CZ9904107A3 - Izolační prvek a způsob jeho výroby - Google Patents

Izolační prvek a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ9904107A3
CZ9904107A3 CZ19994107A CZ410799A CZ9904107A3 CZ 9904107 A3 CZ9904107 A3 CZ 9904107A3 CZ 19994107 A CZ19994107 A CZ 19994107A CZ 410799 A CZ410799 A CZ 410799A CZ 9904107 A3 CZ9904107 A3 CZ 9904107A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
weight
chlorinated paraffin
antimony trioxide
melt
Prior art date
Application number
CZ19994107A
Other languages
English (en)
Inventor
Carsten William Bune
Anders Ulf Clausen
Original Assignee
Rockwool International A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rockwool International A/S filed Critical Rockwool International A/S
Priority to CZ19994107A priority Critical patent/CZ9904107A3/cs
Publication of CZ9904107A3 publication Critical patent/CZ9904107A3/cs

Links

Abstract

Isolační prvek zahrnující vrstvu minerálních vláken majících povlak ve formě vláknitého pásu z polypropylenových vláken připravený tavným zvlákňováním přímo na vrstvě minerálních vláken, přičemž tato vlákna obsahují retardér hoření ve formě směsi oxidu antimonitého a chlorovaného parafínu, přičemž retardér hoření tvoří 15 až 30 hmotnostních % polymerních vláken, a kde hmotnostní poměr oxidu antimonitého k chlorovanému parafinuje v rozmezí 1:3 a 1,5:1.

