CZ399899A3 - Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors - Google Patents

Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors Download PDF

Info

Publication number
CZ399899A3
CZ399899A3 CZ19993998A CZ399899A CZ399899A3 CZ 399899 A3 CZ399899 A3 CZ 399899A3 CZ 19993998 A CZ19993998 A CZ 19993998A CZ 399899 A CZ399899 A CZ 399899A CZ 399899 A3 CZ399899 A3 CZ 399899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gastrin
cck
receptor
peptide
antibodies
Prior art date
Application number
CZ19993998A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Dov Michaeli
Martyn Caplin
Susan A. Watson
Stephen Grimes
Original Assignee
Aphton Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aphton Corporation filed Critical Aphton Corporation
Priority to CZ19993998A priority Critical patent/CZ399899A3/en
Publication of CZ399899A3 publication Critical patent/CZ399899A3/en

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Předkládané řešení se týká imunogennů, imunogenních preparátů ametody léčby nádorů dependentních na gastrinu. Imunogenyjsou tvořeny peptidemz molekuly receptoru pro CCK-B/gastrin konjugované se spacer molekulou a imunogennímnosičem. Imunogenyjsou schopny navodit tvorbu protilátek za podmínek in vivo a tyto protilátky se váží na receptory pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách, čímž zabraňují peptidovýmhormonůmstimulujícímrůst ve vazbě na receptoiy a inhibují tak růst nádorových buněk. Imunogeny jsou také tvořeny protilátkami proti receptoru pro CCKB/gastrin určenými pro pasivní imunizaci. Řešení se také týká diagnostických metod určených pro detekci gastrindependentních nádorů za podmínek in vivo, nebo z bioptické tkáně za použití protilátek, kteréjsou předmětem předkládaného řešení.The present invention relates to immunogenic, immunogenic treatment of gastrin-dependent tumors. Immunogens are peptides from the receptor molecule CCK-B / gastrin conjugated to spacer molecule α immunogenic carrier. Immunogens are capable of inducing antibody production under in vivo conditions and bind the antibodies for CCK-B / gastrin receptors on tumor cells, thereby they prevent peptide hormone from stimulating growth in binding receptors and thus inhibit the growth of tumor cells. Immunogens they are also formed by anti-CCKB / gastrin receptor antibodies for passive immunization. The solution also applies diagnostic methods for gastrindependent detection tumors under in vivo or biopsy conditions tissues using antibodies that are the subject solution.

Description

Imunogenní preparáty k receptorů léčby nádorů pro CCK-B/gastrin a metodyImmunogenic preparations for CCK-B / gastrin tumor treatment receptors and methods

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Hormon gastrin se váže s vysokou afinitou k receptorů pro gastrin/cholecystokinin (CCK)-B prostřednictvím svých 5 karboxy-terminálních aminokyselin. Receptor pro CCK-B/gastrin je cytoplazmatický membránový protein, který je připojen prostřednictvím G-proteinu k intracelulární signální přenosové metabolické dráze, která kontroluje expresi různých genů.The gastrin hormone binds with high affinity to gastrin / cholecystokinin (CCK) -B receptors through its 5 carboxy-terminal amino acids. The CCK-B / gastrin receptor is a cytoplasmic membrane protein that is coupled via a G-protein to an intracellular signaling pathway that controls the expression of various genes.

Gastrin je peptidový hormon, který se vyskytuje ve dvou formách, tetratriacontagastrin (G34) a heptadecagastrin (G17), a je syntetizován a sekretován specializovanými buňkami, G buňkami, které jsou lokalizovány v žaludečním antru. Hormon je sektretován do cirkulující krve a váže se na specifické buňky žaludku, zejména na enterochromafinním buňkám podobné buňky (ECL) a parietální buňky, které nepřímo nebo přímo ovlivňují vylučování žaludeční kyseliny. Gastrinové hormony byly historicky spjaty se stimulací sekrece žaludeční kyseliny (Edkins, J.S. 1905). (Kompletní citace zde uvedených referencí je uvedena v kapitole Reference před kapitolou Patentové nároky). V posledních letech se nahromadily důkazy, že gastrin může fungovat také jako trofický faktor pro gastrointestinální trakt (Johnson, L. 1997) a může zahájit růst gastrointestinálních nádorů (Watson et al.Gastrin is a peptide hormone that occurs in two forms, tetratriacontagastrin (G34) and heptadecagastrin (G17), and is synthesized and secreted by specialized cells, G cells, which are located in the stomach anthra. The hormone is secreted into the circulating blood and binds to specific gastric cells, especially enterochromaffin cell-like cells (ECL) and parietal cells that indirectly or directly affect gastric acid secretion. Gastrin hormones have historically been associated with stimulation of gastric acid secretion (Edkins, J.S. 1905). (A complete citation of the references herein is given in the Reference section before the Claims section). In recent years, evidence has accumulated that gastrin may also function as a trophic factor for the gastrointestinal tract (Johnson, L. 1997) and may initiate the growth of gastrointestinal tumors (Watson et al.

C.J. 1995), stejně tak jako nádorůC.J. 1995) as well as tumors

1989, Dickinson, nevycházej ících z gastrointestinálního traktu, které zahrnují malobuněčný karcinom plic (Rehfeld et al. 1989). Prostřednictvím karboxy konce se váže na receptor pro gastrin/CCK-B specifická „vyzrálá,, karboxy-amidovaná forma gastrinu, která vzniká jeho posttranslačním zpracováním (Kopin et al. 1992).1989, Dickinson, not based on the gastrointestinal tract, including small cell lung cancer (Rehfeld et al. 1989). Through the carboxy terminus, a specific "mature" carboxy-amidated form of gastrin, which results from its post-translational processing, binds to the gastrin / CCK-B receptor (Kopin et al. 1992).

Na několika typech nádorů, například kolorektálním karcinomu, karcinomu žaludku, pankreatu a hepatocelulárním adenokarcinomu, byla prokázána přítomnost receptorů pro CCK-B/gastrin na jejichSeveral types of tumors, such as colorectal cancer, gastric cancer, pancreatic cancer, and hepatocellular adenocarcinoma, have been shown to have CCK-B / gastrin receptors on their

plazmatických membránách, a také, že na působení gastrinu reagují mohutnou buněčnou proliferací (Rehfeld, J.F. 1972, Upp et al. 1989 a Watson et al. 1993). Navíc bylo nedávno objeveno, že mnoho z těchto nádorů sekretuje gastrin a tím tak ovlivňuje autonomní proliferační metabolickou cestu (Van Solinge et al. 1993, Nemeth et al. 1993 a Seva et al. 1994).plasma membranes, and also that they respond to the action of gastrin by massive cell proliferation (Rehfeld, J.F. 1972, Upp et al. 1989 and Watson et al. 1993). In addition, it has recently been discovered that many of these tumors secrete gastrin, thereby affecting the autonomous proliferative metabolic pathway (Van Solinge et al. 1993, Nemeth et al. 1993 and Seva et al. 1994).

Receptor pro CCK-B/gastrin patří rodiny receptorů spojených s G proteiny se sedmi transmembránovými doménami se stejnou afinitou k CCK a gastrinu (Soli et al. 1984). Tento receptor byl pojmenován CCK typ B receptor, protože byl nalezen nejvíce v mozkové tkáni (Wank et al. 1992). Tento receptor byl následně shledán identickým s periferním receptorem pro CCK/gastrin v parietálních a ECL buňkách žaludku (Nakata et al. 1992) . Tento receptor byl dobře charakterizován v celé řadě normálních (Fourmy et al. 1984, Grider et al. 1990) a nádorových tkání (Singh et al. 1990, Watson et al. 1993) a byl také extenzívně studován za použití krysích buněčných linií adenokarcinomu pankreatu AR42J (Scemama et al. 1987). cDNA receptoru pro gastrin exprimovaného na buněčných liniích AR42J byla klonována a sekvenována a je z více než 90% homologní s DNA sekvencí receptoru pro CCK-B/gastrin v mozkové tkáni krysy i člověka, a z více než 84% homologní s DNA sekvencí cDNA pro CCKB/gastrinový receptor parietálních buněk psa (Wank, S.A. 1995), což ukazuje na vysokou sekvenční homologii dokonce i mezi jednotlivými živočišnými druhy.The CCK-B / gastrin receptor is a family of G protein-coupled receptors with seven transmembrane domains with equal affinity for CCK and gastrin (Soli et al. 1984). This receptor was named CCK type B receptor because it was found most in brain tissue (Wank et al. 1992). This receptor was subsequently found to be identical to the peripheral CCK / gastrin receptor in the parietal and ECL cells of the stomach (Nakata et al. 1992). This receptor has been well characterized in a variety of normal (Fourmy et al. 1984, Grider et al. 1990) and tumor tissues (Singh et al. 1990, Watson et al. 1993) and has also been extensively studied using rat pancreatic adenocarcinoma cell lines. AR42J (Scemama et al. 1987). The gastrin receptor cDNA expressed on AR42J cell lines has been cloned and sequenced and is over 90% homologous to the CCK-B / gastrin receptor DNA sequence in rat and human brain tissue, and over 84% homologous to the CCKB cDNA DNA sequence / gastrin receptor parietal cells of the dog (Wank, SA 1995), indicating high sequence homology even between species.

Peptidové hormony G17 a G34 se váží na receptor pro CCKB/gastrin umístěný na buněčné membráně normálních buněk. Bylo však objeveno, že G17, ale nikoli G34, stimuluje růst nádorových buněk závislých na gastrinu. V séru se vyskytující G17 má obzvláštní potenciál ke stimulaci růstu kolorektálních tumorů, který je zprostředkovaný receptory pro CCK-B/gastrin (Watson et al. 1993) na nádorových buňkách. Obzvláště gastrin17 se zdá být zapleten ve stimulaci růstu kolorektálních adenokarcinomů v důsledku možné zvýšené afinity tohoto hormonuPeptide hormones G17 and G34 bind to the CCKB / gastrin receptor located on the cell membrane of normal cells. However, it has been discovered that G17, but not G34, stimulates the growth of gastrin-dependent tumor cells. Serum G17 has a particular potential to stimulate the growth of colorectal tumors, which is mediated by CCK-B / gastrin receptors (Watson et al. 1993) on tumor cells. In particular, gastrin17 appears to be involved in stimulating the growth of colorectal adenocarcinomas due to the possible increased affinity of this hormone

ve srovnání s ostatními gastrinovými hormony pro receptor pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách (Rehfeld 1972 a 1993). Bylo objeveno, že receptory pro CCK-B/gastrin jsou exprimovány ve vysoce afinitní formě u 56,7% lidských primárních kolorektálních tumorů (Upp et al. 1989) . Je předpokládáno, že může také existovat potencionální autokrinní smyčka způsobená endogenní produkcí peptidů tvořících prekurzory gastrinu produkovaných těmito nádory (Van-Sollinge et al. 1993 a Nemth et al. 1993) . Výsledný komplex G17 ligand/receptor stimuluje buněčný růst prostřednictvím sekundárních poslů regulujících buněčné funkce (Ullrich et al. 1990). Vazba G17 na receptor pro CCK-B/gastrin vede k aktivaci rozpadu fosfatidyl inositolu, k aktivaci protein kinázy C s výsledným zvýšením koncentrace intracelulárniho kalciového iontu, stejně tak jako k indukci genů c-fos a c-jun prostřednictvím mitogenem aktivované protein kinázy, která hraje roli v regulaci buněčné proliferace (Tadisco et al. 1995). Navíc bylo prokázáno, že vazba gastrinu na receptor pro CCK-B/gastrin je spojena se zvýšením fosforylace tirosin kinázou ppl25FADK (focal adhesion kinase, kináza fokální adheze), která také může hrát roli v přenosu mitogenních signálů (Tanaguchi et al. 1994) .compared to other gastrin hormones for the CCK-B / gastrin receptor on tumor cells (Rehfeld 1972 and 1993). It has been discovered that CCK-B / gastrin receptors are expressed in high affinity form in 56.7% of human primary colorectal tumors (Upp et al. 1989). It is believed that there may also be a potential autocrine loop caused by the endogenous production of gastrin precursor peptides produced by these tumors (Van-Sollinge et al. 1993 and Nemth et al. 1993). The resulting G17 ligand / receptor complex stimulates cell growth through secondary messengers regulating cellular functions (Ullrich et al. 1990). Binding of G17 to the CCK-B / gastrin receptor leads to activation of phosphatidyl inositol breakdown, activation of protein kinase C resulting in increased intracellular calcium ion concentration, as well as induction of c-fos and c-jun genes by mitogen activated protein kinase, which it plays a role in the regulation of cell proliferation (Tadisco et al. 1995). In addition, gastrin binding to the CCK-B / gastrin receptor has been shown to be associated with increased phosphorylation of tirosin kinase ppl25FADK (focal adhesion kinase), which may also play a role in mitogenic signal transduction (Tanaguchi et al. 1994).

Terapeuticky byla hodnocena celá řada vysoce-afinitních antagonistů pro receptor pro CCK-B/gastrin, a to jak ve studiích in vitro, tak i ve studiích in vivo na velkém množství experimentálních gastrointestinálních nádorů. Bylo například prokázáno, že proglumid, derivát kyseliny glutamové (Seva et al. 190; Harrison et al. 1990 a Watson et al. 1991a), Benzotript, N-acyl derivát tryptofanu, L-365260, derivát Aspercilinu (Bock et al. 1989), a Cl-998, molekula napodobující C-terminální pentapeptidovou sekvenci CCK (Hughes et al. 1990), efektivně neutralizují účinky exogenního gastrinu na růst gastrointestinálních nádorů ve studiích in vitro i in vivo (Watson et al., Romani et al. 1994). Tyto antagonisté však mají závažné toxické vedlejší účinky a postrádají specifitu, protože blokují účinek všech potencionálních ligandů receptoru, jakoA variety of high-affinity CCK-B / gastrin receptor antagonists have been evaluated therapeutically in both in vitro and in vivo studies on a large number of experimental gastrointestinal tumors. For example, it has been shown that proglumide, a glutamic acid derivative (Seva et al. 190; Harrison et al. 1990 and Watson et al. 1991a), Benzotript, an N-acyl tryptophan derivative, L-365260, an Aspercilin derivative (Bock et al. 1989 and Cl-998, a molecule mimicking the C-terminal pentapeptide sequence of CCK (Hughes et al. 1990), effectively neutralizes the effects of exogenous gastrin on gastrointestinal tumor growth in both in vitro and in vivo studies (Watson et al., Romani et al. 1994) ). However, these antagonists have severe toxic side effects and lack specificity because they block the action of all potential receptor ligands, such as

například G34 a CCK na normálních buňkách. Nedávno byly také popsány vysoce účinné a selektivní antagonisté receptoru pro CCK-B/gastrin YM022 (Yuki et al., 1997) a YF476 (Takinami et al. 1997).for example, G34 and CCK on normal cells. Recently, highly potent and selective CCK-B / gastrin receptor antagonists YM022 (Yuki et al., 1997) and YF476 (Takinami et al. 1997) have also been described.

Proglumid a Benzotript byly široce zkoumány v preklinických studiích. Hlavním problémem těchto sloučenin je ztráta účinnosti a také jsou k jejich antagonistickému účinku vůči G17 nezbytné relativně vysoké koncentrace (Watson et al. 1992a, Watson et al. 1992b). I přesto proglumid a benzotript inhiboval bazální a gastrinem stimulovanou proliferaci celé řady buněčných linií (Seva et al. 1990, Watson et al. 1991a). Navíc proglumid zvýšil přežití léčených xenotransplantovaných myší přenášejících myší nádor tlustého střeva senzitivní na gastrin MC26 na 39 dnů ve srovnání s 25 dny u kontrolních zvířat.Proglumide and Benzotript have been extensively studied in preclinical studies. The main problem with these compounds is the loss of potency and also relatively high concentrations are required for their G17 antagonistic activity (Watson et al. 1992a, Watson et al. 1992b). Nevertheless, proglumide and benzotript inhibited basal and gastrin-stimulated proliferation of a variety of cell lines (Seva et al. 1990, Watson et al. 1991a). In addition, proglumide increased the survival of treated gastrin-sensitive gastrin-sensitive colon tumor-bearing mice xenografted to 39 days compared to 25 days in control animals.

