményt az új rendszerű vágó-elv azáltal éri el, hogy a vágókés a 65 szálelkapó szerkezetre van rászerelve (a csévedob tengelyéből a szálelkapó felé húzott radiális sugarat tekintve a szálelkapón kívül helyezkedik el). A szálelkapást követő szálelkapó szögelfordulás a szálat nekifeszíti a vágókés élének, illetve a két csévedob közötti szálszakaszra a vágókés közvetlenül a 15 szálelkapó mellett ráfordul. Ezt a hatást fokozza, hogy a két csévedob közötti szálszakasz a vágóélnél megtörik.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Forgódobos csévélőgép, amely csévedobot csévélési helyzetbe hozó, illetve onnan eltávolító gépesített emelő-süllyesztő szerkezettel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy az emelő-süllyesztő szerkezet csuklós csap25 ágyazású, egykarú emelőkeretként kiképzett, a csévedobot (18) csévélési tengelyhelyzetbe hozó, illetve onnan eltávolító emelőkeretből (24) áll, amelybe a csévedobot (18) menesztett csévélési helyzetbe hozó, illetve onnan eltávolító helyezőkocsi (22) van szerelve, amely a be30 rendezés perifériájába (21) behelyezett és onnan önsúlyánál fogva beguruló csévedob fogadására, illetve a helyezőkocsiról (22) a berendezés perifériájára (21) történő csévedob-kigurításra alkalmas kigurító asztallal (78) rendelkezik,
    35
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti forgódobos csévélőgép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szálelkapó szerkezet (65) az üres dob (18) menesztőtengelyére (4), a csévedob (18) menesztett pereme mögött, a csévélési téren kívül, a menesztőtengellyel (4) együtt forgó és azon el40 csúsziatható, a szálátvételkor az üres csévedob menesztett peremén túlnyúló és a szálelkapó szerkezetet (65) a csévélési térbe toló harangba (60) van szerelve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti forgódobos csévélőgép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szálelkapó
    45 szerkezet (65) szálat szorító állapotában a csévélési térben, míg a szálat elengedő állapotában a csévélési téren kívül helyezkedik el.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti forgódobos csévélőgép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy
    50 a szálelkapó szerkezet (65) külső palástjára vágókés (76) van szerelve.
HUCE001126 1977-03-15 1977-03-15 Forgódobos csévélőgép HU179940B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUCE001126 HU179940B (hu) 1977-03-15 1977-03-15 Forgódobos csévélőgép

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUCE001126 HU179940B (hu) 1977-03-15 1977-03-15 Forgódobos csévélőgép

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU179940B true HU179940B (hu) 1983-01-28

Family

ID=10994239

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUCE001126 HU179940B (hu) 1977-03-15 1977-03-15 Forgódobos csévélőgép

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU179940B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2335446C2 (ru) Автоматическое разматывающее устройство непрерывного действия для подачи материала в виде ленты с катушек
US4532750A (en) Winding body for winding-up continuously arriving flat structures, especially printed products in an imbricated product formation
US4485979A (en) Device for shaftless winding machines
EP0822916B1 (en) Apparatus for and method of continuously spooling a continuous filament on reels with accessible long inside ends
US4157794A (en) Device and method for rolling up continuous sheets
EP0916612B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Führen und Schneiden eines kontinuierlich zulaufenden Fadens
JPH02503903A (ja) 巻取り機
US3945580A (en) Wire-winding machine
FI58763B (fi) Foerfarande och anordning foer paoboerjande av upprullningen av traodar av termoplastiskt material saerskilt glastraodar
EP0174066B1 (en) Winding apparatus
US4134559A (en) Equipment for processing material in sheet or ribbon form
US3921923A (en) Yarn transfer method in an automatic take-up motion
GB2106152A (en) Continuous changing of reels of filament at winding stations
EP0192827A2 (en) Screening for filament packages
JP2637169B2 (ja) 予備系を形成するための方法及び装置
US4253298A (en) High speed cage fly-off strander
US4979687A (en) Reeling apparatus
JPS6034677Y2 (ja) ウエブ巻取機用ロ−ル取り替え装置
HU179940B (hu) Forgódobos csévélőgép
US3704839A (en) Dual boxing coiler
US5462165A (en) Paper reel, paper reel unpacking station for unpacking the paper reel, and process for unpacking the paper reel
US3323735A (en) Double winding apparatus
JPH0244747B2 (hu)
US5810283A (en) Apparatus and method for wire coil payoff
US3941329A (en) Winding apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee