HU177344B - Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre - Google Patents

Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre Download PDF

Info

Publication number
HU177344B
HU177344B HUMA003007A HU177344B HU 177344 B HU177344 B HU 177344B HU MA003007 A HUMA003007 A HU MA003007A HU 177344 B HU177344 B HU 177344B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
electrode
current
voltage
difference
pulse
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Ernoe Pungor
Jozsef Devay
Tamas Damokos
Tibor Garay
Bela Juhasz
Endre Juhasz
Antal Legendi
Original Assignee
Magyar Tudomanyos Akademia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magyar Tudomanyos Akademia filed Critical Magyar Tudomanyos Akademia
Priority to HUMA003007 priority Critical patent/HU177344B/hu
Publication of HU177344B publication Critical patent/HU177344B/hu

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre. Közelebbről, a találmány tárgya eljárás nagyérzékenységű és rendkívül pontos differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás 5 mérésekre, amelyek során polarográfiás vagy voltammetriás elektródot, célszerűen csepegő higanyelektródot folyamatosan vagy szakaszosan változó feszültséggel polarizálunk, és az elektródon fellépő áramot a feszültség függvényében ábrázoljuk, előnyösen regisztráljuk, továbbá be- Ιθ rendezés az eljárás kivitelezésére.
Ismeretes, hogy a klasszikus polarográfiás, illetve voltammetriás eljárások érzékenységének fokozását korlátozza a kapacitív áram [Proszt J., Győrbíró K., Cieleszky V.: 15
Polarográfia, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1964], amely minden esetben jelentkezik, amikor az elektródfelület nagysága, potenciálja és/vagy az elektrokémiai kettősréteg kapacitása változik. Az ilyenkor folyó kapacitív áram zavaró jelnek (zajnak) tekinthető. A meghatározandó komponens 20 koncentrációjának csökkenésével a hasznos jelnek tekinthető Faraday áram csökken, és így a jel-zaj viszony olymértékben csökkenhet, hogy a jel értékelését lehetetlenné teszi.
A .kondenzátoráram zavaró hatásának kiküszöbölését 25 célozzák többek közt az ismert tast-polarográfiás [1.: Proszt és munkatársai idézett műve], illetve impulzus-polarográfiás és négyszöghullámú polarográfiás módszerek és műszerek [M. Geissler, C. Kunhardt: Square-wave Polarographie, Grundstoffindustrie, Leipzig, 1970]. Ezek azt a 30 tényt hasznosítják, hogy a kondenzátoráram és a Faraday áram időbeli változása különbözik.
A tast-polarográfia alapelve, hogy a csepegő higanyelektród felületének növekedése következtében a kapacitív áram a csepp élettartamával monoton csökken, és pillanatnyi értékét a következő egyenlet fejezi ki :
ic = ki_.(,t 1 ahol ic = a kapacitív áram, iro = a kapacitív áram a t = 0 időpillanatban, t = az idő, k = állandó.
A Faraday áram viszont a csepp növekedésével monoton nö:
iF = k'i„Ft' ” ahol iF = a Faraday áram.
k' és i„, = állandók, t = az idő.
A tast-polarográfiás vizsgálatnál a Faraday áram erősségének mérésére szolgáló mintavételi periódust a csepp élettartamának olyan szakaszán választják meg, amelynél a kapacitív áram gyakorlatilag elhanyagolható a Faraday áramhoz viszonyítva [Proszt és munkatársai idézett müve|
Ismeretes továbbá az impulzus- és négyszöghullámú polarográfia [Geissler és munkatársai idézett műve], amelyeknél a polarizáló feszültségre négyszög-impulzust szuperponálnak. Ez esetben az impulzus időtartama alatt a kapacitív áram a következő egyenlet szerint változik:
,177344' ahol «% , % k = a kettősréteg kapacitásától és az áramkör ellenállásitól függő állandó, és a többi jelölések az előzőekkel megegyezőek.
A Faraday áram viszont az impulzus időtartama alatt a következő egyenlet szerint változik:
íf = ifok'tx ahol >
k' = állandó, ?
x = az elektródfolyamattól függő állandó, amelynek értéke például a diffúzió által ellenőrzött folyamat esetén —1'2.
A mintavétel időpontját az impulzus időtartamán belül 15 annak olyan szakaszára helyezik, amelynél a kapacitiv áram elhanyagolható a Faraday áramhoz viszonyítva.
