CZ477699A3 - Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal - Google Patents

Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal Download PDF

Info

Publication number
CZ477699A3
CZ477699A3 CZ19994776A CZ477699A CZ477699A3 CZ 477699 A3 CZ477699 A3 CZ 477699A3 CZ 19994776 A CZ19994776 A CZ 19994776A CZ 477699 A CZ477699 A CZ 477699A CZ 477699 A3 CZ477699 A3 CZ 477699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bubble
products
blister
blister pack
elements
Prior art date
Application number
CZ19994776A
Other languages
English (en)
Inventor
Gregor John Mclennan Anderson
Duncan Robertson
Original Assignee
Glaxo Group Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaxo Group Limited filed Critical Glaxo Group Limited
Priority to CZ19994776A priority Critical patent/CZ477699A3/cs
Publication of CZ477699A3 publication Critical patent/CZ477699A3/cs

Links

Landscapes

  • Packages (AREA)

Abstract

Zařízení (10) pro držení bublinových obalů (40) má první a druhý prvek, ježjsou ovladatelné mezi otevřeným stavem pro umožnění vyjímání produktů z bublinových obalů (40) a uzavřeným stavem pro zabránění vyjímání produktů. Bublinové obaly (40) nejsou vyjímatelné ze zařízení (10). Bublinové obaly (40) mohou být drženy destičkami (50) překrývajícími jejich základny. Prvky mohou být drženy v jejich uzavřeném stavu uzávěrem (60) odolným proti otevírání dětmi.

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká zařízení pro držení 5 bublinových obalů a dále se vynález rovněž týká bublinových obalů.
Dosavadní stav techniky
Jednou relativně rozšířenou formou obalů, zejména pro léky, je bublinový obal. Bublinový obal zahrnuje tenkou pružnou vrstvu, obvykle z plastového materiálu, ve které jsou vytvořeny jamky nebo bubliny, které všechny směřují od jedné strany této vrstvy. Tyto bubliny přijímají produkty, například lékové produkty, obvykle ve formě tablet nebo 15 kapslí. K vrstvě je utěsněné upevněna odtržitelná fólie pro zakrytí bublin a pro držení produktů v bublinách. Pro vyjmutí produktu je bublina stlačena, směrem k tělesu vrstvy, přičemž tato akce vytlačí produkt skrz roztržitelnou fólii a ven z obalu.
Může být problematické, pokud jsou takovéto bublinové obaly skladovány volně, zejména když tyto obaly obsahují produkty, které jsou nebezpečné pro děti. Bylo již tudíž navrženo množství zařízení pro držení bublinových obalů takovým způsobem, aby bylo zabráněno snadnému přístupu k produktům.
V jednom příkladu, popisovaném v US 5323907 (Kalvelage), mohou být bublinové obaly uloženy v rámu vytvořeném s otvory, skrz které mohou být produkty vydávány z bublin. Otvory jsou speciálně konstruovány tak, aby tvořily částečnou překážku pro průchod produktu. Schopnost tohoto zařízení zabraňovat v přístupu k produktům tudíž závisí na úrovni překážky, přičemž zařízení nemá vlastně otevřený respektive uzavřený stav umožňující buď snadný přístup nebo žádný přístup.
Další návrh je popsán v US 5129527 (Lataix). Tento patentový spis popisuje bublinový obal, který je přeložen dovnitř na sebe, aby vytvořil dvě poloviny, které jsou uspořádány fóliemi k sobě. Tyto dvě poloviny jsou drženy 0 pohromadě podél jejich hran vzdálených od čáry přehybu prostřednictvím zajišťovacího zařízení. U tohoto typu uspořádání ale existuje nebezpečí, že nástroj, jako je nůž, může být zasunut mezi dvě poloviny přehnutého bublinového obalu v jeho otevřených bočních hranách, což umožní přístup ke straně s fólií na bublinovém obalu a tím potenciálně k produktům.
Dalším přístupem je vložit obaly do kontejneru, aby se zabránilo přístupu k produktům, když je kontejner uzavřen.
Kontejner tohoto typu je popsán, například, v US 4485915 (Berghahn). V tomto dokumentu je bublinový obal držen v mělké misce, která může být posouvána do a ven z objímky. Není zde upraven speciální prostředek pro držení bublinového obalu na misce, a pokud například je objímka držena svisle dolů, když je miska vytlačována, může bublinový obal jednoduše vypadnout 5 ven.
Podobný kontejner je popsán v DE 3840080 (Lobermeier). Zde může být bublinový obal posouván do držáku. Držák má pole otvorů, uspořádaných pod používaným bublinovým q obalem, které umožňují, aby produkty byly vytlačovány z bublin. Otvory mohou být zakryty zavěšeným krytem pro • ·
zabránění produktům ve vyjmutí, Bublinový obal může být snadno vyjmut z držáku, například pro umožnění výměny prázdného bublinového obalu za plný bublinový obal. Protože ale bublinový obal může být takto snadno vyjmut, existuje zde nebezpečí, že děti mohou získat přístup k produktům, jednoduše prostřednictvím vyjmutí takového bublinového obalu z držáku.
Podstata vynálezu
Podle prvního aspektu předkládaného vynálezu je navrženo zařízení pro držení bublinového obalu, které zahrnuje první a druhý prvek, jež jsou ovladatelné mezi otevřeným stavem, ve kterém mohou být produkty vyjímány z bublinového obalu drženého zařízením, a uzavřeným stavem, ve kterém produkty nemohou být vyjímány, a přídržný prostředek pro bublinový obal, který umožňuje vyjímání produktů z bublinového obalu, když je zařízení otevřené, přičemž tento přídržný prostředek brání bublinovému obalu ve vyjmutí ze zařízení.
Přídržný prostředek zajišťuje, že bublinový obal zůstane v jeho poloze v nebo na zařízení, dokonce i když je toto zařízení otevřené. Pokud bublinový obal není zadržen na místě, pak může vypadnout během procedury otevírání, a zejména pokud zařízení upadne, když je otevřené, což je zjevně nevýhodné. Navíc, pokud je zařízení používáno pro skladování množství obalů obsahujících tablety, které musí být podávány v souladu s určitým dávkovacím režimem, pak vypadnutí obalů je obzvláště nevýhodné a kromě toho případně nebezpečné, protože obaly pak mohou být vloženy zpět do « · • · · · zařízení ve špatných polohách, což by mohlo vést na případné předávkování nebo podání nedostatečné dávky.
Navíc, protože bublinový obal není vyjímatelný ze zařízení, dítě, které dokáže otevřít zařízení, nebude schopné s vyjmout bublinový obal ze zařízení a potom získat relativné snadný přístup k produktům.
Je výhodné, pokud přídržný prostředek je uspořádán pro zaznamenání narušení. Jakýkoliv okus o vyjmutí bublinového obalu z přídržného prostředku potom ponechá zjevné znamení, které může upozornit pacienta. Navíc, pokud má být bublinový obal vložen do zařízení farmaceutem podávajícím lék, vytvoření přídržného prostředku tak, že zaznamenává narušení, znamená, že zařízení nemůže být opětovně použito neautorizovaným způsobem. To pomáhá snížit 15 nebezpečí, že zařízení by mohlo být použito s padělanými produkty.
Přídržný prostředek může být vytvořen v jakékoliv vhodné formě. Například by bublinový obal mohl zabírat do
2o vybrání v zařízení, nebo by mohl být držen uvnitř prostřednictvím zajišťovacích tyčinek nebo podobně. Je ale výhodné, aby přídržný prostředek byl vytvořen ve formě destičky, která je uložena přes dno bublinového obalu. Toto uspořádání příliš nezvětšuje velikost zařízení, přičemž rovněž zajišťuje, že bublinový obal je držen přes jeho celý povrch, spíše než aby byl držen pouze na koncích.
Aby se umožnilo vyjmutí produktů, může mít destička vytvořené přerušitelné oblasti, například stejným způsobem jako jsou takové přerušitelné oblasti obvykle vytvořeny u bublinových obalů. Pro jednoduchost je ale výhodné, aby v • · destičce byly vytvořeny otvory pro umožnění vyjímání produktů z bublinového obalu v otevřeném stavu zařízení bez odstraňování destičky.
Je výhodné, pokud je bublinový obal držen každým z prvního a druhého prvku pro zvýšení celkové skladovací kapacity zařízení. Navíc takové uspořádání umožňuje produktům, jako jsou léky, aby byly děleny do skupin, například na tablety určené k podání ráno a na tablety určené k podání večer.
Bubliny bublinového obalu mohou být přijmuty zařízením jakýmkoliv vhodným způsobem; například mohou zapadat do vybrání. Je ale výhodné, aby alespoň jeden z uvedeného prvního a druhého prvku měl průchozí otvory. To může umožnit přístup k bublinám pro umožnění produktům v těchto bublinách, aby byly vyjímány. Například pokud je bublinový obal vložen mezi první nebo druhý prvek, který je vytvořen s otvory, a destičkou vytvořenou s vyrovnanými otvory, pak bublina může být přístupná z jedné strany takového sendviče a produkt může být vytlačován z druhé strany.
Pokud oba z prvního a druhého prvku mají průchozí otvory, pak je výhodné, aby tyto otvory byly střídavě uspořádány tak, že otvory v prvním prvku a otvory v druhém prvku vzájemně neleží na sobě, když je zařízení uzavřené. Pokud by otvory ležely vzájemně na sobě a bublinové obaly by byl vloženy pouze do (řekněme) prvního prvku, pak by bylo možné vyjímat tablety, když by zařízení bylo uzavřené, jednoduše prostřednictvím jejich vytlačování skrz odpovídající otvor v druhém prvku. Uspořádáním otvorů navzájem střídavě tento problém vylučuje, protože tablety by • * · · · • · · · · · ····· · · · · • · · · · β
potom přicházely proti tuhé části druhého prvku a ne proti otvorům v tomto druhém prvku.
Zařízení může mít obvodovou stěnu pro zabránění noži nebo podobnému nástroji v tom, aby byl vtlačen mezi první a 5 druhý prvek, když je zařízeni uzavřeno. To napomáhá zabránit nepovolenému narušení zařízení. Výhodně tato obvodová stěna prochází vně zařízení, příčně k hlavní rovině bublinového obalu, který má být držen prostřednictvím zařízení. Při použití se směrem ven směřujícími bublinami může tedy tato stěna vystupovat výše, než bubliny, a tak může bránit poškození uvedených bublin. Pokud jě tato stěna nižší než bubliny, pak když zařízení upadne, bude ležet na bublinách, což vede k poškození bublin a případně tablet uložených v těchto bublinách.
Výhodně zařízení zahrnuje uzávěr odolný proti dětem (s dětskou pojistkou). Jakýkoliv takový vhodný uzávěr odolný proti dětem může být použit. V jednom výhodném provedení vynálezu má ale tento uzávěr odolný proti dětem ovládací prvek pro záběr uživatelem a na uvedeném prvním prvku vytvořenou zajišťovací část operativně spojenou s uvedeným ovládacím prvkem a upravenou pro záběr s odpovídající zajišťovací částí vytvořenou na uvedeném druhém prvku, přičemž v uzavřeném stavu zařízení jsou zajišťovací části na jedné straně prvního a druhého prvku a ovládací prvek je na opačné straně. Umístění zajišťovacích částí a ovládacího prvku na opačných stranách je určeno pro zabránění dítěti, které se pokouší otevřít zařízení, v otevření zařízení tím, že je pro něj manipulace požadovaná pro otevření zařízení méně zjevná.
• · · • · · • · ·
Ovládací prvek může být vytvořen množstvím způsobů, ale je výhodně obecně ve tvaru písmene U, přičemž jedno rameno tohoto tvaru písmene U je ukotveno na uvedeném prvním prvku a zajišťovací část je vytvořena na druhém ramenu tohoto tvaru písmene U.
Je výhodné, pokud uzávěr odolný proti dětem má dva oddálené ovládací prvky. Potom je potřebné ovládat oba tyto ovládací prvky současně, aby se zařízení otevřelo. Vzdálenost mezi ovládacími prvky může být vytvořena tak, že ruka dospělé osoby je dostatečně veliká pro ovládaní obou ovládacích prvku najednou, ale ruka dítěte je pro takovou činnost ještě příliš malá.
Kolem uzávěru může být vytvořen kryt pro zamezení náhodné činnosti. To může rovněž posloužit pro další zvýšení 15 odolnosti zařízení proti dětem, protože uzávěr je potom částečně zakrytý a tak je méně zjevný a přístupný pro zvídavé děcko.
Jako alternativní formu uzávěru odolného proti dětem 20 mohou první a druhý prvek oba nést části uzávěru odolného proti dětem, přičemž uvedené části jsou v záběru s dalším prvkem pro uzavření uvedeného zařízení. Výhodně je tímto dalším prvkem šroubovací víčko odolné proti dětem, nebo podobný prostředek, a první a druhý prvek oba nesou část hrdla pro záběr s uvedeným víčkem. Vhodná šroubovací víčka odolná proti dětem jsou v současností běžně dostupná.
Výhodně zařízení přídavně zahrnuj'© prostředek pro držení uvedeného prvního a druhého prvku v uzavřené poloze, když je uvedený uzávěr odolný proti dětem uvolněn. To zajišťuje, že je vyžadován samostatný pohyb, kromě činnosti, * · ·
Φ Φ Φ Φ • ·φ · která je potřebná pro uvolnění uzávěru odolného proti dětem, pro otevření zařízení. Dokonce i když by děcko odhalilo způsob otevírání uzávěru odolného proti dětem, nebylo by zařízení ještě otevřené, aniž by byl proveden další nutný krok.
Podle druhého aspektu předkládaného vynálezu je navrženo zařízení pro držení bublinového obalu, které zahrnuje první a druhý prvek, jež jsou vzájemně posunutelné mezi otevřeným stavem, ve kterém mohou být produkty vyjímány Ί Ω z bublinového obalu drženého zařízením, a uzavřeným stavem, ve kterém produkty nemohou být vyjímány, a uzávěr odolný proti dětem, přičemž tento uzávěr odolný proti dětem má ovládací prvek pro záběr uživatelem a na uvedeném prvním prvku vytvořenou zajišťovací část operativně spojenou s Ί 6 uvedeným ovládacím prvkem a upravenou pro záběr s odpovídající zajišťovací částí vytvořenou na uvedeném druhém prvku, přičemž v uzavřené poloze zařízení jsou zajišťovací části na jedné straně prvního a druhého prvku a ovládací prvek je na opačné straně.
Podle dalšího aspektu předkládaného vynálezu je navrženo zařízení pro držení bublinového obalu, které zahrnuje první a druhý prvek, jež jsou vzájemně posunutelné mezi otevřeným stavem, ve kterém mohou být produkty vyjímány z bublinového obalu drženého zařízením, a uzavřeným stavem, 25 ve kterém produkty nemohou být vyjímány, a uzávěr odolný proti dětem, přičemž první a druhý prvek oba nesou části uzávěru odolného proti dětem, přičemž uvedené části jsou v záběru s dalším prvkem pro uzavření uvedeného zařízení.
Podle dalšího aspektu předkládaného vynálezu je navrženo zařízení pro držení bublinového obalu obsahujícího • ·
0
0 ♦ · produkty, přičemž toto zařízení je schopno zaujmout otevřený stav, ve kterém jsou produkty vyjímatelné z bublinového obalu, a uzavřený stav, ve kterém je vyjímání produktů zabráněno, a toto zařízení má množství otvorů pro vystavení příslušných bublin bublinového obalu na vnějšek, když je zařízení jak v uzavřeném tak i v otevřeném stavu, přičemž když je zařízení v otevřeném stavu mohou být bubliny vytlačovány z vnějšku pro vyjmutí produktů.
S takovýmto uspořádáním uživatel může snadno vidět bubliny a tudíž muže snadno identifikovat produkty, které již byly vyjmuty, aniž by otevíral zařízení. Současně, když zařízení zůstává uzavřené, je produktům zabráněno ve vyjímání. Jakmile je zařízení otevřeno, produkt mohou být vyjímány. Výhodně je toto zařízení udržováno uzavřené 15 prostřednictvím uzávěru odolného proti dětem. Toto zařízeni může být případně vytvořeno s dalšími výhodnými znaky popisovanými v tomto popisu.
Zařízení podle předkládaného vynálezu je určeno zejména pro použití s relativně malými produkty.
Obecně je u bublinových obalů velikost a tvar bubliny velmi podobná velikosti a tvaru produktu.
Při malých produktech ale může být pro uživatele obtížné deformovat bublinu, zejména vzhledem k obtížnosti při ohýbání nízké obvodové stěny bubliny prostřednictvím tlaku aplikovaného na její vršek, jak je vyžadováno pří protrhávání bubliny. Navíc, pokud rozměry bubliny při pohledu v půdorysu jsou malé, pak hodní stěna bubliny pouze překlenuje malou vzdálenost uvnitř obvodové stěny a je tudíž relativně tuhá.
Důsledkem je, že prst osoby pokoušející se vytlačit tabletu,
4 4 » 4 4 4 »•44 94 který je měkký, má sklon k tomu, aby byl sám stlačen než aby protlačil bublinu. To způsobuje, že je celkem obtížné produkt z bubliny vytlačit.
Podle dalšího aspektu předkládaného vynálezu je navržen bublinový obal, který má alespoň jednu bublinu pro přijetí produktu v této bublině, přičemž uvedená bublina vystupuje nahoru od dna k hornímu povrchu, tato bublina je tvarována tak, že část uvedené bubliny vyčnívá do vnitřku bubliny pod horním povrchem, přičemž uvedená vyčnívající část 'θ slouží pro kontakt s produktem, když je bublina stlačena silou aplikovanou na bublinu, a tím pro přenos síly na uvedený produkt.
Vytvořením vyčnívající části pro působení na produkt může být dosaženo spolehlivého vytlačování produktu, dokonce 15 i když je bublina celkově větší než produkt. Vytvořením bubliny větší než je produkt je deformování bubliny obecně snazší z důvodů vysvětlovaných výše. Větší bublina je rovněž výhodná během operace plnění bublinového obalu produkty.
2q Dovnitř vyčnívající část bubliny může být vytvořena jako prohlubeň v horním povrchu bubliny. Nej spodnější část prohlubně může potom působit na produkt, když je bublina stlačována. Výhodně je tato prohlubeň umístěna centrálně na bublině tak, aby se dotýkala středu produktu, který má být vytlačen.
Výhodně má bublina dva hlavní povrchy, které se střetávají v horní oblasti uvedené bubliny, přičemž uvedená prohlubeň je vytvořena v této horní oblasti. Prohlubeň může být vytvořena obecně tužší než hlavní povrchy, takže má sklon držet svůj tvar, zatímco se hlavní povrch bortí.
• · φ φ φ φ φ φ φ φ
• φ φ φ φ φ
φ φ φ • · φ φ φ φ φφφφ • · · φ φ • φ φ φ φ φ φφ
Výhodně je horní oblast obecně podlouhlá. Při použití je hlavní osa produktu paralelní s uvedenou podlouhlou horní oblastí.
Jako alternativa je dovnitř vyčnívající část uvedené bubliny vytvořena jako obvodový výstupek procházející kolem uvedené bubliny. Tento výstupek potom působí podél obvodu produktu, když je bublina stlačena. Výhodně jsou podél výšky uvedené bubliny vytvořeny další výstupky. Ty potom umožňují bublině, aby se deformovala varhánkovitým způsobem, což zajišťuje, že produkt je vytlačován.
Předkládaný vynález se rovněž týká zařízení pro výrobu bublinových obalů popisovaných v popisu výše. Zařízení pro výrobu bublinových obalů je samozřejmě známé, ale bude modifikováno v souladu s požadovaným tvarem bublin.
Výhodná provedení předkládaného vynálezu budou podrobněji popsána níže, pouze jako příklad a ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l znázorňuje rozložený perspektivní pohled na první provedení zařízení podle předkládaného vynálezu, rozděleného na jeho jednotlivé komponenty;
Obr. 2 znázorňuje perspektivní pohled shora na misku prvního provedení zařízení podle předkládaného vynálezu, které je přehnuto do jeho uzavřeného stavu;
Obr. 3 znázorňuje perspektivní pohled shora na misku podle prvního provedení zařízení podle φ φ • φ φ φφφφφ φ φ φ • φ φ φ φ φ φφφ předkládaného vynálezu v jeho uzavřeném stavu;
Obr. 4 znázorňuje perspektivní pohled zdola na misku prvního provedení zařízení podle předkládaného vynálezu v jeho uzavřeném stavu;
Obr. 5 znázorňuje zvětšený pohled na západku misky podle vynálezu;
Obr. 6 znázorňuje další zvětšený pohled na západku misky;
Obr. 7 znázorňuje alternativní uspořádání pro držení bublinových obalů na místě;
Obr.8 znázorňuje alternativní uzavírací uspořádání podle vynálezu;
Obr. 9 znázorňuje perspektivní pohled na bublinu pro bublinový obal;
Obr.10 znázorňuje půdorys bubliny znázorněné na obr. 9;
Obr.11 znázorňuje řez vedený rovinou 11-11 na obr. 9;
Obr.12 znázorňuje pohled vedený ve směru šipky 12 na obr. 10;
Obr.13 znázorňuje pohled vedený ve směru šipky 13 na obr. 10;
Obr.14 znázorňuje perspektivní pohled na další bublinu pro bublinový obal;
♦ ♦ · · · · ♦ · • Φ·· Φ 9 • Φ • · Φ
Φ Φ Φ
Φ Φ Φ • Φ Φ
ΦΦ
Obr.15 znázorňuje půdorys bubliny znázorněné na obr. 14;
Obr.16 znázorňuje řez vedený rovinou 16-16 na obr. 14; a 5
Obr.17 znázorňuje řez vedený rovinou 17-17 na obr. 14.
Příklady provedení vynálezu
První provedení zařízení podle předkládaného vynálezu je znázorněno obecně na obr. 1 a je označeno vztahovou značkou jako zařízení 10 . Toto zařízení 10 zahrnuje zavěšenou misku 20 a destičky 50, které drží bublinové obaly 40 na místě. Zařízení 10 je schopné držet množství bublinových obalů 40 (z nichž pouze jeden je znázorněn na obr. 1), ve formě bublinových pásů.
Miska 20 zahrnuje dno 22 a víko 2 4, které jsou spojené prostřednictvím závěsu 26. Víko 24 je vytvořeno jako plochá destička s množstvím otvorů 28 vytvořených skrz tuto
2θ destičku. Na konci destičky, který je vzdálený od závěsu 26, je planární oblast 30. Dno 22 je rovněž vytvořeno jako plochá destička s množstvím otvorů 32 vytvořených skrz tuto destičku, a má svisle vystupující okrajové stěny 34 vytvořené podél tří nezavěšených hran. Tyto okrajové stěny 34 vystupují směrem nahoru a směrem dolů vzhledem k destičce. Na konci destičky, který je vzdálený od závěsu 26, je vytvořena obecně planární oblast 36, která se rozprostírá mezi okrajovými stěnami 34.
