CZ469299A3 - Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu - Google Patents

Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu Download PDF

Info

Publication number
CZ469299A3
CZ469299A3 CZ19994692A CZ469299A CZ469299A3 CZ 469299 A3 CZ469299 A3 CZ 469299A3 CZ 19994692 A CZ19994692 A CZ 19994692A CZ 469299 A CZ469299 A CZ 469299A CZ 469299 A3 CZ469299 A3 CZ 469299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition
weight
toxicologically acceptable
sodium
less
Prior art date
Application number
CZ19994692A
Other languages
English (en)
Inventor
Brian Joseph Roselle
Thomas Edward Ward
David Kent Rollins
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19994692A priority Critical patent/CZ469299A3/cs
Publication of CZ469299A3 publication Critical patent/CZ469299A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Vodné omývací prostředky používající toxikologicky přijatelné složky pro ošetření potravin, jako jsou ovoce, zelenina a živočišné proteinové produkty, obsahují 0,5 % detergentní povrchově aktivní složky a zásaditý pufr, který udržuje pH na hodnotě vyšší než 10,5. Prostředekje bez příměsí, které by ovlivňovaly chuť a není ho nezbytné oplachovat z povrchu potravin.

Description

ZPŮSOB OŠETŘENÍ POTRAVIN ZA ÚČELEM REDUKCE MIKROBŮ A
PROSTŘEDEK SLOUŽÍCÍ K TOMUTO ÚČELU
OBLAST TECHNIKY
Navrhovaný vynález popisuje způsob přípravy potravin, zejména pak přípravu potravin bezpečných pro konzumaci lidmi, při zachování přirozené chuti těchto potravin, obzvláště v případě, že není dostupná čistá voda pro omytí těchto potravin a také přípravek v koncentrované, nebo odpovídající naředěné formě, která je obzvláště vhodná pro provedení navrhovaného vynálezu.
DOSAVADNÍ STAV TECHNIKY
Ovoce a zelenina a některé další potraviny jako maso, je někdy nezbytné před konzumací omýt tak aby byly odstraněny nečistoty a další nežádoucí rezidua které je třeba odstranit z povrchu potravin. Obvyklé procesy představující omývání obvykle zahrnují krok oplachování který zajišťuje fyzické odstranění nečistot z povrchu. V řadě situací se může stát, že není k dispozici žádný zdroj pitné vody pro opláchnutí. Je zřejmé, že existence skutečně efektivního prostředku zejména pak takového , který by byl použitelný individuálními konzumenty pro přípravu bezpečně poživatelného a chuťově nepozměněného ovoce a zeleniny a to i v případě, že není dostupné dostatečné množství vody pro opláchnutí, což na takový přípravek klade výjimečné nároky, neboť ačkoliv je takových prostředků známo poměrně dost, většina z nich by buď měla být z potravin před požitím opláchnuta, nebo naopak neposkytují dostatečný antimikrobiální účinek.
Navíc je obzvláště důležité zajistit efektivní toxikologicky přijatelný přípravek pro potraviny, zejména pak pro ovoce, zeleninu a/nebo pro maso, který může být prodávaný v koncentrované formě a použitý pro přípravu naředěného nepěnivého roztoku, který může být použitý tak aby zajistil požadovaný antimikrobiální účinek a který zanechá potraviny poživatelné bez ovlivnění jejich chuti aniž by musel být odstraněn. Naředěné roztoky jsou vhodné pro uživatele, jelikož znečištěné ovoce či zelenina mohou být ponořeny přímo do tohoto prostředku čímž je zajištěno, že žádná část potraviny nezůstane neomyta. Je vhodné aby byl naředěný roztok čirý což zvyšuje pocit čistoty pro uživatele. Nízká pěnivost je důležitý atribut a proto k vymizení pěny musí dojít rychle a snadno. Je s výhodou aby tento koncentrát mohl být naředěn konzumentem pomocí vody, která není zcela bezpečná pro použití, neboť se poměrně často může stát, že to bude jediná dostupná voda.
• · ··
Naneštěstí řada toxikologicky přijatelných čistících přísad nemůže být použita s nebezpečnou, znečištěnou vodou.
PODSTATA VYNÁLEZU
Navrhovaný vynález popisuje způsob ošetření potravin, zejména pak ovoce a zeleniny (a prostředek, popsaný dále pro provádění popisovaného vynálezu) při zásaditém pH, bez ' oplachování a za zachování chuti. Konkrétněji navrhovaný vynález popisuje způsob ošetření potravin za účelem redukce množství mikroorganismů, přičemž k tomuto procesu by mělo docházet těsně před konzumací a to prostřednictvím kontaktu povrchu řečené potraviny s prostředkem ve vodné fázi, který může obsahovat: detrgentní povrchově aktivní složku, zásaditý pufr, který udržuje pH na hodnotě vyšší než 10,5 po dobu přesahující alespoň půl minuty, směs pak musí být zcela bez příměsí, které by ovlivňovaly chuť omývaných potravin a není ji nezbytné oplachovat z povrchu potravin.
Navrhovaný vynález popisuje několik dalších specifických aspektů a to zejména:
1. Způsob úpravy potravin, včetně masa, které jsou bezpečné pro konzumaci prostřednictvím kontaktu povrchu těchto potravin těsně před konzumací, aby tak bylo minimalizováno riziko rekontaminace, s naředěnou vodnou formou navrhovaného prostředku o pH okolo 10,5, který obyčejně obsahuje:
a) nejlépe, agens schopné snížit povrchové napětí a redukovat viskozitu na méně než 50 cp., lépe pak na méně než asi 10 cp., a nejlépe na méně než asi 5 cp., tak aby bylo minimalizováno smáčení povrchu a/nebo odvodnění a tedy minimalizováno množství, na takové které neovlivní chuťové vlastnosti, to je na méně než 0,5 %, lépe pak na méně než 0,2 % a ještě lépe na méně než 0,1 %, které by bylo typu toxikologicky přijatelného detergentního surfaktantu, nejlépe stabilního v zásaditém prostředí aniontového charakteru a nejlépe pak typu sodného nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo Cg.u mastné kyseliny.
b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pH od asi 10,5 do 13, lépe pak od asi 10,9 do 12,5 ještě lépe od asi 11,3 do 12,3, ale pokud možno s nízkou rezervní alaklinitou (termín „rezervní alkalinita“ tak jak je zde používán odpovídá procentům ekvivalentu HCl potřebného pro snížení pH naředěného prostředku na 9,5) která by měla být méně než asi 10, lépe pak méně než asi 7 a ještě lépe méně než asi 4, tak aby se maximalizovalo bezpečí a hladina ortofosfátů, pokud jsou
999 · 99 9
9 9 9 9 9 9
99999 9
9 9 9 9 9 9
999 99 99 přítomny, by měla být od asi 0,01 % do 3 %, lépe pak od asi 0,05 % do 1 %, ještě lépe pak od asi 0,1 % do 0,5 %ekvivalentu kyseliny ortofosforečné
c) může také obsahovat, od asi 0,0005 % do 3 %, lépe pak od asi 0,001 % do 1 % a nejlépe od asi 0,003 % do 0,5 % váhy chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty, nejlépe polyfosfátový detrgent jako jsou některé sodné soli nebo tripolyfosfáty (dále označované jako „STPP“) nebo organických polykarboxylových kyselin jako je například sodná sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové (dále označované jako EDTA) a/nebo soli kyseliny citrónové používané pro odstranění vápenatých iontů z tvrdé vody a zamezení jejich ukládání.
d) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné ochranné složky
e) toxikologicky přijatelné inhibitory pěnění
f) nosič, kterým je vodná složka může být voda a nebo malé množství nízkomolekulámích , toxikologicky přijatelných organických rozpouštědel jako je ethanol, glycerol atd. a/nebo minoritní příměsi všechny kyselé složky, výše uvedené, jsou samozřejmě neutralizovány alkalickým prostředím prostředku a tato směs je zcela zbavena všech toxikologicky nepřijatelných příměsí. Omytí potraviny tímto prostředkem by mělo trvat alespoň 1 minutu, lépe pak alespoň 5 minut a mělo by následovat ocákání a/nebo osušení, obzvláště v případě že potraviny není možné opláchnout. Poté jsou potraviny připraveny pro konzumaci a mají stále zachovány své přirozené chuťové vlastnosti.
Vynález popisuje zejména koncentrovanou formu vhodnou pro použití přípravu naředěného prostředku pro omývání potravin při zásaditém pH nad asi 10,5, po naředění vodou za použití od asi 0,1 % do 5 %, lépe pak od asi 0,5 % do 2 % koncentrátu, hmotnosti naředěného prostředku, daného koncentrátu, který obsahuje:
a) od asi 0,1 % do 50 %, lépe pak od asi 0,5 % do 20 % a nejlépe od 1 % do 10 % hmotnosti toxikologicky přijatelného detergentního surfaktantu, především aniontového surfaktantu stabilního v zásaditém prostředí a to nejlépe C6_i6 alkylu a/nebo Cg-i4 mastné kyseliny.
b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pEl od asi 10,5 do 13, lépe pak od asi 10,9 do 12,5 ještě lépe od asi
11,3 do 12,3 v daném naředěném prostředku, ale pokud možno s nízkou rezervní alaklinitou v daném naředěném prostředku, která by měla být méně než asi 10, • «
lépe pak méně než asi 7 a ještě lépe méně než asi 4, tak aby se maximalizovalo bezpečí pro použití lidmi a hladina ortofosfátů, pokud jsou přítomny, by měla být od asi 3 % do 60 %, lépe pak od asi 5 % do 60 %, ještě lépe pak od asi 10 % do 55 % ekvivalentu kyseliny ortofosforečné
c) může také obsahovat, od asi 0,1 % do 35 %, lépe pak od asi 1 % do 25 % a nejlépe od asi 2 % do 20 % toxikologicky přijatelného chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty, nejlépe polyfosfát nebo organický polykarboxylát nejlépe pak STPP nebo EDTA nebo jejich kombinace, pro kontrolu koncentrace vápenatých iontů
d) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné ochranné složky
e) toxikologicky přijatelné inhibitory pěnění
f) nosič, který obsahuje toxikologicky přijatelné nebo minoritní příměsi
U všech výše uvedených složek, pokud může být kterákoliv z nich zařazena do více kategorií, bude se řídit pravidly kategorie v níž je uvedena poprvé. Je vhodné aby všechny složky byly poživatelné, neboť mohou být konzumovány.
Specifičtějším způsobem přípravy potravin, zejména ovoce a zeleniny zahrnuje omývání potravin v naředěném vodném roztoku a zásaditém pH, vyšším než 10,5, po dobu delší než je půl minuty, přičemž tento prostředek na omývání obsahuje draselné a/nebo sodné kationty. Tyto kationty jsou v potravinách žádoucí a to z mnoha důvodů. Jejich přítomnost v tomto prostředku pro omývání potravin, jako jsou ovoce a zelenina, je vítaná. Draselné ionty jsou použitelnější než sodné v případě mastných kyselin, neboť draselná mýdla jsou méně rozpustná než sodná mýdla a to zejména za nižších teplot.
Způsob omývání potravin v zásaditém prostředí zahrnuje krok vystavení povrchu potraviny vodnému roztoku připravenému naředěním koncentrátu o pH od asi 10,5 do 13, lépe pak od asi 10,9 do 12,5, ještě lépe od 11,3 do asi 12,3 s nepitnou vodou, tak že vznikne čirý roztok, který zabíjí mikroorganismy na povrchu potravin. Redukovat množství mikroorganismů na povrchu potravin je nezbytné. Dalším nezbytným krokem výše uvedeného způsobu ošetření potravin představuje balení koncentrovaného přípravku , jak byl popsán výše, do nádoby obsahující návod na použití a přípravu požadovaného roztoku pro omývání potravin. Tento návod je velmi důležitý, neboť míra ředění a doba ošetření, nezbytné opláchnutí a možnost použití nepřečištěné vody nejsou na první pohled patrné. Je také nezbytné aby tyto instrukce byly jednoduché a jasné a proto je doporučeno používat obrázky a schémata.
Rovnováhu přípravku může napomáhat a udržovat řada dalších látek, látek ovlivňujících agens, parfemační činidla, ochranné látky, potlačovače pěnění a podobně.
4· ·· * · ·· · · · ·
4 4 4 4 4 4 4 4
444 44 4 4 44 44 4
9 4 4 4 4 9 4
944 44 44 994 49 44
Výše uvedené látky v koncentrovaném prostředku by měly být všechny poživatelné a zvolené tak aby vznikl v podstatě čirý naředěný přípravek, „v podstatě čirý“ znamená takový prostředek, který je jen mírně zamlžený a je vhodnější aby navrhovaný prostředek byl zcela čirý. Přísady jsou zvoleny tak aby byl minimalizován zápach a to jak zpočátku, tak během skladování. Aby prostředek postrádal jakýkoliv zápach je nezbytné zejména v případě potravin.
V případě, že není možné se zápachu nijak vyhnout, je třeba ho maskovat pomocí parfemačního činidla s potravinovou čistotou nebo GRAS (definováno dále), nebo jinou esencí či přísadou. Obzvláště doporučené jsou za tímto účelem, oleje izolované z citrusových plodů, např. pomerančů, citrónů, limetek, grapefruitů a mandarinek, tzn. takové, které obsahují relativně vysoké množství terpenů.
Preferované složky obsažené v navrhovaném vynálezu jsou buď v potravinové čistotě, nebo GRAS, včetně samozřejmě potravinových příměsí, označených jako GRAS, tak aby byly ochráněny před chybným použitím konzumenty. Obvykle, většina doporučení pro mytí ovoce a/nebo zeleniny je zamýšlena pro komerční účely, kde je obvyklá přísnější kontrola zejména v případě míry a intenzity oplachování. Navrhovaný vynález popisuje použití individuálními konzumenty bez oplachování a je tedy nezbytné věnovat více pozornosti bezpečí produktu. Pokud prostředek není z potraviny dokonale opláchnut je méně podstatné pokud jsou všechny složky GRAS nebo potravinové třídy.
Použití a volba omývacích prostředků za účelem omývání ovoce a zeleniny je popsána v United States Code of Federal Regulations, článek 21 sekce 173.315: „Složky prostředků pro omývání nebo odstraňování slupky ovoce a zeleniny“. Tato pravidla stanovují, že veškeré chemikálie které přijdou do bezprostředního styku s potravinami musí být uznány jako „obecně uznány jako bezpečné“ (generally regarded as safe = GRAS) a několik dalších příměsí. Tato sekce také popisuje některá omezení v množství chemikálií, která smí být podána v daném kontextu. Nejsou zde uvedeny žádné regulace, nebo doporučení týkající se způsobů přípravy „bezpečných“ potravin pro konzumaci za použití vodných roztoků, které nemusejí být nijak omývány. Také není známý žádný způsob zabíjení mikrobů za použití takových chemikálií jako jsou hypochlorid, jód atd. v nízkých koncentracích, které zajišťují minimální ovlivnění chuti potraviny.
Všechny zde uvedené dokumenty jsou připojeny jako citace.
Následující toxikologicky přijatelné složky jsou použity pro přípravu nej vhodnějšího prostředku. Termínem „toxikologicky přijatelné“ znamená že jakékoliv zbytky tohoto prostředku které ulpí na povrchu ovoce nebo zeleniny omytých daným prostředkem jsou bezpečné pro konzumaci lidmi a nebo zvířaty.
·· »* • · φ φ · φφφφ • ΦΦ φ · φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ ·· φφφ φφ φφ φ
Povrchově aktivní detergent
Syntetická aniontová povrchově aktivní složka - aniontová povrchově aktivní složka stabilní v zásaditém prostředí může být použita, tzn. ve Spojených Státech je povolena v United States Code of Federal Regulations (CFR), článek 21, sekce 173.315. Konkrétně jsou zmíněny soli dodecylbenzen sulfonátu, obvykle v koncentracích do 0,2 %. Dále jsou v CFR popsány fosforečné estery ethylenu a/nebo ethylen/prophylen oxidové adukty alifatických alkoholů, dioctyl sulfosukcinát a 2-ethylhexyl sulfát.
- Aniontové povrchově aktivní složky jsou většinou vybrány z látek známých v současném stavu techniky, jako jsou C6_i8 alkyl sulfáty a/nebo sulfonáty, C6-i5 alkylbenzen sulfonáty, di-C6-io alkylsulfosukcináty, atd. Alkyl sulfáty jsou preferovány pro svou antimikrobiální účinnost a chuťovou nezávadnost, obzvláště pak sodné a/nebo draselné soli. Draselná mýdla C8-i4 jsou také velmi vhodná. Použitelné jsou i směsi těchto alkyl sulfátů a mýdel.
Nepolární povrchově aktivní složka - nepolární povrchově aktivní složka je, pokud je použita, vybrána z materiálů dobře známých v současném stavu techniky, jako je alkylen oxidové (ethylen oxid a/nebo propylen oxid) adukty Cjo-is alifatických alkoholů nebo kyselin, Ci0-i8 alifatické alkoholy jako adukty glukózy (alkyl polyglukosidy). Specifický nepolární surfaktant by měl mít hydrofilní-lipofilní rovnováhu vyšší než asi 10 a bod vypadnutí z roztoku více než 35 °C. United States Code of Federal Regulations (CFR) konkrétně popisuje ethylen oxidové / propylen oxidové adukty C12-I8 alifatických alkoholů o molekulové hmotnosti okolo 800. Tato chemikálie je dostupná jako PLURAFAC RA-20 (BASF).
V prostředcích obsahujících mýdlo, alkoxylované alkoholy slouží spíše jako prostředek zlepšující rozpustnost mýdla aby nevznikala během mytí sraženina. Dále je známé, že volbou nepolární chemikálie neobsahující dusík, se minimalizuje možnost růstu mikroorganismů v naředěném prostředku.
Soli mastných kyselin - navrhovaný prostředek může obsahovat mýdlo, zejména pak mýdlo založené na C8.i4 mastných kyselinách, jako je například mýdlo z kokosového mléka. Pro tento účel lze použít i kyselinu laurovou. Pro zlepšení rozpustnosti těchto mýdel může být použit ve vyšší míře specifický rozpustný surfaktant. Bohužel mýdla nemohou být z chuťových důvodů použita ve větším množství.
Přítomnost detergentního surfaktantu je důležitá zejména pro redukci povrchového napětí a viskozity. Je vysoce žádoucí, aby naředěný omývací prostředek měl nízkou viskozity, obvykle méně než 50, lépe pak méně než 10 a nejlépe méně než 5. Nízká viskozita zlepšuje omývací charakteristiky zlepšením smáčení povrchu potravin, obzvláště pokud je vrásčitý, nebo tvořený • 9 • 9 • 9
999 ·
99 99
9999
9 9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9
999 ·9 99 několika překrývajícími se vrstvami atd. Nízká viskozita také zlepšuje lepší proudění a tedy vyšší míru odstranění nečistot. Navíc také ovlivňuje pozitivně dobu schnutí, pokud je vyžadováno. Detergentní surfaktant tedy významně ovlivňuje podstatné charakteristiky navrhovaného prostředku.
Povrchově aktivní složka s detergentními charakteristikami také zlepšuje antimikrobiální účinky. Přítomnost surfaktantu a zejména alkyl sulfátu, umožňuje zlepšit likvidaci a/nebo odstranění mikroorganismů.
Je důležité aby ani surfaktant neovlivnil chuťové vlastnosti. Z toho důvodu musí být jeho - koncentrace nízká. Jak bylo řečeno výše, mýdlo nemůže být použito ve vyšších koncentracích neboť ovlivňuje chuť potravin.
Zásaditý pufr
Toxikologicky přijatelný zásaditý pufr v navrhovaném prostředku udržuje pH v požadovaném rozmezí. Pro jednoduchou produkci je vhodné aby tento pufr byl ve formě draselné soli, zejména v kapaných koncentrátech. Sodné soli jsou přijatelné a dokonce preferované v pevných tzn. práškových formách. Draselné / sodné uhličitany a/nebo draselné / sodné ortofosfáty jsou nejvhodnější pufry se zásaditým pH. Vápenaté a hořečnaté hydroxidy mohou být také použitelné pro úpravu pH na zásaditou hodnotu, zejména pokud prostředek neobsahuje chelatační činidlo specifické na vápenaté ionty. Množství a charakter těchto přísad je zvoleno tak aby výsledný produkt měl požadovanou viskozitu jak bylo uvedeno výše, tzn. méně než 50, lépe pak méně než asi 10 a nejlépe méně než 5 centipois při střihu > -1000 s1.