A kapacitiv áram időfüggésére felírt egyenletek alapján nyilvánvaló, hogy ennek értéke aszimptotikusan, illetve exponenciálisan közelít zérushoz, ha t—>=o. Tekintettel ar- 20 ra. hogy a mintavétel időpontját nem lehet a végtelenbe helyezni, a kapacitiv áram a mintavétel időpontjában minden esetben véges értékű, és elhanyagolása a mérés időpontjában csak durva közelítés.
\ jelen találmány azon a felismerésen alapul, hogy a 25 mérés folyamán a jel-zaj viszony jelentős további növelése, azaz az érzékenység és pontosság fokozása úgy érhető el, ha a kapacitiv áram elhanyagolása helyett annak értékét diífereneiaképzéssel a mérési eredményből kiküszöböljük.
A differenciaképzésí a találmány szerinti eljárással úgy 50 oldjuk meg, hogy a csepp teljes élettartama alatt vagy ennek egy tört részében választott mérési időtartamok alatti áramokat integráljuk, és ezeknek az integrált értékeknek különbségét képezzük. Ezáltal a jel és zaj statisztikus ingadozásából származó hibát is kiküszöböljük. 35
A találmány szerint a zavaró jelként fellépő kapacitiv áram értékét két mérés alatt—a minta-oldatban és az alapelektrolitban — vagy két azonos megválasztott mintavételi-mérési időtartam alatt — célszerűen egy csepp teljes élettartama alatt vagy annak egy tört részében választott, s 40 ez esetben előnyösen a csepp élettartamának 80—-95%ánál választott időtartam alatt — mért áramerősség-értékek integrálása és az igy kapott összegzett értékekből különbségképzés útján küszöböljük ki állandó vagy változó polarizáló feszültség mellett, s a kapott különbséget a fel- 45 vételi paraméterek, főként a polarizáló feszültség függvényében grafikusan ábrázoljuk vagy jelezzük.
Célszerűen ügy járunk el, hogy az egy csepp teljes élettartama alatt mért áramerősség-összértékét, vagy pedig ezen belül célszerűen a csepp élettartama vége közelében so választott mintavételi-mérési időtartam alatt mért áramerősség-értéket integráljuk, majd két csepp között az elektród polarizáló feszültségét célszerűen megválasztott értékkel növeljük, a következő cseppen azonos körülmények között mért áramerősség-értéket integráljuk, s a két érték 55 különbségét képezzük, végül a kapott különbséget a felvételi paraméterek, elsősorban a polarizáló feszültség függvényében grafikusan ábrázoljuk vagy jelezzük.
Az eljárást az 1. és 2. ábrán vázlatosan ábrázoljuk. Az 1. ábrán a csepp teljes élettartama alatt, míg a 2. ábrán abbán a szakaszbani mintavételi időtartam/ok alatt végzett integrálással végrehajtott találmány szerinti mérő eljárást mutatjuk be, amikor már » csepp felületnövekedése viKszbAylag lassúi.-ί h?
ÁÉ1·. ábrája, az U polarizáló feszültséget és a polarogra- 65 f^Jó cellán átfolyó i áramot a t idő függvényében tüntettek A . .t,, t,... t3 stb. időközök egy-egy csepp élettáfrtdffiát jelentik, amelyekhezaz U,, U, stb. polarizáló feszültségek tartoznak. A polarógrafáló cellán átfolyó iö öszszes áram az iF Faraday áramból és az iL. kapacitiv áramból tevődik ősszé.
t t, r t
JSödt= JiFdt+jígt; . ····' '
t, t, .
Az első csepp élettartama aljatt fo és kapacitiv) áram integrálása) és a i tama alatt folyó Íq2 összes árabi integ ségképzés után az ábraT, területével arányos értéket jelezzük ki:
t, t,
T, = c T’ftzdt Jiöí dt t, t, ahol c arányossági tényező. 1
Az (1) egyenlettel való összevetés alapján látható, hogy T, az U, -- U, polarizáló feszültségváltozás hatására létrejövő Faraday áram változása integráljával arányos, és értéke független az iv kapacitiv áram integráljától, mivel utóbbi a különbségképzés során kiesik. A fentiekben ic kapacitív áram integrálját az U, — U, polarizáló feszültségváltozástól függetlennek tekintettük. Ezt azért tehetjük meg, mivel a gyakorlatban számításba jövő kis (millivolt nagyságrendű) feszültségváltozások nem befolyásolják számottevő mértékben a kettősréteg kapacitását.
