HRP20100463A2 - Upotreba čistog enantiomernog citaloprama - Google Patents

Upotreba čistog enantiomernog citaloprama Download PDF

Info

Publication number
HRP20100463A2
HRP20100463A2 HR20100463A HRP20100463A HRP20100463A2 HR P20100463 A2 HRP20100463 A2 HR P20100463A2 HR 20100463 A HR20100463 A HR 20100463A HR P20100463 A HRP20100463 A HR P20100463A HR P20100463 A2 HRP20100463 A2 HR P20100463A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
escitalopram
treatment
pharmaceutical mixture
disorders
citalopram
Prior art date
Application number
HR20100463A
Other languages
English (en)
Inventor
Sanchez Connie
Jesper Lyng Jensen
Mørk Arne
Original Assignee
H. Lundbeck A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by H. Lundbeck A/S filed Critical H. Lundbeck A/S
Priority to HR20100463A priority Critical patent/HRP20100463A2/hr
Publication of HRP20100463A2 publication Critical patent/HRP20100463A2/hr

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Ovaj se izum odnosi na uporabu čistog enantiomernog escitaloprama i/ili na njegove lijekove u niskim dozama za uspješnije liječenje depresije, posebno teškog depresivnog poremećaja, neuroloških poremećaja, akutnog stresnog poremećaja, poremećaja u prehrani poput bulimije, anoreksije i pretilosti, PMS-a, kognitivnih poremećaja, poremećaja kontrole nagona, poremećaja nedostatka pažnje i hiperaktivnosti ili ovisnosti o drogama. Ti se lijekovi mogu rabiti i za liječenje teškog depresivnog poremećaja kod bolesnika "otpornih na liječenje".

Description

Ovaj se izum odnosi na uporabu čistog enantiomernog citaloprama (imena INN) koji je S-enantiomer poznatog antidepresiva citaloprama, tj. (S)-1-[3-(dimetilamino)propil]-1-(4-fluorofenil)-1,3-dihidro-S-izobenzofurankarbonitrila, ili njegove farmaceutski prihvatljive soli za pripravu lijekova, posebno lijekova za liječenje teških depresivnih poremećaja.
Prethodno stanje struke
Selektivni inhibitori pohrane serotonina (u daljnjem tekstu SSSRI) poput citaloprama postali su prvi u izbom lijekova u liječenje depresije, stanovitih oblika tjeskobe i društvenih fobija, jer su djelotvorni; Iako se podnose i imaju povoljan sigurnosni profil u usporedbi s klasičnim tricikličnim antidepresivima.
Međutim, klinička istraživanja depresije i poremećaja tjeskobe pokazuju da je nereagiranje ili otpornost na SSRI, tj. kad se tijekom prvih 6 tjedana liječenja ne postigne barem 40-60% smanjenja simptoma, značajna, odnosno do 30%.
Osim toga, u terapeutskom djelovanju SSRI javlja je odgoda. Katkad se tijekom prvih tjedana liječenja simptomi čak i pogoršaju. Čak i kod bolesnika koji reagiraju na SSRI potrebno je nekoliko tjedana liječenja da bi se postiglo ublaženje simptoma.
Nadalje, nuspojava svih SSRI je poremećeno seksualno djelovanje.
Bez hvatanja u koštac s tim problemima ne može se očekivati stvaran napredak li farmakoterapiji depresije i poremećaja tjeskobe.
Escitalopram je S-enantimer dobro poznatog antidepresiva citaloprama i ima sljedeću strukturu:
[image]
Escitalopram i način njegove priprave opisani su u US Patent No, 4,943,590. Opisana je i stereo selektivnost citaloprama, tj. inhibicija pohrane 5-HT u S-enantiomer te, prema tome, snažno antidepresivno djelovanje rečenog enantiomera. Čini se da u osnovi sav inhibicijski učinak ra pohranu 5-HT, pa prema tome i antidepresivno djelovanje leži u S-enantiomeru. S obzirom na stereo selektivnost, očekuje se da u liječenju depresije escitalopram bude dva puta jači od raccmata.
WO 103694 A1 odnosi se na primjenu escitaloprama u liječenju neurotskih poremećaja, uključujući stanja tjeskobe i napadaje panike.
Sad se, odjednom, otkriva da prisutnost R-citaloprama ima negativni utjecaj na učinak escitaloprama, a farmakološka i klinička ispitivanja su pokazala da je escitalopram znatno više od dva puta jači od racemata. Osim toga, pokazalo se na uzorcima životinja i kliničkim ispitivanjima da escitalopram brže počinje djelovati od racemata i drugih SSRI te da na njega različiti uzorci životinja bolje reagiraju. Konačno, klinička su ispitivanja pokazala da escitalopram može biti djelotvoran lijek za liječenje depresije kod bolesnika koji ne reagiraju na konvencionalne SSRI.
Mehanizam koji stoji iza iznenađujuće negativnog utjecaja R-enantiomera na učinak S-enantiomera nije poznat. Jedno moguće objašnjenje moglo bi biti to da R-enantiomer možda ima negativni utjecaj na prijenos S-enantiomera preko barijere moždane krvi. Alternativno, možda R-citalopram prenosi lokalnu povratnu inhibiciju otpuštanja 5-HT ili možda R-enantiomer modulira učinak S-enantiomera.
Opis izuma
Ovaj se izum, dakle, odnosi n:i uporabu escitaloprama u niskim dozama i/ili sa sadržajem manje od 3 težinska postotka R-citaloprama za pripravu farmaceutske smjese.
U daljnjem aspektu, ovaj se izum odnosi na farmaceutsku smjesu naznačenu time da sadrži escitalopram s manje od 3 težinska postotka R-citaloprama kao aktivne tvari.
U još jednom aspektu, ovaj se 1zum odnosi na uporabu escitaloprama za liječenje teških depresivnih poremećaja, s lime da se primjenjuje u dnevnoj dozi manjoj od 10 mg escitaloprama.
Kao što je naprijed rečeno, ovaj se izum temelji na otkriću da R-citalopram ima negativni utjecaj na učinak escitaloprama. To se može vidjeti kod funkcionalnih in vivo farmakoloških uzoraka i ispitivanjima učinka pohrane 5-HT, kao i na biheviorističkim uzorcima, na primjer uzorcima depresije.
Za citalopram se otkrilo i to da daje značajno poboljšanje u usporedbi s dvostrukom količinom citalopram-racemata i/ili da izaziva potpuniju reakciju. Tako se kod ispitivanja fiksnih doza otkrilo da escitalopram u dozi od 10 mg ima barem jednaki učinak kao citalopram u dozi od 40 mg, kako je to utvrđeno vrednovanjem MADKS skalom i Clinical Global Impressiun (jačina kao i poboljšanje).
Životinjski uzorci pokazali su da escitalopram reagira brže od citaloprani-racemata. To je nađeno npr. kod utorka kroničnog blagog stresa (Willner P., Psychopharmacology 1997., 134, 319-329). Taj je učinak potvrđen 8-tjednim, dvostruko skrivenim, nasumičnim, placebom kontroliranim ispitivanjem s promjenjivim dozama koje je uspoređivalo escitalopram i citalopram s placebom kod bolesnika s teškim depresivnim poremećajem. Bolesnici su primali po 10 mg escitaloprama (155 bolesnika), 20 mg citaloprama (160 bolesnika) i placebo (154 bolesnika). Nakon tjedan dana escitalopram je očitovao djelovanje, dok citalopram nije imao značajnijeg učinka.
Svi ti učinci vrlo iznenađuju, s obzirom na ranije stanje struke koje tvrdi da R-enantiomer ne utječe na djelovanje S-enantiomera, pa bi, prema tome, escitalopram trebao biti samo dvaput jači od racemata.
Kao još jedna prednost, činjenica da escitalopram djeluje u nižim dozama navodi na to da se može postići djelotvornije liječenje s manjim nuspojavama, posebno na to da manja količina inhibitora pohrane serotonina može smanjiti rizik, od SSRI-jem izazvanih poremećaja seksualne moći i poremećaja spavanja.
Detaljni opis izuma
Escitatopram se preferirano rab kao sol oksalata, preferirano kao sol oksalata u kristalnom obliku.
Nadalje, u korištenom escitaloprainu, preferirano R-citalopram nije prisutan u količini većoj od 2 težinska postotka, najviše preferirano u 1 težinskom postotku. Tijekom čitavog opisa postotak R-citaloprama izražen je kao težinski postotak u usporedbi s količinom prisutnog escitaloprama.
Farmaceutska smjesa prema ovom izumu preferirano je za liječenje depresije, posebno teškog depresivnog poremećaja, neurotskih poremećaja, poremećaja akutnog stresa, poremećaja prehrane poput bulimije, anoreksije i pretilosti, fobija, distimije, PMS-a, kognitivnih poremećaja, poremećaja kontrole nagona, poremećaja pomanjkanja pažnje i hiperaktivnosti te ovisnosti o drogama.
U svim navodima i patentnim zahtjevima izraz "neurotski poremećaji" označava skupinu mentalnih bolesti, uključujući stanja tjeskobe, posebno poremećaj opće tjeskobe i poremećaj društvene tjeskobe, post traumatski stresni poremećaj, opsesivno kompulzivni poremećaj i napadaje panike.
Izrazi "poremećaj opće tjeskobe", "poremećaj društvene tjeskobe", "post traumatski stresni poremećaj" i "opsesivno kompulzivni poremećaj" koriste se prema definiciji u DSM IV.
Izraz "napadaji panike" razmatra liječenje svake bolesti koja ima veze s napadajima panike, uključujući panični poremećaj, specifične fobije, društvenu fobiju i agorafobiju, kod kojih dolazi do napadaja panike. Ti su poremećaji detaljnije objašnjeni u DSM IV.
Izraz "liječenje paničnog poremećaja" znači smanjenje učestalosti ili prevenciju napadaja i/ili ublažavanje žestine napadaja. Slično tome, liječenje poremećaja opće tjeskobe, poremećaja društvene tjeskobe, post traumatskog stresnog poremećaja i opsesivno kompulzivnog poremećaja znači liječenje ili prevenciju tih bolesti ili ublažavanja njihovih simptoma.
Na temelju farmakoloških i kliničkih ispitivanja, preferirane indikacije su teški depresivni poremećaj i opsesivno kompulzivni poremećaj.
Druge preferirane primjene su liječenje neurotskth poremećaja.
Posebno se ta smjesa može rabiti za liječenje bolesnika koji nisu reagirali na početno liječenje konvencionalnim SSBI, osobito kod bolesnika s teškim depresivnim poremećajem koji nisu reagirali ma početno liječenje konvencionalnim SSRI. Takvi na liječenje otporni bolesnici mogu se posebno definirati kao bolesnici kod kojih se od 40-60% ne postiže ublažavanje simptoma liječenjem s citalopramom ili drugim SSRI na tržištu. Daljnje definicije nalaze se u Kornstein SC i Schneider RK, Clinical features of treatment-resistant depression, J. Clin. Psychiatr 2001., 62, Suppl. 16, 18-25; Sackeim HA, The definition and meaning of treatment-resistant depression, J. Clin. Psychiatr 2001., 62, Suppl. 16, 10-17 te Nierenber AA i DeCecco LM, Definition of antidepressant treatment response, remission, non-response, partial response, and other relevant outnomes: A focus on treatment-resistant depression J. Clin Psychiatr 2001., 62, Suppl. 6, 5-9.
Farmaceutska smjesa prema ovom izumu može sadržavati escitalopram u pripravku jedinične doze sa sadržajem 2,5 do 20 mg escitaloprama.
S obzirom na snažno djelovanje escitaloprama primijenjenog prema ovom izumu, on bi mogao biti djelotvoran u niskim dozama, tj. dnevnim dozama nižim od 10 mg escitaloprama, na primjer 7,5 mg ili manje, recimo 7,5 ili 5 mg dnevno.
Farmaceutska smjesa prema ovom izumu je preferirano oralna formulacija, preferirano tableta.
Tako se tablete mogu pripravljali miješanjem aktivne tvari s uobičajenim pomoćnim tvarima i/ili razrjeđivačima, a potom komprimiranjem te mješavine u konvencionalnom stroju za tabletiranje. Primjeri pomoćnih tvari ili razrjeđivača su: kukuruzni škrob, krumpirov škrob, talk, magnezijev stearat, želatina, laktoza, vezivne tvari i slično. Mogu se rabiti i sve druge pomoćne tvari ili aditivi uobičajeni za tu svrhu, poput boja, okusa, konzervansa itd, pod uvjetom da su kompatibilni s aktivnom tvari.
Otopine za ubrizgavanje mogu se pripravljati otapanjem aktivne tvari i eventualnih pomoćnih tvari u dijelu otapala za ubrizgavanje, preferirano sterilnoj vodi, uz podešavanje otopine na željeni volumen, sterilizaciju otopine i njezino punjenje u prikladne ampule ili bočice. Mogu se dodati svi prikladni aditivi koje struka rabi, poput tonizirajućih agensa, konzervansa, antioksidansa itd.
Kliničko ispitivanje
Za ispitivanje je nasumično izabran 471 bolesnik. U ukupno tretiranoj skupini bilo je 469 bolesnika, a u skupini pod potpunom kontrolom 468 bolesnika. U skupini pod potpunom kontrolom bilo je 155 bolesnika u skupini escitaloprama, 159 u skupini citaloprama i 154 u skupini placeba.
U svakoj skupini je odnos žena i muškaraca bio 3 prema 1, a gotovo su svi bolesnici bili bijelci. Prosječna je dob bila 43 godine (SD 11). Na početku je srednja vrijednost ukupnog rezultata MADRS bila približno 29 za liječenu skupinu, što označava umjereno do ozbiljno bolesne osobe.
Analiza djelotvornosti prilagođene promjene srednje vrijednosti u ukupnom rezultatu MADRS pokazala je značajno snažniji terapeutski učinak za escitalopram protiv placeba u 1. tjednu (p=0,023) do 4. tjedna (p=0,002) (promatrani slučajevi). U 4. tjednu je prilagođena promjena srednje vrijednosti u ukupnom rezultatu MADRS (posljednje provedeno promatranje ) za escitalopram protiv placeba bio 2,7 bodova >(p=0,002) u usporedbi sa statistički beznačajnom promjenom od 1,5 bodova za citalopram protiv placeba.
Od 1. tjedna nadalje, escitalopram je bio znatno nadmoćniji od placeba na podskali CGI poboljšanja i jačine (p<0,05) (promatrani slučajevi), dok se citalopram tijekom sva 4 tjedna nije statistički razlikovao od placeba. U 4. tjednu (posljednje provedeno promatranje) escitalopram je statistički bio značajno nadmoćniji placebu, dok u usporedbi citaloprama s placebom nije bilo statistički značajne razlike.

Claims (19)

1. Uporaba escitaloprama naznačena time da sadrži manje od 3 težinska postotka R-citaloprama za pripravu farmaceutske smjese.
2. Uporaba prema patentnom zahtjevu 1, naznačena time da se escitalopram rabi kao oksalatna sol, preferirano oksalatna sol u kristalnom obliku.
3. Uporaba prema patentnom zahtjevu 1 ili 2, naznačena time da se rabi escitalopram koji ne sadrži više od 2 težinska postotka R-citaloprama,
4. Uporaba prema patentnom zahtjevu 3, naznačena time da escitalopram ne sadrži više od 1 težinskog postotka.
5. Uporaba prema bilo kojem od patentnih zahtjeva 1-4, naznačena time da farmaceutska smjesa služi za liječenje depresije, posebno teškog depresivnog poremećaja, neurotskih poremećaja, akutnih stresnih poremećaja, poremećaja u prehrani poput bulimije, anoreksije i pretilosti, fobija, distimija, PMS-a, kognitivnih poremećaja, poremećaja kontrole nagona, poremećaja nedostatka pažnje i hiperaktivnosti ili ovisnosti o drogama.
6. Uporaba prema patentnom zahtjevu 5, naznačena time da farmaceutska smjesa služi za liječenje teškog depresivnog poremećaja.
7. Uporaba prema patentnom zahtjevu 5, naznačena time da taj lijek služi za liječenje neurotskog poremećaja.
8. Uporaba prema bilo kojem od patentnih zahtjeva 5 do 7, naznačena time da farmaceutska smjesa služi za liječenje bolesnika koji nisu reagirali na početno liječenje konvencionalnim SSRI.
9. Uporaba prema patentnom zahtjevu 8, naznačena time da farmaceutska smjesa služi iz liječenje bolesnika s teškim depresivnim poremećajem koji nisu reagirali na početno liječenje konvencionalnim SSRI.
10. Farmaceutska smjesa naznačena time da sadrži escitalopram s manje od 3 težinska postotka R-citaloprama kao aktivne tvari.
11. Farmaceutska smjesa prema patentnom zahtjevu 10, naznačena time da sadrži escitalopram s najviše 2 težinska postotka R-citaloprama kao aktivne tvari.
12. Farmaceutska smjesa prema patentnom zahtjevu 11, naznačena time da sadrži escitalopram u najviše 1 težinskom postotku.
13. Farmaceutska smjesa prema bilo kojem od patentnih zahtjeva 10 do 12, naznačena time da je to pripravak jedinične doze koja sadrži 2,5 do 20 mg escitaloprama.
14. Farmaceutska smjesa prema patentnom zahtjevu 13, naznačena time da je to pripravak jedinične doze koja sadrži najviše 10 mg escitaloprama.
15. Farmaceutska smjesa prema patentnom zahtjevu 14, naznačena time da je to pripravak jedinične doze koja sadrži najviše 7,5 mg escitaloprama, preferirano 5,0 mg.
16. Farmaceutska smjesa prema bilo kojem od patentnih zahtjeva 10 do 15, naznačena time da joj je formulacija oralna, preferirano tableta.
17. Uporaba escitaloprama za liječenje teškog depresivnog poremećaja, naznačena time da se primjenjuje u dnevnoj dozi manjoj od 10 mg escitaloprama.
18. Uporaba escitaloprama za liječenje teškog depresivnog poremećaja, naznačena time da se primjenjuje u dnevnoj dozi manjoj od 7,5 mg escitaloprama.
19. Uporaba escitaloprama za liječenje teškog depresivnog poremećaja, naznačena time da se primjenjuje u dnevnoj dozi od 5,0 mg escitaloprama.
HR20100463A 2010-08-20 2010-08-20 Upotreba čistog enantiomernog citaloprama HRP20100463A2 (hr)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HR20100463A HRP20100463A2 (hr) 2010-08-20 2010-08-20 Upotreba čistog enantiomernog citaloprama

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HR20100463A HRP20100463A2 (hr) 2010-08-20 2010-08-20 Upotreba čistog enantiomernog citaloprama

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20100463A2 true HRP20100463A2 (hr) 2012-02-29

Family

ID=45694337

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR20100463A HRP20100463A2 (hr) 2010-08-20 2010-08-20 Upotreba čistog enantiomernog citaloprama

Country Status (1)

Country Link
HR (1) HRP20100463A2 (hr)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20040198811A1 (en) Use of enantiomeric pure escitalopram
Outfitters et al. Revisiting monoamine oxidase inhibitors
US6387956B1 (en) Methods of treating obsessive-compulsive spectrum disorders
CA2785822A1 (en) Methods of providing weight loss therapy in patients with major depression
JP5842058B2 (ja) 自閉症の治療における使用のためのクレンブテロール
WO2005002562A1 (en) The combination of a serotonin reuptake inhibitors and agomelatine
TW200843763A (en) 5-HTP combination therapy
RU2564666C2 (ru) Терапевтическое применение 1-[2-(2,4-диметилфенилсульфанил)фенил]пиперазина
Palaniyappan et al. Combining antidepressants: a review of evidence
KR20200116110A (ko) 5-히드록시트립토판 생체이용률을 높이는 조성물 및 방법
US10300068B2 (en) Method of treating insomnia
WO2008035177A2 (en) Combination of mt1 and mt2 melatonin receptor agonists and a norepinephrine/dopamine reuptake inhibitor
HRP20100463A2 (hr) Upotreba čistog enantiomernog citaloprama
TW200821296A (en) Use of sertindole for the preventive treatment of suicidal behaviour
Plenge et al. Pindolol and the acceleration of the antidepressant response
Lapierre et al. Moclobemide versus fluoxetine in the treatment of major depressive disorder in adults.
Benkert et al. Is there an advantage to venlafaxine in comparison with other antidepressants?
McDougle et al. Treatment of refractory OCD
AU2002254870A1 (en) The use of enantiomeric pure escitalopram
Joffe et al. Tranylcypromine in primary obsessive-compulsive disorder
AU2008201217A1 (en) The use of enantiomeric pure escitalopram
JP2007513095A5 (hr)
Yeghiayan et al. Fluoxetine Potentiates Pentobarbital Lethality and Sedation in the Rat
WO2003072093A1 (en) METHOD OF TREATMENT OF HYPERTENSION USING SELECTIVE SEROTONIN RE-UPTAKE INHIBITORS (SSRIs)
Iancu et al. THE ROLE OF SEROTONIN IN DEPRESSION AND ANXIETY DISORDERS

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20140701

Year of fee payment: 5

ODBI Application refused