Je vhodné aby pH nepřekročilo hodnotu asi 13, a zejména v případě použití pufru s vyšším pH ho nesmí být větší množství, vzhledem k bezpečí konzumentů pokud není zcela omyt. Rezervní alkalinita by měla být od asi 0,1 do 10, lépe pak od asi 0,2 do 7 a nejlépe od asi 0,3 do 4.
Chelatační činidlo
Preferované chelatační činidlo je v navrhovaném vynálezu polyfosfátová sůl nebo organická polykarboxylová sůl, např. citrát sodný a/nebo draselný a/nebo ethylendiamintetraoctová kyselina, které jsou komerčně standartně používány a jsou GRAS. Mohou být použity také další organické polykarboxylové kyseliny, zejména pak takové které jsou GRAS, jako jsou kyselina citrónová, tartarová, maleová atd. Preferovanou verzí polyfosfátu je bezvodý rychle rozpustný STPP, vyráběný FMC Corporation. Mohou být také použity komplexní fosfáty a jsou vhodné pro udržení čirosti naředěného roztoku připraveného z tvrdé vody, není je ale možné je používat v určitých případech kdy je regulacemi jejich použití výslovně zakázáno nebo omezeno.
• · • · · · * · · · φ · φ · φ · φφ*· φ ΦΦΦΦ· · · φφ ·· · φ φ φ · φ · · · · φφφ φφ φφ ··· · · ··
Chelatační činidlo je obvykle přítomno v množství od asi 0,0005 % do 3 %, lépe pak od asi 0,005 % do 0,5 % a nejlépe od asi 0,01 % do 0,2 % hmotnosti naředěného prostředku. Chelatační činidla udržují funkčnost prostředku v prostředí tvrdé vody.
Ochranné látky
Přípravou navrhovaných koncentrovaných přípravků při vysokém pH je redukováno nebezpečí růstu biologických kontaminací jako jsou baktérie, houby nebo plísně. Tyto ochranné látky tedy zabraňují růstu kontaminací běhen výroby a při použití. Standartní ochranné látky používané pro potraviny jako jsou kyselina ethylendiamintetraoctová a/nebo její soli v množství od 0,01 % do 0,2 % pro kyselinu, nebo její sodné a/nebo draselné soli, mohou být použity i v tomto případě, ačkoliv zásadité prostředí navrhovaného prostředku žádnou další ochranu nepotřebuje.
Kapalný nosič
Většina, asi okolo dvou třetin (obvykle asi 80 % až 99,1 % hmotnosti) naředěného roztoku tvoří voda, jako nosič rozpouštějící příměsi. Jak je uvedeno v následujících případech, je možné použít i směs voda-ethanol, která je preferována v případech pokud se připravuje prostředek se zásaditým pH. Míra ethanolu v naředěném prostředku by neměla překročit 2 % v naředěném roztoku, aby nebyl patrný zápach alkoholu. Mohou být použita i další ve vodě rozpustná nízkomolekulámí rozpouštědla, jako je glycerol. Glycerol může být použit i v pevných prostředcích, za účelem minimalizace zrnitosti. Výhodou navrhovaného vynálezu je že lze použít nepřečištěnou vodu pro přípravu naředěného prostředku, neboť přítomné mikroorganismy budou zlikvidovány vysokým pH nebo účinky surfaktantu. Termín nepřečištěné voda, jek je zde používán popisuje takovou vodu která obsahuje nebezpečné mikroorganismy.
Další přísady
Polyethylen glykol - ve vodě rozpustný polymer polyethylen glykol (PEG) je běžně dostupný pod řadou komerčních názvů, příkladem čehož je CARBOWAX (Union Carbide Corporation). V navrhovaném vynálezu může být použit PEG s průměrnou molekulovou hmotností od asi 200 do 20 000, přičemž PEG po názvem CARBOWAX by měl mít molekulovou hmotnost minimálně 200, obvykle však od 300 do 9 500, což je nejvhodnější varianta. Naředěný přípravek by měl obsahovat alespoň 0,001 % hmotnosti PEGu, spíše však bude obsahovat od asi 0,005 % do 0,1 % hmotnosti PEGu. Použité množství bude záviset na velikosti použitého polymeru, na množství surfaktantu v prostředku, požadované viskozitě prostředku a dalších faktorech určených výrobcem.
• ···<>· * · ·· ·· · • · · · · ♦··· ····· ·· ··· ·> ··
V typickém případě bude prostředek se zlepšenými hmatovými vlastnostmi obsahovat hmotností poměr surfaktant / PEG v rozmezí od 1:2 do asi 1:30, lépe pak od asi 1:1 do 15:1.
Navrhovaný prostředek obsahující PEG je charakteristický nejen vynikajícími čistícími vlastnostmi a pěnivými a omývacími vlastnostmi, ale zlepšují i hmatový vjem. Tento zlepšený hmatový vjem prostředku který přichází do bezprostředního kontaktu s rukama uživatele je patrný po stisku. Tento vylepšený faktor zapříčiňující že hmatový vjem nepůsobí ani slizce ani mýdlovitě může být prokázán přiložením testovaného (obsahující PEG) a kontrolního (bez PEGu) vzorku na dlaň nebo vnitřní stranu předloktí dobrovolníků. I v takových jednoduchých testech dobrovolníci jednoznačně rozeznávají vylepšené hmatové vlastnosti navrhovaného prostředku.
Antioxidační činidla - použití surfaktantů a zejména mýdel může být komplikováno vznikem nežádoucích zápachů. Tyto nežádoucí vlastnosti jsou pravděpodobně způsobeny komplexními postranními reakcemi odstartovanými reakcí kyslíku s primárnímu nenasycenými složkami frakce mastných kyselin. Tyto reakce mohou být eliminovány nebo minimalizovány zamezením kontaktu se vzduchem, nebo kontrolou kvality mastných kyselin, tak aby bylo minimalizováno množství nenasycených kyselin, nebo pomocí přidání chelatačních a/nebo antioxidačních činidel.
Bylo zjištěno že po přidání tokoferolů (např. vitamín E nebo kyselina tokoferolová) do zásaditých prostředků je velmi výhodná, neboť nedegradují ani nemají žádnou výraznou barvu. Inhibují vznik nepříjemných zápachů po dlouhou dobu a jejich maskování není nutné i v případě vzorků kyseliny olejové o vysoké kvalitě, jak bylo uvedeno výše. Použití butylovaných fenolů, jako je BTA a BHA, je také možné, ovšem jejich efektivita je značně limitovaná a mohou výrazně zabarvit roztok. Jiné antioxidanty potravinové kvality, jako jsou vitamín C, sorbáty a sírany jsou vhodné pro ochranu prostředku před kyslíkem, ale je třeba dát pozor na vitamín C který ovlivní barvu prostředku a sulfáty mohou způsobovat zápach. Sulfáty mohou také způsobovat některé zdravotní problémy.
Látky potlačující pěnivost (silikony a jejich deriváty) - v nízkých koncentracích mohou být použita činidla potlačující pěnění, obzvláště v případě kdy je pro osychání a/nebo účinnost prostředku nezbytná přítomnost surfaktantu, ale míru pěnivosti je třeba udržet na minimu Množství těchto supresorů musí být stanoveno vzhledem k typu a množství použitého surfaktantu. Použitelné supresory pěnivosti jsou například DC-4270 a DC2-4270 od Dow Corning.
Výše uvedené PEGy mohou být alternativně použitelné jako nosiče pro činidla potlačující pěnění na bázi silikonu, v práškových formách koncentrátu. Obvyklá velikost molekul PEGu je taková aby PEG obsahující silikon byl při pokojové teplotě pevný. Měla by být tedy asi 8 000.
• · · φ ·
V případě, že PEG je integrální částí nosiče silikonu v práškovém koncentrátu, je třeba se vyvarovat přílišnému tření produktu. PEG by jím mohl být poškozen a mohla by být narušena integrita jím vytvořených částic.
Parfemační činidla - mohou být v nízkých koncentracích použita v koncentrátech. Mohou dodat koncentrátu příjemnou vůni, která by však po vyředění měla zaniknout aby neovlivnila omývané potraviny.
Konvenční antibiotika obsahující halogeny - jednou z výhod navrhovaného vynálezu, je nadbytečnost použití hypochloridů či jódu za účelem redukce populace mikroorganismů. O těchto látkách je známé, že mají nežádoucí chuť a přispívají ke znečišťování životního prostředí. Navzdory tomu je v některých případech použít malé množství hypochloridové soli, obvykle litné, sodné, draselné, vápenaté nebo hořečnaté a/nebo zdroje jódu, aby v malém množství přispívaly k likvidaci mikroorganismů.
Použití
Koncentrovaný prostředek je většinou používán tak, že je umístěn do vhodné nádoby jako je hrnec s vodou, a to čím čistší tím lépe, aby bylo možné vytvořit naředěný roztok pro ošetření potravin.
Typickým příkladem použití je ponoření potravin do lázně s prostředkem a následné osušení nebo oschnutí tak aby bylo minimalizováno množství prostředku, který ulpí na potravinách.
V jiných variantách použití navrhovaného vynálezu, jsou potraviny osušeny otřením vhodným čistým materiálem jako je utěrka, houba nebo papírový ručník atd. V jiné variantě je potenciálně nečistá voda ošetřena koncentrovaným přípravkem tak aby byli zabity mikroorganismy v ní přítomné, a tato ošetřená voda je poté použita k opláchnutí potravin, které byly předem omyty v “lázni” v jiné nádobě. To ochraňuje proti nedetekovatelnému následnému znečištění původně ošetřené potraviny. Oplachovací prostředek může obsahovat nižší množství koncentrátu, neboť vše co je třeba je zabít mikroorganismy přítomné ve vodě.
Prostředky a postupy zde popisované jsou schopné provést vysoce efektivní dezinfekci. Za účelem likvidace mikroorganismů, zejména bakterií, může být použita buď vyšší koncentrace nebo delší doba omývání. Naředěný prostředek může být použit v plné síle a ponechán působit na potravinu alespoň jednu minutu a ještě lépe alespoň pět minut, pro některé druhy mikroorganismů je však třeba nechat prostředek působit až deset minut. Čím delší je doba inkubace (tzn. čím delší je doba po kterou jsou mikroorganismy v kontaktu s prostředkem) tím lepší je antimikrobiální efekt.
Důležitost časové periody závisí jak na pH produktu tak na jeho koncentraci. Při vysokém pH (> 11,5) a vysokých koncentracích je antibakteriálního efektu dosaženo daleko dříve. Při nižších hodnotách pH (< 11,0) a nižších koncentracích prostředku, je třeba delšího časového úseku, aby bylo dosaženo stejného efektu.
Čím vyšší pH, tím je i lepší efekt.
Zde uváděné způsoby mohou obsahovat tvorbu naředěného prostředku za použití (a) čisté a/nebo (b) nečisté vody a jsou tedy buď (1) bez opláchnutí, kdy odstranění nečistot je založeno na mechanickém principu, absorpci a/nebo otření, (2) opláchnutí čistou vodou pokud je dostupná, (3) omytí nečistou vodou, která je však ošetřena navrhovaným prostředkem, takže vzniká voda čistá, kterou jsou potraviny omyty.
Potraviny
Navrhovaný vynález je možné použít na jakýkoliv druh potravin. Příkladem může být jakékoliv ovoce a zelenina jako jsou jablka, grapefruity, broskve, brambory, rajčata, celer a podobně, které jsou být poživatelné ihned po omytí, i jedlé živočišné bílkoviny, zejména maso, mořské plody a drůbež, včetně potravin které jsou konkrétními formami těchto kategorií, jako jsou hovězí maso, vepřové maso, kuřata, krůty, ryby, mušle, zvěřina, králíci a podobně. Tyto poživatelné živočišné bílkoviny jsou upravovány do různých forem jako jsou bifteky, pečená krůta, párky, salámy, rybí saláty a podobně. Jídlo je nejlepší sníst ihned po omytí aby se zabránilo rekontaminaci.
Prostředek podle navrhovaného vynálezu může být také použit pro čištění (zejména odstraňování skvrn), dezinfekci a sanitizaci předmětů (např. povrchů které jsou v přímém kontaktu s potravinami), domácích ploch, zejména pak těch které jsou používány pro úpravu potravin a dalších povrchů které s potravinami přicházejí do styku, např. prkénka na krájení, povrchy linek, nádobí, porcelán, dřezy, houby, ručníky, utěrky, ubrousky, ubrusy a jiné povrchy přicházející do kontaktu s potravinami. Tyto povrchy je třeba před tím než přijdou do kontaktu s potravinou desinfikovat, aje to potřeba provést pokaždé když dojde k rekontaminaci.Navrhovaný prostředek jehož všechny složky jsou GRAS a/nebo potravinové třídy je pro tento účel ideální. Na pevných površích je možné samozřejmě prostředek odstranit po potřebné době pomocí pitné vody pokud je dostupná a nebo setřením vhodným objektem, jako je papírový ručník, houbička nebo stěrkou atd.
Navrhovaný prostředek je také možné použít pro ošetření a/nebo vyčištění jiných předmětů v domácnosti jako jsou tkaniny, např. oblečení, boty a záclony, zejména pokud jsou v domácnosti děti je možné prostředek použít i na hračky, plenky a bryndáčky. Kontaminovaná tkanina může být dezinfikována a poté vysušena, při zachování minimalizace nebezpečí rekontaminace, což • * · · · · · · · ··· ·· ·· ··» ·· ·· minimalizuje riziko onemocnění v případě že si je dítě vloží do úst. Je však třeba proprat tkaninu ve vodě s nižším pH. Látka může být ošetřena celá nebo částečně a poté je vhodné prostředek alespoň částečně odstranit např. propláchnutím, absorpcí a/nebo mechanickou silou.
Balení prostředku do nádob obsahujících návod na použití týkající se ředění a požadované doby inkubace, tak aby dezinfekce prováděná uživatelem byla účinná a podařilo se odstranit všechny mikroorganismy. Velkou výhodou navrhovaného vynálezu je že může být použit pro dezinfekci při přípravě potravin a tím snížit riziko rekontaminace. V instrukcích musí být uvedeno že prostředek není nutné z potravin oplachovat, což zabraňuje rekontaminaci ošetřené potraviny nečistou vodou.
Pro ošetření tkanin je pH prostředku spíše vhodné udržovat pod 11,5 a lépe pod 11,0.
Pro ošetření pevných povrchů a tkanin je možné prostředek distribuovat ve formě spreje, válečku nebo houbičky spíše než máčení do prostředku. Použití spreje je pro tento účel nejvhodnější.
Veškeré uváděné hodnoty částí, procent nebo poměrů se vztahují k hmotnosti, pokud není výslovně uvedeno jinak. Všechny číselné hodnoty jsou, pokud není uvedeno jinak, pouze přibližné.
Následující příklady popisují prostředek a způsoby podle navrhovaného vynálezu, nemohou být však brány jako jejich limitace. V příkladech uváděný naředěný prostředek může být připravován při pH 10,5 až 13 naředěním koncentrovaného prostředku, nebo jednotlivých složek ve vodě, nebo směsi voda - ethanol, za použití konvenčního míchacího zařízení. V ideálním případě je koncentrát podle příkladu 1 ve vodě umístěn do vhodné nádoby. Za stálého míchání jsou v daném pořadí přidávány : hydroxid draselný, ortofosfát dvojdraselný, EDTA disodná, ethanol a povrchově aktivní složka (kyselina laurová). Další příměsi, jako je parfemační přísada mohou být přidány kdykoliv po rozpuštění surfaktantu.
Následující příklady ukazují účinnost zabíjení bakterií pomocí prostředku podle navrhovaného vynálezu, jak bylo stanoveno standartním AOAC germicidním a detergentně sanitizačním testem.
Testovaným mikroorganismem byly bakterie E. coli, ATCC 11229, nebo Staphylococcus aureus ATCC 6538, které byly připraveny zaočkováním 5 % organického média (koňské sérum) připraveného ve francouzských kultivačních lahvích tak aby byla získána vyšší cfu/ml. Teplotní test probíhal při 25 °C a inkubační doba pro počítání přežívajících kolonií byla 48 až 54 hodin při 35 °C.
• ·
PŘÍKLADY PROVEDENÍ VYNÁLEZU
PŘÍKLAD 1.
Následující roztoky(A-F) byly připraveny a testovány na svou účinnost proti E. coli. Aby bylo dosaženo významné suprese počtu bakterií (> 50 % za 1 min) pH musí být vyšší než asi 10,5.
A B C
DIvoda do rovnováhy do rovnováhy do rovnováhy
TSP-12 H2O 0,46 0,46 0,46
(NaOH nebo H2SO4)* stopové množství stopové množství stopové množství
PH 10,5 11,5 12,5
% redukce E.coli
1 min 25,8 95,5 99,99
3 min 16,8 99,5 99,99
5 min 27,6 99,76 99,99
DI voda je deionizovaná voda a TSP-12 H2O je ortofosfát trisodný s 12 moly krystalizační vody.
D E F
DIvoda do rovnováhy do rovnováhy do rovnováhy
TSP-12 H2O 0,46 0,46 0,46
(NaOH nebo H2SO4)* stopové množství stopové množství stopové množství
dodecylsulfát sodný 0,01 0,01 0,01
PH 10,5 11,5 12,5
% redukce E.coli
1 min 10,87 89,28 99,99
3 min 18,7 98,18 99,99
5 min 49,88 99,99 99,99
* malé množství použité pro dosažení požadovaného pH
PŘÍKLAD 2.
Následující vzorek prostředku (G) byl připraven a testován na svou účinnost proti E.coli. Opět bylo zjištěno značné ovlivnění počtu při použití malého množství surfaktantu a při zásaditém pH.
• · φ φ φ φ · · φ φ φ φ · φ φ φ φ φ φ · φ • · · φ
V tomto případě bylo pH ovlivněno pomocí NaOH. Příjemné vůně přípravku bylo dosaženo použitím citrónového extraktu.
G
DIvoda do rovnováhy
Ethanol 5,0
NaOH 0,15 laurylsulfát sodný 0,06
Lime 63 1,0
PH % redukce E.coli 1 min 3 min 5 min
10,5
99,99
99,99
99,99
Lime 63 je potravinářské parfemační činidlo.
PŘÍKLAD 3
Následující vzorek prostředku (I) byl připraven a testován na svou účinnost proti E.coli. V tomto případě byl výsledný prostředek připraven naředěním koncentrátu ve sklenici vody v množství 20 mg koncentrovaného kapalného produktu v 1 litru vody. Koncentrovaná kapalina byla naředěna v KOH a K2HPO4 fungujícím jako zásaditý pufr a v laurátu draselném vzniklém z neutralizované kyseliny laurové, která měla funkci povrchově aktivního činidla.
Bylo zjištěno že prostředek nemá nežádoucí chuťové vlastnosti ani když není omyt.
I
Omývací prostředek Koncentrát
po naředění v kapalině před naředěním
@20 gm-litr @20 gm-litr
voda (tvrdost asi 8 gpg) do rovnováhy -
DIvoda 1,225 do rovnováhy
KOH 0,118 5,9
kyselina laurová 0,039 1,95
ethanol 0,036 1,8
grapefruitová silice 0,0008 0,04
Na2EDTA«2 H2O 15 0,059 • • · • « 9 • 9 2,93
K2HPO4 0,52 26,06
pH 11,5 12,1
% redukce E.coli
5 min. 99,99
PŘÍKLAD 4
• Následující vzorek prostředku (I) byl připraven a testován na svou účinnost proti E.coli. V tomto případě byl výsledný prostředek připraven naředěním koncentrovaného prášku ve sklenici vody v množství 3 a 5 gm koncentrovaného kapalného produktu v 1 litru vody. Vzniklý naředěný roztok obsahuje nízkou hladinu karbonátů a/nebo TSP v zásaditém pufru a lauryl sulfát jako surfaktant.
Bylo zjištěno že prostředek nemá nežádoucí chuťové vlastnosti ani když není omyt.
J K
Omývací prostředek po naředění v kapalině @3 gm-litr Koncentrát před naředěním kapalině @3 gm-litr Omývací prostředek po naředění v kapalině @5 gm-litr Koncentrát před naředěním kapalině @5 gm-litr
laurylsulfát sodný 0,006 2,0 0,017 3,4
glycerol 0,008 2,6 - -
TSP-12H2O 0,279 93,0 0,349 69,79
uhličitan sodný - - 0,084 16,75
PEG 3350 0,007 2,3 0,01 2,0
DIvoda - - 0,04 8,06
Voda do rovnováhy do rovnováhy
pH -11,5 -11.5
% redukce E.coli
1 min. 63.63 94,75
3 min. 69.09 99,99
5 min. 84.51 99,99
• ··· · · · · · · · · • · · · · · · · ··· ·· ·· ··· ·· ··
PŘÍKLAD 5
Následující vzorky prostředku (L a M) byly připraveny a testovány na svou účinnost proti E.coli.
V tomto případě byl výsledný prostředek připraven naředěním koncentrovaného prášku ve sklenici vody v množství 1 a 6 gm koncentrovaného kapalného produktu v 1 litru vody. V prostředku vzniklém naředěním koncentrátu byl použit fosforečnan tridraselný jako zásaditý pufru LAS sodný jako povrchově aktivní činidlo.
L M
Omývací prostředek po naředění v kapalině @1 gm-litr Koncentrát před naředěním kapalině @1 gm-litr Omývací prostředek po naředění v kapalině @6 gm-litr Koncentrát před naředěním kapalině @6 gm-litr
LAS sodný 0,003 3,47 0,021 3,47
fosforečnan tridraselný 0,093 92,89 0,557 92,89
PEG 3350 0,004 3,64 0,022 3,64
Voda do rovnováhy do rovnováhy
PH -11,5 -11.8
% redukce E.coli
10 min. 98 99,99
PŘÍKLAD 6
Následující vzorky prostředku (N až P) jsou další příklady práškových koncentrátů které mohou být připraveny a ředěny vodou tak aby vznikl čistící prostředek.
N O P
fosforečnan tridraselný-12 H2O 89,6 92,8 90,9
laurylsulfát sodný 4 - -
dodecylsulfát sodný - 3,34 5,5
Na2EDTA*2 H2O 3 - 3,6
Silikon (inhibitor pěnivosti)
DC2-4242 2 - -
PEG 3350 - 3,9 -
parfemační činidlo 0,10 - -
glycerol 1,3 -
• · ·
0 0 ·
PŘÍKLAD 7
Následující vzorek prostředku (Q) je další preferovaná varianta práškového koncentrátu využívající STPP, která může být naředěna vodou tak aby vznikl čistící prostředek.
Q
TSP«12H2O 71,3 . STPP 20,0 laurylsulfát sodný 4,0
- glycerin 2,1
Silikon (inhibitor pěnivosti)
DC4270 2
Voda 0,5 grapefruitová silice 0,10
Grapefruitová silice je potravinářské parfemační činidlo.

Claims (21)

  1. φφ φφ φφφ φφ φφ
    PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob ošetření potravin vyznačující se tím, že snižuje množství mikroorganismů na povrchu řečených potravin a činí je bezpečné pro konzumaci, tento způsob zahrnuje ošetření těsně před konzumací, přičemž povrch řečených potravin musí přijít do přímého kontaktu s vodným naředěným roztokem prostředku, který může obsahovat toxikologicky přijatelnou detergentní povrchově aktivní složku a toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, který udržuje pH na hodnotách okolo 10,5 po dobu která přesahuje půl minuty, dále přípravek nesmí obsahovat žádné složky, které by měly vliv na bezpečnost konzumace či chuťové vlastnosti potravin a potraviny nemusí být po použití tohoto prostředku před konzumací nijak oplachovány.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,5 %, hmotnosti toxikologicky přijatelného aniontového detergentního surfaktantu, stabilního v zásaditém prostředí
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pH od asi 10,5 do 13
    c) může také obsahovat, od asi 0,0005 % do 3 %, hmotnosti chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty, nejlépe polyfosfátový detrgent jako jsou některé sodné soli tripolyfosfátů, organické polykarboxylové kyseliny a jejich směsi
    d) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné ochranné složky
    e) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné inhibitory pěnění
    f) nosič, kterým může být voda a nebo malé množství nízkomolekulámích, toxikologicky přijatelných organických rozpouštědel
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,2 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 50 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného aniontového detergentního surfaktantu, stabilního v zásaditém prostředí
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pH od asi 10,9 do 12,5
    c) může také obsahovat, od asi 0,001 % do 1 %, hmotnosti chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty, nejlépe polyfosfátový detrgent jako jsou některé
    Φ «·· « · · · · · ♦ · · • · φ·· ♦··· ·«· ·· ·· ··· ·· ·· sodné soli tripolyfosfátů, kyselina ethylendiamintetraoctová, kyselina citrónová a jejich směsi
  4. 4. Způsob podle nároku 2, v y z n a č u j í c í se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,1 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 10 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného sodného a/nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo mýdla založeného na Cg-u mastných kyselinách
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného ortofosfátu a/nebo uhličitanu tak aby bylo zajištěno pH od asi 11,3 do 12,3
    c) může také obsahovat, od asi 0,01 % do 0,5 %, hmotnosti solí organických polykarboxylových kyselin
  5. 5. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,1 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 5 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného sodného a/nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo mýdla založeného na Cg.u mastných kyselinách
    b) může také obsahovat, od asi 0,01 % do 0,2 %, hmotnosti kyseliny ethylendiamintetraoctové
  6. 6. Způsob podle nároku 2, vyznačuj í cí se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,1 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 5 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného sodného a/nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo mýdla založeného na Cg.14 mastných kyselinách
    b) může také obsahovat, od asi 0,01 % do 1 %, hmotnosti tripolyfosfátů sodného
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že navrhovaný prostředek je připraven naředěním koncentrovaného přípravku ve vodě obsahující mikroorganismy a tento koncentrát je použit v množství od asi 0,1 % do 5 %hmotnosti naředěného vodného prostředku.
  8. 8. Vodný naředěný prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje:
    a) méně než 0,5 %, hmotnosti toxikologicky přijatelného aniontového detergentního surfaktantu, stabilního v zásaditém prostředí • 9 9 9 9 9 · · 9 9 • 9 · · ···« · 9 9 9 • •9 · · · 9999
    0 909 · 9 9 090 90 0 • 9 909 0909
    999 99 99 999 »9 99
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pH od asi 10,5 do 13
    c) může také obsahovat, od asi 0,0005 % do 3 %, hmotnosti chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty, nejlépe polyfosfátový detrgent jako jsou některé sodné soli tripolyfosfátů, organické polykarboxylové kyseliny ajejich směsi
    d) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné ochranné složky
    e) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné inhibitory pěnění
    f) nosič, kterým může být voda a nebo malé množství nízkomolekulámích, toxikologicky přijatelných organických rozpouštědel
  9. 9. Vodný naředěný prostředek podle nároku 8, vyznačující se tím, že obsahuje:
    a) méně než 0,2 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 50 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného aniontového detergentního surfaktantu, stabilního v zásaditém prostředí
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pH od asi 10,9 do 12,5
    c) může také obsahovat, od asi 0,001 % do 1 %, hmotnosti chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty
  10. 10. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,1 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 10 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného sodného a/nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo mýdla založeného na Cg-u mastných kyselinách
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného ortofosfátu a/nebo uhličitanu tak aby bylo zajištěno pH od asi 11,3 do 12,3
    c) může také obsahovat, od asi 0,01 % do 0,5 %, hmotnosti chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty
  11. 11. Způsob podle nároku 2, vyznačuj ící se tím, že naředěný vodný prostředek obsahuje:
    a) méně než 0,1 %, ale dostatečné množství pro snížení viskozity navrhovaného prostředku na méně než 5 cp, hmotnosti toxikologicky přijatelného sodného a/nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo mýdla založeného na Cg-14 mastných kyselinách • · * 9
    9 9 • ·
    b) může také obsahovat, od asi 0,01 % do 0,5 %, hmotnosti tripolyfosfátu sodného a/nebo kyseliny ethylendiamintetraoctové.
  12. 12. Koncentrovaný prostředek, vhodný pro přípravu naředěného prostředku pro ošetření potravin při zásaditém pH nad asi 10,5, poté co je naředěn vodou na 0,1 % až asi 5 % koncentrátu vzhledem knaředěnémuprostředku, vyznačující se tím, že obsahuje:
    a) od asi 0,1 % do 50 %, hmotnosti toxikologicky přijatelného detergentního surfaktantu,
    b) toxikologicky přijatelný zásaditý pufr, který zajišťuje pH od asi 10,5 do 13, ale s nízkou rezervní alkalinitou řečeného prostředku aby bylo vyloučeno poškození organismu konzumenta, množství ortofosfátů, pokud jsou přítomné by mělo být v rozsahu od asi 3 % do 60 % hmotnosti ekvivalentu kyseliny fosforečné,
    c) může také obsahovat, od asi 0,1 % do 35 %, hmotnosti toxikologicky přijatelného chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty
    d) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné ochranné složky
    e) dále může obsahovat toxikologicky přijatelné inhibitory pěnění
    f) nosič, kterým může obsahovat další toxikologicky přijatelné minoritní příměsi
  13. 13. Prostředek podle nároku 12, vyznačující se tím, že po naředění na asi 0,5 % až 2 % hmotnosti naředěného koncentrátu má viskozitu nižší než 10 cp obsahuje:
    a) méně než 0,5 %do asi 20 %, hmotnosti toxikologicky přijatelného sodného a/nebo draselného alkyl sulfátu a/nebo mýdla založeného na Cg-n mastných kyselinách, které jsou stabilní v zásaditém prostředí,
    b) zásaditý pufr, nejlépe na bázi ve vodě rozpustného draselného a/nebo sodného a/nebo vápenatého hydroxidu, ortofosfátu, uhličitanu a/nebo bikarbonátu tak aby bylo zajištěno pH naředěného prostředku od asi 10,9 do 12,5,
    d) od asi 1 % do 10 %, hmotnosti chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty
  14. 14. Prostředek podle nároku 13, vyznačující se tím, že:
    a) uvedené aniontové povrchově aktivní činidlo, stabilní v zásaditém prostředí je alkyl sulfát a/nebo mýdlo založené na Cg.14 mastných kyselinách,
    b) uvedený zásaditý pufr, zajišťuje pH naředěného prostředku od asi 11,3 do 12,3,
    c) obsahuje od asi 2 % do 20 %, chelatačního činidla specifického pro vápníkové ionty, kterým je sodného a/nebo draselný tripolyfosfát a/nebo kyselina ethylendiamintetraoctová.
    • 9 • ··· 9 9 9 9 · · 9 9 9 • 9 · · 9 9999
    999 99 99 999 99 9·
  15. 15. Naředěný prostředek, připravený naředěním prostředku podle nároku 13 na asi 0,5 % až 2 %hmotnosti, vnepřečištěné vodě, vyznačující se tím, že vznikne prostředek s viskozitou nižší než 50 centipose při smyku vyšším než asi 1 000 s1.
  16. 16. Prostředek podle nároku 15, vyznačující se tím, že má viskozitu nižší než asi 10 centipose.
  17. 17. Prostředek podle nároku 15, vyznačující se tím, že má viskozitu nižší než asi 5 centipose.
  18. 18. Prostředek podle nároku 12, vyznačující se tím, že obsahuje od asi 0,001 % do 0,05 % antioxidačního činidla.
  19. 19. Prostředek podle nároku 12, vyznačující se tím, že obsahuje pouze GRAS nebo potravinářské přísady.
  20. 20. Prostředek podle nároku 12, vyznačující se tím, že obsahuje efektivní množství toxikologicky přijatelné látky potlačující pěnění.
  21. 21. Prostředek podle nároku 12, vyznačující se tím, že tento přípravek je připraven za použití nepřečištěné vody.
CZ19994692A 1998-06-26 1998-06-26 Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu CZ469299A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994692A CZ469299A3 (cs) 1998-06-26 1998-06-26 Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994692A CZ469299A3 (cs) 1998-06-26 1998-06-26 Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ469299A3 true CZ469299A3 (cs) 2000-07-12

Family

ID=5468323

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994692A CZ469299A3 (cs) 1998-06-26 1998-06-26 Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ469299A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3919828B2 (ja) 食物のための微生物を減じる方法および組成物
CA2225685C (en) Cleaning/sanitizing methods, compositions, and/or articles for produce
CA2225678C (en) Cleaning/sanitizing methods, and/or articles for edible animal protein
CA2349288C (en) Microorganism reduction methods and compositions for food
JPH11508620A (ja) 布地用のクリーニング/消毒法、組成物および/または物品
EP1146109B1 (en) Cleaning/Sanitizing methods, compositions, and/or articles for non-food inanimate surfaces
US6773737B1 (en) Microorganism reduction methods and compositions for food
US6808729B1 (en) Microorganism reduction methods and compositions for food
US20100173816A1 (en) Microorganism Reduction Methods and Compositions for Food with Controlled Foam Generation
CZ469299A3 (cs) Způsob ošetření potravin za účelem redukce mikrobů a prostředek sloužící tomuto účelu
MXPA00000145A (en) Microorganism reduction methods and compositions for food
US20010014652A1 (en) Cleaning/sanitizing methods, compositions, and/or articles for non-food inanimate surfaces
MXPA98000054A (en) Methods, compositions, and / or cleaning / sanitation articles, for agricultural products
MXPA98000048A (en) Methods of cleaning / sanitation, compositions and articles for te

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic