FI74607C - Hudtestenhet. - Google Patents

Hudtestenhet. Download PDF

Info

Publication number
FI74607C
FI74607C FI844733A FI844733A FI74607C FI 74607 C FI74607 C FI 74607C FI 844733 A FI844733 A FI 844733A FI 844733 A FI844733 A FI 844733A FI 74607 C FI74607 C FI 74607C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
test
cover
protective cover
skin
diameter
Prior art date
Application number
FI844733A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI844733L (fi
FI844733A0 (fi
FI74607B (fi
Inventor
Veikko Pirilae
Original Assignee
Veikko Pirilae
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veikko Pirilae filed Critical Veikko Pirilae
Priority to FI844733A priority Critical patent/FI74607C/fi
Publication of FI844733A0 publication Critical patent/FI844733A0/fi
Publication of FI844733L publication Critical patent/FI844733L/fi
Publication of FI74607B publication Critical patent/FI74607B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI74607C publication Critical patent/FI74607C/fi

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Description

1 74607
Ihotestiyksikkö Tämä keksintö koskee ihotestiyksikköä, jonka muodostaa kiinnitysalusta ja yksi tai useampi tähän kiinnitetty, testiaineella täytettävissä oleva testikate, sekä suojakansi, 5 joka on tarkoitettu testikatteiden täyttämisen jälkeen painettavaksi kiinnitysalustaa vasten suojaamaan täytetyt tes-tikatteet.
Ns. epikutaanikokeissa saatetaan potilaan iho kosketukseen erilaisten testiaineiden kanssa ja seurataan ihon rea-10 gointia eri aineille. Näin pyritään selvittämään allergisuus kyseisille aineille. Suomalaisessa patenttijulkaisussa 52268 ja brittiläisessä patenttijulkaisussa 1 ^59 262 on selostettu kokeissa käytettäväksi soveltuvaa testikatetta. Tällaisia esim. alumiinista tai muovista valmistettuja testikatteita 15 kiinnitetään toimelta puolelta liimalla varustettuun kiinni- tysteippiin esimerkiksi yhteen tai kahteen riviin. Yhtä koetta varten käytetään yhtä tai useampaa nauhan osaa, jossa on esim. 5 tai 10 testikatetta, riippuen käytettävien testiaineiden lukumäärästä. Luonnollisesti voidaan käyttää kerralla vain 20 yhtäkin testikatetta. Testiaineet annostellaan testikatteisiin ja liimanauha katteineen kiinnitetään potilaan ihoon. Tietyn ajan kuluttua nauha katteineen poistetaan iholta ja ihon reaktioita seurataan.
Suomalaisessa patenttijulkaisussa 6^504 on selostettu iho-25 testiyksikköä, jossa testiaineet on annosteltu testikatteisiin valmiiksi etukäteen. Annostelun jälkeen testiaineella täytetyt testikatteet peitetään suojakannella siihen asti, kunnes testiyksikkö kiinnitetään potilaan ihoon.
Epäkohtana tällaisella aikaisemmin tunnetulla ihotesti-30 yksiköllä on kuitenkin se, että suojakansi ei sulje testi- katteita kutakin erikseen varmasti ja luotettavasti. Varsinkin kiinnitettäessä testikatteita joustavaan ja taipuisaan kiinnityst^ippiin, niiden keskinäiset välit eivät ole aina tarkalleen samat vaan vaihtelevat tiettyjen toleranssien ra-35 joissa. Tämän keksinnön tarkoituksena en saada aikaan sellainen 2 74607 ihotestiyksikkö, jossa jokainen testikate saadaan suljettua tiiviisti, riippumatta sen sijainnin vaihteluista toleranssien rajoissa.
Tämän keksinnön mukaiselle ihotestiyksikölle on pääasiasta J sa tunnunomaista se, että suojakannessa on kunkin testikat-teen vaippaosan ihoa vasten tulevaa reunavallia vasten painettava, testikatteen sulkeva tiiviste^ jonka sisähal- kaisija on pienempi kuin testikatteen ihoa vasten tulevan reunavallin halkaisija ja ulottuvuus säteen suunnassa suurem-10 pi kuin mainitun reunavallin halkaisija. Näin voidaan testi-katteiden sijainnille kiinnitysalustalla sallia tietty toleranssi ja kukin kate saadaan silti suljettua tiiviisti. Vaikka sijainti vaihteleekin jonkin verran, tulee testikatteen reunavalli aina suojakannen tiivistepintaa vasten.
15 Keksintöä ja sen yksityiskohtia selostetaan lähemmin seuraavassa viitaten oheiseen piirustukseen, jossa kuvio 1 esittää päältä nähtynä keksinnön mukaista iho-testiyksikköä suojakansineen. sekä erikseen yhtä tiivisteen sovellutusta, kuvio 2 esittää kaaviollisesti suuremmassa mittakaa-20 vassa poikkileikkausta saman yksikön osasta, kuvio 3 esittää poikkileikkausta keksinnön toisesta sovellutuksesta, kuvio 4 esittää poikkileikkausta keksinnön kolmannesta sovellutuksesta ja 25 kuvio 5 esittää poikkileikkausta vielä eräästä sovellu tuksesta.
Testikatteet 1 ovat jäykkää tai puolijäykkää materiaalia, esim. alumiinia tai muovia. Sopivimmin katteen vaippa-osa on olennaisesti laipaton siten, että katteen kosketus-30 pinta ihoa vasten on mahdollisimman pieni. Katteen reunavallin poikkileikkaus on kaareva kosketuskohdan 2 ollessa tällöin lähes viivamainen. Katteen halkaisija on noin 10 - 25 mm.
Kiinnitysteippi tai -nauha 3 on sopivimmin huokoista, esim. nonwoven -materiaalia, mutta se voi olla tiivistäkin.
35 Se on päällystetty toiselta puoleltaan sopivalla liima-aineella, esim. akrylaattiliimalla. Testikatteet 1 kiinnitetään 3 74607 nauhan 3 liimapintaan siten, että niiden katon ulkopinta tulee liimakerrosta vasten. Katteet voidaan kiinnittää Jatkuvaan nauhaan esim. yhteen tai useampaan jonoon.
Testiaineet 4 on annosteltu testikatteiden kupuihin.
5 Testiaineina käytetään esim. kontaktiallergeeneja tai tuberkuliinia puolikiinteässä välitysaineessa ym. vastaavia. Mikäli käytetään nestemäisiä testiaineita, ne voidaan imeyttää esim. suodatinpaperiin, joka voidaan kiinnittää testikupuun. Teippiin tai suojakanteen 5 voidaan tehdä merkinnät, jotka 10 ilmaisevat testikatteiden sisältämät testiaineet.
Suojakansi 5 voi olla esim. ohutta jäykkää muovimateriaalia· tai muotoiltavaa alumiinia. Koska voidemaisten testi-aineiden yläpinta saattaa annostelun jälkeen jäädä korkeammalle kuin testikatteen reunavalli on suojakanteen testi-15 katteiden kohdalle muotoiltu kohoutumat 6 kunkin testikatteen kohdalle erikseen. Kunkin kohoutuman 6 reuna-alueella on suojakannessa tiivistepinta 7, joka on kosketuksessa testikatteen 1 vaipan reunavallin. 2 kanssa.
Kuvion 2 sovellutuksessa on tiivistepinta 7 saatu aikaan siten, että suojakanteen 5 on kiinnitetty kuvion 1 mukainen taipuisa kalvo tai levy 8 esim. liimaamalla tai kuumasaunaamal-la. Kalvossa 8 on kunkin testikatteen 1 kohdalla aukko, jonka halkaisija on pienempi kuin testikatteen reunavallin 2 halkaisija. Testikatteen suojakuvun 6 halkaisija on suurempi kuin 25 testikatteen reunavallin 2 halkaisija. Sopivimmin suojakuvun sisäpinnan halkaisijan ja testikatteen reunavallin 2 halkaisijan erotus on yhtä suuri tai vähän suurempi kuin testikatteen reunavallin 2 halkaisijan ja tiivisteen aukon halkaisijan erotus. Testikatteen sijainti kiinnitysalustalla voi vaihdella tä-30 män erotuksen rajoissa ja testikate sulkeutuu silti aina tiiviisti. Kun suojakansi 5 painetaan kiinnitysalustaa 1 vasten, kalvo 8 taipuu testikatteiden reunojen 2 kohdalla suojakuvun sisään sulkien jokaisen testikatteen tiiviisti.
Kuviossa 3 on esitetty vaihtoehtoinen ratkaisu tiivis-35 teelle. Tiivistepinta 7 muodostuu putkimaisen tai rengasmaisen k 74607 tiivisteen Savulla. Kunkin suojakuvun 6 sisälle on sovitettu tiiviste 8. Testikatteen sijainti voi töllöin vaihdella likipitäen samoin kuin kuvion 2 sovellutuksessa.
Kuviossa 4 esitetyssä vaihtoehdossa tiivistepinta 7 muo-5 dostuu tiivisterenkaan 8 avulla. Tiiviste 8 on kiinnitetty suojakuvun reunasta ulkonevaan viisto- tai porraspintaan 10, joka sijaitsee suojakannen kiinnitysalustaa 3 vasten painettavan tason ja suojakupujen 6 uloimman kohdan määräämän tason välillä. Testikatteiden sijainnin toleranssi muodostuu samaan 10 tapaan kuin kuvioiden 2 ja 3 sovellutuksessakin.
Kuviossa 5 on esitetty vielä eräs vaihtoehto. Tiivistepin-ta 7 muodostuu tässä tasomaisen, sopivimmin jonkin verran kimmoisan tiivistelevyn 8 avulla. Tiivistelevy 8 on kuviossa 1 esitetyn mukainen. Sen materiaali voi olla esimerkiksi po-15 lyeteeniä. Tiivistelevyn ·8 paksuus on esimerkiksi lähes 1 mm ja siinä on kunkin testikatteen 1 kohdalla aukko. Samoin kuin kuvion 2 sovellutuksessakin, aukon halkaisija on pienempi kuin testikatteen reunavallin 2 halkaisija. Tiivistelevy 8 on riittävän paksu siten, että aukon kohdalle muodostuu ontelo 20 testiainetta varten. Tällöin voi suojakansi 5 olla tasomainen eikä siinä tarvita kohoutumia 6. Suojakansi voidaan tehdä myös läpinäkyvästä materiaalista, jolloin sen ja tiivisteen aukkojen läpi voidaan nähdä testikatteet. Sopivasta materiaalista valmistettuna on mahdollista tehdä tiivistekansi 8 ja 25 suojakansi 5 yhtenä kappaleena.
Kun eri sovellutuksien testikatteita käytetään, poistetaan suojakansi 5 ja kiinnitysteippi 3 testiaineita 4 sisäl-tävine testikatteineen 1 kiinnitetään potilaan iholle.

Claims (5)

  1. 5 74607
  2. 1. Ihotestiyksikkö, jonka muodostaa kiinnitysalusta (3) ja yksi tai useampi tähän kiinnitetty, testiaineella (*J) täytettävissä oleva testikate (1), sekä suojakansi (5), joka on tarkoitettu testikatteiden täyttämisen jälkeen painetta- 5 vaksi kiinnitysalustaa vasten suojaamaan täytetyt testikat-teet (1), tunnettu siitä, että suojakannessa (5) on kunkin testikatteen (1) vaippaosan ihoa vasten tulevaa reunavallia (2) vasten painettava, testikatteen sulkeva tiiviste (8), jonka sisähalkaisija on pienempi kuin tes- 10 tikatteen ihoa vasten tuleva reunavallin (2) halkaisija ja ulottuvuus säteen suunnassa on suurempi kuin mainitun reuna-vallin (2) halkaisija.
  3. 2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ihotestiyksikkö, tunnettu siitä, että tiivisteen (8) muodostaa suoja- 15 kanteen (5) kiinnitetty taipuisa, joustava kalvo tai levy, jossa on kunkin testikatteen (1) kohdalla aukko.
  4. 3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ihotestiyksikkö, tunnettu siitä, että tiivisteen (8) muodostaa suojakannen (5) suojakuvun (6) vaipan sisäpintaa vasten sovi- 20 tettu rengasmainen tai putkimainen kappale. i\. Patenttivaatimuksen 2 tai 3 mukainen ihotestiyksikkö, tunnettu siitä, että suojakannen (5) suojakuvun sisähalkaisija on suurempi kuin testikatteen (1) halkaisija.
  5. 5. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ihotestiyksikkö, 25 tunnettu siitä, että suojakannessa (5) on kunkin suojakuvun (6) ympärillä viisto- tai porrasointa (10), joka jaitsee suojakannen kiinnitysalustaa (3) vasten painettavan tason ja suojakupujen uloimman kohdan välillä, ja että tiivisteen (8) muodostaa tätä viisto- tai porraspintaa (10) 30 vasten sovitettu rengasmainen kanpale.
FI844733A 1984-11-30 1984-11-30 Hudtestenhet. FI74607C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI844733A FI74607C (fi) 1984-11-30 1984-11-30 Hudtestenhet.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI844733A FI74607C (fi) 1984-11-30 1984-11-30 Hudtestenhet.
FI844733 1984-11-30

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI844733A0 FI844733A0 (fi) 1984-11-30
FI844733L FI844733L (fi) 1986-05-31
FI74607B FI74607B (fi) 1987-11-30
FI74607C true FI74607C (fi) 1988-03-10

Family

ID=8519992

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI844733A FI74607C (fi) 1984-11-30 1984-11-30 Hudtestenhet.

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI74607C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI844733L (fi) 1986-05-31
FI844733A0 (fi) 1984-11-30
FI74607B (fi) 1987-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ATE54897T1 (de) Praesentationsschale in der form eines behaelters.
JPS53125192A (en) Device for labeling thermally sealing film of predetermined length on open end of cup and cartridge assembly
MX158181A (es) Mejoras a un aplicador para la migracion electroforetica de un medicamento
BR0115993A (pt) Camada de cobertura impermeável à subst ncia ativa, que contém agentes de absorção e formadores de canais, ou camada de proteção destacável de um sistema terapêutico transdérmico
KR880008767A (ko) 이파개성(易破開性)플라스틱 용기 및 이 용기를 구비한 담배용 물필터
SE429373B (sv) Tetningselement for tetning mellan tva maskinelement samt anvendning av tetningselementet
NO813238L (no) Fremgangsmaate til fremstilling av kunststoffbelagte vaeskebeholdere.
FR2375861A1 (fr) Tampon adhesif pour tests epicutanes
AU5578786A (en) Packaging for liquids and process and apparatus for its manufacture
DE69104609D1 (de) Kontaktierende Messvorrichtung zur Bestimmung der Dicke eines trockenen Lackfilmes auf einem Kunststoffsubstrat.
DE69824492T8 (de) Entwicklerbehandlungsgerät mit Dichtungselement und Dichtungsschicht an der Halterung eines drehbaren Elements
NO152992C (no) Anordning for oppnaaelse av en tett vaeskeforbindelse med det indre av en vaeskebeholder av fleksibelt foliemateriale.
ES551797A0 (es) Un procedimiento para producir un material de registro sensible a la presion.
FI74607B (fi) Hudtestenhet.
CA2274777A1 (en) Epicutaneous test plaster
NO158292C (no) Innretning for innpakking av pulvere, granulater, stykkeformede, pastaformede og flytende materialer ved hjelp av en slangeformet folie.
FR2573676B1 (fr) Dispositif pour appliquer une substance adhesive sur une ou plusieurs zones localisees d'une feuille flexible de materiel d'enveloppement.
IT1117983B (it) Scarpone da sci,che comprende un dispositivo di tenuta fra lo scafo esterno e un elemento interno di guarnizione
ES513453A0 (es) Un procedimiento para la obtencion de un material termoplastico ,flexible y claro, util para la confeccion de envases contenedores de liquidos medicinales.
IT8025412A0 (it) Dispositivo per l'applicazione di sostanze adesive.
DK164389C (da) Vaeskeapplikator til anvendelse ved paafoering af vaesker paa en overflade af det menneskelige legeme.
FR2573616B1 (fr) Instrument aratoire avec utilisation de film plastique.
DK0695157T3 (da) Vandtæt dække til engangsbrug
DK1344570T3 (da) Dispenser til påføring af flydende produkter
BR8108129A (pt) Dispositivo para revestimento continuo e uniforme de uma secao de material que se desloca sobre um contra-cilindro,com um material de revestimento fluido

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: PIRILAE, VEIKKO