DK150216B - Fremgangsmaade til udlaesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved - Google Patents

Fremgangsmaade til udlaesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved Download PDF

Info

Publication number
DK150216B
DK150216B DK214879A DK214879A DK150216B DK 150216 B DK150216 B DK 150216B DK 214879 A DK214879 A DK 214879A DK 214879 A DK214879 A DK 214879A DK 150216 B DK150216 B DK 150216B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
sprinkler
ampoule
detonator
sprinkler head
outlet
Prior art date
Application number
DK214879A
Other languages
English (en)
Other versions
DK150216C (da
DK214879A (da
Inventor
Lennart Claussen
Tore Boberg
Original Assignee
Sefors Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sefors Ab filed Critical Sefors Ab
Priority to DK214879A priority Critical patent/DK150216C/da
Publication of DK214879A publication Critical patent/DK214879A/da
Publication of DK150216B publication Critical patent/DK150216B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK150216C publication Critical patent/DK150216C/da

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Description

150216
Opfindelsen angår en fremgangsmåde til udløsning af en brandbeskyttelsessprinkler ved bortsprængning af tætningssystemet ved et sprinklerhoved ved hjælp af et legeme, som af en til elektrisk aktivering tilpasset detonator affyres mod en i det nævnte tætningssystem 5 indeholdt glasampul, der ved sin placering i tætningssystemet forhindrer, at det i sprinklersystemet anvendte slukningsmedium strømmer ud gennem sprinklerhovedets udløb. Opfindelsen angår desuden et hertil tilpasset sprinklerhoved.
Der findes to i princippet meget forskellige arter brandbeskyttel-10 sessystemer af sprinklertypen. Den første er de såkaldte tørrørssystemer, ved hvilke vandet ved hjælp af en detektorstyret hoved venti I slippes ud i rørledningerne til de forskellige sprinklerhoveder. Systemer af denne type virker ikke særligt hurtigt, idet vandet skal passere adskillige meter rørledning, inden det med deraf følgende stor forsin-15 kelse når frem til sprinklerhovederne. Den anden art hører til de såkaldte vådrørssystemer, ved hvilke vandet allerede står i rørene helt frem til sprinklerhovederne, der igen er forsynede med separate tætningssystemer af den ene eller den anden art. Forsinkelsen er her begrænset til den tid, som er betinget af selve tætningssystemet eller 20 det system, der udløser dette. Temperaturfølsomme udløsningssystemer til udløsning af brandslukningssprinklere har været kendt i over 20 år og er som regel baserede enten på bortsmeltning af flammetemperaturføl-somme lodninger eller på bortsprængning af hule glasampuller, som er fyldt med et egnet kemisk stof, fortrinsvis væske, som ved forøget 25 temperatur sprænger ampullen indefra og derved frigør blokeringen af sprinklerhovedets udløbsbundstykke.
Begge disse udløsningssystemer anses at være pålidelige, men er alt for langsomme til at kunne anvendes i sådanne lokaler, der klassificeres i højeste fareklasse, d.v.s. stor produktionsrisiko, hvilket 30 gælder f.eks. ved fremstilling af eksplosive midler, cellulose og farver osv. Hertil kræves betydeligt hurtigere systemer, som ikke først skal afvente en temperaturstigning i lokalerne.
At konstruere øjeblikkeligt reagerende flammedetektorer, der i kraft af at de arbejder inden for UV-området i bølgelængdeområdet 35 1450-2450 Å, kan arbejde helt uforstyrrede af normalt sollys, frembyder ingen problemer i dag. Sådanne flammedetektorer giver ganske viste forskelligt stærke signaler ved forskellige typer af flammer, men signalerne kan nemt forstærkes, således at de kan anvendes til udløsning af en ventil af den ene eller den anden art.
150216 2
Ved forsøgene pi at tilvejebringe en fremgangsmåde til en særligt hurtig udløsning af en sprinklerventil har man foreslået at udløse denne ved hjælp af en elektrisk aktiveret detonator. Til dette formål har man kompletteret det foran nævnte sprinklerhoved med glasampullen med et 5 mod ampullens centrale del pegende og i en føring forskydeligt stempel eller en slagstift, som ved hjælp af en bag stemplet eller slagstiften anbragt elektrisk detonator ved dennes senere udløsning kastes frem mod ampullen for at knuse denne. Erfaringen har imidlertid vist, at denne fremgangsmåde forudsætter, at stemplet eller slagstiften er meget 10 nøjagtigt styret i sin bevasgelse frem mod ampullen for med sikkerhed at knuse denne helt. Dersom kun den ene side af det hule ampullegeme knuses, kan de resterende dele fortsat blokere vandets udløbsåbning.
Dette skyldes, at glasampullen skal være forholdsvis kraftig for at kunne modstå vandtrykket, medens stemplets eller slagstiftens dimen-15 sioner må være begrænsede og detonatoren skal have den mindst mulige ladning. Stemplet og dets føring skal desuden fremstilles med små tolerancer, idet kantstillinger af stemplet ellers nemt kan forringe anordningens funktionsdygtighed. En yderligere ulempe er, at stemplet eller slagstiften med føring er forholdsvis kompliceret at fremstille.
20 Formålet med opfindelsen er at tilvejebringe en fremgangsmåde af den i krav 1's indledning angivne art, ved hvilken de nævnte ulemper er elimineret.
Dette opnås ved, at et legeme, i form af en under bevarelse af de enkelte pulverkorns identitet for komprimeret portion af et pulverformet 25 materiale, affyres ballistisk i retning mod ampullens midterste dele, hvilken portion pulverformet materiale, når den rammer ampullen, pulveriserer i det mindste dennes midterste dele og samtidig selv splittes op i enkelte pulverkorn. Som følge af at dette frit flyvende legeme, når det træffer ampullen, selv sønderdeles i smådele, d.v.s. de oprindelige 30 pulverkorn, er det helt ufarligt selv i meget kort afstand fra sprinklerhovedet. Omhyggelige prøver hår vist, at denne konstruktion kræver væsentligt mindre nøjagtighed ved indstillingen af det udskudte legemes bevægelsesretning mod ampullens midte. Det har endog vist sig, at selv "haivforbiere", som fremkaldes med vilje, har medført, at ampullen 35 sprænges helt bort. En yderligere fordel er, at komplicerede konstruktionsdele, såsom stempel eller slagstift med føring, ikke længere er nødvendige.
Et sprinklerhoved tilpasset til fremgangsmåden til udløsning deraf består på kendt måde af et i tilførselsledningen for slukningsmediets 3 150216 udløb indskruet mundstykke, en i mundstykkets ibningsretning anbragt og fra mundstykket udragende ringformet bøjle, en mellem bøjlen og en i mundstykkeåbningen løst anbragt tætning indspændt glasampul, som fortrinsvis er fyldt med en temperaturfølsom væske, der ved ekstreme 5 temperaturer på kendt måde kan sprænge ampullen indefra, samt eventuelt en ved bøjlens længst fra udløbet beliggende ende fastgjort spre-deplade, og er ifølge opfindelsen ejendommelig ved, at en til elektrisk tænding indrettet detonator, som er forsynet med en i detonationsretningen anbragt forladning i form af et pulverlegeme, er anbragt på 10 bøjlen på en sådan måde, at dens detonationsretning peger mod ampullens midterste dele.
Ejendommelighederne ved fremgangsmåden og apparatet ifølge opfindelsen beskrives nærmere i det følgende under henvisning til tegningen.
15 Tegningen viser et sidebillede af apparatet ifølge opfindelsen, del vis i snit.
Sprinklerhovedet ifølge opfindelsen består af en mundstykke eller udløbsdel 1, som er indrettet til påskruning på enden af et vandtilførselsrør. En med udløbsdelen fast forbunden bøjle 2 strækker sig fra ud-20 løbsdeien fremad i vandets udløbsretning. Mellem bøjlen og udiøbsdelens munding 3 er indspændt en hul glasampul 4. Glasampullen 4 ligger over et tætningsorgan 5 an mod udløbsdelens munding 3 og ligger med sin anden ende i en spændehætte 7, som ved hjælp af en skrue 6 kan bevæges i retningen hen mod og bort fra mundingen 3. På skruen 6 er desu-25 den anbragt en til spredning af vandstrålen indrettet spredeskive 8, der samtidig tjener som håndtag på skruen 6 til drejning af denne. Tætningshætten 5 kan således med glasampullen 4 som mellemdel spændes tæt mod mundingen 3 ved hjælp af skruen 6. Dersom ampullen 4 knuses, presses tætningshætten 5 straks bort fra mundingen 3, og vandet strøm-30 mer ud.
I den på tegningen i snit viste del af bøjlen 2 findes et udboret gevindskåret sæde 9, i hvilket en detonator eller en elektrisk tændanord-ning 10 er indskruet. Også detonatoren er vist i snit på tegningen. Detonatoren består af et hylster 11, en deri anbragt elektrisk tændsats 35 12, hvis elektriske ledere omgives af en elektrisk isolering 13 i tændan- ordningens bageste del, samt et som forladning til den elektriske tændsats anbragt pulverlegeme 14 bestående af et sammenpresset metalpulver, f.eks. antimonpulver, som ikke er komprimeret hårdere end at pulverkornene stadig er uafhængige af hinanden, selv om pulverlegemet som 4 150216 sådant er sammenhængende.
Pulverlegemet befinder sig, når detonatoren er indskruet i sædet, umiddelbart inden for en åbning 15 ud for ampullens midterste del.
Aktiveringssystemet er ikke omfattet af opfindelsen og er derfor 5 kun medtaget for at give et fuldstændigt billede af det komplette anlæg bestående af en UV-følsom detektor 16 samt en forstærker 17, fra hvilken tændstrømmen senere over lederen 18 føres til detonatoren 10.
Den metode, der i dag mi anses at være den mest pålidelige til at detektere ildløs, er anvendelsen af en UV-detektor, som arbejder inden 10 for bølgelængdeområdet 2,000-2,500Å, idet en sådan detektor hverken vil blive forstyrret af indfaldende sollys, eventuel artificiel belysning eller varmestrålingen fra lokalets opvarmning eller fra maskiner. Derimod aktiveres en sådan UV-detektor af enhver type åben flamme.
Når detonatorens elektriske tændsats 12 over forstærkeren 17 akti-15 veres af detektoren 16, slynges pulverlegemet 14 med meget stor hastighed mod ampullen 4, som knuses, hvilket medfører, at tætningsorganet 5 mister sin understøtning og falder ned, hvorved vandet øjeblikkeligt begynder at strømme ud. Samtidig med, at ampullen knuses, splittes også pulverlegemet op i de oprindelige pulverkorn.
20 Reaktionstiden for dette apparat, der har vist sig at være meget driftssikkert, andrager fra flammeobservationen og til slukningsvæsken har nået sprederen 8, kun nogle hundrededele af et sekund i alt.
Dersom man ønsker at komplettere udløsningen via detektoren med en sædvanlig temperaturudløsning, kan man naturligvis anvende en 25 sædvanlig ampul, som er fyldt med en i et ønsket temperaturområde stærkt ekspanderende væske af den foran beskrevne art.
Det skal bemærkes, at de tekniske og sikkerhedsmæssige fordele, som opnås med en sådan kombination af elektrisk udløsning ved hjælp af en flammedetektor, og en rent termisk udløsning, er særlig fordelagtig.
30 Opfindelsen er i dét foranstående beskrevet i forbindelse med et sædvanligt sprinkleranlæg for vand, men kan naturligvis også kombineres med andre allerede kendte og anvendte eller kommende slukningsmidler, f.eks. haloner.
35
DK214879A 1979-05-23 1979-05-23 Fremgangsmaade til udloesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved DK150216C (da)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK214879A DK150216C (da) 1979-05-23 1979-05-23 Fremgangsmaade til udloesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK214879A DK150216C (da) 1979-05-23 1979-05-23 Fremgangsmaade til udloesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved
DK214879 1979-05-23

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK214879A DK214879A (da) 1980-11-24
DK150216B true DK150216B (da) 1987-01-12
DK150216C DK150216C (da) 1987-12-21

Family

ID=8110399

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK214879A DK150216C (da) 1979-05-23 1979-05-23 Fremgangsmaade til udloesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved

Country Status (1)

Country Link
DK (1) DK150216C (da)

Also Published As

Publication number Publication date
DK150216C (da) 1987-12-21
DK214879A (da) 1980-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4281718A (en) Method of releasing a sprinkler, and a sprinkler head adapted to the method
US7066273B2 (en) Apparatus and methods for sensing of fire and directed fire suppression
US4359097A (en) Sprinkler system
US5944113A (en) Sprinkler having liquid supply pressure balance in stand by mode
US4986366A (en) Method and apparatus for suppressing explosions and fires
US4678120A (en) Refractory flame-gunning apparatus
US20170304664A1 (en) Quick-response sprinkler
US9016393B2 (en) Spraying head, spraying apparatus and method for fire extinguishing
EP2038018B1 (de) Verschluss für sprinkler und düsen mit wärmeauslösung
US3604511A (en) Method and apparatus for quenching fires and suppressing explosions
US3741309A (en) Automatic fire extinguisher systems
DK150216B (da) Fremgangsmaade til udlaesning af en sprinkler og dertil tilpasset sprinklerhoved
US3812915A (en) Discharge head having constant force plug retaining member
US4003395A (en) Quick-opening valve operated by explosive charge
RU149795U1 (ru) Спринклер быстродействующий
US3447609A (en) Fast-acting deluge-type fire extinguisher system
GB2047921A (en) Flame failure device
RU2614206C1 (ru) Исполнительный механизм для спринклерно-пускового устройства пожаротушения
US3635649A (en) Dependable performance igniter
RU2098157C1 (ru) Автономный тепловой пускатель
SU854407A2 (ru) Спринклерна головка дл автоматических систем пожаротушени
US3684025A (en) Adaptive sprinkler head
SU848044A1 (ru) Огнетушитель
US2916088A (en) Fuel burner control apparatus
US1822402A (en) Safety gas cock

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed