DK153279B - Rygevare - Google Patents
Rygevare Download PDFInfo
- Publication number
- DK153279B DK153279B DK449980AA DK449980A DK153279B DK 153279 B DK153279 B DK 153279B DK 449980A A DK449980A A DK 449980AA DK 449980 A DK449980 A DK 449980A DK 153279 B DK153279 B DK 153279B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- rod
- smoking
- cigarettes
- tobacco
- cigarette
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24D—CIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES OF CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
- A24D1/00—Cigars; Cigarettes
Landscapes
- Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
- Paper (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
- Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
Description
i
DK 153279B
Opfindelsen angår en rygevare, f.eks. en cigaret, af den i indledningen til krav 1 angivne art.
Ved fremstillingen af rygevarer, såsom cigaretter, kan man variere konstruktionsparametre for at kontrollere 5 sammensætningen af tobaksrøgen under rygningen af rygevaren. Sådanne parametre omfatter tobaksadditiver, cigaretpapir-additiver, permeabiliteten af cigaretpapiret, sammensætningen af tobakken eller andet rygemateriale, strengbredden af ryge-materialet og fyldkapaciteten af rygematerialet.
10 Det er kendt fra USA patent nr. 2 918 922 at tilvejebringe en cigaret, hvori pakketætheden af tobaksstaven vokser i den radiale retning fra den længdegående akse, samt i en længdegående retning. Sådanne tobaksstave kan fremstilles ved først at fremstille en forholdsvis lavmassefyldig tobaks-15 stav med dobbelt længde omhyllet i cigaretpapir og ved derpå at indføre et aftrappet stempel i staven fra hver ende deraf. En sådan cigaret kan kun fremstilles med special-værtøjer og således med væsentlige afvigelser fra konventionelle cigaretfremstillingsprocesser.
20 Fra vort danske patent nr. 127 908 er det kendt at tilvejebringe en rygevare, der har et fyldmateriale, som omfatter en portion af skåret tobak og en portion af rekonstitueret tobak, tobakserstatning eller ikke brændbart materiale, hvorved de to dele støder op til hinanden enten i et plan, der 25 hælder i forhold til den længdegående akse af rygevaren eller ved en grænse med keglestubform. En sådan rygevare udviste en mere konstant, reduceret afgivelse af totalt, partikelformet materiale (T.P.M.) i sammenligning med en rygevare med de samme dimensioner og med et fyldmateriale om-30 fattende en grundig blanding af de to fyldmaterialekompo-nenter.
Det er opfindelsens formål på simpel måde og med en minimal afvigelse fra konventionelle fremstillingsprocesser at
DK 153279 B
2 tilvejebringe en rygevare, der er anvendelig i den forstand, at røgsammensætningen kan kontrolleres således, at relevante krav opfyldes, f.eks. krav om at reducere og/eller på anden måde at kontrollere afgivelse af T.P.M. og 5 carbonmonoxid.
Rygevaren ifølge opfindelsen er ejendommelig ved det i den kendetegnende del af krav 1 angivne. Det har overraskende vist sig, at man med rygevaren ifølge opfindelsen, der fremstilles med minimale afvigelser fra konven-10 tionelle cigaretfremstillingsprocesser, kan kontrollere røgsammensætningen således, at relevante krav opfyldes, f.eks. krav om at reducere og/eller på anden måde at kontrollere afgivelse af T.P.M. og carbonmonoxid.
Man kender ganske vist fra USA patentskrift nr. 1 920 708 15 en rygevare af den.i indledningen til krav 1 angivne art, hvor rygematerialets pakketæthed er relativt høj ved enderne, mens den er relativt lav ved midten af rygevaren. Den kendte rygevare udviser således en anden fordeling af rygematerialets pakketæthed end rygevaren 20 ifølge opfindelsen, og svarende til denne forskel hvad angår de ibrugtagne tekniske midler er formålet med den kendte rygevare et andet end opfindelsens formål, nemlig en tilvejebringelse af en rygevare med et mere attraktivt udseende, jvf. USA patentskriftets spalte 25 1, linie 18 - 19.
Det er en fordel, at rygematerialet ifølge opfindelsen er af homogen konstitution med undtagelse af paknings-tætheden deraf, gennem hele staven af rygemateriale.
Som angivet reduceres pakketætheden af rygematerialet 30 kontinuerligt langs den angivne del i retningen bort fra den ende af staven, der er beregnet til at blive tændt.
Denne del kan med fordel strække sig fra den ende, der er beregnet til at blive tændt, til i det væsentlige den anden
DK 153279B
3 ende af staven, nemlig mundenden. Det har vist sig, at man med denne udførelsesform opnår særdeles tilfredsstillende resultater hvad angår reduktion af T.P.M. og carbonmonoxid samt hvad angår antal sug, idet antal-5 let af sug forhøjes, .jævnfør tabel 1.
På grund af, at pakketætheden reduceres kontinuerligt fra den ende af staven, som senere tilsigtes tændt, til den anden ende, kan der foreligge mellem en 5% og en 40% vægtforskel mellem den tættere halvlængde og 10 den mindre tætte halvlængde deraf. Pakketætheden ved den mindre tætte ende af hver halvdel kan passende ligge _3 i intervallet mellem f.eks. 170 og 240 mg cm , og pakketætheden ved den tættere ende kan passende ligge i in- -3 tervallet mellem f.eks. 290 og 350 mg cm 15 EKSEMPEL 1
Almindelige cigaretter, der har en tobakspakkemassefylde, der varierer kontinuerligt fra en ende til den anden, blev fremstillet ud fra tobak af homogen konstitution på en cigaretfremstillingsmaskine af Molins Mark 8 20 SM typen, hvilken generelt var blevet modificeret i overensstemmelse med den maskine, der er afbildet og beskrevet i beskrivelsen til vort engelske patent nr. 1 382 266.
In væsentlig forskel mellem den maskine, der anvendes til fremstilling af cigaretterne med variabel massefylde 25 i henhold til det foreliggende eksempel og maskinen fra engelsk patent nr. 1 382 266, var, at der i den først angivne maskine kun anvendtes en beholder. Maskinen var indstillet og drevet sådan, at det lag af tobak, der blev udfældet på det bevægende, for luft permeable sugebånd, 30 blev trimmet ved hjælp af skiveformede trimmerknive ("ecreteurs"), til tilvejebringelse af en tobakslagsprofil som den, der er vist diagrammatisk på tegningens fig. 1, hvor sugebåndet af maskinen er betegnet 1, og tobakslaget er betegnet 2. Som det fremgår af figuren, har profilen 4
DK 15 3 2 7 9 B
alternerende forhøjninger 2a og trug 2b med i det væsentlige lige store intervaller. Ud fra tobakslaget 2 frem-,·. . -stilledes der en kontinuerligt omhyllet tobaksstav i maskinen, hvilken stav havde tættere områder svarende til 5 forhøjningerne 2a og mindre tætte områder svarende til trugene 2b. På en måde, der er kendt per se, blev den kontinuerlige stav omhyllet og afskåret på punkter, der svarede til forhøjningerne 2a, til stavlængder, der var lig med to cigaretlængder, og derpå ved punkter, der sva-10 rede til trugene 2b, til enkelte cigaretlængder. Denne fremstillingsmetode resulterede i cigaretter, der havde en variation af tobakstæthed, bestemt ved vejning af afskårne sektioner af cigaretten, som vist på fig. 2. Pak-ningstætheden varierede fra 318 mg cm'-' ved en ende af 15 cigaretten til 180 mg cm ved den anden ende. Af sammen-ligningsgrunde fremstillede man kontrolcigaretter på den samme maskine, men på den måde, at man eliminerede modifikationerne omfattende variationerne af tætheden. Kontrol- -3 cigaretterne havde en konstant pakketæthed på 277 mg cm* .
20 Cigaretterne med variabel tæthed og kontrolcigaretterne var 69 mm lange og havde en omkreds på 25 mm. Omhyllingen var af cigaretpapir, der var leveret af Rober Fletcher & Son Limited under betegnelsen 66M, og som havde en permeabilitet på 9 Coresta-enheder.
25 Alle cigaretterne blev maskinrøget under standardbetingel-ser, nemlig 35 cm^ sug med en varighed af 2 sekunder, et per minut, til en skodlængde af 23 mm. Nogle af cigaretterne med variabel tæthed blev røget med den tættere ende tændt, og nogle med den mindre tætte ende tændt. Iagttagne resul-30 tater for antal sug og afvigelser af totalt partikelformet materiale (T.P.M.) og carbonmonoxid er sammenstillet i
DK 153279 B
s tabel 1: TABEL 1
Konstant Variabel Variabel masse- masse- massefylde, fylde, fylde, den kontrol tættere ende mindst tætte ......tændt...... ende tændt 5 Antal sug 8,1 9,6 8,2 T.P.M. (mg) 33,9 31,9 30,4
Carbon- monoxid (volumen-%) 5,2 4,5 5,7 nikotin/(^ug) 1.,60. . . 1,81. 1,59 10 Det kan konkluderes fra tabel 1, at det i det store og hele foretrækkes at anvende cigaretter med variabel tæthed tændt i den tættere ende, idet der derved nemlig ikke blot opnås 1,5 ekstra sug, men idet tillige både T.P.M. og afgivelserne af CO reduceres. Der opnås en større reduktion af T.P.M. af-15 giveisen, når cigaretterne med variabel tæthed er tændt i den mindst tætte ende. Det fremgår også, at forholdene mellem nikotinafgivelsen og T.P.M. afgivelsen og carbonmonoxidaf-givelsen er højere i tilfælde af, at cigaretterne med den variable tæthed er tændt i den tættere ende end ved kontrol-20 cigaretterne. Muligheden af at kunne kontrollere ikke blot de totale afgivelser eller sug-efter-sug afgivelser af T.P.M. og carbonmonoxid, men også de før angivne forhold, er tit af betydning ved konstruktion af cigaretter for at opfylde særlige krav.
EKSEMPEL 2 25 Kontrolcigaretter og cigaretter med variabel tæthed blev fremstillet under anvendelse af metoden fra eksempel 1.
Hver af cigaretterne omfattede en tobaksstav, der var 64 mm lang og som havde et 20 mm langt filter tilknyttet til en
DK 153279B
6 ende af staven (den mindre tætte i tilfælde af cigaretterne med variabel tæthed). Cigaretpapiret blev leveret af Rober Fletcher & Son Limited under betegnelsen 136P og havde en permeabilitet på 19 Coresta-enheder. Filtrene, som alle 5 forelå i form af en ikke omhyllet filterprop af cellulose- acetet, blev tilknyttet til cigaretstavene ved mundstykkepapir leveret af Papeteries de Malaucéne under betegnelsen 4M0335. Mundstykkepapiret havde fire rækker af laserformede huller, der var 16 mm fra skoddet og som var fastgjort ved 10 limning over hele fladen. Filtrene havde en ventilation på 56%, målt under anvendelse af standardbetingelserne, mens cigaretterne ikke var tændt. Cigaretterne blev røget under standardbetingelser til en skodlængde af 28 mm (inclusive filteret), idet cigaretten med variabel tæthed blev røget 15 med den tættere ende tændt. Iagttagne resultater er vist i tabel 2: TABEL 2
Kontrol Variabel massefylde Γ.Ρ.Μ. (mg) 13,2 10,8 carbonmonoxid (volumen-%) 1,9 1,4 20. Formaldehyd 110 69
Af tabel 2 fremgår det, at man opnåede betydelige fordele i alle henseender, selv i sammenligning med cigaretter, der havde ventilerede filtre. Der iagttoges ingen signifikant forskel hvad angår nikotinafgivelse, men de forhold, hvortil 25 der blev henvist i forbindelse med tabel 1, var forøget hid rørende fra f.eks. reduktionen af T.P.M. afgivelsen.
Andre konstruktionsparametre end dem, der er anført i det foregående, kan varieres i almindelige cigaretter og i cigaretter med filtermundstykker med en rygematerialestav
Claims (2)
1. Rygevare, som omfatter en stav af rygemateriale 10 med variabel pakketæthed indhyllet i et omhyllingsorgan, kendetegnet ved, at pakketætheden af rygema-terialet aftager kontinuerligt langs i det mindste en større andel af stavens totale længde, i retningen bort fra den ende af staven, som senere tilsigtes tændt, 15 men at den er konstant over et vilkårligt tværsnit inden for denne del i et plan, der står vinkelret på stavens langsgående akse.
2. Rygevare ifølge krav 1, kendetegnet ved, at rygematerialet har en homogen struktur gennem 20 staven.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| GB7937170 | 1979-10-26 | ||
| GB7937170 | 1979-10-26 |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK449980A DK449980A (da) | 1981-04-27 |
| DK153279B true DK153279B (da) | 1988-07-04 |
| DK153279C DK153279C (da) | 1988-11-14 |
Family
ID=10508782
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK449980A DK153279C (da) | 1979-10-26 | 1980-10-24 | Rygevare |
Country Status (21)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4328817A (da) |
| JP (1) | JPS56140883A (da) |
| AR (1) | AR222906A1 (da) |
| AU (1) | AU536063B2 (da) |
| BE (1) | BE885883A (da) |
| BR (1) | BR8006989A (da) |
| CA (1) | CA1138290A (da) |
| CH (1) | CH639540A5 (da) |
| DE (1) | DE3038027A1 (da) |
| DK (1) | DK153279C (da) |
| FI (1) | FI66523C (da) |
| FR (1) | FR2468316A1 (da) |
| GB (1) | GB2063050B (da) |
| HK (1) | HK27084A (da) |
| MY (1) | MY8500121A (da) |
| NL (1) | NL190537C (da) |
| NO (1) | NO151568C (da) |
| NZ (1) | NZ195367A (da) |
| SE (1) | SE448805B (da) |
| SG (1) | SG70183G (da) |
| ZA (1) | ZA806098B (da) |
Families Citing this family (10)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4595024A (en) * | 1984-08-31 | 1986-06-17 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Segmented cigarette |
| US4700726A (en) * | 1986-05-02 | 1987-10-20 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Cigarette rods having segmented sections |
| US4730628A (en) * | 1986-07-21 | 1988-03-15 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Cigarette rods having segmented sections |
| US4759380A (en) * | 1986-11-03 | 1988-07-26 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Filter cigarette having segmented sections |
| GB8713904D0 (en) * | 1987-06-15 | 1987-07-22 | Tabac Fab Reunies Sa | Filter for smoking articles |
| GB8721778D0 (en) * | 1987-09-16 | 1987-10-21 | Tabac Fab Reunies Sa | Cigarette |
| GB9122935D0 (en) * | 1991-10-30 | 1991-12-18 | Rothmans Benson & Hedges | Novel cigarette system |
| US6360751B1 (en) | 1999-12-01 | 2002-03-26 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Asymmetrical trimmer disk apparatus |
| PT1449447E (pt) * | 2001-11-05 | 2012-04-26 | Japan Tobacco Inc | Cigarro com baixa tendência à ignição |
| KR20080059548A (ko) * | 2006-08-08 | 2008-06-30 | 심용석 | 담배맛이 일정한 담배. |
Citations (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US1920708A (en) * | 1931-04-28 | 1933-08-01 | Molins Desmond Walter | Method of manufacturing cigarettes |
| US2918922A (en) * | 1955-03-30 | 1959-12-29 | American Mach & Foundry | Cigarette |
Family Cites Families (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US80287A (en) * | 1868-07-28 | William c | ||
| GB682696A (en) * | 1950-01-24 | 1952-11-12 | Imp Tobacco Co Ltd | Improvements in cigarette making machines |
| US3392735A (en) * | 1965-03-26 | 1968-07-16 | Herbert A. Lebert | Method for creasing cigarette wrappers to control tobacco burning |
| US3902504A (en) * | 1973-09-26 | 1975-09-02 | Olin Corp | Engineered cigarette |
-
1980
- 1980-10-02 ZA ZA00806098A patent/ZA806098B/xx unknown
- 1980-10-03 US US06/193,747 patent/US4328817A/en not_active Expired - Lifetime
- 1980-10-03 FI FI803152A patent/FI66523C/fi not_active IP Right Cessation
- 1980-10-08 DE DE19803038027 patent/DE3038027A1/de active Granted
- 1980-10-10 FR FR8021695A patent/FR2468316A1/fr active Granted
- 1980-10-16 AU AU63421/80A patent/AU536063B2/en not_active Ceased
- 1980-10-17 CA CA000362709A patent/CA1138290A/en not_active Expired
- 1980-10-17 AR AR282906A patent/AR222906A1/es active
- 1980-10-20 NL NLAANVRAGE8005757,A patent/NL190537C/xx not_active IP Right Cessation
- 1980-10-22 GB GB8034006A patent/GB2063050B/en not_active Expired
- 1980-10-23 SE SE8007442A patent/SE448805B/sv not_active IP Right Cessation
- 1980-10-24 BE BE0/202599A patent/BE885883A/fr not_active IP Right Cessation
- 1980-10-24 JP JP15001380A patent/JPS56140883A/ja active Granted
- 1980-10-24 DK DK449980A patent/DK153279C/da active
- 1980-10-24 CH CH795480A patent/CH639540A5/fr not_active IP Right Cessation
- 1980-10-24 NO NO803184A patent/NO151568C/no unknown
- 1980-10-24 BR BR8006989A patent/BR8006989A/pt not_active IP Right Cessation
- 1980-10-24 NZ NZ195367A patent/NZ195367A/xx unknown
-
1983
- 1983-11-14 SG SG701/83A patent/SG70183G/en unknown
-
1984
- 1984-03-22 HK HK270/84A patent/HK27084A/xx not_active IP Right Cessation
-
1985
- 1985-12-30 MY MY121/85A patent/MY8500121A/xx unknown
Patent Citations (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US1920708A (en) * | 1931-04-28 | 1933-08-01 | Molins Desmond Walter | Method of manufacturing cigarettes |
| US2918922A (en) * | 1955-03-30 | 1959-12-29 | American Mach & Foundry | Cigarette |
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| NL190537C (nl) | 1994-04-18 |
| ZA806098B (en) | 1981-09-30 |
| US4328817A (en) | 1982-05-11 |
| GB2063050B (en) | 1983-05-18 |
| FI66523C (fi) | 1984-11-12 |
| JPS56140883A (en) | 1981-11-04 |
| NO151568B (no) | 1985-01-21 |
| CA1138290A (en) | 1982-12-28 |
| BE885883A (fr) | 1981-02-16 |
| DE3038027A1 (de) | 1981-05-14 |
| GB2063050A (en) | 1981-06-03 |
| SE8007442L (sv) | 1981-04-27 |
| BR8006989A (pt) | 1981-04-28 |
| CH639540A5 (fr) | 1983-11-30 |
| NL8005757A (nl) | 1981-04-28 |
| AU6342180A (en) | 1981-04-30 |
| DE3038027C2 (da) | 1989-03-02 |
| FR2468316B1 (da) | 1984-11-30 |
| AU536063B2 (en) | 1984-04-19 |
| SE448805B (sv) | 1987-03-23 |
| HK27084A (en) | 1984-03-30 |
| JPS6326985B2 (da) | 1988-06-01 |
| SG70183G (en) | 1984-08-03 |
| FI66523B (fi) | 1984-07-31 |
| DK449980A (da) | 1981-04-27 |
| NZ195367A (en) | 1982-11-23 |
| AR222906A1 (es) | 1981-06-30 |
| NL190537B (nl) | 1993-11-16 |
| MY8500121A (en) | 1985-12-31 |
| DK153279C (da) | 1988-11-14 |
| FI803152L (fi) | 1981-04-27 |
| NO151568C (no) | 1985-05-08 |
| NO803184L (no) | 1981-04-27 |
| FR2468316A1 (fr) | 1981-05-08 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4730628A (en) | Cigarette rods having segmented sections | |
| US4700726A (en) | Cigarette rods having segmented sections | |
| US4924888A (en) | Smoking article | |
| US3911932A (en) | Control of smoking delivery through cigarette paper porosity | |
| DK166251B (da) | Rygeartikel, isaer cigaret | |
| US4481960A (en) | Cigarettes | |
| EP2207436A1 (en) | Gigarette having configured lighting end | |
| DK153279B (da) | Rygevare | |
| CN101969796A (zh) | 形成用于烟制品的棒的设备和方法 | |
| US4716913A (en) | Composite cigarettes | |
| GB2190276A (en) | A ventilated all-tobacco cigarette | |
| EA009502B1 (ru) | Тонкая сигарета | |
| HU215714B (hu) | Ventilált füstszűrős cigaretta | |
| EP0540362B1 (en) | Novel cigarette system | |
| KR102622043B1 (ko) | 과립형 담배 매질 및 이를 포함하는 에어로졸 생성 물품 | |
| IE45866B1 (en) | Smoking article | |
| JPS62190070A (ja) | 紙巻きタバコ | |
| US5007439A (en) | Method of fabricating an all-tobacco cigarette controlling tar delivery and an all-tobacco cigarette | |
| DK172979B1 (da) | Koaksialcigaret | |
| CA2011254C (en) | Roll-your-own cigarettes | |
| EP4635326A1 (en) | Non-combustion heating-type smoking article and non-combustion heating-type smoking system | |
| KR20250094735A (ko) | 담배-함유 세그먼트, 흡연 물품, 가열 장치, 및 비연소가열식 흡연 시스템 | |
| NO175238B (no) | Rökeartikler |