CZ85996A3 - Breech mechanism of hand-held firearm - Google Patents

Breech mechanism of hand-held firearm Download PDF

Info

Publication number
CZ85996A3
CZ85996A3 CZ96859A CZ85996A CZ85996A3 CZ 85996 A3 CZ85996 A3 CZ 85996A3 CZ 96859 A CZ96859 A CZ 96859A CZ 85996 A CZ85996 A CZ 85996A CZ 85996 A3 CZ85996 A3 CZ 85996A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bolt
lever
pin
breech
barrel
Prior art date
Application number
CZ96859A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ282016B6 (cs
Inventor
Pavel Hubacek
Original Assignee
Pavel Hubacek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Hubacek filed Critical Pavel Hubacek
Priority to CZ96859A priority Critical patent/CZ282016B6/cs
Publication of CZ85996A3 publication Critical patent/CZ85996A3/cs
Publication of CZ282016B6 publication Critical patent/CZ282016B6/cs

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Description

Závěrový mechanizmus ruční palné zbraně.
Oblast technikv
Vynález se týká závěrového mechanizmu ruční palné zbraně, zejména na pistolový náboj, obsahujícího závorník s kloubovým mechanizmem a vestavěným úderníkem, suvně uložený v závěrovém pouzdru s pevně uspořádanou hlavní.
Dosavadní stav techniky
Stávající ruční palné zbraně jsou obvykle opatřeny uzamykacím ústrojím pro pevné spojení hlavně se závěrovým mechanizmem v okamžiku výstřelu. V průběhu maximálního tlaku plynů v hlavni od expandující prachové náplně se přes toto pevné spojení přenáší do ruky nebo do ramene střelce část energie zpětného rázu. Tento zpětný ráz vytváří úhel zdvihu, který způsobuje porušení záměrné, což má za následek prodloužení doby pro opětovné zamíření zbraně před dalším výstřelem. Při automatickém režimu střelby, to je při střelbě dávkami, pak poměrně silný zpětný ráz při každém výstřelu způsobuje malou seskupenost zásahů v cíli.
Jedním z významných faktorů ovlivňujících velikost zpětného rázu a tím seskupenost zásahů v cíli při střelbě dávkami je způsob uzamykání a odemykání nábojové komory a způsob brzdění pohyblivých částí závěrového mechanizmu. Některé ruční palné zbraně mají hlaveň uloženou v závěrovém pouzdru odpružené suvně a nábojovou komoru při výstřelu uzamčenou. U takovéhoto řešení vykonává hlaveň při výstřelu společně se závěrovým mechanizmem brzděný zákluzový pohyb, v jehož poslední fázi najíždí jeden díl závěrového mechanizmu na šikmou plochu vytvořenou na zadní části závěrového pouzdra, čímž dojde k vyklopení dvou jeho dílů a tím k odemknutí nábojové komory a oddálení závěrového mechanizmu od hlavně. Toto uspořádání má za následek příznivější rozložení energie zpětného rázu v čase. Hlaveň pak samostatně vykoná dopředný pohyb. Její poměrně prudké zastavení při zákluzu se opět přenáší do ruky nebo ramene střelce, což ztíží další zamíření na cíl. Pohyblivé uložení hlavně v závěrovém pouzdru je navíc výrobně značně náročné.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je odstranit uvedené nevýhody a nedostatky známých řešení ručních palných zbraní a vytvořit takový princip závěrového mechanizmu, který by zaručoval maximální snížení zpětného rázu při výstřelu a tím dosažení vysoké seskupenosti zásahů v cíli, který by umožnil vytvoření poměrně lehké zbraně vzhledem k výkonu použitého náboje a umožnil poměrně nízkou výrobní náročnost a pracnost.
Tento úkol splňuje a uvedené nevýhody a nedostatky odstraňuje závěrový mechanismus ruční palné zbraně, zejména na pistolový náboj, obsahující závorník s kloubovým mechanizmem a vestavěným úderníkem, suvně uložený v závěrovém pouzdru s pevně uspořádanou hlavní, podle vynálezu, jehož podstatou je, že závorník je jednak nad prodlouženou osou hlavně ve své přední části opatřen příčným otvorem pro válcový čep uložený v první páce kloubového mechanismu, na kterou prostřednictvím spojovacího čepu navazuje druhá páka kloubového mechanismu, jejíž opačný konec je výkyvné pomocí nosného čepu spojen s bočními stěnami závěrového pouzdra, jednak je opatřen na své zadní části shora uspořádaným ovládacím výčnělkem pro záběr se středovou částí kloubového mechanizmu a na každé z obou svých bočnic směrem dozadu se rozšiřující podélnou vodicí drážkou pro vedení závorníku na vodicích lištách vytvořených na bočních stěnách závěrového pouzdra, přičemž úderník je opatřen jednak ze závorníku bočně vyčnívajícím záchytným výčnělkem pro záběr s napínacím ramenem vytvořeným na první páce kloubového mechanizmu, jednak v zadní části záchytným ozubem pro styk se spouštovým ústrojím.