Miska 20 může být otevřena tak, že víko 24 a dno 22.
jsou obecně koplanární (jak je znázorněno na obr. 1) . Víko 24.
♦ ··· ·· 44 * 4 4 4
4 4 4 *4 · 4 4
4 4 4
44 • · 4 • * 4 4 • 4 4 4
44 • 4 4
4 4
4 4 4 • 44444 *44 může být rovněž otočeno kolem závěsu 26, aby leželo přes dno 22 (jak je znázorněno na obr. 3 a obr. 4) , přičemž v této poloze vnitřní povrchy víka 24 a dna 22 leží vzájemně proti sobě a vnější povrchy víka 24 a dna 22 tvoří vnější povrch zařízení 10. Dno 22 a víko 24 mohou být drženy v této přeložené poloze prostřednictvím uzávěru 60 odolného proti dětem. Vzhledem k vytvořeným okrajovým stěnám 34., které vystupují směrem nahoru a směrem dolů od dna 22, není možné otevřít misku 22 prostřednictvím zasunutí nože, nebo podobného tenkého nástroje, mezi víko 24 a dno 22, neboť mezera mezi nimi je chráněna prostřednictvím okrajové stěny 34 v této uzavřené poloze.
Otvory 28, 32 vytvořené ve dnu 22 a ve víku 24 mají velikost a tvar pro přijetý bublin 42 bublinových obalů 40.
15 Pro sestavení zařízení 10 do obalu je miska 20 otevřena, jak je znázorněno na obr. 1, a bublinové obaly 40 jsou zasunuty do misky 20 s jejich bublinami 42 směřujícími dolů a s jejich zadními stranami 44 ležícími přes vnitřní povrchy dna 22 a/nebo víka 24 . V této poloze jsou bublinové obaly 40 drženy prostřednictvím tíže. Počet použitých bublinových obalů 40 se může měnit v závislosti (v případě lékových produktů) na průběhu požadovaného podávání léků. Výška bublin 42 vzhledem k jejich zadním stranám 44 by měla být taková, aby bubliny 42. nevyčnívaly nad okrajové stěny 34, aby se snížilo nebezpečí náhodného poškození bublin 42.
Jakmile již byly bublinové obaly 40 zasunuty, jsou přes ně uloženy destičky 50. Tyto destičky 50 mají formu plochých destiček a rovněž mají otvory 52 vytvořené skrz, které odpovídají tvarem velikostí a polohou otvorům ve dnu 22. 30 a víku 24 misky 20.. Destičky 50 mohou rovněž mít další otvory ·· 9999
9
9
9
9
9
51, skrz které může být čtena informace a podobně na zadní straně 44 bublinových obalů 40.
Účelem destiček 50 je držet bublinové obaly 40 na místě. Zadní strana 44 každého bublinového obalu 40 je držena mezi dnem 22 nebo víkem 24 a destičkou 50. Otvory 52 v destičce 50 umožňují tabletám obsaženým v bublinových obalech 40, aby byly vytlačovány ven skrz destičku 50., zatímco je samotný bublinový obal 40 stále ještě držen na místě.
Destičky 50 mohou být zaklapnuty na místo na dnu 22 a víku 24 prostřednictvím zaskakovacího záběru takovým způsobem, aby bylo zabráněno jejich vyjmutí během běžného užívání. Ačkoliv by bylo možné vyjmout destičky 50, například pro účely opětovného naplnění zařízení bublinovými obaly 40, takové vyjmutí by obvykle vyžadovalo použití určitého typu nástroje, přičemž by byly poškozeny nebo rozbity tyto destičky 50, což by zajistilo, že by nemohly být opětovně použity, čímž je dosaženo určitého stupně zaznamenání neautorizovaného narušení.
Předpokládá se, že miska 20 bude plněna bublinovými obaly 40 farmaceutem podávajícím tablety, který potom zaklapne destičky 50 na místo přes bublinové obaly 40. takže tento stupeň zaznamenávání narušení, dosažený zaskakovacím záběrem destiček 50., pomáhá zabránit jakémukoliv neautorizovanému měnění tablet. Navíc, skučenost, že destičky 50 jsou poškozeny při odstraňování, pomáhá zabránit opětovnému použití misek 20 s dalšími bublinovými obaly 40 a tak omezit možnost padělání. Za okolností, ve kterých je žádoucí zařízení vytvořit jako opětovně použitelné, například z důvodů právních úprav týkajících se životního prostředí, mohou být ale destičky 50 zajištěny k misce 20 odnímatelně.
•9 »»«· »9 99
9 9 «
9 9 9
9 · ·
9 9 9
99 • 9 9 • 9 · • · · 9 • · 9 9 9 9 9 • · 9 ♦ · 9
Bublinové obaly 40 mohu být vloženy jak do dna 22 tak i do víka 24. nebo pouze do jednoho z nich. Pokud jsou bublinové obaly 40 vloženy do obou těchto prvků, pak když je miska 20 uzavřena přeložením, budou zadní strany 44 bublinových obalů 40 směřovat vzájemně k sobě, což způsobuje, že je nemožné vydat jakoukoliv tabletu, když je miska 20 takto uzavřena.
Pokud jsou bublinové obaly 40 vloženy pouze do dna 22, pak zde existuje nebezpečí, že by tablety mohly být θ vytlačeny ze zařízení 10 skrz otvory 28 ve víku 24, zatímco je miska 20 uzavřena., což maří záměr umístění uzávěru 60 odolného proti dětem na misku 20 pro zabránění jejího otevření. Podobné nebezpečí nastává, když jsou bublinové obaly 40 vloženy pouze do víka 24 . Pro zabránění tomu, aby c 0 tablety byly vytlačovány z bublinových obalu 40 tímto způsobem, jsou otvory 28., 32 ve dnu 22 respektive ve víku 24 uspořádány tak, že jsou mimo zákryt, když je miska 20 uzavřena, jak může být patrné na obr. 3 a obr. 4. Jakýkoliv pokus o vytlačení tablet ven je potom zmařen, protože tablety θ dosedají proti tělesu dna 22 nebo víka 24 a nemohou procházet skrz otvory 28 respektive 32.
Toto střídavé uspořádání otvorů 28, 32 může být dosaženo prostřednictvím změny jejich rozestupů, nebo (jako je tomu u ilustrovaného provedení) vytvořením některých otvorů s různými velikostmi. Ať již je použita jakákoliv metoda, je výhodným znakem podle předkládaného vynálezu, když uspořádání otvorů 28., 32 na dnu 22 a víku 24 je v půdorysu stejné, protože to umožňuje, aby destičky 50 použité se dnem 22 a víkem 24 měly stejné uspořádání otvorů 52.. Důsledkem ti* ti···
• ti ti • ti · • ti · ti • tititi·· ti ti ti titi titi titi ti • ti ti • ti ti • ti titi takovéhoto uspořádání je, že destičky 50 pro dno 22 a víko 24 mohou být vyrobeny stejné.
Jako další opatření proti vytlačování tablet ze zařízení, když je v uzavřeném stavu, mohou být jakékoliv otvory 28, 32 ve dnu 22 a víku 24., které nejsou použity pro přijetí bublin 42, uzavřeny, například prostřednictvím prázdných bublinových obalů nebo pásků kartónu v nich uložených.
Ve znázorněném provedení, je počet otvorů 28., 32 ve dnu 22 a víku 24 stejný, ačkoliv mohou být použity odlišné počty. Otvory 28, 32 jsou uspořádány v poli 5x7, přičemž je určeno, že každý ze sedmi sloupců bude přijímat tablety, které mají být podány v určitém dnu v týdnu. Navíc dno 22 a víko 24 mohou být použity pro samostatné uložení tablet 15 určených k podání ráno a odpoledne.
Uzávěr 60 odolný proti dětem je znázorněn poněkud podrobněji na obr. 5 a obr. 6. Jak může být patrné z těchto obrázků, jsou na planární části 36 dna 22., vzdálené od závěsu
26, vytvořeny dvě západky, z nichž každá j e ve formě pružné příchytky 62. Pružné příchytky 62 jsou upraveny pro záběr s otvory 74 v planární části 30 víka 24., která je vzdálená od závěsu 26.
Každá pružná příchytka 62 je vytvořena ve spojení s . 25 otvorem 64 v planární části 36 dna 22. Pružná příchytka 62. je vytvořena jako prvek ve tvaru písmene U, s koncem 66 jednoho ramena spojeným s jednou stranou otvoru 64 a vystupujícím obecně kolmo vzhledem k planární části 36. Konec 68 druhého ramena je volný a prochází skrz otvor 7 4 . Tento konec 68 má na sobě výstupek 70, přičemž povrch tohoto výstupku 20., *· »··« ·· · ·· ·» * · · · · • · . i · · · ···* • · » » · »···« « · . . a . _ ········»..
** ·· ·· · ·· ·» vzdálený od planární oblasti 36 dna 22, má zkosenou oblast 72.
Výstupek 70 je upraven pro záběr s otvorem 74 v planární části 30 víka 24 . Tento otvor 74 je nejlépe znázorněn na obr. 5. Jak může být patrné má tento otvor 7 4 malou svislou stěnu 7 6, která jej obklopuje, přičemž tato svislá stěna 76 vystupuje pryč ode dna 22., když je miska 20 uzavřena. Výška svislé stěny 76. je takové, aby konec 68 pružné příchytky 62, který prochází skrz otvor 7 4, nevyčníval nad tuto svislou stěnu 76.
Výstupek 78 vystupuje pryč od vnitřního konce svislé stěny 76 směrem k pružné příchytce 62, přičemž tento výstupek 78 zabírá s výstupkem 70 na konci 68 ramena pružné příchytky 62. Právě tento záběr potom drží misku 20 v jejím uzavřeném stavu.
Nyní bude podrobněji popsán záběr pružné příchytky 62. Během uzavírání misky 20 se vnitřní povrchy dna 22 a víka 24 vzájemně k sobě přibližují, jak se víko 24 otáčí kolem závěsu 26. Přesněji vnitřní povrch výstupku 78 na víku 24 se přibližuje k volnému konci 68 pružné příchytky 62. Pružná příchytka 62 a výstupek 78 jsou uspořádány tak, že výstupek 78 přichází do kontaktu se zkosenou částí 72 výstupku 70 na pružné příchytce 62 . Důsledkem této zkosené části 72 a pružné ohebnosti pružné příchytky 62 je to, že ramena prvku tvaru písmene U jsou tlačena k sobě, což posouvá výstupek 70. na volném konci 68 pružné příchytky 62 do takové míry, že výstupek 78 může projít kolem něj. Jakmile výstupek 78. prošel kolem výstupku 70 na pružné příchytce .62., tato pružná příchytka 62 se pružně roztáhne zpět do svojí původní polohy, ·· 0···
0 0
0 ·
0 0
0 0
0 *
0 0
0 · · • 0 0 «
00 • 0 0 0 0 0 • <00 • 0 0000 0 0 0 0 ·
takže výstupek 7O na pružné příchytce 62 leží přes výstupek 78 na víku 24.
Jak bylo zmiňováno výše, tento záběr výstupků 70 a 78 drží dno 22 a víko 24 v uzavřené poloze. Jediným způsobem, jak se dostat k tabletám v bublinových obalech 40, je uvolnění vzájemně zabírajících výstupků 70 a 7 8, otevření misky 20, a vytlačení tablet ven skrz otvory 52 v destičkách
50. Pro pomoc při otevírání misky 20 je planární oblast 36 dna 22 vytvořena s výřezem 80 a planární oblast 30 víka 24 má Ί Ω uchopovací část 82 pro prst, která leží přes výřez 80., když je miska 20 uzavřena.
Zjevně, aby se uvolnily vzájemně zabírající výstupky
70, 78, je potřebné posunout výstupek 70 na konci pružné příchytky 62. Ovšem v důsledku vytvořené svislé stěny 7 6 15 obklopující otvor 74 v planární oblasti 30 víka 24, je velmi obtížné manipulovat přímo s výstupkem 70 na pružné příchytce 62. Ačkoliv by bylo možné toto provést s použitím určitého typu nástroje, je to nešikovné a je velmi nepravděpodobné, že by to dítě mohlo udělat náhodně.
Pro posunutí výstupku 70 na konci 68 pružné příchytky 62 je potřebné stlačit ramena prvků tvaru písmene U dohromady k sobě, jak je naznačeno šipkami na obr. 4 a obr. 5. Protože rameno bez výstupku je upevněno ke dnu 22, má tato akce za následek tažení výstupku 70 na volném konci 68 prvku ve tvaru písmene U pryč od výstupku 78 na víku 24, čímž se uvolní jejich vzájemný záběr. To je schematicky znázorněno na obr. 6.
Ačkoliv manévr vyžadovaný pro uvolnění záběru pružné příchytky 62 je poměrně zřejmý a jednoduchý, lze
předpokládat, že je nepravděpodobné, aby dítě pokoušející se otevřít obal nebo zařízení 10 nalezlo správný postup. Pravděpodobně by se dítě pokoušelo otevřít zařízení 10 zjevným způsobem prostřednictvím soustředění se na vzájemně zabírající výstupky 70., 78 . Je ale velmi obtížné uvolnit tyto výstupky 70, 78 ze vzájemného záběru prostřednictvím přímé manipulace výstupku 78 na pružné příchytce 62, protože je krytý svislou stěnou 76.
Obtížnost pro děti může být dále zvýšena vytvořením 1 o další stěny, kolmé vzhledem k planární oblasti 36 dna 22 a okrajovým stěnám 34., ačkoliv taková stěna není přítomna na znázorněném provedení. Vytvoření takovéto stěny znamená, že pružná příchytka 62 je vlastně účinně skrytá, a tak je dokonce dosaženo ještě menší šance, že by děcko mohlo náhodně z z z „ nalézt správnou otevírací proceduru . Navíc toto opatřeni snižuje možnost nezáměrného otevření misky 2 0, když to není žádoucí.
Jsou vytvořeny dvě pružné příchytky 62 a tudíž dvě sady vzájemně zabírajících výstupků 70., 78, přičemž každá z nich musí být uvolněna ze záběru, aby bylo umožněno otevření misky 20. Je tudíž potřebné manipulovat oběma pružnými příchytkami 62 současně, aby se zařízení otevřelo. Vzdálenost pružných příchytek 62 je taková, že s nimi může být manipulováno současně při použití jedné ruky dospělou osobou 25 prostřednictvím stlačení volných konců prvků ve tvaru písmene
U dohromady k sobě. Tato vzdálenost, například kolem 60 mm, je ale taková, že dětská ruka obecně není dostatečně velká pro provedení požadované operace. Dospělá osoba pak používá svoji druhou ruku pro zdvižení víka 24 prostřednictvím 30 • · · · · • · · · · · ····· · · ·· uchopovací části 82 pro prst. Zatímco je tato činnost relativně jednoduchá pro dospělého, pro dítě snadná není.
Dalším výhodným aspektem zařízení využívajícího pružné příchytky je to, že celá miska může být formována z plastového materiálu v jednom kusu s použitím jednoduché dvoudílné formy. Miska je formována v její otevřené poloze, přičemž umístění různých otvorů vzhledem k výstupkům a pružné příchytce jasně ukazuje nutnost použití výřezů nebo jader ve formě.
