HRP20100697A2 - Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere - Google Patents

Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere Download PDF

Info

Publication number
HRP20100697A2
HRP20100697A2 HRP20100697AA HRP20100697A HRP20100697A2 HR P20100697 A2 HRP20100697 A2 HR P20100697A2 HR P20100697A A HRP20100697A A HR P20100697AA HR P20100697 A HRP20100697 A HR P20100697A HR P20100697 A2 HRP20100697 A2 HR P20100697A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
light
band
image
narrow
filters
Prior art date
Application number
HRP20100697AA
Other languages
English (en)
Inventor
Moravski Dubravko
Original Assignee
Intesis D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Intesis D.O.O. filed Critical Intesis D.O.O.
Priority to HRP20100697AA priority Critical patent/HRP20100697A2/hr
Priority to PCT/HR2011/000035 priority patent/WO2012059775A2/en
Publication of HRP20100697A2 publication Critical patent/HRP20100697A2/hr

Links

Landscapes

  • Testing, Inspecting, Measuring Of Stereoscopic Televisions And Televisions (AREA)

Abstract

Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere na platnu/zaslonu obuhvaća novo rješenje projiciranjem istovremeno kreiranih monokromatskih komponenata slike u boji, kreiranjem uskih frekvencijskih pojaseva svjetlosti za kodiranje lijevog i desnog 3D kanala upotrebom propusnosti i reflektivnosti interferentnih filtera. Rješenjem prema izumu postiže se bolja kvaliteta prikaza 3D slike u boji na platnu/zaslonu u smislu vjernosti boja, dodatne svjetline, kontrasta, frekvencije osvježavanja ekrana, izbjegavanja "preslušavanja" između lijevog i desnog kanala, kut gledanja iz gledališta je širok, ujedno je postignuto i značajno pojednostavljenje konstrukcije potrebnih filtera za sustav projekcije. Postoji mogućnost korištenja bilo kakve podloge kao platna/zaslona, uključivo i one koje se koriste i za 2D projekcije. Za gledanje projekcije prema izumu moguće je koristiti iste 3D naočale pasivnog tipa kao i za opisane poznate sustave iz stanja tehnike, koje ne sadržavaju elektroniku i baterije i na taj način su laganije i udobnije za nošenje i jednostavnije za održavanje.

