CZ9900046A3 - Half-finished product for making operating tools and process for producing thereof - Google Patents

Half-finished product for making operating tools and process for producing thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ9900046A3
CZ9900046A3 CZ4699A CZ4699A CZ9900046A3 CZ 9900046 A3 CZ9900046 A3 CZ 9900046A3 CZ 4699 A CZ4699 A CZ 4699A CZ 4699 A CZ4699 A CZ 4699A CZ 9900046 A3 CZ9900046 A3 CZ 9900046A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
magnesium
finished product
reaction mixture
components
caprolactam
Prior art date
Application number
CZ4699A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ291115B6 (cs
Inventor
Frantisek Ing Pecha
Jaroslav Ing Csc Boruta
Miroslav Ing Kadlec
Original Assignee
Rim Tech A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rim Tech A S filed Critical Rim Tech A S
Priority to CZ199946A priority Critical patent/CZ291115B6/cs
Publication of CZ9900046A3 publication Critical patent/CZ9900046A3/cs
Publication of CZ291115B6 publication Critical patent/CZ291115B6/cs

Links

Landscapes

  • Mounting, Exchange, And Manufacturing Of Dies (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká polotovaru pro zhotovení provozních nástrojů, zejména forem (např. pro tváření plechů) a dále způsobu výroby tohoto polotovaru.
Dosavadní stav techniky
V současné době existuje řada známých metod, systémů a materiálů na výrobu provozních nástrojů např. lisovacích forem na tváření plechů. Z pohledu materiálů použitých pro výrobu těchto nástrojů lze stávající stav rozdělit takto:
a) velkosériové nástroje (sto tisíc až miliony cyklů) - jako materiál se používá téměř výhradně ocel. Dlouhá životnost nástrojů (především forem), přesnost a možnost řešení komplikovaných tvarů je podmíněna dlouhou dobou výroby, vysokými náklady na výrobu nástrojů a náročnou manipulací s nimi z důvodu vysoké hustoty materiálu.
b) prototypové až středně sériové nástroje (jednotky až desítky tisíc cyklů) - je používána široká škála materiálů s cílem získat nástroje levnější, rychleji vyrobitelné a lehčí než umožňuje výroba z oceli. Zde se uplatňuje řada materiálů - např. šedá litina, různé slitiny kovů např. měkké lehce tavitelné materiály typu Zamac, lisované kompozity na bázi textilu a pryskyřic, hliník, dřevo, různé pryskyřice s velkou škálou plniv až po tvrdé přírodní dřevo. Jelikož používané materiály se značně liší svými vlastnostmi, jsou pro danou aplikaci vybírány většinou na základě preference konkrétního parametru daného lisovacího nástroje. Obecně sledované parametry jsou zejména doba dodání, cena nástroje, životnost (počet lisovacích cyklů), nároky tvarového řešení, hloubka tahu (tření materiálu), opotřebení, použitá technologie výroby výlisků atd. Častým nedostatkem známých materiálů vhodných pro prototypové nářadí jsou ekologické aspekty. Většina z nich je buď nerecyklovatelná (např. materiál textgumoid a materiály na bázi pryskyřic) nebo jinak závadná např. tím, že při obrábění uvolňují jedovaté výpary a vzniká množství lehkého nepříjemného prachu nebo tím, že materiál obsahuje vysoké množství nebezpečných látek, jako je kadmium, olovo apod. Např. recyklace (znovupřetavení a odlití) jednoho z typických představitelů prototypových forem materiálu Zamac dnes vyžaduje speciální hygienicky sledované slévárny a očekává se stálé zpřísňování pravidel na práci s podobnými materiály.
Jedním z nejlevnějších a nejrychlejších způsobů výroby nástrojů je obrobení polotovaru na bázi tvrdého dřeva či „umělého dřeva,, podle CAD modelu. Takto vyrobené nástroje se ale vyznačují velmi nízkou životností, omezenou možností tvarového řešení, nestálostí tvaru, malou pevností (použitelné pouze pro tenké plechy ), možností použití jen pro některé lisovací technologie atd. Principielně je možné si představit takový materiál pouze v malém segmentu prototypové výroby.
Velmi často používaným způsobem výroby prototypových nástrojů, zejména v automobilovém průmyslu, je jejich výroba z lehce tavitelných kovových slitin typu Zamac. Výhodou je možnost recyklace obrobeného materiálu a rychlost obrábění, nevýhodou pak složitý proces výroby (je nutná speciální slévárna), nízká životnost forem a zejména již zmíněné ekologické aspekty.
Na druhé straně spektra, tzn. v aplikacích pro nástroje na střední série je použití odlitků z šedé litiny. Nářadí se svými vlastnostmi blíží nářadí ocelovému - jeho výhodou je vyšší životnost nářadí a nevýhodou vysoké náklady na výrobu, dlouhá doba výroby a značná hmotnost nástroje.
Významným parametrem z hlediska hloubky i kvality tahu je koeficient tření materiálu, o životnosti formy a možných způsobech použití významně rozhoduje jeho houževnatost.
Za významnou je ale třeba považovat i maximální velikost monolitu materiálu. Např. při použití textgumoidu je nezbytné polotovar vyrobit lepením z desek, které se musí před slepením povrchově obrobit. Při zvážení všech aspektů jde nejenom o operaci nákladnou ale i ekologicky a zdravotně nebezpečnou. A to tím spíše, že častým výrobním požadavkem jsou bloky, jejichž rozměry se pohybují i v několika metrech.
Z hlediska požadavků na aplikační vlastnosti nástrojů a tím i na výběr použitelného materiálu je základním kritériem požadovaná sériovost budoucí aplikace. Podle počtu kusů výrobků, které mají být nástrojem vyrobeny jsou většinou rozlišovány: :
a) nástroje pro prototypové série - nej častěji používány v automobilním průmyslu pro osobní automobily. Zde základním požadavkem bývá rychlost dodání nástroje, schopnost vyrobit na jedné formě i složité díly, životnost nástroje v desítkách lisovacích cyklů a přijatelná cena.
b) nástroje pro středně sériovou produkci - nej častěji jsou používány v leteckém průmyslu a při výrobě nákladních a speciálních automobilů. Zde je naopak kladen hlavní důraz na ekonomiku výroby, počet lisovacích cyklů bez opotřebení, přesnost dodržení tvaru v čase a doba dodání nástroje.
Popisované aspekty problematiky lisovacích nástrojů jsou dobře známy a hledání vhodných materiálů a postupů výroby nástrojů patří k současným hlavním směrům ve vývoji provozních nástrojů pro menší série.
V posledních letech se vyskytla i nová řešení, která se pokusila pro danou aplikaci uplatnit zcela netradiční materiály - např. termoplasty či materiály připravené přímou syntézou ve formě.
V tomto směru je přínosný např. postup dle patentové přihlášky SRN 19507017. Při tomto postupu se do odlévací (licí) formy s otevřenou horní stranou společně nalije kaprolaktam s prepolymerem, sestávajícím z roztoku kaprolaktamu s radikálovými skupinami, s acylovými skupinami a radikálovými skupinami polyoxypropylenu. Jako katalyzátor se použije v kaprolaktamu rozpuštěný bromid hořečnatý. PolymeraČní reakcí výše uvedených komponent vznikne tvarovaný polotovar, který se pak následně opracuje do požadovaného tvaru příslušného nástroje (formy). Přihlašovatel této přihlášky dokladuje výhodnost použití takto vyrobených polotovarů pro aplikace zejména v leteckém, kosmickém nebo automobilovém průmyslu pro řadu přípravků jako jsou formy, nástroje, nářadí, ohýbací formy atd.