Protože je ale miska formována v její otevřené poloze, existuje zde problém s tím, že miska potom má sklon odpružit do její původní polohy, ve které byla zformována. Důsledkem je, že miska vyskočí do otevřené polohy, jakmile jsou výstupky uvolněny ze záběru. Protože důvodem vytvoření dvou pružných příchytek je zajištění, že pro otevření zařízení jsou potřebné dvě ruce, jedna pro uvolnění pružných příchytek ze záběru a druhá pro zdvihání víka, toto odpružení sníží odolnost zařízení proti dětem.
Pro překonání tohoto problému jsou dno a víko vytvořeny s prostředky pro držení zařízení v uzavřené poloze, dokonce i po otevření uzávěru odolného proti dětem. Tyto prostředky drží zařízení uzavřené s relativně malou silou, takže je stále snadné pro dospělého zařízení otevřít, ale zlepšuje se tím odolnost zařízení jako celku proti otevírání dětmi. Těmito prostředky může být, například, kolík buď na dnu nebo víku, který zabírá do otvoru vytvořeného na druhém z těchto komponentů, tedy na víku nebo dnu. Takový kolík a otvor jsou znázorněny na obr. 1, kde jsou označeny vztahovými značkami jako kolík 86 a otvor 88.
9 · · · · 9 9 9 9 «9 9 9999 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9999 9 9 9 9 9 • · · 9 99 9 9999
99 9· 9 99 99
Jak je znázorněno na obr. 3, ploché oblasti 84 zařízení 10, jako jsou okrajové stěny 34 a vnější povrch planární oblasti 36 dna 22., mohou na sobě mít různá označení. Tato označení mohou nést informaci o tabletách v zařízení 10, o časech a řádu, ve kterém tablety mají být podávány, nebo jakoukoliv jinou informaci. Informace, zejména týkající se časů a řádu, ve kterém je třeba tablety užívat, mohou být rovněž zobrazeny na destičkách 50.
Přestože je miska 20 znázorněna se dnem 22 a víkem 24 zavěšenými kolem jedné z jejich kratších stěn, závěs 26 by mohl být rovněž vytvořen podél jedné z delších stěn. Navíc zde neexistuje nutnost, aby dno 22 a víko 24 byly obdélníkové, přičemž tyto komponenty mohou mít jakýkoliv tvar. Navíc, přestože je miska 20 znázorněna se dvěmi pružnými příchytkami 62., mohlo by jich být použito více nebo méně.
Je rovněž možné, aby byly destičky zavěšeny ke dnu a víku, než aby byly zcela samostatnými částmi. V takovém případě by tyto destičky opět zabíraly se dnem a víkem takovým způsobem, aby bylo možné je vyjímat bez jejich poškození, čímž se umožní obal nebo zařízení opětovně plnit novými produkty.
Provedení popisované výše funguje velmi dobře v praxi. Je ovšem patrné, že za účelem podávání tablet z bublinových obalů je potřebné vyvinout sílu, která má sklon vytlačit bublinové obaly pryč ode dna a víka směrem k destičkám. Důsledkem je, že prostředky držící destičky na dnu a víku potřebují držet destičky velmi pevně, což může vést k obtížím, například pro farmaceuta plnícího obal nebo zařízení, které spočívají v tom, že síla zaskakovacího
Γ • · • · • · • · · • •ΦΦΦ · uložení může muset být relativně veliká nebo může být potřebný velký počet zaskakovacích uložení.
Podle toho je tedy v druhém provedení podle vynálezu, které je znázorněno na obr. 7, uspořádání pro držení bublinových obalů poněkud odlišné. Odpovídající části zařízení v tomto provedení jsou označeny stejnými vztahovými značkami jako u prvního provedení.
Spíše, než aby obaly byly zasunuty do misky tak, že bubliny vyčnívají směrem dolů skrz otvory, jsou nyní bublinové obaly uloženy na misce, přičemž bubliny vyčnívají směrem nahoru, pryč od otvorů, a mezi polohovacími žebry 90. Mělo by být uvedeno, že miska znázorněná na obr. 7 je obrácená vzhledem k misce znázorněné na obr. 1. Když bublinové obaly již byly vloženy, jsou potom destičky položeny přes tyto bublinové obaly a otvory 92 v destičkách zabírají se zaskakovacími uloženími 94 na misce.
V důsledku tohoto odlišného uspořádání, když má být vydána tableta, je bublinový obal 40 tlačen směrem k misce 20, než aby byl tlačen směrem pryč od ní. Vytlačovací síla nemá sklon vytlačit destičku 50 pryč od misky. Upevnění destičky 50 k misce tudíž nepotřebuje být zkonstruováno tak, aby bylo nadměrně silné, aby jednoduše odolávalo síle při vytlačování tablet.
Navíc v důsledku tohoto odlišného uspořádání mohou být otvory 96 vytvořeny ve dnu a víku, spíše než aby byly vytvořeny v destičkách, pro sledování informací o dávkování a podobně, které jsou natištěné na fóliích bublinových obalů. Tyto otvory 96 jsou téměř zakryté prostřednictvím okrajových stěn 34 na obr. 7.
* · · * • *
0 0000 0 0 0* 0 0 0*0 0*0*000 00 0 0**0 ** 0 *0*0 • 0 0* 0 0 * 0* 0*
Víko misky v tomto provedení vynálezu je výhodně vytvořeno s nosnými nožičkami 98 . Tyto nosné nožičky 98 umožňují plochým destičkám dna 22 a víka 24 spočívat ve stejné rovině, zatímco je miska plněna farmaceutem, protože víko je neseno těmito nosnými nožičkami 98 a dno je neseno okrajovými stěnami 34 . Navíc, když jsou tablety vydávány z misky, může být miska otevřena a umístěna s bublinami směřujícími nahoru a tablety mohou být vytlačovány dolů směřujícím tlakem, takže padají do oblasti pod plochými destičkami. To může podstatně usnadnit vyjímání tablet, zejména pro churavé nebo starší vetché osoby.
Nosné nožičky 98 zapadají do štěrbin ve dnu (nejsou znázorněny). V dalším výhodném provedení vynálezu tyto nosné nožičky a štěrbiny vzájemně spolu zabírají pro vytvoření uvedených prostředků pro držení zařízení v uzavřeném stavu dokonce i po otevření uzávěru odolného proti dětem.
Další provedení vynálezu, které má odlišný uzávěr odolný proti otevírání dětmi, je znázorněno na obr. 8.
Zařízení 110 podle tohoto dalšího provedení předkládaného vynálezu je obecně podobné zařízení znázorněnému na obr. 7 tím, že rovněž zahrnuje misku 120 vytvořeno ze dna 122 a víka 124 vzájemně spolu spojených závěsem, což tudíž nebude dále podrobněji popisováno. Spíše než aby uzávěr' odolný proti dětem byl vytvořen jako dvě pružné příchytky ve tvaru písmene U, je uzávěr odolný proti dětem, který je použit v tomto provedení vynálezu, podobný uzávěrům, které jsou používány na lahvích s bělícím roztokem a podobně, u kterých víčko zabírá s hrdlem lahve. V jedné variantě výstupky na hrdlu zabírají s příchytkami na vnitřku víčka a tento záběr obvykle brání víčku v otáčení na hrdlu.
• ·
4
4 444 4444
4 4444 444« •4 4444 444· 44 44 4
Pro uvolnění záběru výstupů a příchytek je potřebné stlačit víčko na jeho opačných stranách. Důsledkem je, že části víčka, které jsou o 90° natočeny vzhledem k částem právě stlačovaným, jsou deformována směrem ven, což slouží pro uvolnění záběru příchytek a výstupků.
V tomto provedení jak dno 122 tak víko 124 nesou polovinu 146 respektive 148 hrdla, která každá má na sobě výstupek. Když jsou dno 122 a víko 124 přehnuty do uzavřené polohy, tyto poloviny 146. 148 se střetávají a vytvářejí celé hrdlo. Víčko 150 odolné proti dětem potom může být nasazeno na hrdlo, aby drželo zařízení 110 uzavřené.
Jako alternativa k uzávěru odolnému proti dětem, který byl popsán výše ve spojení s odkazy na obr. 8, mohou být poloviny hrdla vytvořeny s běžnými šroubovými závity a víčko může být víčkem odolným proti otevírání dětmi, které je typu obvykle používaného na lahvičkách s léky.
Samozřejmě, že jakákoliv jiná vhodná forma uzávěru odolného proti otevírání dětmi může být použita pro držení zařízení v uzavřeném stavu. Pružná příchytka prvního a druhého provedení má tu výhodu, že vždy vyžaduje stejnou sílu pro její otevření. Síla vyžadovaná pro otevření šroubovacího víčka odolného proti otevírání dětmi se může měnit podle síly, která byla použita pro našroubování víčka na hrdlo. Pružná příchytka ale vždy vyžaduje stejnou velikost síly bez ohledu na to, jak byla předtím uzavřena. Tato požadovaná síla může být uzpůsobena, například, pro osoby s artritidou tak, aby neměly obtíže při otevírání zařízení.
Misky popisované v tomto popisu jsou určeny pro používání s určitým lékem, jehož dávkování se mění od 1 mg do • · 9 · · • · 9 · · · ···· • · 9 9··· 9 · 9 ·
9999 9999 99 99 9
99 · · 9 · · 99
2,75 mg v závislosti na tělesné hmotnosti pacienta. Pro zamezení výroby velmi velkého počtu tablet o různých velikostech je tento lék podáván v 1 mg a 0,25 mg tabletách. Různé dávky tak mohou být sestaveny z určitého počtu velkých a/nebo malých tablet. Je patrné, že misky popisované v popisu výše mají dva velké a tři malé otvory v každém ze sedmi sloupců, což umožňuje maximální podanou dávku 2x1 mg plus 3x0,25 mg, což je dohromady 2,75 mg. Různé počty bublinových obalů mohou být podány farmaceutem s využitím stejné misky pro sestavení předepsané dávky. Týdenní sestava tablet (ranních a odpoledních dávek) může být uložena v každé misce.
Tableta s hmotností léku 0,25 mg je relativně malá. Problémy týkající se malých tablet v bublinových obalech již byly diskutovány, zejména pokud se týká obtíží spojených s vyjímáním tablet z těchto bublinových obalů. První bublina podle předkládaného vynálezu pro použití s bublinovým obalem a zkonstruovaná pro překonání těchto problémů je ilustrována na obr. 9 až obr. 13.
Bublina 200 je v půdorysu obecně oválná s hlavní osou 202 a s vedlejší osou 204. Tato bublina 200 zahrnuje dva hlavní povrchy 206, 208 a množství menších povrchů, které jsou nakloněny směrem nahoru od dna v relativně mírném úhlu. Hlavní povrchy 206, 208 se střetávají v horní oblastí bubliny 200 podél linie, která je v půdorysu pod určitým úhlem vzhledem k hlavní a vedlejší ose 202 a 204. Uprostřed podél této linie střetu, ve středu povrchu bubliny 200, je vytvořen důlek nebo prohlubeň 210, která vyčnívá do tělesa bubliny.
Bublina 200 a tableta mají takové rozměry, že tableta leží paralelně s linií střetu, když je bublina 200 naplněna. Důsledkem je, že bublina 200 je v půdorysu podstatně větší · · · · · ·· 4 «φ 44 ·« 4 4 4 · · · · · ··>···· ·44·
4 444 4 4 4 4* 4 4 >4 4 •444 44 4 4444 *’ .........
než tablety, což způsobuje, že bublinový obal je možné snáze plnit. Navíc vzdálenost mezi dnem bubliny a nejspodnějším bodem 212 dovnitř vyčnívající prohlubně 210 je pouze o málo větší, než je tloušťka tablety. Prohlubeň 210 tudíž vyčnívá směrem dolů do bubliny 200 téměř tak daleko, jako je horní povrch tablety.
Osoba, která si přeje vložit tabletu, tlačí směrem dolů prstem nebo palcem na bublinu 200. Protože linie střetu dvou hlavních povrchů 206, 208 je nej vyšším bodem bubliny 200, bude tato linie střetu v kontaktu s prstem a bude tlačena směrem dolů. Linie střetu a prohlubeň 210, vytvořená v jejím středu, mají určitý stupeň konstrukční tuhosti a tudíž mají sklon se pohybovat dolů jako celek. Důsledkem je, že nej spodnější bod 212 prohlubně 210 přichází do kontaktu s horním povrchem tablety poté, co osoba stlačila vršek bubliny 200 o velmi malou vzdálenost.
Následně síla tlačí tabletu proti fólii a případně rovněž skrz ni. Pokračující aplikace síly na bublinu 200, jak tableta prochází skrz fólii, má sklon zmačkat bublinu 200. Dokonce během tohoto mačkání mají ale linie střetu a prohlubeň 210 sklon udržet svůj tvar. Tableta je tudíž nadále vytlačována směrem dolů působením nejspodnějšího bodu 212 prohlubně 210, dokonce i když je bublina 200 zmačkána, což dále napomáhá vyjmutí tablety.
Na obr. 14 až obr. 17 je znázorněna alternativní bublina podle předkládaného vynálezu pro použití s bublinovým obalem. V půdorysu má tato bublina 220 opět obecně oválný tvar. Boky bubliny 220 jsou skloněna směrem nahoru od roviny fólie, směrem k centrálnímu hřebenu 222. Než aby tyto povrchy byly hladké, jsou boky bubliny 220 stupňovány na způsob « · • · · · • * • ·
zigguratu (starobylý chrám, jehož základna se stupňovitě zužuje).
Důsledkem těchto stupňů je to, že kolem obvodu bubliny 220 je definována řada dokola probíhajících výstupků 224, 226, 228. Tyto výstupky 224, 226, 228 mají takové rozměry vzhledem k tabletě, aby tableta byla držena v bublině 220 tak, že nejvyšší výstupek 228 je oddálen velmi málo od horní hrany tablety 230, která leží podél hlavní osy bubliny 220, jak je nejlépe znázorněno na obr. 16 a obr. 17.
Když osoba, která si přeje vyložit tabletu, tlačí směrem dolů prstem nebo palcem na centrální hřeben 222 bubliny 220, nejvyšší výstupek 228 přichází do kontaktu s horní hranou tablety 230. Síla vyvíjená touto osobou je tudíž přenášena přímo na tabletu 230 poté, co osoba stlačila vršek bubliny 220 o velmi malou vzdálenost.
Následná síla tlačí tabletu 230 proti fólii a případně i skrz ni. Pokračující aplikace síly na bublinu 220, jak tableta prochází skrz fólii, bude mít sklon zmačkat bublinu 220 podél výstupků 224, 226, 228 varhánkovitým způsobem, což dále napomáhá vyjmutí tablety.
Tak může být vytvořena bublina, která je vyšší a širší než tableta, kterou drží, přičemž současně ještě umožňuje, aby tableta byla vyložena z této bubliny bez obtíží.
Ačkoliv byl předkládaný vynález popsán v kontextu zařízení pro držení bublinových obalů pro tablety s léky, mělo by být zcela zřejmé, že může být použít pro držení jakéhokoliv typu bublinových obalů.