Z důvodu nízké specifity této třídy antagonistů gastrinu působících na receptor pro gastrin/CCK-B nemůže být inhibice nádorového růstu účinně kontrolována antagonisty gastrinu. Navíc buněčné receptory, které rozpoznávají a váží molekuly gastrinu neváží všechny testované inhibitory (Seva et al. 1994). Proto pokud se kompletní inhibice navázání gastrinu na jeho receptor neuskuteční v rámci autokrinní růstové kaskády, nemusí být antagonisté gastrinu schopny blokády tohoto mechanismu nádorového růstu.Because of the low specificity of this class of gastrin antagonists acting on the gastrin / CCK-B receptor, inhibition of tumor growth cannot be effectively controlled by gastrin antagonists. In addition, cellular receptors that recognize and bind gastrin molecules do not bind all tested inhibitors (Seva et al. 1994). Therefore, unless complete inhibition of gastrin binding to its receptor occurs within an autocrine growth cascade, gastrin antagonists may not be able to block this mechanism of tumor growth.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Předkládaný vynález se týká imunogenních preparátů a imunologických metod léčby nádorů dependentních na gastrinu. Metoda je tvořena aktivní a pasivní imunizací pacienta pomocí anti-CCK-B/gastrin receptorového imunogenu nebo protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin. Protilátky produkované imunogeny jsou specifické pro receptor pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách a blokují proliferační účinky gastrinu na receptorech. Protilátky zabraňují peptidovým hormonům ve vazběThe present invention relates to immunogenic preparations and immunological methods for the treatment of gastrin-dependent tumors. The method consists of active and passive immunization of a patient with an anti-CCK-B / gastrin receptor immunogen or antibodies against the CCK-B / gastrin receptor. The antibodies produced by the immunogens are specific for the CCK-B / gastrin receptor on tumor cells and block the proliferative effects of gastrin at the receptors. Antibodies prevent peptide hormones from binding

na receptory pro CCK-B/gastrin vyskytující se na gastrindependentních nádorových buňkách. Tímto způsobem dochází k zastavení nádorového růstu.to CCK-B / gastrin receptors occurring on gastrindependent tumor cells. In this way, tumor growth is stopped.

Navíc jsou protilátky specifické vůči NH2-terminálnímu konci receptoru překvapivě po své vazbě internalizovány a rychle translokovány do cytoplazmy a jádra nádorové buňky. K internalizaci dochází už po 10 sekundách po expozici buněk protilátce. Tato rychlá internalizace komplexu protilátka/receptor způsobuje ve svém důsledku apoptózu postižených nádorových buněk.Moreover, antibodies specific for the NH 2 -terminal end of the receptor are surprisingly internalized after their binding and rapidly translocated into the cytoplasm and tumor cell nucleus. Internalization occurs as early as 10 seconds after the cells are exposed to the antibody. This rapid internalization of the antibody / receptor complex results in apoptosis of the affected tumor cells.

Imunogeny, které jsou předmětem předkládaného vynálezu, tvoří přirozené nebo syntetické peptidy odvozené z lidského receptoru pro CCK-B/gastrin jakožto imunogenní části imunogenu. Imunogeny mohou také obsahovat vmezeřenou peptidovou sekvenci připojenou na konec imunogenního peptidu. Imunogen může být také konjugován s nosičem proteinu, jako je například difterický nebo tetanový toxoid, bovinní sérový albumin a podobně.The immunogens of the present invention form natural or synthetic peptides derived from the human CCK-B / gastrin receptor as an immunogenic portion of the immunogen. The immunogens may also comprise a spacer peptide sequence attached to the end of the immunogenic peptide. The immunogen may also be conjugated to a protein carrier such as diphtheria or tetanus toxoid, bovine serum albumin and the like.

V jedné formě předkládaného vynálezu je tvořena metoda imunizace proti receptoru pro CCK-B/gastrin imunizací aktivní, kdy je pacient imunizován imunogenem, který je předmětem předkládaného vynálezu. Imunogen stimuluje produkci protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin vyskytující se na nádorových buňkách.In one embodiment of the present invention, a method of immunizing against a CCK-B / gastrin receptor is provided by active immunization wherein the patient is immunized with the immunogen of the present invention. Immunogen stimulates the production of anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies occurring on tumor cells.

Protilátky produkované imunogeny proti receptoru pro CCKB/gastrin se váží na tyto receptory vyskytující se na nádorových buňkách a účinně zabraňují vazbě peptidových hormonů na receptory inhibujíce tak autokrinně růst stimulující metabolickou cestu dělení nádorových buněk a tím tedy růst nádoru.Antibodies produced by CCKB / gastrin receptor immunogens bind to these tumor cell receptors and effectively prevent the binding of peptide hormones to receptors, thus inhibiting the autocrine growth-stimulating metabolic pathway of tumor cell division and hence tumor growth.

V další formě předkládaného vynálezu je metoda léčby tvořena pasivní imunizací, kde jsou protilátky proti receptoru pro CCK6 ·· « • Β ΒIn another embodiment of the present invention, the method of treatment is formed by passive immunization, wherein the antibodies against the CCK6 receptor are:

Β Β ΒΒ Β Β

Β Β Β ΒΒ Β Β Β

B/gastrin podávány pacientům v dostatečné koncentraci, aby mohlo dojít k navázání na receptory pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách a blokádě vazby peptidových hormonů k receptoru. Zabránění vazby hormonů k jejich receptorům inhibuje proliferační metabolickou cestu nádorových buněk, čímž dochází k inhibici růstu hormon dependentních nádorů. V preferované formě předkládaného vynálezu mohou být protilátky pro humánní terapii protilátky chimérické, humanizované, nebo lidské monoklonální, které mohou být vytvořeny metodami dobře známými v oboru. Protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin mohou být navíc konjugované s cytotoxickými molekulami jako jsou například cholera toxin, nebo radioaktivní molekuly označené radionuklidem, jako například 125I a 131I, za účelem zvýšení tumoricidního účinku.B / gastrin is administered to patients in sufficient concentration to bind to CCK-B / gastrin receptors on tumor cells and block the binding of peptide hormones to the receptor. Preventing the binding of hormones to their receptors inhibits the proliferative metabolic pathway of tumor cells, thereby inhibiting the growth of hormone-dependent tumors. In a preferred embodiment of the present invention, the antibodies for human therapy may be chimeric, humanized, or human monoclonal antibodies, which may be generated by methods well known in the art. In addition, anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies may be conjugated to cytotoxic molecules such as cholera toxin, or radionuclide-labeled radioactive molecules, such as 125 I and 131 I, to enhance the tumoricidal effect.

Předkládaný vynález se také týká diagnostických metod gastrin dependentních nádorů, které jsou tvořeny imunochemickou detekcí gastrin dependentních (CCK-B/gastrin obsahujících) nádorů z bioptických vzorků za použití protilátek, které jsou předmětem předkládaného vynálezu. Specifické protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin, které jsou předmětem předkládaného vynálezu, mohou být označeny pomocí detekčního systému využívajícího sloučenin, jako jsou například biotin, křenová peroxidáza a fluorescein, za účelem detekce receptorů pro CCKB/gastrin v nádorové tkáni při použití standardních imunochemických postupů.The present invention also relates to diagnostic methods of gastrin-dependent tumors, which consist of immunochemical detection of gastrin-dependent (CCK-B / gastrin-containing) tumors from biopsy samples using the antibodies of the present invention. Specific anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies of the present invention can be labeled using a detection system using compounds such as biotin, horseradish peroxidase and fluorescein to detect CCKB / gastrin receptors in tumor tissue using standard immunochemical procedures.

Vynález se také týká diagnostické metody pro detekci gastrin dependentních nádorů, která je tvořena in vivo detekcí gastrin dependentních (obsahujících receptory pro CCK-B/gastrin) nádorů. Metoda se skládá z podání účinné dávky radionuklidem značených protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin pacientovi s kolorektálním nádorem formou intravenózní injekce a dále ze zobrazení nebo detekce nádorových buněk s navázanými protilátkami k receptoru pro CCK-B/gastrin k jejich buněčným membránám pomocí standardních scintigrafických postupů. V tomto • 999The invention also relates to a diagnostic method for detecting gastrin-dependent tumors, which is formed by in vivo detection of gastrin-dependent (containing CCK-B / gastrin receptors) tumors. The method comprises administering an effective dose of radionuclide-labeled anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies to a patient with colorectal cancer by intravenous injection, and imaging or detecting tumor cells bound to the CCK-B / gastrin receptor to their cell membranes using standard scintigraphic procedures. In this • 999

• 9 9 ·· • 9 9 9 · · 9 9 9 • 99 9 9999 • 99 9 9 99 99 9 • 9 99 9 9999 ··· 99 ··· ·· ·· aspektu předkládaného vynálezu mohou být protilátky proti receptorům pro CCK-B/gastrin označeny radionuklidem jako je například 11:LIndium, 90Ytrium a 1311.An aspect of the present invention may be antibodies against the receptors for the following: < tb > ______________________________________ < tb > ______________________________________ < tb > CCK-B / gastrin labeled with a radionuclide such as 11 L Indium, 90 Ytrium and 131 L.

Popis vynálezuDescription of the invention

Stručný popis vyobrazeníBrief description of the illustrations

Obr. 1A a 1B ilustruje schematický pohled na receptor pro CCKB/gastrin a jeho 7 transmembránových domén.Giant. 1A and 1B illustrate a schematic view of the CCKB / gastrin receptor and its 7 transmembrane domains.

Na Obr. 2 jsou zobrazeny údaje z ELISA stanovení s protilátkami vytvořenými imunizací králíků imunogenem proti Peptidu 1 z receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 2 shows ELISA data with antibodies generated by immunizing rabbits with an immunogen against Peptide 1 from the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 3 jsou zobrazeny údaje z ELISA stanovení s protilátkami vytvořenými imunizací králíků imunogenem proti Peptidu 4 z receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 3 shows ELISA data with antibodies generated by immunizing rabbits with an immunogen against Peptide 4 from the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 4 jsou zobrazeny údaje získané z inhibičního ELISA stanovení, které bylo použito k posouzení specifity afinitně purifikovaných protilátek vytvořených proti imunogenu GRP1-DT. Obr. 5 ukazuje sloupcový graf zobrazující inhibici vazby 125Ilidského G17 k buňkám AR42J pomocí peptidových inhibitorů.In FIG. 4 shows data obtained from an inhibitory ELISA assay that was used to assess the specificity of affinity purified antibodies raised against the GRP1-DT immunogen. Giant. 5 shows a bar graph depicting inhibition of 125 human G17 binding to AR42J cells by peptide inhibitors.

Na Obr. 6 je sloupcový graf ukazující buněčnou distribuci imuno-zlatem značených AR4-2J nádorových buněk.In FIG. 6 is a bar graph showing the cell distribution of immuno-gold labeled AR4-2J tumor cells.

Na Obr. 7 je fotografie analýzy Western blotting proteinových extraktů z nukleárních membrán buněk adenokarcinomu za použití protilátek proti Peptidu 1.In FIG. 7 is a photograph of Western blot analysis of protein extracts from nuclear membranes of adenocarcinoma cells using antibodies against Peptide 1.

Na Obr. 8 je fotografie analýzy Western blotting proteinových extraktů z extranukleárních a plazmatických membrán buněk adenokarcinomu za použití protilátek proti Peptidu 1.In FIG. 8 is a photograph of Western blot analysis of protein extracts from extranuclear and plasma membranes of adenocarcinoma cells using antibodies against Peptide 1.

Na Obr. 9 je zobrazen graf ilustrující váhu nádoru C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 9 is a graph illustrating C170HM2 tumor weight in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B receptor / gastrin.

Na Obr. 10 je zobrazen graf ilustrující plochu průřezu nádoruIn FIG. 10 is a graph illustrating the tumor cross-sectional area

C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.C170HM2 in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

·· · ·· ·· ·· · ···· · ♦ * · • · · · · · · · 9 -. · 999 9 9 99 99 9 3 ······ 9 9 9 99 -. - 9 -. · 999 9 9 99 99 9 3 ······ 9 9 9 9

999 99 99 999 99 99999 99 99

Na Obr. 11 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměrnou váhu nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 11 is a bar graph showing the average weight of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 12 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměrnou plochu průřezu nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 12 is a bar graph showing the average cross-sectional area of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 13 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměrný počet nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 13 is a bar graph showing the average number of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B receptor / gastrin.

Na Obr. 14 je zobrazen sloupcový graf ukazující medián váhy jaterních metastáz nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 14 is a bar graph showing the median weight of liver metastasis of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 15 je zobrazen sloupcový graf ukazující medián plochy průřezu nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 15 is a bar graph showing the median cross-sectional area of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 16 je zobrazen sloupcový graf ukazující medián počtu nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 16 is a bar graph showing the median number of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B receptor / gastrin.

Na Obr. 17 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměr a medián počtu jaterních nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 17 is a bar graph showing the mean and median number of C170HM2 liver tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 18 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměr a medián váhy jaterních nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin.In FIG. 18 is a bar graph showing the mean and median weight of C170HM2 liver tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Na Obr. 19 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměr a medián plochy průřezu jaterních metastáz nádorů C170HM2 u kontrolních zvířat a zvířat léčených protilátkami proti receptoru pro CCKB/gastrin .In FIG. 19 is a bar graph showing the mean and median cross-sectional area of liver metastases of C170HM2 tumors in control animals and animals treated with antibodies against the CCKB / gastrin receptor.

Obr. 20 zobrazuje graf ukazující koncentraci radionuklidem 125I značených protilátek v xenotransplantátech jaterního nádoru C170HM2 u kontrol (normální králičí sérum) a anti-GRPl léčených nahých myší.Giant. 20 is a graph showing the concentration of 125 I-labeled radionuclide antibodies in C170HM2 liver tumor xenografts in controls (normal rabbit serum) and anti-GRP1 treated nude mice.

Na Obr. 21 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměrný počet jaterních nádorů C170HM2 v jaterních xenotransplantátech kontrolních nahých myší a nahých myší léčených pomocí antí GRP1.In FIG. 21 is a bar graph showing the average number of liver tumors of C170HM2 in liver xenografts of control nude mice and nude mice treated with anti-GRP1.

>·♦·> · ♦ ·

• · · ·« ·· • · · · · · · · • · · 9 9 9 9• 9 9 9 9

9 9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9

9 9 9 9 9 99 9 9 9 9

999 99 99999 99 99

Na Obr. 22 je zobrazen sloupcový graf ukazující průměr váhy jaterních nádorů C170HM2 v jaterních xenotransplantátech kontrolních nahých myší a nahých myší léčených pomocí anti GRP1.In FIG. 22 is a bar graph showing the mean weight of C170HM2 liver tumors in liver xenografts of control nude mice and nude mice treated with anti GRP1.

Na Obr. 23 jsou zobrazeny Western bloty proteinů xenotransplantátů jaterního nádoru C170HM2 u kontrolních nahých myší a nahých myší léčených pomocí anti GRP1.In FIG. 23 shows Western blots of C170HM2 liver tumor xenograft proteins in control nude mice and nude mice treated with anti GRP1.

Na Obr. 24 je fotografie histologického řezu pořízená pomocí světelné mikroskopie, která ukazuje řez jaterního xenotransplantátů C170HM2 barvený hematoxylinem-eosinem u kontrolní myši.In FIG. 24 is a light microscopy histological section photo showing a cross-section of C170HM2 liver xenografts stained with hematoxylin-eosin in a control mouse.

Na Obr. 25 je fotografie histologického řezu pořízená pomocí světelné mikroskopie, která ukazuje řez jaterního xenotransplantátů C170HM2 barvený hematoxylinem eosinem u myši léčené králičími protilátkami proti GRP1.In FIG. 25 is a light microscopy histology sectional view of a C170HM2 liver xenograft section stained with hematoxylin eosin in mice treated with rabbit anti-GRP1 antibodies.

Detailní popis vynálezuDetailed description of the invention

Metody, které jsou předmětem předkládaného vynálezu, jsou určeny k léčbě gastrin-dependentních nádorů u živočichů včetně člověka a skládají se z podání imunogenu proti receptoru pro CCK-B/gastrin pacientovi, což vede k produkci protilátek u imunizovaného pacienta vázajících se na receptor pro CCKB/gastrin na nádorových buňkách za účelem zabránění vazby hormonu k receptoru inhibujíce tak proliferační účinky hormonu. Navíc z klinického pohledu je komplex receptoru/anti-GRPl rychle internalizován, přenesen do cytoplazmy a následně do jádra. To vede zřejmě k apoptóze postižených nádorových buněk.The methods of the present invention are intended for the treatment of gastrin-dependent tumors in animals including humans and comprise administering to the patient an immunogen against the CCK-B receptor / gastrin, resulting in the production of antibodies in an immunized patient binding to the CCKB receptor / gastrin on tumor cells to prevent hormone-receptor binding, thereby inhibiting the proliferative effects of the hormone. In addition, from a clinical perspective, the receptor / anti-GRP1 complex is rapidly internalized, transferred to the cytoplasm and subsequently to the nucleus. This apparently leads to apoptosis of the affected tumor cells.

Imunogeny se skládají z přirozených nebo syntetických peptidů, z kterých je tvořen lidský receptor pro CCK-B/gastrin, a které jsou schopny imunizace. Zejména dva syntetické peptidy byly vyvinuty s tímto ohledem. Tyto peptidy, vyvinuté podle aminokyselinové sekvence receptoru pro CCK-B/gastrin jsou imunogenní a zkříženě reagují s endogenním receptorem pro CCK• 9 9 ·· 99Immunogens consist of natural or synthetic peptides that form the human CCK-B / gastrin receptor and are capable of immunization. In particular, two synthetic peptides have been developed with this in mind. Developed according to the amino acid sequence of the CCK-B receptor / gastrin, these peptides are immunogenic and cross-react with the endogenous CCK receptor.