Nedostatkem tohoto postupu je ale technologická omezenost při přípravě bloku (sleduje pouze odlévání do otevřené formy s následným mícháním složek) a zejména pak složení reakční směsi, umožňující pouze nízkou konverzi při polymerací. Z tohoto důvodu ani materiál vyrobený dle příkladové části výše uvedené patentové přihlášky nemá zdaleka vlastnosti, které jsou pro výrobu provozních nástrojů optimální.
Podstata vynálezu
K odstranění výše uvedených nedostatků přispívá polotovar pro zhotovení provozních nástrojů, zejména forem na tváření plechů, podle vynálezu. Podstata vynálezu spočívá vtom, že tento polotovar je tvořen alespoň jedním monolitickým blokem na bázi polyamidu-6, který je modifikován až 40 % hmotnostními elastomeru a je reakčním produktem polymerace monomerní násady obsahující jako základní složky 6-kaprolaktam, precursor modifikačního elastomeru a alespoň jednu sloučeninu vybranou ze skupiny zahrnující bromlaktamát hořečnatý, chlorlaktamát hořečnatý a laktamát hořečnatý.
Modifikačním elastomerem může být s výhodou terminovaný polyéter, např. polyoxipropylén.
Monolitický blok může mít přímo podobu monolitického předtvarku, který je tvarově podobný výslednému provoznímu nástroji, při čemž z hlediska rozměrového obsahuje přídavky na obrobení.
V jiné modifikaci může mít polotovar podobu předtvarku, který je tvarově podobný výslednému provoznímu nástroji s přídavky na obrobení a je sestaven z navzájem spojených menších monolitických bloků.
• · ·· ·· · 99 99 • · · 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 99 · · · ·«·· • · · · · · · 9 9 999 ··· ······· · · 4
Pro úpravu užitných vlastností může materiál monolitického bloku s výhodou obsahovat anorganické plnivo (v množství až do 60 % hmotnostních), případně přísadu pro snížení koeficientu tření, zejména grafit nebo olej.
Pro dosažení speciálních vlastností v lokálních oblastech mohou být také ve struktuře monolitického bloku zabudovány zálisky z jiných materiálů než je elastomerem modifikovaný polyamid-6, většinou z kovů.
Podstata způsobu výroby polotovaru podle vynálezu spočívá v tom, že se nejprve odděleně připraví dvě složky reakční směsi, při čemž první z nich obsahuje jako základní komponenty směs
6-kaprolaktamu a precursoru modifikačního elastomeru a druhá směs 6-kaprolaktamu a katalyzátoru, jímž je alespoň jedna sloučenina vybraná ze skupiny zahrnující bromlaktamát hořečnatý, chlorlaktamát hořečnatý a laktamát hořečnatý. Obě připravené složky reakční směsi se pak přivedou do formy, v níž proběhne polymerace za vzniku monolitického bloku modifikovaného polyamidu-6.
Z hlediska praktického provedení způsobu jsou možné jeho následující modifikace:
a) složky reakční směsi se přivedou odděleně do otevřené formy, v níž se následně smíchají a spolu reagují,
b) složky reakční směsi se nejprve smíchají a potom přivedou do otevřené formy, v níž spolu reagují,
c) složky reakční směsi se v procesu reaktivního vstřikování (RIM) smíchají a vstřikují do uzavřené formy.
Vlastní aniontová polymerace probíhá pak s výhodou tak, že se do 10 minut od přivedení obou složek reakční směsi do formy dosáhne alespoň 90%-ní konverze polymeraění reakce .
Polotovary podle vynálezu mají řadu vlastností, které přinášejí významné výhody jak při výrobě nástrojů z nich, tak i v procesech aplikace těchto nástrojů (při lisování či jiné technologii). Další nespornou výhodou řešení dle vynálezu je možnost změny druhu a koncentrace modifikaěních složek a tím i možnost významného ovlivnění vlastností výsledných polotovarů a následně i vlastností nástrojů z nich vyrobených. Např. pro zvýšení houževnatosti je možno zvýšit obsah elastomerní modifikační složky až na 40% hmotnostních. Pro snížení koeficientu tření lze, jak již bylo naznačeno, přidávat aditiva jako je grafit, olej atd. Pro zvýšení tuhosti a ovlivnění tepelných vlastností je možno použít anorganické plnivo až do koncentrace 60 % hmotnostních.
ti ii 99 9 99 99
9 9 9 9 9 99 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 9
99 999 9 9 9 999 999
9 9 9 9 9 9 · 9
99 99 999 99 99
Zásadním rozdílem proti materiálu připravenému podle patentové přihlášky SRN 19507017, která je z hlediska principu řešení výše specifikovanému vynálezu nejbližší, je použitý katalytický systém při polymeraci polymerační směsi. Použitím katalyzátorů jako je například bromlaktamát hořečnatý nebo chlorlaktamát hořečnatý vznikne materiál se zásadně lepšími vlastnosti ve všech sledovaných parametrech než při použití katalyzátoru bromidu hořečnatého, uvedeného v citované patentové přihlášce. V řadě případů se jedná až o řádové zlepšení hodnot vlastností z hlediska sledované aplikace.
Způsob přípravy polotovaru podle vynálezu je dále charakteristický tím, že tlak ve formě (uzavřené ěi otevřené) je maximálně v jednotkách barů a vlastní polymerace probíhá v řádu jednotek minut. Toto je jeden z dalších podstatných přínosů ve srovnání se známými metodami.
Z pohledu provozních nástrojů z polotovaru zhotovených je zásadním přínosem:
1) vysoká houževnatost a rázová odolnost - nástroje nejsou křehké, je možné je použít pro všechny typy lisů. Detaily tvarů se nesnadno poškodí, nářadí má velkou životnost (až 10.000 zálisů). Materiál polotovaru dává možnost poměrně velké tvarové rozmanitosti, je vhodný např. pro zaklepávací přípravky a další nářadí namáhané rázy. Při časté výměně nářadí není kritická přesnost usazení (nářadí se po deformaci vrátí do původního stavu).
2) Vysoká pevnost - materiál je použitelný pro velké tloušťky tvářených plechů (až 3 mm) a pro technologie s vysokými tlaky.
3) Vysoká odolnost k opotřebení - vysoká životnost forem bez tvarových změn.
4) Nízká hustota - nářadí je lehké (7 x lehčí než ocel, 2,3 x lehčí než hliník)
5) Nízký koeficient tření - je možné provádět hluboké tahy na jednom nářadí (v řadě případů není nutné postupné tažení). Možnost použití pro široký sortiment plechů (např. plechy na bázi hliníku vykazují snadnou tvarovatelnost).
6) Dobrá opracovatelnost - materiál se velmi snadno obrábí jak ve fázi hrubování, tak i příjemném o obrábění a dočišťování povrchu, což je přínosné zejména pro ekonomiku výroby nářadí.
7) Možnost výroby velkých bloků (technologie umožňuje vyrábět bloky o hmotnosti několika tun. V případě požadavku polotovarů přesahujících výrobní možnosti je možno zhotovit větší polotovary slepováním bloků.
8) Snadné lepení a opravy - existuje řada lepidel vhodných pro spojování menších bloků, vkládání segmentů, lepení různých materiálů, oprav chyb při obrábění atd.
9) Způsob výroby z těchto bloků patří k nejrychlejší metodě pro výrobu nářadí - obrábění dle CNC modelu.
• · · · · · • · ·· · · • · · * · · 9
9 9 9 9 9
99 99
9 9 9
9 9 9
999 99 9
9
99
10) Recyklovatelnost nepotřebných forem a technologického odpadu.
11) Netoxické výpary při obrábění.
12) Možnost vkládání různých vložek a insertů již v procesu výroby polotovaru.
13) Možnost výroby předtvarků více méně blízkých konečnému tvaru (zlepšení ekonomiky výroby)
Příklady provedení vynálezu
K bližšímu objasnění podstaty vynálezu slouží následující příklady:
Příklad 1
V tomto příkladu jsou shrnuty materiálové vlastnosti polotovaru pro zhotovení provozních nástrojů, tvořeného monolitickým blokem na bázi polyamidu-6, který je modifikován 10% hmotnostními elastomerní modifikační složky - terminovaného polyoxipropylénu:
Vlastnost Metoda Jednotka materiál s 10% modifika- ční složky *
Měrná hmotnost DIN 53479 g/cm3 1.16
Bod tání DSC °C 214
Tvrdost DIN 53505 Shore D 80
Pevnost v tahu DIN 53455 MPa 55
Modul v tahu DIN 53457 MPa 2450
Modul v ohybu DIN 53452 MPa 2550
Odolnost k obrušování NCT m3/Nm 10
Koeficient tření olejem upravený povrch 0,08
* Tyto hodnoty jsou průměrné a pro určitý způsob polymerace a míchání se mohou měnit i ve značném rozsahu.
·· »* ··
9 9 · 9 9 • · ·· · · • · · · » · ·
9 9 9 9 9
99 99
99
9 9 9 • · · · • 999 999
9
99 99
V dalších dvou příkladech jsou uvedeny modifikace způsobu výroby podle vynálezu pro proces reaktivního vstřikování (RIM) do uzavřené formy a reaktivního odlévání (do otevřené formy). Připravovaný blok má v obou případech hmotnost 40 kg a tvar kvádru. Jako výrobní zařízení je u obou modifikací způsobu použit stroj firmy Krauss Maffeí typ KKH 20/20. Pro lití do otevřené formy jsou však výhodnější stroje jiné konstrukce.
Odlévací (licí) formy pro výrobu bloků mohou být vyrobeny z různých materiálů např.: ocel, tvarovatelný (obrobitelný) hliník, hliníková slitina, šedá litina, silikon, slitina typu „Zamac,,.
Příklad 2 - Výroba bloku procesem reaktivního vstřikování (RIM) do uzavřené formy
V první fázi se ve dvou oddělených tancích připraví dvě složky reakční směsi:
Složka 1 (Tank A):
6-kaprolaktam 80 % hmotnostních prepolymer na bázi funkčně terminovaného polyoxipropylénu 20 % hmotnostních
Teplota směsi v tanku A je 85°C.
Složka 2 (Tank B)
6-kaprolaktam 97,6 % hmotnostních bromlaktamát hořečnatý 2,4 % hmotnostních
Teplota směsi v tanku B je 90 °C.
Směs obou připravených složek se nastříkne do formy o teplotě 125 °C, při směšovacím tlaku složek 15 barů.
Po uplynutí 15 min. od nástřiku složek do formy je polymerace skončena, hotový momolitní blok elastomerem modifikovaného polyamidu-6 vyjmut z formy a následně temperován v sušárně při 90 °C po dobu 12 hodin.
φ« ·* ·* · • · · 9 9 9 99
9 99 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
99 99 999
99 • Φ 9 Φ
Φ 9 9 Φ
9·· 99» • · ·· 99
Příklad 3 - Výroba bloku procesem reaktivního odlévání do otevřené formy
Pro ilustraci výhodnosti řešení dle vynálezu byl aplikován postup obdobný postupu dle patentové přihlášky SRN 19507017 s tím, že v našem případě jsou možné postupy jak lití hotové směsi do forem tak i míchání složek až ve formě. Základním rozdílem však bylo použití katalyzátoru na bázi bromlaktamátu hořečnatého a to v množství 1,2 % hmotnostních na hmotnost celé reakční násady.
Obě složky reakční směsi jsou obdobného složení a jsou připravovány obdobně jako v příkladu č. 2 ve dvou oddělených zásobnících z nerezavějící oceli. Suroviny jsou ohřátý pod inertní dusíkovou atmosférou v závislosti na. svém složení na teplotu cca 130 °C. Otevřená odlévací (licí) forma je vyrobena v tomto případě z hliníkové slitiny.
Do formy předehřáté na teplotu 120 °C se po dobu 30 s nalévají obě reakční složky. Nalévání materiálu probíhá takovou rychlostí, aby se zabránilo (předčasné) polymeraci materiálu a rovněž aby se zabránilo vytváření slupky (povlaku, filmu) nebo vrstvení v materiálu během procesu plnění.
Po uplynutí 15 min. od nalití surovin do formy je polymerace skončena a monolitní blok se vyjme z formy. Po vyjmutí se uloží do temperačního přípravku a v řízeném režimu se ochlazuje, aby se zabránilo jeho případným deformacím. Zpolymerovaný monolitní blok může být napěněn v horní zóně. Tento úsek (část) polotovaru se následně opracuje.
Monolitní bloky vyrobené tímto způsobem se vyznačovaly houževnatostí, rázovou odolností a charakterem výrazně vhodnějším pro danou aplikaci než bloky polymerované za použití bromidu hořečnatého jako katalyzátoru.
Průmyslová využitelnost
Provozní nářadí vyrobené podle vynálezu lze s výhodou použít v následujících oblastech průmyslu, technologiích a aplikacích:
1) použití v leteckém a kosmickém průmyslu:
a) formy vyrobené z materiálu podle vynálezu se chovají podobně jako formy z kovu určené k výrobě následujících druhů obrobků metodou středního a hlubokého tažení:
- ohýbací prvky pro olejolisy (Becker) ·· ·· • · · · • · · · • ··· ··· • 9 ·
- ohýbací prvky pro gumolisy (Pacific)
- hluboké tažení mechanickými a/nebo hydraulickými lisy (Muller) - tažení v padacích lisech (s volným pádem)
- formy pro tažení (tažidla, protahovadla) pro lisy Sheridan
b) frézovací nástroje:
vzhledem k tomu, že je možné předtvarovat relativně velké dílce (obrobky) a tak dosáhnout snížení hmotnosti i nákladů, je tento materiál zvlášť vhodný pro výrobu frézovacích nástrojů. Při dosažení tlaku 13 kg/cm2 a potřebné rozměrové stability, lze z tohoto materiálu vyrábět jakýkoliv druh nástrojů pro běžné obráběcí stroje. Vzhledem k nutnosti zachování velké rozměrové stability mohou být frézovací nástroje (frézy) vyztuženy jen nepatrným procentuálním přídavkem skleněných vláken
c) dvoustranně působící nástroje pro tažení (tažidla, protahovadla)
Pozitivní a negativní forma (horní a dolní zápustka) odpovídají svým tvarem a výrobou běžnému tažidlu (protahovádiu). Razník opatřený brzdnými žebry se bude chovat stejně jako v jiné kovové zápustce (matrici, tvárnici), pokud jde o tvorbu záhybů, zvlnění okrajů, mazání, nárazů, a dalších zvláštností.
Běžně lze provádět tvarování tahem o více než 150 mm, zejména u aerodynamických kiytů a náběhových a úchytných hran. Přitom je možno vycházet z předtvarováných dílů s konstantní zvětšenou tloušťkou 8 -10 mm. Větší rozměr (nadměrek) dovolí v krátkém čase hrubé opracování a dohotovení.
2) použití v automobilním průmyslu:
a) výroba zařízení, nástrojů, nářadí/forem pro předsérie
Zápustky (tvárnice, matrice, lisovnice) pro tažení, ale také pro tlačení (ražení) je také možné vyrobit způsobem podle vynálezu. Konstrukce forem je běžná pro zápustky s oboustranným působením: horní a dolní zápustka je z plastu a pohyblivý lisovník (razník, průtažník) je podle pevnostních požadavků zápustky veden přes lišty nebo sloupky z polyamidu.
Na základě své hustoty (1,16) činí hmotnost zápustky jen asi třetinu hmotnosti zápustek vyrobených z hliníku a jen asi sedminu hmotnosti těch, které jsou vyrobeny z oceli. Změny/modifikace tvarových dílů lze provádět velmi snadno.
Tato technika je velmi pohodlná a nákladově výhodná pro všechny druhy a typy konstrukčních dílů pro zkoušky deformace při nárazu (Crash-Test) a rovněž při provádění změn z estetických nebo bezpečnostních důvodů. Takto zhotovené zápustky umožňují již ve fázi vývoje a konstrukce získat obrobky a tvarované dílce, aniž je třeba měsíce čekat, než jsou k dispozici definitivní zápustky pro velké série od příslušného specializovaného výrobce.
b) výroba forem pro předběžně zhotovované konstrukční díly - tento případ nastává při výrobě:
- konstrukčních (stavebnicových) a názorných vizuálních modelů pro kontrolu výrobních nebo montážních linek,
- forem pro změny, úpravy, modifikace dílců, které jsou již sériově vyráběny, např. posuvné (stahovací střechy, umístění větracích prvků do kapot motorů a všeobecně pro všechny takové dílce malých a středních sérií, které je třeba proti předcházejícím dílcům nějak upravit.
- podávačích, záchytných ramen a podobných prvků podléhajících opotřebení, které slouží pro dopravu a nebo posun desek/plechů během jejich procesu svařování nebo vysekávání.
V mnohých případech se doporučuje vyrobit pro určité díly malou sérii, aby tak bylo možné zkrátit dobu montážních postupů na montážních nebo svařovacích linkách. Druhy materiálu podle tohoto vynálezu umožňují výrobu definitivně vytvarovaných dílců/obrobků, aniž by bylo nutné čekat na kovové zápustky (matrice, tvárnice).

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Polotovar pro zhotovení provozních nástrojů, zejména forem na tváření plechů, vyznačující se tím, že je tvořen alespoň jedním monolitickým blokem na bázi polyamidu-6, který je modifikován až 40 % hmotnostními elastomeru a je reakčním produktem polymerace monomerní násady obsahující jako základní složky 6-kaprolaktam, preeursor modifikačního elastomeru a alespoň jednu sloučeninu vybranou ze skupiny zahrnující bromlaktamát hořečnatý, chlorlaktamát hořečnatý a laktamát hořečnatý.
  2. 2. Polotovar podle nároku 1, vyznačující se tím, že modifikačním elastomerem je polyéter.
  3. 3. Polotovar podle nároku 1, vyznačující se tím, že monolitický blok má podobu monolitického předtvarku, který je tvarově podobný výslednému provoznímu nástroji, při čemž z hlediska rozměrového obsahuje přídavky na obrobení.
  4. 4. Polotovar podle nároku 1, vyznačující se tím, že blok předtvarku tvarově podobný výslednému provoznímu nástroji s přídavky na obrobení je sestaven z navzájem spojených menších monolitických bloků.
  5. 5. Polotovar podle nároku 1, vyznačující se tím, že materiál monolitického bloku obsahuje jako přísadu anorganické plnivo v množství až do 60 % hmotnostních.
  6. 6. Polotovar podle nároku 1, vyznačující se tím, že materiál monolitického bloku obsahuje přísadu pro snížení koeficientu tření, zejména grafit nebo olej.
  7. 7. Polotovar podle nároku 1, vyznačující se tím, že má ve struktuře monolitického bloku zabudovány zálisky z jiných materiálů, než je elastomerem modifikovaný polyamid-6, zejména z kovů.
  8. 8. Způsob výroby polotovaru podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nejprve odděleně připraví dvě složky reakčni směsi, při čemž první z nich obsahuje jako základní komponenty směs 6kaprolaktamu a precursoru modifikačního elastomeru a druhá směs 6-kaprolaktamu a katalyzátoru,
    .. ..
    « · · « · · · · ··· • · ·· · · · · · · ······· ·· ··· ·· • · · · · · · ·12 ·· · · · · · · · · · · · jímž je alespoň jedna sloučenina vybraná ze skupiny zahrnující bromlaktamát hořečnatý, chlorlaktamát hořečnatý a laktamát hořečnatý, načež se obě připravené složky přivedou do formy, v níž proběhne polymerace za vzniku monolitického bloku modifikovaného polyamidu-6.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že složky reakční směsi se přivedou odděleně do otevřené formy, v níž se následně smíchají a spolu reagují.
  10. 10. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že složky reakční směsi se nejprve smíchají a potom přivedou do otevřené formy, v níž spolu reagují.
  11. 11. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že složky reakční směsi se v procesu reaktivního vstřikování (RIM) smíchají a vstřikují do uzavřené formy.
  12. 12. Způsob podle některého z nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že při polymerací se do 10 minut od přivedení obou složek reakční směsi do formy dosáhne alespoň 90%-ní konverze polymerační reakce.
CZ199946A 1999-01-08 1999-01-08 Polotovar pro zhotovení provozních nástrojů a způsob jeho výroby CZ291115B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ199946A CZ291115B6 (cs) 1999-01-08 1999-01-08 Polotovar pro zhotovení provozních nástrojů a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ199946A CZ291115B6 (cs) 1999-01-08 1999-01-08 Polotovar pro zhotovení provozních nástrojů a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9900046A3 true CZ9900046A3 (en) 2001-05-16
CZ291115B6 CZ291115B6 (cs) 2002-12-11

Family

ID=5461139

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ199946A CZ291115B6 (cs) 1999-01-08 1999-01-08 Polotovar pro zhotovení provozních nástrojů a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ291115B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ291115B6 (cs) 2002-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Menges et al. How to make injection molds
Taub et al. Advanced lightweight materials and manufacturing processes for automotive applications
Schemme LFT–development status and perspectives
US6814926B2 (en) Metal powder composition for laser sintering
EP3371338A2 (en) Method for the economic manufacturing of metallic parts
US6790252B2 (en) Tungsten-carbide articles made by metal injection molding and method
US6279425B1 (en) Method of producing tools and dies
JP2003528979A (ja) 金属部材を完成させる方法
CN113118459B (zh) 一种低温激光熔覆制备刀锋的方法以及3d打印用金属基复合粉末
CN103205612A (zh) 汽车轮毂用铝合金及其制造工艺
Boljanovic Metal shaping processes: casting and molding, particulate processing, deformation processes, and metal removal
Hunt, Jr Aluminum metal matrix composites today
CZ9900046A3 (en) Half-finished product for making operating tools and process for producing thereof
Bhardwaj The Complete Book on Production of Automobile Components & Allied Products: Auto parts business start up, Auto parts manufacturing Business, Automobile Based Small Scale Industries, Automobile industry, Automobile manufacturing Industry in India, Automobile Parts and Spares Business
KR101626542B1 (ko) 3차원 메탈프린터용 금속분말
CN110216288B (zh) 一种通过电弧增材制造进行铝碳化硅复合材料丝材打印的方法
King Technology of magnesium and magnesium alloys
Schey Manufacturing processes and their selection
CN116555637A (zh) 具有定制的机械和腐蚀性质的部件
EP0902097A1 (en) Zinc-base alloy for mold, zinc-base alloy block for mold and method for preparing the same
Kumar et al. Magnesium and its alloys
CN207629154U (zh) 一种汽车铝合金车轮的金属模具
Tver Encyclopedic Dictionary of Industrial Technology: Materials, Processes and Equipment
Sabarinathan et al. Numerical Analysis and Fabrication of Battery Holder for Two Wheelers
Wright Near-net shaping—The key to new materials exploitation

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040108