CZ432499A3 - Process and apparatus for electrochemical machining - Google Patents

Process and apparatus for electrochemical machining Download PDF

Info

Publication number
CZ432499A3
CZ432499A3 CZ19994324A CZ432499A CZ432499A3 CZ 432499 A3 CZ432499 A3 CZ 432499A3 CZ 19994324 A CZ19994324 A CZ 19994324A CZ 432499 A CZ432499 A CZ 432499A CZ 432499 A3 CZ432499 A3 CZ 432499A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
workpiece
electrode
pulses
passivation
machining
Prior art date
Application number
CZ19994324A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Igor L. Agafonov
Rinat A. Alimbekov
Aleksandr L. Belogorskij
Nasich Z. Gimaev
Aleksandr N. Zajcev
Victor N. Kucenko
Rafail R. Muchutdinov
Original Assignee
Koninklijke Philips Electronics N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koninklijke Philips Electronics N. V. filed Critical Koninklijke Philips Electronics N. V.
Priority to CZ19994324A priority Critical patent/CZ432499A3/en
Publication of CZ432499A3 publication Critical patent/CZ432499A3/en

Links

Landscapes

  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)

Abstract

Při způsobu se zavádějí elektrické impulsy mezi zpracovávaným obrobkem (2) a elektricky vodivou elektrodou (6), přičemž jeden nebo více obráběcích impulsů (Mp) se střídají s napěťovými impulsy (PP) pro ukládání pasivaěních vrstev na zpracovávaném obrobku (2). Amplituda napěťových impulsů (PP) se seřizuje během seřizovacího postupu, během něhož se amplituda napěťových impulsů (PP) postupně zvyšuje z nuly na napětí, při kterém se obrobek (2) začíná rozpouštět v elektrolytu. Po každém zvýšení napětí se měří odpor mezery (5) mezi elektrodou (6) a obrobkem (2). Hodnota napět! pro nejvyšší odpor mezery (5) se ukládá v paměti a používá se během dalšího obrábění. Časové údobí napěťových impulsů (PP) může být rozděleno do časových úseků (Dt) a pro každý časový úsek (Dt) se napětí seřídí pro maximální odpor během tohoto časového úseku (Dt). Zařízení pro elektrochemické obrábění obsahuje elektrodu (6), prostředky pro polohové ustavování elektrody (6) a zpracovávaného obrobku (21) pro udržování mezery (5) mezi elektrodou (6) a obrobkem (2), jakož i zdroje výkonu a ovládací prostředky.In the process, electrical impulses are introduced between the workpiece (2) being processed and the electrically conductive electrode (6), wherein one or more machining pulses (Mp) are alternating with voltage impulses (PP) to store passives layers on the workpiece being processed (2). Voltage Amplitude pulses (PP) is adjusted during the adjustment procedure, during the amplitude of the voltage pulses (PP) gradually increases from zero to the voltage at which the workpiece (2) starts dissolved in the electrolyte. Each time the voltage is increased, it is measured the gap resistance (5) between the electrode (6) and the workpiece (2). Value Voltage! is stored for the highest gap resistance (5) in memory and used during further machining. Time period voltage pulses (PP) can be divided into time for each time slot (Dt), the voltage is adjusted for maximum resistance during this time period (Dt). Equipment for electrochemical machining it comprises an electrode (6), means for positioning the electrode (6) a the workpiece (21) being processed to maintain the gap (5) between electrode (6) and workpiece (2) as well as power sources a control means.

Description

Vynález se týká způsobu, zařízení a zdroje výkonu pro elektrochemické obrábění vodivého obrobku, zaváděním elektrických obráběcích impulsů mezi obrobkem a elektricky vodivou elektrodou, přičemž mezi obrobek a elektrodu se přivádí elektrolytThe invention relates to a method, apparatus and power source for electrochemical machining of a conductive workpiece by introducing electrical machining pulses between the workpiece and the electrically conductive electrode, wherein an electrolyte is fed between the workpiece and the electrode.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Elektrochemické obrábění je způsob, při kterém se elektricky vodivý obrobek rozpouští v místě elektrody při současném přivádění elektrolytu a elektrického proudu. Pro tento účel se zavede elektroda do blízkosti obrobku a současně s přívodem elektrolytu do mezery mezi obrobkem a elektrodou se nechává procházet obrobkem a elektrodou přes elektrolyt silný proud, přičemž obrobek je vzhledem k elektrodě kladný. Proud se přivádí ve formě obráběcích impulsů, majících danou amplitudu a dobu trvání. V intervalech mezi obráběcími impulsy se elektrolyt obnovuje. Během zavádění obráběcích impulsů se elektrodou a obrobkem pohybuje k sobě danou s rychlostí posunu, v důsledku čehož elektroda vytváří v povrchu obrobku dutinu a eventuelně díru. Tento proces může být použit například pro výrobu složitých dutin nebo děr při zpracovávání tvrdých kovů a slitin.Electrochemical machining is a method in which an electrically conductive workpiece dissolves at the electrode site while electrolyte and electrical current are supplied. For this purpose, an electrode is introduced near the workpiece and, at the same time as the electrolyte is introduced into the gap between the workpiece and the electrode, a high current is passed through the workpiece and the electrode, the workpiece being positive with respect to the electrode. The current is supplied in the form of machining pulses having a given amplitude and duration. The electrolyte is renewed at intervals between machining pulses. During the introduction of the machining pulses, the electrode and the workpiece move together at a given feed rate, as a result of which the electrode creates a cavity and possibly a hole in the workpiece surface. This process can be used, for example, to produce complex cavities or holes in the processing of hard metals and alloys.

Přesnost kopírování, s níž tvar dutiny nebo otvoru ve obrobku sleduje tvar elektrody, jsou důležité pro kvalitu výsledku. Byla publikována řada článků v tisku a řada patentových dokumentů, v nichž byly předloženy návrhy na zlepšeníThe copying accuracy with which the shape of the cavity or hole in the workpiece follows the shape of the electrode is important for the quality of the result. A number of articles in the press and a number of patent documents have been published in which proposals for improvement have been submitted

• · ·• · ·

-2přesnosti kopírování při elektrochemickém obrábění.-2 copying accuracy in electrochemical machining.

Vynález si proto klade za úkol vytvořit způsob a zařízení pro elektrochemické obrábění, kterým by se dalo dosáhnout kopírování s dobrou kopírovací přesností.SUMMARY OF THE INVENTION It is therefore an object of the present invention to provide a method and apparatus for electrochemical machining that can be copied with good copying accuracy.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Uvedeného cíle dosaženo způsobem elektrochemického obrábění elektricky vodivého obrobku zaváděním elektrických obráběcích impulsů mezi obrobkem a elektricky vodivou elektrodou, přičemž mezi obrobek a elektrodu se přivádí elektrolyt, jehož podstatou je, že obráběcí impulsy se střídají s elektrickými pasivačními impulsy stejné polarity, jako mají obráběcí impulsy, přičemž napětí pasivačních impulsů má amplitudu, která je nedostatečná pro rozpouštění obrobku a pasivačního filmu na tomto obrobku.This object is achieved by a method of electrochemically machining an electrically conductive workpiece by introducing electrical machining pulses between the workpiece and the electrically conductive electrode, wherein an electrolyte is introduced between the workpiece and the electrode, the principle being that machining pulses alternate with electrical passivation pulses wherein the passivation pulse voltage has an amplitude that is insufficient to dissolve the workpiece and the passivation film on the workpiece.

V intervalech mezi obráběcími impulsy, během obnovování elektrolytu, jsou zaváděny pasivační impulsy s úmyslně takovou amplitudou, že se okolo elektrody na obrobku vytváří pasivační vrstva kovových oxidů. Během dalšího obráběcího impulsu se tato vrstva selektivně odebírá u koncové plochy elektrody. Tímto způsobem se dodá obráběcímu impulsu větší efektivita ve směru přivádění. To zlepšuje přesnost kopírování vzhledem k tomu, že se rozpouští srovnatelně více materiálu obrobku u koncové plochy elektrody, a v dutině, která se má v obrobku vytvářet, se vytvářejí menší poloměry na hranách a šikminách boční plochy dutiny. Další výhodou, kterou je třeba uvést, je to, že spotřeba energie při procesu je menší, a rychlost rozpouštění obrobku ve směru přisouvání je vyšší. Je tomu tak proto, že vzhledem k lokálním pasivač···· ·· · · ··· ··At intervals between machining pulses, during electrolyte renewal, passivation pulses are introduced with intentional amplitude such that a passivation layer of metal oxides is formed around the electrode on the workpiece. During the next machining pulse, this layer is selectively removed at the end surface of the electrode. In this way, the machining pulse provides greater efficiency in the feed direction. This improves the copying accuracy, since comparatively more workpiece material dissolves at the end surface of the electrode, and smaller cavities are formed in the cavity to be formed in the workpiece at the edges and slopes of the side surface of the cavity. Another advantage to be noted is that the energy consumption of the process is less and the dissolution rate of the workpiece in the infeed direction is higher. This is because due to the local passivator ············

-3ním vrstvám již není energie obráběcích impulsů používána pro nežádoucí odebírání materiálu z bočních ploch dutiny v obrobku.In the outer layers, the energy of the machining pulses is no longer used for unwanted removal of material from the side surfaces of the cavity in the workpiece.

S výhodou se mezi obrobkem a elektrodou udržuje vzdálenost, která je menší během obráběcích impulsů než během pasivačních impulsů. Zvětšováním vzdálenosti mezi obrobkem a elektrodou během pasivačních impulsů se dosahuje toho, že vzhledem k větší vzdálenosti má elektrické pole pasivačních impulsů menší účinek u koncové plochy elektrody než na bočních stěnách dutiny v obrobku. Je tak dosaženo s velkou přesností toho, že proti koncové ploše elektrody, t.j. na dně dutiny obrobku, je vytvářena tenčí pasivační vrstva, nebo i vůbec žádná pasivační vrstva, než kdekoli jinde v dutině, která se má obrábět. Amplituda, doba trvání a tvarový průběh obráběcích impulsů jsou zvoleny tak, že aktivace povrchu, který se má obrábět, nastává pouze v případě malé vzdálenosti během obráběcích impulsů. V takovém případě dochází k rozpouštění anody během působení obráběcích impulsů pouze v těch místech obrobku, kde je mezera menší než kritická vzdálenost. Zbytek obrobku je chráněn pasivační vrstvou a nerozpouští se. To vede k velmi vysoké přesnosti kopírování. Při variantě způsobu podle vynálezu vykonávají obrobek a elektroda vzájemný kmitavý pohyb, přičemž vzdálenost mezi obrobkem a elektrodou dosahují během těchto obráběcích impulsů minima.Preferably, a distance is maintained between the workpiece and the electrode which is smaller during machining pulses than during passivation pulses. By increasing the distance between the workpiece and the electrode during passivation pulses, it is achieved that, due to the greater distance, the electric field of the passivation pulses has less effect at the end surface of the electrode than on the side walls of the cavity in the workpiece. It is thus achieved with great precision that a thinner passivation layer or even no passivation layer is formed against the end surface of the electrode, i.e. at the bottom of the workpiece cavity, than anywhere else in the cavity to be machined. The amplitude, duration and shape of the machining pulses are selected such that activation of the surface to be machined occurs only in the case of a small distance during the machining pulses. In such a case, the anode dissolves during machining pulses only at those locations in the workpiece where the gap is less than the critical distance. The rest of the workpiece is protected by a passivation layer and does not dissolve. This leads to very high copying accuracy. In a variant of the method according to the invention, the workpiece and the electrode exert a reciprocating movement, the distance between the workpiece and the electrode reaching a minimum during these machining pulses.

Amplituda napětí pasivačních impulsů hraje významnou roli. Příliš nízké napětí má malý nebo žádný účinek, protože pasivační vrstvy jsou příliš tenké. Příliš vysoké napětí naopak působí, že před tím vytvořené pasivační vrstvy na boč-4nich plochách dutiny zmizí, což způsobí zhoršení přesnosti kopírování. Ještě vyšší napětí naopak povede ke stejnému účinku, jako normální obráběcí impulsy a způsobí, že se obrobek bude rozpouštět na různých nežádoucích polohách v obráběné dutině. Pro optimalizaci amplitudy pasivačních impulsů se varianta způsobu podle vynálezu vyznačuje tím, že se amplituda pasivačních impulsů v řadě po sobě následujících pasivačních impulsů se mění, až hodnota odporu, naměřená mezi předmětem a elektrodou, dosáhla maxima, načež se v elektrochemickém obrábění pokračuje s amplitudou pasivačního impulsu, která odpovídá maximu hodnoty odporu.The amplitude of the passivation pulse voltage plays an important role. Too low a voltage has little or no effect because the passivation layers are too thin. Too high a tension, on the other hand, causes the previously formed passivation layers on the side surfaces of the cavity to disappear, causing deterioration in copying accuracy. On the other hand, an even higher voltage will result in the same effect as normal machining pulses and cause the workpiece to dissolve at various undesired positions in the machined cavity. In order to optimize the amplitude of the passivation pulses, a variant of the method according to the invention is characterized in that the amplitude of the passivation pulses in a series of successive passivation pulses changes until the resistance value measured between the object and the electrode has reached its maximum. pulse that corresponds to the maximum resistance value.

Během řady po sobě následujících pasivačních impulsů se amplituda napětí pasivačních impulsů postupně mění, například se zvyšuje z nuly na danou maximální hodnotu, při které se zpracovávaný předmět začíná rozpouštět. V každém následujícím pasivačním impulsu se přivádí o něco vyšší napětí a odpor mezery se měří a ukládá do paměti. Z naměřených hodnot odporu se zvolí nejvyšší hodnota a odpovídající amplituda napětí se pevně nastaví a podrží se po určitou dobu během následujícího obrábění obrobku. Amplituda napětí pasivačních impulsů je tak optimalizována na maximální odpor mezery. To má za následek, že tvorba pasivačních vrstev na bočních plochách je také maximální a přesnost kopírování je optimální.During a series of successive passivation pulses, the voltage amplitude of the passivation pulses gradually changes, for example increasing from zero to a given maximum value at which the workpiece begins to dissolve. At each subsequent passivation pulse a slightly higher voltage is applied and the gap resistance is measured and stored. From the measured resistance values, the highest value is selected and the corresponding voltage amplitude is fixed and held for a period of time during the subsequent machining of the workpiece. The voltage amplitude of the passivation pulses is thus optimized for maximum gap resistance. As a result, the formation of passivation layers on the side surfaces is also maximized and copying accuracy is optimal.

Pro tento účel obsahuje zařízení podle vynálezu: elektrodu;For this purpose, the device according to the invention comprises: an electrode;

prostředky pro polohové ustavování elektrody a obrobku v prostoru pro udržování mezery mezi elektrodou a obrobkem; prostředky pro přivádění elektrolytu do mezery;means for positionally positioning the electrode and the workpiece in the space to maintain the gap between the electrode and the workpiece; means for introducing an electrolyte into the gap;

-5první zdroj elektrického výkonu, který je elektricky připojitelný k elektrodě a obrobku pro přivádění obráběcích impulsů do obrobku a elektrody;A first electrical power source that is electrically connectable to the electrode and the workpiece to deliver machining pulses to the workpiece and the electrode;

druhý zdroj elektrického výkonu stejné polarity, jako první zdroj výkonu, a mající výstupní napětí, které je ovladatelné prostřednictvím řídicího signálu, přičemž tento druhý zdroj výkonu je elektricky připojovatelný k elektrodě a obrobku pro přivádění pasivačních impulsů do zpracovávaného obrobku a elektrody;a second power source of the same polarity as the first power source and having an output voltage that is controllable by means of a control signal, the second power source being electrically connectable to the electrode and workpiece for supplying passivation pulses to the workpiece and electrode being processed;

prostředky pro střídavé připojování prvního zdroje výkonu a druhého zdroje výkonu ke zpracovávanému obrobku a elektrodě ;means for alternately connecting the first power source and the second power source to the workpiece and electrode being processed;

prostředky pro generování proměnlivého řídicího signálu pro měnění výstupního napětí druhého zdroje výkonu během po sobě následujících pasivačních impulsů;means for generating a variable control signal for varying the output voltage of the second power source during successive passivation pulses;

prostředky pro měření, během po sobě následujících pasivačních impulsů, elektrického odporu mezery mezi obrobkem a elektrodou v okamžiku během pasivačních impulsů a pro ukládání informačních hodnot o odporu, které jsou reprezentativní pro odpor mezery v tomto okamžiku a pro ukládání odpovídajících hodnot řídicího signálu v tomto okamžiku; a prostředky pro výpočet maximální hodnoty z informačních hodnot o odporu, a prostředky pro udržování řídicího signálu pro druhý zdroj výkonu na hodnotě řídicího signálu, která odpovídá maximální hodnotě.means for measuring, during successive passivation pulses, the electrical resistance of the gap between the workpiece and the electrode at a time during passivation pulses, and for storing resistance information values that are representative of the gap resistance at this time and for storing corresponding control signal values at that time ; and means for calculating the maximum value from the resistance information values, and means for maintaining the control signal for the second power source at the control signal value that corresponds to the maximum value.

Druhý zdroj výkonu je ovladatelný a napětí se postupně zvyšuje, přičemž hodnota napětí, pro které je naměřený odpor mezery maximální, se uloží do paměti.The second power source is controllable and the voltage gradually increases, and the voltage value for which the measured gap resistance is maximum is stored.

Když se použije proměnlivá vzdálenost mezery, bude • ·When a variable gap distance is used, •

-6jakákoli hodnota vzdálenosti mezi obrobkem a elektrodou odpovídat jiné optimální amplitudě napětí pasivačních impulsů. Je tomu tak zejména tehdy, když obrobek a elektroda vykonávají vůči sobě navzájem kmitavý pohyb a vzdálenost mezi nimi není tedy nikdy konstantní. Aby se předešlo tomuto problému, vyznačuje se další varianta způsobu podle vynálezu tím, že se pasivační impulsy dělí do časových úseků a pro každý jednotlivý časový úsek se okamžitá amplituda napětí pasivačních impulsů mění, až hodnota odporu, naměřeného mezi předmětem a elektrodou, dosáhla během jednotlivého časového úseku maxima, načež elektrochemické obrábění pokračuje s pasivačními impulsy, jejichž okamžitá amplituda se mění v souladu s amplitudou zjištěnou pro každý časový úsek a odpovídá maximu hodnoty odporu v tomto časovém úseku.-6 Any value of the distance between the workpiece and the electrode corresponds to a different optimal amplitude of the passivation pulse voltage. This is particularly the case when the workpiece and the electrode perform an oscillating movement relative to each other, and the distance between them is therefore never constant. In order to avoid this problem, a further variant of the method according to the invention is characterized in that the passivation pulses are divided into periods and the instantaneous amplitude of the voltage of the passivation pulses changes for each individual period until the resistance measured between the object and the electrode has reached The electrochemical machining proceeds with passivation pulses, the instantaneous amplitude of which varies according to the amplitude found for each period and corresponds to the maximum value of the resistance in that period.

Časový průběh každého z pasivačních impulsů se dělí na více časových úseků a v každém časovém úseku se amplituda napětí během po sobě následujících pasivačních impulsů mění, až se najde maximální odpor v tomto časovém úseku. Odpovídající optimální napětí pasivačního impulsu v tomto časovém úseku se uloží do paměti. Po dokončení tohoto seřizovacího postupu se všechna uložená optimální napětí časových úseků postupně generují ve správném sledu v časovém průběhu pasivačních impulsů, v důsledku čehož má amplituda napětí pasivačního impulsu tvarový průběh, který je optimalizován pro výchylku ve velikosti mezery.The time course of each of the passivation pulses is divided into a plurality of time intervals, and in each time period the voltage amplitude changes during successive passivation pulses until a maximum resistance is found in that time period. The corresponding optimal passivation pulse voltage over this period of time is stored. Upon completion of this adjustment procedure, all stored optimized slots are successively generated in the correct sequence over time passivation pulses, as a result of which the passivation pulse voltage amplitude has a shape that is optimized for gap size variation.

Pro tento účel se provedení zařízení podle vynálezu vyznačuje tím, že prostředky pro generování proměnlivého řídicího signálu obsahují prostředky pro měnění výstupního napětí druhého zdroje přiváděného výkonu v různých okamžicíchFor this purpose, an embodiment of the device according to the invention is characterized in that the means for generating a variable control signal comprises means for varying the output voltage of the second power supply source at different times.

9 999 99

-Ίběhem časového údobí jednoho pasivačního impulsu;- during the time period of one passivation pulse;

přičemž prostředky pro měření a ukládání jsou uzpůsobeny pro ukládání hodnot informace o odporu, které jsou reprezentativní pro okamžitý odpor mezery v různých okamžicích v pasivačním impulsu a pro ukládání odpovídajících hodnot řídicího signálu v různých okamžicích;wherein the measuring and storing means is adapted to store resistance information values that are representative of instantaneous gap resistance at different moments in the passivation pulse and for storing corresponding values of the control signal at different moments;

a prostředky pro výpočet jsou uzpůsobeny pro vypočítávání jednotlivých maximálních hodnot z hodnot informace o odporu v odpovídajících okamžicích v po sobě následujících pasivačních impulsech a pro generování řídicího signálu, majícího okamžitou hodnotu, která je v různých okamžicích rovná hodnotám řídicího signálu, které odpovídají jednotlivým maximálním hodnotám.and the calculating means is adapted to calculate individual maximum values from resistance information values at respective moments in successive passivation pulses and to generate a control signal having an instantaneous value equal to control signal values corresponding to individual maximum values at different moments. .

Napětí druhého zdroje výkonu se tak mění v časovém průběhu pasivačního impulsu, jehož tvarový průběh nejlépe odpovídá měnící se velikosti mezery během pasivačního impulsu.Thus, the voltage of the second power source varies over the time course of the passivation pulse, the shape of which is best suited to the changing gap size during the passivation pulse.

Výše uvedený seřizovači postup určování a udržování optimálního tvarového průběhu amplitudy pro napětí pasivačních impulsů může být opakován tak často, jak je potřebné během dalšího elektrochemického obrábění zpracovávaného předmětu.The above adjustment procedure for determining and maintaining an optimum waveform for passivation pulse voltage can be repeated as often as necessary during further electrochemical machining of the workpiece.

Varianta způsobu podle vynálezu se vyznačuje tím, že v časových intervalech mezi po sobě následujícími obráběcími impulsy se zavádějí mezi obrobkem a elektrodou přídavné elektrické impulsy opačné polarity, které mají napětí, jehož amplituda nepřesahuje amplitudu, při níž se elektroda začíná rozpouštět v elektrolytu a/nebo v časových intervalech mezi ·· • · • ·A variant of the method according to the invention is characterized in that, at intervals between successive machining pulses, additional electrical pulses of opposite polarity are introduced between the workpiece and the electrode having a voltage whose amplitude does not exceed the amplitude at which the electrode begins to dissolve in the electrolyte. in time intervals between ·· • · • ·

-8po sobě následujícími obráběcími impulsy se pasivační impulsy střídají s elektrickými impulsy opačné polarity, přičemž tyto posledně jmenované impulsy mají napětí, jehož amplituda nepřesahuje amplitudy, při níž se elektroda začíná rozpouštět v elektrolytu.After successive machining pulses, the passivation pulses alternate with electrical pulses of opposite polarity, the latter having a voltage whose amplitude does not exceed the amplitude at which the electrode begins to dissolve in the electrolyte.

