DK201800083U4 - Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster - Google Patents

Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster Download PDF

Info

Publication number
DK201800083U4
DK201800083U4 DKBA201800083U DKBA201800083U DK201800083U4 DK 201800083 U4 DK201800083 U4 DK 201800083U4 DK BA201800083 U DKBA201800083 U DK BA201800083U DK BA201800083 U DKBA201800083 U DK BA201800083U DK 201800083 U4 DK201800083 U4 DK 201800083U4
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
bait
type
trap
station
trap station
Prior art date
Application number
DKBA201800083U
Other languages
English (en)
Inventor
Sørensen Kurt
Original Assignee
Camro A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Camro A/S filed Critical Camro A/S
Priority to DKBA201800083U priority Critical patent/DK201800083U4/da
Application granted granted Critical
Publication of DK201800083U4 publication Critical patent/DK201800083U4/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M23/00Traps for animals
    • A01M23/16Box traps
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M23/00Traps for animals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M23/00Traps for animals
    • A01M23/02Collecting-traps
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M23/00Traps for animals
    • A01M23/16Box traps
    • A01M23/20Box traps with dropping doors or slides
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M23/00Traps for animals
    • A01M23/24Spring traps, e.g. jaw or like spring traps
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M25/00Devices for dispensing poison for animals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Den foreliggende frembringelse angår en lokkemads- og/eller fældestation omfattende a) et hus med et fodrings- og/eller fælderum med en første type indgangsåbning; og b) en første indskudsplade, som har en udskæring med en størrelse og form, som forhindrer en specifik målgruppeart i at passere igennem og samtidig tillader andre arter at passere. Den første type indgangsåbning omfatter et første holdemiddel, indrettet til aftageligt at optage den første indskudsplade over den første type indgangsåbning.

Description

Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikkemålgruppeforgiftninger og bifangster
Frembringelsens område
Den foreliggende frembringelse vedrører området lokkemads- og/eller fældestationer, særligt til rotter og mus.
Baggrund for frembringelsen
Lokkemadsstationer i form af lukkede enheder, som indeholder giftig lokkemad, er almindeligt brugt til at aflive rotter og mus. Rotten og musen går ind i lokkemadsstationen, spiser lokkemaden og dør tre til fem dage senere. Et problem med eksisterende lokkemadsstationer er, at de let kan forgifte ikke-målgruppedyr, såsom fugle, firben, slanger, snegle, kattekillinger eller lignende.
De iboende fejl i basisdesignet af hidtidige klapfælder skaber problemer med ikkemålgruppebifangster, når fugle, firben, slanger, kattekillinger etc. fanges i skadedyrsfælder, hvilket medfører negativ offentlig omtale. Andre typer fælder, såsom burfælder til levende fangst og saksefælder, har den ulempe, at de er meget større og/eller tunge konstruktioner. De tilbageholder kun, snarere end afliver dyrene, og medmindre de kontrolleres regelmæssigt med korte mellemrum, vil de forårsage unødvendig stress og lidelser for fangede dyr.
Eftersom kampen for dyrs rettigheder vokser på verdensplan, og international dyrevelfærdslovgivning bliver mere stringent, særligt hvad angår den formodede vilkårlige brug af gift og ineffektive fælder, er antallet og typer af tilgængelige fælder nedadgående.
US20120174469A1 beskriver en gnaverfælde til indfangning af mus, rotter eller andre gnavere, hvor fælden er forsynet med en eller flere gnaverindgange og har en størrelse, så de kan optage en eller flere gnaverundertrykkende indretninger såsom konventionalle klapfælder, rampefælder, limplader, etc. Gnaverstationen kan have en indgang med høj kontrast, som er relativt mørkere end stationens indelukke. Stationens åbningsstørrelse kan være justerbar, så den kan rumme både mus og/eller rotter. Stationen kan også indeholde en indvendig beholder til stationens vedligeholdelsesdokumentation eller andet trykt materiale. Gnaverstationen angiver et enkelt langstrakt fodrings- og/eller fælderum.
Formålet med frembringelsen
Formålet med nærværende frembringelse er at tilvejebringe en lokkemadsog/eller fældestation, indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger eller bifangster.
Beskrivelse af frembringelsen
Et første aspekt af nærværende frembringelse angår en lokkemads- og/eller fældestation, omfattende:
- et hus med et fodrings- og/eller fælderum med en første type indgangsåbning; hvor lokkemads- og/eller fældestationen endvidere omfatter en første indskudsplade, som har en udskæring med en størrelse og form, som forhindrer en specifik målgruppeart i at passere derigennem og samtidig tillader andre arter at passere; hvor den første type indgangsåbning omfatter et første holdemiddel, indrettet til aftageligt at optage den første indskudsplade over den første type indgangsåbning, hvor huset omfatter et første og et andet fodrings- og/eller fælderum, hvert især med respektive første type indgangsåbninger; hvor hver første type åbning omfatter et første holdemiddel, indrettet til aftageligt at optage den første indskudsplade over den første type indgangsåbning; hvor huset endvidere omfatter en kanal med to indgangsåbninger af en anden type, anbragt i husets ydervægge; hvor kanalen fører til den første type indgangsåbninger; hvor kanalen omfatter en sideforgrening, som fører til begge første type indgangsåbninger, og hvor der er anbragt et overvågningsmiddel i eller under sideforgreningens loft.
Fordelen ved en første indskudsplade, som kan indsættes i den første type indgangsåbning, er, at brugeren kan vælge at afholde visse arter fra at gå ind i fodrings- og/eller fælderummet og samtidig tillade en målgruppeart at gå ind. Dette er vigtigt, hvis brugeren f.eks. har installeret en musefælde inde i rummet. Hvis en rotte går ind, er der betydelig fare for, at musefælden kun vil invalidere rotten snarere end aflive den. På denne måde kan huset anvendes til forskellige målgrupper. Den første indskudsplade kan være fremstillet af et hvilket som helst egnet materiale, som en gnaver ikke er tilbøjelig til at gnave i, såsom metal, fortrinsvis stål, plastik eller kompositmaterialer.
Huset kan være fremstillet af et hvilket som helst egnet materiale, såsom metal, plastik, kompositmaterialer, beton eller lignende.
Det første holdemiddel, indrettet til aftageligt at optage den første indskudsplade over den første type indgangsåbning, kan f.eks. være et par slidser, som flankerer den første type indgangsåbning (f.eks. monteret i rammen) og er indrettet til at optage den første indskudsplade. Alternativt kan det første holdemiddel være et par magneter, som flankerer den første type indgangsåbning. I sidstnævnte situation er den første indskudsplade fremstillet af et magnetisk materiale, eller små magneter kan integreres i eller fastgøres på pladen.
Huset omfatter en flerhed af fodrings- og/eller fælderum, såsom to eller tre rum, hvert især med sin egen første type indgangsåbning. Dette arrangement gør det muligt at nå forskellige målgruppearter med den samme lokkemads- og/eller fældestation. For eksempel kan et rum omfatte en musefælde, og et andet rum kan omfatte en rottefælde. Rummet, som omfatter musefælden, har en første indskudsplade monteret over sin indgangsåbning. Den første indskudsplade har en udskæring med en størrelse og form, som forhindrer en rotte i at passere derigennem og samtidigt tillader en mus at passere. Sådan en udskæring kan have en diameter på 5-18 mm, og fortrinsvis en diameter på 10-17 mm, og endnu mere foretrukket en diameter på 15-17 mm. Rummet, som omfatter rottefælden, kan også have en første indskudsplade monteret over sin indgangsåbning. Den første indskudsplade har en udskæring med en størrelse og form, som forhindrer en fugl og/eller et egern i at passere derigennem og samtidigt tillader en rotte at passere. Sådan en udskæring kan have en diameter på 19-30 mm, og fortrinsvis en diameter på 20-28 mm, og endnu mere foretrukket en diameter på 22-24 mm.
I en eller flere udførelsesformer omfatter lokkemads- og/eller fældestationen en første indskudsplade med en udskæring med en diameter på 5-18 mm, og fortrinsvis en diameter på 10-17 mm, og endnu mere foretrukket en diameter på 1517 mm.
I en eller flere udførelsesformer omfatter lokkemads- og/eller fældestationen en første indskudsplade med en udskæring med en diameter på 19-30 mm, og fortrinsvis en diameter på 20-28 mm, og endnu mere foretrukket en diameter på 2224 mm.
Huset omfatter et første og et andet fodrings- og/eller fælderum, hvert især med respektive første type indgangsåbninger; hvor hver første type åbning omfatter et første holdemiddel, indrettet til aftageligt at optage en første indskudsplade over den første type indgangsåbning.
Ofte er der anbragt et duftlokkemiddel inde i fodrings- og/eller fælderummet for at lokke målgruppearten derind. I sådan en situation kan det være en fordel at lade så meget som muligt af duften slippe ud gennem den første indskudsplade. I en eller flere udførelsesformer er den første indskudsplade perforeret med huller og/eller slidser. Fortrinsvis har hullerne en diameter på 3-8 mm, fortrinsvis cirka 5 mm, såsom inden for området af 4-7 mm, f.eks. 5-6 mm. Fortrinsvis, har slidserne en bredde på 3-8 mm, fortrinsvis cirka 5 mm, såsom inden for området af 4-7 mm,
f.eks. 5-6 mm.
Det kan være en fordel, hvis gnaveren kan gå ind i huset gennem en kanal, hvor den kan gemme sig. Kanalen kan være uden gulv for at få målgruppearten til at føle sig tryg ved at være i stand til at bevæge sig omkring, gemme sig og hvile på en velkendt overflade. Følgelig omfatter huset endvidere en kanal med en eller flere indgangsåbninger af en anden type, anbragt i husets ydervægge; hvor kanalen fører til en første type indgangsåbning. Fortrinsvis er kanalen uden gulv.
I en eller flere udførelsesformer er den anden type indgangsåbninger dimensioneret og indrettet til at efterlade en åbning med en fri højde på mindst 40 mm, såsom inden for området af 40-100 mm, f.eks. mindst 45 mm, såsom inden for området af 45-95 mm, f.eks. mindst 50 mm, såsom inden for området af 50-90 mm, f.eks. mindst 55 mm, såsom inden for området af 55-85 mm, f.eks. mindst 60 mm, såsom inden for området af 60-80 mm, f.eks. mindst 65 mm, såsom inden for området af 70-75 mm, f.eks. mindst 70 mm.
I en eller flere udførelsesformer er den anden type indgangsåbninger dimensioneret og indrettet til at efterlade en åbning med en klar bredde på mindst 40 mm, såsom inden for området af 40-100 mm, f.eks. mindst 45 mm, såsom inden for området af 45-95 mm, f.eks. mindst 50 mm, såsom inden for området af 50-90 mm, f.eks. mindst 55 mm, såsom inden for området af 55-85 mm, f.eks. mindst 60 mm, såsom inden for området af 60-80 mm, f.eks. mindst 65 mm, såsom inden for området af 70-75 mm, f.eks. mindst 70 mm.
Lokkemads- og/eller fældestationen omfatter endvidere et overvågningsmiddel. Mere specifikt omfatter kanalen en sideforgrening, som fører til en flerhed, såsom to eller tre, af den første type indgangsåbninger, og hvor et overvågningsmiddel er anbragt i eller nær sideforgreningens loft. Denne udformning minimerer antallet af nødvendige overvågningsmidler til en enkelt enhed. Som et eksempel kan overvågningsmidlet være en choksensor og/eller en bevægelsessensor. Choksensoren registrerer, hvis en fælde er blevet aktiveret, og bevægelsessensoren registrerer alene aktivitet inde i huset. Bevægelsessensoren er særligt egnet, når rummene indeholder antikoagulerende midler, forgiftet lokkemad eller toksisk eller ikke-toksisk lokkemad eller duftblokke, men er også egnet til at bestemme almindelig aktivitet inde i huset.
I den foreliggende sammenhæng kan overvågningsmidlet være en infrarød sensor, en lasersensor eller en optisk sensor. Dette er imidlertid ikke tænkt som begræsende. Det er også forudset som værende inden for opfindelsens rammer, at sensoren kan være en mekanisk sensor, indrettet til at detektere tilstedeværelsen af målgruppearten, såsom en rotte eller mus, ved artens fysiske kontakt med sensoren. For eksempel kan sensoren være en trykplade eller lignende komponent eller enhed, indrettet til at detektere vægten af arten. Alternativt kan sensoren være en komponent eller enhed, indrettet til at blive bevæget af arten, såsom ved at blive trukket, rykket i eller på anden måde fysisk interagret med fra artens side. Med fordel sendes et signal, som indikerer aktivering af overvågningsmidlet, trådløst til en modtagerindretning. Herved kan kablede elektriske forbindelser mellem lokkemadsstationen og en kommunikationsindretning, placeret i en afstand fra lokkemadsstationen, undgås.
I den foreliggende sammenhæng dækker udtrykket forgiftet lokkemad alle typer lokkemad egnet til f.eks. at aflive en mus eller rotte, såsom rottegift, antikoagulerende midler, metalphosphider, calciferoler og lignende.
I en eller flere udførelsesformer omfatter lokkemads- og/eller fældestationen endvidere en visual detektor anbragt i kanalen og/eller fodrings- og/eller fælderummet/-rummene. En visuel detektor kan f.eks. være fluorescerende pulver, som klæber til skadedyrets poter. Et spor dannes derved mod skadedyrets rede, som kan visualiseres med en lampe, som udsender f.eks. et UV-lys. Den visuelle detektor kan være kombineret med lokkemad, toksisk eller ikke-toksisk, anbragt inde i fodringsrummet. Når både lokkemaden og den visuelle detektor er anbragt inde i fodringsrummet, sikres det, at ingen bifangster kommer i kontakt med den visuelle detektor.
For yderligere at reducere ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster kan det være en fordel at udstyre den første type indgangsåbninger med en gennemgnavelig plade over indgangsåbningen. Dermed er kun gnavere tilbøjelige til at gå ind i rummene. I en eller flere udførelsesformer omfatter lokkemads- og/eller fældestationen endvidere en anden indskudsplade af et materiale egnet til, at en gnaver, såsom en rotte og/eller en mus, kan gnave igennem den. Fortrinsvis omfatter den første type indgangsåbning et andet holdemiddel, indrettet til aftageligt at optage den anden indskudsplade over den første type indgangsåbning.
En anden indskudsplade af et materiale egnet til, at en rotte og/eller mus kan gnave igennem den, kan være af mange typer, såsom et materiale, som omfatter eller består af et polymermateriale, et stivelsesmateriale, et ligninmateriale, såsom pap, et proteinmateriale eller lignende. Fortrinsvis er materialet uopløseligt for snegle. For at sikre, at det kun er målgruppearten, som gnaver i den anden indskudsplade, er den fortrinsvis anbragt bag den første indskudsplade. Følgelig vil en art, som er gået ind i huset, først møde den første indskudsplade. I en eller flere udførelsesformer er den første indskudsplade anbragt foran den anden indskudsplade.
I en eller flere udførelsesformer omfatter lokkestationen midler til at fastgøre huset til jorden og/eller til en væg nær jorden for at undgå, at lokkestationen kan vendes om på siden. Sådanne midler kan være bolte eller jordankre.
I en eller flere udførelsesformer er en del af side- eller topvæggen indrettet som en dør/et dæksel med en lås til begrænset adgang til fodringsrummet beliggende inde i huset.
I en eller flere udførelsesformer er overvågningsmidlet et trådløst overvågningsmiddel, indrettet til at sende overvågningsdata til en modtagerenhed.
I en eller flere udførelsesformer omfatter en del af huset en metalvæg eller et metaldæksel; og hvor lokkemads- og/eller fældestationen endvidere omfatter et trådløst overvågningsmiddel; hvor metaldækslet eller metalvæggen er indrettet som en del af det trådløse overvågningsmiddels antenneorgan. Denne udformning gør det muligt for metaldækslet eller metalvæggen at tjene som en forstærker af et indgående signal til overvågningsmidlet, såsom et dvalesignal eller et anmodningssignal fra en styreenhed.
Endvidere tjener metaldækslet eller metalvæggen simpelthen som antennen til at sende overvågningsdata til en styreenhed.
Et andet aspekt af den foreliggende frembringelse angår en lokkemads- og/eller fældestation, omfattende:
- et hus med et fodrings- og/eller fælderum med en første type indgangsåbning og et metaldæksel eller en metalvæg; og
- et trådløst overvågningsmiddel;
hvor metaldækslet eller metalvæggen er indrettet som en del af det trådløse overvågningsmiddels antenneorgan.
Fordelen ved denne udformning er, at metaldækslet eller metalvæggen kan tjene som en forstærker for et indgående signal til overvågningsmidlet, såsom et dvalesignal eller et anmodningssignal fra en styreenhed. Endvidere tjener metaldækslet eller metalvæggen simpelthen som antennen til at sende overvågningsdata til en styreenhed.
I en eller flere udførelsesformer omfatter huset endvidere en kanal med en eller flere anden type indgangsåbninger anbragt i husets ydervægge; hvor kanalen fører til en første type indgangsåbning. Fortrinsvis er kanalen uden gulv. I en eller flere udførelsesformer omfatter huset en flerhed af fodrings- og/eller fælderum, kanalen omfatter en sideforgrening, som fører til en flerhed, såsom to eller tre, af den første type indgangsåbninger, og hvor et overvågningsmiddel er anbragt i eller nær sideforgreningens loft.
Som anvendt i beskrivelsen og de vedhæftede krav omfatter entalsformerne ”en”, ”et” og ”den/det” flertalsreferenter, medmindre konteksten tydeligt dikterer andet. Områder kan udtrykkes heri som fra ”cirka” eller ’’omtrent” en særlig værdi og/eller til ”cirka” eller ’omtrent” en anden særlig værdi. Når sådant et område udtrykkes, omfatter en anden udførelsesform fra den ene særlige værdi og/eller til den anden særlige værdi. Når værdier udtrykkes som tilnærmelsesværdier ved anvendelse af forudsætningen ”cirka”, skal det ligeledes forstås, at den særlige værdi danner en anden udførelsesform.
Det skal bemærkes, at udførelsesformerne og trækkene beskrevet i sammenhæng med et af aspekterne af den foreliggende frembringelse også gælder for de andre aspekter af frembringelsen.
Kort beskrivelse af figurerne
Figur 1 er en perspektivisk afbildning af en lokkemads- og/eller fældestation ifølge forskellige udførelsesformer for frembringelsen;
figur 2 er en perspektivisk afbildning af en lokkemads- og/eller fældestation ifølge forskellige udførelsesformer for frembringelsen, og hvor topdækslet og doseringsenheden er fjernet;
figur 3 viser lokkemads- og/eller fældestationen på figur 2, hvor en del af den er fjernet for at vise en første indskudsplade;
figur 4 viser en afbildning fra oven af lokkemads- og/eller fældestationen på figur 2, hvor der er monteret et overvågningsmiddel;
figur 5 viser lokkemads- og/eller fældestationen, hvor en del af den er fjernet for at vise indsat lokkemad eller duftblok; og figur 6 viser en afbildning fra oven af lokkemads- og/eller fældestationen, hvor to snapfælder er indskudt i rummet.
Henvisningstal
100 lokkemad og/eller fældestation
200 hus
210 fodrings- og/eller fælderum
212 første type indgangsåbning
214 første holdemiddel
216 andet holdemiddel
220 fodrings- og/eller fælderum
222 første type indgangsåbning
224 første holdemiddel
226 andet holdemiddel
230 kanal
232 anden type indgangsåbning
234 sideforgrening
300 første indskudsplade
310 udskæring
400 overvågningsmiddel
500 støtte
600 lokkemad eller duftblok
610 stang
700 snapfælde
Detaljeret beskrivelse af frembringelsen
Figur 1 er en perspektivisk afbildning af en lokkemads- og/eller fældestation ifølge forskellige udførelsesformer for frembringelsen. På figur 2 er topdækslet og et valgfrit overvågningsmiddel fjernet. Huset 200 omfatter et første 210 og et andet 220 fodrings- og/eller fælderum, hvert især med respektive indgangsåbninger 212, 222 af en første type. Huset 200 omfatter endvidere en kanal 230 med to indgangsåbninger 232 (kun en kan ses på denne afbildning) af en anden type, anbragt i husets 200 ydervægge. Kanalen 230 omfatter en sideforgrening 234, som fører til begge første type indgangsåbninger 212, 222.
Figur 3 viser lokkemads- og/eller fældestationen på figur 2, hvor en del af den er fjernet for at vise en første indskudsplade 300, anbragt over den første type indgangsåbning 212.
Figur 4 viser en afbildning fra oven af lokkemads- og/eller fældestationen på figur 2, hvor der er monteret et overvågningsmiddel 400, og den/de første indskudsplade^) er fjernet. Begge første type indgangsåbninger 212, 222 omfatter et første holdemiddel 214, 224, indrettet til aftageligt at optage en første indskudsplade, således at den første indskudsplade, når den er anbragt deri, er anbragt over den respektive indgangsåbning 212, 222. Lokkemads- og/eller fældestationen kan også omfatte en anden indskudsplade (ikke vist) af et materiale egnet til, at en rotte og/eller mus kan gnave igennem den. Den første type indgangsåbninger 212, 222 er her vist med et andet holdemiddel 216, 226, indrettet til aftageligt at optage den anden indskudsplade over den første type indgangsåbning 212, 222.
Der er også vist to par støtter 500. Hvert par støtter 500 er indrettet til at optage en stang med lokkemad eller en duftblok monteret derpå. Dette er illustreret på figur 5.
Figur 6 viser en afbildning fra oven af lokkemads- og/eller fældestationen, hvor to snapfælder 700 er indsat i hvert rum.

Claims (10)

  1. Brugsmodelkrav
    1. Lokkemads- og/eller fældestation (100), omfattende:
    - et hus (200) med et fodrings- og/eller fælderum (210) med en indgangsåbning (212) af en første type;
    hvor lokkemads- og/eller fældestationen (100) endvidere omfatter en første indskudsplade (300), som har en udskæring (310) med en størrelse og form, som forhindrer en specifik målgruppeart i at passere igennem og samtidig tillader andre arter at passere;
    hvor den første type indgangsåbning (212) omfatter et første holdemiddel (214), indrettet til aftageligt at optage den første indskudsplade (300) over den første type indgangsåbning (212), som er ny ved, at huset (200) omfatter et første (210) og et andet (220) fodrings- og/eller fælderum, hvert især med respektive første type indgangsåbninger (212, 222); hvor hver første type åbning (212, 222) omfatter et første holdemiddel (214, 224), indrettet til aftageligt at optage den første indskudsplade (300) over den første type indgangsåbning (212, 222); hvor huset (200) endvidere omfatter en kanal (230) med to indgangsåbninger (232) af en anden type, som er anbragt i husets (200) ydervægge; hvor kanalen (230) fører til den første type indgangsåbninger (212, 222); hvor kanalen (230) omfatter en sideforgrening (234), som fører til begge første type indgangsåbninger (212, 222), og hvor der er placeret et overvågningsmiddel (400) i eller under sideforgreningens loft.
  2. 2. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge krav 1, hvor overvågningsmidlet er valgt blandt en infrarød sensor, en lasersensor og en optisk sensor.
  3. 3. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge et hvilket som helst af kravene 1-2, hvor overvågningsmidlet er en choksensor og/eller en bevægelsessensor
  4. 4. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge et hvilket som helst af kravene 1-2, hvor overvågningsmidlet er en choksensor og en bevægelsessensor.
  5. 5. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge et hvilket som helst af kravene 1 -4, som endvidere omfatter en anden indskudsplade af et materiale, som er egnet til, at en gnaver, såsom en rotte og/eller en mus, kan gnave igennem den; hvor den første type indgangsåbning (212, 222) omfatter et andet holdemiddel (216, 226), indrettet til aftageligt at optage den anden indskudsplade over den første type indgangsåbning (212, 222).
  6. 6. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge krav 5, hvor den første indskudsplade (300) er anbragt foran den anden indskudsplade.
  7. 7. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge et hvilket som helst af kravene 1-6, hvor den første (300) og/eller den anden indskudsplade er perforeret med huller og/eller slidser.
  8. 8. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge krav 7, hvor hullerne har en diameter på 3-8 mm, fortrinsvis cirka 5 mm, og/eller hvor slidserne har en bredde på 3-8 mm, fortrinsvis cirka 5 mm.
  9. 9. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge et hvilket som helst af kravene 1-8, hvor en del af huset omfatter en metalvæg eller et metaldæksel; og hvor lokkemads- og/eller fældestationen endvidere omfatter et trådløst overvågningsmiddel; hvor metaldækslet eller metalvæggen er indrettet som en del af det trådløse overvågningsmiddels antenneorgan.
  10. 10. Lokkemads- og/eller fældestation (100) ifølge et hvilket som helst af kravene 1-9, hvor udskæringen (310) har en bredde på 5-18 mm eller 19-30 mm.
DKBA201800083U 2018-10-30 2018-10-30 Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster DK201800083U4 (da)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKBA201800083U DK201800083U4 (da) 2018-10-30 2018-10-30 Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKBA201800083U DK201800083U4 (da) 2018-10-30 2018-10-30 Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster

Publications (1)

Publication Number Publication Date
DK201800083U4 true DK201800083U4 (da) 2020-02-03

Family

ID=69374542

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DKBA201800083U DK201800083U4 (da) 2018-10-30 2018-10-30 Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster

Country Status (1)

Country Link
DK (1) DK201800083U4 (da)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20150150236A1 (en) Multiple-use vermin trap apparatus, method and system
JP2010523110A (ja) 有害生物駆除装置
US20230232815A1 (en) A rechargeable trap with pistons or spears of varying weights
WO2014037936A1 (en) System for automatic trapping and counting of flying insects
WO2013063670A1 (pt) Método e sistema de controle e eliminação de pragas
Yu et al. Barn swallows (Hirundo rustica) differentiate between common cuckoo and sparrowhawk in China: alarm calls convey information on threat
Gomez et al. Conservation letter: raptors and anticoagulant rodenticides
US20210015090A1 (en) Bait station and insert
US5299380A (en) Rodent enclosure
EP3646727B1 (en) Bait and/or trap station adapted for reducing non-target poisonings and bycatches
Sentenská et al. Silk‐and volatile‐based male mate choice in the genital plug‐producing spider
Kelleher et al. Risk-induced foraging behavior in a free-living small mammal depends on the interactive effects of habitat, refuge availability, and predator type
DK201800083U4 (da) Lokkemads- og/eller fældestation indrettet til reduktion af ikke-målgruppeforgiftninger og bifangster
Hügel et al. Light might suppress both types of sound‐evoked antipredator flight in moths
EP3298891B1 (en) Snap trap enclosure adapted for reducing non-target bycatches
US5235779A (en) Roach or rodent trap
US20180334290A1 (en) Rodent station
EP3473090B1 (en) Barrier
Baker et al. Not so humane mole tube traps
Krama et al. Effects of cover on loud trill‐call and soft seet‐call use in the crested tit Parus cristatus
KR101471875B1 (ko) 유해동물 포획장치
CN202222306U (zh) 一种苍蝇诱捕器
Faheem et al. Management of pests risks in museums: A review
CA3217606A1 (en) Remote monitoring device for animals or insects
Helback et al. Density of free-roaming cats related to feeding stations on Hayden Island, Oregon

Legal Events

Date Code Title Description
UME Utility model registered

Effective date: 20200203