Description

Oblast techniky
Tento vynález se týká isolačního prvku zahrnujícího vrstvu z minerálních vláken mající povlak ve formě pásu z polypropylenových vláken připravený tavným zvlákňováním přímo na vrstvu minerálních vláken.
Dosavadní stav techniky
Patent USA č. 5 501 872 popisuje rouna z minerálních vláken, která jsou na všech stranách pokryta povlakem z vláken tak jak je to popsáno výše. Tento povlak slouží částečně k tomu, aby učinil manipulaci a dotýkání se roun z minerálních vláken příjemnější než jak je tomu u roun bez povlaku a částečně k snížení uvolňování prachu a částic, včetně vláken, během manipulace a umisťování roun.
Přítomnost povlaku z vláken na výrobku z minerálních vláken zahrnuje nevýhodu, že je nepříznivě ovlivněna vysoká retardace hoření u produktu z minerální vlny. Tloušťka povlaku by tedy měla být co nejtenčí. Tím, že se použije metoda tavného zvlákňování je možné připravit pás velmi tenkých vláken, tj. vláken majících průměr menší než 20 pm za předpokladu, že tavenina, která je v aparátu pro tavné zvlákňování převedena na vlákna, má při teplotě tavení vhodnou viskozitu.
9 « 0 • · * ♦ « · * 9 · · · · · 9 9
Je známo zvyšování retardace hoření polyolefinů přidáváním retardéru hoření ve formě směsi chlorovaného parafinu a anorganické složky, jako je oxid antimonitý.
Patent USA č. 4 440 888 tudíž popisuje tavné lepidlo zahrnující směs modifikované polyetylenové pryskyřice,
lepivost zvyšuj ící pryskyřici a retardér hoření ve formě
kombinace halogenované organické sloučeniny, jako je
chlorovaný parafin a anorganické složky jako je oxid
antimonitý.
U známého adhesiva modifikovaná polyetylenová pryskyřice s výhodou tvoří 25-35 hmotnostních % a retardér hoření 35-65 hmotnostních %, přičemž množství anorganické složky s výhodou obsahuje od 3 do 15 hmotnostních % lepidla.
Rovněž je známo zvyšování retardace hoření polypropylenu přidáním retardéru hoření, který se skládá z 10 hmotnostních dílů oxidu antimonitého a 30 hmotnostních dílů chlorovaného parafinu při poměru 60:40.
Ve snaze zvýšit odolnost povlaku z vláken na isolačním prvku druhu uvedeného v předvýznaku přidáním retardéru hoření do taveniny při tavném zvlákňování a to ve formě známé směsi chlorovaného parafinu a oxidu antimonitého a při známém poměru polypropylenu k retardéru hoření bylo zjištěno, že díky účinku, že se zvýší viskozita, není možné získat pás s požadovanými jemnými vlákny.
Snahy snížit viskozitu taveniny zvýšením její teploty tento problém nevyřešily, protože použití teplot taveniny překračujících 200 °C vede k započetí rozkladu chlorovaného parafinu.
· · · · · · * « · • · · · · · » · · < < « ··*♦ · · · 4' · « • · · ·· · · » ··« ·» t ·♦»♦ · · < « ·« ·· 9' f ··«· ·· »r
Intenzívním výzkumem se zjistilo, že použitím jiných poměrů polymeru k retardéru hoření a anorganických složek retardéru hoření k organickým složkám se dá získat tavenina, která má viskozitu při teplotě tání nad 180 °C, která při tavném zvlákňování dovoluje vytvoření pásu velmi jemných vláken, tj. vláken majících tloušťku vlákna pod 20 pm.
Podstata vynálezu
Isolační prvek podle vynálezu má pás, který se skládá z vláken obsahujících retardér hoření ve formě směsi oxidu antimonitého a chlorovaného parafinu, přičemž retardér hoření tvoří 15 - 30 hmotnostních % vláken a přičemž hmotnostní poměr oxidu antimonitého k chlorovanému parafinu je v rozmezí 1:3 a 1,5:1.
vláken a chlorovaným z takovéto
U zvláště výhodného provedení isolačního prvku podle vynálezu se retardér hoření skládá z asi 20 hmotnostních % polymerních hmotnostní poměr mezi oxidem antimonitým a je kolem 1:1. Tavenina připravená při teplotě 180-240 °C viskozitu odpovídající indexu toku taveniny podle ASTM 1238-95 od 200600 g/10 min. a je vhodná pro přípravu pásu tenkých vláken s použitím komerčně dostupného zařízení na tavné zvlákňování.
parafinem směsi má
Chlorovaný parafin je s výhodou parafinový vosk obsahující od 40 do 75 hmotnostních % chloru.
Vrstva minerálních vláken se s výhodou skládá z minerálních vláken nebo ze struskových vláken, ale může být též vyrobena !
i ze skelných vláken nebo jiných syntetických anorganických !
vláken. !
• · ·
Vrstva minerální vlny je s výhodou ve formě rouna nebo deskovité rohože, které mají dva hlavní povrchy (horní a spodní povrch) a boční a koncové povrchy.
Vrstva minerálních vláken může mít v závislosti na zamýšlené oblasti použití formě pásu, listu nebo trubice, např. trubky.
také jiné formy
např. může být ve
trubice na isolaci
Když j e zahrnuj e povrchy, povlakem vrstva minerálních vláken ve formě rouna, které horní a dolní hlavní povrch a boční a koncové je s výhodou opatřena na všech šesti stranách
Vynález se dále týká způsobu přípravy isolačního prvku, který zahrnuje vrstvu z minerálních vláken s povlakem ve formě vláknitého pásu polypropylenových vláken, přičemž je pro tento proces charakteristické to, že se na vrstvě minerálních vláken vytvoří přímým nanášením povlak tavným zvlákňováním taveniny polypropylenu obsahujícího retardér hoření ve formě směsi oxidu antimonitého a chlorovaného parafinu, kde retardér hoření představuje 15-30 hmotnostních % taveniny polypropylenu a hmotnostní poměr oxidu antimonitého k chlorovanému parafinu je v rozmezí od 1:3 do 1,5:1.
Propylen má tendenci rozkládat se během procesu tavného zvlákňování a u upřednostňovaného provedení způsobu podle vynálezu se do taveniny polypropylenu zabuduje jeden nebo více antioxidantů. Upřednostňovaný antioxidant je komerčně dostupný pod obchodním názvem Irganox B561 FF (C) a skládá se z 80 % tris(2,4-di-tercbutylfenyl)fosfátu a 20 % pentaerythritoltetrakis(3(3,5-di-tercbutyl-4-hydroxy)propionátu.
• · «· · · * · · • · · · · · • · · · · ····· · « · · · c · · · · · · ·« « · ······· · ·
Antioxidant se s výhodou používá v množství od 0,1 do 1 hmotnostních % vztaženo na taveninu polypropylenu.
Rovněž může být výhodné zabudovat do taveniny polypropylenu stabilizátor, s výhodou ve formě mýdla kovu, jako je stearan Ca.Zn, Vhodný Ca.Zn stearanový stabilizátor je komerčně dostupný pod obchodním názvem Irgastab CZ 2000. Stabilizátor je s výhodou použit v množství 0,1-1 hmotnostních % vztaženo na taveninu polypropylenu.
Když je vrstva minerálních vláken ve formě rouna a zahrnuje horní a dolní hlavní povrch jakož i dva boční povrchy a dva koncové povrchy, je zvláště výhodné opatřit povlakem všech šest stran. Zhotovení takto zcela zapouzdřujícího povlaku může probíhat opatřením povlaku na každém z povrchů postupně nebo provedením povlaku na dvou protilehlých površích současně.
V případě postupného opatřování povrchů povlakem se dává přednost použití trysek pro tavné zvlákňování, které jsou umístěné podél dopravní trasy pro rouna z minerálních vláken. Použité trysky mohou být umístěny vzájemně přesazené ve směru pohybu rouna minerálních vláken a na jeho protilehlých stranách jak vertikálně tak horizontálně.
Trysky pro nanášení povlaků na bočních a koncových površích rouna mohou být také umístěny na stejné straně dopravní trasy, která v tomto případě může zahrnovat prostředek pro obracení roun kolem vertikální osy během jeho dopravy.
Zvláště vhodné procesy vrstvách z minerálních patentových přihláškách a trysky vláken DK97/00612 pro vytváření povlaků na jsou popsány v dánských a DK97/00613.
• ·
Průmyslová využitelnost
Isolační prvky podle tohoto vynálezu se dají použít pro tepelnou nebo protipožární izolaci nebo ochranu nebo pro snížení či regulaci hluku.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je dále popsán na následujících příkladech:
Příklad 1
Rouno z minerálních vláken, mající rozměry 90 x 60 x 10 cm a hustotu 30 kg/m3 bylo pokryto na všech šesti stranách vrstvou vláken procesem tavného zvlákňování taveniny skládající se ze 2 hmotnostních dílů polypropylenového homopolymeru, 0,25 hmotnostních dílů oxidu antimonitého a 0,25 hmotnostních dílů chlorovaného parafinu, tj . chlorovaných alifatických uhlovodíků obsahujících 72 % chlóru (obchodní název Hordaresin NP70, prodává firma Hoechst).
Viskozita taveniny při 220 °C odpovídala hodnotě indexu toku taveniny 363 g/10 min a získaná vlákna měla tloušťku asi pm.
Příklad 2
Rouno z minerálních vláken mající stejné rozměry a hustotu, jak je to uvedeno v příkladu 1 bylo pokryto na všech šesti stranách vrstvou vláken procesem tavného zvlákňování z taveniny skládající se z 79,3 hmotnostních % polypropylenového homopolymeru, 10 % chlorovaných alifatických uhlovodíků obsahujících 72,2 hmotnostních % chloru (obchodní název Hordaresin CH 171 F) , 10 hmotnostních % oxidu antimonitého, ···· · · ··· • ·· ·· · · · ···· __ 7 _ ···· · · · • ·· ·· ······· * · *
0,5 hmotnostních % antioxidantu (Irganox B561 FF(C) a 0,2 hmotnostních % stabilizátoru ve formě Ca.Zn stearanu (Irgastab CZ 2000) .
Přítomnost antioxidantu a stabilizátoru umožňovala zvýšení teploty při tavném zvlákňování na asi 230 °C bez podstatného rozkladu nebo vytváření spečenin a díky odpovídajícímu snížení viskozity se získala vlákna mající tloušťku pod 10 pm.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Isolační prvek zahrnující vrstvu minerálních vláken mající povlak ve formě vláknitého pásu z polypropylenových vláken připravený tavným zvlákňováním přímo na vrstvě minerálních vláken vyznačující se tím, že se pás skládá z vláken obsahujících retardér hoření ve formě směsi oxidu antimonitého a chlorovaného parafinu, přičemž retardér hoření tvoří 15-30 hmotnostních % polymerních vláken a kde hmotnostní poměr oxidu antimonitého k chlorovanému parafinu je v rozmezí 1:3 a 1,5:1.
  2. 2. Isolační prvek podle bodu 1 vyznačující se tím, že retardér hoření představuje asi 20 hmotnostních % vláken a že hmotnostní poměr oxidu antimonitého k chlorovanému parafinu je kolem 1:1.
  3. 3. Isolační prvek podle bodu 1 nebo 2 vyznačující se tím, že chlorovaným parafinem je parafinový vosk s obsahem chloru 45 až 75 hmotnostních %.
  4. 4. Způsob přípravy isolačního prvku zahrnujícího vrstvu minerálních vláken majících povlak ve formě vláknitého pásu z polypropylenových vláken vyznačující se tím, že spočívá v tavném zvlákňování taveniny polypropylenu obsahující retardér hoření ve formě směsi oxidu antimonitého a chlorovaného parafinu, přičemž retardér hoření tvoří 15 až 30 hmotnostních % polypropylenové taveniny a hmotnostní poměr oxidu antimonitého k chlorovanému parafinu je mezi 1:3 a 1,5:1, přičemž povlak je vytvářen na vrstvě minerálních vláken přímým nanášením.
  5. 5. Způsob přípravy podle bodu 4 vyznačující se tím, že se použije polypropylenová tavenina obsahující antioxidant.
  6. 6. Způsob přípravy podle bodu 5 vyznačující se tím, že se antioxidant používá v množství od 0,1 do 1 hmotnostního % polypropylenové taveniny.
  7. 7. Způsob přípravy podle bodu 4 vyznačující se tím, že se použije polypropylenová tavenina obsahující stabilizátor, s výhodou v podobě mýdla kovu.
  8. 8. Způsob přípravy podle bodu 7 vyznačující se tím, že se použije stabilizátor v množství od 0,1 do 1 hmotnostního % polypropylenové taveniny.
CZ19994107A 1998-05-28 1998-05-28 Izolační prvek a způsob jeho výroby CZ9904107A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994107A CZ9904107A3 (cs) 1998-05-28 1998-05-28 Izolační prvek a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994107A CZ9904107A3 (cs) 1998-05-28 1998-05-28 Izolační prvek a způsob jeho výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904107A3 true CZ9904107A3 (cs) 2000-12-13

Family

ID=5467693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994107A CZ9904107A3 (cs) 1998-05-28 1998-05-28 Izolační prvek a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9904107A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2614010C (en) Reinforcing strands and composites having improved fire resistance
US6309746B1 (en) Halogen-free fire-retarding composition, yarn fire-retarded with the latter and fire-resistant textile structure comprising such yarns
US5837621A (en) Fire resistant glass fiber mats
AU660502B2 (en) Plastic article having flame retardant properties
US5300167A (en) Method of preparing a nonwoven web having delayed antimicrobial activity
CA2116608C (en) Nonwoven fabrics having durable wettability
EP0936198B1 (en) High temperature resistant glass fiber composition and a method for making the same
US5344862A (en) Thermoplastic compositions and nonwoven webs prepared therefrom
EP1743060A2 (en) Flame resistant fibrous insulation and methods of making the same
AU708151B2 (en) A polyolefin composition, process for coating metallic surfaces using said composition and metal pipes coated by said process
US5283023A (en) Method of imparting delayed wettability to a nonwoven web
US10457814B2 (en) Aqueous binder composition for fibres and fibrous products produced
DE60031567T2 (de) Schichtstoffstruktur zur verwendung als flüssigkeitsundurchlässige feuchtdampfdurchlässige membran
CZ9904107A3 (cs) Izolační prvek a způsob jeho výroby
AU670459B2 (en) Improved surface segregation through the use of a block copolymer
EP0984999B1 (en) An insulating element and a process for the preparation thereof
EP2658912B1 (fr) Composition ignifuge aqueuse pour mat a base de fibres minerales, et mats obtenus
EP0805752B1 (de) Flächenartiges verbundisoliermaterialsystem und verfahren zu dessen herstellung
CN113272486A (zh) 阻燃非织造纤维幅材
KR20040022101A (ko) 난연성 섬유 및 그 제조방법
EP0162391A3 (de) Vliesstoff zur Herstellung flammfester Dachbahnen
WO2023126320A1 (en) Article comprising an object and a layer
EP3592815B1 (en) Thermal insulation materials
JPH0351354A (ja) 鉱物繊維複合物
EP0209712A2 (de) Bahnenmaterial für eine Dachunterlage

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic