CZ95092A3 - Způsob výroby textilií s opraným efektem - Google Patents

Způsob výroby textilií s opraným efektem Download PDF

Info

Publication number
CZ95092A3
CZ95092A3 CS92950A CS95092A CZ95092A3 CZ 95092 A3 CZ95092 A3 CZ 95092A3 CS 92950 A CS92950 A CS 92950A CS 95092 A CS95092 A CS 95092A CZ 95092 A3 CZ95092 A3 CZ 95092A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
washing
fabric
washed
bath
effect
Prior art date
Application number
CS92950A
Other languages
English (en)
Inventor
Drahomir Ing Csc Dvorsky
Original Assignee
Vyzk Ustav Textil Zuslecht
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vyzk Ustav Textil Zuslecht filed Critical Vyzk Ustav Textil Zuslecht
Priority to CS92950A priority Critical patent/CZ95092A3/cs
Priority to SK95092A priority patent/SK95092A3/sk
Publication of CZ95092A3 publication Critical patent/CZ95092A3/cs

Links

Landscapes

  • Coloring (AREA)

Abstract

Technologie k získání povrchových efektů na celulózových materiálech po použití kypových barviv, nanesených v jemné dispersní formě klocováním a zasušením. Výsledný efekt při sepírání ovlivňuje kationaktivní přípravek charakterizovaný strukturální skupinou obecného vzorce I, kde X je aniontový zbytek, k je celé číslo 1, 2 nebo 3, který potlačuje spírání pigmentu kypového barvivá pouhým odplavením vodou a zvýrazní se účinek abraziv.

Description

Textilie s mechanicky či chemicky narušeným barevným povrchem, který je obecně nazýván opraný, plísňový či mramorový.
Dosavadní stav techniky
K nej starším postupům výroby takových artiklů patří mechanické nebo chemické úpravy textilií vybarvených indigem. Slo o převážně denimové artikly. Účelem úpravy je dosáhnout obnošeného vzhledu. Taková úprava se zpravidla provádí až na konfekčních výrobcích. Spočívá v praní za přítomnosti abrazivních přísad, keramických tělísek, pemzy či polysilikátových materiálů. Postup je někdy kombinován s chemickým povrchovým odbouráváním barviva tak, že snímané abrazivní materiály jsou napojeny roztoky sloučenin, způsobujících destrukci barviva. Používá se nejčastěji manganistan draselný a chlornan sodný.Další technologií získávání povrchových efektů na celulózových materiálech je zpracování pokud možno povrchově vybarvené textilie enzymy, odbourávajícími celulózu. Současně s opraným vzhledem se tak dosáhne i výrazného změkčení textilie.
Dalším velmi rozšířeným postupem je využití pigmentových barviv tak, že se textilie napustí lázní,obsahující pojidlo a již zmíněné pigmentové barvivo. Po zasušení, případně i krátké fixaci se textilie podrobí konfekčnímu zpracování. Konfekční výrobky se perou nejlépe v bubnovývh pračkách, zpravidla za přítomnosti abrazivních přísad. Podmínkou úspěchu je to, aby vybarvení bylo pouze částečně fixováno. Část barviva se musí při tomto procesu seprat.
Nevýhodou tohoto postupu je, že taková vybarvení mají zpravidla špatné stálosti v otěru. Při spotřebitelském praní dochází k postupnému spírání barviva a tedy znehodnocení výrobku. Závadou této technologie je rovněž tvrdý omak textilií, způsobený pojidlem. Citované nevýhody odstraňuje postup podle tohoto vynálezu.
Podstata vynálezu
Podstatou nového postupu podle vynálezu je využití kypových barviv.
Textilie se napustí pracovní lázní, obsahující kypové barvivo v jemné dispersní formě a případně i inhibitor migrace. Velikost částic kypového barviva by měla odpovídat obchodním formám barviv určeným pro klocovací postupy barvení.
Jako inhibitor migrace mohou být využity syntetické zahuštovací přípravky z řady polymérů kyseliny akrylové nebo i přírodní zahuštovadlo jako je alginát sodný. Pokud jsou zajištěny pro napuštění zcela rovnoměrné podmínky sušení, je přísada migračních inhibitorů zbytečná.
Pro průmyslové využití je nejvýhodnější strojní sestava foulard a hotflue, může však být využito jiných sušících zařízení jako je sušící rám či bubnový sušící stroj.
Podobně jako u známých postupů je i při této technologii nutno praním odstranit část barviva s povrchu textilie. Praní může být zařazeno bezprostředně po barvení nebo lépe může být uskutečněno až na konfekčních výrobcích.
Při praní dílců je výhodné pracovat na provazcových hydrodynamických strojích at již tryskových nebo typu ower-flow. Pokud volíme postup s praním konfekčních výrobků, pracujeme na bubnových pračkách, případně ještě s abrazivními přísadami.
Výsledný efekt seprání lze ovlivnit teplotou prací lázně a dobou praní. Proti postupům využívajícím pigmentových barviv jsou časy praní podstatně kratší. Velmi vhodné je zdůraznit mechanický účinek praní tak, že součástí prací lázně je kationaktivní přípravek charakterizovaný strukturální skupinou obecného vzorce
- N - CHI 2
CH - CH- - N I 2
OH \z
N+- CH.
- CH - CH- t 2
OH kde X je aniontový zbytek k je celé číslo 1,2 nebo 3 (1) který potlačuje spírání pigmentu kypového barviva pouhým odplavováním vodou. Tak je zvýrazněn účinek abraziv.
Po seprání barviva na požadovanou míru se efekt stabilizuje redukcí a fixací zbývajícího barviva.
V nové lázni se na textilie působí redukční lázní obsahující hydroxid sodný a dithioničitan sodný. Aby bylo zabráněno migraci barviva, je vhodné dodávat do této lázně opět kation_ i aktivní přípravek obecného vzorce 1 v množství 2 až 4 g.l Teplota redukční a fixační lázně je 50 až 60 ‘C, čas zpracování nejlépe 5 až 15 minut. Delší čas zhoršuje kontrast efektu. Dávkování hydroxidu sodného a dithioničitanu sodného se řídí tabulkovými údaji podle typu a množství použitého barviva. Je samozřejmě nutno provést korekci na stupeň seprání.
Následuje dokončení celého postupu a to běžným způsobem, obvyklým pro kypová barviva. Nejlépe tedy praním studenou vodou po dobu 5 až 10 minut oxidací v návaznosti na typu použitého barviva a případně i závěrečným mydlením.
Tímto zpracováním je pigment kypového barviva po povrchovém seprání již pevně fixován. Při spotřebitelském praní tedy nedochází k dalšímu nežádoucímu spírání, vybarvení je stálé i v otěru a na světle.
Takto upravené materiály se vyznačují, proti textiliím barveným pigmentovými barvivý, měkkým omakem.
Další výhody jsou zřejmé z příkladů uvedených v části provedení.
Provedení vynálezu
Příklad 1
Předupravený bavlněný manžestr se na foulardu napustí lázní obsahuj ící
g.l 1 kypová modř č. C.I. 20 teplota lázně 25 ’C. odmačk 80 %. Následuje sušení na hotflue, při teplotě 110 *C.
Z takto připravené tkaniny se našijí kalhoty, které se na bubnovém pracím stroji perou při teplotě 25 *C v lázni obsahující
- T
g.l reakční produkt 1,3-bis (2,3 epoxypropyl) imidazoliumchloridu a amoniaku v molárním poměru 1 : 1 po dobu 20 minut za přítomnosti keramických tělísek. Lázeň se vypustí a zpracovávané konfekční výrobky se properou po dobu 5 minut studenou vodou. Následně se zpracují po dobu 10 minut v lázni teploty 50 ’C obsahující
- T
g.l hydroxid sodný -1
g.l dithioničitan sodný
g.l 1 reakčního produktu 1,3-bis (3 chlor-2-hydroxypropyl) imidazoliumsulfátu a NH^ v molárním poměru 2:1
Následuje praní studenou vodou 20 *C po dobu 10 minut a oxidace v- lázni obsahující
g.l 1 peroxid vodíku 35 %
g.l 1 hydrogenuhličitan sodný při teplotě 35 *C po dobu 10 minut. Poté se materiál pere 10 minut při teplotě 60 ’C a na závěr ještě 5 minut studenou vodou 20 ’C. Kalhoty se odstředí a usuší na bubnovém sušícím stroji.
Příklad 2 _2
Bavlněná tkanina hmotnosti 190 g.m a příze 20 tex v plátnové vazbě se po obvyklé předúpravě na foulardu napustí lázní
g.l 1 kypová čerň č. C.I. 27 _ i
g.l alginát sodný
Tkanina se zasuší na sušícím rámu při teplotě 120 ’C. Následně se tkanina na provazcovém hydrodynamickém barvícím stroji pere při 30 ’C vodnou lázní obsahující
1,5 g.l 1 reakční produkt 1,3-bio (3-chlor-2-hydroxypropyl) imidazoliumsulfátu a NH^ v molárním poměru 2 : 1 po dobu 20 minut. Po opláchnutí studenou vodou 20 ’C se tkanina zpracuje po dobu 10 minut v lázni obsahující -1
g.l hydroxid sodný _ i
g.l dithioničitan sodný teplota lázně 50 ’C. Po opláchnutí studenou vodou 20 *C se vybarvení oxiduje v lázni ml.l peroxid vodíku 33 %
0,5 ml.l kyselina octová 98 % teplota lázně 30 °C, doba zpracování 10 minut. Tkanina se dále pere při teplotě 50 ‘C 10 minut a dalších 10 minut při teplotě 95 C. Následuje ochlazení pomalým přítokem studené vody a oplach studenou vodou. Tkanina se po vyjmutí z barvícího stroje odstředí, provazec se rozevře a tkanina se na sušícím rámu usuší. Výsledkem postupu je vybarvení s výrazným povrchovým efektem seprání. Stálosti takového vybarvení v dalším praní, tedy spotřebitelském praní, jsou vysoké.
Stálost v praní při 60 *C je 4-5/4-5/4-5.
Příklad 3
Bavlněný kord se po předúpravě a sušení napustí na foulardu lázní obsahující
-1 ~ - 15 g.l kypová červen c. C.I. 1
g.l vodné disperze styren-akrylátového polymeru s obsahem aktivní látky 40 %.
Tkanina se napouští při teplotě 20 ’C s přívažkem 75 %.
Následuje zasušení na hotflue, při teplotě 110 ‘C. Z této tkaniny se našijí konfekční výrobky, které se následně perou v bubnové pračce při teplotě 40 ’C po dobu 30 minut v lázni -1
g.l reakcní produkt 1,3-bio (3-chlor-2-hydroxypropyl) imidazoliumacetátu a NH^ v molárním poměru 1 : 2.
Součástí prací lázně jsou částice pemzy.
Po praní a opláchnutí studenou vodou se výrobky zpracují v lázni obsahující
g.l hydroxid sodný
3,5 g.l dithioničitan sodný při teplotě 50 ‘C po dobu 10 minut. Následuje praní, oxidace a dokončení podle příkladu 1.

Claims (4)

1. Způsob výroby textilií.s opravným efektem vyznačený tím, že se textilie napustí lázní obsahující disperzi kypového barviva, zasuší se a pere vodnou lázní.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se textilie po praní podrobí redukčnímu zpracování v další vodní lázni obsahující hydroxid sodný a dithioničitan sodný v ekvivalentním množství na kypové barvivo a následně se postup dokončí oxidací vybarvení a praním.
i/
3. Způsob podle bodu 1 význačný tím, že součástí vodné prací lázně je sloučenina obsahujíčí strukturální skupinu chemického vzorce..
- N - CH2
CH - CH
I
OH
N N+ - CH \z
CH - CH- I
OH kde X je aniontový zbytek k je celé číslo 1,2 nebo 3
4. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že praní probíhá za přítomnosti abrazivních přísad.
Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že součástí redukční lázně je sloučenina obsahující strukturální skupinu obecného vzorce vk k X
- N - CH2 - CH - CH2 - N
OH \z
N - CH_ - CH - CH_ OH kde X je aniontový zbytek k je celé Číslo 1,2 nebo 3
JUDr. KAREL HAVLÍČEK . ΐ./tnerřní prt!t:a.:
A. .'rSítfítf řVTŘTCE. 8»
Z^z £ &
Uzorec—4-1
- N - CH_ - CH - CH_ - N 2 I 2
OH
N+- CH,
- CH - CH,
OH —kde—X je au ion Lovy—a-bytok -, » k j s—GG-l-é—ě-řsd-θ—4-/-2-nebe-i^ /'<T >. /jj
CS92950A 1992-03-31 1992-03-31 Způsob výroby textilií s opraným efektem CZ95092A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS92950A CZ95092A3 (cs) 1992-03-31 1992-03-31 Způsob výroby textilií s opraným efektem
SK95092A SK95092A3 (sk) 1992-03-31 1992-03-31 Spôsob výroby textílií s opratým efektom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS92950A CZ95092A3 (cs) 1992-03-31 1992-03-31 Způsob výroby textilií s opraným efektem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ95092A3 true CZ95092A3 (cs) 1993-11-17

Family

ID=5342671

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92950A CZ95092A3 (cs) 1992-03-31 1992-03-31 Způsob výroby textilií s opraným efektem

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ95092A3 (cs)
SK (1) SK95092A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
SK95092A3 (sk) 1995-03-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5366510A (en) Process for desizing and color fading garments
US5006124A (en) Wet processing of denim
US5514187A (en) Reduced indigo dye penetration
KR102051756B1 (ko) 섬유 제품의 손상 공정
US4195974A (en) Desizing and bleaching of textile goods
US5350423A (en) Fabric finishing procedure
WO1995013415A1 (en) Decolorizing fabrics and garments with a liquid treating agent containing ozone
CA2087987C (en) A method for the treatment of wool
KR100216167B1 (ko) 인디고염료의 염색방법
KR100298000B1 (ko) 인디고 진의 가공방법
US5322637A (en) Composition, bleaching element, method for making a bleaching element and method for inhibiting the yellowing of intentionally distressed clothing manufactured from dyed cellulose fabric
CN110016816A (zh) 一种靛蓝染色方法
EP1979531B1 (en) A process for non-uniform dyeing of textile products
EP3412826A1 (en) Treatment of dyed material
US4961749A (en) Process for removing permanganate stains from articles
CZ95092A3 (cs) Způsob výroby textilií s opraným efektem
US5549715A (en) Method for bleaching textile material
US3350161A (en) Bleaching cottons by aqueous solutions of urea peroxide
US5066306A (en) Process for removing permanganate stains from articles
KR100270301B1 (ko) 의류용 탈색제 및 이를 이용한 의류의 탈색방법
JPH055286A (ja) セルロース系繊維構造物の洗いざらし調染色方法
Shinde et al. Study on the denim wash-down effect of sulphur dye.
US7347878B2 (en) Method of achieving a permanent “stone-wash” effect on textile fibre materials
CN111733588B (zh) 一种针织布印染预处理液及制备方法和针织布染色工艺
Wagaw et al. Causticization followed by combined desizing, scouring and bleaching of cotton fabric