U tohoto řešení závorník vykoná při výstřelu působením tlaku prachových plynů na dno nábojnice výkyv ve svislé rovině, při němž dojde k nadzvednutí jeho zadní části s ovládacím výčnělkem, která vymrští střední část kloubového mechanizmu, což způsobí zpětný pohyb závorníku až do jeho zadní úvrati.
Výhodou řešení podle vynálezu je značné snížení zpětného rázu zbraně při výstřelu, nebot dochází k ještě příznivějšímu rozložení energie zpětného rázu v čase tím, že závorník nejprve vykývne ve svislé rovině a v zápětí vymrští střední část kloubového mechanizmu směrem vzhůru. Tento pohyb způsobí pohyb závěrového pouzdra s hlavní směrem dolů a zmenší tak úhel zdvihu. Tím výrazně přispívá k uklidnění zbraně před dalším výstřelem. Kladně také působí menší zákluzové hmoty v důsledku pevné hlavně, která navíc zjednodušuje konstrukci zbraně a snižuje její výrobní náklady.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje částečný schematický podélný osový řez závěrovým pouzdrem s hlavní a se závěrovým mechanizmem v pohledu v uzamčené poloze v nárysu, obr. 2 částečný schematický podélný osový řez závěrovým pouzdrem s hlavní a se závěrovým mechanizmem v pohledu v zadní úvrati v nárysu, obr. 3 částečný schematický řez závěrovým pouzdrem s hlavní a se závěrovým mechanizmem v řezu v zadní úvrati v nárysu, obr. 4 částečný schematický osový řez závěrovým pouzdrem s hlavní a se závěrovým mechanizmem v řezu v uzamčené poloze, obr. 5 schematický příčný řez závěrovým pouzdrem s vloženým závorníkem v čelním pohledu a obr. 6 částečný svislý řez závěrovým pouzdrem a závorníkem vedený podle čáry VI - VI v obr. 5.
Příklad provedení vynálezu
Závěrový mechanizmus je tvořen závorníkem 1 suvně uloženým v závěrovém pouzdru 2 pomocí podélných vodicích drážek 3_ vytvořených v bočnicích závorníku 1, do nichž zasahují vodicí lišty 4 vytvořené na protilehlých bočních stěnách 5 závěrového pouzdra 2. Podélné vodicí drážky 3. se směrem dozadu rozšiřují. V přední části závěrového pouzdra 2 je pevně ulo- 5 žena hlaveň 6 částí, v níž je běžná nábojová komora 7. Závorník 1 je součástí kloubového mechanizmu 8, který je dále tvořen první pákou 9 výkyvné uloženou svým předním vidlicovitým koncem 10 na válcovém čepu 11, který je současně uložen v příčném otvoru 12 v závorníku 1 uspořádaném v oblasti nad prodlouženou osou 13 hlavně 6.
První páka 9 je na odvrácené straně opatřena zadním vidlicovítým koncem 14, v němž je výkyvné uložen spojovací čep 15, na němž je dále uložena druhá páka 16 kloubového mechanizmu 8. Ta je pak svým opačným koncem výkyvné připojena pomocí nosného čepu 17 k bočním stěnám 5 v zadní části závěrového pouzdra 2. V oblasti mezi spojovacím čepem 15 a nosným čepem 17 je k druhé páce 16 připojena prostřednictvím táhla 18., procházejícího dnem 19 závěrového pouzdra 2, vratná pružina 20, která je na táhle 18 navlečena a svým opačným koncem opřena o dolní plochu dna 19 závěrového pouzdra 2. Vratná pružina 20 je přitom s výhodou uspořádána v neznázorněné pažbičce. Závorník 1 je na své horní zadní části opatřen ovládacím výčnělkem 21 uspořádaným v oblasti pod spojovacím čepem 15. Uvnitř závorníku 1 je uspořádán úderník 22 se zápalníkem 23.. Úderník 22 je uvnitř opatřen bicí pružinou 24 navlečenou na vodicí tyčince 25 s úchytným okem 26 nasazeným na příčném čepu 27 uloženém v závorníku
2. Na svém povrchu je úderník 22 opatřen záchytným výčnělkem 28 procházejícím boční štěrbinou 29 v závorníku 2 a určeným pro záběr s napínacím ramenem 30 vytvořeným na jedné části předního vidlicovitého konce 10 první páky 9 kloubového mechanizmu 8.
Úderník 22 je před svým zadním koncem opatřen záchytným ozubem 31 pro záběr s prvním záchytem 32 na jednom ramenu dvojramenné záchytné páky 33 výkyvné uložené na příčném čepu 27 společně s úchytným okem 26. Druhé rameno této dvojramenné záchytné páky 33 je opatřeno druhým záchytem 34 pro záběr se spoušťovou pákou 35 neznázorněného spoušťového ústrojí.
Závorník 1 je v přední části opatřen lůžkem 36 pro dno 37 nábojnice 38 pistolového náboje 39. Do lůžka 36 částečně zasahuje obvyklý vytahovač 40 prázdných nábojnic z nábojové komory 7 po výstřelu.
Dno 19 závěrového pouzdra 2 je opatřeno vstupním otvorem 41, v němž je vložen svým ústím 42 zásobník 43 s pistolovými náboji 39. Pro snadné uchopení dvěma prsty ruky při natahování závěrového mechanismu a přípravu ke střelbě je spojovací čep 15 na obou koncích opatřen terčovítými madly 44.
Před střelbou střelec uchopí palcem a ukazovákem terčovitá madla 44 a tahem směrem dozadu a vzhůru přemístí závorník l z přední polohy do zadní úvrati proti síle vratné pružiny 20. Při tomto pohybu se zadní vidlicovitý konec 14 první páky 9 kloubového mechanizmu 8 a současně přední konec druhé páky 16 tohoto kloubového mechanizmu 8 zvedá vzhůru a současně vykyvuje směrem dozadu. Závorník 1 se při tom pohybuje přímočaře po vodicích lištách 4 závěrového pouzdra
2. Při výkyvném pohybu první páky 9 vstoupí její napínací rameno 30 do záběru se záchytným výčnělkem 28 úderníku 22. který posune směrem proti síle bicí pružiny 24 a tuto napne.
V zadní úvrati dojde k zachycení úderníku 22 záchytem 32 dvojramenné záchytné páky 33 za jeho záchytný ozub 31.
Po uvolnění kloubového mechanizmu 8 dojde působením vratné pružiny 20 k jeho stažení a ke zpětnému přemístění závorníku 1 do jeho přední, to je do uzamčené polohy. Cestou však závorník 1 zachytí v ústí 42 zásobníku 43 připravený pistolový náboj 39 a zasune jej do nábojové komory ]_ v hlavni 6. Při dopředném pohybu závorníku 1 se současně opře druhý záchyt 34 dvojramenné záchytné páky 33 o spouštovou páku 35 neznázorněného spoušťového ústrojí. Takto je zbraň připravena ke střelbě.
Stisknutím neznázorněné spouště neznázorněného běžného spoušťového ústrojí dojde k výkyvu spoušťové páky 35., která vykývne dvojramennou záchytnou páku 3.3. Tím vyjde její první záchyt 32 ze záběru se záchytným ozubem 31 úderníku 22, který se tak uvolní. Bicí pružina 24 pak vymrští napnutý úderník 22, jehož zápalník 23 iniciuje běžným způsobem pistolový náboj 39. čímž dojde k výstřelu. V okamžiku výstřelu působí na závorník 1 síla vzniklá hořením prachových plynů v hlavni 6 a to přes dno 37 nábojnice 38, která se posune v nábojové komoře 7 směrem dozadu. Ve výraznějším pohybu jí však brání samosvorné spojení jednotlivých dílů kloubového mechanizmu
8. Poněvadž však válcový čep 11, spojující závorník 1 s první pákou 9 kloubového mechanizmu 8. leží nad prodlouženou osou 13 hlavně 6, působí síla přes dno 37 nábojnice 38 na rameni, což způsobí, že závorník 1 vlivem své vůle na vodicích lištách 4 vykývne ve svislé rovině kolem válcového čepu
11. Při tomto vykývnutí závorníku 1 dojde k prudkému impulsu jeho ovládacího výčnělku 21 na středovou část kloubového mechanizmu 8, to je do druhé páky 16 v oblasti pod spojovacím čepem 15, což způsobí vymrštění této střední části kloubového mechanizmu 8 a unášení závorníku 1 první pákou 9 kloubového mechanizmu 8 do zadní úvrati. Závorník 1 je na této dráze veden vodícími lištami 4 zasahujícími do podélných vodicích drážek 3.· Při tomto pohybu je současným výkyvem druhé páky 16 kloubového mechanizmu 8 stlačována vratná j i
pružina 20., která akumuluje kinetickou energii celého závěrového mechanizmu.
V první fázi zpětného pohybu závorníku 1 dochází k vytahování prázdné nábojnice z nábojové komory 7 vytahovačem 40 a poté k jejímu vyhození ze závěrového pouzdra 2. Ostatní s činnosti jsou prakticky shodné s činností střelce při natahování zbraně.
Průmyslová využitelnost J i
Závěrového mechanizmu podle vynálezu je možno využít při konstrukci ručních palných zbraní s požadavkem na mimořádnou přesnost střelby zejména při střelbě dávkami nebo rychle za sebou následujícími jednotlivými výstřely.

Claims (1)

  1. Závěrový mechanizmus ruční palné zbraně, zejména na pistolový náboj, obsahující závorník s kloubovým mechanizmem a vestavěným úderníkem, suvně uložený v závěrovém pouzdru s pevně uspořádanou hlavní, vyznačující se tím, že závorník (1) je jednak nad prodlouženou osou (13) hlavně (6) ve své přední části opatřen příčným otvorem (12) pro válcový čep (11) uložený v první páce (9) kloubového mechanizmu (8), na kterou prostřednictvím spojovacího čepu (15) navazuje druhá páka (16) kloubového mechanizmu (8), jejíž opačný konec je výkyvné pomocí nosného čepu (17) spojen s bočními stěnami (5) závěrového pouzdra (2), jednak je opatřen na své zadní části shora uspořádaným ovládacím výčnělkem (21) pro záběr se středovou částí kloubového mechanizmu (8) a na každé z obou svých bočnic směrem dozadu se rozšiřující podélnou vodicí drážkou (3) pro vedení závorníku (1) na vodicích lištách (4) vytvořených v bočních stěnách (5) závěrového pouzdra (2), přičemž úderník (22) je opatřen jednak ze závorníku (1) bočně vyčnívajícím záchytným výčnělkem (28) pro záběr s napínacím ramenem (30) vytvořeným na první páce (9) kloubového mechanizmu (8), jednak v zadní části záchytným ozubem (31) pro styk se spoušťovým ústrojím.
CZ96859A 1996-03-22 1996-03-22 Závěrový mechanismus ruční palné zbraně CZ282016B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ96859A CZ282016B6 (cs) 1996-03-22 1996-03-22 Závěrový mechanismus ruční palné zbraně

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ96859A CZ282016B6 (cs) 1996-03-22 1996-03-22 Závěrový mechanismus ruční palné zbraně

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ85996A3 true CZ85996A3 (en) 1997-04-16
CZ282016B6 CZ282016B6 (cs) 1997-04-16

Family

ID=5462361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96859A CZ282016B6 (cs) 1996-03-22 1996-03-22 Závěrový mechanismus ruční palné zbraně

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ282016B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SK285464B6 (sk) * 2002-03-13 2007-02-01 J�N Lu�Ansk� Strelná zbraň s dynamickým záverom

Also Published As

Publication number Publication date
CZ282016B6 (cs) 1997-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4056038A (en) Dual purpose semi-automatic convertible rifle
US3857322A (en) Firearm
US4562659A (en) Automatic firearm
US7827720B1 (en) Autoloading handgun
US4358986A (en) Rifle bolt assemblies
US5309815A (en) Firearm, particularly handgun
US3791060A (en) Convertible bolt action rifle
CA1233050A (en) Machine pistol with retarded blowback
US3724325A (en) Rate reducer
US11724003B2 (en) Firearm trigger mechanism
KR102709716B1 (ko) 자동 장전식 화기용 무기 리시버 및 무기 리시버가 구비된 자동 장전식 화기
RU2086887C1 (ru) Стрелковое многозарядное оружие
US4719841A (en) Trigger release mechanisms for full and semi automatic open bolt weapons
CA2653036C (en) Locking mechanism of a hand firearm
US5691497A (en) Self-loading grenade launcher
US4448109A (en) Automatic or semi-automatic firearm
US3631621A (en) Lifter mechanism for an automatic shotgun
JPS6125998B2 (cs)
US4589326A (en) Self-loading pistol in the form of a mechanically locked recoil loader
CZ85996A3 (en) Breech mechanism of hand-held firearm
CA2151401C (en) Self-loading grenade launcher
WO1983002998A1 (en) Automatic hand firearm
RU2066820C1 (ru) Затворный механизм магазинного ружья
CZ309593B6 (cs) Pistole s kompenzací zdvihu a s nízko uloženou hlavní
KR100389182B1 (ko) 완전자동식 자동 장전 무기