Zastupuje :

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro držení bublinového obalu obsahujícího produkty, vyznačující se tím, že zahrnuje první a druhý prvek, jež jsou ovladatelné mezi otevřeným stavem, ve kterém mohou být produkty vyjímány z bublinového obalu drženého zařízením, a uzavřeným stavem, ve kterém produkty nemohou být vyjímány, a přídržný prostředek pro bublinový obal, který umožňuje vyjímání produktů z bublinového obalu, když je zařízení otevřené, přičemž tento přídržný prostředek brání bublinovému obalu ve vyjmutí ze zařízení, a zařízení má množství otvorů pro vystavení příslušných bublin bublinového obalu směrem ven, když je zařízení jak v uzavřeném tak i v otevřeném stavu, přičemž, když je zařízení v otevřeném stavu, mohou být bubliny z vnějšku vytlačovány pro vyjímání produktů.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přídržný prostředek je uspořádán pro zaznamenání narušení.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že přídržný prostředek je vytvořen jako destička, která lícuje přes základnu bublinového obalu.
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že v destičce jsou vytvořeny otvory pro umožnění produktům vyjmutí z bublinového obalu, když je bublinový obal v otevřeném stavu, bez vyjmutí destičky.
  5. 5. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že bublinový obal je držen každým z prvního a druhého prvku.
    • 9 ····
    99 · · · · 9 9
    9 9 999 9999999
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jeden z uvedeného prvního a druhého prvku má průchozí otvory.
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že otvory 5 jsou vytvořeny v obou z uvedených prvního a druhého prvku, přičemž tyto otvory jsou střídavě uspořádány tak, že otvory v prvním prvku a druhém prvku se vzájemně nepřekrývají, když je zařízení v uzavřeném stavu.
  8. 8. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že navíc zahrnuje obvodovou stěnu.
  9. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující setím, že obvodová stěna prochází vně zařízení, příčně k obecné rovině bublinového obalu, který má být držen zařízením, a je vyšší i c;
    než bubliny.
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že navíc zahrnuje uzávěr odolný proti otevírání dětmi.
    20
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že uzávěr odolný proti dětem má ovládací prvek pro záběr uživatelem a na uvedeném prvním prvku vytvořenou zajišťovací část operativně spojenou s uvedeným ovládacím prvkem a upravenou pro záběr s odpovídající zajišťovací částí vytvořenou na
    25 uvedeném druhém prvku, přičemž v uzavřeném stavu zařízení jsou zajišťovací části na jedné straně prvního a druhého prvku a ovládací prvek je na opačné straně.
  12. 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že ovládací prvek je výhodně ve tvaru obecně písmene U, přičemž jedno rameno tohoto tvaru písmene U je ukotveno na « · • 9 9
    9 99 99 • 9 • 9 · 9 · · 9
    9· 99 99 9 • 9 · * • · · · f *9 ♦
    9 · 9 ·
    9 9 9 9
    9 9 99 uvedeném prvním prvku a zajišťovací část je vytvořena na druhém ramenu tohoto tvaru písmene U.
  13. 13. Zařízení podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tím, že uzávěr odolný proti dětem má dva oddálené ovládací prvky.
  14. 14. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 10 až 13, vyznačující se tím, že kolem uzávěru je vytvořen kryt.
  15. 15. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že první a druhý prvek oba nesou části uzávěru odolného proti dětem, přičemž uvedené části jsou v záběru s dalším prvkem pro uzavření zařízení.
  16. 16. Zařízení podle nároku 15, vyznačující se tím, že uvedený další prvek je šroubovací víčko odolné proti otevírání dětmi, nebo podobně, a první a druhý prvek oba nesou část hrdla pro záběr s uvedeným víčkem.
  17. 17. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 10 až 16, vyznačující se tím, že navíc zahrnuje prostředek pro držení uvedeného prvního a druhého prvku v uzavřené poloze, když je uvedený uzávěr odolný proti dětem uvolněn.
  18. 18. Zařízení pro držení bublinového obalu, vyznačující se tím, že zahrnuje první a druhý prvek, jež jsou vzájemně posunutelné mezi otevřeným stavem, ve kterém mohou být produkty vyjímány z bublinového obalu drženého zařízením, a uzavřeným stavem, ve kterém produkty nemohou být vyjímány, a uzávěr odolný proti dětem, přičemž tento uzávěr odolný proti dětem má ovládací prvek pro záběr uživatelem a na uvedeném prvním prvku vytvořenou zajišťovací část operativně spojenou s uvedeným ovládacím prvkem a upravenou pro záběr s odpovídající zajišťovací částí vytvořenou na uvedeném druhém « · • 0 <
    • »0 1 » · · 4 ·· «0 prvku, přičemž v uzavřené poloze zařízení jsou zajišťovací části na jedné straně prvního a druhého prvku a ovládací prvek je na opačné straně.
  19. 19. Zařízení pro držení bublinového obalu, vyznačující se tím, že zahrnuje první a druhý prvek, jež jsou vzájemně posunutelné mezi otevřeným stavem, ve kterém mohou být produkty vyjímány z bublinového obalu drženého zařízením, a uzavřeným stavem, ve kterém produkty nemohou být vyjímány, a uzávěr odolný proti dětem, přičemž první a druhý prvek oba nesou' části uzávěru odolného proti dětem, přičemž uvedené části jsou v záběru s dalším prvkem pro uzavření uvedeného zařízení.
  20. 20. Bublinový obal, který má alespoň jednu bublinu pro přijetí produktu v této bublině, přičemž uvedená bublina vystupuje nahoru od dna k hornímu povrchu, vyznačující se tím, že bublina je tvarována tak, že uprostřed v horním povrchu této bubliny je umístěna prohlubeň, přičemž uvedená prohlubeň slouží pro kontakt se středem produktu, když je bublina stlačena silou aplikovanou na bublinu, a tím pro přenos síly na uvedený produkt, přičemž bublina má dva šikmé hlavní povrchy, které se střetávají v horní oblasti uvedené bubliny, a uvedená prohlubeň je vytvořena v horní oblasti.
    Zastupuje :
CZ19994776A 1998-06-29 1998-06-29 Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal CZ477699A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994776A CZ477699A3 (cs) 1998-06-29 1998-06-29 Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994776A CZ477699A3 (cs) 1998-06-29 1998-06-29 Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ477699A3 true CZ477699A3 (cs) 2000-07-12

Family

ID=5468399

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994776A CZ477699A3 (cs) 1998-06-29 1998-06-29 Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ477699A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0993296B1 (en) Device for holding blister pack
US7798329B2 (en) Insert package
US7188729B2 (en) Child resistant blister pack container for stacked blister packs
US6675972B2 (en) Childproof blister packaging
US5346069A (en) Container
RU2509702C2 (ru) Раздаточное устройство многоразового использования для изделий, заключенных в блистерные упаковки
UA75786C2 (en) Blister pack device for storing and dispensing a dosage unit
US20060157375A1 (en) Child resistant blister pack container for stacked blister packs with non-coincidental notching
EP2303718A1 (en) Medicament dispenser and method of making and using it
GB2394944A (en) Packaging for temporary storage of pharmaceutical products
US6095364A (en) Child-resistant closure for pill containers
CA2746907A1 (en) Improved child resistant senior friendly package
US20110132795A1 (en) Package with enclosure for dispensing doses of a medicament
US20100181335A1 (en) Dispenser
WO2009149268A1 (en) Packages and inserts thereof with guide wall for dispensing medicinal units
US20080237082A1 (en) Child resistant device for housing blister packs
CZ477699A3 (cs) Zařízení pro držení bublinového obalu a bublinový obal
US20080164259A1 (en) Container useful for holding multiple articles of manufacture
MXPA99011981A (en) Device for holding blister pack
CZ20004513A3 (cs) Stavebnicový zásobník na drobné předměty, zejména na léky ve formě tablet, kapslí, tobolek apod.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic