CZ9904748A3 - Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů - Google Patents

Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů Download PDF

Info

Publication number
CZ9904748A3
CZ9904748A3 CZ474899A CZ474899A CZ9904748A3 CZ 9904748 A3 CZ9904748 A3 CZ 9904748A3 CZ 474899 A CZ474899 A CZ 474899A CZ 474899 A CZ474899 A CZ 474899A CZ 9904748 A3 CZ9904748 A3 CZ 9904748A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wood
materials
weight
adhesive
chemical
Prior art date
Application number
CZ474899A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Jaetsch
Seiko Fushiki
Takanobu Saito
Yoshinaga Katsuzawa
Original Assignee
Bayer Ag
Oshika Shinko Co
Kemiholz Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag, Oshika Shinko Co, Kemiholz Co filed Critical Bayer Ag
Priority to CZ474899A priority Critical patent/CZ9904748A3/cs
Publication of CZ9904748A3 publication Critical patent/CZ9904748A3/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Chemická formulace používaná při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů obsahující monofenolické sloučeniny

Description

Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů v/
Oblast techniky
Vynález se týká chemických látek používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, kde tyto dřevěné produkty j sou vyráběny lepením vrstev dřeva prováděným s pomocí adhesivních přípravků se vpravenými chemickými látkami podle vynálezu a dále při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů získávaných s pomocí adhesivních přípravků se začleněnými chemickými látkami podle vynálezu.
Dosavadní stav techniky
Dřevěné materiály a dřevěné stavby j sou běžně podrobovány úpravám prováděným s pomocí prostředků schopných potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, aby tak byly tyto materiály a stavby chráněny proti působení plísní a hmyzu.
Tyto materiály jsou všeobecně upravovány injektováním chemických prostředků nebo impregnací povrchu materiálu chemickými prostředky, kde tato impregnace je prováděna tlakovým nanášením, natíráním nebo namáčením.
Na druhé straně jsou známé způsoby výroby překližky a lepených vrstvených materiálů vykazuj ících schopnost
potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, kde v rámci těchto způsobů jsou používány adhesivní prostředky obsahující činidla potlačující působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, jako například při výrobě překližky lepením několika dřevěných desek a při výrobě lepených vrstvených materiálů lepením jednotlivých dřevěných desek paralelně se směrem dřevěných vláken.
Ve druhém z vyjmenovaných případů je požadovaný účinek dosahován začleněním chemických látek do adhesivních přípravků, zatímco v prvním z těchto případů je požadovaný účinek dosahován chemickou látkou samotnou, která je přímo aplikována do dřevěného materiálu, například injekčním nebo jiným postupem. Je tedy všeobecně vzít v úvahu, že chemické látky vhodné pro první zmíněný způsob aplikace nemusí v mnoha případech být použitelné pro druhý zmíněný způsob.
V rámci tohoto druhého způsobu aplikace se často objevuje obtížný problém spočívající ve skutečnosti, že v tomto případě je zapotřebí do adhesivního přípravku vpravovat mnohem větší množství chemické látky, aby tak byl dosažen původně očekávaný účinek, protože chemická látka se v důsledku tvorby klatrátů v adhesivním přípravku často nemůže dostatečně dispergovat a tím také dosáhnout potřebného účinku.
Překližka vykazující schopnost odolávat působení hmyzu byla ve skutečnosti standardizována podle Japan Agriculture Standard (JAS). Takto byly například schváleny překližkové produkty, které jsou vyráběny s pomocí adhesivních přípravků, do kterých byly vpraveny látky Chlorpyrifos, Fenitrothion, Phoxim, Dichlorofenthion a další. V případě překližkových materiálů vykazuj ících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní jsou pro ·· · ·· ·· · · • ···· «···
3··· · · · · · » — ♦··<··· ··· φφφ • · · · · · · φφφφ φφ φφφ Φ·Φ· ·« £· vpravení do adhesivních přípravků použity chemické formulace obsahující dvě nebo více aktivních složek. V případě těchto již používaných chemických formulací ovšem existuje problém daný skutečností, že pro dosažení původně očekávaného účinku musí být vpraveno podstatně větší množství chemických látek, protože v důsledku tvorby klatrátů těchto chemických látek v daném adhesivním přípravku dochází k nedostatečnému účinku.
V této souvislosti, jak bude popsáno v dalším s pomocí srovnávacích příkladů, bylo s pomocí techniky plynové chromatografie provedeno stanovení množství chemických látek v překližkových materiálech vyrobených s pomocí adhesivních přípravků, ve kterých byly vpraveny již existující chemické formulace, aby tak mohla být posouzena množství chemických látek potřebných pro dosažení předepsaného účinku, přičemž ale tímto způsobem byly zjištěny nízké výtěžky.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je tedy vytvoření techniky, s jejíž pomocí by bylo možné vyřešit nevýhody výše zmíněných existujících postupů.
V oblasti chemických látek používaných při výrobě dřevěných materiálů a dřevěných kompozitních materiálů vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, která je při lepení vrstev dřeva dána použitím adhesivních přípravků obsahujících činidla vykazující schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, se tento vynález týká chemických formulací určených pro vpravení do adhesivních přípravků, které jsou používány při výrobě dřevěných • ·
• · ·· · ···
materiálů a dřevěných kompozitních materiálů, kde tyto chemické formulace jsou charakterizovány tím, že obsahují fenolické sloučeniny a další, jiné než fenolické, sloučeniny vykazující schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní.
Předmětný vynález zahrnuje tedy několik aspektů:
(1) Mezi chemickými látkami používanými při výrobě dřevěných materiálů a dřevěných kompozitních materiálů vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, která je při lepení vrstev dřeva dána použitím adhesivních přípravků obsahujících činidla vykazující schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, jsou chemické formulace v provedení podle vynálezu určené pro vpravení do adhesivních přípravků představovány látkami, které jsou používány při výrobě dřevěných materiálů a dřevěných kompozitních materiálů, kde tyto chemické látky se vyznačují tím, že obsahují fenolické sloučeniny a další, jiné než fenolické, sloučeniny vykazující schopnost potlačovat působeni hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní.
(2) Chemické formulace jsou charakteristické tím že v rozsahu chemických látek popsaných pod položkou (1) obsahují monofenolické deriváty.
(3) Chemické formulace jsou charakteristické tím, že v rozsahu chemických látek popsaných pod položkou (2) obsahují 2-fenylfenol jako monofenolický derivát.
(4) Chemické formulace jsou charakteristické tím, že v rozsahu chemických látek popsaných pod položkou (2) • · · « • · · • 91
9999 99
obsahují 3-methyl-4-chlorfenol jako monofenolický derivát.
(5) Chemické formulace jsou charakteristické tím, že v rozsahu chemických látek popsaných pod položkou (2) obsahují 2-nonylfenol jako monofenolický derivát.
Podrobnosti tohoto vynálezu jsou vysvětleny v následujícím textu.
Jak bylo zmíněno výše a jak bude popsáno v dále uvedených srovnávacích příkladech, bylo stanovení výtěžků chemických látek z překližkového materiálu vyrobeného s použitím adhesivního přípravku obsahujícího existující chemické prostředky provedeno s pomocí techniky plynové chromatografie, aby tak bylo možné sledovat účinek výše zmíněných chemických prostředků a potřebné množství chemických látek vyžadované pro dosažení předepsaného efektu, přičemž ale v tomto případě byl zjištěn velmi nízký sběrný poměr. V této souvislosti bylo zjištěno, že velikost výtěžku by mohla být podstatně zvýšena zkombinováním fenolických sloučenin s již existujícími sloučeninami. Bylo zjištěno, že tato kombinace umožnila těmto chemickým látkám vykázat dostatečný účinek tím, že brání tvorbě klatrátů těchto chemických látek v daném adhesivním přípravku, přičemž současně může být dosažena vyšší účinnost při stejné úrovni aplikovaného množství.
Jako příklady adhesivních prostředků použitých v rámci provedení podle vynálezu mohou být uvedeny adhesivní přípravky obsahující polymery na bázi močoviny, polymery na bázi kopolymeru melaminu a močoviny, fenolové polymery, fenol-melaminové polymery, resorcinolové polymery, vysokopolymerní isokyanáty na bázi vody, vinylacetátové • ·
polymerní emulze, modifikované vinylacetátové polymerní emulze, epoxypolymery, urethanové polymery, polymery na bázi alfa-olefinanhydridu kyseliny maleinové, atd. Dále mohou být rovněž použity adhesivní přípravky na bázi přírodních substancí a adhesivní přípravky elastomerního typu.
Jako příklady fenolických sloučenin použitých v provedeni podle vynálezu mohou být uvedeny fenolové a monofenolové deriváty.
Jako typické příklady monofenolových derivátů mohou být zmíněny 2-fenylfenol, 3-methyl-4-chlorfenol a
2- nonylfenol.
Jako příklady činidel vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní použitých v kombinaci s fenolovými deriváty v provedení podle vynálezu mohou být uvedeny látky zmíněné v dalším.
(1) Příklady činidel vykazujících schopnost potlačovat působení basidiomycet:
Naftenát mědi, naftenát zinku, chlornaftalen, p-chlorfenyl-3-jodpropargylformal (IF-1000),
3- brom-2,3-dijod-2-propenylethylkarbamát (Sanplas),
3-jodo-2-propinylbutylkarbamát (Troysan),
1-(dijodmethyl)sulfonyl-4-methylbenzen (Amical),
N-nitrosocyklohexylhydroxylaminohliník (Xylazan Al),
N-cyklohexyl-N-methoxy-2,5-dimethyl-3-furankarboxyamid (Xylazan Β), N-cyklohexyldiazeniumdioxydraslík (Xylazan K-7), N,N-dimethyl-N’-fenyl-(Ν’-fluordichlormethylthio)-sulfamid (Xylazan BD), 2-(4-thiazolyl)-lH-benzimidazol (Thiabendazol), 2-merkaptobenzothiazol • · (Merkaptobenzothiazol).
(2) Příklady činidel vykazujících při aplikaci do dřeva schopnost potlačovat působení plísní:
Thiabendazol (TBZ), methylbenzimidazol-2-karbamát (Carbendazim), methyl-1-(butylkarbamoyl)benzimidazol-2-karbamát (Benomil), N-(trichlormethylthio)ftalimid (Folpet), N,N-dimethyl-N’-fenyl-(Ν’-fluordichlormethylthio)-sulfamid, 2,4,5,6-tetrachlorisoftalonitril (Daconil), 8-oxichinolinměd, 2-(thiokyanomethylthio)benzothiazol (TCMTB), propiconazol, tebuconazol, cyproconazol, hexaconazol, sanplas, methylenebis-thiokyanát (MBT).
(1) Příklady činidel vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu a termitů:
Chlorpyrifos, phoxim, propetanfos, pyridafenthion, tetrachlorbinfos, fenitrothion, dichlorfenthion, 2-isopropoxyfenol-N-methylkarbamát (Propoxur), 2-sek-butylfenyl-N-methylkarbamát (Bassa), carbaryi, allethrin, permethrin, cypermethrin, fenvalerate, detamethrin, resmethrin, phenothrin, tralomethrin, bifenthrin, cyfluthrin, etofenprox, tripropylisokyanurát, silafluofen, imidachloprid, oktachlordipropylether, fipronil, chlorfenapyr, acetamiprid.
Vhodný kombinační poměr obsahu fenolických sloučenin a činidel vykazujících schopnost potlačovat působeni hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, tedy poměr fenolické sloučeniny : ostatní činidla vykazující schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,1 : 1,0 do 10 : 1,0.