Způsob je nyní doplňován a/nebo se střídá s elektrickými impulsy opačné polarity v intervalech mezi obráběcími impulsy. Účel, účinek a nastavování amplitudy napětí impulsů opačné polarity je srozumitelně popsán v mezinárodní patentové přihlášce WO 97/03781. Tato přihláška popisuje, mezi kterými optimálními mezemi může být nastavována amplituda napětí impulsů opačné polarity, aby se jednak zabránilo tomu, že se elektroda rozpouští a snižuje tak přesnost obrábění, a jednak se dosáhlo vysoké účinnosti obrábění v kombinaci s dobře definovaným stavem povrchu, například ve formě určitého lesku. Když se obrábí chromniklová ocel, zjištuje se, že v těchto pracovních podmínkách zůstává v konečném elektrolytovém roztoku snížená koncentrace šestimocného toxického chrómu, v důsledku čehož se dá snáze vyhovět požadavkům na ochranu životního prostředí.The method is now replenished and / or alternates with electrical pulses of opposite polarity at intervals between machining pulses. The purpose, effect and adjustment of the voltage amplitude of pulses of opposite polarity are comprehensively described in International Patent Application WO 97/03781. This application describes between which optimal pulse voltage amplitudes of opposite polarity can be adjusted to prevent the electrode from dissolving and thereby reducing machining accuracy, and second, to achieve high machining efficiency in combination with a well-defined surface condition, e.g. a certain shine. When machining chrome-nickel steel, it is found that under these operating conditions, the concentration of hexavalent toxic chromium remains in the final electrolyte solution, making it easier to comply with environmental protection requirements.

Odpor mezery může být vypočítán měřením proudu a napětí před mezeru mezi elektrodou a obrobkem a ukládáním naměřených dat v paměti. Proud a napětí se s výhodou naměří pomocí analogově-číslicových převodníků, připojených k počítači, v němž jsou uložena naměřená data. Počítač vypočítává maximální odpor mezery analýzou naměřených dat. Počítač dále generuje řídicí signál pro řízení výstupního napětí druhého zdroje výkonu. Během serizovacího postupu se výstupní napětí druhého zdroje výkonu postupně mění při ovládání řídicím • · · · _9-The gap resistance can be calculated by measuring the current and voltage before the gap between the electrode and the workpiece and storing the measured data in memory. The current and voltage are preferably measured by means of analog-to-digital converters connected to a computer in which the measured data is stored. The computer calculates the maximum gap resistance by analyzing the measured data. The computer further generates a control signal for controlling the output voltage of the second power source. During the serialization process, the output voltage of the second power source gradually changes as the controller controls it.

signálem z počítače. Po té, co počítač zjistil maximální hodnotu odporu, je počítačem během dané doby plynule generován odpovídající řídicí signál.signal from the computer. After the computer has detected the maximum resistance value, the corresponding control signal is continuously generated by the computer over a given period of time.

Přehled obrázků na výkresechBRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS

Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l schéma provedení zařízení pro provádění způsobu podle vynálezu, obr.2 tvarové průběhy signálů, jaké se používají v jedné variantě provedení způsobu podle vynálezu, obr.3 změnu podmínek elektrolytu mezi elektrodou a obrobkem, když se provádí varianta způsobu podle vynálezu, obr.4 tvarový průběh signálu ve variantě způsobu podle vynálezu, obr.5 tvarový průběh alternativního sledu proudových impulsů při provádění způsobu podle vynálezu, obr.6 elektrické blokové schéma zařízení pro provádění způsobu podle vynálezu, obr.7 schéma vytváření pasivačních vrstev v obráběcí dutině obrobku při provádění varianty způsobu podle vynálezu, , obr.8 tvarové průběhy napětí a odpor mezi elektrodou a obrobkem, když se provádí varianta způsobu podle vynálezu, obr.9A a 9B vývojové diagramy způsobových kroků při variantě způsobu podle vynálezu, obr.10 tvarové průběhy přídavných signálů, které se vyskytují při variantě způsobu podle vynálezu a obr.11 tvarové průběhy přídavných signálů, které se vyskytují při jiné variantě způsobu podle vynálezu. V těchto výkresech jsou části, mající stejnou funkci, označeny stejnými vztahovými značkami.BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS FIG. 1 shows a diagram of an embodiment of an apparatus for carrying out the method according to the invention; FIG. 2 shows the waveforms of the signals used in one embodiment of the method according to the invention; FIG. 4 shows the waveform of an electrolyte between the electrode and the workpiece when carrying out a variant of the method according to the invention; FIG. 7 shows a diagram of the formation of passivation layers in a machining cavity of a workpiece when carrying out a variant of the method according to the invention; FIG. 8 shows the shape of the voltage and resistance between the electrode and the workpiece when carrying out a variant of the method; 9A and 9B 10 shows the waveforms of the additional signals that occur in the variant of the method of the invention and FIG. 11 the waveforms of the additional signals that occur in another variant of the method of the invention. In these drawings, parts having the same function are designated with the same reference numerals.

Příklady provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Obr.l znázorňuje zařízení pro elektrochemické obrábění zpracovávaného obrobku _2. Obrobek 2 je uložen na stole 4_, který je dopravován rychlostí dopravy k elektrodě 6, vykonává00 001 shows an apparatus for electrochemical machining of a workpiece 2 to be processed. The workpiece 2 is mounted on a table 4, which is conveyed at a conveying speed to the electrode 6, executing 10000

I 0 0 4I 0 0 4

I 0 0 <I 0 0 <

-1000 0« > 0 0-1000 0 «> 1 0

000 jící oscilační pohyb vzhledem ke zpracovávanému obrobku 2, zajištovaný klikovým hřídelem 8 poháněným motorem 10. Obrobek je například z oceli obsahující chrom. V mezeře 5 mezi obrobkem a elektrodou 6 proudí elektrolyt, například ve formě vodného roztoku dusičnanů alkalických kovů, a cirkulující pod tlakem Iq z nádrže 2· Obrobek 2, stůl 4 a elektroda 6 jsou elektricky vodivé. Elektroda 6 a stůl 4 jsou připojeny ke zdroji 12 elektrické energie, který dodává elektrické impulsy do elektrody 6 a stolu 4. Elektrické impulsy obsahují obráběcí impulsy, mající polaritu, pro kterou jsou stůl 4 a tedy i obrobek 2 kladné vzhledem k elektrodě a tedy k obrobku 2, přičemž tyto impulsy se střídají s pasivačními impulsy, majícími stejnou polaritu, ale napětí a tvarový průběh, jak je popsaný níže. Během obráběcích impulsů vstupuje kov obrobku 2 do anodového rozpouštění v elektrolytu. Během pasivačních impulsů je povrch obrobku 2. lokálně pasivován.000 oscillating movement with respect to the workpiece 2 provided by the crankshaft 8 driven by the motor 10. For example, the workpiece is of chromium-containing steel. In the gap 5 between the workpiece and the electrode 6, an electrolyte flows, for example in the form of an aqueous alkali metal nitrate solution, and circulates under pressure Iq from the tank 2. Workpiece 2, table 4 and electrode 6 are electrically conductive. The electrode 6 and the table 4 are connected to a power source 12 that supplies electrical pulses to the electrode 6 and the table 4. The electrical pulses comprise machining pulses having a polarity for which the table 4 and hence the workpiece 2 are positive relative to the electrode and of the workpiece 2, wherein these pulses alternate with passivation pulses having the same polarity but voltage and shape as described below. During the machining pulses, the metal of the workpiece 2 enters the anode dissolution in the electrolyte. During passivation pulses, the workpiece surface 2 is locally passivated.

Na obr.2 znázorňuje křivka I změny velikosti S(t) mezery mezi elektrodou 6 a obrobkem 2. Křivka II na obr.2 znázorňuje změny napětí U přes mezeru 5 během dále popisovaného seřizovacího postupu a křivka III znázorňuje změnu napětí přes mezeru 5 během následujícího obráběcího pochodu. Obráběcí impulsy jsou přiváděny v časovém intervalu ti, vyznačeném na křivce IV na obr.2, v němž je elektroda 6. nejblíže ke zpracovávanému obrobku 2. Během těchto obráběcích impulsů má napětí přes mezeru 5 tvarový průběh s globálním minimem, jak je udáváno v křivce II na obr.2. Obráběcí impulsy se střídají s pasivačními impulsy PP ve stejném časovém intervalu tu. udávaném na křivce V na obr.2. Je třeba poznamenat, že znázorněné tvarové průběhy napětí U přes mezeru 5 jsou pouzeIn Fig. 2, curve I shows the magnitude S (t) of the gap between the electrode 6 and the workpiece 2. Curve II in Fig. 2 shows voltage variations across gap 5 during the adjustment procedure described below and curve III shows voltage across gap 5 during the following machining process. The machining pulses are applied at the time interval t1 shown in curve IV in FIG. 2, in which the electrode 6 is closest to the workpiece being processed 2. During these machining pulses, the voltage across the gap 5 has a waveform with a global minimum as indicated in the curve II in FIG. The machining pulses alternate with the PP passivation pulses at the same time interval tu. 2. It should be noted that the shape diagrams of the stress U through the gap 5 shown are only

• · ·· · « · · · · • · · · ···· ·· ·· • · · · · · • « · · · • · · « · · ♦ · · · · * · · 1 · · ·· · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

-11přibližným znázorněním skutečných tvarových průběhů.-11 with an approximate representation of the actual shape curves.

Obr.3 schematicky znázorňuje procesy, k nimž dochází v mezeře 5. V počátečním stádiu přibližování elektrody 6 ke zpracovávanému obrobku 2 v případě srovnatelně velké mezery smax 3e Proud elektrolytu turbulentní povahy a elektrolyt obsahuje páru a plynové bubliny. V této fázi má prostor mezi elektrodou 6 a obrobkem relativně vysoký elektrický odpor, což je patrné z prvního maxima v napětí U na křivce II na obr.2. Když se elektroda 6 přibližuje, tlak v elektrolytu vzroste a plynové bubliny se rozpustí, v důsledku čehož je elektrolyt v mezeře homogenní a rovnoměrný a v mezeře se dá dosáhnout vysoká hustota proudu při malé velikosti mezery. Důsledkem toho je, že elektrický odpor klesá, což je patrné z výskytu globálního minima v napětí U v křivce II z obr.2.Figure 3 shows schematically the processes that occur in the gap 5. In the initial stage of approach of the electrode 6 to the workpiece 2 in the case of a comparatively large space with 3 and a maximum P roud electrolyte turbulent nature and the electrolyte contains vapor and gas bubbles. At this stage, the space between the electrode 6 and the workpiece has a relatively high electrical resistance, as can be seen from the first maximum in voltage U on curve II in Fig. 2. As the electrode 6 approaches, the pressure in the electrolyte rises and the gas bubbles dissolve, making the electrolyte homogeneous and uniform in the gap and a high current density at a small gap size can be achieved in the gap. As a result, the electrical resistance decreases, which is evident from the occurrence of the global minimum at voltage U in curve II of Figure 2.

V důsledku vzrůstu vzdálenosti mezi elektrodou 6. a obrobkem 2 a opět spuštěné tvorbě páry a plynových bublinek se elektrický odpor opět zvyšuje na druhé maximum, znázorněné na křivce II na obr.2. Přívod elektrického výkonu může být tak velký, že elektrolyt začne silně vřít a v mezeře dojde ke kavitaci. Kavitace vyvolá dočasný vzrůst elektrického odporu elektrolytu, který se projevuje dočasným vzrůstem výchylky napětí U mezi elektrodou a obrobkem během obráběcích impulsů.Due to the increase in the distance between the electrode 6 and the workpiece 2 and again triggered by the formation of steam and gas bubbles, the electrical resistance again increases to the second maximum shown in curve II in Fig. 2. The electrical power supply can be so large that the electrolyte starts to boil heavily and cavitation occurs in the gap. Cavitation causes a temporary increase in the electrical resistance of the electrolyte, which results in a temporary increase in the voltage variation U between the electrode and the workpiece during machining pulses.

Obr.4 znázorňuje ve větších podrobnostech změnu napětí U s napětovým lokálním maximem U3max, k němuž dochází po globálním minimu Umiň. Je třeba poznamenat, že takovou silnou kavitaci je možné odstranit vyvíjením skupin obráběcích impulsů, které se střídají s pasivačními impulsy. TakovýFigure 4 shows in greater detail the voltage change U with the voltage local maximum U3max that occurs after the global minimum Umin. It should be noted that such strong cavitation can be eliminated by developing groups of machining pulses that alternate with passivation pulses. Such

-12Φ* φ* φ* φ ·· ·· φ φ φ φφφφ «φφφ φ φφφ φ · · φφφ· φφ φφφ · φ φφ ·Φ · φφφφφφ φφφφ φφφφ φφ φφ φφφ φφ ·· sled impulsů je znázorněn na obr.5. Proces tak pracuje s vyšší stálostí a s přesnějším výsledkem, a to při použití stejné minimální velikosti mezery.-12Φ * φ * φ * φ ·· ·· φ φ φ φφφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ · φ φ · · · φ φ φ φ φ φ φ φ φ znázor znázor . Thus, the process works with greater stability and more accurate results using the same minimum gap size.

Obr.6 znázorňuje elektrické blokové schéma obráběcího zařízení podle vynálezu, obsahujícího napájecí zdroj 12 elektrického výkonu podle vynálezu. Elektrický napájecí zdroj 12 obsahuje zdroj 14 proudu pro přivádění obráběcích impulzů, který poskytuje proud I, jehož velikost je řízena řídicím signálem CSI, a řiditelný zdroj 16 napětí pro přivádění pasivačních impulsů, přičemž tento zdroj 16 napětí poskytuje výstupní napětí Up, které je ovladatelné řídicím signálem CSU.Fig. 6 shows an electrical block diagram of a machining apparatus according to the invention comprising an electrical power supply 12 according to the invention. The electric power supply 12 comprises a machining current supply 14 providing a current I, the magnitude of which is controlled by the control signal CSI, and a controllable voltage source 16 for supplying the passivation pulses, the voltage source 16 providing an output voltage Up which is controllable CSU signal.

Záporná svorka zdroje 14 proudu a záporná svorka řiditelného zdroje 16 napětí jsou obě připojeny k elektrodě 6 přes sériový rezistor 18. Kladná svorka zdroje 14 proudu je připojena ke zpracovávanému obrobku 2 přes spínač 20. Spínač 20 je zapínán v časových intervalech ti (obr.2) při řízení signálem Si, který je poskytován synchronizační jednotkou 22. Kladná svorka řiditelného zdroje 16 napětí je připojena ke zpracovávanému obrobku 2 přes spínač 24. Spínač 24 je spínán v časových intervalech tu (obr.2) při řízení signálem Su, který je také napájen synchronizační jednotkouThe negative terminal of the current source 14 and the negative terminal of the controllable voltage source 16 are both connected to the electrode 6 via a series resistor 18. The positive terminal of the current source 14 is connected to the workpiece 2 via switch 20. The switch 20 is switched on at intervals t1. The positive terminal of the controllable voltage source 16 is connected to the workpiece 2 via the switch 24. The switch 24 is switched at time intervals tu (Fig. 2) under the control of the signal Su, which is also powered by the synchronization unit

22. která také synchronizuje motor 10.. Na svorkách 3 2 a 34 se měří analogové napětí U mezi elektrodou 6 a obrobkem 2., které se převádí na číslicový signál DU, ukládaný, analyzovaný a v počítači 28.The analog voltage U between the electrode 6 and the workpiece 2 is measured at terminals 32 and 34 and is converted to a digital signal DU stored, analyzed and in the computer 28.

Proud I přes mezeru se měří poklesem napětí přes sériový rezistor 18 na svorkách 36 a 38 pomocí druhéhoThe gap current I is measured by dropping the voltage across the series resistor 18 at terminals 36 and 38 by means of a second

-13φ* φφ · φφ ·· • φ φ φ φ ·· · · φ φ φφφφ φ φ · φφφφ φ φ φ · φ φ φ φφ φφ · • φφ φφ φ φφφφ • ΦΦΦ φφ φφ φφφ φφ φ* analogově-číslícového převodníku .30, který převádí pokles analogového napětí na číslicový signál DI, který je zpracováván počítačem 28 podobně jako číslicový signál DU. Místo sériového rezistoru 18 může být zvolen běžný transformátor nebo jakékoli jiné vhodné rozhraní. Od analogově-číslicového převodníku 30 je možné upustit, jestliže jsou ve vhodných okamžicích převodní svorky číslicového převodníku 26 přepnuty z měření napětí, prostřednictvím svorek 32 a 34 , na měření proudu pomocí svorek 36 a 38.-13φ * φφ · φφ · • φ · · · · φ φ φ φ φ φ φ φ φ · · · φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ a converter 30 that converts the analog voltage drop to a digital signal DI, which is processed by the computer 28 similarly to a digital signal DU. Instead of a series resistor 18, a conventional transformer or any other suitable interface may be selected. The analog-to-digital converter 30 can be omitted if, at appropriate times, the converter terminals of the digital converter 26 are switched from voltage measurement, via terminals 32 and 34, to current measurement using terminals 36 and 38.

Synchronizační jednotka 22, analogově-číslicové převodníky 26 a 30, a počítač 28 jsou napájeny hodinovými impulsy (neznázorněnými na obr.6), které zajišťují, že získávání dat a zpracování dat jsou synchronizované se střídajícími se obráběcími a pasivačními impulsy a s oscilací elektrody. Poloha stolu 4 je sledována senzorem 40 polohy, který poskytuje signál DS, který je mírou posunu stolu 4. Počítač 28 generuje řídicí signál CSI pro zdroj 14 proudu a řídicí signál CSU pro řiditelný zdroj 16 napětí přes vhodná rozhraní 42 a 44, které mohou být konstruovány například jako číslicově-analogové převodníky. Úhel otáčení klikového hřídele 8 je měřen pomocí senzoru 46, který poskytuje do počítače 28 signál DP, který je mírou relativní vzdálenosti mezi elektrodou 6 a obrobkem 2.The synchronization unit 22, the analog-to-digital converters 26 and 30, and the computer 28 are powered by clock pulses (not shown in FIG. 6) which ensure that data acquisition and data processing are synchronized with alternating machining and passivation pulses and electrode oscillation. The position of the table 4 is monitored by a position sensor 40 which provides a signal DS that is a measure of the displacement of the table 4. The computer 28 generates a control signal CSI for the power source 14 and a control signal CSU for the controllable voltage source 16 via suitable interfaces 42 and 44. designed as digital-to-analog converters. The angle of rotation of the crankshaft 8 is measured by a sensor 46 that provides a DP signal to the computer 28 which is a measure of the relative distance between the electrode 6 and the workpiece 2.

Řízením rychlosti Vk stolu ý může být mezera 5 seřizována tak, že vznikne lokální maximum U3max, jak je znázorněno na obr.4. Toto lokální maximum může být detekováno analyzováním napětí U analogově-číslicovým převodníkem 26 a počítačem 28 nebo pomocí osciloskopu. V případě potřeby však může být zvolen jakýkoli jiný pracovní bod pro velikost me-14•9·9 99By controlling the speed Vk of the table 1, the gap 5 can be adjusted to produce a local maximum U 3 max, as shown in Fig. 4. This local maximum can be detected by analyzing the voltage U by the analog-to-digital converter 26 and the computer 28 or by using an oscilloscope. However, any other working point for the me-14 • 9 · 9 99 size can be selected if necessary

9 9«9 9 «

9 9 9 9 9 99 9 9 9 9

9 9 9 9 99

9 9 9 9 9 99 9 9 9 9

9 · 9 9 99 · 9 9 9

9 9 9 9 9 9 zery 5, t.j. takový, při kterém nevzniká v napětí U žádné lokální maximum U3max.9 9 9 9 9 9 zery 5, i.e. one in which there is no local maximum U3max at the voltage U.

Obr.7 znázorňuje účinek pasivačních impulsů. Amplituda napětí Up řiditelného zdroje 16 napětí je zvolena tak, že tvoří v obráběné dutině v obrobku 2 pasivační vrstvy PL. Amplituda napětí Up však není tak vysoká tak, aby se obrobek rozpouštěl nebo aby se pasivační vrstvy opět rozpouštěly. Vzhledem k oscilačnímu pohybu je vzdálenost d_2 mezi koncovou plochou elektrody 6 během obráběcích impulsů menší, než je vzdálenost dl mezi boční stěnou obráběcí dutiny a elektrodou 6. V případě správné volby amplitudy a trvání obráběcích impulsů se dosáhne toho, že se obrobek rozpouští pouze čelně, t.j. proti koncové ploše elektrody 6. ve směru přísunu, a nikoliv v poloze pasivačních vrstev PL. To má za následek velmi dobrou přesnost kopírování a to, že tvar dutiny v obrobku 2 velmi přesně sleduje tvar elektrody 6. Dají se dosáhnout složité profily a sklony vybrání nebo otvorů s přesností 10 obloukových minut. Lokálně nanesené pasivační vrstvy zajišťují nejen vyšší obráběcí přesnost, ale také lepší energetickou účinnost a vyšší rychlost obrábění. Je tomu tak proto, že žádná energie není vyplýtvána na nežádoucí odebírání materiálu z bočních stěn obráběcí dutiny.7 shows the effect of passivation pulses. The voltage amplitude Up of the controllable voltage source 16 is selected such that it forms passivation layers PL in the machined cavity in the workpiece. However, the amplitude of the voltage Up is not so high that the workpiece dissolves or the passivation layers dissolve again. Due to the oscillating movement, the distance d_2 between the end surface of the electrode 6 during the machining pulses is less than the distance d1 between the side wall of the machining cavity and the electrode 6. If the amplitude and duration of the machining pulses are correctly selected ie against the end surface of the electrode 6 in the feed direction and not in the position of the passivation layers PL. This results in a very good copying accuracy and in that the shape of the cavity in the workpiece 2 very closely follows the shape of the electrode 6. Complex profiles and slopes of recesses or holes can be achieved with an accuracy of 10 arc minutes. Locally applied passivation layers ensure not only higher machining accuracy but also better energy efficiency and higher machining speed. This is because no energy is wasted on unwanted removal of material from the side walls of the machining cavity.

Pro optimální účinek je proto žádoucí, má-li napětí Up pasivačních impulsů amplitudu, která není tak velká, aby pasivační vrstvy PL nebo i samotný obrobek 2 se rozpouštěly, a která ani není tak malá, že se by se nevytvořily dostatečné nebo sotva nějaké pasivační vrstvy. V obou případech budou obráběcí impulsy rozpouštět obrobek 2, kdekoli to bude možné a vytvoří relativně větší obráběcí dutinu ve všechFor optimum effect, it is therefore desirable if the voltage of the passivation pulses has an amplitude that is not so large that the passivation layers PL or even the workpiece itself dissolve and which is not so small that sufficient or barely any passivation layers. In both cases, the machining pulses will dissolve the workpiece 2 wherever possible and will create a relatively larger machining cavity in all

-15flfl ·· flfl · flfl ·· «•fl fl · »fl flflflfl • •flfl fl · * · flfl * flfl flflfl · · flfl flfl · • flfl flflfl flflflfl • flflfl ·« flfl «flfl flfl *♦ směrech, čímž se zmenší přesnost kopírování. Optimální amplituda pasivačních impulsů je amplituda, pro kterou je odpor mezery 5 nejvyšší. Je tomu tak proto, že růst pasivačních vrstev PL, které mají nízkou elektrickou vodivost, je potom maximální a přesnost kopírování je také maximální.-15flfl ·· flfl · flfl ·· «• fl fl» fl flflflfl • • flfl fl * * flfl * flfl flflfl · · flfl flflfl flflfl flflflfl • flflfl · «flfl« flfl flfl * the copying accuracy is reduced. The optimal amplitude of the passivation pulses is the amplitude for which the gap resistance 5 is highest. This is because the growth of the passivation layers PL having low electrical conductivity is then maximized and the copying accuracy is also maximized.

Pro dosažení optimálního seřízení amplitudy napětí pasivačních impulsů vyvolává elektrochemické obráběcí zařízení (obr.6) přestavovací postup, při němž je napětí Up pasivačních impulsů zvyšováno krokově z 0 V na napětí Uap, při němž obrobek 2 vstupuje do anodového roztoku během více po sobě následujících oscilací elektrody 6. Pro tento účel počítač 28 vyvíjí do řiditelného zdroje 16 napětí vhodný řídicí signál CSU přes rozhraní 44. Po každém zvýšení napětí Up se měří odpor mezery 5 prostřednictvím analogově-číslicových převodníků 26 a 30. Hodnota naměřeného odporu a odpovídajícího řídicího signálu jsou ukládány jako číslicové hodnoty v hlavní paměti počítače 28. Ze všech nalezených hodnot odporu počítač určuje největší hodnotu přiřazené amplitudy napětí Up.To achieve optimal adjustment of the passivation pulse voltage amplitude, the electrochemical machine tool (Fig. 6) induces an adjustment procedure in which the passivation pulse voltage Up is increased in steps from 0 V to Uap, where the workpiece 2 enters the anode solution during successive oscillations. For this purpose, the computer 28 applies a suitable control signal CSU to the controllable voltage source 16 via the interface 44. After each increase in voltage Up, the resistance of the gap 5 is measured by analog-to-digital converters 26 and 30. The measured resistance value and the corresponding control signal are stored. as the numerical values in the main memory of the computer 28. Of all the resistance values found, the computer determines the largest value of the associated voltage amplitude Up.

Seřizovači postup je nyní ukončen, a po dané časové údobí TM pokračuje obráběcí proces při použití takto nalezeného napětí Up. Výsledkem oscilačního pohybu elektrody 6 se bude vzdálenost mezi obrobkem 2 a elektrodou 6 ve směru dopravy během pasivačních impulsů plynule měnit. Každá hodnota vzdálenosti mezi zpracovávaným obrobkem a elektrodou odpovídá jiné optimální amplitudě napětí pasivačních impulsů. Aby se toto umožnilo, je časové období pasivačního impulsu rozděleno do časových úseků. Nyní se určí optimální amplituda pro každé časový úsek, přičemž odpor mezery je v tomto časo-16·· ·· ·« · ·♦ » · · ·««· «<«· • ··» · « · · ♦ · · ** ··* · · · · ·« * ······ · · · · ··*· ·· «* »·· ·· »· vém úseku maximální. Po dokončení seřizovacího postupu vede počítač 28 během časového úseku každého pasivačního impulsu takovou sérii řídicích signálů do ovladatelného zdroje 16 napětí, že amplitudě pasivačního impulsu se dodá výchylka, která je pro měnící se velikost mezery optimální. Příklad takové proměnlivé amplitudy pasivačních impulsů poskytuje křivka III na obr.2. Tento propracovaný seřizovači postup bude nyní podrobněji popsán s odvoláním na grafy, znázorněné na obr.8, a na vývojový diagram z obr.9A a 9B.The adjustment procedure is now complete, and for a given period of time TM, the machining process continues using the voltage thus found Up. As a result of the oscillating movement of the electrode 6, the distance between the workpiece 2 and the electrode 6 in the conveying direction will change continuously during the passivation pulses. Each value of the distance between the workpiece to be processed and the electrode corresponds to a different optimal amplitude of the passivation pulse voltage. To enable this, the passivation pulse time period is divided into periods of time. The optimum amplitude for each time period is now determined, with the gap resistance being at this time-16. ** · · «* · maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální maximální Upon completion of the adjustment procedure, the computer 28 leads such a series of control signals to a controllable voltage source 16 over the time period of each passivation pulse that the amplitude of the passivation pulse is supplied with a deflection that is optimal for varying gap size. An example of such a variable amplitude of passivation pulses is provided by curve III in Fig. 2. This sophisticated adjustment procedure will now be described in more detail with reference to the graphs shown in Fig. 8 and the flowchart of Figs. 9A and 9B.

Na obr.8 znázorňuje křivka I vzdálenost S mezi obrobkem 2 a elektrodou 6. Otáčení klikového hřídele vyvolává sinusovitou výchylku vzdálenosti S, která dosahuje minimum Smin během obráběcích impulsů MP. Každá otočka klikového hřídele 8. odpovídá kmitu s periodou T. Seřizovači postup pokrývá skupinu m kmitů a má tedy dobu trvání mT. Seřizovači postup, t.j. skupina m kmitů, je následována obráběcím údobím TM, v němž je obrobek dále obráběn prostřednictvím obráběcích impulsů MP a pasivačních impulsů PP majících výchylku amplitudy určenou v předchozím seřizovacím postupu. Délka obráběcího údobí TM závisí na pracovních podmínkách a může být nastavena podle potřeby.In Fig. 8, curve I shows the distance S between the workpiece 2 and the electrode 6. The rotation of the crankshaft produces a sinusoidal displacement of the distance S, which reaches the minimum Smin during the machining pulses MP. Each rotation of the crankshaft 8 corresponds to a period with a period T. The adjustment procedure covers a group m of oscillations and thus has a duration mT. The adjustment procedure, i.e. the group of oscillations m, is followed by the machining period TM, in which the workpiece is further machined by the machining pulses MP and the passivation pulses PP having the amplitude deviation determined in the previous adjustment procedure. The length of the TM machining period depends on the working conditions and can be adjusted as required.

Po dokončení obráběcího údobí TM se opakuje přestavovací postup, který je pokrýván m kmity. Počet, kolikrát se seřizovači postup opakuje, také závisí na pracovních podmínkách a požadovaném výsledku. V nej jednodušším případě se seřizovači postup provádí pouze jednou a obrobek se v následujícím obráběcím pochodu elektrochemicky obrábí v jednom pracovním chodu. Každá skupina má sledové číslo i od 1 do hodnoty určované celkové časové délky obráběcího procesu. KaždýAfter the TM machining period is completed, the adjustment procedure is repeated, which is covered with oscillations. The number of times the adjustment procedure is repeated also depends on the operating conditions and the desired result. In the simplest case, the adjustment procedure is performed only once and the workpiece is electrochemically machined in a single machining operation in a subsequent machining process. Each group has a sequence number i from 1 to the value of the determined total time length of the machining process. Each

-17kmit ve skupině i má sledové číslo j od 1 do m. Kromě toho také každý kmit, t.j. také kmity v obráběcím údobí TM, je rozdělen do časových úseků o délce Dt. Každý časový úsek má sledové číslo k od 1 do n. Na obr.8 byl každý pasivační impuls rozdělen do 8 časových úseků, t.j. n=8, ale je také možný zjevně větší nebo menší počet časových úseků. Počet časových úseků závisí na velikosti a na změně doby v relativním pohybu mezi obrobkem a elektrodou. Větší počet časových úseků vede ke zvyšování rozlišovací schopnosti, s níž se určuje optimální tvarový průběh amplitudy napětí pasivačních impulsů, a zvyšování přesnosti kopírování.In addition, each oscillation, i.e. also the oscillations in the machining period TM, is divided into periods of length Dt. Each time slot has a sequence number k from 1 to n. In Fig. 8, each passivation pulse was divided into 8 time zones, i.e. n = 8, but apparently more or less time periods are also possible. The number of slots depends on the size and time change in relative movement between the workpiece and the electrode. A greater number of time periods leads to an increase in the resolution, with which the optimum shape of the amplitude of the passivation pulse voltage is determined, and an increase in copying accuracy.

Křivka II na obr.8 znázorňuje krokový vzrůst amplitudy pasivačních impulsů. V kmitu j=l se provádí první krok, začínající od nuly voltů. Pro všechny časové úseky od k=l až k=n jsou kroky stejné. Dále jsou znázorněny předposlední kmit se sledovým číslem j=m-l a poslední kmit mající sledové číslo j=m. Při posledním kmitu, majícím sledové číslo j=m, je amplituda napětí rovná napětí Uap, při němž obrobek je podrobován anodovému rozpouštění. Po uplynutí každého časového úseku k (k=l...n) se měří odpor R mezery a ukládá se do paměti počítače. Kromě toho se ukládá odpovídající hodnota řídicího signálu CSU jako číslicová hodnota. Těchto n měření odporu se opakuje pro každý kmit j (j=l...m) a výsledek je znázorněn na křivce III, na níž jsou vyznačeny hodnoty odporu pro jednotlivé časové úseky.The curve II in Fig. 8 shows a stepwise increase in the amplitude of the passivation pulses. At j = 1, the first step starting from zero volts is performed. For all time periods from k = 1 to k = n, the steps are the same. Further, the penultimate oscillation with the sequence number j = m-1 and the last oscillation with the sequence number j = m are shown. At the last oscillation having the sequence number j = m, the voltage amplitude is equal to the voltage Uap at which the workpiece is subjected to anode dissolution. After each period k (k = l ... n), the gap resistance R is measured and stored in the computer memory. In addition, the corresponding CSU control signal value is stored as a digital value. These n resistance measurements are repeated for each oscillation j (j = 1 ... m) and the result is shown on curve III, which shows the resistance values for each time period.

Pro každý časový úsek se určuje maximální odpor Rmax v sérii m měření. Jako příklad bylo předpokládáno, že hodnoty odporu na časový úsek, naměřené v předposledním kmitu, majícím sledové číslo j=m-l, jsou také hodnoty maximálního » φ • φThe maximum resistance Rmax in a series of m measurements is determined for each time period. As an example, it was assumed that the resistance values per time period measured at the penultimate oscillation having the sequence number j = m-l are also the values of the maximum »φ • φ

Φ Φ φ φ φ φ φ φφφφΦ Φ φ φ φ φ φ φφφφ

-18φφφφ φφ φφ · odporu Rmax(j=m-1, k=l) až Rmax(j=m-1, k=n) pro každý časový úsek. To však není zapotřebí. Maximální odpor mezery pro každý jednotlivý časový úsek k může být zjištěn v kmitech, majících odlišné sledové číslo j_. Počítač zná hodnotu odpovídajícího řídicího signálu CSU pro každou hodnotu, nalezenou pro maximální odpor Rmax. Po dokončení seřizovačiho postupu, t.j. v obráběcím údobí TM, počítač generuje odpovídající hodnoty řídicího signálu CSU ve správném sledu v časovém údobí každého pasivačního impulsu. Křivka IV na obr.8 poskytuje příklad výchylky napětí U přes mezeru v obráběcím údobí TM.-18φφφφ φφ φφ · resistance Rmax (j = m-1, k = 1) to Rmax (j = m-1, k = n) for each time period. However, this is not necessary. The maximum gap resistance for each individual time period k can be determined in oscillations having a different sequence number 1. The computer knows the value of the corresponding CSU control signal for each value found for the maximum resistance Rmax. Upon completion of the adjustment procedure, i.e. in the machining period TM, the computer generates corresponding values of the control signal CSU in the correct sequence over the time period of each passivation pulse. The curve IV in Fig. 8 provides an example of the voltage variation U across the gap in the machining period TM.

Obráběcí proces a seřizovači postup probíhají způsobem, znázorněným ve vývojových diagramech na obr.9A a 9B. Bloky na těchto obrázcích mají následující označení:The machining process and the adjustment procedure are performed in the manner shown in the flowcharts of FIGS. 9A and 9B. The blocks in these figures have the following designations:

BO: BO: začátek beginning Bl: Bl: i = 1 i = 1 B2: B2: U*k = 0, k = 1...nU * k = 0 , k = 1 ... n B3: B3: R*k = 0, k = 1...nR * k = 0, k = 1 ... n B4: B4: ukli= k = 1··-n u kli = k = 1 ·· -n B5: B5: j = i j = i B6: B6: zkontroluj DP sepni spínač 20, rozpoj generuj obráběcí impuls check DP close switch 20, open to generate a machining pulse spínač 22 switch 22 B7: B7: k = 1 k = 1 B8: B8: ukji=<ukji + du) < UaP rozpoj spínač 20, sepni u kji = < u kji + du) < U and P open switch 20, close spínač 22 switch 22 B9: B9: čekej Dt wait Dt BIO: BIO: změř Ikjimeasure I to her Bil: Bil: Rkji = Ukji/^kji R kji = Ukji / ^ kji B12: B12: Rkji > R*k ? R kji> R * k ?

B13 : B13: R*k R * k RkjiR kji B14: B14: U*k U * k = ukji= u kji B15: B15: k = k = k + i k + i B16: B16: k > k> n ? n? B17: B17: j = j = j+i j + i B18: B18: j > j> m ? m? B19: B19: ECM ECM (U*R, TM)(U * R , TM) B20: B20: i = i = i + 1 i + 1 B21: B21: zastavit ECM ? stop ECM? B22: B22: konec end

V bloku BI se sledové číslo i skupiny nastaví na počáteční hodnotu. V bloku B2 se jednotlivá optimální napětí U pro všechny časové úseky k nastaví na počáteční hodnotu nula. V bloku B3 jsou všechny jednotlivé maximální hodnoty R odporu pro všech k časových úseků nastaví na počáteční hodnotu nula. V bloku B4 jsou počáteční amplitud pasivačních impulsů, které se mají inkrementovat, nastaví pro všech k časových úseků na nulu. V bloku B5 se čítač j, který sleduje počet uplynulých kmitů, nastaví na počáteční hodnotu 1.In the BI block, both the sequence number and group are set to the initial value. In block B2, the individual optimal voltages U are set to zero for all times k. In block B3, all individual maximum resistance values R for all k slots are set to an initial value of zero. In block B4, the initial amplitudes of the passivation pulses to be incremented are set to zero for all k slots. In block B5, the counter j, which monitors the number of elapsed oscillations, is set to an initial value of 1.

Po této incializaci začne obráběcí proces. V bloku B6 se kontroluje signál DP, který udává polohu elektrody. V případě správné polohy se zdroj 14 proudu připojí sepnutím spínače 20 a ovladatelný zdroj 16 napětí se odpojí rozpojením spínače 24. Po té se generuje a zavede obráběcí impuls. Tento obráběcí impuls má danou dobu trvání, která je také určena počítačem. Po skončení obráběcího impulsu se čítač časových úseků k nastaví na hodnotu 1 v bloku B7.After this initialization, the machining process begins. Block B6 checks the DP signal, which indicates the position of the electrode. In the correct position, the current source 14 is connected by closing the switch 20 and the controllable voltage source 16 is disconnected by opening the switch 24. Then, a machining pulse is generated and applied. This machining pulse has a given duration, which is also determined by a computer. After the machining pulse is complete, the slice counter k is set to 1 in block B7.

V bloku B8 se amplituda Ukji v k-tém časovém úsekuIn block B8, the amplitude Ukj is in the k-th time slot

00 00 0 9 9 • 00 «000 9 9 900 00 0 9 9 00 00 000 9 9 9

9999 9 9 · 0 «09999 9 9 · 0

000 0 0 0 0 00000 0 0 0 0 00

0 0 0 0 · 000 0000 00 00 «00 0·0 0 0 0 · 000 0000 00 00

-20j-té oscilace i-té skupiny pasivačního impulsu inkrementuje hodnotou kroku dU. Výsledná amplituda by neměla přesahovat napětí Uap. Kromě toho se zdroj proudu 14 odpojí rozpojením spínače 20 a ovladatelný zdroj napětí se připojí sepnutím spínače 24. Po té se v bloku B9 pozoruje čekací doba jednoho údobí Dt časového úseku. Po ní se v bloku BIO změří a uloží okamžitá hodnota proudu v k-tém časovém úseku j-tého kmitu i-té skupiny. V bloku Bil se vypočítá okamžitá hodnota odporu dělením okamžitého napětí okamžitým proudem Ikji·The -20j-th oscillation of the i-th group of the passivation pulse increments the value of the step dU. The resulting amplitude should not exceed the voltage Uap. In addition, the current source 14 is disconnected by opening the switch 20 and the controllable voltage source is connected by closing the switch 24. Then, in block B9, the waiting time of one period Dt of the time period is observed. Thereafter, the instantaneous current value is measured in the BIO block and stored in the k-th period of the j-th oscillation of the i-th group. In block Bil, the instantaneous resistance value is calculated by dividing the instantaneous voltage by the instantaneous current I kji ·

V bloku B12 se kontroluje, zda takto vytvořená okamžitá hodnota odporu R^ji je vyšší než jednotlivá maximální hodnota odporu R*k časového úseku. Není-li tomu tak, vykoná se skok do bloku B15. Je-li uvedená hodnota vyšší, učiní se “át A jednotlivá maximální hodnota odporu R k rovna okamžité hodnotě odporu Rj^jiř což se provede v bloku B13. Kromě toho se v bloku B14 učiní odpovídající jednotlivé optimální napětí U* pro tento časový úsek rovné okamžité hodnotě Ukj^. V bloku B15 se vyšetřuje, zda počet k načítaných časových úseků je větší než n. Není-li tomu tak, nedošlo ještě k projití všech časových úseků a program se vrací do bloku B8, napětí pro příští časový úsek se inkrementuje o jeden krok, změří se proud, vypočítá se odpor a maximální hodnota odporu s přiřazenou okamžitou hodnotou napětí. To pokračuje, až se projdou všechny časové úseky.In block B12, it is checked whether the instantaneous resistance value R 1 thus formed is higher than the individual maximum resistance value R * to the time slot. If this is not the case, a jump to block B15 is performed. If this value is higher, the individual maximum value of resistance R k is made equal to the instantaneous value of resistance R1, which is performed in block B13. In addition, in block B14, the corresponding individual optimum voltage U * for this period of time equal to the instantaneous value U k j j is made. In block B15 it is investigated whether the number of k counted time slots is greater than n. current, the resistance is calculated and the maximum resistance value is assigned with the instantaneous voltage value. This continues until all the time passes.

Jakmile byly ukončeny všechny časové úseky, inkrementuje se počet i kmitů v bloku B17 o jeden a porovná se s hodnotou m v bloku B18. Je-li počet kmitů, které uplynuly, menší nebo rovný m, vrátí se program do bloku B6 a přivedeOnce all time slots have been completed, the number i of the vibration in block B17 is incremented by one and compared with the value of m in block B18. If the number of oscillations that have elapsed is less than or equal to m, the program returns to block B6 and returns

-21• ♦ » ·« se následující obráběcí impuls a v následujícím pasivačním impulsu se napětí inkrementuje o jeden krok. To pokračuje pro m kmitů. Po té v bloku B20 pokračuje elektrochemický obráběcí proces s jednotlivými optimálními napětími U*k (k=l...n) v časových úsecích během údobí TM.-21 • ♦ »·« the next machining pulse and in the next passivation pulse the voltage is incremented by one step. This continues for m oscillations. Thereafter, in block B20, the electrochemical machining process continues with individual optimal voltages U * k (k = l ... n) over time periods during the TM period.

Po té se v bloku B20 čítač skupin i inkrementuje ol. V bloku B21 se rozhoduje, zda obráběcí proces trval dostatečně dlouho. Jestliže se má obráběcí proces pokračovat po delší dobu, je třeba inkrementovat čítač i skupiny, dříve než se učiní rozhodnutí o zastavení. Kritérium pro zastavení mechanického procesu může být například posunutí stolu 4 prostřednictvím signálu DS senzoru 40 polohy nebo uplynulého času procesu. Jestliže obráběcí proces dosud nebyl ukončen, následuje vrácení do bloku B2 a začne nový seřizovači pochod, po kterém následuje další obráběcí údobí TM. Když se dosáhne konečné hodnoty, obráběcí proces se ukončí v bloku B22.Then, in block B20, the group counter i is incremented with ol. In block B21 it is decided whether the machining process lasted long enough. If the machining process is to be continued for an extended period of time, the counter and groups must be incremented before a stop decision is made. The criterion for stopping the mechanical process can be, for example, the displacement of the table 4 by the DS signal of the position sensor 40 or the elapsed time of the process. If the machining process has not yet been completed, a return to block B2 follows and a new adjustment process begins, followed by another machining period TM. When the final value is reached, the machining process ends in block B22.

Popsaný způsob a zařízení byly použity pro obrábění zkušebního vzorku. Materiál vzorku a elektrody byl z oceli 40X13 ve vyžíhaném stavu, plocha obrábění byla 2 cm2 a elektrolyt byl z 8% NaNOj. Při obráběcím procesu bylo napětí obráběcích impulsů 7 V, doba trvání obráběcích impulsů byly 2 ms, tlak elektrolytu v blízkosti vstupu do mezery byl 350 kPa, teplota elektrolytu byla 18°C, frekvence kmitů elektrody byly 47 Hz a amplituda oscilací byla 0,2 mm. Napětí pasivačních impulsů bylo +2,8 V v případě minimální mezery a +3,8 V v případě maximální mezery +3,8 V.The method and apparatus described were used for machining a test sample. The sample and electrode material was 40X13 steel in the annealed state, the machining area was 2 cm 2 and the electrolyte was 8% NaNO 3. During the machining process the voltage of the machining pulses was 7 V, the duration of the machining pulses was 2 ms, the electrolyte pressure near the inlet gap was 350 kPa, the electrolyte temperature was 18 ° C, the electrode oscillation frequency was 47 Hz and the oscillation amplitude was 0.2 mm . The passivation pulse voltage was +2.8 V for the minimum gap and +3.8 V for the maximum gap of +3.8 V.

Analýza výsledků obrábění ukázala, že ve srovnáníAnalysis of machining results showed that in comparison

s běžnými obráběcími způsoby zajišťuje použití elektrochemického obrábění podle vynálezu zvýšení produktivity obrábění 1,25-krát a snížení spotřeby energie 1,2-krát. Kopírovací chyba elektrody k povrchu, který se má obrábět, nebyla větší než 0,01 mm.with conventional machining methods, the use of the electrochemical machining of the invention provides an increase in machining productivity of 1.25 times and a reduction in energy consumption of 1.2 times. The electrode copy error to the surface to be machined was not greater than 0.01 mm.

V případě potřeby mohou být pasivační impulsy v křivce III z obr.2 a křivce IV z obr.8 doplněné a/nebo prostřídané s elektrickými impulsy opačné polarity. Účel, účinek a nastavení amplitudy napětí impulsů opačné polarity jsou srozumitelně popsány v mezinárodní patentové přihlášce WO 97/03781. Tato přihláška popisuje mezi jakými optimálními mezemi má být amplituda napětí impulsů opačné polarity seřizována, aby se na jedné straně zabránilo, že se bude elektroda rozpouštět, a zmenšila se tak přesnost obrábění, a na druhé straně se dosáhlo vysoké obráběcí účinnosti v kombinaci s dobře definovaným stavem povrchu, například ve formě určitého lesku. V řadě hledisek je uspořádání podle uvedené mezinárodní patentové přihlášky podobné uspořádání, znázorněnému na obr.l a 6. Pro generování napěťových impulsů opačné polarity v intervalech mezi obráběcími impulsy by však měla být polarita ovladatelného zdroje 16 napětí (obr.6) dočasně obrácena, nebo by měl být použit přídavný zdroj opačné polarity, jakož i přídavný spínač, srovnatelný se spínačem 24.If desired, the passivation pulses in curve III of Figure 2 and curve IV of Figure 8 may be supplemented and / or alternated with electrical pulses of opposite polarity. The purpose, effect and adjustment of the voltage amplitude of pulses of opposite polarity are comprehensively described in International Patent Application WO 97/03781. This application describes between which optimal limits the pulse voltage of opposite polarity pulses should be adjusted to prevent, on the one hand, the electrode from dissolving, thereby reducing machining accuracy, and, on the other hand, achieving high machining efficiency in combination with a well defined surface condition, for example in the form of a certain gloss. In a number of aspects, the arrangement of said international patent application is similar to that shown in Fig. 1a. However, to generate voltage pulses of opposite polarity at intervals between machining pulses, the polarity of the controllable voltage source 16 (Fig. 6) should be temporarily reversed, or an additional source of opposite polarity should be used as well as an additional switch comparable to switch 24.

Křivka II na obr.10 znázorňuje, jak se obráběcí impulsy střídají se zápornými napěťovými impulsy. Místo kladných pasivačních impulsů jsou nyní přiváděny záporné impulsy, které dodávají zpracovávanému obrobku vysoký lesk. Záporné napěťové impulsy mohou být přiváděny před, během nebo • ·The curve II in Fig. 10 shows how the machining pulses alternate with the negative voltage pulses. Instead of positive passivation pulses, negative pulses are now supplied which give the workpiece a high gloss. Negative voltage pulses can be applied before, during, or • •

po dokončení výše popsaného způsobu obrábění.after completion of the machining process described above.

Obr.11 znázorňuje alternativu, při které se v intervalech mezi obráběcími impulsy nejprve přivádí záporný napětový impuls a po té kladný pasivační impuls, jehož tvarový průběh a amplituda jsou určeny podle výše popsaného seřizovacího postupu.Fig. 11 shows an alternative in which, at intervals between machining pulses, a negative voltage pulse is first applied, followed by a positive passivation pulse, whose shape and amplitude are determined according to the above-described adjustment procedure.

Až dosud se předpokládalo, že elektroda a obrobek vykonávají vůči sobě navzájem oscilační pohyb, přičemž obráběcí impuls se přivádí během nejmenší vzdálenosti mezi obrobkem a elektrodou. Když se vzdálenost zvětšuje, usnadňuje se tím možnost obnovování elektrolytu. Striktně řečeno však není taková změna vzdálenosti potřebná, jestliže to pracovní podmínky a požadovaný výsledek dovolují.It has hitherto been assumed that the electrode and the workpiece exert an oscillating movement relative to each other, with a machining pulse being applied within the smallest distance between the workpiece and the electrode. As the distance increases, the possibility of electrolyte recovery is facilitated. Strictly speaking, however, such a change in distance is not necessary if the working conditions and the desired result allow it.

Místo otáčejícího se klikového hřídele je možné používat pro generování kmitavého nebo jiného pohybu pro měnění vzdálenosti mezi elektrodou 6 a obrobkem 2 jiné hnací mechanismy. Pro tento účel může být použita elektricky nebo hydraulicky poháněná konstrukce s ozubeným kolem a ozubenou tyčí, nebo elektricky nebo hydraulicky poháněný vodicí šroub. Elektroda 6 se potom může upravit tak, že vzájemně dosedá se obrobkem 2, po té co byla její velikost seřízena. Během obráběcího procesu se velikost mezery přizpůsobuje tak, že se dosáhne v průměru v podstatě konstantní přívodní rychlosti, která je v podstatě rovná rychlosti rozpouštění zpracovávaného obrobku 2.Instead of a rotating crankshaft, other drive mechanisms may be used to generate an oscillating or other movement to vary the distance between the electrode 6 and the workpiece 2. For this purpose, an electrically or hydraulically driven construction with a gear and a rack can be used, or an electrically or hydraulically driven guide screw. The electrode 6 can then be adjusted to abut the workpiece 2 after its size has been adjusted. During the machining process, the size of the gap is adjusted so that an essentially constant feed rate is achieved which is substantially equal to the dissolution rate of the workpiece 2 to be processed.

Claims (12)

1. Způsob elektrochemického obrábění elektricky vodivého obrobku (2) zaváděním elektrických obráběcích impulsů mezi obrobkem (2) a elektricky vodivou elektrodou (6), přičemž mezi obrobek (2) a elektrodu (2) se přivádí elektrolyt, vyznačený tím, že obráběcí impulsy se střídají s elektrickými pasivačními impulsy stejné polarity, jako mají obráběcí impulsy, přičemž napětí pasivačních impulsů má amplitudu, která je nedostatečná pro rozpouštění obrobku (2) a pasivačního filmu na tomto obrobku (2).Method for the electrochemical machining of an electrically conductive workpiece (2) by introducing electrical machining pulses between the workpiece (2) and the electrically conductive electrode (6), wherein an electrolyte is applied between the workpiece (2) and the electrode (2), alternating with the electrical passivation pulses of the same polarity as the machining pulses, the passivation pulse voltage having an amplitude that is insufficient to dissolve the workpiece (2) and the passivation film on the workpiece (2). 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že amplituda napětí pasivačních impulsů se seřizuje alespoň jednou během elektrochemického obrábění, přičemž amplituda pasivačních impulsů v řadě po sobě následujících pasivačních impulsů se mění, až hodnota odporu, naměřená mezi předmětem (2) a elektrodou (6), dosáhla maxima, načež se v elektrochemickém obrábění pokračuje s amplitudou pasivačního impulsu, která odpovídá maximu hodnoty odporu.Method according to claim 1, characterized in that the amplitude of the passivation pulse voltage is adjusted at least once during electrochemical machining, wherein the amplitude of the passivation pulses in a series of successive passivation pulses varies until the resistance value measured between the object (2) and the electrode ( 6), reached the maximum and then the electrochemical machining is continued with the passivation pulse amplitude corresponding to the maximum resistance value. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že pasivační impulsy se dělí do časových úseků a pro každý jednotlivý časový úsek se okamžitá amplituda napětí pasivačních impulsů mění, až hodnota odporu, naměřeného mezi předmětem (2) a elektrodou (6), dosáhla během jednotlivého časového úseku maxima, načež elektrochemické obrábění pokračuje s pasivačními impulsy, jejichž okamžitá amplituda se mění v souladu s amplitudou zjištěnou pro každý časový úsek a odpovídá maximu hodnoty odporu v tomto časovém úseku.Method according to claim 2, characterized in that the passivation pulses are divided into periods and, for each individual period, the instantaneous amplitude of the voltage of the passivation pulses changes until the value of the resistance measured between the object (2) and the electrode (6) has reached the electrochemical machining proceeds with passivation pulses, the instantaneous amplitude of which varies according to the amplitude detected for each period and corresponds to the maximum value of the resistance in that period. -254. Způsob podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačený tím, že mezi obrobkem (2) a elektrodou (6) se udržuje vzdálenost, která je během obráběcích impulsů menší než během pasivačních impulsů.-254. Method according to claim 1, 2 or 3, characterized in that a distance is maintained between the workpiece (2) and the electrode (6), which is less during machining pulses than during passivation pulses. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že zpracovávaný obrobek (2) a elektroda (6) vykonávají vůči sobě kmitavý pohyb, přičemž vzdálenost mezi obrobkem (2) a elektrodou (6) dosahuje během obráběcích impulsů minima.Method according to claim 4, characterized in that the workpiece (2) and the electrode (6) perform an oscillating movement with respect to each other, wherein the distance between the workpiece (2) and the electrode (6) reaches a minimum during machining pulses. 6. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že v časových intervalech mezi po sobě následujícími obráběcími impulsy se zavádějí mezi obrobkem (2) a elektrodou (6) přídavné elektrické impulsy opačné polarity, které mají napětí, jehož amplituda nepřesahuje amplitudu, při níž se elektroda (6) začíná rozpouštět v elektrolytu.Method according to any one of claims 1 to 5, characterized in that, at intervals between successive machining pulses, additional electrical pulses of opposite polarity are introduced between the workpiece (2) and the electrode (6) having a voltage whose amplitude does not exceed amplitude wherein the electrode (6) begins to dissolve in the electrolyte. 7. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že v časových intervalech mezi po sobě následujícími obráběcími impulsy se pasivační impulsy střídají s elektrickými impulsy opačné polarity, přičemž tyto posledně jmenované impulsy mají napětí, jehož amplituda nepřesahuje amplitudu, při níž se elektroda (6) začíná rozpouštět v elektrolytu.Method according to any one of claims 1 to 5, characterized in that at intervals of successive machining pulses, the passivation pulses alternate with electrical pulses of opposite polarity, the latter having a voltage whose amplitude does not exceed the amplitude at which the electrode (6) begins to dissolve in the electrolyte. 8. Zařízení pro elektrochemické obrábění elektricky vodivého zpracovávaného obrobku (2) zaváděním elektrických obráběcích impulsů mezi obrobkem (2) a elektricky vodivou elektrodou (6), zatímco se mezi obrobek (2) a elektrodu (6) přivádí elektrolyt, vyznačené tím, že obsahuje:An apparatus for electrochemical machining of an electrically conductive workpiece (2) by introducing electrical machining pulses between the workpiece (2) and the electrically conductive electrode (6), while an electrolyte, characterized in that it comprises: : elektrodu (6);an electrode (6); prostředky (4, 40) pro polohové ustavování elektrody (6) a obrobku (2) v prostoru pro udržování mezery (5) mezi elektrodou (6) a obrobkem (2) ;means (4, 40) for positionally positioning the electrode (6) and the workpiece (2) in the space for maintaining a gap (5) between the electrode (6) and the workpiece (2); prostředky (3) pro přivádění elektrolytu do mezery (5); první zdroj (14) elektrického výkonu, který je elektricky připojitelný k elektrodě (6) a zpracovávanému obrobku (2) pro přivádění obráběcích impulsů do zpracovávaného obrobku (2) a elektrody (6);means (3) for introducing an electrolyte into the gap (5); a first electrical power source (14) electrically connectable to the electrode (6) and the workpiece (2) for supplying machining pulses to the workpiece (2) and the electrode (6); druhý zdroj (16) elektrického výkonu stejné polarity, jako první zdroj (14) výkonu, a mající výstupní napětí, které je ovladatelné prostřednictvím řídicího signálu (CSU), přičemž tento druhý zdroj (16) výkonu je elektricky připojovatelný k elektrodě (6) a zpracovávanému obrobku pro přivádění pasivačních impulsů do zpracovávaného obrobku (2) a elektrody (6) ;a second power source (16) of the same polarity as the first power source (14) and having an output voltage that is controllable by a control signal (CSU), the second power source (16) being electrically connectable to the electrode (6); a workpiece for supplying passivation pulses to the workpiece (2) and the electrode (6); prostředky (20,24) pro střídavé připojování prvního zdroje (14) výkonu a druhého zdroje (16) výkonu ke zpracovávanému obrobku (2) a elektrodě (6);means (20, 24) for alternately connecting the first power source (14) and the second power source (16) to the workpiece (2) and the electrode (6) to be processed; prostředky (28, 44) pro generování proměnlivého řídicího signálu pro měnění výstupního napětí druhého zdroje (16) výkonu během po sobě následujících pasivačních impulsů; prostředky (18, 30, 26, 28) pro měření, během po sobě následujících pasivačních impulsů, elektrického odporu mezery (5) mezi obrobkem (2) a elektrodou (6) v okamžiku během pasivačních impulsů a pro ukládání informačních hodnot o odporu, které jsou reprezentativní pro odpor mezery (5) v tomto okamžiku a pro ukládání odpovídajících hodnot řídicího signálu (CSU) v tomto okamžiku;means (28, 44) for generating a variable control signal for varying the output voltage of the second power source (16) during successive passivation pulses; means (18, 30, 26, 28) for measuring, during successive passivation pulses, the electrical resistance of the gap (5) between the workpiece (2) and the electrode (6) at the moment during the passivation pulses and storing resistance information that they are representative of the gap resistance (5) at this point and for storing the corresponding control signal (CSU) values at this point; a prostředky (28) pro výpočet maximální hodnoty z informačních hodnot o odporu, a prostředky (28, 44) pro udržování řídicího signálu (CSU) pro druhý zdroj (16) výkonu na hodno**and means (28) for calculating the maximum value from the resistance information values, and means (28, 44) for maintaining the control signal (CSU) for the second power source (16) per value ** -27tě řídicího signálu, která odpovídá maximální hodnotě.-27th control signal that corresponds to the maximum value. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že prostředky (28, 44) pro generování proměnlivého řídicího signálu obsahuj í prostředky pro měnění výstupního napětí druhého zdroje (16) přiváděného výkonu v různých okamžicích během časového údobí jednoho pasivačního impulsu;Apparatus according to claim 8, characterized in that the means (28, 44) for generating the variable control signal comprise means for varying the output voltage of the second power supply source (16) at different times during the time period of one passivation pulse; přičemž prostředky (18, 30, 26, 28) pro měření a ukládání jsou uzpůsobeny pro ukládání hodnot informace o odporu, které jsou reprezentativní pro okamžitý odpor mezery (5) v různých okamžicích v pasivačním impulsu a pro ukládání odpovídajících hodnot řídicího signálu v různých okamžicích; a prostředky (28) pro výpočet jsou uzpůsobeny pro vypočítávání jednotlivých maximálních hodnot z hodnot informace o odporu v odpovídajících okamžicích v po sobě následujících pasivačních impulsech a pro generování řídicího signálu, majícího okamžitou hodnotu, která je v různých okamžicích rovná hodnotám řídicího signálu, které odpovídají jednotlivým maximálním hodnotám.wherein the measuring and storing means (18, 30, 26, 28) is adapted to store resistance information values that are representative of the instantaneous resistance of the gap (5) at different times in the passivation pulse and to store corresponding values of the control signal at different times ; and the calculating means (28) is adapted to calculate individual maximum values from resistance information values at respective moments in successive passivation pulses and to generate a control signal having an instantaneous value equal to the control signal values at different times corresponding to individual maximum values. 10. Zařízení podle nároku 9, vyznačené tím, že dále obsahuje prostředky (8, 10) pro měnění vzdálenosti mezi elektrodou (6) a obrobkem (2), která je menší během přivádění obráběcích impulsů než během přivádění pasivačních impulsů.Device according to claim 9, characterized in that it further comprises means (8, 10) for varying the distance between the electrode (6) and the workpiece (2), which is smaller during the feeding of machining pulses than during the feeding of passivation pulses. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačené tím, že obsahuje prostředky (8, 10) pro vyvíjení kmitavého pohybu mezi obrobkem (2) a elektrodou (6), a prostředky (22) pro synchronizaci prostředků (20, 24) pro střídavé připojování prvního zdroje (14) výkonu a druhého zdroje (16) výkonu s kmi« · • · ·♦ ♦ · » • · · ···· ·*Apparatus according to claim 10, characterized in that it comprises means (8, 10) for exerting oscillating movement between the workpiece (2) and the electrode (6), and means (22) for synchronizing means (20, 24) for alternately connecting the first a power source (14) and a second power source (16) with a power supply (16); -28— tavým pohybem zpracovávaného obrobku (2).- 28 - by melting the workpiece to be processed (2). 12. Zdroj elektrického výkonu pro použití při způsobu elektrochemického obrábění elektricky vodivého zpracovávaného obrobku (2) zaváděním elektrických obráběcích impulsů mezi obrobkem (2) a elektricky vodivou elektrodou (6), zatímco mezi obrobek (2) a elektrodu (6) je přiváděn elektrolyt, vyznačený tím, že zdroj elektrického výkonu obsahuje první zdroj (14) elektrického výkonu, který je elektricky připojovatelný k elektrodě (6) a zpracovávanému obrobku pro přivádění obráběcích impulsů do zpracovávaného obrobku (2) a elektrody (6) , druhý zdroj (16) elektrického výkonu stejné polarity, jako první zdroj (14) výkonu, a mající výstupní napětí, které je ovladatelné pomocí řídicího signálu (CSU), přičemž druhý zdroj (16) elektrického výkonu je elektricky připojovatelný k elektrodě (6) a ke zpracovávanému obrobku (2) pro přivádění pasivačních impulsů do zpracovávaného obrobku (2) a elektrody (6);An electrical power source for use in a method of electrochemically machining an electrically conductive workpiece (2) by introducing electrical machining pulses between the workpiece (2) and the electrically conductive electrode (6), while an electrolyte is supplied between the workpiece (2) and the electrode (6). characterized in that the electrical power source comprises a first electrical power source (14) which is electrically connectable to the electrode (6) and the workpiece being processed to supply machining pulses to the workpiece (2) and the electrode (6), a second electrical power source (16) power of the same polarity as the first power source (14) and having an output voltage that is controllable by a control signal (CSU), the second power source (16) being electrically connectable to the electrode (6) and the workpiece (2) being processed for feeding passivation pulses to the workpiece (2) and the electrode (6); prostředky (20, 24) pro střídavé připojování prvního zdroje výkonu a druhého zdroje výkonu ke zpracovávanému obrobku (2) a elektrodě (6) ;means (20, 24) for alternately connecting the first power source and the second power source to the workpiece (2) and the electrode (6) to be processed; prostředky (28, 44) pro generování proměnlivého řídicího signálu (CSU) pro měnění výstupního napětí druhého zdroje (16) výkonu během po sobě následujících pasivačních impulsů; prostředky (18, 30, 26, 28) pro měření, během po sobě následujících pasivačních impulsů, elektrického odporu mezery (5) mezi obrobkem (2) a elektrodou (6) v okamžiku během pasivačních impulsů, a pro ukládání informačních hodnot o odporu, které jsou reprezentativní pro odpor mezery (5) v tomto okamžiku a pro ukládání odpovídajících hodnot řídicího *· ·· 00 • · 0means (28, 44) for generating a variable control signal (CSU) for varying the output voltage of the second power source (16) during successive passivation pulses; means (18, 30, 26, 28) for measuring, during successive passivation pulses, the electrical resistance of the gap (5) between the workpiece (2) and the electrode (6) at the moment during the passivation pulses, and for storing resistance information, which are representative of the gap resistance (5) at this point and for storing the corresponding control values * · ·· 00 • · 0 0 «·*0 «· * -29• · · · 0· signálu v tomto okamžiku;-29 · · · 0 · signal at this time; a prostředky (28) pro výpočet maximální hodnoty z informačních hodnot o odporu, a prostředky (28, 44) pro udržování řídicího signálu (CSU) pro druhý zdroj (16) výkonu na hodnotě řídicího signálu, která odpovídá maximální hodnotě.and means (28) for calculating the maximum value from the resistance information values, and means (28, 44) for maintaining the control signal (CSU) for the second power source (16) at the control signal value corresponding to the maximum value. 13. Zdroj elektrického výkonu podle nároku 12, vyznačený tím, že prostředky (28, 44) pro generování proměnlivého řídicího signálu obsahují prostředky pro měnění výstupního napětí druhého zdroje (16) přiváděného výkonu v různých okamžicích během časového údobí jednoho pasivačního impulsu; přičemž prostředky (18, 30, 26, 28) pro měření a ukládání jsou uzpůsobeny pro ukládání hodnot informace o odporu, které jsou reprezentativní pro okamžitý odpor mezery (5) v různých okamžicích v pasivačním impulsu a pro ukládání odpovídajících hodnot řídicího signálu v různých okamžicích; a prostředky (28) pro výpočet jsou uzpůsobeny pro vypočítávání jednotlivých maximálních hodnot z hodnot informace o odporu v odpovídajících okamžicích v po sobě následujících pasivačních impulsech a pro generování řídicího signálu, majícího okamžitou hodnotu, která je v různých okamžicích rovná hodnotám řídicího signálu, které odpovídají jednotlivým maximálním hodnotám.The electrical power source of claim 12, wherein the variable control signal generating means (28, 44) comprises means for varying the output voltage of the second power supply source (16) at different times during the time period of one passivation pulse; wherein the measuring and storing means (18, 30, 26, 28) is adapted to store resistance information values that are representative of the instantaneous resistance of the gap (5) at different times in the passivation pulse and to store corresponding values of the control signal at different times ; and the calculating means (28) is adapted to calculate individual maximum values from the resistance information values at respective moments in successive passivation pulses and to generate a control signal having an instantaneous value equal to the control signal values at different times corresponding to individual maximum values.
CZ19994324A 1999-03-29 1999-03-29 Process and apparatus for electrochemical machining CZ432499A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994324A CZ432499A3 (en) 1999-03-29 1999-03-29 Process and apparatus for electrochemical machining

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994324A CZ432499A3 (en) 1999-03-29 1999-03-29 Process and apparatus for electrochemical machining

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ432499A3 true CZ432499A3 (en) 2000-07-12

Family

ID=5467955

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994324A CZ432499A3 (en) 1999-03-29 1999-03-29 Process and apparatus for electrochemical machining

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ432499A3 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0998366B1 (en) Method of and arrangement for electrochemical machining
Kuppan et al. Influence of EDM process parameters in deep hole drilling of Inconel 718
EP0874710A1 (en) Computer controlled electrochemical machining system
KR960031041A (en) Discharge machining method and apparatus thereof
CZ81397A3 (en) Process and apparatus for electrochemical machining of electrically conducting object in electrolyte and electric power source
CN109570666B (en) Bipolar tool electrode for electrolytic wire cutting machining and manufacturing and machining method
Bilgi et al. Hole quality and interelectrode gap dynamics during pulse current electrochemical deep hole drilling
CN106475646B (en) Make to process the constant wire electric discharge machine of clearance distance
WO2010098424A1 (en) Power supply apparatus for die-sinking electric discharge
Spieser et al. Design of a pulse power supply unit for micro-ECM
JP3567619B2 (en) Electric discharge machine and method
JP4322010B2 (en) Electrochemical machining method and apparatus using optimum machining pulse width
EP1529588A2 (en) Electrochemical machining method, tool assembly, and monitoring method
CZ432499A3 (en) Process and apparatus for electrochemical machining
CN104439568A (en) Method and apparatus for spark-erosion machining of a workpiece
De Silva et al. Process control and power systems for electrochemical-erosion sinking (ELESIN)
JP5307696B2 (en) Wire cut electric discharge machining method and wire cut electric discharge machining apparatus
JP3662677B2 (en) Wire electric discharge machine and wire electric discharge machining method
Yan et al. Design and experimental study of a power supply for micro-wire EDM
RU2055708C1 (en) Electrochemical dimensional treatment method
Schulze et al. The optimization of the spark erosive removal process–Dependencies and Benefits
MXPA99011281A (en) Method of and arrangement for electrochemical machining
RU2747436C1 (en) Method for high-precision continous pulse-cyclic dimensional electrochemical treatment of parts with an oscillating electrode
Schulze et al. Stability of the EDM-sinking process
Osypenko et al. Principles of the express method for controlling interelectrode space condition during wire electrochemical processing

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic