FI80968C - Avlaenkningsspolenhet. - Google Patents
Avlaenkningsspolenhet. Download PDFInfo
- Publication number
- FI80968C FI80968C FI861458A FI861458A FI80968C FI 80968 C FI80968 C FI 80968C FI 861458 A FI861458 A FI 861458A FI 861458 A FI861458 A FI 861458A FI 80968 C FI80968 C FI 80968C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- deflection
- deflection coil
- coil unit
- coils
- conductor loops
- Prior art date
Links
- 239000004020 conductor Substances 0.000 claims description 32
- 230000005284 excitation Effects 0.000 claims description 9
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 2
- 239000000463 material Substances 0.000 description 2
- 230000001681 protective effect Effects 0.000 description 2
- 230000002411 adverse Effects 0.000 description 1
- 238000009434 installation Methods 0.000 description 1
- 238000012423 maintenance Methods 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 239000003973 paint Substances 0.000 description 1
- 238000004804 winding Methods 0.000 description 1
Landscapes
- Details Of Television Scanning (AREA)
Description
1 80968
Poikkeutuskelayksikkö
Keksintö kohdistuu poikkeutuskelayksikköön, joka käsittää vaakapoikkeutuskelat ja pystypoikkeutuskelat.
5 Näyttöpäätteiden synnyttämän magneettikentän vaa rallisuus niiden ääressä työskenteleville, raskaana oleville naisille on jo pitkään ollut laajan keskustelun kohteena. Vaikka tutkimukset eivät ole tuoneet esiin mitään pitäviä todisteita haittavaikutuksista, on esimerkiksi 10 Ruotsissa annettu suositus, joka sallii vain huomattavasti aikaisempaa alhaisemmat kentänvoimakkuudet. Kentänvoimakkuus määritetään mittaamalla magneettikentän muutosnopeus 30 cm päässä kuvaruudusta. Ruotsin suosituksen mukainen suurin sallittu magneettikentän muutosnopeus on 20 mT/s.
15 Nykyisten näyttöpäätteiden arvot ovat tyypistä riippuen huomattavasti suuremmat, tyypillisesti n. 100 mT/s, joten 20 mT/s arvon saavuttamiseksi täytyy ryhtyä erikoisjärjestelyihin.
Haitallisen magneettikentän synnyttää poikkeutus-20 kelayksikkö. Magneettikentän pääsy näyttöpäätteen ulko-f- puolelle voitaisiin periaatteessa estää koteloimalla poik keutuskelayksikkö sopivalla materiaalilla. Tästä on kuitenkin seurauksena raskas ja kallis rakenne, jonka vaikutus on kyseenalainen, sillä se ei vaikuta kuvaputken läpi 25 kulkevaan magneettikenttään. Lisäksi tällaiset suojarakenteet helposti vääristävät kuvaa. Näin on laita erityisesti silloin, kun suojarakenteet sijoitetaan poikkeutuskelayk-sikön sisään. Poikkeutuskelayksikön sisään sijoitettu, magneettikentän leviämistä estävä materiaali lisäksi läm-30 piää voimakkaasti magneettikentän vaikutuksesta ja lisää näin tehohäviöitä.
Tämän keksinnön tarkoituksena on tuottaa poikkeutuskelayksikkö, joka tehokkaasti pienentää haitallisen magneettikentän suuruutta näyttöpäätteen ulkopuolella, 35 mutta joka kuitenkin on yksinkertainen, edullinen ja joka 2 80968 ei merkittävästi lisää tehohäviöitä. Poikkeutuskelayksik-kö ei myöskään saa aiheuttaa oleellisia muutoksia muualle, esimerkiksi juovapääteasteeseen.
Edellä mainitut ominaisuudet on saavutettu johdan-5 nossa esitetyn tyyppisellä poikkeutuskelayksiköllä, jolle on tunnusomaista, että poikkeutuskelayksikkö käsittää kaksi kompensointikelaa, jotka molemmat muodostuvat yhdestä tai useammasta johdinsilmukasta ja joista toinen on sijoitettu muun poikkeutuskelayksikön yläpuolelle ja toinen 10 vastaavasti alapuolelle, niin että pääosa pystysuuntaisesta vaakapoikkeutusmagneettikentästä kulkee kompensointike-lojen johdinsilmukoiden kautta, kummankin kompensointike-lan ollessa kytketty magnetoimisvirran lähteeseen, jonka syöttämä virta on verrannollinen vaakapoikkeutusmagneetti-15 kentän voimakkuuteen ja muodostaa johdinsilmukoiden sisään vaakapoikkeutusmagneettikentälle vastakkaiset magneettikentät.
Eräässä suoritusmuodossa tarvittava magnetoimisvir-ta voidaan synnyttää poikkeutuskelayksikön sisällä olevil-20 la johdinsilmukoilla, joihin vaakapoikkeutuskenttä indusoi tarvittavan virran. Tämä yksinkertainen ja halpa ratkaisu on käyttökelpoinen erityisesti, kun kompensointikelat asennetaan jo näyttöpäätteen valmistusvaiheessa.
Toisessa suoritusmuodossa magnetoimisvirtana käyte-25 tään vaakapoikkeutusvirtaa. Kompensointikelat kytketään sarjaan vaakapoikkeutuskelojen kanssa eikä poikkeutuskela-yksikköä tarvitse irrottaa. Kompensointikelojen asentaminen vääristää kuvaa vain vähän, mikä vääristymä on kuvaputken säädöillä helposti poistettavissa. Tämä suoritus-.: 30 muoto on edullinen varsinkin kun kompensointikelat lisä tään jo käytössä oleviin näyttöpäätteisiin.
Seuraavassa keksinnön yksityiskohtaisessa selostuksessa viitataan oheisiin piirroksiin, joissa: kuvio 1 on periaatteellinen piirros keksinnön mu-35 kaisen poikkeutuskelayksikön eräästä suoritusmuodosta 3 80968 edestäpäin nähtynä, ja kuvio 2 on periaatteellinen piirros kuvion 1 suoritusmuodosta sivulta nähtynä.
Kuvioissa 1 ja 2 on pelkistettynä eräs poikkeutus-5 kelayksikkö, josta on esitetty vain keksinnön kannalta oleelliset osat. Kuvioissa nähdään poikkeutuskelayksikön runko 1, vaakapoikkeutuskelat 2a ja 2b, sekä ylempi pysty-poikkeutuskela 3a ja alempi pystypoikkeutuskela 3b. Pysty-poikkeutuskelat 3a ja 3b synnyttävät pystypoikkeutuksessa 10 tarvittavan vaakasuuntaisen magneettikentän, kun taas vaakapoikkeutuskelat 2a ja 2b synnyttävät pystysuuntaisen magneettikentän. Hakija on tutkimuksissaan todennut näyttöpäätteen eteen syntyvän haitallisen magneettikentän pääasiallisesti muodostuvan juuri pystysuuntaisesta vaaka-15 poikkeutuskentästä.
Tämän vuoksi on rungon 1 yläosaan ja alaosaan kiinnitetty johdinsilmukat 4a ja 4b, joihin johdetaan vaaka-poikkeutuskelojen synnyttämään magneettikenttään verrannollinen magnetoimisvirta, niin että silmukat synnyttävät 20 vaakapoikkeutuskentälle vastakkaisen magneettikentän. Johdinsilmukoiden 4a ja 4b synnyttämät magneettikentät pyrkivät siten kumoamaan johdinsilmukoiden 4a, 4b läpi kulkevan pystysuuntaisen magneettikentän. Tällöin pienenee oleellisesti myös näyttöpäätteen ulkopuolella vaikuttava 25 magneettikenttä.
Johdinsilmukoiden 4a ja 4b tarvitseman magnetoimis-virran synnyttämistä varten on kuviossa 1 poikkeutuskelayksikön sisään sijoitettu pienemmät johdinsilmukat 5a ja 5b, jotka on kytketty johdinsilmukoihin 4a ja 4b pisteissä 30 A ja B. Ylempi silmukka 5a on sijoitettu rungon 1 sisäpinnalle ylemmän pystypoikkeutuskelan alapuolelle ja vaaka-poikkeutuskelan 2a vasemman ja oikean puoliskon väliin. Vaakapoikkeutuskelojen synnyttämä pystysuuntainen magneettikenttä kulkee johdinsilmukan 5a läpi synnyttäen joh-35 dinsilmukan magneettikenttään verrannollisen virran. Tämä 4 80968 virta kulkee myös poikkeutuskelayksikön yläpuolella olevan suuremman johdinsilmukan 4a läpi toimien siinä magnetoimis-virtana. Koska silmukat 5a ja 4a ovat päällekkäiset synnyttää silmukassa 4a kulkeva virta magneettikentän, joka 5 on vastakkainen silmukkaan 5a virran synnyttäneelle vaaka-poikkeutuskentälle. Yhden silmukan synnyttämä virta on noin 20A. Silmukan 5a toimintatehoa voidaan parantaa etsimällä sille kuhunkin poikkeutuskelayksikköön parhaiten sopiva muoto. On myös mahdollista käyttää useammasta joh-10 dinkierroksesta muodostettua silmukkaa. Täysin vastaava alempi silmukka 5b on sijitettu rungon 1 sisäpinnalle alemman pystypoikkeutuskäämin 3b yläpuolelle ja vaaka-poikkeutuskelan 2b vasemman ja oikean puoliskon väliin.