A 2. ábrán szemléltetett esetben az integrálást a τμ.. .τ,, ri.. .r;, stb. idŐtártámokbáíf -vé^éfeük. Integrálás és különbségképzés után a T, térijjettel arányos értéket jelezzük ki. Az 1. ábrával kapcsolatban mondottak ez esetben is érvényesek, azzal a különbséggel, hogy a kettősréteg-kapacitás feszültségfüggőségének figyelmen kívül hagyása okozta hiba az előbbihez képest töredékére csökken, mivel az integrálást arra az időre korlátoztuk, amikor a kapacitiv áram értéke erősen lecsökkent. ;; .
Eljárhatunk a találmány szerint úgy is, hogy a csepp élettartama végének közelében — amikor a csepp felületnövekedési sebessége már kicsi, általában a csepp élettartama 80—95%-ánál r-.. négyszög-impulzus-jul le} polarizáljuk, az elektródot, és az impulzus időtartama alatt — célszerűen annak csupán egy tetszés szerint megválasztott részében, előnyösen az impulzus második, felében — végezzük el két egymásutáni cseppen a mérést, majd a?, integrálást, s a mért integráléríékök ezt.követé. fcülöabaégJtépzését.
Ezen eijárásváltűzatot a .3, ..ábrán szemléltetjük. A i,.. .τ,,, τ,.. ..τ,, stb időtartamú polarizáló fe&züluég impulzusok iö!i, iei2 stb.áramlökésekethoznak.létre, amelyek az „egyenáramú” iö összes áramra szuperpmáládwk, és. amelyek ugyancsak egy Íri, ír2 stb. Faraday nens, valamint egy ici kapacitiv komponens összegéből állnak. Az integrálást a τ,.. .τ,,, τ,.. .τ,, stb. időtartamokban végezzük. Integrálás és különbségképzés után a T, területtel arányos értéket jelezzük ki. T, terület az U,, U, stb. polarizáló feszültségekre szuperponált AU feszültség impulzusok okozta iF,[ s iFi2 stb. Faraday áramok integráljának változásával arányos, és értéke független az ic, kapaeitív áram integráljának értékétőE mivel utóbbi.» különbségképzé&isorán/kiesik,. Ennél, a módszuraél ugyancsak figyelmen kívül hagytuk a kettő sréteg-kftpaeitás íeszüitségfüggőségeb,·:,', .ί ti,··;<! „rr;.Τυιΰΐ'Λ. <i;íi
A jél-zaj viszony aö vtfiése érdekében .Ujárhatun^ft találmány szerint Úgy is,· hogy az etefelíódűt. WfregSfmágtffc^e* tő négyszög-impulzus-jellel polarizáljuk, s a két impulzus teljes ideje alatt vagy időtartamuk egy - tetszés szerint választott — részében két egymásutáni cseppen mért áramerősségek értékét integráljuk, s a kettő különbségét képezzük.
E módszert a 4. ábrán mutatjuk be. A polarizáló Feszültség impulzusok időtartama ez esetben is τ,.. .τ,., τ,.. .τ„ stb., de az integrálást csak a Q,.. .Q,„ Q;.. ,Q2, stb. időtartamokban végezzük. Integrálás és különbségképzés után a T4 területtel arányos értéket jelezzük ki. A 3. ábrával kapcsolatban mondottak ez esetben is érvényesek, azzal a különbséggel, hogy a kettősréteg-kapacitás feszültségfüggőségének figyelmen kívül hagyása által okozott hiba az előbbihez képest töredékére csökken, mivel az integrálást arra az időre korlátozzuk, amikor a kapacitív áram értéke erősen lecsökkent.
Az utóbbi eljárásváltozat egyik lehetséges kiviteli módja szerint a csepp élettartamának vége közelében — például az élettartamának 80—95%-ánál — két egymást követő négyszög-impulzussal polarizáljuk az elektródot és képezzük a két impulzus alatt, illetve az impulzus időtartamának egy része alatt az áram-integrálok különbségét és két egymásutáni csepp alatt mért integrálkülönbségek változását jelezzük ki.
A kondenzátoráram korrekciójának egy, a találmány szerinti másik lehetséges módja — ez nagy pontossággal hajtható végre abban az esetben, ha a kettősréteg kapacitása. illetve annak változása a potenciállal független a Faraday-féle folyamatoktól —- értelmében eljárva a vizsgálandó mintával végzett polarográfiás görbefelvételt megelőzően az alkalmazott alapelektrolittal végzünk a találmány szerinti bármely fentebbi módon kondenzátorárammérést és az egyes feszültség-inkrementumokhoz tartozó kondenzátoráramok értékének integrálását, s a minta vizsgálata során mért érték integrálja s a megfelelő feszültségértékhez tartozó kapacitív áram integrálja különbségét képezzük. A minta vizsgálatakor a találmány szerinti módon mért integrálértékekből minden egyes polarizáló feszültségnél az adott polarizáló feszültségnek megfelelő — és az előző kísérletben mért — kondenzátoráram-integrált kivonjuk, és az integrálok különbségét a feszültség függvényében kijelezzük.
A találmány szerinti eljárásváltozatokkal fokozatosan növelhető a mérés érzékenysége, így a vizsgálandó minta koncentráció-tartománya szerint választjuk meg az elemzéshez legcélszerűbben alkalmazható találmány szerinti mérési módszer változatot.
A találmány szerinti eljárás kivitelezésére kialakított, találmány szerinti berendezést az 5. ábrán mutatjuk be. A találmány szerinti berendezésnek hagyományos 1 mérőcellája van, 2 mérőelektróddal, célszerűen csepegő higanyelektróddal, 3 referencia- és 4 elienelektróddal. Az 1 mérőcella 5 potenciosztát bemenetére csatlakozik. A potenciosztáthoz 6 modulátor, 7 egyenfeszültség-generátor és 8 kettős impulzusgenerátor csatlakozik, míg a potenciosztát kimenete 13 erősítőhöz és 9 impulzus-kapcsolóval összekötött 10 detektorhoz csatlakozik, utóbbi önmagában ismeri 11 jelösszegező integrátorhoz és 12 kijelző és/vagy regisztráló egységhez, célszerűen íróműhöz van kapcsolva.
A berendezés működtetése során az 5 potenciosztát vezérlő jelét a 6 modulátoron összegezett, lineárisan növekvő jelű 7 egyenfeszültség-generátor és a 8 kettős impulzusgenerátor szolgáltatja. A kettős impulzus-generátor a választott találmány szerinti eljárásváltozat megvalósításához megfelelő időtartamú és frekvenciájú impulzusokat szolgáltat. A 9 impulzus-kapcsoló a 8 kettős impulzus-generátorral szinkronban vezérli a 10 detektort és a 11 jelösszegező integrátort. A 12 kijelző és/vagy regisztráló egység a 7 egyenfeszültség-generátor egyik referencia-adatát szolgáltatja.
Szabadalmi igénypontok:

Claims (5)

Szabadalmi igénypontok:
1. Eljárás nagyérzékenységű és rendkívül pontos differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás illetve voltammetriás mérésekre, amelyek során a polarográfiás vagy voítammetriás elektródot, célszerűen csepegő híganyelektródot, folyamatosan vagy szakaszosan változó feszültséggel polarizáljuk és az elektródon fellépő áramot a feszültség üggvényében ábrázoljuk, előnyösen regisztráljuk.
a- zal jellemezve, hogy a zavaró jelként fellépő kapacitív áram értékét két mérés ala'f — a minta-oldatban és az alapelektrolitban..... vagy két azonosan megválasztott mintavételi-mérési időtartam alatt -- célszerűen egy csepp teljes élettartama alatt vagy annak egy tört részében választott, s ez esetben előnyösen a csepp élettartamának 80- 95%-ánál választott időtartam alatt - - mért áramerősség-értékek integrálása és az így kapott összegzett értékekből különbségképzés útján küszöböljük ki állandó vagy változó polarizáló feszültség mellett, s a kapott különbséget a felvételi paraméterek, főként a polarizáló feszültség függvényében grafikusan ábrázoljuk vagy jelezzük.