9 99 99 99999 99 99 9999

9 999 «9999,999 «999

- ~ 9 99·9·99·9 9- ~ 9 99 · 9 · 99 · 9 9

999 99 9 9999999 99 9,999

999 99 99 999 99 99999 99 99

B/gastrin na nádorových buňkách za podmínek in vivo i in vitro. Peptid 1 se skládá z aminokyselin 5 až 21 sekvence receptoru pro CCK-B/gastrin: KLNRSVQGTGPGPGASL (Peptid 1. Identifikační číslo sekvence 1 v Sekvenčním protokolu). Peptid 1 tvoří aminoterminální konec receptoru a je lokalizována na extracelulárním povrchu buněčné membrány (viz Obr. 1) .B / gastrin on tumor cells under in vivo and in vitro conditions. Peptide 1 consists of amino acids 5 to 21 of the CCK-B / gastrin receptor sequence: KLNRSVQGTGPGPGASL (Peptide 1. SEQ ID NO: 1 in the Sequence Protocol). Peptide 1 forms the amino terminal end of the receptor and is located on the extracellular surface of the cell membrane (see Figure 1).

V další formě předkládaného vynálezu je imunogen tvořen Peptidem 4, který se skládá z následující aminokyselinové sekvence receptoru pro CCK-B/gastrin: GPGAHRALSGAPISF (Peptid 4. Identifikační číslo sekvence 2 v Sekvenčním protokolu). Peptid 4 je částí čtvrté extracelulární domény receptoru a je také lokalizován na vnější straně plazmatické membrány (viz Obr. 1).In another embodiment of the present invention, the immunogen is comprised of Peptide 4, which consists of the following CCK-B / gastrin receptor amino acid sequence: GPGAHRALSGAPISF (Peptide 4. SEQ ID NO: 2 in the Sequence Protocol). Peptide 4 is part of the fourth extracellular domain of the receptor and is also located on the outside of the plasma membrane (see Figure 1).

peptidem) je (Serine(Ser)peptide) is (Serine (Ser)

Imunogeny mohou být také tvořeny prodloužením peptidu vyčnívajícího do prostoru z proteinového nosiče s imunizujícím peptidem na svém konci. To zvyšuje kapacitu imunogenů vázat se na receptory lymfocytů. Takovým vhodným peptidem (spacer peptid s aminokyselinovou sekvencí SSPPPPC spacer. Identifikační číslo sekvence 3 v Sekvenčním protokolu). Avšak i jiné spacer peptidy mohou být také vhodné. Imunizující peptidy s i bez spacer peptidu jsou poté konjugovány k proteinovému nosiči, jako je například difterický toxoid, prostřednictvím cysteinového rezidua na karboxyterminálním konci. Spacer peptidy nemají z hlediska imunologického vztah k peptidům odvozených z receptoru pro CCKB/gastrin a měly by proto zvyšovat, ale nikoli určovat, specifickou imunogenitu peptidu odvozených od receptoru.Immunogens may also be produced by extending a peptide projecting into space from a proteinaceous carrier with an immunizing peptide at its end. This increases the capacity of immunogens to bind to lymphocyte receptors. Such a suitable peptide (spacer peptide with the amino acid sequence SSPPPPC spacer. SEQ ID NO: 3 in the Sequence Protocol). However, other spacer peptides may also be suitable. Immunizing peptides with or without a spacer peptide are then conjugated to a carrier protein, such as a diphtheria toxoid, via a cysteine residue at the carboxyterminal end. Spacer peptides are not immunologically related to CCKB / gastrin receptor-derived peptides and should therefore increase, but not determine, the specific immunogenicity of the receptor-derived peptide.

Přítomnost a hustota receptoru pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách pacienta může být určena reakcí značených antireceptorových protilátek s bioptickým vzorkem nádoru. Protilátky proti receptoru mohou být označeny buďto radionuklidem, barevným indikátorem nebo fluorescenčně. Odpovídavost nádorových buněk vůči gastrinu může být navíc zhodnocena za podmínek in vitro z bioptického vzorku nádoru pacienta za použití standardních technik. Pacienti s nádory, jejichž bioptické vzorky jsou pozitivní v testu s protilátkou proti receptoru pro CCK-B/gastrin, jsou typickými kandidáty pro léčbu pomocí metod, které jsou předmětem předkládaného vynálezu.The presence and density of the CCK-B / gastrin receptor on tumor cells of a patient can be determined by reacting the labeled antireceptor antibodies with a biopsy tumor sample. Antibodies to the receptor may be labeled with either a radionuclide, a color indicator, or fluorescence. Moreover, the responsiveness of the tumor cells to gastrin can be assessed under in vitro conditions from a biopsy of a patient's tumor using standard techniques. Tumor patients whose biopsy specimens are positive in the CCK-B / gastrin receptor antibody test are typical candidates for treatment using the methods of the present invention.

Účinná dávka v rozsahu od 0,001 do 2 mg imunogenního preparátu je aplikována pacientovi k léčbě gastrointestinálních nádorů. Účinná dávka imunogenního preparátu by měla být schopná vyvolat imunitní odpověď u pacienta spočívající ve vzestupu účinných hladin titru protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin 1-3 měsíce po imunizaci. Následně po imunizaci pacienta je účinnost imunogenů monitorována standardními klinickými postupy, jako jsou například vyšetření ultrazvukem a nukleární magnetickou rezonancí (NMR), sloužícími k detekci přítomnosti a velikosti nádorů. Titr hladin protilátek proti receptoru může být také monitorován ze vzorku krve odebrané pacientovi. Revakcinační imunizace by měla být provedena k udržení účinného titru protilátek. Účinná léčba gastrin-dependentních nádorů, jako jsou například adenokarcinomy žaludku, jater, pankreatu a kolerektální adenokarcinomy, by měla vést podle metody, která je předmětem předkládaného vynálezu, k inhibici nádorového růstu a snížení velikosti nádoru.An effective dose in the range of 0.001 to 2 mg of the immunogenic preparation is administered to a patient to treat gastrointestinal tumors. An effective dose of the immunogenic preparation should be capable of eliciting an immune response in the patient by increasing effective levels of CCK-B / gastrin receptor antibody titer 1-3 months after immunization. Following immunization of the patient, the efficacy of the immunogens is monitored by standard clinical procedures, such as ultrasound and nuclear magnetic resonance (NMR) testing to detect the presence and size of tumors. The titer of anti-receptor antibody levels can also be monitored from a blood sample taken from a patient. Revaccination immunization should be performed to maintain an effective antibody titer. Effective treatment of gastrin-dependent tumors, such as gastric, liver, pancreatic and colorectal adenocarcinomas, should, according to the method of the present invention, result in tumor growth inhibition and tumor size reduction.

Protilátky vytvořené pomocí imunogenů proti receptoru pro CCKB/gastrin, které jsou předmětem předkládaného vynálezu mohou mít antitrofické účinky proti gastrin-dependentním nádorům vlivem tří možných mechanismů: (i) inhibice vazby gastrinu k jeho receptoru, (ii) degradace nebo narušení metabolické cesty signální transdukce proliferace nádorových buněk; a (iii) indukce apoptózy (buněčné sebevraždy) v buňkách, kde jsou komplexy receptor/protilátka internalizovány a migrují do j ádra.Antibodies generated by CCKB / gastrin receptor immunogens of the present invention may have antitrophic effects against gastrin-dependent tumors due to three possible mechanisms: (i) inhibition of gastrin binding to its receptor, (ii) degradation or disruption of the signal transduction pathway tumor cell proliferation; and (iii) induction of apoptosis (cell suicide) in cells where the receptor / antibody complexes are internalized and migrate to the core.

V další formě předkládaného vynálezu jsou podávány protilátky proti CCK-B/gastrinu pacientům s nádory s receptory pro CCKB/gastrin. Protilátky se specificky váží na receptory pro CCKB/gastrin na nádorových buňkách. Vazba protilátek na receptory zabraňuje vazbě gastrinu na jeho ligand v buněčných membránách, a proto je růstový signál pro gastrin-dependentní nádorové buňky inhibován a dochází k zastavení růstu nádoru. Protilátky jsou nejlépe chimérické nebo humanizované, nebo se jedná o jejich fragmenty, které se účinně váží na cílový receptor a mohou být vytvořeny pomocí standardních technik, jak jsou například popsány v patentech U.S. Patents čísla 5023077, 5468494, 5607676, 5609870, 5688506 a 5662702. Tyto exogenně vytvořené protilátky mohou být také užitečné pro zničení nádorových buněk, které nesou na své plazmatické membráně receptor pro CCK-B/gastrin, na základě inhibice růstu nádorových buněk nebo transportování toxických látek do nádorové buňky.In another embodiment of the present invention, anti-CCK-B / gastrin antibodies are administered to cancer patients with CCKB / gastrin receptors. Antibodies specifically bind to CCKB / gastrin receptors on tumor cells. Binding of antibodies to receptors prevents the binding of gastrin to its ligand in cell membranes and therefore the growth signal for gastrin-dependent tumor cells is inhibited and tumor growth is arrested. The antibodies are preferably chimeric or humanized, or are fragments thereof that effectively bind to a target receptor and can be generated using standard techniques, such as described in U.S. Pat. These exogenously engineered antibodies may also be useful for destroying tumor cells that carry the CCK-B / gastrin receptor on their plasma membrane by inhibiting tumor cell growth or transporting toxic cells. substances into the tumor cell.

Protilátky proti CCK-B/gastrinu preferované pro léčbu jsou ty protilátky, které reagují s extracelulárními doménami 1 a 4 receptorové bílkoviny zobrazené na Obr. 1 jako GRP-1 a GRP-4. Zejména preferované jsou protilátky, které specificky rozpoznávají a vážou se na aminokyselinové sekvence receptorové bílkoviny odpovídající Peptidu 1 a 4. Inhibice nádorového růstu v této metodě je také monitorována pomocí ultrazvukového vyšetření a NMR a opakované imunizace jsou prováděny podle potřeby každého pacientaAnti-CCK-B / gastrin antibodies preferred for treatment are those antibodies that react with the extracellular domains 1 and 4 of the receptor protein depicted in FIG. 1 such as GRP-1 and GRP-4. Particularly preferred are antibodies that specifically recognize and bind to the amino acid sequences of the receptor proteins corresponding to Peptides 1 and 4. Inhibition of tumor growth in this method is also monitored by ultrasound examination and NMR and repeated immunizations are performed as needed by each patient

Účinnost protilátek na inhibici růstu nádorových buněk a jejich zničení může být zvýšena cytotoxickými molekulami konjugovanými s protilátkami proti CCK-B/gastrinu. Cytotoxickými molekulami mohou být toxiny, například cholera toxin, ricin, a-amanitin, nebo radioaktivní molekuly označené například pomocí radioizotopu 125I nebo 131I, nebo chemoterapeutickými látkami, například cytosin arabinosidem nebo 5-fluorouridinem.The efficacy of antibodies to inhibit tumor cell growth and destruction can be enhanced by cytotoxic molecules conjugated to anti-CCK-B / gastrin antibodies. The cytotoxic molecules may be toxins, for example cholera toxin, ricin, α-amanitin, or radioactive molecules labeled, for example, with a 125 I or 131 I radioisotope, or chemotherapeutic agents, such as cytosine with arabinoside or 5-fluorouridine.

• · · • · · · • · · · ·· ··• · · · · · · · · ···

Kromě protilátek značených pomocí radioizotopu 125I nebo 131I mohou být protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin označeny i radionuklidy jako jsou například luIndium nebo 90Ytrium. V tomto aspektu předkládaného vynálezu jsou protilátky užitečné pro detekci a diagnostiku nádorů s receptory pro CCK-B/gastrin za podmínek in vivo pomocí aplikace těchto protilátek pacientovi a detekce navázaných protilátek na nádorové buňky nesoucí receptory pro CCK-B/gastrin. Po dosažení radioizotopem značených protilátek proti CCK-B/gastrinu nádorové tkáně, zhruba za 1-2 hodiny po injekční aplikaci, jsou radioaktivní místa zobrazena za použití standardních a známých scintigrafických postupů (Harrison's Principles of Internal Medicine, Isselbacher et al. eds. 13. Vydání, 1994).In addition to antibodies labeled with a radioisotope 125 I or 131 I can be an antibody against the receptor for CCK-B / gastrin radionuclides and labeled as Iu Indium or 90 Yttrium. In this aspect of the present invention, the antibodies are useful for detecting and diagnosing tumors with CCK-B / gastrin receptors under in vivo conditions by administering these antibodies to a patient and detecting bound antibodies to tumor cells bearing CCK-B / gastrin receptors. Upon reaching radiolabeled antibodies against CCK-B / gastrin tumor tissue, approximately 1-2 hours after injection, radioactive sites are imaged using standard and known scintigraphic procedures (Harrison's Principles of Internal Medicine, Isselbacher et al. Eds. 13. Edition, 1994).

Preparáty, v kterých jsou imunogeny podávány pro léčbu gastrindependentních nádorů pacientům, mohou být v různých formách. Ty zahrnují například, pevné, polo-pevné a .tekuté lékové formy, jako jsou například prášky, tekuté roztoky, suspenze, čípky, a roztoky pro injekční a infúzní aplikace. Preferovaná forma závisí na zamýšleném způsobu podání a terapeutických aplikacích. Preparáty jsou tvořeny předkládanými imunogeny a vhodnými farmaceuticky přijatelnými komponentami a mohou zahrnovat další lékové látky, nosiče, adjuvancia, excipienty atd. Vhodná adjuvancia mohou zahrnovat nor-muramyl dipeptid (nor-MDP, Peninsula Labs., CA) a oleje, jako je například Montanide ISA 703 (Seppic, lne, Paříž, Francie), které mohou být smíšeny za použití standardních postupů. Preferované preparáty jsou ve formě jednotkových dávek. Množství aktivní sloučeniny aplikované pro imunizaci jako léčivo v daném čase nebo v průběhu určitého časového období závisí na léčeném pacientovy, způsobu a formě podání a zhodnocení ošetřujícím lékařem.The formulations in which the immunogens are administered to treat gastrindependent tumors in patients may take various forms. These include, for example, solid, semi-solid and liquid dosage forms such as powders, liquid solutions, suspensions, suppositories, and solutions for injection and infusion. The preferred form depends on the intended route of administration and therapeutic applications. The preparations are comprised of the present immunogens and suitable pharmaceutically acceptable components, and may include other drug substances, carriers, adjuvants, excipients, etc. Suitable adjuvants may include nor-muramyl dipeptide (nor-MDP, Peninsula Labs., CA) and oils such as Montanide ISA 703 (Seppic, Inc, Paris, France), which can be mixed using standard procedures. Preferred preparations are in unit dosage form. The amount of active compound administered for immunization as a medicament at a given time or over a period of time will depend on the subject being treated, the mode and form of administration, and the evaluation by the treating physician.

Protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin, které jsou předmětem předkládaného vynálezu, určené pro pasivní imunizaci jsou preferovaně aplikovány pacientovi injekčním způsobem za použití farmaceuticky přijatelného nosiče, jako je například roztok solí, například fosfátový pufr.The anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies of the present invention for passive immunization are preferably administered to a patient by injection using a pharmaceutically acceptable carrier, such as a salt solution, for example a phosphate buffer.

Příklady provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příklad 1Example 1

Příprava konjugátů GRP1-DT a GRP4-DT.Preparation of GRP1-DT and GRP4-DT conjugates.

CCK-B/gastrin receptorové peptidy byly připraveny standardní technikou peptidové syntézy. K vytvoření imunogenů schopných indukce specifické imunitní odpovědi byl každý z Peptidů 1 a 4 syntetizován se spacer peptidem o sekvenci SSPPPPC (Identifikační číslo sekvence 3 v Sekvenčním protokolu) na jeho karboxy-terminálním konci. Tyto peptidy byly posléze konjugovány s aminokyselinami přítomnými na nosiči, difterickém toxoidu (DT), přes terminální aminokyselinové reziduum spacer peptidů tvořeného cysteinem za použití heterobifunkční vazebné látky obsahující succimidyl ester na jednom konci a maleimid na druhém konci vazebné látky podle Metody A nebo Metody B popsaných níže.CCK-B / gastrin receptor peptides were prepared using standard peptide synthesis techniques. To generate immunogens capable of inducing a specific immune response, each of Peptides 1 and 4 was synthesized with a spacer peptide of sequence SSPPPPC (SEQ ID NO: 3 in the Sequence Protocol) at its carboxy-terminal end. These peptides were then conjugated to the amino acids present on the carrier, diphtheria toxoid (DT), through the terminal amino acid residue of the spacer peptide of cysteine using a heterobifunctional binder containing a succimidyl ester at one end and a maleimide at the other end. below.

Metoda A: Jak bylo dříve popsáno v patentu U.S. Patent č. 5023077, vazba výše zmíněného Peptidů 1 nebo 4 je uskutečněna následovně. Suchý peptid byl rozpuštěn v 0,1 M sodno-fosfátovém pufr, pH 8,0, s třicetinásobným nadbytkem dithiotreitolu (DTT). Roztok byl promícháván pod dusíkovou atmosférou nasycenou vodními parami po dobu čtyř hodin. Peptid obsahující redukovaný cystein byl chromatograficky separován od ostatních komponent na Sephadexu G10 ekvilibrovaném 0,2M kyselinou octovou. Peptid byl lyofilizován a uskladněn pod vakuem až do svého použití. Nosič byl aktivován v reakci s heterobifunkční vazebnou látkou, například N-hydroxysuccimid esterem epsilon-maleiimidokapronové kyseliny (EMCS) v množství dostatečném k dosažení aktivace přibližně 25 volných aminoskupin na 105 molekulové váhy nosiče. V konkrétním případě difterického toxoidu se tohoto dosáhlo přidáním 6,18 mg EMCS (75% čistota) ke každým 20 mg difterického toxoidu.Method A: As previously described in US Patent No. 5023077, the binding of the aforementioned Peptides 1 or 4 is performed as follows. The dry peptide was dissolved in 0.1 M sodium phosphate buffer, pH 8.0, with a thirty-fold excess of dithiotreitol (DTT). The solution was stirred under a nitrogen atmosphere saturated with water vapor for four hours. The reduced cysteine containing peptide was chromatographically separated from the other components on Sephadex G10 equilibrated with 0.2 M acetic acid. The peptide was lyophilized and stored under vacuum until use. The carrier was activated in reaction with a heterobifunctional binder, for example, epsilon-maleimido caproic acid N-hydroxysuccimide ester (EMCS) in an amount sufficient to activate about 25 free amino groups per 10 5 molecular weight of the carrier. In the particular case of diphtheria toxoid, this was achieved by adding 6.18 mg of EMCS (75% purity) to each 20 mg of diphtheria toxoid.

Aktivace difterického toxoidu byla dosažena rozpuštěním každé 20 mg alikvóty difterického toxoidu v 1 ml 0,2 M sodnofosfátového pufru, pH 6,45. Alikvóty obsahující 6,18 mg EMCS byly rozpuštěny v 0,2 ml dimetylformamidu (DMF)V temnu byl po kapkách za stálého míchání přidán k DT EMCS v 50 mikrolitrovém (ul) množství. Proteinový obsah koncentrátu byl určen buďto Lowryho metodou, nebo metodou dle Bradfordové. EMCS obsah nosiče byl určen inkubací aktivovaného nosiče s cystein-HCl s následnou reakcí s 10 mM Ellmanovým činidlem (5,5'dithiobis(2-nitrobenzoová kyselina). Rozdíl optické denzity mezi slepou zkumavkou obsahující cystein-HCl a zkumavkou se vzorkem obsahující cystein-HCl a nosič byl převeden na obsah EMCS skupiny za použití molárního extinkčního koeficientu 13,6xl03 pro 5-thio-2-nitrobenzoovou kyselinu při 412 nm.Activation of diphtheria toxoid was achieved by dissolving each 20 mg aliquot of diphtheria toxoid in 1 ml of 0.2 M sodium phosphate buffer, pH 6.45. Aliquots containing 6.18 mg EMCS were dissolved in 0.2 ml dimethylformamide (DMF) In the dark, 50 µl (µl) was added dropwise to DT EMCS with stirring. The protein content of the concentrate was determined by either the Lowry method or the Bradford method. EMCS carrier content was determined by incubating the activated carrier with cysteine-HCl followed by reaction with 10 mM Ellman's reagent (5,5'-thiobis (2-nitrobenzoic acid). Difference in optical density between the cysteine-HCl-containing blank tube and the cysteine-containing sample tube. HCl and the carrier was converted to EMCS content using a 13.6x10 3 molar extinction coefficient for 5-thio-2-nitrobenzoic acid at 412 nm.

Obsah redukovaného cysteinu (-SH) peptidu byl také určen za použití Ellmanova činidla. Přibližně 1 mg peptidu byl rozpuštěn v 1 ml dusíkem nasycené vody a 0,1 ml alikvóta tohoto roztoku byla podrobena reakci s Ellmanovým činidlem. Za použití molárního extinkčního koeficientu pro 5-thio-2-nitrobenzoovou (13,6xl03) byla vypočítáno množství volných SH skupin. Množství peptidu obsahující dostatečné množství volných SH skupin k reakci s každou z 25 EMCS aktivovaných aminokyselin na nosiči bylo rozpuštěno v 0,1 M sodno-citrátovém pufru, pH 6,0 obsahujícího 0,1 mM EDTA a tento roztok byl v temnu po kapkách přidán k nosiči aktivovaném EMCS. Po přidání celého roztoku peptidu k nosiči byla směs v temnu přes noc inkubována v dusíkové atmosféře nasycené vodními parami.The reduced cysteine (-SH) peptide content was also determined using an Ellman reagent. Approximately 1 mg of the peptide was dissolved in 1 mL of nitrogen saturated water, and a 0.1 mL aliquot of this solution was treated with Ellman's reagent. Using the molar extinction coefficient for 5-thio-2-nitrobenzoic acid (13.6x10 3 ), the amount of free SH groups was calculated. An amount of peptide containing sufficient free SH groups to react with each of the 25 EMCS activated amino acids on the carrier was dissolved in 0.1 M sodium citrate buffer, pH 6.0 containing 0.1 mM EDTA, and this solution was added dropwise in the dark to the EMCS activated carrier. After the entire peptide solution was added to the support, the mixture was incubated in a vapor-saturated nitrogen atmosphere overnight.

Konjugát peptidu navázaného k nosiči prostřednictvím EMCS byl separován od ostatních komponent směsi pomocí chromatografie na koloně Sephadex G50 ekvilibrované 0,2 M amonium bikarbonátem.The peptide conjugate bound to the carrier by EMCS was separated from the other components of the mixture by Sephadex G50 column equilibration with 0.2 M ammonium bicarbonate.

·* · ♦· ·· • 0 · * · ···· • · · · · · · · • · ·· 0 0 0 0 0 • ·· ·· ··· 0* 00* 0 0 0 00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Konjugát eluovaný ve void volumu byl lyofilizován a uskladněn ve vysušeném stavu při 20°C až do doby použití.The conjugate eluted in void volume was lyophilized and stored dried at 20 ° C until use.

Výsledný konjugát může být charakterizován jako peptidový obsah pomocí celé řady metod známých každému znalému oboru. Tyto metody zahrnují stanovení přírůstků váhy, aminokyselinovou analýzu atd. Pro konjugáty Peptidů 1 a 4 se spacer peptidem a difterickým toxinem, které byly vytvořeny touto metodou bylo stanoveno, že mají účinný poměr peptid/nosič 5-35 molů peptidu na 100 kD molekulové váhy nosiče, a že jsou vhodnými imunogeny pro imunizaci testovaných zvířat. Preferovaně vytvořil peptid v koncentraci v rozmezí od 10 do 30 molů na 100 kD molekulové váhy DT účinnou imunitní odpověď.The resulting conjugate can be characterized as a peptide content using a variety of methods known to one skilled in the art. These methods include determination of weight gain, amino acid analysis, etc. For conjugates of Peptides 1 and 4 with spacer peptide and diphtheria toxin that have been generated by this method, they have been determined to have an effective peptide / carrier ratio of 5-35 moles peptide per 100 kD molecular weight carrier. and that they are suitable immunogens for immunizing test animals. Preferably, the peptide produced an effective immune response at a concentration ranging from 10 to 30 moles per 100 kD molecular weight DT.

Metoda B: V preferované metodě byly připraveny při pokojové teplotě konjugáty tvořené GRPl navázaným na DT, a GRP4 peptidem s navázaným na DT následujícím způsobem. Purifikovaný DT (400 mg) byl rozpuštěn ve 20 ml 0,5 M fosfátového pufru, pH = 6,6, nasyceného dusíkem za vzniku roztoku DT o koncentraci 20 mg/ml. Roztok DT byl umístěn do 60 ml láhve z tmavého jantarového skla (sloužící jako reakční nádoba a filtrační rezervoár). EMCS vazebná látka (123,6 mg) byla rozpuštěna v 2,0 ml dimetylformamidu. Roztok EMCS byl přidán po kapkách v průběhu 15 minut k roztoku DT za kontinuálního míchání. Láhev byla uzavřena a směs byla promíchávána při pokojové teplotě po další 1 hodinu a 45 minut za vzniku aktivovaného DT (M-DT). M-DT bylo poté purifikováno diafiltrací za použití systému Amicon Model TFC10 Thin-Chanel Ultrafiltration Systém na operační manuál I113G s diaflow ultrafiltrační membránou XM50. Roztok M-DT byl dále dvakrát promyt proti 420 ml fosfátového pufru a pokaždé zakoncentrován na 20 ml. Dále byl roztok M-DT jedenkrát promyt proti 0,1 M sodno-citrátového pufru, pH - 6,0, obsahujícího 0,1 M EDTA a roztok byl opět zakoncentrován na 20 ml.Method B: In a preferred method, conjugates consisting of DT bound GRP1 and DT bound GRP4 peptide were prepared at room temperature as follows. Purified DT (400 mg) was dissolved in 20 ml of 0.5 M phosphate buffer, pH = 6.6, saturated with nitrogen to give a 20 mg / ml DT solution. The DT solution was placed in a 60 ml dark amber glass bottle (serving as reaction vessel and filter reservoir). EMCS binder (123.6 mg) was dissolved in 2.0 mL of dimethylformamide. The EMCS solution was added dropwise over 15 minutes to the DT solution with continuous stirring. The bottle was sealed and the mixture was stirred at room temperature for an additional 1 hour and 45 minutes to give activated DT (M-DT). M-DT was then purified by diafiltration using the Amicon Model TFC10 Thin-Chanel Ultrafiltration System to an I113G Operator Manual with XM50 diaflow ultrafiltration membrane. The M-DT solution was further washed twice with 420 ml phosphate buffer and concentrated to 20 ml each time. Next, the M-DT solution was washed once against 0.1 M sodium citrate buffer, pH - 6.0 containing 0.1 M EDTA, and the solution was again concentrated to 20 ml.

K přípravě konjugátu GRP1-DT bylo umístěno 2,02 ml roztoku M-DT (obsahujícího 22,3 mg M-DT) do 10 ml nádobky z tmavéhoTo prepare the GRP1-DT conjugate, 2.02 ml of M-DT solution (containing 22.3 mg of M-DT) was placed in a 10 ml vial of dark

99·· jantarového skla, poté bylo 13 mg peptidu GRP1 rozpuštěno v citrátovém pufru za vzniku 40 mg/ml peptidu a roztok byl po kapkách přidán k roztoku M-DT za stálého míchání.99% amber glass, then 13 mg of GRP1 peptide was dissolved in citrate buffer to give 40 mg / ml peptide, and the solution was added dropwise to the M-DT solution with stirring.

Reakce probíhala přes noc ve tmě. Každý z konjugátů byl vyjmut z reakční nádoby a odděleně dialyzován přes dialyzační membránu s cut-off molekulové váhy 12000-14000 proti 5-krát vyměněnému 500 ml roztoku 0,1 M amonium bikarbonátu. Každý konjugát byl zlyofilizován. Konjugáty byly poté zlyofilizovány aminokyselinovou analýzou a byly určeny jejich substituční poměry peptidu k DT jako 21,8 peptidu na 105 molekulové váhy DT pro GRPl-DT a 21,1 peptidu na 105 molekulové váhy DT pro GRP4DT.The reaction was overnight in the dark. Each of the conjugates was removed from the reaction vessel and separately dialyzed through a dialysis membrane with a 12000-14000 molecular weight cut-off against a 5-fold 500 mL 0.1 M ammonium bicarbonate solution. Each conjugate was lyophilized. The conjugates were then lyophilized by amino acid analysis and their peptide-to-DT substitution ratios were determined as 21.8 peptides per 10 5 molecular weight DT for GRP1-DT and 21.1 peptides per 10 5 molecular weight DT for GRP4DT.

Konjugáty Peptidu 1 a 4 se spacer peptidem a DT, které byly vytvořeny touto metodou mají účinný poměr peptid/nosič 5-35 molů peptidu na 100 kD molekulové váhy nosiče a všechny jsou považovány za vhodné imunogeny. Preferovaný rozsah poměru pro tvorbu účinné imunitní odpovědi je 10-25 molů peptidu na 100 kD molekulové váhy DT.Peptide 1 and 4 conjugates with a spacer peptide and DT that have been produced by this method have an effective peptide / carrier ratio of 5-35 moles of peptide per 100 kD molecular weight carrier and all are considered suitable immunogens. A preferred range of ratio for generating an effective immune response is 10-25 moles of peptide per 100 kD molecular weight DT.

Příprava imunogenůPreparation of immunogens

K imunizaci králíků byly použity předkládané imunogeny obsahující Peptid 1 nebo Peptid 4 se spacer peptidem konjugovaným k DT tak, jak je popsáno výše. Imunogeny byly připraveny následujícím způsobem. Konjugát byl rozpuštěn v 0,15 M sodno-fosfátovém pufru, pH 7,3 v koncentraci 3,79 mg/ml. Roztok konjugátu byl přidán k adjuvantní látce Montanide ISA (703) Seppic, Inc.) ve váhovém poměru 30:70 roztoku konjugátu ku látce Montanide ISA 703, poté byla směs homogenizována za použití homogenizátoru Silverson po dobu 3 minut při 8000 ot./minutu za vzniku emulze obsahující 1 mg/ml konjugátu.The present immunogens containing Peptide 1 or Peptide 4 with a spacer peptide conjugated to DT as described above were used to immunize rabbits. Immunogens were prepared as follows. The conjugate was dissolved in 0.15 M sodium phosphate buffer, pH 7.3 at a concentration of 3.79 mg / ml. The conjugate solution was added to the Montanide ISA adjuvant (703) Seppic, Inc.) at a 30:70 weight ratio of the conjugate solution to the Montanide ISA 703, then the mixture was homogenized using a Silverson homogenizer for 3 minutes at 8000 rpm at formation of an emulsion containing 1 mg / ml conjugate.

Imunizace a příprava vzorkuImmunization and sample preparation

Králíkům bylo intramuskulární injekcí aplikováno 0,1 ml imunogenu tvořeného buďto konjugátem GRPl-DT nebo GRP4-DT.Rabbits were injected intramuscularly with 0.1 ml of an immunogen consisting of either GRP1-DT or GRP4-DT conjugate.

·9· ·· 9 · ·

9 9 · 99 9999 • · «99 9···9 9 · 99 9900 • · «99 9 ···

Každému králíku byla aplikována injekce imunogenu v čase 0 a 4 týdny. Každému králíkovi byla odebrána krev za 6 a 8 týdnů od začátku experimentu. Ze vzorků krve bylo staženo sérum, které bylo uskladněno při -20°C až do doby, kdy byly vzorky využity v testech na určení přítomnosti protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin.Each rabbit was injected with immunogen at 0 and 4 weeks. Each rabbit was bled 6 and 8 weeks after the start of the experiment. Serum was withdrawn from the blood samples and stored at -20 ° C until the samples were used in assays to determine the presence of antibodies against the CCK-B / gastrin receptor.

Enzymově vázaná imunosorbentni analýza (ELISA)Enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA)

K vyhodnocení reakce nebo zkřížené rekce antiséra proti Peptidu 1 a Peptidu 4 každého imunizovaného králíka byla použita analýza ELISA na pevné fázi. ELISA analýza byla provedena potažením polystyrénových 96-jamkových destiček (Immulon II, Dynatech) 25 ul/na jamku 10 ug/ml Peptidu 1 navázaného na bovinní sérový albumin (BSA) (GRP1-BSA), nebo Peptidu 4 navázaného na BSA (GRP4-BSA) v 0,1 M glycin-HCl pufr, pH 9,5. Destičky byly přes noc inkubovány při 4°C a následně promyty pufrem.A solid phase ELISA was used to evaluate the reaction or cross-reaction of the antisera against Peptide 1 and Peptide 4 of each immunized rabbit. ELISA analysis was performed by coating polystyrene 96-well plates (Immulon II, Dynatech) with 25 µl / well of 10 µg / ml Peptide 1 bound to Bovine Serum Albumin (BSA) (GRP1-BSA) or Peptide 4 bound to BSA (GRP4- BSA) in 0.1 M glycine-HCl buffer, pH 9.5. Plates were incubated overnight at 4 ° C and subsequently washed with buffer.

Antiséra získaná z imunizovaných králíků byla sériově naředěna v rozmezí 10’1 až 108 v 1% BSA-FTA hemaglutinačním pufru, pH 7,2. Dvacet pět ul testovaného antiséra na jamku bylo inkubováno s každým testovaným peptidem po dobu 1 hodiny při pokojové teplotě. Po inkubaci byly destičky promyty pufrem k odstranění nenavázané protilátky. Každá jamka byla podrobena reakci s 25 ul biotinylované kozí protilátky proti králičímu IgG (H+L) naředěné 1:1000 v 1% BSA-FTA dilučním pufru. Reakce probíhal jednu hodinu při pokojové teplotě. Po promytí destiček za účelem odstranění nenavázaného králičího činidla byla každá jamka inkubována po dobu jedné hodiny při pokojové teplotě s 25 ul konjugátu avidinu/alkalické fosfatázy naředěné 1:1000 v 1% BSA-FTA pufru. Destičky byly promyty za účelem odstranění nenavázaného činidla avidin/alkalická fosfatázy a inkubovány s 25 ul p-nitrofenylfosfátu (PNPP) v 10% dietanolaminovém pufru obsahujícím 0,01% MgCl2 x 6 H2O, pH 9,8. Destičky byly vyvíjeny až do dosažení absorbance reakční směsi mezi 0,8 až 1,5.Antisera obtained from the immunized rabbits were serially diluted in the range of 10 -1 to 10 8 in 1% BSA-FTA hemagglutination buffer, pH 7.2. Twenty-five µl of test antiserum per well was incubated with each test peptide for 1 hour at room temperature. After incubation, the plates were washed with buffer to remove unbound antibody. Each well was reacted with 25 µl biotinylated goat anti-rabbit IgG (H + L) diluted 1: 1000 in 1% BSA-FTA dilution buffer. The reaction was run at room temperature for one hour. After washing the plates to remove unbound rabbit reagent, each well was incubated for one hour at room temperature with 25 µl avidin / alkaline phosphatase conjugate diluted 1: 1000 in 1% BSA-FTA buffer. Plates were washed to remove unbound avidin / alkaline phosphatase reagent and incubated with 25 µl p-nitrophenyl phosphate (PNPP) in 10% diethanolamine buffer containing 0.01% MgCl 2 x 6 H 2 O, pH 9.8. Plates were developed until the absorbance of the reaction mixture was between 0.8 to 1.5.

• Φ φφ • 9 9 Φ• 9 φφ • 9 9 Φ

Φ Φ Φ · Φ Φ 9 Φ Φ Φ Φ Φ Φ ΦΦ Φ ΦΦ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ

Κ ověření specifity antiséra produkovaného králíky byli králíci také imunizovány pomocí DT a pro analýzu ELISA byly destičky potaženy DT jako antigenem k určení reaktivity antiséra proti nosiči.Κ To verify the specificity of the antiserum produced by rabbits, rabbits were also immunized with DT and for ELISA analysis, the plates were coated with DT as antigen to determine the reactivity of the antiserum against the carrier.

Obr. 2 ukazuje výsledky ELISA analýzy za použití Peptidu 1/GRP1 a Obr. 3 ukazuje výsledky ELISA analýzy za použití Peptidu 4/GRP4 jako antigenu. Jak je vidět na Obr. 2, ukazují výsledky ELISA, že králíci imunizovaní konjugátem Peptid 1-spacer-DT produkují vysoké titry protilátek, které se specificky váží na Peptid 1, jak je vidět z vazby protilátek k Peptidu 1, a to dokonce i při vysokém ředění antiséra (1:100 000). Podobně je ukázáno na Obr. 3, že králíci imunizovaní konjugátem Peptid 1spacer-DT produkují vysoké titry protilátek proti Peptidu 4.Giant. 2 shows the results of an ELISA analysis using Peptide 1 / GRP1 and FIG. 3 shows the results of an ELISA analysis using Peptide 4 / GRP4 as the antigen. As seen in FIG. 2, ELISA results show that rabbits immunized with Peptide 1-spacer-DT conjugate produce high antibody titers that specifically bind to Peptide 1 as seen from antibody binding to Peptide 1, even at high dilutions of antiserum (1: 100,000). Similarly, FIG. 3 that rabbits immunized with Peptide 1spacer-DT conjugate produce high titers of antibodies against Peptide 4.

Jak je ukázáno na Obrázcích 2 a 3, produkují králíci imunizovaní každým z peptidů protilátky, které se specificky váží ke každému z peptidů při nízkých koncentracích antiséra. Výsledky ukazují, že protilátky proti Peptidům 1 a 4 mají velkou vazebnou kapacitu k Peptidům 1 a 4 receptoru pro CCKB/gastrin. Výsledky také ukazují, že imunizace králíků předkládanými konjugáty navozuje výraznou imunitní odpověď proti Peptidům 1 a 4. Navíc se králíci imunizovaní buďto Peptidem 1, nebo Peptidem 4 jeví a chovají normálně a nevykazují žádné symptomy onemocnění během celého experimentu.As shown in Figures 2 and 3, rabbits immunized with each of the peptides produce antibodies that specifically bind to each of the peptides at low antiserum concentrations. The results show that antibodies against Peptides 1 and 4 have a large binding capacity to Peptides 1 and 4 for the CCKB / gastrin receptor. The results also show that immunization of rabbits with the present conjugates induces a significant immune response against Peptides 1 and 4. In addition, rabbits immunized with either Peptide 1 or Peptide 4 appear and behave normally and show no disease symptoms throughout the experiment.

Příklad 2Example 2

Následující experimenty byly provedeny k ověření specifity protilátek vytvořených králíky proti peptidu GRPl-DT obsahující Ser spacer peptid popsaný v Příkladu 1 za použití Metody B.The following experiments were performed to verify the specificity of rabbits antibodies raised against the GRP1-DT peptide containing the Ser spacer peptide described in Example 1 using Method B.

Byla provedena série testů k posouzení specifity králičích protilátek indukovaných imunizací pomocí GRPl-DT a afinitně purifikovaných imunoadsorpcí na koloně GRPl-Ser-Sepharose.A series of tests were performed to assess the specificity of rabbit antibodies induced by immunization with GRP1-DT and affinity purified immunoadsorption on a GRP1-Ser-Sepharose column.

4 44 4 ·· · 4 44 4 4 ·· · 4 4

4 4 4444 4··· • 4 · 4 4 4 4 4 44 4 4444 4 ··· • 4 · 4 4 4 4 4 4

444 4 4 4 44··444 4 4 4 44 ··

444 44 44 444 44 44444 44 44

K posouzení specifity afinitně purifikovaných protilátek k peptidu GRPl-Ser byla použita inhibiční ELISA analýza. Test byl proveden následujícím způsobem: 96 jamková destička (Immulon, dna ve tvaru U) byla potažena konjugátem GRPl-Ser-BSA inkubací přes noc 50 ul roztoku konjugátu v glycinovém pufru (0,1 M, pH=9,5) o koncentraci 2ug/ml při 4°C. Afinitně purifikované protilátky anti-GRPl (v konečné koncentraci 10 ng/ml), byly zkombinovány s různými inhibitory (v diluční sérii 1:10) a inkubovány po dobu jedné hodiny při pokojové teplotě. Inhibitory zahrnovaly GRPl-Ser, GRP1 EPT, Ser, lidský gastrin 17 (1-9)-Ser spacer (hG17(9)-Ser), GRP1EPT + Ser a pufr (neinhibující) . Inkubační pufr se skládal z PBS + 0,5% BSA + 0,05% Tween 20 + 0,02 NaN3. V následných krocích byl použit stejný pufr, ale bez BSA. 96-jamková destička byla promyta za účelem odstranění nenavázaného GRPl-Ser-BSA a byla přidána směs protilátka + inhibitor (50 ul/jamku). Po jedné hodině byly destičky promyty a byl přidán konjugát kozí protilátky proti králičímu Ig (H+L) s alkalickou fosfatázou (Zymed) (ředění 1:2000). Po 1 hodině inkubace byly destičky promyty za účelem odstranění nenavázaného činidla a byl přidán roztok pNPP substrátu (Sigma, 1 mg/ml) v množství 50 ul/jamku v substrátovém pufru (PBS + 0,1 mg/ml MgCl2 + 10% dietanolamin + 0,02% NaN3. Po 60 minutové inkubaci byla změřena absorbance na zařízení MRX (Dynatech Laboratories) . Vzorky byly měřeny v dubletech, a pro každou koncentraci byl vypočítán průměr. Vazebné pozadí (stanovené pomocí afinitně purifikovaných králičích protilátek proti GnRH bylo odečteno ze všech vzorků a následně bylo vypočteno procento inhibice v poměru k přidanému slepému vzorku (protilátka anti-GRPl + pufr) pro každý testovaný inhibitor: % inhibice = (100) (1-( (AneinhibovanýInhibitory ELISA analysis was used to assess the specificity of affinity purified antibodies to the GRP1-Ser peptide. The assay was performed as follows: A 96 well plate (Immulon, U-shaped bottom) was coated with GRP1-Ser-BSA conjugate by incubating overnight with 50 µl of a 2 µg conjugate solution in glycine buffer (0.1 M, pH = 9.5). / ml at 4 ° C. Affinity purified anti-GRP1 antibodies (at a final concentration of 10 ng / ml) were combined with various inhibitors (1:10 dilution series) and incubated for one hour at room temperature. Inhibitors included GRP1-Ser, GRP1 EPT, Ser, human gastrin 17 (1-9) -Ser spacer (hG17 (9) -Ser), GRP1EPT + Ser, and buffer (non-inhibiting). The incubation buffer consisted of PBS + 0.5% BSA + 0.05% Tween 20 + 0.02 NaN 3 . In subsequent steps, the same buffer was used, but without BSA. The 96-well plate was washed to remove unbound GRP1-Ser-BSA and an antibody + inhibitor mixture (50 µl / well) was added. After one hour, the plates were washed and a goat anti-rabbit Ig (H + L) alkaline phosphatase conjugate (Zymed) was added (1: 2000 dilution). After 1 hour incubation, the plates were washed to remove unbound reagent and a 50 µl / well solution of pNPP substrate (Sigma, 1 mg / ml) in substrate buffer (PBS + 0.1 mg / ml MgCl 2 + 10% diethanolamine +) was added. 0.02% NaN 3. After 60 minutes incubation, absorbance was measured on MRX (Dynatech Laboratories), samples were measured in doublets, and the average was calculated for each concentration. all samples were then calculated and the percent inhibition relative to the added blank sample (anti-GRPl + buffer) for each inhibitor tested:% inhibition = (100) (1- ((a n i not inhibited by

Ainhibovaný)/Aneinhibovaný) , kde A = absorbance. Výsledky jsou uvedeny na Obrázku 4.Ainhibited (Aneinhibited), where A = absorbance. The results are shown in Figure 4.

Na Obr. 4 je uvedeno procento inhibice vazby protilátek jako funkce inhibitoru koncentrace. Jak je vidět z obrázku, peptidIn FIG. 4 shows the percent inhibition of antibody binding as a function of concentration inhibitor. As shown in the figure, the peptide

GRPl-Ser zcela inhiboval vazbu protilátky na GRPl-Ser-BSA. Peptidem GRP1 EPT, který neobsahuje sekvenci Ser spacer peptidu, stejně tak jako ekvimolární směsí GRP1 EPT plus Ser spacer, bylo dosaženo zhruba 60% inhibice. Selhání těchto peptidu plné inhibice naznačuje, že část protilátek byla specifická pro epitop(y) tvořené elementy GRP1 i Ser spacer sekvencemi. Nulové inhibice bylo dosaženo buď Ser spacer sekvencí samotnou, nebo nepříbuzným peptidem nesoucím Ser spacer (hG17(9)-Ser, skládající se z devíti amino-terminálních reziduí hG17 následovaných Ser spacer peptidem). Tyto ELISA výsledky ukazují, že afinitně purifikované protilátky jsou specifické pro GRPl-Ser peptid, a že 60% vazebné kapacity bylo namířeno proti komponentě gastrin-receptorovému epitopu peptidu.GRP1-Ser completely inhibited antibody binding to GRP1-Ser-BSA. The GRP1 EPT peptide, which does not contain the Ser spacer peptide sequence, as well as the equimolar mixture of GRP1 EPT plus Ser spacer, achieved about 60% inhibition. The failure of these peptides to fully inhibit suggests that part of the antibodies were specific for the epitope (s) formed by both the GRP1 elements and the Ser spacer sequences. Zero inhibition was achieved either by the Ser spacer sequence alone or by an unrelated peptide bearing the Ser spacer (hG17 (9) -Ser, consisting of nine amino-terminal residues of hG17 followed by the Ser spacer peptide). These ELISA results indicate that affinity purified antibodies are specific for the GRP1-Ser peptide and that 60% of the binding capacity was directed against the gastrin-receptor epitope component of the peptide.

Příklad 3Example 3

AR42J nádorové buňky (European Collection of Animal Cell cultures, Porton Down, UK) jsou derivovány z krysího adenokarcinomu pankreatu a jsou známy tím, že mají dobře charakterizované receptory pro CCK-B/gastrin. Tyto buňky byly testovány pomocí radioligandové inhibice za účelem potvrzení exprese receptoru pro CCK-B/gastrin na specifitu receptoru pro hG17. AR42J buňky byly kultivovány při 37°C s 7% CO2 v úplném RPMI 1640 (Sigma) suplementovaným 10% FCS (Gemini Bioproducts), 2mM glutaminu (JRH Biosciens), 1 mM pyruvátem sodným (JRH B.) a 50 ug/ml gentamicinu (Gemini Bioproducts). Buňky byly odebrány s PBS obsahujícím 0,25% PBS (bez EDTA) pomocí z 175 cm T-láhví (Falcon Plastics)AR42J tumor cells (Porton Down, UK) are derived from rat pancreatic adenocarcinoma and are known to have well characterized CCK-B / gastrin receptors. These cells were assayed by radioligand inhibition to confirm CCK-B / gastrin receptor expression for hG17 receptor specificity. AR42J cells were cultured at 37 ° C with 7% CO 2 in complete RPMI 1640 (Sigma) supplemented with 10% FCS (Gemini Bioproducts), 2 mM glutamine (JRH Biosciens), 1 mM sodium pyruvate (JRH B.) and 50 µg / ml. gentamicin (Gemini Bioproducts). Cells were harvested with PBS containing 0.25% PBS (without EDTA) using 175 cm T flasks (Falcon Plastics)

EDTA, poté byly dvakrát promyty centrifugace (400 g po dobu 10 minut). S buňkami bylo po celou dobu pracováno při teplotě 0-4°C. Jednobuněčná suspenze byla připravena v pufru a buněčná koncentrace byla upravena na 106 buněk na ml. Alikvoty 1 ml buněčné suspenze byly přidány do 12x75 mm kultivačních zkumavek, poté byly buňky zcentrifugovány a supernatanty vyhozeny. Buňky byly resuspendovány v PBS (0,1 • 4EDTA, then washed twice by centrifugation (400 g for 10 minutes). The cells were treated at 0-4 ° C at all times. A single-cell suspension was prepared in buffer and the cell concentration was adjusted to 10 6 cells per ml. Aliquots of 1 ml cell suspension were added to 12x75 mm culture tubes, then the cells were centrifuged and the supernatants discarded. Cells were resuspended in PBS (0.1 • 4

444 4444 4

4 44 44 444·4 44 44 444 ·

4 444 44444,444,444

444 4 4 44 44 4444 4 4

444444 4444444444 4444

444 44 44 444 44 44 ml/zkumavku) obsahující lidský G17 (hG17), gonadotropin relasing hormon (GnRH), nebo neobsahující žádný peptid. Koncentrace peptidu byly 1 ng/ml, 100 ng/ml a 10 ug/ml. Ke každé zkumavce byla přidána alikvóta 0,1 ml 125I hG17 (NEN) , obsahující přibližně 26300 CPM (specifická aktivita, 2200 Ci/mmol). Zkumavky byly zvortexovány a poté inkubovány po dobu 15 minut. Buňky byly dále dvakrát promyty pomocí PBS a poté spočítány na γ počítači (Wallac). Vzorky byly měřeny v dubletu. Bylo odečteno pozadí a poté bylo vypočteno procento inhibice vazby 125I-hGl7 každým inhibitorem za použití vzorce: % inhibice — (100) (1— ( (CPMneinhibovaný ~ CPMinhibovaný) /CPMneinhibovaný) ·444 44 44 444 44 44 ml / tube) containing human G17 (hG17), gonadotropin relasing hormone (GnRH), or containing no peptide. Peptide concentrations were 1 ng / ml, 100 ng / ml and 10 µg / ml. An aliquot of 0.1 mL of 125 L hG17 (NEN) containing approximately 26300 CPM (specific activity, 2200 Ci / mmol) was added to each tube. The tubes were vortexed and then incubated for 15 minutes. The cells were further washed twice with PBS and then counted in a γ counter (Wallac). Samples were measured in duplicate. Background was subtracted and then the calculated percent inhibition of binding of 125 I-hGl7 each inhibitor using the formula:% inhibition - (100) (1- ((~ CPMneinhibovaný CPMI inhibited by n) / CPM i not inhibited by n) ·

Výsledky inhibičních testů radioligandové vazby jsou uvedeny na Obrázku 5, kde jsou výsledky uvedeny jako průměry (±SE) jednotlivých hodnot. Jak může být patrné z obrázku, došlo působením hG17 k inhibici vazby 125I-hG17 na AR42J. Stupeň inhibice se zvyšoval s množstvím přidaného inhibitoru, na 32% inhibici při koncentraci 1 ug hG17 na zkumavku, tedy nejvyšší testované koncentraci. Na druhou stranu nebylo působením GnRH dosaženo žádné inhibice ani při dvou nejvyšších koncentracích (6% inhibice dosažená 100 pg GnRH byla považována jako nespecifická), což ukazuje, že inhibice působením hG17 byla specifická pro gastrin. Tyto výsledky potvrdily expresi receptoru pro gastrin na buněčném povrchu nádorových buněk AR42J.The results of radioligand binding inhibition assays are shown in Figure 5, where the results are presented as means (± SE) of each value. As can be seen from the figure, hG17 inhibited the binding of 125 I-hG17 to AR42J. The degree of inhibition increased with the amount of inhibitor added to 32% inhibition at a concentration of 1 µg hG17 per tube, the highest concentration tested. On the other hand, no inhibition was achieved by GnRH even at the two highest concentrations (6% inhibition achieved by 100 µg GnRH was considered non-specific), indicating that hG17 inhibition was specific for gastrin. These results confirmed the expression of gastrin receptor on the cell surface of AR42J tumor cells.

Příklad 4Example 4

Vazba GRPl-Ser specifických protilátek k buňkám AR42J byla zhodnocena imunofluorescenčně. Buňky AR42J byly kultivovány za podmínek popsaných v předchozích Příkladech, odebrány pomocí buněčné škrabky z 175 cm2 T-láhví a dvakrát promyty pufrem (PBS s 0,02% NaN3 pomocí centrifugace (400 g po dobu 7 minut) . S buňkami bylo pracováno při teplotě 0-4°C. Jednobuněčná ·*·· ·» 9 99 99 · · ·· 9 9 · 9 • · · · 9999Binding of GRP1-Ser specific antibodies to AR42J cells was assessed by immunofluorescence. AR42J cells were cultured under the conditions described in the previous Examples, collected with a 175 cm 2 T-flask cell scraper and washed twice with buffer (PBS with 0.02% NaN 3 by centrifugation (400 g for 7 minutes). at 0-4 ° C. Single-cell 9 99 99 9 9 9999 9999

9·9 9 9 · 9 99 99 9 9 9 9 9 9

99 9 999999 9 9999

99 99 ··· *9 99 suspenze byla připravena v pufru a buněčná koncentrace byla upravena na 106 buněk na ml. Buněčná suspenze byla přidána 1,5 ml mikrocentrifugačních zkumavek (1 ml/zkumavku). Z buněk byly utvořeny pelety centrifugací a supernatanty byly aspirovány. Buňky byly resuspendovány v pufru (0,1 ml/zkumavku) obsahujícím peptidové inhibitory (1,0 mg/ml). Inhibitory zahrnovaly GRP1Ser, GnRH, hG17(9)-Ser a pufr (neobsahující inhibitor).The suspension was prepared in buffer and the cell concentration was adjusted to 10 6 cells per ml. The cell suspension was added with 1.5 ml microcentrifuge tubes (1 ml / tube). The cells were pelleted by centrifugation and the supernatants aspirated. Cells were resuspended in buffer (0.1 ml / tube) containing peptide inhibitors (1.0 mg / ml). Inhibitors included GRP1Ser, GnRH, hG17 (9) -Ser, and buffer (not containing inhibitor).

K příslušným zkumavkám byly přidány protilátky zahrnující králičí antiGRPl-Ser (100 ug/ml), afinitně purifikované králičí anti-DT (negativní kontrola, 100 ug/ml), myší anti-AR42J antisérum (pozitivní kontrola, ředění 1:100, teplem inaktivované), nebo normální myší sérum a obsah byl promíchán. Buňky byly inkubovány po dobu 1 hodiny za příležitostného míchání. Buňky byly poté třikrát promyty pufrem a do každé zkumavky bylo přidáno 0,1 ml fluoresceinem značených kozích protilátek proti králičím IgG (Inkorporované protilátky naředěné 1:50). Buňky podrobené reakci s myším sérem byly vyvíjeny s fluoresceinem značeným činidlem proti myším IgG (Zymed). Buňky byly resuspendovány vortexováním a poté byly inkubovány po dobu 1 hodiny. Buňky byly opět třikrát promyty, poté resuspendovány v glycerolu:PBS (1:1, v:v), 50 ul/zkumavku.Antibodies including rabbit antiGRP1-Ser (100 µg / ml), affinity purified rabbit anti-DT (negative control, 100 µg / ml), mouse anti-AR42J antiserum (positive control, 1: 100 dilution, heat inactivated) were added to appropriate tubes. ), or normal mouse serum and mixed. Cells were incubated for 1 hour with occasional agitation. The cells were then washed three times with buffer and 0.1 ml of fluorescein-labeled goat anti-rabbit IgG antibody (Incorporated antibodies diluted 1:50) was added to each tube. Cells reacted with mouse serum were developed with fluorescein labeled anti-mouse IgG (Zymed). Cells were resuspended by vortexing and then incubated for 1 hour. Cells were washed again three times, then resuspended in glycerol: PBS (1: 1, v: v), 50 µl / tube.

Z obsahů každé ze zkumavek byly připraveny vlhké preparáty a buňky byly vyšetřeny za použití Laborlux 12 fuorescenčního mikroskopu (Leitz) . Fluorescence byla bodována na stupnici od 0 do 4, přičemž 0 znamenala fluorescenci pozadí (dosaženou u normálního myšího séra) a 4 znamenala maximální fluorescenci dosaženou u myšího anti-AR42J pozitivního kontrolního antiséra).Wet preparations were prepared from the contents of each tube and cells were examined using a Laborlux 12 fluorescence microscope (Leitz). Fluorescence was scored on a scale of 0 to 4, with 0 indicating background fluorescence (achieved in normal mouse serum) and 4 indicating maximum fluorescence achieved in mouse anti-AR42J positive control antiserum).

Výsledky imunofluorescenčních testů jsou uvedeny v Tabulce 1.The results of the immunofluorescence tests are shown in Table 1.

Jak může být patrné z Tabulky, došlo k silné fluorescenci buněk AR42J podrobených reakci s anti-GRPl-ser protilátkami za nepřítomnosti peptidových inhibitorů ukazujíce vazbu protilátky na buňky. Králičí anti-DT protilátky neprodukovaly fluorescenční záření, což dokazuje, že barvení pozorované u • <9 · · ♦ · · • · · • · · · • ♦ · • t « vazby bvlo · · · ♦ · “ «· · · · · · anti-GRPl-Ser protilátek nebylo důsledkem nespecifické králičího imunoglobulinu na buněčný povrch. Navíc prokázáno, že vazba je specifická pro GRPl-Ser peptid. Přidání GRPl-Ser plně inhibovalo vazbu, zatímco nepříbuzné peptidy zahrnující hG17(9)-ser a GnRH nebyly schopné inhibice. Protože GRP1 epitop je tvořen rezidui 5-21 gastrinového receptoru, bylo uzavřeno, že protilátky anti-GRPl-Ser jsou specifické pro receptor pro gastrin exprimovaný buňkami AR42J.As can be seen from the Table, there was strong fluorescence of AR42J cells reacted with anti-GRP1-ser antibodies in the absence of peptide inhibitors showing antibody binding to cells. Rabbit anti-DT antibodies did not produce fluorescent radiation, demonstrating that the staining observed in <RTIgt; <9 </RTI> binding. Anti-GRP1-Ser antibodies were not due to non-specific rabbit immunoglobulin on the cell surface. In addition, the binding has been shown to be specific for the GRP1-Ser peptide. Addition of GRP1-Ser fully inhibited binding, while unrelated peptides including hG17 (9) -ser and GnRH were unable to inhibit. Since the GRP1 epitope is made up of 5-21 gastrin receptor residues, it has been concluded that anti-GRP1-Ser antibodies are specific for the gastrin receptor expressed by AR42J cells.

Tabulka 1Table 1

Protilátka Antibody Inhibitor Inhibitor Preparát Preparation GRPl-Ser GRP1-Ser HG17(9)-Ser HG17 (9) -Ser GnRH GnRH Puf r Puf r Králičí anti-GRPl-Ser Rabbit anti-GRP1-Ser 0 0 3+ 3+ 2 + 2 + 3 + 3 + Králičí anti-DT Rabbit anti-DT 0,5 + 0.5 + 0,5 + 0.5 + 0,5+ 0,5+ 0,5 + 0.5 + Myší anti-AR42J Mouse anti-AR42J 4 + 4 + Normální myší sérum Normal mouse serum 0 0

Příklad 5Example 5

Buňky AR42J, pasáže č. 16-18 byly kultivovány v RPMI-1640 médiu obsahujícím 10% FCS a 2 mM glutamin. Všechny buňky byly udržovány při 37°C ve vzduchu s 5% CO2 při 100% vlhkosti, kultivovány do 80% nakupení v T75 láhvích (Falcon, London, UK) a pasážovány po reakci s 0,02% EDTA za účelem uvolnění adherentních buněk do suspenze. Buňky byly inkubovány po dobu 10 a 30 sekund, 30 minut a 1 hodiny protilátkou proti receptoru pro CCK-B/gastrin (aGR) produkovanou králíky imunizovanými Peptidem 1 receptoru pro CCK-B/gastrin, který je předmětem předkládaného vynálezu, jak je popsáno v Příkladu 1. Ten byl purifikován afinitní chromatografií na koloně připravené s Peptidem 1.AR42J cells, passages # 16-18 were cultured in RPMI-1640 medium containing 10% FCS and 2 mM glutamine. All cells were maintained at 37 ° C in air with 5% CO 2 at 100% humidity, cultured to 80% accumulation in T75 flasks (Falcon, London, UK) and passaged after reaction with 0.02% EDTA to release adherent cells into suspension. Cells were incubated for 10 and 30 seconds, 30 minutes and 1 hour with an anti-CCK-B / gastrin receptor (aGR) antibody produced by rabbits immunized with CCK-B / gastrin receptor Peptide of the present invention as described in Example 1. This was purified by affinity chromatography on a column prepared with Peptide 1.

·· · *· ·· • · · · · · · · · • · ♦ · · · · · ··· ♦ « · · · · · • · · · · · · · · • ·· ·· ··♦ ·· ····· · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ♦ ·· ··

Buňky byly fixovány v 1% glutaraldehydu po dobu 1 hodiny a připraveny pro studie s imunoelektronovou mikroskopií (ImunoEM) za použití standardních technik. Buněčné suspenze byly dvakrát centrifugovány při 2000 ot./minutu po dobu 2 minut a poté byla buněčná peleta resuspendována ve fosfátovém pufru (PBS). Buněčná peleta byla infiltrována LR bílou plastickou pryskyřicí. Byly provedeny ultratenké řezy o tloušťce 70-90 nm, které byly umístěny na Pioloformem potažené niklové rošty. Rošty byly umístěny do normálního kozího séra (Dako, High Wycombe, UK) v 0,1% roztoku bovinního sérového albuminu (BSA) (Sigma, Poole, Dorset) a inkubovány při pokojové teplotě po dobu 30 minut. Rošty byly promyty v PBS, poté inkubovány se sekundární biotin-konjugovanou anti-králičí protilátkou (značenou zlatém) naředěnou 1:50 v 1% BSA po dobu 1 hodiny při pokojové teplotě. Kontrolní experimenty byly provedeny bez sekundární protilátky. Po finálním promytí PBS byly rošty obarveny v nasyceném vodném uranyl acetátu po dobu 3 minut a v Reynoldsově olověném citrátu po dobu 3 minut. Byly spočítány částice zlata na buněčné membráně, v cytoplazmě, na jaderné membráně a v jádře. Dvacet pět buněk/rošt bylo spočítáno nezávislým pozorovatelem. Pro kontrolu byly buňky AR42J exponovány protilátkám po dobu méně než jedné sekundy a byly použity jaterní buňky bez receptoru pro CCK-B/gastrin. Buňky AR42J exponované normálnímu IgG byly použity jako kontroly k určení nespecifické vazby protilátek proti receptoru pro CCKB/gastrin. Výsledky těchto experimentů jsou uvedeny v Tabulce 2 a na Obrázku 6.Cells were fixed in 1% glutaraldehyde for 1 hour and prepared for immunoelectron microscopy (ImunoEM) studies using standard techniques. The cell suspensions were centrifuged twice at 2000 rpm for 2 minutes and then the cell pellet was resuspended in phosphate buffer (PBS). The cell pellet was infiltrated with LR white plastic resin. Ultrathin sections of 70-90 nm thickness were placed on Pioloform coated nickel grates. The grates were placed in normal goat serum (Dako, High Wycombe, UK) in 0.1% bovine serum albumin (BSA) solution (Sigma, Poole, Dorset) and incubated at room temperature for 30 minutes. The grates were washed in PBS, then incubated with secondary biotin-conjugated anti-rabbit antibody (labeled gold) diluted 1:50 in 1% BSA for 1 hour at room temperature. Control experiments were performed without secondary antibody. After a final wash with PBS, the grates were stained in saturated aqueous uranyl acetate for 3 minutes and in Reynolds lead citrate for 3 minutes. Gold particles on the cell membrane, in the cytoplasm, on the nuclear membrane and in the nucleus were counted. Twenty-five cells / grid were counted by an independent observer. For control, AR42J cells were exposed to antibodies for less than one second and liver cells without CCK-B / gastrin receptor were used. Normal IgG-exposed AR42J cells were used as controls to determine non-specific binding of antibodies to CCKB / gastrin receptor. The results of these experiments are shown in Table 2 and Figure 6.

········

Tabulka 2Table 2

Distribuce imunozlatem značených částic receptorů pro CCKB/gastrin v buňkách AR42JDistribution of immuno-labeled CCKB / gastrin receptor particles in AR42J cells

Buněčná membrána Cellular membrane Buněčná matrix Cell matrix Jaderná membrána Nuclear membrane Jaderná matrix Nuclear matrix Počet částic zlata Number of particles of gold 14,2 (±0,97) 14.2 (± 0.97) 43,3(±2,32) 43.3 (± 2.32) 9,3(±0,81 9.3 (± 0.81 51,4 (±3,32 51.4 (± 3.32 Procento distribuce v buňce Percent distribution in the cell 12% 12% 36, 6% 36.6% 7, 9% 7, 9% 43, 5% 43, 5%

(procento ± SEM pro 25 buněk, opakovaný počet = 5)(percentage ± SEM for 25 cells, repeat count = 5)

Jak je uvedeno v Tabulce 2 a na Obr. 6, byly protilátkami s imunozlatem značené částice připojeny k receptorů pro CCKB/gastrin na plazmatické membráně, v cytoplazmě, na jaderné membráně a v jaderné matrix buněk adenokarcinomu, což dále prokazuje, že komplex protilátka/receptor je internalizován buňkami.As shown in Table 2 and FIG. 6, immunoglobulin-labeled particles were coupled to CCKB / gastrin receptors on the plasma membrane, cytoplasm, nuclear membrane, and nuclear matrix of adenocarcinoma cells, further demonstrating that the antibody / receptor complex is internalized by the cells.

Jak je patrné z Tabulky 2, imunoEM studie používající antisérum namířené proti amino-terminálnímu konci receptorů pro CCKB/gastrin ukazují, že po jednohodinové inkubaci jsou imunozlatem značené protilátky proti receptorů pro CCKB/gastrin rychle internalizovány, protože 12% komlexu protilátka-receptor je lokalizováno na buněčné membráně, 36,6% je v cytoplazmě, 7,9% je na jaderné membráně a dosti překvapivě 43,5% je v buněčném jádře. Oblasti intenzivní CCK-B/gastrin receptor imunoreaktívity v jádře jsou nacházeny na chromatinu, což může ukazovat na specifická vazebná místa pro regulaci DNA.As can be seen in Table 2, immunoEM studies using antisera directed against the amino-terminal end of CCKB / gastrin receptors show that after one hour incubation, the immuno-labeled antibodies against CCKB / gastrin receptors are rapidly internalized because 12% of the antibody-receptor complex is localized. on the cell membrane, 36.6% is in the cytoplasm, 7.9% is on the nuclear membrane and quite surprisingly 43.5% is in the cell nucleus. Regions of intense CCK-B / gastrin receptor immunoreactivity in the nucleus are found on chromatin, which may indicate specific binding sites for DNA regulation.

Elektron-mikroskopické studie s anti-imunoglobulinem konjugovaným s kuličkami zlata ukazuje, že se v nádorových buňkách vyskytuje extrémně rychlý obrat komplexu antireceptor/receptor;, dokonce již za 10 sekund po expozici protilátkám jsou komplexy detekovatelné v buněčném jádře, jak je zobrazeno na Obr. 6.An electron microscopic study with anti-immunoglobulin conjugated with gold beads shows that in tumor cells an extremely rapid turnover of the antireceptor / receptor complex occurs, even as early as 10 seconds after exposure to the antibodies, the complexes are detectable in the cell nucleus as shown in FIG. 6.

··♦· »« · ·» ·· »« * «»»· ·*»· • · » · · ···* • *··· ······· »» * * * * * * * * * * * * * * * * * * · · * * •

Příklad 6Example 6

Buněčné linie adenokarcinomu, zejména AR42J, HCT116, C170HM2, LoVo, STÍ6 a MGLVA1, byly kultivovány za podmínek in vitro a sesbírány tak, jak je popsáno v Příkladech 3. Buňky z 30 x T-75 lahví byly suspendovány v 5 ml homogenizačního pufru (1 mM NaH Karbonátu, 2mM chloridu hořečnatého, 1 nM fenylmetylsulfonyl fluoridu, 40 mM chloridu sodného, 10 ul leupeptinu, 1 uM pepstatinu, 5 nM EDTA (Sigma)). Homogenizace byla provedena 5 cykly pěti sekundové homogenizace v homogenizátoru. K získání extracelulárních membrán byly získány pelety tkáňových zbytků pomocí centrifugace při 500 g po dobu 7 minut při teplotě 4°C. Peleta byla odstraněna a supernatant byl centrifugován při 500g při teplotě 4°C k odstranění zbylých zbytků. Supernatant byl znovu zcentrifugován při 48 000 g po dobu 1 hodiny a teplotě 4°C. Peleta obsahující preparát extracelulární membrány byla suspendována v roztoku Tris/NP-40 (0,lM TRIZMA, 0,5% NONIDET P40 (Sigma Chemical)).Adenocarcinoma cell lines, in particular AR42J, HCT116, C170HM2, LoVo, ST16 and MGLVA1, were cultured under in vitro conditions and harvested as described in Examples 3. Cells from 30 x T-75 flasks were suspended in 5 ml homogenization buffer ( 1 mM NaH Carbonate, 2 mM magnesium chloride, 1 nM phenylmethylsulfonyl fluoride, 40 mM sodium chloride, 10 µl leupeptin, 1 µM pepstatin, 5 nM EDTA (Sigma)). Homogenization was performed with 5 cycles of five second homogenization in a homogenizer. To obtain extracellular membranes, tissue residue pellets were obtained by centrifugation at 500 g for 7 minutes at 4 ° C. The pellet was discarded and the supernatant was centrifuged at 500g at 4 ° C to remove residual residues. The supernatant was again centrifuged at 48,000 g for 1 hour at 4 ° C. The pellet containing the extracellular membrane preparation was suspended in Tris / NP-40 solution (0.1M TRIZMA, 0.5% NONIDET P40 (Sigma Chemical)).

K přípravě jaderné membrány byly připraveny pelety tkáňových zbytků po homogenizaci v druhém homogenizačním pufru (25 mM Tris-HCl, pH 7,4, 0,1% TRITON 100, 0,32 M sacharóza, 3 mM MgCl2, 2 mM EGTA, 0,1 mM spermin tetrahydrochlorid, 2 mM PMSF, 10 mM bezomidin hydrochlorid, 3 mM EGTA aminoacetonitril hydrochlorid (Sigma) ) po centrifugaci při 400 g po dobu 10 minut při teplotě 4°C. Peleta byla resuspendována v 55% (0,2 M) sacharóze rozpuštěné ve vodě pro HPLC. Tato směs byla centrifugována při 60 000 g po dobu 1 hodiny při teplotě 4°C. Peleta byla promyta 0,4% NONIDET P40 v homogenizačním pufru bez TRITONu 100. Peleta byla centrifugována při 700 g po dobu 15 minut při teplotě 4°C a resuspendována v homogenizačním pufru bez TRITONu 100.To prepare the nuclear membrane pellets of tissue residues were prepared after homogenization in a second homogenization buffer (25 mM Tris-HCl, pH 7.4, 0.1% TRITON 100, 0.32 M sucrose, 3 mM MgCl 2, 2 mM EGTA, 0, 1 mM spermine tetrahydrochloride, 2 mM PMSF, 10 mM bezomidine hydrochloride, 3 mM EGTA aminoacetonitrile hydrochloride (Sigma)) after centrifugation at 400 g for 10 minutes at 4 ° C. The pellet was resuspended in 55% (0.2 M) sucrose dissolved in water for HPLC. This mixture was centrifuged at 60,000 g for 1 hour at 4 ° C. The pellet was washed with 0.4% NONIDET P40 in TRITON 100 free homogenization buffer. The pellet was centrifuged at 700 g for 15 minutes at 4 ° C and resuspended in TRITON 100 free homogenization buffer.

Obsah proteinu byl určen Lowryho metodou (za použití kitu od společnosti Pierce). Vzorky obsahující 10-15 ug proteinu byly naneseny na 8-16% Tris/glycin gradientovou polyakrylamidovouProtein content was determined by the Lowry method (using a kit from Pierce). Samples containing 10-15 µg protein were loaded onto 8-16% Tris / glycine gradient polyacrylamide

elektroforézu (PAGE) (Novex R a D systémy) v Tris/glycinovém pufru a elektroforéza byla prováděna 90 minut při konstantním napětí 125 voltů, 36 mA. Gel byl fixován v 10% ledové kyselině octové po dobu 1 hodiny a vzorky byly přeblotovány na nitrocelulózovou membránu. Membrány byly inkubovány v 1% BSA po dobu 1 hodiny, následované inkubací s GRP1 antisérem (s a bez preabsorpce) po dobu 1 hodiny. Vazba protilátky byla detekována metodou komlexu avidin:biotin-peroxidázy za použití diaminobezidenu jako substrátu. Výsledky Western blotové analýzy za použití králičího antiséra proti Peptidu 1 (králičí anti GRPl antisérum) jsou uvedeny na Obr. 7 a Obr. 8.electrophoresis (PAGE) (Novex R and D systems) in Tris / glycine buffer and electrophoresis was performed for 90 minutes at a constant voltage of 125 volts, 36 mA. The gel was fixed in 10% glacial acetic acid for 1 hour and the samples were blotted onto a nitrocellulose membrane. Membranes were incubated in 1% BSA for 1 hour, followed by incubation with GRP1 antiserum (with and without preabsorption) for 1 hour. Antibody binding was detected by the avidin: biotin peroxidase complex method using diaminobezidene as substrate. The results of a Western blot analysis using rabbit antiserum against Peptide 1 (rabbit anti GRP1 antiserum) are shown in Figs. 7 and FIG. 8.

Jak je ukázáno na Obr. 7, markéry molekulové váhy proteinů jsou v rozmezí 116, 66, 45 a 29 kDa. Blot ukazuje výrazný antiPeptid 1 imunoreaktivní band lokalizovaný zhruba v oblasti 43 kDa u všech studovaných buněk adenokarcinomu, tj . HCT 116, C170HM2, LoVo, ST16 a MGLVA1, kromě jedné buněčné linie (AP5LV). Tento protein odpovídá zkrácené formě receptoru pro CCK-B/gastrin. Některé buněčné linie (HCT 116 a C170HM2) ukazují alespoň 3 bandy v rozmezí molekulových vah mezi 60 a 100 kDa. Tyto výsledky ukazují, že protilátky proti CCKB/gastrinu mohou rozpoznat a vázat se na různé izoformy receptoru pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách.As shown in FIG. 7, the molecular weight markers of the proteins are in the range of 116, 66, 45 and 29 kDa. The blot shows a pronounced antiPeptide 1 immunoreactive band located about 43 kDa in all adenocarcinoma cells studied; HCT 116, C170HM2, LoVo, ST16 and MGLVA1, except for one cell line (AP5LV). This protein corresponds to a truncated form of the CCK-B receptor / gastrin. Some cell lines (HCT 116 and C170HM2) show at least 3 bands in the molecular weight range between 60 and 100 kDa. These results indicate that anti-CCKB / gastrin antibodies can recognize and bind to various isoforms of the CCK-B / gastrin receptor on tumor cells.

Obrázek 8 ukazuje Western blot z extracelulární (ENM a plazmatické membrány C170HM2 a HCT116 buněk adenokarcinomu. Jak je ukázáno na Obr. 8, buněčné linie adenokarcinomu testované na ENM receptory pro CCK-B/gastrin prokazují existenci dvou silně se barvících bandu: jeden okolo 43 kDa a další okolo 66 kDa. Když byla barvena pouze frakce plazmatické membrány, byl zjištěn pouze jeden band o velikosti zhruba 66 kDa. Western blotové studie proto potvrzují imunoEM výsledky, které poukazují na fakt, že receptor pro CCK-B/gastrin je přítomen na nádorových buňkách adenokarcinomu, ačkoli imunoEM studie nerozlišují izoformy receptoru pro CCK-B/gastrin. Výsledky ukazují, že předkládané imunogeny navozují tvorbu protilátek • · · ···· · ♦ ♦ · • · ··· «··· • · ♦ · · ·····* ··· · · · ···· ··· «· · · · o · ·' · · · proti receptoru pro CCK-B/gastrin, které mohou rozpoznávat a vázat se na různé izoformy receptoru užitečné v léčbě těchto nádorů.Figure 8 shows Western blot from extracellular (ENM and plasma membranes of C170HM2 and HCT116 adenocarcinoma cells. As shown in Figure 8, adenocarcinoma cell lines tested for ENM receptors for CCK-B / gastrin demonstrate the existence of two strongly staining bands: one around 43 kDa and others around 66 kDa When only the plasma membrane fraction was stained, only one band of about 66 kDa was detected, and Western blot studies therefore confirm immunoEM results suggesting that the CCK-B / gastrin receptor is present Adenocarcinoma tumor cells, although immunoEM studies do not differentiate CCK-B / gastrin receptor isoforms, the results show that the present immunogens induce the production of antibodies • · ♦ • • • «• • •« · CCK-B / gastrin receptor, which can recognize and bind to various i receptor forms useful in the treatment of these tumors.

Příklad 7Example 7

Buňky adenokarcinomu C170HM2 byly intraperitoneálně aplikovány nahým myším a nádorům bylo umožněno prorůstat do jater. Kontrolním myším byla aplikována infúze roztoku fosfátového pufru (PBS) a experimentálním myším byla aplikována infúze jedné z protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin. Ve skupině 1 bylo každé myši infúzně aplikováno 0,5 mg králičích protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrinu vytvořených proti Peptidu 1 (králičí anti-Peptid 1, Králičí@GRP1). Ve skupině 2 bylo každé myši infúzně aplikováno 0,5 mg králičích protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrinu vytvořených proti Peptidu 4 (králičí anti-Peptid 4, Králičí@GRP4) . Myši byly studovány po dobu 40 dnů po infúzi protilátek, poté byly usmrceny a nádory byly vyjmuty k prostudování. Váha, velikost a průřez nádorů byl zhodnocen standardními technikami. Výsledky jsou uvedeny na Obrázcích 9 a 10.C170HM2 adenocarcinoma cells were administered intraperitoneally to nude mice and tumors were allowed to grow into the liver. Control mice were infused with phosphate buffer solution (PBS) and experimental mice were infused with one of the antibodies against the CCK-B receptor / gastrin. In Group 1, each mouse was infused 0.5 mg of rabbit anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies raised against Peptide 1 (rabbit anti-Peptide 1, Rabbit @ GRP1). In Group 2, each mouse received 0.5 mg of rabbit anti-CCK-B / gastrin receptor antibodies raised against Peptide 4 (rabbit anti-Peptide 4, Rabbit @ GRP4). Mice were studied for 40 days after antibody infusion, then sacrificed and tumors removed for study. The weight, size and cross-section of the tumors were evaluated by standard techniques. The results are shown in Figures 9 and 10.

Jak je vidět na Obrázcích 9 a 10, implantace buněčné linie buněk kolorektálního karcinomu C170HM2 myším bez terapie vede k rychlému růstu velké nádorové masy, jak bylo určeno podle váhy, nebo velikosti a průřezu nádorů. Avšak infúze králičích protilátek proti Peptidu 1 nebo Peptidu 4 zvířatům vede ke znatelnému snížení počtu zvířat s detekovatelným nádorem, stejně tak jako váhy a velikosti nádorů u zvířat s těmito nádory ve srovnání s kontrolními zvířaty. Stejný efekt je patrný, provede-li se výpočet průměrné váhy nádoru, průměrné velikosti nádoru, nebo průměrného počtu nádorových ložisek. Tyto data jsou uvedena na Obrázcích 11, 12 a 13.As seen in Figures 9 and 10, implantation of the C170HM2 colorectal carcinoma cell line into mice without therapy results in the rapid growth of a large tumor mass as determined by tumor weight or size and cross-section. However, infusion of rabbit antibodies against Peptide 1 or Peptide 4 into animals results in a noticeable reduction in the number of animals with a detectable tumor, as well as the weights and sizes of the tumors in the animals with these tumors compared to the control animals. The same effect is evident when calculating the average tumor weight, average tumor size, or average number of tumor foci. These data are shown in Figures 11, 12 and 13.

Další pohled na distribuci v populaci je získán výpočtem mediánů počtu nádorů, jejich váhy a velikosti. Výsledky jsou • · 9Another view of population distribution is obtained by calculating medians of tumor number, weight and size. The results are • · 9

uvedeny na Obrázcích 14, 15 a 16. Jak je patrné z těchto obrázků, králičí imunogen proti Peptidu 1 byl jednoznačně účinnější na inhibici nádorového růstu ve srovnání s králičím imunogenem proti Peptidu 4. Avšak obě králičí protilátky proti Peptidům 1 a 4 vykazovaly ve srovnání s kontrolní léčbou mocnou inhibiční aktivitu vůči nádoru.shown in Figures 14, 15 and 16. As can be seen from these figures, the rabbit immunogen against Peptide 1 was clearly more effective in inhibiting tumor growth compared to the rabbit immunogen against Peptide 4. However, both rabbit antibodies against Peptides 1 and 4 showed control treatment with potent tumor inhibitory activity.

Příklad 8Example 8

U nahých myší byla vytvořena větší nádorová zátěž za použití buněčné linie C170HM2 pomocí metody popsané v Příkladu 7, ale s vyšší počáteční buněčnou inokulací. Buněčná linie C170HM2 je model do jater invadujícího xenotransplantátu. Kontrolní a experimentální myši byly léčeny tak, jak je popsáno v Příkladu 7 .In nude mice, greater tumor burden was generated using the C170HM2 cell line using the method described in Example 7, but with a higher initial cell inoculation. The C170HM2 cell line is a model of invading xenograft. Control and experimental mice were treated as described in Example 7.

Čtyřicet dnů po infúzi protilátek byly myši usmrceny a jejich nádory jater byly vyjmuty a vyšetřeny. Na Obrázcích 17, 18 a 19 jsou uvedeny výsledky těchto experimentů. Obrázek 17 ukazuje průměr a medián počtu jaterních nádorů kontrolních myší i myší léčených protilátkami proti receptoru pro CCK-B/gastrin. Výsledky ukazují, že králičí protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin (Králičí@GRP) účinně inhibují růst metastatických nádorů v játrech. Při použití králičí protilátky proti Peptidu 1 u myší dochází ve srovnání s kontrolami k signifikantnímu snížení průměru počtu jaterních nádorů (Studentův T test), p= 0,0084, a v mediánu počtu jaterních nádorů, p= 0,0016 (Mann Whitney). Myši léčené protilátkami proti Peptidu 4 také vykazují snížení průměru počtu jaterních nádorů, avšak u těchto zvířat nebyl zaznamenán žádný rozdíl v průměru počtu jaterních nádorů ve srovnání s kontrolami.Forty days after antibody infusion, mice were sacrificed and their liver tumors removed and examined. Figures 17, 18 and 19 show the results of these experiments. Figure 17 shows the mean and median number of liver tumors of both control and CCK-B / gastrin receptor treated mice. The results show that rabbit antibodies against CCK-B / gastrin receptor (Rabbit® GRP) effectively inhibit the growth of metastatic tumors in the liver. Using rabbit anti-Peptide 1 antibody in mice, there was a significant reduction in mean liver tumor count (Student's T test), p = 0.0084, and median liver tumor count, p = 0.0016 (Mann Whitney) compared to controls. Mice treated with anti-Peptide 4 antibodies also showed a decrease in the average number of liver tumors, but there was no difference in the average number of liver tumors in these animals compared to controls.

• ···· ···· • · · · · · · » · « · · · · · · e • ·· * · » · · • · »·· ·· · ·· · E e e e e e e e e e e e e e e e e e e e e e

Na Obr. 18 je ukázáno, že protilátky proti Peptidu 1 a Peptidu 4 snižovaly také ve srovnání s kontrolními zvířaty průměr a medián váhy jaterních metastáz.In FIG. 18, it is shown that antibodies against Peptide 1 and Peptide 4 also reduced mean and median weight of liver metastasis compared to control animals.

Údaje na Obr. 19 ukazují, že u myší léčených protilátkami proti receptorů pro CCK-B/gastrin došlo také ve srovnání s kontrolními zvířaty k signifikantnímu snížení průměru a mediánu průřezů jaterních nádorů.The data in FIG. 19 shows that mice treated with antibodies against CCK-B / gastrin receptors also significantly decreased mean and median sections of liver tumors compared to control animals.

Výsledky ukazují, že protilátky proti receptorů pro CCKB/gastrin účinně kontrolují šíření a růst gastrin-dependentních nádorů tlustého střeva do jater, které jsou hlavním místem metastatického šíření tohoto nádoru.The results show that antibodies against CCKB / gastrin receptors effectively control the spread and growth of gastrin-dependent colon tumors to the liver, which are a major site of metastatic spread of this tumor.