Tämä johdinsilmukka 5b synnyttää magnetoimisvirran poik-15 keutuskelayksikön alapuolella olevalle johdinsilmukalle 4b.
Poikkeutuskelayksikön sisälle sijoitetut johdinsil-mukat 5a, 5b aiheuttavat vain noin 1,5 W tehohäviön. Ne ei myöskään vääristä kuvaa, vaan poikkeutuskelayksikön nor-20 maalit säädöt ovat riittäviä. Edellä kuvattu johdinsilmu-koiden 4a ja 5a sekä 4b ja 5b yhdistelmä pudottaa magneettikentän muutosnopeuden kuvaruudun edessä vähintään alle viidesosaan alkuperäisestä arvosta. Silmukoiden kokoa, muotoa ja kierrosmääriä sopivasti muuttamalla voidaan tätä 25 arvoa vielä edelleen pienentää.
Toinen vaihtoehto magnetointivirran syöttämiseksi johdinsilmukoihin 4a ja 4b on käyttää vaakapoikkeutusvir-taa. Tällöin ei tietenkään asenneta johdinsilmukoitä 5a ja 5b. Juovapääteasteelta saatava poikkeutusvirta viedään en-30 sin johdinsilmukoiden 4a ja 4b läpi ja vasta tämän jälkeen vaakapoikkeutuskeloille 2a ja 2b. Toisin sanoen johdinsil-mukat 4a ja 4b sekä vaakapoikkeutuskelat 2a ja 2b kytketään sarjaan. Virran suunta johdinsilmukoissa 4a ja 4b on valittava siten, että se synnyttää vaakapoikkeutuskentälle 35 vastakkaisen magneettikentän. Käyttökelpoiseksi johdinsil- 11 5 80968 mukoiden kierrosmääräksi on todettu esim. 5-10 kierrosta. Vaakapoikkeutusvirran käyttö mahdollistaa kompensoin-tikelojen (johdinsilmukat 4a ja 4b) asentamisen myös vanhoihin näyttöpäätteisiin poikkeutuskelayksikköä irroitta-5 matta. Koska johdinsilmukat 4a ja 4b eivät oleellisesti vääristä kuvaa, voidaan syntynyt vääristymä poistaa normaaleilla kuvaputken säädöillä. Siten asennus on helppo suorittaa esimerkiksi huollon yhteydessä.
Kuvioissa ei ole esitetty suoritusmuotoa, jossa 10 kompensointikeloille 4a ja 4b syötetään vaakapoikkeutus-virta. Kompensointikelojen kytkeminen sarjaan vaakapoik-keutuskelojen 2a ja 2b kanssa voidaan toteuttaa monella tavalla, esimerkiksi pisteiden A ja B kohdalta.
Vaikka keksintö on edellä esitetty tietyn tyyppi-15 sen poikkeutuskelayksikön kanssa, on ymmärrettävää, että keksintö voidaan toteuttaa vastaavasti muunkin tyyppisissä poikkeutuskelayksiköissä. Tällöin voidaan kompensointi-kelojen 4a ja 4b (johdinsilmukat) muotoa, kokoa, kierros-määriä jne joutua muuttamaan poikkeutuskelayksikön säh-20 köistä ja mekaanista rakennetta vastaavaksi.
Kompensointikelat voivat olla muunkin tyyppisiä kuin esitetyt yksi- tai useampikierroksiset johdinsilmukat, kunhan ne tuottavat sopivan, vaakapoikkeutuskenttää kompensoivan magneettikentän.
25 Samoin voidaan magnetoimisvirran lähteinä toimi vien johdinsilmukoiden muotoa, kokoa tai kierrosmääriä joutua muuttamaan esimerkiksi erityyppisen poikkeutuskelayksikön vuoksi.
On myös ymmärrettävä, että keksintö voidaan to-30 teuttaa myös muilla, edellämainituista poikkeavilla suoritusmuodoilla, jotka sisältyvät oheisten patenttivaatimusten suojapiiriin.
Claims (3)
1. Poikkeutuskelayksikkö, joka käsittää vaakapoik-keutuskelat (2a, 2b) ja pystypoikkeutuskelat (3a, 3b), 5 tunnettu siitä, että poikkeutuskelayksikkö käsittää kaksi kompensointikelaa (4a, 4b), jotka molemmat muodostuvat yhdestä tai useammasta johdinsilmukasta ja joista toinen on sijoitettu muun poikkeutuskelayksikön yläpuolelle ja toinen vastaavasti alapuolelle, niin että pääosa 10 pystysuuntaisesta vaakapoikkeutusmagneettikentästä kulkee kompensointikelojen (4a, 4b) johdinsilmukoiden kautta, kummankin kompensointikelan ollessa kytketty magnetoimis-virran lähteeseen (5a, 5b), jonka syöttämä virta on verrannollinen vaakapoikkeutusmagneettikentän voimakkuuteen 15 ja muodostaa johdinsilmukoiden sisään vaakapoikkeutusmag-neettikentälle vastakkaiset magneettikentät.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen poikkeutuskelayksikkö, tunnettu siitä, että magnetoimisvirran lähde on juovapääteaste, jolloin kompensointikelat (4a, 20 4b) on kytketty sarjaan vaakapoikkeutuskelojen (2a, 2b) kanssa, ja jolloin magnetoimisvirtana on vaakapoikkeutus-virta.
: 3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen poikkeutuskela yksikkö, tunnettu siitä, että toisen kompensointi-25 kelan (4a) magnetoimisvirran lähde muodostuu yhdestä tai useammasta johdinsilmukasta (5a), jotka on sijoitettu poikkeutuskelayksikön sisään ylemmän pystypoikkeutuskelan (3a) alapuolelle, ja että toisen kompensointikelan (4b) magnetoimisvirran lähde muodostuu yhdestä tai usejammasta 30 johdinsilmukasta (5b), jotka on sijoitettu poikkeutuskelayksikön sisään alemman pystypoikkeutuskelan (3b) yläpuolelle. Il 7 80968
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI861458A FI80968C (fi) | 1986-04-04 | 1986-04-04 | Avlaenkningsspolenhet. |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI861458 | 1986-04-04 | ||
| FI861458A FI80968C (fi) | 1986-04-04 | 1986-04-04 | Avlaenkningsspolenhet. |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI861458A0 FI861458A0 (fi) | 1986-04-04 |
| FI861458L FI861458L (fi) | 1987-10-05 |
| FI80968B FI80968B (fi) | 1990-04-30 |
| FI80968C true FI80968C (fi) | 1990-08-10 |
Family
ID=8522416
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI861458A FI80968C (fi) | 1986-04-04 | 1986-04-04 | Avlaenkningsspolenhet. |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| FI (1) | FI80968C (fi) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4943753A (en) * | 1987-08-13 | 1990-07-24 | International Business Machines Corporation | Magnetic shunt for deflection yokes |
-
1986
- 1986-04-04 FI FI861458A patent/FI80968C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI861458L (fi) | 1987-10-05 |
| FI861458A0 (fi) | 1986-04-04 |
| FI80968B (fi) | 1990-04-30 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4612505A (en) | Nuclear magnetic resonance apparatus | |
| US5347252A (en) | Magnetic device having a yoke member for generating a magnetic stray field | |
| FI73078C (fi) | Saett och anordning foer avstaondsmaetning. | |
| DE10344649B4 (de) | Kapazitiver elektromagnetischer Strömungsmesser | |
| KR900007906B1 (ko) | 편향 요오크장치 | |
| US5642041A (en) | Alternating current sensor employing parallel plates and having high dynamic range and accuracy | |
| US3237059A (en) | Permanent magnet system for producing a magnetic field for the focused passage of a beam of electrons | |
| JPS6470031A (en) | Magnetic resonance apparatus including improved coil system for inclined magnetic field | |
| US4398108A (en) | Stator of a cryogenic electric machine | |
| KR102587374B1 (ko) | 자기 공명 영상 시스템 및 그 관련 방법 | |
| JPS5961763A (ja) | 均一磁界発生装置 | |
| FI80968C (fi) | Avlaenkningsspolenhet. | |
| JPS6448357A (en) | Deflection yoke | |
| GB2221348A (en) | Superconducting magnet device | |
| KR0141699B1 (ko) | 화상 디스플레이 장치 | |
| KR100309969B1 (ko) | 결정인상장치용 초전도자석장치 | |
| CN100426002C (zh) | 带有梯度线圈和导电结构的磁共振设备 | |
| US2192073A (en) | Electric generator | |
| GB2319844A (en) | Prepolarising MRI magnet with powdered iron poles | |
| US3037176A (en) | Electrical inductors | |
| KR960000348B1 (ko) | 라인 스트레이 필드를 보상하는 수단을 구비한 화상 표시 장치 | |
| FI954140A0 (fi) | Sähkövirran muutin, erityisesti elektronista sähkömittaria varten | |
| RU2802752C1 (ru) | Реактор заземления нейтрали со структурой усиления намагничивания | |
| SU1164604A1 (ru) | Измеритель скорости немагнитных электропроводных тел | |
| CN105229759A (zh) | 用于降低变压器的磁芯中的单向磁通分量的设备 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed | ||
| MM | Patent lapsed |
Owner name: OY NOKIA AB |