Description

Područje tehnike
Predmetni izum – prikazivanje 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere – spada u područja tehnike po Međunarodnoj klasifikaciji patenata označena sa G02B27/22, G03B35/26 i H04N15/00.
Tehnički problem
Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere podrazumijeva tri osnovne komponente: platno/zaslon na kojem se odvija prikaz 3D slika u boji, sredstvo kojim se postiže stvaranje 3D slike u boji na platnu/zaslonu te 3D naočale gledatelja za gledanje prikaza.
Sukladno nastojanjima koja se općenito i kontinuirano poduzimaju u navedenom području tehnike, predmetni izum ima cilj riješiti tehničke probleme:
- Postizanje što bolje kvalitete prikaza 3D slika u boji na platnu/zaslonu u smislu vjernosti boja, dodatne svjetline, kontrasta, frekvencije osvježavanja ekrana, izbjegavanja "preslušavanja" između lijevog i desnog kanala za lijevo i desno oko, tako da postignuta kvaliteta bude poput postojećih prihvaćenih i korištenih rješenja ili bolja;
- Mogućnost korištenja bilo kakve podloge kao platna/zaslona, uključivo i one koje se koriste i za 2D projekcije;
- Mogućnost korištenja 3D naočala pasivnog tipa, dakle koje ne sadržavaju elektroniku i baterije na koji način su laganije i udobnije za nošenje i jednostavnije za održavanje;
- Mogućnost korištenja uobičajenih projektorskih lampi sa bijelim spektrom svjetlosti za projekciju;
- Kut gledanja iz gledališta treba biti što manje ograničen;
- Mogućnost značajnog pojednostavljenja konstrukcije potrebnih filtera za sustav projekcije;
Stanje tehnike
Kod prikazivanja slike u boji na platnu/zaslonu postoji više poznatih načina postizanja 3D efekta, od kojih su raširenija sljedeća četiri načina.
Prije svega je to anaglyph tehnika s različito obojanim lijevim i desnim staklom na 3D naočalama gledatelja i prikladno obrađenom 3D slikom. Zamjetni nedostaci ove tehnike su "preslušavanje" (eng. ghosting) između kanala i značajan gubitak boja. 3D naočale su pasivne, s anaglyph filterima, na primjer širokopojasni crveni filter za lijevo oko i širokopojani cyan ili plavi za desno oko; ta je česta kombinacija popularno poznata kao crveno - plave 3D naočale.
Susreće se i projekcija s linearnim ili cirkularnim polarizacijskim filterima, koja zahtijeva poseban metalizirani zaslon za projekciju koji čuva polarizaciju reflektirane svjetlosti. Nedostatak ovog načina projekcije na takvom zaslonu sastoji se u činjenici da je uzak, ograničavajući kut unutar kojeg se projicirana slika može kvalitetno vidjeti iz gledališta. 3D naočale su pasivne, sa sukladnim polarizacijskim filterima kao na projektorskoj strani.
Treći rašireniji način je projekcija ili ekrani sinhronizirani s aktivnim 3D naočalama, gdje se na istom platnu/zaslonu naizmjenično prikazuju slike za jedno, pa drugo oko, i 3D naočale sinhrono zatamnjuju i odtamnjuju lijevo i desno staklo. Nedostatak ovog načina prikazivanja je taj što su 3D naočale relativno masivne u usporedbi s pasivnim i zahtijevaju redovito punjenje ili zamjenu baterija, a neki modeli uzrokuju i zamjetno koloriranje slike. Također je značajan zahtjev na brzinu rada modulatora slike i 3D naočala, koji moraju raditi dovoljno brzo da se ne uočava treperenje.
Naprednije rješenje u odnosu na prethodne načine, u smislu da praktične implementacije izbjegavaju ranije navedene nedostatke, jest projekcija s uskim pojasevima svjetlosti, gdje se uski pojasevi svjetlosti postižu:
- Sa serijski vezanim višepojasnim interferentnim filterima, kako je primjerice opisano u patentnom spisu WO 2009/026888 A1.
- S više uskopojasnih izvora svjetla (npr. laseri), kao što je primjerice opisano u patentnom spisu US 6,283,597 B1.
- Istovremenim kreiranjem komponenata slike u boji, jednopojasnim uskopojasnim filterima, kako je opisano u patentnoj prijavi P20100599A Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske.
Ova vrsta prikazivanja postiže stereoskopski 3D prikaz, to jest dvije istovremene ili približno istovremene slike na platnu/zaslonu, tako da tri primarne boje označene uobičajenim kraticama R (crvena, eng. red), G (zelena, eng. green) i B (plava, eng. blue), potrebne za cjelovit prikaz slike za svako oko, prikazuje različitim frekvencijama odnosno valnim duljinama svjetlosti za pojedino oko (slika 1A). Na primjer, za lijevo oko možemo upotrijebiti frekvencije R1, G1 i B1, a za desno oko R2, G2 i B2. Uslijed nesavršenosti oka, pomoću takve tri frekvencije po oku možemo zadovoljavajuće prikazati cijeli vidljivi spektar boja. Šira područja R, G i B na slici 1A prikazuju pojednostavnjeno osjetljivost oka na frekvencije primarnih boja; za svako područje, povoljno je da odabrane frekvencije budu što bliže maksimalnoj osjetljivosti, npr. da R1 i R2 budu što bliže maksimalnoj osjetljivost oka na crvenu boju (R). Također je poželjno da parovi odabranih frekvencija budu međusobno što bliži, zato što se inače nijanse boja počinju značajno razlikovati, na primjer vrlo razmaknute nijanse zelene (G) G1 bi se pretopile u plavu, a G2 u žutu.
Svjetlina slike na platnu/zaslonu, međutim, predstavljena je približno ne samom krivuljom relativne osjetljivosti oka na pojedine frekvencije (I), nego površinom ispod krivulje. Filter koji bi imao skoro savršenu prijenosnu karakteristiku kao na slici 1A, propustio bi dakle vrlo malu količinu svjetlosti. Druga krajnost, vrlo široki filteri, propustili bi veliku količinu svjetlosti, ali ne bi stali u pojedina područja R, G i B, i uslijed velikog broja propuštenih frekvencija svjetlosti, tako filtrirana svjetlost bi dala nekvalitetne, slabo zasićene boje.
Stoga se kao optimalno rješenje koriste uski filteri širine propusnog pojasa oko 20-30 nm (slika 1B). Kako bi se smanjilo preklapanje susjednih pojaseva, zahtijeva se i da imaju strme rubove. Takvo se svjetlo dobiva propuštanjem svjetlosti uobičajene projektorske lampe kroz interferentne filtere, ili uskopojasnim izvorima svjetlosti (npr. laser). Aktualna je tehnika izrade interferentnih filtera naparivanjem metalnih slojeva na staklenu podlogu u vakuumu. Za razliku od uskopojasnih interferentnih filtera, obični širokopojasni filteri za primarne boje koji se koriste u 2D projektorima propuštaju pojaseve svjetlosti koji mogu biti širine 50-100 nm, i imaju značajno manje strme rubove.
Praktična širina pojasa reda veličine 20-30 nm kompromis je dvaju zahtjeva. Prvi je da propusni pojas filtera bude što širi kako bi propustio što više svjetla. Drugi je da pojas ostane uzak kako bi se sačuvala zasićenost boje i smanjilo preklapanje sa susjednim filterima.
Uslijed tih specifičnosti, odabrani pojasevi svjetla za bilo koju primarnu boju (na primjer, crvena boja za lijevo oko i crvena boja za desno oko) redovito se zbog različitih centralnih frekvencija filtera vizualno vidljivo razlikuju. Taj problem rješava se elektronički obradom video slika prije prikaza, prikladnim miješanjem raspoloživih komponenata primarnih boja. Zbog nesavršenosti ljudskog oka, mijenjanjem boja tim postupkom, zvanim korekcija boja (eng. color correction), u finalnoj slici ne uočavaju se razlike spektra između slika za lijevo i desno oko.
Navedena obrada se nužno mora koristiti uz svaku implementaciju 3D prikaza uskim pojasevima svjetlosti.
3D naočale za takvu projekciju napravljene su sa serijskim višepojasnim uskopojasnim interferentnim filterima i prikladno propuštaju do očiju samo pojaseve za odgovarajuće, lijevo ili desno, oko.
Izvedba 3D projektora s uskim pojasevima svjetlosti koja je trenutno najčešća u praksi, posebno za digitalne kino projektore, prikazana je na slici 2A. Snop širokopojasne svjetlosti (2.2) nastale prolaskom kroz širokopojasne 2D filtere boje i modulatore slike unutar projektora izlazi iz projektora (2.1), te zatim prolazi kroz rotirajući par serijskih višepojasnih uskopojasnih interferentnih filtera (2.3 i 2.4) koji vremenski sekvencijalno, sinhrono s radom modulatora slike, propuštaju grupe pojaseva R1, G1 i B1, odnosno R2, G2 i B2, naizmjenično, te se kao snop svjetlosti (2.5) projicira na platno/zaslon (2.9), te se zatim kao snop (2.8) reflektira od platna/zaslona (2.9) do gledateljevih 3D naočala sa filterom za desnu (2.6) i lijevu (2.7) stranu.
Rotirajući par serijskih višepojasnih uskopojasnih interferentnih filtera (2.3 i 2.4) može fizički biti smješten unutar ili ispred projektora (2.1); bitno je tek da sva svjetlost mora proći kroz filtere. Nužno je da rotacija filtera bude sinhronizirana s prikazom digitalnog "filma", tako da se jedna slika filma projicira kroz jedan filter, lijevi (2.3) ili desni (2.4), a zatim iduća slika kroz drugi filter desni (2.4) ili lijevi (2.3), itd. naizmjenice.
Konstrukcija samog serijskog višepojasnog uskopojasnog interferentnog filtera prikazana je shematski na slici 2B. Za pojedinu sliku filma, upadno svjetlo (2.2) prolazi redom kroz filtere za sve primarne boje (2.10, 2.11 i 2.12) koji čine višepojasni serijski filter za lijevi kanal (2.3), te nastavlja prema platnu/zaslonu (2.9) kao filtrirani snop svjetla (2.5). Filter rotira oko osovine (2.16) te iduća slika filma prolazi kroz alternativnu seriju filtera (2.13, 2.14 i 2.15) koji čine višepojasni serijski filter za desni kanal (2.4).
Zbog tromosti oka, lijevo i desno oko vide različite kanale odnosno slike istovremeno, što rezultira 3D efektom.
Nedostatak ove izvedbe je manja svjetlina projicirane slike zbog:
- Dijeljenja svjetlosti u vremenu na lijevi i desni kanal za lijevo i desno oko.
- Konstrukcije filtera, koji nikada ne mogu biti savršeno propusni ili nepropusni, a svjetlost mora proći redom i kroz širokopojasne filtere za primarne boje unutar projektora i kroz filtere za "ugradnju" 3D informacije.
Kao primjer nastojanja da se postigne veća svjetlina projicirane slike poznata je i izvedba gdje se koriste 2 projektora sa stacionarnim serijskim višepojasnim uskopojasnim filterima (slika 3A). Jedan projektor (3.1) projicira slike samo za jedan, npr. lijevi kanal, a drugi projektor (3.5) projicira slike samo za drugi, npr. desni kanal. Iz projektora istovremeno izlaze dva snopa svjetlosti (3.2 i 3.6), prolaze svaki kroz svoj serijski višepojasni filter (3.3 i 3.7), te filtrirana svjetlost (3.4 i 3.8) pada na platno/zaslon (2.9). Svjetlost (2.8) oba projektora se odbija od platna/zaslona (2.9) do gledateljevih 3D naočala s filterom za desni (2.6) i lijevi (2.7) kanal za desno i lijevo oko.
Konstrukcija samih višepojasnih filtera (slika 3B) identična je slučaju prikazanom na slici 2B, osim što ne rotiraju i svjetlost oba projektora (3.2 i 3.6) je filtrirana istodobno. Višepojasni filter za lijevi kanal (3.7) sastavljen je od serijski postavljenih filtera za primarne boje (3.12, 3.13 i 3.14), dok je višepojasni filter za desni kanal (3.3) sastavljen od drugog kompleta serijski postavljenih filtera za primarne boje (3.9, 3.10 i 3.11).
Prednost je ove izvedbe dvostruko veća svjetlina (eng. brightness) projicirane slike u usporedbi s rješenjem na slici 2A, a nedostatak potreba za još jednim projektorom, pa se ova varijanta koristi u slučajevima kad je nužna veća svjetlina zbog veličine dvorane, i cijena dodatnog projektora je prihvatljiva.
Problem svih izvedbi sa serijskim višepojasnim uskopojasnim filterom je njegova složena konstrukcija, tehnološki komplicirana za izvesti jer se sastoji od 50-tak slojeva. Nadalje, serijski prolazak svjetlosti, i kroz širokopojasne filtere za primarne boje u projektoru i kroz višepojasne interferentne filtere za 3D efekt, smanjuje ukupnu jačinu svjetlosti. Još jedan problem ove izvedbe je i njeno korištenje u prostorima sa značajnim ambijentalnim svjetlom koje može suviše prigušiti projekciju i na taj način pogoršati potrebnu kvalitetu 3D prikazivanja.
Shematski prikaz jedne moguće konstrukcije projektora (3.1 i 3.5) za ovakav sustav sa serijskim višepojasnim uskopojasnim interferentnim filterima za postizanje 3D efekta ilustriran je primjerom na slici 4A. Interferentni filteri se koriste ne samo za propuštanje određenog pojasa svjetlosti, nego se iskorištava i mogućnost da budu izvedeni tako da ostatak spektra svjetlosti, koji ne propuštaju, najvećim dijelom reflektiraju. (Moguće su i druge konstrukcije, gdje reflektivnost interferentnog filtera nema ključnu ulogu.) Ovakva je konstrukcija 2D projektora poznata pod nazivom 3LCD i intelektualno je vlasništvo tvrtke Seiko Epson. Jedan kanal, npr. lijevi, radi tako da izvor snopa bijele svjetlosti (4.1), tipično projektorska lampa s prikladnom umjeravajućom optikom, generira bijelu svjetlost (4.2), spektra prikazanog na slici 4B (4.35). Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.3) za crvenu svjetlost propušta (4.36) crvenu svjetlost (4.4), a reflektira (4.37) ostatak spektra - zelenu i plavu svjetlost (4.7). Crvena svjetlost se odbija od zrcala (4.5), te prolazi kroz modulator slike (4.6), čime nastaje crvena (R) komponenta slike lijevog kanala. Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.8) za plavu svjetlost propušta (4.38) plavu svjetlost (4.11), a reflektira (4.39) ostatak spektra - zelenu svjetlost (4.9). Zelena svjetlost prolazi kroz modulator slike (4.10), čime nastaje zelena (G) komponenta slike lijevog kanala. Plava svjetlost se reflektira od zrcala (4.12) i zrcala (4.13), te prolazi kroz modulator slike (4.14), čime nastaje plava (B) komponenta slike lijevog kanala. Sve tri (R, G, B) komponente slike se sumiraju sumirajućim optičkim sklopom (eng. "beam combiner") (4.15), iz kojeg izlazi jedan snop svjetlosti (4.16) koji sadrži sve komponente slike (4.40). Izlazni optički sklop (4.17) umjerava i prilagođava snop projekcijskoj površini. Snop svjetlosti (3.6) izlazi iz projektora, te prolazi kroz višestruke interferentne filtere (3.7) za razdvajanje 3D kanala, čime se oblikuje snop svjetlosti (3.8) lijevog kanala (4.41), koji pada na platno (2.9).
Drugi, npr. desni kanal, napravljen je na ekvivalentan način: izvor snopa bijele svjetlosti (4.18), tipično projektorska lampa s prikladnom umjeravajućom optikom, generira bijelu svjetlost (4.19), spektra prikazanog na slici 4B (4.35). Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.20) za crvenu svjetlost propušta (4.36) crvenu svjetlost (4.21), a reflektira (4.37) ostatak spektra - zelenu i plavu svjetlost (4.24). Crvena svjetlost se odbija od zrcala (4.22), te prolazi kroz modulator slike (4.23), čime nastaje crvena (R) komponenta slike desnog kanala. Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.25) za plavu svjetlost propušta (4.38) plavu svjetlost (4.28), a reflektira (4.39) ostatak spektra - zelenu svjetlost (4.26). Zelena svjetlost prolazi kroz modulator slike (4.27), čime nastaje zelena (G) komponenta slike desnog kanala. Plava svjetlost se reflektira od zrcala (4.29) i zrcala (4.30), te prolazi kroz modulator slike (4.31), čime nastaje plava (B) komponenta slike desnog kanala. Sve tri (R, G, B) komponente slike se sumiraju sumirajućim optičkim sklopom (eng. "beam combiner") (4.32), iz kojeg izlazi jedan snop svjetlosti (4.33) koji sadrži sve komponente slike (4.40). Izlazni optički sklop (4.34) umjerava i prilagođava snop projekcijskoj površini. Snop svjetlosti (3.2) izlazi iz projektora, te prolazi kroz višestruke interferentne filtere (3.3) za razdvajanje 3D kanala, čime se oblikuje snop svjetlosti (3.4) desnog kanala (4.42), koji pada na platno (2.9).
Oba snopa svjetlosti (3.8) i (3.4) reflektiraju se istovremeno od platna (2.9) prema gledatelju kao konačni snop svjetlosti s punom 3D slikom (2.8).
Iduća izvedba, sukladna prijavi P20100599A Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske, ilustrirana je na slici 5A. U toj izvedbi, prikazivanje 3D slike u boji, projiciranjem istovremeno kreiranih monokromatskih komponenata slike u boji, postignuto je korištenjem uskih frekvencijskih pojaseva svjetlosti (slika 1B), tako da se za svaku komponentu slike (R1, G1, B1, R2, G2, B2) koristi po jedan uskopojasni jednopojasni filter uparen s po jednim modulatorom slike (slika 7). Bijela svjetlost generirana projektorskom lampom (7.1) prolazi kroz filter F (7.2), tako filtrirana svjetlost (7.3) zatim prolazi kroz modulator slike M (7.4), te konačno dobivamo monokromatsku komponentu slike u boji (7.5). Redoslijed postavljanja filtera (F) i modulatora (M) u sustavu može biti i obrnut, pa u takvom slučaju bijela svjetlost (7.1) najprije prolazi kroz modulator slike M (7.4), nakon kojega dobivamo moduliranu bijelu svjetlost (7.6), koja zatim prolazi kroz filter F (7.2), te konačno dobivamo monokromatsku komponentu slike u boji (7.5). Radi manjeg zagrijavanja modulatora (M), preferiramo prvi slučaj, ali oba su jednako funkcionalna. Modulator slike može biti izveden u bilo kojoj prikladnoj tehnologiji (LCD, DMD, LCoS, itd.), a uskopojasni jednopojasni filter kao interferentni filter. Jedan kanal, npr. lijevi, radi tako da izvor snopa bijele svjetlosti (4.1), tipično projektorska lampa s prikladnom umjeravajućom optikom, generira bijelu svjetlost (4.2), spektra prikazanog na slici 5B (4.35). Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.3) za crvenu svjetlost propušta (4.36) crvenu svjetlost (4.4), a reflektira (4.37) ostatak spektra - zelenu i plavu svjetlost (4.7). Crvena svjetlost zatim prolazi kroz uskopojasni filter za crvenu boju R1 (5.1), čime se dobiva uskopojasna crvena svjetlost (5.4), spektra ilustriranog pozicijom (5.13). Uskopojasna crvena svjetlost se odbija od zrcala (4.5), te prolazi kroz modulator slike (4.6), čime nastaje crvena (R1) komponenta slike lijevog kanala. Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.8) za plavu svjetlost propušta (4.38) plavu svjetlost (4.11), a reflektira (4.39) ostatak spektra - zelenu svjetlost (4.9). Zelena svjetlost zatim prolazi kroz uskopojasni filter za zelenu boju G1 (5.2), čime se dobiva uskopojasna zelena svjetlost (5.5), spektra ilustriranog pozicijom (5.15). Uskopojasna zelena svjetlost zatim prolazi kroz modulator slike (4.10), čime nastaje zelena (G1) komponenta slike lijevog kanala. Plava svjetlost se reflektira od zrcala (4.12) i zrcala (4.13), prolazeći uz to kroz uskopojasni filter za plavu boju B1 (5.3), čime se dobiva uskopojasna plava svjetlost (5.6), spektra ilustriranog pozicijom (5.17). Uskopojasna plava svjetlost zatim prolazi kroz modulator slike (4.14), čime nastaje plava (B1) komponenta slike lijeve strane. Sve tri (R1, G1, B1) komponente slike se sumiraju sumirajućim optičkim sklopom (eng. "beam combiner") (4.15), iz kojeg izlazi jedan snop svjetlosti (5.21) koji sadrži sve komponente slike (5.19). Izlazni optički sklop (4.17) umjerava i prilagođava snop projekcijskoj površini. Snop svjetlosti (3.8) jednog kanala zatim pada na platno (2.9).
Drugi, npr. desni kanal, napravljen je na ekvivalentan način: izvor snopa bijele svjetlosti (4.18), tipično projektorska lampa s prikladnom umjeravajućom optikom, generira bijelu svjetlost (4.19), spektra prikazanog na slici 5B (4.35). Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.20) za crvenu svjetlost propušta (4.36) crvenu svjetlost (4.21), a reflektira (4.37) ostatak spektra - zelenu i plavu svjetlost (4.24). Crvena svjetlost zatim prolazi kroz uskopojasni filter za crvenu boju R2 (5.7), čime se dobiva uskopojasna crvena svjetlost (5.10), spektra ilustriranog pozicijom (5.14). Uskopojasna crvena svjetlost se odbija od zrcala (4.22), te prolazi kroz modulator slike (4.23), čime nastaje crvena (R2) komponenta slike desnog kanala. Širokopojasni interferentni filter/ogledalo (4.25) za plavu svjetlost propušta (4.38) plavu svjetlost (4.28), a reflektira (4.39) ostatak spektra - zelenu svjetlost (4.26). Zelena svjetlost zatim prolazi kroz uskopojasni filter za zelenu boju G2 (5.8), čime se dobiva uskopojasna zelena svjetlost (5.11), spektra ilustriranog pozicijom (5.16). Uskopojasna zelena svjetlost zatim prolazi kroz modulator slike (4.27), čime nastaje zelena (G2) komponenta slike desnog kanala. Plava svjetlost se reflektira od zrcala (4.29) i zrcala (4.30), prolazeći uz to kroz uskopojasni filter za plavu boju B2 (5.9), čime se dobiva uskopojasna plava svjetlost (5.12), spektra ilustriranog pozicijom (5.18). Uskopojasna plava svjetlost zatim prolazi kroz modulator slike (4.31), čime nastaje plava (B2) komponenta slike desne strane. Sve tri (R2, G2, B2) komponente slike se sumiraju sumirajućim optičkim sklopom (eng. "beam combiner") (4.32), iz kojeg izlazi jedan snop svjetlosti (5.22) koji sadrži sve komponente slike (5.20). Izlazni optički sklop (4.34) umjerava i prilagođava snop projekcijskoj površini. Snop svjetlosti (3.4) desnog kanala zatim pada na platno (2.9).
Oba snopa svjetlosti (3.8) i (3.4) reflektiraju se istovremeno od platna (2.9) prema gledatelju kao konačni snop svjetlosti s punom 3D slikom (2.8).
Izlaganje biti izuma
Novo rješenje sustava prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere projiciranjem istovremeno kreiranih monokromatskih komponenata slike u boji, postignuto je korištenjem uskih frekvencijskih pojaseva svjetlosti (slika 1B), tako da se za svaku komponentu slike (R1, G1, B1, R2, G2, B2) koristi po jedan modulator slike uparen s po jednim uskopojasnim jednopojasnim filterom (slika 7), ali od kojih neki mogu ujedno djelovati i kao razdjeljitelji svjetlosti, propuštajući i reflektirajući različite pojaseve svjetlosti. Modulator slike može biti izveden u bilo kojoj prikladnoj tehnologiji (LCD, DMD, LCoS, itd.), a uskopojasni jednopojasni filter kao interferentni filter.
Shematski prikaz sustava s takvim filterima i modulatorima slike je ilustriran na slici 6. Jedan kanal, npr. lijevi, radi tako da izvor snopa bijele svjetlosti (4.1), tipično projektorska lampa s prikladnom usmjeravajućom optikom, generira bijelu svjetlost (4.2), spektra prikazanog na slici 5B (4.35). Uskopojasni interferentni filter/ogledalo (6.1) za crvenu svjetlost R1 propušta (5.13) crvenu svjetlost (5.4), a reflektira (4.37) ostatak spektra - zelenu i plavu svjetlost (4.7). Uskopojasna crvena svjetlost (5.13) se odbija od zrcala (4.5), te prolazi kroz modulator slike (4.6), čime nastaje crvena (R1) komponenta slike lijevog kanala. Uskopojasni interferentni filter/ogledalo (6.2) za plavu svjetlost B1 propušta (5.17) plavu svjetlost (5.6), a reflektira (4.39) ostatak spektra - zelenu svjetlost (4.9). Zelena svjetlost zatim prolazi kroz uskopojasni filter za zelenu boju G1 (5.2), čime se dobiva uskopojasna zelena svjetlost (5.5), spektra ilustriranog pozicijom (5.15). Uskopojasna zelena svjetlost (5.15) zatim prolazi kroz modulator slike (4.10), čime nastaje zelena (G1) komponenta slike lijevog kanala. Uskopojasna plava svjetlost (5.17) se reflektira od zrcala (4.12) i zrcala (4.13), zatim prolazi kroz modulator slike (4.14), čime nastaje plava (B1) komponenta slike lijeve strane. Sve tri (R1, G1, B1) komponente slike se sumiraju sumirajućim optičkim sklopom (eng. "beam combiner") (4.15), iz kojeg izlazi jedan snop svjetlosti (5.21) koji sadrži sve komponente slike (5.19). Izlazni optički sklop (4.17) umjerava i prilagođava snop projekcijskoj površini. Snop svjetlosti (3.8) jednog kanala zatim pada na platno (2.9).
Drugi, npr. desni kanal, napravljen je na ekvivalentan način: izvor snopa bijele svjetlosti (4.18), tipično projektorska lampa s prikladnom umjeravajućom optikom, generira bijelu svjetlost (4.19), spektra prikazanog na slici 5B (4.35). Uskopojasni interferentni filter/ogledalo (6.3) za crvenu svjetlost R2 propušta (5.14) crvenu svjetlost (5.10), a reflektira (4.37) ostatak spektra - zelenu i plavu svjetlost (4.24). Uskopojasna crvena svjetlost (5.14) se odbija od zrcala (4.22), te prolazi kroz modulator slike (4.23), čime nastaje crvena (R2) komponenta slike desnog kanala. Uskopojasni interferentni filter/ogledalo (6.4) za plavu svjetlost B2 propušta (5.18) plavu svjetlost (5.12), a reflektira (4.39) ostatak spektra - zelenu svjetlost (4.26). Zelena svjetlost zatim prolazi kroz uskopojasni filter za zelenu boju G2 (5.8), čime se dobiva uskopojasna zelena svjetlost (5.11), spektra ilustriranog pozicijom (5.16). Uskopojasna zelena svjetlost (5.16) zatim prolazi kroz modulator slike (4.27), čime nastaje zelena (G2) komponenta slike desnog kanala. Uskopojasna plava svjetlost (5.18) se reflektira od zrcala (4.29) i zrcala (4.30), zatim prolazi kroz modulator slike (4.31), čime nastaje plava (B2) komponenta slike desne strane. Sve tri (R2, G2, B2) komponente slike se sumiraju sumirajućim optičkim sklopom (eng. "beam combiner") (4.32), iz kojeg izlazi jedan snop svjetlosti (5.22) koji sadrži sve komponente slike (5.20). Izlazni optički sklop (4.34) umjerava i prilagođava snop projekcijskoj površini. Snop svjetlosti (3.4) desnog kanala zatim pada na platno (2.9).
Oba snopa svjetlosti (3.8) i (3.4) reflektiraju se istovremeno od platna (2.9) prema gledatelju kao konačni snop svjetlosti s punom 3D slikom (2.8).
Sustav može koristiti iste pasivne 3D naočale koje koristi sustav s višepojasnim interferentnim filterima iz stanja tehnike.
Izvedbe korištenja tri uska pojasa svjetlosti po oku navedene su kao ilustrativni primjer jer su trenutno najpraktičnije, ali broj pojaseva je zapravo proizvoljan, dok god je moguće kreirati zadovoljavajući finalni spektar boja.
S obzirom da su, za pojedini kanal, filteri u 3D naočalama izvedeni kao višepojasni filteri s tri propusna pojasa (eng. bandpass), filteri na strani projektora mogu biti izvedeni kao tri uskopojasna propusna filtera. No moguće je i najniži (u smislu valne duljine centralne propusne frekvencije) filter napraviti kao niskopropusni filter (eng. lowpass), jer će sve niže frekvencije ionako biti "odrezane" 3D naočalama. Analogno, moguće je najviši filter napraviti kao visokopropusni filter (eng. highpass), jer će sve više frekvencije ionako biti "odrezane" 3D naočalama.
Ova su pojednostavljenja tehnološki značajna jer se pojasni propusti već prave kao kombinacija nisko i visoko propusnog filtera.
Sve implementacije mogu koristiti dodatne projektore radi:
• Povećanja svjetline.
• Povećanja gamuta (sposobnost prikazivanja spektra boja), upotrebom uređaja s dodatnim pojasevima svjetla.
• Postizanja veće slike paralelnim prikazom više manjih dijelova ukupnog prikaza.
Opisane implementacije s dva ili više "standardnih" projektora moguće je realizirati i ugradnjom odgovarajućih podsistema u jedno kućište. Takvi su proizvodi poznati u stanju tehnike, i neki podsistemi (npr. izlazna optika) mogu biti zajednički korišteni za lijevi i desni kanal.
Kratak opis crteža
Slika 1A: Raspored frekvencija odnosno valnih duljina svjetla za 3D projekciju s više pojaseva svjetlosti
I - Intenzitet svjetlosti.
λ - Frekvencija odnosno valna duljina.
R - Valno područje crvene svjetlosti.
G - Valno područje zelene svjetlosti.
B - Valno područje plave svjetlosti.
R1 - Frekvencija odnosno valna duljina crvene svjetlosti za jedan, npr. lijevi kanal.
R2 - Frekvencija odnosno valna duljina crvene svjetlosti za drugi, npr. desni kanal.
G1 - Frekvencija odnosno valna duljina zelene svjetlosti za jedan npr. lijevi kanal.
G2 - Frekvencija odnosno valna duljina zelene svjetlosti za drugi npr. desni kanal.
B1 - Frekvencija odnosno valna duljina plave svjetlosti za jedan npr. lijevi kanal.
B2 - Frekvencija odnosno valna duljina plave svjetlosti za drugi npr. desni kanal.
Slika 1B: Raspored i širina spektralnih pojaseva svjetla za 3D projekciju s više pojaseva svjetlosti
R1 - Pojasni propust crvene svjetlosti za jedan, npr. lijevi kanal.
R2 - Pojasni propust crvene svjetlosti za drugi, npr. desni kanal.
G1 - Pojasni propust zelene svjetlosti za jedan npr. lijevi kanal.
G2 - Pojasni propust zelene svjetlosti za drugi npr. desni kanal.
B1 - Pojasni propust plave svjetlosti za jedan npr. lijevi kanal.
B2 - Pojasni propust plave svjetlosti za drugi npr. desni kanal.
Slika 2A: Izvedba 3D projekcije s rotirajućim višepojasnim interferentnim filterima i jednim projektorom
2.1 - Projektor.
2.2 - Širokopojasna svjetlost.
2.3 - Jedna polovica rotirajućeg višestrukog interferentnog filtera (F), npr. za lijevi kanal, za pojaseve R1, G1 i B1.
2.4 - Druga polovica rotirajućeg višestrukog interferentnog filtera (F), npr. za desni kanal, za pojaseve R2, G2 i B2.
2.5 - Svjetlost za prikaz na platnu/zaslonu.
2.6 - 3D naočale, filter za desni kanal.
2.7 - 3D naočale, filter za lijevi kanal.
2.8 - Svjetlost reflektirana od platna/zaslona.
2.9 - Platno/zaslon za projekciju.
Slika 2B: Rotirajući višepojasni interferentni filter
2.10 - Rotirajući filter (F) za jednu primarnu boju, crvenu (R1), za npr. lijevi kanal.
2.11 - Rotirajući filter (F) za drugu primarnu boju, zelenu (G1) za npr. lijevi kanal.
2.12 - Rotirajući filter (F) za treću primarnu boju, plavu (B1) za npr. lijevi kanal.
2.13 - Rotirajući filter (F) za jednu primarnu boju, crvenu (R2) za npr.desni kanal.
2.14 - Rotirajući filter (F) za drugu primarnu boju, zelenu (G2) za npr.desni kanal.
2.15 - Rotirajući filter (F) za treću primarnu boju, plavu (B2) za npr.desni kanal.
2.16 - Osovina oko koje mehanički sklop filtera rotira.
Slika 3A: Izvedba 3D projekcije sa stacionarnim višepojasnim serijskim interferentnim filterima i dva projektora
3.1 - Projektor za jedan, npr. desni kanal.
3.2 - Širokopojasna svjetlost za jedan, npr. desni kanal.
3.3 - Stacionarni višestruki serijski interferentni filter (F) za jedan npr. desni kanal, za pojaseve svjetlosti R2, G2 i B2.
3.4 - Svjetlost za jedan, npr. desni kanal za prikaz na platnu/zaslonu.
3.5 - Projektor za drugi, npr. lijevi kanal.
3.6 - Širokopojasna svjetlost za drugi, npr. lijevi kanal.
3.7 - Stacionarni višestruki serijski interferentni filter (F) za drugi, npr. lijevi kanal, za pojaseve svjetlosti R1, G1 i B1.
3.8 - Svjetlost za drugi, npr. lijevi kanal za prikaz na platnu/zaslonu.
Slika 3B: Stacionarni višepojasni serijski interferentni filteri
3.9 - Stacionarni filter (F) za jednu primarnu, npr. crvenu boju (R2) za npr. desni kanal.
3.10 - Stacionarni filter (F) za drugu primarnu, npr. zelenu boju (G2) za npr. desni kanal.
3.11 - Stacionarni filter (F) za treću primarnu, npr. plavu boju (B2) za npr. desni kanal.
3.12 - Stacionarni filter (F) za jednu primarnu, npr. crvenu boju (R1) za npr. lijevi kanal.
3.13 - Stacionarni filter (F) za drugu primarnu, npr. zelenu boju (G1) za npr. lijevi kanal.
3.14 - Stacionarni filter (F) za treću primarnu, npr. plavu boju (B1) za npr. lijevi kanal.
Slika 4A: 3D projektorski sustav sa stacionarnim višepojasnim interferentnim filterima i zasebnim modulatorima slike za svaku od 3 primarne boje
4.1 - Izvor bijele, odnosno širokopojasne, svjetlosti za npr. lijevi kanal.
4.2 - Snop bijele svjetlosti.
4.3 - Širokopojasni filter (F) za crvenu boju (R) za npr. lijevi kanal.
4.4 - Snop širokopojasne crvene svjetlosti.
4.5 - Zrcalo.
4.6 - Modulator slike (M) za moduliranje komponente slike za crvenu boju za npr. lijevi kanal.
4.7 - Snop širokopojasne zelene i plave svjetlosti.
4.8 - Širokopojasni filter (F) za plavu boju (B) za npr. lijevi kanal.
4.9 - Snop širokopojasne zelene svjetlosti.
4.10 - Modulator slike (M) za moduliranje komponente slike za zelenu boju za npr. lijevi kanal.
4.11 - Snop širokopojasne plave svjetlosti.
4.12 - Zrcalo.
4.13 - Zrcalo.
4.14 - Modulator slike (M) za moduliranje komponente slike za plavu boju npr. za lijevi kanal.
4.15 - Sumirajuća optika npr. za lijevi kanal.
4.16 - Snop širokopojasnih komponenti svjetlosti s moduliranom kompletnom RGB slikom.
4.17 - Izlazna optika npr. za lijevi kanal.
4.18 - Izvor bijele, odnosno širokopojasne, svjetlosti za npr. desni kanal.
4.19 - Snop bijele svjetlosti.
4.20 - Širokopojasni filter (F) za crvenu boju (R) za npr. desni kanal.
4.21 - Snop širokopojasne crvene svjetlosti.
4.22 - Zrcalo.
4.23 - Modulator slike (M) za moduliranje komponente slike za crvenu boju za npr. desni kanal.
4.24 - Snop širokopojasne zelene i plave svjetlosti.
4.25 - Širokopojasni filter (F) za plavu boju (B) za npr. desni kanal.
4.26 - Snop širokopojasne zelene svjetlosti.
4.27 - Modulator slike (M) za moduliranje komponente slike za zelenu boju za npr. desni kanal.
4.28 - Snop širokopojasne plave svjetlosti.
4.29 - Zrcalo.
4.30 - Zrcalo.
4.31 - Modulator slike (M) za moduliranje komponente slike za plavu boju npr. za desni kanal.
4.32 - Sumirajuća optika npr. za lijevi kanal.
4.33 - Snop širokopojasnih komponenti svjetlosti s moduliranom kompletnom RGB slikom.
4.34 - Izlazna optika npr. za lijevi kanal.
Slika 4B: Spektar svjetlosti unutar sustava na slici 4A.
4.35 - Spektar svjetlosti bijele projektorske lampe.
4.36 - Spektar propuštene svjetlosti (eng. transmitivity) filtera 4.3 i 4.20.
4.37 - Spektar reflektirane svjetlosti (eng. reflectivity) filtera 4.3 i 4.20.
4.38 - Spektar propuštene svjetlosti filtera 4.8 i 4.25.
4.39 - Spektar reflektirane svjetlosti filtera 4.8 i 4.25.
4.40 - Spektar svjetlosti na izlasku iz sumarnog optičkog elementa 4.15 i 4.32.
4.41 - Spektar svjetlosti 3.8 nakon prolaska kroz trostruki uskopojasni filter 3.7.
4.42 - Spektra svjetlosti 3.4 nakon prolaska kroz trostruki uskopojasni filter 3.3.
Slika 5A: 3D projektorski sustav sa stacionarnim uskopojasnim interferentnim filterima.
5.1 - Uskopojasni jednopojasni filter (F) za crvenu boju (R1) za npr. lijevi kanal.
5.2 - Uskopojasni jednopojasni filter (F) za zelenu boju (G1) za npr. lijevi kanal.
5.3 - Uskopojasni jednopojasni filter (F) za plavu boju (B1) za npr. lijevi kanal.
5.4 - Snop uskopojasne crvene svjetlosti.
5.5 - Snop uskopojasne zelene svjetlosti.
5.6 - Snop uskopojasne plave svjetlosti.
5.7 - Uskopojasni jednopojasni filter (F) za crvenu boju (R2) za npr. desni kanal.
5.8 - Uskopojasni jednopojasni filter (F) za zelenu boju (G2) za npr. desni kanal.
5.9 - Uskopojasni jednopojasni filter (F) za plavu boju (B2) za npr. desni kanal.
5.10 - Snop uskopojasne crvene svjetlosti.
5.11 - Snop uskopojasne zelene svjetlosti.
5.12 - Snop uskopojasne plave svjetlosti.
Slika 5B: Spektar svjetlosti unutar sustava na slikama 5A i 6
5.13 - Spektar svjetlosti 5.4 nakon prolaska kroz uskopojasni filter crvene R1 svjetlosti 5.1.
5.14 - Spektar svjetlosti 5.10 nakon prolaska kroz uskopojasni filter crvene R2 svjetlosti 5.7.
5.15 - Spektar svjetlosti 5.5 nakon prolaska kroz uskopojasni filter zelene G1 svjetlosti 5.2.
5.16 - Spektar svjetlosti 5.11 nakon prolaska kroz uskopojasni filter zelene G2 svjetlosti 5.8.
5.17 - Spektar svjetlosti 5.6 nakon prolaska kroz uskopojasni filter plave B1 svjetlosti 5.3.
5.18 - Spektar svjetlosti 5.12 nakon prolaska kroz uskopojasni filter plave B2 svjetlosti 5.9.
Slika 6: 3D projektorski sustav sa stacionarnim uskopojasnim jednopojasnim filterima/zrcalima.
6.1 - Uskopojasni jednopojasni filter/zrcalo (F) koji propušta crvenu boju (R1) i reflektira zelenu i plavu, za npr. lijevi kanal.
6.2 - Uskopojasni jednopojasni filter/zrcalo (F) koji propušta plavu boju (B1) i reflektira zelenu, za npr. lijevi kanal.
6.3 - Uskopojasni jednopojasni filter/zrcalo (F) koji propušta crvenu boju (R2) i reflektira zelenu i plavu, za npr. desni kanal.
6.4 - Uskopojasni jednopojasni filter/zrcalo (F) koji propušta plavu boju (B2) i reflektira zelenu, za npr. desni kanal.
Slika 7: Kreiranje monokromatske komponente slike u boji
7.1 - Snop svjetlosti za kreiranje monokromatske komponente slike u boji
7.2 - Uskopojasni jednopojasni filter (F), stacionaran ili pomičan.
7.3 - Filtrirana monokromatska svjetlost.
7.4 - Modulator slike (M).
7.5 - Kreirana monokromatska komponenta slike u boji.
7.6 - Modulirana komponenta slike.
Slika 8: Jedan način implementacije izuma
Detaljan opis najmanje jednog od načina ostvarivanja izuma
Jedan način implementacije izuma ilustriran je na slici 8, gdje je prikazana moguća shema projektora koji može optimalno raditi i 2D i 3D projekcije. Projekcijski sustavi za oba 3D kanala smješteni su u jedno kućište, uz dodatne optičke filtere optimalne za 2D projekciju.
U 3D načinu rada, filteri za 2D način rada (4.3, 4.8, 4.20, 4.25) nisu aktivni, tj. ne nalaze se u optičkom putu svjetlosti. Filteri za 3D način rada (6.1, 6.2, 5.2; 6.3, 6.4, 5.8) jesu aktivni i nalaze se u optičkom putu svjetlosti, te projektor funkcionira ekvivalentno prikazu na slici 6.
U 2D načinu rada, filteri za 3D način rada (6.1, 6.2, 5.2, 6.3, 6.4, 5.8) nisu aktivni, tj. ne nalaze se u optičkom putu svjetlosti. Filteri za 2D način rada (4.3, 4.8, 4.20, 4.25) jesu aktivni i nalaze se u optičkom putu svjetlosti, te projektor funkcionira ekvivalentno prikazu na slici 4, što se tiče generiranja 2D slike. Obzirom da filteri za 2D način rada propuštaju značajno veću količinu svjetlosti, koristimo međutim samo jednu polovicu projektorskog sustava, ili samo gornju s filterima 4.3 i 4.8 i samo lampu 4.1, ili samo donju s filterima 4.20 i 4.25 i lampom 4.18. Elektronički podsustav unutar projektora mjeri vrijeme rada obiju lampi 4.1 i 4.18, te balansira korištenje dvaju 2D projekcijskih podsustava tako da se dugoročno obje lampe troše podjednako.
Način industrijske ili druge primjene izuma
Način industrijske primjene predmetnog izuma spada u općepoznato i danas široko tehničko područje s izuzetno dinamičnim razvojem te proizvodnje i primjene projektora i pripadajuće opreme za prikaz 3D slike u boji na platnu/zaslonu sustavom projiciranja.
U odnosu na danas poznato stanje tehnike i tehnologije u području tehnike predmetnog izuma, industrijska primjena predmetnog izuma ne zahtijeva nikakve nove materijale kao niti tehnološke procese i postupke.

Claims (6)

1. Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere koji se postiže projiciranjem šest ili više različitih odabranih uskih frekvencijskih pojaseva svjetlosti, odnosno njima sukladnih monokromatskih komponenata slike u boji, po tri ili više za svako oko, na način da te monokromatske komponente slike u boji zajedno mogu prikazati kompletnu 3D sliku u boji vidljivu korištenjem prikladnih 3D naočala, primjerice B1-G1-R1 pojaseve za lijevo oko i B2-G2-R2 pojaseve za desno oko, naznačen time da se prikaz 3D slike u boji postiže tako da snop bijele svjetlosti prolaskom kroz uskopojasne interferentne filtere/zrcala (6.1, 6.2, 5.2, i 6.3, 6.4, 5.8) bude razdijeljen u uskopojasne snopove R1, G1, B1, i R2, G2, B2, koji zatim prolaze kroz modulatore slike čime se kreiraju pojedine monokromatske komponente slike, te se zatim te kreirane monokromatske komponente slike u boji projiciraju (3.4, 3.8) na platno/zaslon (2.9).
2. Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere prema patentnom zahtjevu 1, naznačen time da osim uskopojasnih jednopojasnih filtera potrebnih za prikazivanje 3D slike u boji (6.1, 6.2, 5.2, i 6.3, 6.4, 5.8), opcionalno mogu biti ugrađeni i širokopojasni filteri za primarne boje za prikazivanje 2D slike u boji (4.3, 4.8, 4.20, 4.25), što daje mogućnost da se postignu opcionalni sustavi prikaza 3D slike u boji ili 2D slike u boji, na način da se, u slučaju u kojem snopovi svjetlosti prolaze kroz modulatore slike (4.6, 4.10, 4.14, 4.23, 4.27, 4.31) i prolaze kroz uskopojasne jednopojasne filtere (6.1, 6.2, 5.2, i 6.3, 6.4, 5.8), postiže prikazivanje 3D slike u boji, dok se u slučaju u kojem snopovi svjetlosti koji prolaze kroz modulatore slike (4.6, 4.10, 4.14, 4.23, 4.27, 4.31) i prolaze samo kroz širokopojasne filtere za primarne boje (4.3, 4.8, i 4.20, 4.25), postiže prikazivanje 2D slike u boji, što se može ostvariti kod objedinjenog sustava na način da se ugradi prikladni mehanizam koji aktivira i u snopove snopovi svjetlosti koji prolaze kroz modulatore slike (4.6, 4.10, 4.14, 4.23, 4.27, 4.31) postavlja komplet filtera nužnih i optimiranih za prikazivanje 3D ili 2D slike u boji.
3. Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere prema patentnom zahtjevu 1, naznačen time da za kreiranje odabranih monokromatskih komponenata slike u boji služi barem jedan širokopojasni izvor bijele svjetlosti, primjerice projektorska lampa, sa ili bez dodatnih jednopojasnih ili višepojasnih izvora svjetlosti za koje filtriranje uskopojasnim jednopojasnim filterima može i ne mora biti nužno, i jedan ili više izlaznih optičkih sustava za obradu i usmjeravanje svjetlosti (4.17, 4.34).
4. Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere prema patentnom zahtjevu 1, naznačen time da svaki uskopojasni jednopojasni filter (6.1, 6.2, 5.2, i 6.3, 6.4, 5.8) propušta upravo jedan uski odabrani pojas od šest ili više različitih odabranih uskih frekvencijskih pojaseva svjetlosti (B1, G1, R1, B2, G2, R2) i reflektira ostatak spektra, ali može osim odabranog propuštanja imati i širi opseg propuštanja ukoliko se ne preklapa sa odabranim pojasevima drugih uskopojasnih jednopojasnih filtera.
5. Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere prema patentnom zahtjevu 1, naznačen time da od šest ili više različitih odabranih uskih frekvencijskih pojaseva svjetlosti, najmanje jedan uski pojas svjetlosti za lijevo oko (B1) kao i da najmanje jedan uski pojas svjetlosti za desno oko (B2) budu unutar dijela spektra plave boje (B), te da najmanje jedan uski pojas svjetlosti za lijevo oko (R1) kao i da najmanje jedan uski pojas svjetlosti za desno oko (R2) budu unutar dijela spektra crvene boje (R), te da najmanje jedan uski pojas svjetlosti za lijevo oko (G1) kao i da najmanje jedan uski pojas svjetlosti za desno oko (G2) budu unutar dijela spektra zelene boje (G).
6. Sustav prikazivanja 3D slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere prema patentnom zahtjevu 1 i 5, naznačen time da prikladne 3D naočale (2.6, 2.7) sadrže za svako oko 3 ili više uskopojasna filtera sukladna odabranim uskim pojasevima svjetlosti na način da propuštaju odgovarajuće monokromatske komponente slike u boji u odgovarajuće oko.
HRP20100697AA 2010-11-05 2010-12-17 Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere HRP20100697A2 (hr)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20100697AA HRP20100697A2 (hr) 2010-12-17 2010-12-17 Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere
PCT/HR2011/000035 WO2012059775A2 (en) 2010-11-05 2011-08-31 System for reproducing a 3d color image using narrowband modulation of monochromatic components of the image

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20100697AA HRP20100697A2 (hr) 2010-12-17 2010-12-17 Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20100697A2 true HRP20100697A2 (hr) 2012-06-30

Family

ID=46296997

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20100697AA HRP20100697A2 (hr) 2010-11-05 2010-12-17 Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere

Country Status (1)

Country Link
HR (1) HRP20100697A2 (hr)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11106051B2 (en) 3D projection system using laser light sources
US9383586B2 (en) Stereoscopic imaging systems utilizing solid-state illumination and passive glasses
US8177367B2 (en) 2D/3D switchable color display apparatus with narrow band emitters
CN102474630B (zh) 使用分段式圆盘的光学扩展量减小的立体投影
US8730306B2 (en) 3-D projection full color multimedia display
JP2007509544A (ja) 色選択フィルタに基づく立体画像表示を行う方法と装置
US20110102562A1 (en) Multi-spectral stereographic display system with additive and subtractive techniques
US9154751B2 (en) Display device for three-dimensional display having first and second color wheels
US20150301346A1 (en) Light source module for stereoscopic display, imaging device for stereoscopic display and stereoscopic display system
EP2963493B1 (en) Image projection device
CN103246139B (zh) 投影机及图像显示系统
CN111722410B (zh) 用于3d成像的光谱整形
HRP20100697A2 (hr) Prikazivanje 3d slike u boji refleksijom i transmisijom kroz interferentne filtere
HRP20100599A2 (hr) Sustav prikazivanja 3d slike u boji
HRP20110121A2 (hr) Prikazivanje 3d slike u boji naizmjeničnim linijama i uskim frekvencijskim pojasevima svjetlosti

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20121214

Year of fee payment: 3

OBST Application withdrawn