Příklad 9Example 9

Tyto studie byly provedeny za účelem potvrzení imunoreaktivity GRP1 na buňkách C170HM2. Cílem studie bylo zhodnotit lokalizaci antiséra proti GRP1 v nádoru a určit jeho terapeutický efekt na růst buněk C170HM2 v játrech nahých myší. Buňky C170HM2 byly aplikovány intraperitoneálně nahým myším tak, jak je popsáno v Příkladech 7 uvedených výše. Antisérum GRP1 bylo vytvořeno na králících. Antisérum bylo označeno radioizotopem 125I a podáno nahým myším s uchyceným C170HM2 xenotransplantátem za použití injekční aplikace do ocasní žíly. Kontrolním myším bylo aplikováno normální králičí sérum značené izotopem 125I. Myši byly usmrceny ve vzrůstajícím čase po injekční aplikaci jedné dávky protilátek značených 125I. Radioaktivita byla měřena jako počet jednotek za minutu na gram tkáně (CPM/g) a byl vypočítán poměr játra/jaterní nádor.These studies were performed to confirm the immunoreactivity of GRP1 on C170HM2 cells. The aim of the study was to evaluate the localization of antiserum against GRP1 in the tumor and to determine its therapeutic effect on the growth of C170HM2 cells in the liver of nude mice. C170HM2 cells were administered intraperitoneally to nude mice as described in Examples 7 above. GRP1 antisera was created on rabbits. The antiserum was labeled with a 125 I radioisotope and administered to nude mice bearing C170HM2 xenograft using a tail vein injection. Control mice received normal 125 I-labeled rabbit serum. Mice were sacrificed at increasing time after injection of a single dose of 125 I-labeled antibodies. Radioactivity was measured as units per minute per gram of tissue (CPM / g) and liver / liver tumor.

Na obrázku 20 je zobrazen graf, který ukazuje radioizotopem značené králičí protilátky proti GRP1 navázané na jaterní nádory versus kontroly. Jak je patrné z obrázku, je ve srovnání s kontrolami navázáno více králičích protilátek proti GRP1 na tkáň jaterních nádorů. Obrázek 20 také ukazuje poměr jaterní • · 9 · • 9Figure 20 is a graph showing radiolabelled rabbit anti-GRP1 antibodies bound to liver tumors versus controls. As shown in the figure, more rabbit GRP1 antibodies are bound to liver tumor tissue compared to controls. Figure 20 also shows the hepatic • 9 · 9 ratio

9 9 ·9 9 ·

9 9 9 99

9 9 9 · 99 nádor/játra na ose y se zvyšujícím se časem na ose x pro normální králičí protilátky značené radioizotopem ve srovnání s GRP1 antisérem. U normálního králičího séra bylo dosaženo hodnoty poměru 1 v den 1, a tento poměr zůstal konstantní až do dne 5. To ukazuje, že koncentrace radioizotopu v jaterním nádoru a normální jaterní tkáni byla stejná. Poměr pro antisérum GRP1 se exponenciálně zvyšoval a dosáhl hodnoty 2 pátý den, což ukazuje, že radioizotopem značené GRP1 antisérum se vychytává specificky v jaterních nádorech C170HM29 9 9 · 99 tumor / liver on the y-axis with increasing time on the x-axis for normal radioisotope-labeled rabbit antibodies as compared to GRP1 antiserum. In normal rabbit serum a ratio of 1 at day 1 was reached, and this ratio remained constant until day 5. This indicates that the concentration of radioisotope in liver tumor and normal liver tissue was the same. The ratio for GRP1 antiserum increased exponentially, reaching 2 on the fifth day, indicating that radioisotope-labeled GRP1 antiserum is taken up specifically in C170HM2 liver tumors

Příklad 10Example 10

Terapeutický efekt antiséra GRP 1 na xenotransplantáty C170HM2Therapeutic effect of GRP 1 antiserum on C170HM2 xenografts

Xenotransplantace nádoru C170HM2 byla zahájena intraperitoneální aplikací buněk. K vytvoření třech úrovní nádorové zátěže byla použita tři různá inokula buněk. Antisérum GRP1 bylo pasivně podáváno denně ode dne 0 injekční aplikací do jaterní žíly. Terapie byla ukončena čtyřicátý den.C170HM2 tumor xenotransplantation was initiated by intraperitoneal cell administration. Three different cell inocula were used to generate three levels of tumor burden. GRP1 antiserum was passively administered daily from day 0 by injection into the hepatic vein. The therapy was terminated on day 40.

Efekt antiséra GRPl na „uchycení,, nádoruEffect of GRP1 antiserum on tumor attachment

Iniciálním hodnoceným parametrem byl počet jaterních nádorů v játrech, což je zobrazeno na Obr. 21. Kontrolní zvířata léčená normálním králičím antisérem jsou rozdělena do skupin podle stupně inokulace buněk. Jak je patrné z Obr. 21, byl průměrný počet jaterních nádorů v játrech v kontrolní skupině mezi 1 a 3. Ve skupině zvířat léčených GRPl antisérem byl průměrný počet jaterních nádorů v játrech méně než 1 ve všech třech skupinách podle inokulace buněk, což bylo signifikantní u všech třech experimentů (1 inokulum, n = 18, p = 0, 003, 2 inokula, n = 12, p = 0,0001 a 3 inokula, n = 20, p = 0,0068, Mann-Whiteyova analýza).The initial endpoint was the number of liver tumors in the liver, as shown in FIG. 21. Control animals treated with normal rabbit antisera are grouped according to the degree of cell inoculation. As can be seen from FIG. 21, the mean number of liver tumors in the liver in the control group was between 1 and 3. In the group of animals treated with GRP1 antiserum, the average number of liver tumors in the liver was less than 1 in all three cell inoculation groups, which was significant in all three experiments. inoculum, n = 18, p = 0.003, 2 inocula, n = 12, p = 0.0001 and 3 inocula, n = 20, p = 0.0068, Mann-Whitey analysis).

Efekt antiséra GRPl na váhu nádorů u uchycených nádorůEffect of GRP1 antiserum on tumor weight in established tumors

Obr. 22 ukazuje na levém panelu průměrnou váhu nádoru u kontrolních zvířat léčených normálním králičím sérem pro všechna tři buněčná inokula. Obrázek také ukazuje průměrnouGiant. 22 shows in the left panel the average tumor weight in control animals treated with normal rabbit serum for all three cell inocula. The figure also shows the average

Β Β Β Β Β · ♦ « BB · · » Β · BBBB · · ♦ · • Β « ♦ Β Β Β Β ·BB Β Β BB BB BB BB BBBB B BBBB • • • ♦ ♦ Β

Β ΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒΒ ΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒ

ΒΒΒ Β Β Β ΒΒΒΒΒΒΒΒ Β Β Β ΒΒΒΒ

ΒΒΒ « Β' ΒΒ ΒΒΒ Β · ΒΒ váhu nádoru nahé myši po léčbě GRP1 antisérem, která se snížila o 60% u všech 3 buněčných inokulací. Toto snížení bylo signifikantní ve všech třech experimentech (1 inokulum, p = 0,0016, 2 inokula, p = 0,0084 a 3 inokula, p = 0,0001, MannWhiteyova analýza).The tumor weight of nude mice after treatment with GRP1 antiserum decreased by 60% in all 3 cell inoculations. This reduction was significant in all three experiments (1 inoculum, p = 0.0016, 2 inoculum, p = 0.0084 and 3 inoculum, p = 0.0001, MannWhitey analysis).

Imunoreaktivita GRPl u xenotransplantátu C170HM2 určená annlýzou Western blottingImmunoreactivity of GRP1 in C170HM2 xenograft as determined by Western blot analysis

Z C170HM2 xenotransplantátu z 2/3 experimentů byly připraveny extranuleární membránové proteiny. Ty byly analyzovány za pomoci analýzy Western blotting při použití antiséra GRPl. Na Obr. 23 je uvedena fotografie Western blotu ukazující u xenotransplantátu léčených normálním králičím sérem dva imunoreaktivní proužky o velikosti 74 a 50 kDa, přičemž první proužek vykazoval nej silnější imunoreaktivitu. U xenotransplantátu léčených antisérem GRPl byly identifikovány dva imunoreaktivní proužky spolu s intermediálním proužkem, který nebyl pozorován u kontrolních xenotransplantátu nebo u buněk kultivovaných za podmínek in vitro. Proužek o velikosti 50 kDa vykazoval nejsilnější imunoreaktivitu, což ukazuje, že u xenotransplantátu léčených antisérem GRPl může být přítomna větší část receptorů pro CCK-B/gastrin v internalizované formě.Extranular membrane proteins were prepared from C170HM2 xenograft from 2/3 experiments. These were analyzed by Western blotting analysis using GRP1 antisera. In FIG. 23 is a photograph of a Western blot showing xenotransplant treated with normal rabbit serum with two immunoreactive bands of 74 and 50 kDa, with the first band showing the strongest immunoreactivity. Two immunoreactive bands were identified in GRT1-treated xenografts along with an intermediate band that was not observed in control xenografts or in cells cultured under in vitro conditions. The 50 kDa band showed the strongest immunoreactivity, indicating that a greater proportion of CCK-B / gastrin receptors may be present in the internalized form in xenografts treated with GRP1 antiserum.

Histologická analýza xenotransplantátů C 170HM2Histological analysis of C 170HM2 xenografts

Obr. 24 ukazuje mikroskopický pohled na xenotransplantát C170HM2 ínvadující do jater nahé myši. Tento nádor je obecně tvořen nekrotickým centrem s okraji s životaschopnými buňkami, které utlačují hepatocyty po invazi do jaterní tkáně. V okrajích se životaschopnými nádorovými buňkami C170HM2 byl měřen stupeň apoptózy Tunelovou metodou s vizualizací pozitivních buněk pomocí hybridizace in šitu. Na Obr. 25 je ukázáno, že apoptotické buňky byly přítomny v životaschopných nádorových buňkách xenotransplantátů léčených GRPl antisérem, ale nikoli v nádorech léčených normálním králičím sérem.Giant. 24 shows a microscopic view of a C170HM2 xenograft invading the liver of a nude mouse. This tumor is generally formed by a necrotic center with viable cell margins that suppress hepatocytes upon invasion of liver tissue. In the periphery of viable C170HM2 tumor cells, the degree of apoptosis was measured by the Tunnel method with visualization of positive cells by in situ hybridization. In FIG. 25, it is shown that apoptotic cells were present in viable xenograft tumor cells treated with GRP1 antiserum, but not in tumors treated with normal rabbit serum.

Výsledky ukazují, že antisérum proti amino-terminálnímu epitopu receptoru pro CCK-B/gastrin se selektivně vychytává v nádorech C170HM2 invadujících do jater. Neutralizace GRP1 epitopu vede signifikantnímu efektu na „uchycení,, nádoru i nádorovou zátěž již uchyceného nádoru. Tento nádor-inhibující účinek může být způsoben a) obecným cytostatickým efektem, který je vyvolán blokádou receptoru pro CCK-B/gastrin a/nebo b) nepřímým účinkem zacílení protilátky do jádra buňky, což může vést k její apoptóze.The results show that antisera against the amino-terminal epitope of the CCK-B / gastrin receptor selectively take up in liver invasive C170HM2 tumors. Neutralization of the GRP1 epitope leads to a significant effect on tumor attachment and tumor burden of an already established tumor. This tumor-inhibiting effect may be due to a) a general cytostatic effect induced by blockade of the CCK-B receptor / gastrin and / or b) an indirect effect of targeting the antibody to the nucleus of the cell, which may lead to its apoptosis.

ReferenceReference

1. Bock, M.G., DiPardio, R.M., Evans, B.E., Rittle, K.E., Whitter, A., Veber, D., Anderson, E. a Freidinger, A. Benzodiazepine, gastrin, and brain cholecystokinin receptor ligands: L-365,260. J. Med. Chem., 32: 13-17, 1989.1. Bock, MG, DiPardio, RM, Evans, BE, Rittle, KE, Whitter, A., Veber, D., Anderson, E. and Freidinger, A. Benzodiazepine, gastrin, and brain cholecystokinin receptor ligands: L-365,260 . J. Med. Chem., 32: 13-17 (1989).

2. Curtis, B.M., Widmer, M.B., de Roos, P., Qwarnstrom, E.E. II —1 and its receptors are translocated to the nucleus. J. Immunol. 1990:144:1295-1303.2. Curtis, B. M., Widmer, M. B., de Roos, P., Qwarnstrom, E.E. II —1 and its receptors are translocated to the nucleus. J. Immunol. 1990: 144: 1295-1303.

3. Dickinson C.J. Relationship of gastrin Processing to colon cancer (editorial). Gastroenterology 1995:109:1384-1388.3. Dickinson C.J. Relationship of gastrin Processing to colon cancer (editorial). Gastroenterology 1995: 109: 1384-1388.

4. Edkins, J.S. On the Chemical mechanism of gastric secretion. Proč. Soc. Lond. 1905:76:376.4. Edkins, J.S. On the Chemical Mechanism of Gastric Secretion. Why. Soc. Lond. 1905: 76: 376.

5. Fourmy, D., Zahidi, A., Pradayrol, I., Vay ssette, J., Ribet, A. Relationship of CCK/gastrin-receptor binding to amylase release in dog pancreatic acini. Regul. Pept. 1984:10:57-68 .5. Fourmy, D., Zahidi, A., Pradayrol, I., Vay ssette, J., Ribet, A. Relationship of CCK / gastrin-receptor binding to amylase release in dog pancreatic acini. Regul. Pept. 1984: 10: 57-68.

6. Grider, J.R., Malchlouf, G.M. Distinct receptors for cholecystokinin and gastrin on muscle cells of stomach and gallbladder. Am. J. Physiol. 1990:259:G184-G190.6. Grider, J.R., Malchlouf, G.M. Distinct receptors for cholecystokinin and gastrin on muscle cells of stomach and gallbladder. Am. J. Physiol. 1990: 259: G184-G190.

Harrison's Principles of Internal Medicine, Isselbacher et al. Eds. 13th Ed. str. 1690-1691, 1994.Harrison's Principles of Internal Medicine, Isselbacher et al. Eds. 13 th Ed. pp. 1690-1691, 1994.

Holt, S.J., Alexander, P., Inman, C., Davies, D. Epidermal growth factor induced tyrosine phosphorylating of nuclear proteins associated with translocation of epidermal growth factor receptor into the nucleus. Biochem. Phar. 1994: 43: 117-126.Holt, S.J., Alexander, P., Inman, C., Davies, D. Epidermal growth factor induced tyrosine phosphorylating of nuclear proteins associated with translocation of epidermal growth factor receptor into the nucleus. Biochem. Phar. 1994: 43: 117-126.

9. Hughes, J., Boden, P., Costall, B., Domeney, A., Kelly, E., Horwell, D.C., Hunter, J.C., Pinnock, R.D., a Woodruff,9. Hughes, J., Boden, P., Costall, B., Domeney, A., Kelly, E., Horwell, D.C., Hunter, J.C., Pinnock, R.D., and Woodruff,

G.N. Development of a class of selective cholecystokinin type B receptor antagonists having potent anxiolytic activity. Proč. Nati. Acad. Sci., 87:6728-6732, 1990.G.N. Development of a class of selective cholecystokinin type B receptor antagonists having potent anxiolytic activity. Why. Nati. Acad. Sci., 87: 6728-6732 (1990).

10. Johnson L. New aspects of the trophic actin of gastrointestinal hormones. Gastroenterology 1997:72:788792 .10. Johnson L. New aspects of the trophic actin of gastrointestinal hormones. Gastroenterology 1997: 72: 788792.

11. Kopin, A.S., Lee, Y.M., Mc Bride, E.W., Miller, L.J., Lu, M., Lín, H.Y., Kolakowski, L.F., Beinborn, M. Expression .11. Kopin, A. S., Lee, Y.M., Mc Bride, E. W., Miller, L. J., Lu, M., Lin, H.Y., Kolakowski, L.F., Beinborn, M. Expression.

13.13.

..

15.15 Dec

16.16.

..

..

19.19 Dec

20.20 May

cloning and characterization of the canine parietal cell gastrin-receptor. Proč. Nati. Acad. Sci. USA 1992:89:36053609.cloning and characterization of the canine parietal cell gastrin-receptor. Why. Nati. Acad. Sci. USA 1992: 89: 36053609.

Laundron P.M. From receptor internalization to nuclear translocation: new targets for long-term pharmacology. Biochem. Pharm. 1994:47:3-13.Laundron P.M. From receptor internalization to nuclear translocation: new targets for long-term pharmacology. Biochem. Pharm. 1994: 47: 3–13.

Le Meuth, V., Philouz-Rome, V., LeHuerou-Luron, L., Formal, M., Vaysse, N., Gespach, C., Guilloteau, P., Fourmy, D. Differential expression of A- and B- subtypes of cholecystokinin/gastrin-receptors in the developing calf pancreas. Endocrinology 1993:133:1182-1191.Le Meuth, V, Philouz-Rome, V, LeHuerou-Luron, L., Formal, M., Vaysse, N., Gespach, C., Guilloteau, P., Fourmy, D. B-subtypes of cholecystokinin / gastrin-receptors in the developing calf pancreas. Endocrinology 1993: 133: 1182-1191.

Matsumoto, M., Park, J., Yamada, T. Gastrin-receptor characterization: affinity cross-linkung of the gastrinreceptor on canine gastric parietal cells. Am. J. Physiol. 1987: 252: G143-147.Matsumoto, M., Park, J., Yamada, T. Gastrin-receptor characterization: affinity cross-linking of the gastrin receptor on canine gastric parietal cells. Am. J. Physiol. 1987: 252: G143-147.

Nakata, H., Matsui,Nakata, H., Matsui,

Ito,Ito,

M.M.

Taniguchi, T.,Taniguchi, T.

Naribayashi, Y., Arima, N., Nakamura, A., Kinoshita, