DK144262B - Apparat til fraskillelse af urenheder fra gasser ved hjaelp af en vaskevaeske - Google Patents
Apparat til fraskillelse af urenheder fra gasser ved hjaelp af en vaskevaeske Download PDFInfo
- Publication number
- DK144262B DK144262B DK319575AA DK319575A DK144262B DK 144262 B DK144262 B DK 144262B DK 319575A A DK319575A A DK 319575AA DK 319575 A DK319575 A DK 319575A DK 144262 B DK144262 B DK 144262B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- chamber
- wall
- gases
- nozzle
- liquid
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D47/00—Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent
- B01D47/06—Spray cleaning
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S261/00—Gas and liquid contact apparatus
- Y10S261/09—Furnace gas scrubbers
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Gas Separation By Absorption (AREA)
- Separation Of Particles Using Liquids (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Separating Particles In Gases By Inertia (AREA)
- Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
- Sampling And Sample Adjustment (AREA)
Description
09) DANMARK (ff \JP.a.
(12) FREMLÆGGELSESSKRIFT αη 144262 Β
DIREKTORATET FOR PATENT- OG VAREMÆRKEVÆSENET
(21) Ansøgning nr. 3195/75 (51) IntCI.3 B 01 0 47/10 (22) Indleveringsdag 14. jul. 1975 (24) Løbedag 14. jul. 1975 (41) Aim. tilgængelig 19. jan. 1976 (44) Fremlagt 1 . feb. 1982 (86) International ansøgning nr.
(86) International indleveringsdag (85) Videreførelsesdag -(62) Stamansøgning nr. -
(30) Prioritet 18. jul. 1974, 2454664, DE
(71) Ansøger WIEGAND KARLSRUHE GMBH, Ettlingen 7505* DE.
(72) Opfinder Walter Hummel, DE: Gregor Klinke, DE: Alberto Pros= peri, IT.
(74) Fuldmægtig Internationalt Patent-Bureau.
(54) Apparat til fraskillelse af uren= heder fra gasser ved hjælp af en vaskevæske.
Opfindelsen angår et apparat til fraskillelse af urenheder fra gasser ved hjælp af en vaskevæske, med mindst én i et dysekammer anbragt sprøjtedyse, der er rettet vertikalt nedad og tilføres vaskevæsken, en til dysekammeret førende tilgangsåbning for de forurenede gasser, et med dysekammerets nederste del forbundet blande-kammer til blanding af de forurenede gasser med vaskevæsken, et med D blandekammerets nederste del forbundet væskesamlekammer til opsamling ^ af vaskevæsken, og et med væskesamlekammeret forbundet dråbesepara- \| torkammer.
^ Formålet med opfindelsen har først og fremmest været at skabe " et apparat til udvaskning af støv fra den tørre luft i et tørretårn ^ af den specielle type (prilling tower), hvor et produkt, såsom en
D
2 144262 væskeformig, stærkt koncentreret og opvarmet urinstofopløsning, forstøves i tårnets øverste del, og små dråber falder nedad under påvirkning af tyngdekraften, og hvor luften strømmer nedefra opefter, køler de væskeformige dråber, opsamler produktets disponible rest-fugtighed, opvarmes tilsvarende og stiger opad, f.eks. ved naturlig opdrift (skorstensvirkning). Den tørre luft samler det fineste produktstøv, som fordeles i atmosfæren. Dette medfører et produkttab og desuden en forurening af omgivelserne. Disse tørretårne kan have store dimensioner, f.eks. en diameter på 18 m og en højde på 60 m, 3 og muliggør behandling af store luftmængder, f.eks. 1000.000 m /h.
Vaskeanlæg til disse tørretårne skal om muligt arbejde uden tryktab eller i hvert fald med et meget begrænset tryktab, idet tårnets skorstenseffekt ellers ikke vil være tilstrækkelig til lufttransporten. I overensstemmelse hermed anvendes der til disse vaskeanlæg fortrinsvis strålevaskeapparater, idet disse arbejder uden tryktab og under bestemte betingelser også er i stand til at transportere gassen i kraft af deres blæsevirkning. Dertil kommer, at disse tørretårne er i stand til at arbejde uden vaskeanlæg, hvis dette udsættes for driftsforstyrrelser. Anvendelsen af et strålevaskeanlæg af den kendte art medfører imidlertid en meget ugunstig og pladskrævende størrels© af anlægget, hvortil kommer, at der kræves et omfattende ledningsarrangement til indsugning og uddrivning af luften.
Der kræves store og dermed kostbare afspærrings- og omskiftningsanordninger for at kunne fortsætte driften, hvis der opstår havari på vaskeanlægget.
Opfindelsen tilsigter at skabe et apparat af den indledningsvis omhandlede art, som har følgende træk: a) apparatet skal have en sådan opbygning, at det kan indpasses i eller forbindes med en given konstruktion på en så pladsbesparende og harmonisk måde som mulig, b) apparatet må ikke have komplicerede ledninger til indsugning og uddrivning af den gas, der skal behandles, c) i tilfælde af havari må der være mulighed for by-passing for så små omkostninger som mulig.
Til opnåelse heraf er apparatet ifølge opfindelsen epndomme-ligt ved, at der i dysekammeret, som er begrænset af to modstående vægge, er anbragt mindst én række sprøjtedyser, der sprøjter vaskevæske mellem disse vægge, som er forbundet med hinanden i hvert fald for mekanisk understøtning, og hvis fortsættelser nedadtil også afgrænser blandekammeret, at mindst én tilgangsåbning strækker sig i 3 144262 én væg over hele rækken af sprøjtedyser, og at den anden væg samtidig danner grænseflade for dråbeseparatorkammeret.
Det skal navnlig bemærkes, at sprøjtedyserne kan være anbragt i række mellem de to vægge, uden at det er påkrævet at forbinde en individuel blandedyse med en sprøjtedyse. Man har allerede forbundet en gruppe af flere sprøjtedyser med en cirkulært afgrænset blandedyse, men denne blandedyse er også cirkulær. Det har derfor ikke været muligt at forudse, at den krævede blandevirkning også vil ske, hvis sprøjtedyserne er anbragt f.eks. i række mellem to vægge, hvis fortsættelser også begrænser blandekammeret nedadtil. Det må i hvert fald forudsættes, at tilgangsåbningen for den forurenede gas strækker sig i én væg over hele længden af rækken af sprøjtedyser.
Den kompakte samlede konstruktion, der på yderst pladsbesparende og harmonisk måde kan indbygges i en given konstruktion eller forbindes med en given konstruktion, er begrænset af nævnte rækkearrangement på en sådan måde, at væggen, der vender mod væggen indeholdende tilgangsåbningen, samtidig danner en grænsevæg for dråbeseparatorkammeret.
En særlig fordelagtig udførelsesform for apparatet ifølge opfindelsen er ejendommelig ved, at dysekammeret, blandekammeret, væskesamlekammeret og dråbeseparatorkammeret er ringformede.
Ventilåbningsarealerne må indstilles godt indbyrdes, hvis dråbeseparatorkammeret ifølge opfindelsen ligger radialt inden for eller uden for dysekammeret og blandekammeret, og hvis væskesamlekammeret ifølge opfindelsen ligger under både blandekammeret og dråbeseparatorkammeret. Disse træk medvirker yderligere til opnåelse af en kompakt komplet konstruktion.
En sidste fordelagtig udførelsesform for apparatet ifølge opfindelsen, som også medvirker til opnåelse af en kompakt komplet konstruktion, er ejendommelig ved, at dysekammeret via en tilgangs-slids er forbundet med et sugekammer, og at én af dets grænsevægge er udformet af grænsevæggen, der vender bort fra dråbeseparatorkammeret, af dysekammeret og af blandekammeret.
Det skal sluttelig bemærkes, at der i væggen af sugekammeret, som vender mod dysekammeret, hensigtsmæssigt kan være anbragt afgangsåbninger, der fører til atmosfæren, idet man herved får mulighed for at kunne by-passe apparatet i tilfælde af havari på dette, for mindst mulige omkostninger, dvs. således at den forurenede gas ikke behøver at passere gennem apparatet.
Det foretrækkes endvidere, at den komplette apparatopbygning 4 144262 er således, at i hvert fald én af apparatets ydervægge danner en ydervæg af en bygning eller er forbundet med en ydervæg af en bygning.
Opfindelsen forklares nærmere i det følgende ved nogle udførelsesformer under henvisning til tegningen, hvor fig. 1 viser et sidebillede i snit af den øverste del af et tårn forsynet med et apparat ifølge opfindelsen og udformet med rundt tværsnit, fig. 2 et snit gennem det i fig. 1 viste apparat efter linien II-II, fig. 3 et apparat ifølge opfindelsen svarende til det i fig.
1 viste, men med rektangulært tværsnit, fig. 4 det i fig. 3 viste apparat i snit efter linien IV-IV, fig. 5 et sidebillede i snit af et apparat ifølge opfindelsen anbragt ved foden af en skorsten, fig. 6 en anden udføreisesform for apparatet ifølge opfindelsen anbragt ved foden af en skorsten, fig. 7 en tredje udførelsesform for apparatet ifølge opfindelsen anbragt ved foden af en skorsten, fig. 8 et apparat ifølge opfindelsen anbragt på sidevæggen af et sugekammer med rektangulært tværsnit, og fig. 9 et snit gennem det i fig. 8 viste apparat efter linien IX-IX.
Det i fig. 1 og 2 viste apparat er anbragt på en mellembund 10 af et tårn 12, der har rundt tværsnit. I tårnet 12 strømmer der i retning af en pil 14 forurenet gas gennem en åbning 16 i mellembunden 10 ind i et sugekammer 18, der er afgrænset udadtil af tårnet 12's ydervæg og indadtil af en ringformet væg 20, der danner en ydre grænsevæg af et ringformet dysekammer 22 og et ringformet blandekammer 24, der er forbundet med dysekammeret forneden. Mellem et tårndæksel 52 og en øverste kant 54 af væggen 20 er der en slids 56, gennem hvilken den forurenede gas, der stiger opad gennem sugekammeret 18, kan nå frem til og strømme ind i dyse-kammeret 22.
Omtrent i højde med dysekammeret 22 er der i tårnet 12's ydervæg en vinduesåbning 28 forsynet med låsearrangement for afspærringsorganer eller lemme 26. Sprøjtedyser 30 er anbragt på ringformet måde foroven i dysekammeret 22.
Dysekammeret 22 og blandekammeret 24 er afgrænset indad- 5 144262 til af en ringformet væg 32, hvis nederste kant 34 ender over et væskesamlekammer 36.
Den indbyrdes afstand mellem nabodyser 30 er omtrent lig med afstanden mellem væggene 20 og 32 i området af dyserne 30. Der kan findes ikke viste bæreorganer mellem væggene 20 og 32, idet sådanne bæreorganer tjener til om nødvendigt at forøge den mekaniske stabilitet af væggene.
Inden for væggen 32 findes der et kammer 38, der er afgrænset indadtil af en ringformet væg 40 og tjener til overføring af små dråber, som stadig findes i væskesamlekammeret 36, opad til en dråbeseparator 42, der også er anbragt på ringformet måde. Denne dråbeseparator 42 udmunder foroven i det fri.
Væsken 44, der udskilles i væskesamlekammeret 36, føres ved hjælp af en pumpe 46 gennem ledninger 48 og 50 til dyserne 30. Et arrangement til gradvis erstatning af væsken 44 med frisk væske er ikke vist.
Det i fig. 3 og 4 viste apparat er af hovedsagelig samme opbygning som det i fig. 1 og 2 viste. I overensstemmelse hermed er de i fig. 1 og 2 anvendte henvisningstal blot forøget med 100, og en detaljeret forklaring er unødvendig.
En i fig. 5 vist skorsten 200 har i området af sin fod en rundtgående åbning 202, gennem hvilken den for urenheder befriede gas kan undslippe opefter. Den forurenede gas strømmer i retning af en pil 204 ind i et sugekammer 218 og derfra via et apparat hovedsagelig svarende til det i fig. 1 og 2 viste ind i skorstenen 200, hvorfra gassen undslipper i vasket tilstand i retning af en pil 206. Da arrangementet er hovedsagelig det samme som det i fig.
1 og 2 viste, er en detaljeret forklaring unødvendig. I forhold til henvisningstallene i fig. 1 og 2 er de tilsvarende henvisningstal forøget med 200.
I den i fig. 6 viste udførelsesform tjener en skorsten 300 som dråbeseparatorkammer og dråbeseparator. Også her svarer arrangementet til det i fig. 1 og 2 viste. Henvisningstallene er derfor forøget med 300. I den i fig. 7 viste udførelsesform sker tilførslen af forurenet gas til den nederste del af en skorsten 400 fra bunden i retning af en pil 404. De yderligere væsentlige træk ved denne udførelsesform fremgår af fig. 1 og 2. Henvisningstallene er forøget med 400. I den i fig. 8 og 9 viste udførelsesform er apparatet anbragt på den ene side af et rektangulært bygningselement, der in-
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE2434664 | 1974-07-18 | ||
| DE2434664A DE2434664C3 (de) | 1974-07-18 | 1974-07-18 | Vorrichtung zur Abscheidung von in Gas befindlichen Verunreinigungen in einer Waschflüssigkeit |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK319575A DK319575A (da) | 1976-01-19 |
| DK144262B true DK144262B (da) | 1982-02-01 |
| DK144262C DK144262C (da) | 1982-07-19 |
Family
ID=5920939
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK319575A DK144262C (da) | 1974-07-18 | 1975-07-14 | Apparat til fraskillelse af urenheder fra gasser ved hjaelp afen vaskevaeske |
Country Status (33)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4225326A (da) |
| JP (1) | JPS5930449B2 (da) |
| AT (1) | AT362757B (da) |
| BE (1) | BE831259A (da) |
| BG (1) | BG29564A3 (da) |
| BR (1) | BR7504465A (da) |
| CA (1) | CA1066611A (da) |
| CH (1) | CH584053A5 (da) |
| CS (1) | CS190492B2 (da) |
| DD (1) | DD118530A5 (da) |
| DE (1) | DE2434664C3 (da) |
| DK (1) | DK144262C (da) |
| EG (1) | EG11703A (da) |
| ES (1) | ES439785A1 (da) |
| FR (1) | FR2278381A1 (da) |
| GB (1) | GB1483959A (da) |
| HU (1) | HU173411B (da) |
| IE (1) | IE43264B1 (da) |
| IL (1) | IL47635A (da) |
| IN (1) | IN142679B (da) |
| IT (1) | IT1041399B (da) |
| LU (1) | LU73005A1 (da) |
| MW (1) | MW3875A1 (da) |
| MX (1) | MX3912E (da) |
| NL (1) | NL182290C (da) |
| NO (1) | NO142065C (da) |
| PL (1) | PL98621B1 (da) |
| RO (1) | RO65889A (da) |
| SE (2) | SE416380B (da) |
| TR (1) | TR19055A (da) |
| YU (1) | YU37070B (da) |
| ZA (1) | ZA754211B (da) |
| ZM (1) | ZM8975A1 (da) |
Families Citing this family (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JPS5740414U (da) * | 1980-08-18 | 1982-03-04 | ||
| DE3109498A1 (de) * | 1981-03-12 | 1982-09-23 | Wiegand Karlsruhe Gmbh, 7505 Ettlingen | Anlage zur stofftrennung einer fluessigkeit in ein sumpfprodukt und ein kopfprodukt und gegebenenfalls auch in seitenprodukte |
| SE454142B (sv) * | 1985-04-23 | 1988-04-11 | Flaekt Ab | Kontaktreaktor |
| IT1187188B (it) * | 1985-07-31 | 1987-12-16 | Cattani Off Augusto & Co | Dispositivo separatore di liquidi per impianti di aspirazione di fluidi in particolare per gabinetti odontoiatrici |
| JPS63117949U (da) * | 1987-01-26 | 1988-07-30 | ||
| JPH01130434U (da) * | 1988-02-22 | 1989-09-05 | ||
| US5215557A (en) * | 1992-06-24 | 1993-06-01 | The Babcock & Wilcox Company | Dry scrubber with integral particulate collection device |
| RU2194432C1 (ru) * | 2001-05-22 | 2002-12-20 | Ершов Геннадий Данилович | Приставка к пылесосу |
| CN111773857B (zh) * | 2020-07-20 | 2022-01-07 | 枣庄市东粮生物科技发展有限公司 | 一种小麦深加工设备的高效灰尘处理装置 |
Family Cites Families (14)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US1010068A (en) * | 1911-07-26 | 1911-11-28 | Martin Pavella | Smoke-cleaning device. |
| GB399575A (en) * | 1932-04-21 | 1933-10-12 | William Norman Charles Clinch | Improvements in or relating to flue-gas washing apparatus |
| US2032404A (en) * | 1935-06-03 | 1936-03-03 | Ernest F Fisher | Air cooling, washing, and humidifying apparatus |
| US2090994A (en) * | 1936-10-02 | 1937-08-24 | Otto W Brandes | Gas purifying apparatus |
| US2337983A (en) * | 1941-05-13 | 1943-12-28 | Ernest F Fisher | Spray booth |
| US3142548A (en) * | 1961-03-30 | 1964-07-28 | Svenska Flaektfabriken Ab | Wet-cleaning of gases |
| BE657390A (da) * | 1963-12-21 | 1965-04-16 | ||
| US3426507A (en) * | 1964-12-23 | 1969-02-11 | Joy Mfg Co | Electrical precipitator |
| US3462919A (en) * | 1967-05-29 | 1969-08-26 | Solomon Zalman | Pollutant treating and eliminating device |
| US3442232A (en) * | 1967-11-09 | 1969-05-06 | John H White | Effluent cleaner for waste burner |
| US3582051A (en) * | 1969-01-08 | 1971-06-01 | Nicholas Klein | Smoke cleaning apparatus |
| US3713277A (en) * | 1971-01-15 | 1973-01-30 | Sackett & Sons Co A J | Fog impingement scrubbing system |
| US3881898A (en) * | 1973-01-18 | 1975-05-06 | Lodge Cottrell Ltd | Gas treatment |
| JPS5213654U (da) * | 1975-07-17 | 1977-01-31 |
-
1974
- 1974-07-18 DE DE2434664A patent/DE2434664C3/de not_active Expired
-
1975
- 1975-06-27 NL NLAANVRAGE7507671,A patent/NL182290C/xx active Search and Examination
- 1975-06-30 NO NO752363A patent/NO142065C/no unknown
- 1975-07-01 ZA ZA00754211A patent/ZA754211B/xx unknown
- 1975-07-01 CH CH856675A patent/CH584053A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-07-03 IL IL47635A patent/IL47635A/xx unknown
- 1975-07-08 MW MW38/75A patent/MW3875A1/xx unknown
- 1975-07-10 BG BG030504A patent/BG29564A3/xx unknown
- 1975-07-10 ZM ZM89/75A patent/ZM8975A1/xx unknown
- 1975-07-11 BE BE158197A patent/BE831259A/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-07-14 BR BR7504465*A patent/BR7504465A/pt unknown
- 1975-07-14 DK DK319575A patent/DK144262C/da not_active IP Right Cessation
- 1975-07-15 IE IE1577/75A patent/IE43264B1/en unknown
- 1975-07-15 MX MX75100417U patent/MX3912E/es unknown
- 1975-07-15 YU YU1802/75A patent/YU37070B/xx unknown
- 1975-07-15 RO RO7582852A patent/RO65889A/ro unknown
- 1975-07-15 CS CS755014A patent/CS190492B2/cs unknown
- 1975-07-16 GB GB29747/75A patent/GB1483959A/en not_active Expired
- 1975-07-16 EG EG421/75A patent/EG11703A/xx active
- 1975-07-17 AT AT0554675A patent/AT362757B/de not_active IP Right Cessation
- 1975-07-17 LU LU73005A patent/LU73005A1/xx unknown
- 1975-07-17 HU HU75WI265A patent/HU173411B/hu unknown
- 1975-07-17 IT IT68869/75A patent/IT1041399B/it active
- 1975-07-17 SE SE7508210A patent/SE416380B/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-07-17 PL PL1975182119A patent/PL98621B1/pl unknown
- 1975-07-17 ES ES439785A patent/ES439785A1/es not_active Expired
- 1975-07-17 FR FR7522446A patent/FR2278381A1/fr active Granted
- 1975-07-17 DD DD187343A patent/DD118530A5/xx unknown
- 1975-07-17 US US05/596,817 patent/US4225326A/en not_active Expired - Lifetime
- 1975-07-17 TR TR19055A patent/TR19055A/xx unknown
- 1975-07-18 CA CA231,771A patent/CA1066611A/en not_active Expired
- 1975-07-18 JP JP50087414A patent/JPS5930449B2/ja not_active Expired
- 1975-07-19 IN IN1411/CAL/1975A patent/IN142679B/en unknown
-
1979
- 1979-11-01 SE SE7909078A patent/SE427423B/sv not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| RU1829953C (ru) | Устройство дл очистки газа от примесей | |
| DK144262B (da) | Apparat til fraskillelse af urenheder fra gasser ved hjaelp af en vaskevaeske | |
| CN210613329U (zh) | 基于液氮冷凝的油气处理装置 | |
| US5364599A (en) | Method and multi-ejector type of system for purifying the polluted poisonous exhaust gas | |
| ES2734115T3 (es) | Dispositivo y procedimiento para purificar el gas de escape de una instalación metalúrgica | |
| KR20160000900A (ko) | 백연저감 열교환기의 응축수 회수장치 | |
| JP2015213904A (ja) | 消泡装置および海水泡制御のための使用方法 | |
| KR20210088648A (ko) | 배기 가스의 플라즈마 제해 방법과 그 장치 | |
| KR101975346B1 (ko) | 배기가스에 포함된 분진, 오일, 악취 및 백연을 제거하기 위한 일체형 정화시스템 | |
| US3527026A (en) | Apparatus for treating a gas to remove impurities therefrom | |
| US2497389A (en) | Liquid cooling device | |
| FI128437B (en) | Method and arrangement for air recirculation in the drying process | |
| CN110292839B (zh) | 有机尾气超重力回收系统及方法 | |
| EP3409342B1 (en) | Filtering module having cyclone for air cleaning | |
| US5145498A (en) | Smoke stack exhaust system | |
| US1779282A (en) | Boiler-house smoke-disposal process | |
| NO750311L (da) | ||
| KR102087147B1 (ko) | 통합형 배기가스 처리 시스템 | |
| US2525224A (en) | Dehydration of liquids | |
| US1976629A (en) | Gas treatment | |
| US3751882A (en) | Gas scrubber with moisture eliminator | |
| CN209828700U (zh) | 一种焚烧烟气湿法脱酸装置 | |
| US3186700A (en) | Apparatus for promoting liquid-gas contact | |
| US3533608A (en) | Smog arrester | |
| GB960504A (en) | Improvements in or relating to water extractors |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PBP | Patent lapsed |