FI84015B - Anordning foer att stoeda staoende foeremaol i sidoriktning i hyllor. - Google Patents

Anordning foer att stoeda staoende foeremaol i sidoriktning i hyllor. Download PDF

Info

Publication number
FI84015B
FI84015B FI875148A FI875148A FI84015B FI 84015 B FI84015 B FI 84015B FI 875148 A FI875148 A FI 875148A FI 875148 A FI875148 A FI 875148A FI 84015 B FI84015 B FI 84015B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
brush
objects
shelf
support device
strips
Prior art date
Application number
FI875148A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI875148A0 (fi
FI875148L (fi
FI84015C (fi
Inventor
Henrik Stangebye-Hansen
Original Assignee
Stangebye Hansen Henrik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stangebye Hansen Henrik filed Critical Stangebye Hansen Henrik
Publication of FI875148A0 publication Critical patent/FI875148A0/fi
Publication of FI875148L publication Critical patent/FI875148L/fi
Publication of FI84015B publication Critical patent/FI84015B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI84015C publication Critical patent/FI84015C/fi

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B63/00Cabinets, racks or shelf units, specially adapted for storing books, documents, forms, or the like

Landscapes

  • Supports Or Holders For Household Use (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)

Description

8401 5
Laite pystyasennossa olevien esineiden tukemiseksi sivusuunnassa hyllyissä - Anordning för att stöda stäende fö-rem&l i sidoriktning i hyllor Tämä keksintö koskee tukilaitetta tasomaisten esineiden pitämiseksi pystyasennossa oheistettujen patenttivaatimusten johdantojen mukaisesti.
Kun esineitä sijoitetaan pystyasentoon hyllyihin on niillä taipumus kaatua sivusuunnassa silloin kun niitä ei tueta muiden esineiden avulla, esimerkiksi silloin kun yksi esineistä vedetään ulos, jolloin esineet seisovat hyllyllä eikä niitä ole lisätuentaa. Tämä koskee erityisesti kirjoja, rengaskansioita, CD-levyjen koteloita, äänilevyjä, vihkoja ja vastaavia. Useita järjestelmiä on olemassa niiden ongelmien välttämiseksi, jotka liittyvät tällaisten esineiden sijoittamiseen hyllyihin, mm. hyllyn takaseinästä ulostyöntyviä, joustavia kielekkeitä, jotka tukevat esineitä sivusuunnassa siten, että esine painaa muutaman kielekkeen sisään ja muut, esineen vieressä olevat kielekkeet tukevat tätä. Tällaisilla kielekkeillä on kuitenkin tietty leveys, jonka seurauksena esineet voivat kaatua sivusuunnassa jonkin matkaa ennenkuin ne tulevat kosketukseen kielekkeen kanssa ja koska kielekkeet on sijoitettu hyllyn takaseinään tulevat esineet helposti kaatumaan sivulle riippuen kielekkeen sijainnista esineen korkeuden suhteen ja esineen painosta.
Toiset järjestelmät käyttävät edestä avoimia lokeroita, joihin esineet sijoitetaan, mikä ensinnäkin rajoittaa hyllyn vastaanottokykyä ja joustavuutta ja lisäksi saa aikaan sen, että esineillä kuitenkin on mahdollisuus kallistua suhteellisen paljon lokeron sisällä.
Tasomaisten esineiden pitämiseksi tarkoitetun keksinnön mukaisen tukilaitteen avulla estetään esineiden kaatuminen yksinkertaisella tavalla.
2 84015
Keksinnön mukaisen laitteen avulla varmistetaan se, että rengasmapit, vihot, CD-levyt jne. eivät voi kaatua sivusuunnassa ja pysyvät paikallaan siinä asennossa, johon ne on sijoitettu hyllyyn vaikka vieressä oleva esine poistetaan hyllystä. Tämä saavutetaan patenttivaatimuksien tunnusmerkkiosassa esitettyjen tunnusmerkkien avulla.
Harjausta, jonka harjas on samansuuntainen ja suhteellisen jäykkää, voidaan keksinnön mukaan harjas alaspäin suunnattuna kiinnittää hyllyn alapintaan niin, että rengaskansion kannet vast. CD-levyn kotelo työntää harjakset pois samansuuntaisesta asennostaan. Harjakset saavat sisäisen joustavuutensa avulla aikaan voiman, joka pitää esinettä paikallaan.
Keksinnön eräässä toisessa rakennemuodossa on useita har-jalistoja, joilla on poikkileikkauksessa säteensuunnassa ulkoneva harjas, sijoitettu vaakasuuntaisesti päällekkäin ja ne on kiinnitetty kummastakin päästä pystysuuntaisiin listoihin. Kahden pyöreän harjalistan väliin voidaan työntää eri tyyppisiä kasetteja, esimerkiksi videokasetteja suorassa kulmassa listojen suhteen niin, että ylä- ja ala-listan harjas pitää kasettia paikallaan, ja ne voidaan helposti poistaa ja jälleen sijoittaa paikalleen mielivaltaiseen kohtaan ilman että ne vaikuttavat hyllyssä jo oleviin kasetteihin. Tällainen kirjahylly voidaan myös varustaa pystysuuntaisilla pyöreillä harjalistoilla.
Piirustuksessa kuvio 1 esittää perspektiivisesti hyllyä, johon on asennettu erään rakennemuodon mukainen tukilaite, kuvio 2 esittää kuvion 1 hyllyä sivulta katsottuna, kuvio 3 esittää perspektiivisesti kirjekansiota, joka on tuettu keksinnön mukaisen harjalistan avulla, kuvio 4 esittää pystyleikkausta harjalistan etupuolelta kuvion 3 kirjekan-siosta ja kuvio 5 esittää keksinnön erästä toista rakenne- 3 84015 muotoa, joka on tarkoitettu erityisesti videokasettien esillepanemiseksi.
Kuviot 1, 2, 3 ja 4 esittävät keksinnön mukaisen laitteen käyttöä kirjoja, kirjekansioita jne. varten, jotka ovat suhteellisen painavia tilavuutensa suhteen.
yksinkertaisimmassa muodossaan, joka on esitetty kuviossa 1, keksintö käsittää harjalistan 4, joka on kiinnitetty kirjahyllyn hyllyn alapintaan, johon esineitä 1 sijoitetaan allaolevalle hyllylle 3 ja hyllyjen 2 ja 3 keskinäinen välimatka sekä harjalistan 4 koko on sovitettu niiden esineiden korkeuden mukaan, jotka tullaan sijoittamaan hyllyyn. Harjalista 4 on kiinnitetty ylähyllyn 2 alapintaan hyllyn koko leveydeltä hyllyn etu- ja takareunan välille, sopivimmin lähelle puoltaväliä.
Esineitä 1, esimerkiksi kirjoja, rengaskansioita jne., työnnetään sisään hyllyyn kohtisuoraan sitä vastaan jolloin esineiden yläreuna painuu harjalistan 4 harjaksen 7 läpi ja taivuttaa tätä osittain taaksepäin ja osittain sivulle niin, että harjas 7 on kosketuksessa esineen yläreunojen kanssa ja kohdistaa niihin harjaksen 7 joustavuudesta johtuvaa sivupuristusvoimaa ja että osa harjaksesta 7 taipuu taaksepäin niistä kohdista, joissa esineen leveys on sellainen, että harjas 7 ei jakaannu. Harjaksen 7 esineen sivuihin, jotka kuviossa 4 ovat rengaskansion kannet 8, kohdistama voima on riittävä esineen tukemiseksi sivusuunnassa ja sen pitämiseksi pystyasennossa ilman että rengaskansiota tai kirjaa varten tarvitaan lisätuentaa, esimerkiksi kummallekin puolelle sijoitettuja kirjoja.
Harjalistan 4 harjas 7 on niin pitkä, että se voi sopeutua esineen 1 tietynsuuruisten korkeuserojen mukaan mutta kuitenkin samalla kohdistaa riittävän sivupuristusvoiman esineeseen. Tämä voidaan saavuttaa valitsemalla harjaa 8401 5 4 varten sopiva harjastyyppi ja käyttämällä sopivaa karvojen lukumäärää harjalistan poikkisuunnassa.
Edellä esitetyssä rakennemuodossa on esineiden omapaino niin suuri, että niiden ja alustan välinen kitka estää niitä siirtymästä sivusuunnassa kun vieressä oleva esine 1 vedetään ulos tai sijoitetaan paikalleen, esimerkiksi kun käyttäjän sormet koskettavat niitä. Muissa tapauksissa, esimerkiksi CD-levyjen koteloita paikalleen sijoitettaessa, on esineen paino niin pieni tilavuuteen verrattuna, että alahylly 3 myös tarvitsee tuen.
Kuviossa 5 on esitetty eräs toinen keksinnön rakennemuoto, jossa harjalista on pyöreä ja harjas työntyy ulos säteen-suunnassa ja jossa hylly pääasiassa koostuu päällekkäin sijoitetuista pyöreistä harjalistoista 9 ja takaseinästä 10, joka sijaitsee välimatkan päässä harjalistojen 9 akseleista, joka välimatka on sopeutettu niiden videokasettien syvyyden mukaan, joita varten tämä rakennemuoto on erityisesti tarkoitettu. Videokasetteja esillepantaessa, erityisesti vuokrauksen yhteydessä vuokraaja haluaa, että kotelo on esillä, josta ilmenee kasetin sisältö, kun taas itse kasettia säilytetään muualla. Tarkoituksena on tästä syystä se, että asiakas helposti voisi ottaa tyhjän kotelon esille ja jälleen panna se takaisin paikalleen ja tämä saavutetaan keksinnön mukaan siten, että kotelo puristetaan sisään kahden pyöreän harjalistan 9 väliin kunnes se tulee kosketuksen seinän 10 tai mahdollisesti toisen sopivan vasteen kanssa, jossa asennossa harjalistojen 9 harjas pitää sitä paikallaan.

Claims (2)

8401 5
1. Tukilaite tasomaisten esineiden pitämiseksi pystyasennossa harjalistojen avulla, joiden harjas (7) on suhteellisen jäykkää, ja joka painautuu esineitä vasten harjaksen sisäisen joustavuuden voimalla sen jälkeen kun esineet ovat työntäneet harjaksen pois lepoasennostaan, joka tukilaite on tarkoitettu käytettäväksi erityisesti hyllyssä, tunnettu siitä, että harjalista (4) jossa on samansuuntainen jäykkä harjas (7), on järjestetty esineiden yläpuolella hyllyn etu- ja takareunan välille, pääasiassa hyllyn koko leveydelle jolloin harjas (7 on suunnattu alaspäin hyllytilaa kohti, siten että harjas (7) on kosketuksessa hyllyssä seisovien esineiden (1) ylimpään osaan ja pitää niistä kiinni.
2. Tukilaite tasomaisten esineiden pitämiseksi pystyssä, joka käsittää harjat, joiden harjas (7) on suhteellisen jäykkää, joka painautuu esineitä vasten harjaksen sisäisen joustavuuden voimalla sen jälkeen kun esineet ovat painaneet harjaksen pois lepoasennostaan, joka tukilaite on tarkoitettu käytettäväksi erityisesti hyllyssä, tunnet-t u siitä, että useita listoja (9), joiden harjas (7) työntyy säteensuunnassa ulospäin, pääasiassa sylinterinmuotoisiksi, on sijoitettu samansuuntaisesti ja pystysuuntaisin välein toisistaan lähelle takavastetta, esimerkiksi seinää (10) siten, että esineet voidaan puristaa sisään kahden päällekkäisen harjalistan väliin kosketukseen seinän (10) kanssa, jossa ne pysyvät paikallaan harjasten (7) sisäisen joustavuuden avulla. 6 84015
FI875148A 1986-11-21 1987-11-20 Anordning foer att stoeda staoende foeremaol i sidoriktning i hyllor. FI84015C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO864676A NO162699C (no) 1986-11-21 1986-11-21 Anordning for sidestoette av staaende gjenstander i reoler.
NO864676 1986-11-21

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI875148A0 FI875148A0 (fi) 1987-11-20
FI875148L FI875148L (fi) 1988-05-22
FI84015B true FI84015B (fi) 1991-06-28
FI84015C FI84015C (fi) 1991-10-10

Family

ID=19889397

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI875148A FI84015C (fi) 1986-11-21 1987-11-20 Anordning foer att stoeda staoende foeremaol i sidoriktning i hyllor.

Country Status (4)

Country Link
DK (1) DK166121C (fi)
FI (1) FI84015C (fi)
NO (1) NO162699C (fi)
SE (1) SE8704585L (fi)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995020222A1 (en) * 1994-01-21 1995-07-27 Tommy Larsen Aps A holder for flat articles and a wall mounting device for use in connection with such a holder
FR2986993A1 (fr) * 2012-02-17 2013-08-23 Eric Dutheil Chemise et dispositif de rangement/classement et procede de fixation dudit dispositif

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU4360593A (en) * 1993-06-14 1995-01-03 Henrik Stangeby-Hansen Shelves for rectangular, plane objects
DK199800404U3 (da) 1998-10-28 1999-07-09 Joergen Holberg Fenger CD - system

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995020222A1 (en) * 1994-01-21 1995-07-27 Tommy Larsen Aps A holder for flat articles and a wall mounting device for use in connection with such a holder
FR2986993A1 (fr) * 2012-02-17 2013-08-23 Eric Dutheil Chemise et dispositif de rangement/classement et procede de fixation dudit dispositif

Also Published As

Publication number Publication date
NO864676L (no) 1988-05-24
SE8704585L (sv) 1988-06-20
NO864676D0 (no) 1986-11-21
DK611187D0 (da) 1987-11-20
DK611187A (da) 1988-05-22
NO162699C (no) 1990-02-07
FI875148A0 (fi) 1987-11-20
NO162699B (no) 1989-10-30
SE8704585D0 (sv) 1987-11-20
FI875148L (fi) 1988-05-22
DK166121B (da) 1993-03-15
FI84015C (fi) 1991-10-10
DK166121C (da) 1993-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0295869B1 (en) A display unit
US4949853A (en) Convertible desktop organizer
EP0787073B1 (en) File management system
CA2154005C (en) Dual-slant file holder
EP0730980A1 (en) Portable file organizing rack
CA1255899A (en) Display rack
US5860535A (en) Shelf restraint
US4062452A (en) Document filing apparatus
EP2642901B1 (en) Adjustable display apparatus
EP1046363A2 (en) Holder for sheet-form articles
US20020104811A1 (en) Desktop organizer
FI84015B (fi) Anordning foer att stoeda staoende foeremaol i sidoriktning i hyllor.
US6796248B1 (en) Modular storage case and adjustably variable shelving therefor
RU2142164C1 (ru) Держатель для карточек
EP1040056A1 (en) Support system for files
US20030006164A1 (en) Method and apparatus for the storage, display and retrieval of flat media
US4720153A (en) Storage rack for magnetic tape cartridges
US20050173355A1 (en) Multi-section retaining/sorting/browsing apparatus
US5402896A (en) Diskette storage file
US20050092698A1 (en) Multi-section retaining/sorting/browsing apparatus
US3450268A (en) Bookshelf divider and holder
US4150629A (en) Organizer
US6354446B1 (en) Space-adjustable interlocking binder-supporter/bookend/magazine-organizer
US4126229A (en) Record organizer
KR20060035605A (ko) 탁상 파일링 시스템

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: STANGEBYE-HANSEN, HENRIK