2. Az I. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a különbségképzéshez felhasznált áramerősség-összértékeket két egymást követő cseppen határozzuk meg, s a két csepp között az elektród polarizáló feszültségét célszerűen megválasztott értékkel növeljük.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a csepp élettartama 80—95%-ánál négyszög-impulzusjellel polarizáljuk az elektródot, s az impulzus időtartama alatt — célszerűen annak csupán egy tetszés szerint megválasztott részében, előnyösen az impulzus második felében — végezzük el két egymásutáni cseppen a mérést, majd az integrálást, s az ezt követő különbségképzést.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az elektródot két egymást követő négyszög-impulzusjellel polarizáljuk, s a két impulzus teljes ideje alatt vagy időtartamuk egy része alatt — s ez esetben célszerűen az impulzus második felében — két egymásutáni cseppen mért áramerősségek értékét integráljuk, s a kettő különbségét képezzük,
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a vizsgálandó mintával történő polarográfiás görbe felvételétől függetlenül az alapeiektrolittal kondenzátoráram-mérést végzünk, az egyes feszültség-ínk remén tutitokhoz tartozó kondenzátoráramok értékét integráljuk, s a minta vizsgálata során mért érték integrálja és a megfelelő feszültségértékhez tartozó kapacitív áram integrálja különbségét képezzük.
6. Berendezés az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti nagyérzékenységű és rendkívül pontos differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voítammetriás mérések foganatosítására, mérőelektróddal, célszerűen csepegő higanyelektróddal, referenciaelektróddal és ellenelektί77344 róddal kialakított mérőcellával, jelösszegző integrátorral, s ehhez csatlakozó kijelző és/vagy regisztráló egységgel, azzal jellemezve, hogy a berendezés mérőcellája (1) potenciosztát (5) bemenetére kapcsolt, a potenciosztáthoz modulátor (6), egyenfesziiltség-gensrátor (7) és kettős impulzus-generátor (8) csatlakozik, a potenciosztát kimenetéhez erősítő (13) és impulzus-kapcsolóval (9) /összekötött detektor (10) van kapcsolva, s utóbbi kapcsolódik a jelösszegező integrátor5 hoz (11) és a kijelző és/vagy regisztráló egységhez (12).
5 rajz. 5 ábra
A kiadásért Felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
HUMA003007 1978-07-26 1978-07-26 Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre HU177344B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUMA003007 HU177344B (hu) 1978-07-26 1978-07-26 Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUMA003007 HU177344B (hu) 1978-07-26 1978-07-26 Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177344B true HU177344B (hu) 1981-09-28

Family

ID=10998994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUMA003007 HU177344B (hu) 1978-07-26 1978-07-26 Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU177344B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5980708A (en) High sensitivity multiple waveform voltammetric instrument
US5334940A (en) Methods and circuits for measuring the conductivity of solutions
US4426621A (en) Detection circuitry for electrochemical analysis
EP0471684B1 (de) Schaltung und verfahren zum messen einer die kapazitäts-spannungs-charakteristik eines kapazitiven elementes beeinflussenden grösse
US5264798A (en) Autonulling AC bridge using differential and integration feedback
RU2564516C2 (ru) Способ измерения емкости и его применение
EP0075466A1 (en) Conductivity detector and method
HU177344B (hu) Eljárás és berendezés nagyérzékenységű differenciál mikrocoulombmetriás polarográfiás, illetve voltammetriás mérésre
Nigmatullin et al. New quantitative methods of electrode evaluation under continuous voltammetric conditions
HU181287B (en) Electroanalytic measuring arrangement
GB2117120A (en) Anodic stripping voltameter
RU2135987C1 (ru) Кулонометрическая установка с контролируемым потенциалом
US3950706A (en) Voltage sweep generator with bistable current source providing linear sweep voltages
CN107037112B (zh) 一种Ne气同位素测量方法
WO1983001687A1 (en) Pulsed electro-analysis
Malmstadt et al. Instruments for rate determinations
HU184924B (en) Method of high sensitivity differential pulse polarographic and/or voltametric analysis
JP3133143B2 (ja) 電磁流量計
Norouzi et al. Application of fast fourier transforms in some advanced electroanalytical methods
Last Coulostatic coulometer with digital counter
SU960613A1 (ru) Способ регистрации переменнотоковых пол рограмм
RU2545318C1 (ru) Кулонометрическая установка с контролируемым потенциалом
SU1758586A1 (ru) Способ определени удельного электросопротивлени твердых материалов и устройство дл его осуществлени
RU1774242C (ru) Устройство дл контрол параметров многокомпонентных материалов
SU868505A1 (ru) Импульсный дерно-резонансный анализатор