Cílem techniky popsané v tomto vynálezu je získání dřevěných materiálů a dřevěných kompozitních materiálů vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísni nikoli ovšem injektováním nebo tlakovým ošetřením povrchu nebo natíráním nebo namáčením prováděným s pomocí fenolických sloučenin nebo j iných činidel vykazuj ících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní obsažených v jediném přípravku nebo v kombinacích, ale lepením vrstev dřeva s pomocí adhesivních přípravků obsahujících již vpravené organické fenolické sloučeniny v kombinaci s dalšími činidly vykazujícími schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní.
Jestliže tedy některé z výše zmíněných organických fenolických sloučenin a dalších činidel vykazujících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní projevují chemický účinek při aplikaci injektováním, tlakovým ošetřením povrchu nebo natíráním nebo namáčením, neznamená tato skutečnost nutně to, že tyto sloučeniny mohou být aplikovány v takové oblasti použití, kterou je způsob vpravení do adhesivního přípravku popsaný v tomto vynálezu.
Cílem tohoto vynálezu je získání dřevěných materiálů a dřevěných kompozitních materiálů vykazuj ících schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní, kde tyto materiály jsou vyráběny lepením vrstev dřeva prováděným s pomocí adhesivních přípravků se začleněnými fenolickými sloučeninami v kombinaci s dalšími činidly vykazujícími schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní. Existuje rovněž způsob, v jehož rámci je tento adhesivní prostředek použit pouze pro ♦ · ···· • · • ·
lepení, při kterém nedochází k celoplošnému spojování vrstev dřeva, jako například při vlepování plochých materiálů do rámů. Tento případ rovněž spadá do rozsahu předmětného vynálezu.
Jako příklady zmíněných dřevěných materiálů mohou být uvedeny překližkové materiály, lepené vrstvené materiály, laminované dřevěné materiály (produkty vyráběné lepením nařezaných kusů dřeva nebo malých dřevěných kusů čtvercového průřezu ve směru jejich délky, šířky nebo tloušťky tak, aby směry vláken byly u jednotlivých lepených komponent navzájem paralelní), dřevovláknité deskové materiály (produkty deskovitého tvaru vytvářené formováním dřevěných vláken a jiných rostlinných vláken jako hlavních materiálů), třískové desky (produkty deskovitého tvaru vytvářené umělým formováním fragmentů dřevěných vláken a jiných rostlinných vláken s pomocí adhesivních přípravků), dřevěné panely (panely vyráběné vlepováním plochých materiálů do rámů).
Jako příklady dřevěných kompozitních materiálů mohou být uvedeny různé materiály, které jsou vytvářeny lepením netkaných textilií, papíru, umělých hmot, jako například PVC, kovů, jako například mědi, hliníku, železa, nerezové oceli, atd., ke dřevěným materiálům (včetně dýhy a surového dřeva).
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude v dalším blíže popsán s pomocí konkrétních příkladů provedení, které jsou ovšem pouze ilustrativní a neomezují nijak rozsah předmětného vynálezu.
·· ·· • 9 9 ·9
9 • 9
9999 99
• 9 99 « · 9 9 • · 9 9 •99 999 • 9
Příklad 1
Adhesivní přípravek na bázi pryskyřice získané z kopolymeru melaminu a močoviny byl použit jako adhesivní přípravek při výrobě překližky o tloušťce 4 milimetry skládající se ze 3 vrstev, přičemž byly použity dýhy typu
Red meranty (0,8 milimetru, 2,4 milimetru tloušťka).
Směs látek skládající se ze 3% imidachlopridu, 20% IPBC, 15% 2-fenylfenolu a 62% dalších složek (rozpouštědel) byla vpravena do adhesivního přípravku. Pokud se týká kombinačních poměrů, byla výše zmíněná směs přidána k adhesivnímu přípravku v množstvích představujících 1,86; 2,13; 2,40 a 2,67 hmotnostního dílu na 100 hmotnostních dílů adhesivního přípravku na bázi pryskyřice získané z kopolymeru melaminu a močoviny (název produktu: Oshika Resin PVP-60, Oshika Shinko), 18 dílů hmotnostních moučky, dílů hmotnostních vody a 1 díl hmotnostní vytvrzovacího činidla, takže vytvořená překližka obsahovala tuto směs •2 O látek v množství, které činilo 1400 g/m , 1600 g/m ,
1800 g/m^ a 2000 g/m^. Tato překližka byla vyrobena nanesením daného adhesivního přípravku v množství 9 představujícím 36 g/900 cm .
Tato překližka byla testována v souladu s níže specifikovaným zkušebním postupem, aby tak byla zjištěna schopnost odolávat působení termitů (průměrný hmotnostní úbytek) laboratorním měřením ztráty hmotnosti, která byla vyjádřena v procentech. Výsledky tohoto testu jsou ukázány v tabulce 1.
1. Bylo připraveno vždy 5 zkušebních kusů upravené a neupravené překližky o velikosti 20 ± 0,5 milimetru
9999 99
9
9
9 (délka) x 10 ± 0,5 milimetru (šířka), které byly po dobu 48 hodin vysoušeny v termostatu při teplotě 60 °C ± 2 °C.
2. Následně po umístění těchto kusů v exsikátoru po dobu přibližně 30 minut bylo provedeno měření hmotnosti (Vý) každého kusu dokud nebyla dosažena přesnost v řádu 0,01 gramu.
3. Byla připravena akrylová pryskyřice válcovitého tvaru o průměru 8 cm a výšce 6 cm, jejíž jedna strana byla solidifikována s pomocí tvrdé sádry (tato solidifikace spočívala v přidání 24 mililitrů vody k 100 gramům práškovité tvrdé sádry určené pro dentální účely a v následném nalití do misky provedeném po přibližně třicetisekundovém promíchávání) až do tloušťky přibližně 5 milimetrů. Poté bylo 10 až 15 těchto nádob umístěno do kontejneru opatřeného víčkem (kvůli ventilaci bylo nutné vytvořit předem malý otvor), na kterém byl položen přibližně 2 cm silný kousek bavlny (absorpční bavlna nasycená vodou v množství pohybujícím se v rozmezí od 130 gramů/100 gramů do 150 gramů/100 gramů).
4. Každý z těchto zkušebních kusů byl umístěn horizontálně na tvrdou sádru nádoby a na plodící nádobu bylo umístěno náhodně vybraných 150 termitů-dělníků a 15 termitů-vojáků. Zkušební kontejner byl s uzavřeným víčkem udržován na tmavém místě po dobu 21 dní při teplotě °C ± 2 °C.
5. Následně po krmení prováděném po dobu 21 dní byl každý ze zkušebních kusů vyjmut z plodících nádob a po šetrném odstraněné usazenin z povrchu byl sušen po dobu 48 hodin při teplotě 60 °C ± 2 °C.
♦ · ·· • · · · • ·· • · · • · · ···· ··
6. Následně po umístěni těchto kusů v exsikátoru po dobu přibližně 30 minut bylo provedeno měření hmotnosti (V2) každého kusu dokud nebyla dosažena přesnost v řádu 0,01 gramu.
7. Pro každý zkušební kus byl podle následujícího vztahu proveden výpočet procentuálně vyjádřeného hmotnostního úbytku a dále byl vypočítán průměrný hmotnostní úbytek pro 5 zkušebních kusů.
Vi - v2 % hmotnostní úbytek = - x 100
V souladu s JAS pro standardní překližku bylo s pomocí techniky plynové chromatografie provedeno stanovení sběrného poměru. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 2.
Dále byl v souladu s JAS pro standardní překližku proveden test adhesivní pevnosti. Získané výsledky jsou ukázány v tabulce 3.
Srovnávací příklad 1
Podle tohoto postupu byla připravena překližka, která byla testována stejným způsobem jako v příkladu 1, pouze s tím rozdílem, že byly použity adhesivní přípravky bez jakýchkoli chemických přísad (kontrolní) a s chemickými přísadami (Kemiholzply CTI-2:imidachloprid 3%, IPBC 20%, IF-1000 15%, další (rozpouštědlo) 62%). Získané výsledky j sou uvedeny v tabulkách 1 až 3.
φφ φφ » φ φ « φ φφ
ΦΦ
Příklad 2
Tlakově formovaná třísková deska byla vytvořena rozstřikováním adhesivniho přípravku skládajícího se z 630 dílů hmotnostních třísek z borovice, 63 dílů hmotnostních (ve formě tuhé látky) adhesivniho prostředku tvořeného polymerem na bázi močoviny (Oshikaresin 171 vyrobený společností Oshika Shinko Co., Ltd.), 3 dílů hmotnostních parafinického vosku, 1 dílu hmotnostního vytvrzovacího prostředku (chlorid amonný) a 0,63 dílu hmotnostního chemické přísady (10% thiabendazolu (TBZ), 10%
3-methyl-4-chlorfenolu a 80% dalších látek (rozpouštědlo)). Zkouška odolnosti této třískové desky vůči působení plísní byla provedena v souladu s normou JVPA č. 2 (zkušební postup pro zjištění účinku fungicidniho prostředku vůči působení plísní na dřevěný materiál). Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 4.
Srovnávací příklad 2
Tlakově formovaná třísková deska byla vytvořena rozstřikováním adhesivniho přípravku skládajícího se ze 630 dílů hmotnostních třísek z borovice, 63 dílů hmotnostních (ve formě tuhé látky) adhesivniho prostředku tvořeného polymerem na bázi močoviny (Oshikaresin 171 vyrobený společností Oshika Shinko Co., Ltd.), 3 dílů hmotnostních parafinického vosku, 1 dílu hmotnostního vytvrzovacího prostředku (chlorid amonný) a 0,63 dílu hmotnostního chemické přísady (Kemiboard TF:20 20% thiabendazolu (TBZ) a 80% dalších látek (rozpouštědlo)).
Pro srovnávací účely byla dále připravena tlakově
00 » 0 0 4
00 ·· · formovaná třísková deska rozstřikováním adhesivního prostředku neobsahujícího chemické přísady.
Zkouška odolnosti této třískové desky vůči působení plísni byla provedena v souladu s normou JVPA č. 2 (zkušební postup pro zjištění účinku fungicidního prostředku vůči působení plísní na dřevěný materiál). Získané výsledky jsou ukázány v tabulce 4.
V tabulce 1 jsou uvedeny následující hodnoty. Procentuálně vyjádřený hmotnostní úbytek uvedený v tabulce 1 vyjadřuje hmotnostní úbytek zjištěný v důsledku poškození překližkového materiálu v důsledku napadení přítomnými termity. Jak vyplývá z dat ilustrujících příkladné provedení, adhesivní přípravek obsahující fenolické sloučeniny v kombinaci s činidly vykazuj ícími schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní vykázal nižší procentuálně vyjádřený hmotnostní úbytek a tento nižší hmotnostní úbytek způsobený napadením následně znamená, že v tomto případě byla oproti srovnávacímu příkladu dosažena vyšší schopnost odolávat působení termitů.
V tabulce 2 jsou uvedeny následující hodnoty. Obdobně jako u srovnávacího příkladu byla v případě chemických látek určených ke vpravení do adhesivních přípravků pro výrobu překližkových materiálů a skládajících se z imidachlopridu (insekticid a termiticid), IPBC (organický fungicid na bázi jodu pro ochranu dřeva), IF-1000 (organický fungicid na bázi jodu pro ochranu dřeva) a rozpouštědla úroveň výtěžku zjištěná technikou plynové chromatografie podstatně nižší, přičemž nebyla zjištěna dostačující účinnost, protože dané chemické látky podléhaly v tomto adhesivním přípravku tvorbě klatrátů a nebyly plně dispergovány v tomto adhesivním e»« *·♦· Η • 4«4· « 9 9 9 * 4 9 9 ··· 991
4 ·· 44 přípravku. Jak je naopak zmíněno v příkladném provedení, v případě směsi chemických látek obsahující místo látky IF-1000 2-fenylfenol, tedy v případě kombinace fenolické sloučeniny a imidachlopridu (insekticid a termiticid) a IPBC (organický fungicid na bázi jodu pro ochranu dřeva), bylo prokázáno, že velikost výtěžku byla drasticky zvýšena na hodnotu dosahující téměř 100%.
V tabulce 3 jsou navíc ukázány následující údaje. Jak bylo tedy zmíněno v příkladném provedení tohoto vynálezu, dokonce i v případě směsi chemických látek obsahující 2-fenylfenol místo látky IF-1000, tedy kombinace organické fenolické sloučeniny a imidachlopridu (insekticid a termiticid) a PBC (organický fungicid na bázi jodu pro ochranu dřeva), byla její adhesivní pevnost téměř stejná jako ve srovnávacím příkladu. Při nahrazení tedy nedochází k žádnému negativnímu ovlivnění adhesivní pevnosti.
Z výsledků uvedených v tabulce 4 bylo dále zjištěno, že v rámci příkladného provedení podle vynálezu byla prokázána vyšší odolnost vůči působení plísní nežli ve srovnávacím příkladu
Příklad 3
Lepením dýh vyrobených z Douglasovy jedle, jejichž tloušťka činila 2 milimetry, byla vytvořena vrstvená dýhová deska o tloušťce 38 milimetrů. Pojivová pryskyřice se skládala ze 100 hmotnostních dílů fenolového polymeru, dílů hmotnostních vytvrzovacího činidla (uhličitan sodný), 10 dílů hmotnostních moučky a 1,95 dílů hmotnostních směsi chemických látek (25% chlorpyrifosu, 15% IPBC, 15% o-fenylfenolu a 45% dalších látek (rozpouštědlo)), přičemž • » • 4
44
444 444
4
4 4 4 byla použita v množství, které činilo 38 gramů/900 cm .
Tento lepený vrstvený materiál obsahoval 16000 gramů/m . Zvýšením objemu směsi chemických látek na 2,44 dílů hmotnostních byl rovněž připraven lepený vrstvený materiál,
O kde obsah směsi chemických látek činil 2000 g/m . Měření hmotnostního úbytku bylo provedeno s pomocí překližky prostřednictvím polního testu, který byl v souladu s normou JVPA č. 12 (Zkušební postup stanovení odolnosti vůči termitům u látek používaných pro ochranu dřeva proti termitům). Zjištěné výsledky jsou uvedeny v tabulce 5.
V souladu s JAS pro standardní překližku bylo s pomocí techniky plynové chromatografie provedeno stanovení sběrného poměru této směsi chemických látek. Získané výsledky jsou ukázány v tabulce 6.
Srovnávací příklad 3
Lepením dýh vyrobených z Douglasovy jedle, jejichž tloušťka činila 2 milimetry, byla vytvořena vrstvená dýhová deska o tloušťce 38 milimetrů. Pojivová pryskyřice se skládala ze 100 hmotnostních dílů fenolového polymeru, dílů hmotnostních vytvrzovacího činidla (uhličitan sodný), dílů hmotnostních moučky a 1,95 dílů hmotnostních směsi chemických látek (látka Kemiholzply FTP vyrobená společností
Kemiholz Co., Ltd.; 25% chlorpyrifosu, 40% IPBC a 35% dalších látek (rozpouštědlo)) a byla použita v množství, které činilo 38 gramů/900 cm . Tento lepený vrstvený o 3 materiál obsahoval 1 600 gramů/m . Zvýšením objemu směsi chemických látek na 2,44 dílů hmotnostních byl rovněž připraven lepený vrstvený materiál, kde obsah směsi chemických látek činil 2 000 gramů/m .
• · « *· * · ·· • ·· · ····· • · · · · * · ······ • · · · · · ·· ·· ······· »1 β ·
Měření hmotnostního úbytku bylo provedeno s pomocí překližky prostřednictvím polního testu, který byl v souladu s normou JVPA č. 12 (Zkušební postup stanovení odolnosti vůči termitům u látek používaných pro ochranu dřeva proti termitům). Zjištěné výsledky jsou ukázány v tabulce 5.
V souladu s JAS pro standardní překližku bylo s pomocí techniky plynové chromatografie provedeno stanovení sběrného poměru této směsi chemických látek. Získané výsledky jsou ukázány v tabulce 6.
Příklad 4
Lepením krájené dýhy provedeným s pomocí adhesivního přípravku obsahuj ícího směs chemických látek byla za následujících podmínek vyrobena dekorativní překližka, přičemž byla použita krájená dýha vykazující schopnost odolávat působení hmyzu a basidiomycet a následně byla v souladu s normou JVPA č. 8 (Zkušební postup stanovení odolnosti vůči působení hmyzu u látek používaných pro ochranu dřeva proti hmyzu) provedena zkouška odolnosti vůči působení hmyzu.
Tento adhesivní roztok byl připraven ze 100 dílů hmotnostních adhesivního přípravku typu vinylacetátové emulze (Shinkobond 36 vyrobený společností Oshika Shinko Co., Ltd.), 35 dílů hmotnostních moučky, 69 dílů hmotnostních vody a 2 dílů hmotnostních směsi chemických látek (30% chlorpyrifosu, 20% o-fenylfenolu a 50% rozpouštědla) a byl jednotným způsobem aplikován na pětivrstvou překližku, jejíž tloušťka činila 12 milimetrů a kde tloušťka povrchových dýh činila 0,7 milimetru při objemu 150 g/m2. Tento adhesivní přípravek byl nanesen na • 0 · · * 0 · 4 • 0« • · 0 « · ·
krájenou dýhu vytvořenou z japonského dubu, jejíž tloušťka činila 0,25 milimetru a poté byla na tuto krájenou dýhu nanášena voda tak dlouho, dokud se na povrchu nezačaly vytvářet kapky, přičemž obsah vody se pohyboval v rozmezí od 80% do 100%. Následně po uplynutí 90 až 100 sekund bylo provedeno lepení při teplotě 110 °C a při tlaku pohybujícím se v rozmezí od 7 kg/cm do 8 kg/cm .
Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 7.
Srovnávací příklad 4
Lepením krájené dýhy provedeným s pomocí adhesivního přípravku obsahujícího směs chemických látek byla za následujících podmínek vyrobena dekorativní překližka, přičemž byla použita krájená dýha vykazující schopnost odolávat působení hmyzu a basidiomycet a následně byla v souladu s normou JVPA č. 8 (Zkušební postup stanovení odolnosti vůči působení hmyzu u látek používaných pro ochranu dřeva proti hmyzu) provedena zkouška odolnosti vůči působení hmyzu.
Tento adhesivní roztok byl připraven ze 100 dílů hmotnostních adhesivního přípravku typu vinylacetátové emulze (Shinkobond 36 vyrobený společností Oshika Shinko Co., Ltd.), 35 dílů hmotnostních moučky, 69 dílů hmotnostních vody a 2 dílů hmotnostních směsi chemických látek (30% chlorpyrifosu a 70% rozpouštědla) a byl jednotným způsobem aplikován na pětivrstvou překližku, jejíž tloušťka činila 12 milimetrů a kde tloušťka povrchových dýh činila
O
0,7 milimetru při objemu 150 gramů/m . Tento adhesivní přípravek byl nanesen na krájenou dýhu vytvořenou z japonského dubu, jejíž tloušťka činila 0,25 milimetru • · · · · · · fc··· ·· ······· fcfc fcfc a poté byla na tuto krájenou dýhu nanášena voda tak dlouho, dokud se na povrchu nezačaly vytvářet kapky, přičemž obsah vody se pohyboval v rozmezí od 80% do 100%. Následně po uplynutí 90 až 100 sekund bylo provedeno lepení při teplotě
O
110 “Ca při tlaku pohybujícím se v rozmezí od 7 kg/cm do 8 kg/cm^.
Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 7.
Přiklad 5
Pro ochranu zadní strany překližky proti působení hmyzu byl na zadní stranu dekorativní překližky s krájenou dýhou aplikován směsný roztok skládající se z 50 dílů hmotnostních vody, 50 dílů hmotnostních formalinchatcheru (Nonfor FC-1 vyrobený společností Kemiholz Co., Ltd.) a 1,82 dílů hmotnostních směsi chemických látek (5% bifenthrinu, 5% 2-nonylfenolu a 90% dalších látek (rozpouštědlo)), kde tento směsný roztok byl připraven podle srovnávacího příkladu 4 v objemu 55 gramu/m .
V souladu s JAS pro standardní překližku bylo provedeno stanovení sběrného poměru této směsi chemických látek. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 8.
Srovnávací přiklad 5
Pro ochranu zadní strany překližky proti působení hmyzu byl na zadní stranu dekorativní překližky s krájenou dýhou aplikován směsný roztok skládající se z 50 dílů hmotnostních vody, 50 dílů hmotnostních formalinchatcheru (Nonfor FC-1 vyrobený společností Kemiholz Co., Ltd.) a 1,82 dílů hmotnostních směsi chemických látek (látka • 9 · 9 · ·· 99 99
99 9 999 · 9 99 9
99 9 99999
99 9 · 9 999999
9 9 9 9 9 9
9999 99 999 9999 99 99
Kemiholzwoody EV-B vyrobený společností Kemiholz Co., Ltd,: 5% bifenthrinu a 95% dalších látek (rozpouštědlo)), kde tento směsný roztok byl připraven podle srovnávacího
O příkladu 4 v objemu 33 gramů/m .
V souladu s JAS pro standardní překližku bylo provedeno stanovení sběrného poměru této směsi chemických látek. Získané výsledky jsou ukázány v tabulce 8.
V tabulce 5 jsou uvedeny následující údaje. Jak vyplývá z příkladného provedení vynálezu, adhesivní přípravek obsahuj ící fenolické sloučeniny v kombinaci s činidly vykazujícími schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní prokázal nižší procentuálně vyjádřený hmotnostní úbytek a tento nižší procentuálně vyjádřený hmotnostní úbytek způsobený poškozením tedy následně znamená, že tento adhesivní přípravek vykázal oproti srovnávacímu příkladu vyšší schopnost odolávat působení termitů.
V tabulce 6 jsou uvedeny následující údaje. Jak bylo zmíněno v příkladném provedení vynálezu, přidáním
2-fenylfenolu ke kombinaci chlorpyrifosu (prostředek typu organického fosfátu omezující působení hmyzu a termitů) a IPBC (prostředek na bázi organického jodu omezující působení plísní u dřeva) dochází k drastickému zvýšení hodnoty sběrného poměru až na přibližně 100%. Na základě výsledných hodnot sběrných poměrů ukázaných v rámci příkladného provedení podle vynálezu je ilustrováno, že nedochází ke tvorbě klatrátů mezi směsí chemických látek a adhesivnim přípravkem a že byla v důsledku dostatečného dispergování dosažena dostatečná účinnost a tím byl také získán dostatečný účinek dokonce i při nižší dávce této • ·· ♦ φ · φ φφφ φφφφ φ φ φφφ ·φ φ φφφ φφφφ směsi chemických látek.
V tabulce 7 jsou uvedeny následující údaje. Jak bylo zmíněno v příkladném provedení vynálezu, přidáním o-fenylfenolu k chlorpyrifosu (prostředek typu organického fosfátu omezující působení hmyzu a termitů) došlo ke zvýšení schopnosti potlačovat působení hmyzu.
V tabulce 8 jsou uvedeny následující údaje. Jak bylo zmíněno v příkladném provedení vynálezu, přidáním 2-nonylfenolu k bifenthrinu (prostředek typu pyrethroidu omezuj ící působení hmyzu a termitů) dochází k drastickému zvýšeni hodnoty sběrného poměru až na přibližně 100%. Na základě výsledných hodnot sběrných poměrů ukázaných v rámci příkladného provedení podle vynálezu je ilustrováno, že nedochází ke tvorbě klatrátů mezi směsí chemických látek a adhesivním přípravkem a že byla v důsledku dostatečného dispergování dosažena dostatečná účinnost a tím byl také získán dostatečný účinek dokonce i při nižší dávce této směsi chemických látek.
Jak tedy bylo ukázáno v rámci popisu tohoto vynálezu, zkombinováním sloučenin fenolického typu s činidly vykazujícími schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní dochází ke snížení procentuálně vyjádřeného hmotnostního úbytku a na základě tohoto nižšího procentuálně vyjádřeného hmotnostního úbytku způsobeného napadením je následně očekávána vyšší schopnost odolávat působeni hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní.
Dále dochází k drastickému zvýšení hodnoty sběrného poměru až na přibližně 100%. V provedení podle vynálezu rovněž nedochází ke tvorbě klatrátů mezi směsí chemických látek a adhesivním přípravkem. Daná směs chemických látek je tedy φφ φφ φ φ φ φ φ · • φ φ φφφ • φ φ φ φ φ
• · • φ φφ φ φ φ φ φ φ φ dostatečným způsobem dispergována a tím je také získán dostatečný účinek. Tato skutečnost tedy značí, že dostatečný účinek může být dosažen dokonce i při nižším objemu chemických látek.
9 99 9 • · · · ·
TABULKA 1 • · · · • · · · « • ·· • · 9 9
9 9
99 9 99 9
Testovaný kus v c. Hmotnost před testem (g) Hmotnost Ρθ testu (g) Hmotn. ztráta (%) Průměr (%)
Příklad 1
Obsah chemických látek 1400g/m3 1 2 3 0,65 0,66 0,67 0,57 0,57 8,84 3,08 3,03 2,99 3,03
Obsah chemických látek 1600g/m3 1 2 3 0,72 0,71 0,71 0,70 0,69 0,70 2,78 2,82 1,41 2,34
Obsah chemických látek 1800g/m3 1 2 3 0,74 0,71 0,74 0,72 0,70 0,73 2,70 1,41 1,35 1,82
Obsah chemických látek 2000g/m3 1 2 3 0,74 0,78 0,71 0,73 0,71 0,70 1,35 1,28 1,41 1,35
Srovnávací příklad 1
Kontrolní 1 2 3 0,70 0,69 0,74 0,36 0,37 0,42 48,57 47,38 43,24 46,40
CTI-2 1400 g/m3 1 2 3 0,74 0,79 0,78 0,71 0,68 0,75 4,05 2,88 3,85 3,59
CTI-2 1600 g/m3 1 2 3 0,77 0,79 0,69 0,74 0,77 0,67 3.90 2,53 2.90 3,11 ’
CTI-2 1800 g/m3 1 2 3 0,78 0,79 0,76 0,78 0,77 0,76 2,56 2,53 2,56 2,55
CTI-2 2000 g/m3 1 2 3 0,79 0,79 0,81 0,78 0,77 0,79 1,27 2,53 2,47 2,09
• · · · ·
TABULKA 2
Dávkování (g/m3) Složka Analytický výsledek (%) Obsah (kg/m3) Teorotický obj ern„ (kg/m3) Sběrný poměr (%)
Příklad 1
IMD 0,0086 0,0432 0,0420 102,9
1400g/m3 IPBC 0,0574 0,2882 0,2882 102,7
OPP 0,0484 0,2430 0,2430 115,7
IMD 0,0100 0,0495 0,0480 103,1
1600g/m3 IPBC 0,0624 0,3008 0,3200 96,5
OPP 0,0508 0,2514 0,2400 104,8
IMD 0,0114 0,0591 0,0540 109,4
1800g/m3 IPBC 0,1694 0,3596 0,3600 99,9
OPP 0,0562 9,2912 0,2700 107,9
IMD 0,0114 0,0622 0,0600 103,7
2000g/m3 IPBC 0,0754 0,4112 0,4000 102,8
OPP 0,654 0,3586 0,3000 118,9
Srovnávací příklad 1
CTI-2 IMD 0,0054 0,0259 0,0420 64,0
1400 g/m3 IPBC 0,0388 0,1935 0,2800 69,1
IF1000 0,0374 0,1665 0,2100 68,8
CTI-2 IMD 0,0062 0,0294 0,0480 61,3
1600 g/m3 IPBC 0,0480 0,2273 0,3200 71,0
IF1000 0,0434 0,2055 0,2400 85,6
CTI-2 IMD 0,0052 0,0287 0,0540 53,1
1800 g/m3 IPBC 0,0382 0,2109 0,3600 55,6
IF1000 0,0336 0,1855 0,2700 68,7
CTI-2 IMD 0,068 0,0355 0,0600 59,2
2000 g/m3 IPBC 0,0460 0,2399 0,4000 60,0
IF1000 0,0438 0,2284 0,3000 76,1
Poznámky: IMD: imidachloprid OPP: o-fenylfenol
TABULKA 3
4 · · 4 44 44 44 • 44 4 444 4 4 44 4
44 4 44444
44 4 4 4 444444
4 4 4 4 4 4 • 444 44 444 4444 44 44
Testovaný kus bez vystavení povětrnostním vlivům opakované vaření
adhesivní pevnost kg/cm2 míra poškození (%) adhesivní pevnost kg/cnr míra poškození (%)
Příklad 1
1400g/m3 13,2 97 10,1 25
1600g/m3 13,5 95 9,9 31
1800g/m3 13,1 93 9,9 24
2000g/m3 13,0 94 10,2 23
Srovnávací příklad 1
Kontrolní 13,4 96 10,3 29
CTI-2 1400 g/m3 13,6 92 9,8 35
CTI-2 1600 g/m3 13,4 95 10,4 25
CTI-2 1800 g/m3 12,9 89 10,1 22
CTI-2 2000 g/m3 13,1 90 9,9 24
TABULKA 4 • Φ ·· · φφ φφ φφ • · · · · · · φ · · · φ φ φφ φ φφφφφ φφ φ* φ φ φ φφφφφφ φφφ φ φ φ φ φφφφ φφ φφφ φφφφ φφ φφ
Průměrné hodnocení pro každý mikroorganismus S D Poznámky
A1 A2 A3 A4 A5 0 0
Příklad 2 0 0 0 0 0
Srovnávací příklad 0 0 1 0 1 2 13
Kontrolní 3 3 3 3 3 15 100
Poznámky:
Α^: Aspergillus niger
Α2: Penicillium funicolosum
Αβ: Rhizopus javanicus
A4: Aureobasidium pullulans
A^: Gliocladium virens
TABULKA 5 • 9 99 * 99 99 99
9999 9999 9999
99 · 99999
99 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 • 999 99 999 9999 99 99
Testovaný kus č. Hmotnost před testem (g) Hmotnost PO testu (g) Hmotn. ztráta (%) Průměr (%)
Příklad 3
1 35,625 34,570 2,96
1600g/m3 2 37,376 36,635 1,98 1,81
3 35,137 34,785 1,00
4 35,937 35,467 1,31
1 37,645 37,345 1,32
2000g/m3 2 35,855 35,351 1,41 1,50
3 37,965 37,448 1,36
4 36,734 36,034 1,91
Srovnávací příklad 3
Kontrolní 1 37,812 11,593 69,34
2 38,020 18,608 57,09 55,42
3 35,520 16,787 52,80
4 37,629 21,660 42,44
FTP 1 15,322 14,681 4,18
1600 g/m3 2 16,021 15,026 6,21 5,39
3 14,691 13,726 6,57
4 15,052 14,361 4,59
FTP 1 15,201 14,644 3,66
2000 g/m3 2 14,751 13,653 5,41 4,96
3 15,625 14,705 5,89
4 14,322 13,625 4,87
• ·
9 9 ·
9 9 9
9· 9 9 9 9
9 *9 99
TABULKA 6
Dávkování (g/m?) Složka Analytický výsledek (%) Obsah (kg/m3) Teorotický objein (kg/m3) Sběrný poměr (%)
Příklad 3
CP 0,0822 0,4072 0,4000 101,6
1600g/m3 IPBC 0,0483 0,2400 0,2400 99,6
OPP 0,0515 0,2400 0,2400 106,3
CP 0,0949 0,5180 0,5000 103,6
2000g/m3 IPBC 0,0572 0,3123 0,3000 104,1
OPP 0,0589 0,3210 0,3000 107,0
Srovnávací příklad 3
CP 0,0500 0,2356 0,4000 58,9
1600 g/m3 IPBC 0,0828 0,3928 0,6400 62,3
CP 0,0623 0,3250 0,5000 65,0
2000 g/m3 IPBC 0,0974 0,5064 0,8000 63,3
Poznámky: CP: chlorpyrifos
OPP: o-fenylfenol
TABULKA 7
Množství generovaného hmyzu Poznámka
Příklad 4 0
Srovnávací příklad 4 30
φφ
I Φ Φ
Β Φ Φ
Φ Β Φ
Φ 4
ΦΦ ΦΦ • · · • · φ • ·· » · φ φ
TABULKA 8
Obsah bifenthrinu (g/m3) Obsah 2-nonylfenolu (g/m··5)
Příklad 5 0,056 0,055
0,051 0,059
0,050 0,051
0,054 0,053
Srovnávací 0,029
příklad 5 0,030 -
Kemiholzwoody 0,031 -
EV-B 0,030 -
ΦΦ . Φ φ

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    99 ·· • · · · φ
    φφφ
    1. Chemická formulace, která je používána při výrobě dřevěných materiálů a dřevěných kompozitních materiálů vyznačující se tím, že obsahuje fenolické sloučeniny a další, jiné než fenolické, sloučeniny vykazující schopnost potlačovat působení hmyzu, basidiomycet, termitů a plísní.
  2. 2. Chemická formulace podle nároku 1 vyznačující se tím, že obsažené fenolické sloučeniny jsou představovány monofenolickými deriváty.
  3. 3. Chemická formulace podle nároku 2 vyznačující se tím, že tímto monofenolickým derivátem je 2-fenylfenol.
  4. 4. Chemická formulace podle nároku 2 vyznačující se tím, že tímto monofenolickým derivátem je 3-methyl-4-chlorfenol.
  5. 5. Chemická formulace podle nároku 2 vyznačující se tím, že tímto monofenolickým derivátem je 2-nonylfenol.
CZ474899A 1999-12-28 1999-12-28 Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů CZ9904748A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ474899A CZ9904748A3 (cs) 1999-12-28 1999-12-28 Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ474899A CZ9904748A3 (cs) 1999-12-28 1999-12-28 Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904748A3 true CZ9904748A3 (cs) 2001-06-13

Family

ID=5468376

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ474899A CZ9904748A3 (cs) 1999-12-28 1999-12-28 Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9904748A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU779920B2 (en) Chemical formulations for incorporation into adhesives used in the production of wooden materials or wood composites
US6416789B1 (en) Synergistic combination of fungicides to protect wood and wood-based products from fungal decay, mold and mildew damage
US11457630B2 (en) Wood preservative formulations comprising isothtazolones which provide protection against surface staining
AU2002239819A1 (en) Synergistic combination of fungicides to protect wood and wood-based products from fungal decay, mold and mildew damage
US20160316754A1 (en) Wood preservative
US4610881A (en) Protective composition with penetrating carrier
BRPI0610265A2 (pt) mistura, processo para produção da mesma, substáncia microbicida para proteção de materiais técnicos, emprego de mistura, processo para proteção de madeira e de materiais à base de madeira, material técnico
US20140147691A1 (en) Wood preservative formulation
CA2622185C (en) Wood preservative composition comprising a boric acid ester
EP0046380A1 (en) Composition for application to a porous substrate, and method of treating timber with it
GB2038636A (en) Wood preservative compositions
WO1996027483A1 (en) Method for preserving wood and other substrates
RU2337934C2 (ru) Применение бифентрина с клеем в древесных материалах
CZ9904748A3 (cs) Chemická formulace pro vpravení do adhesivních prostředků používaných při výrobě dřevěných materiálů nebo dřevěných kompozitních materiálů
NZ724922B2 (en) A wood preservative
NZ718663A (en) A copper-azole wood preservative formulation

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic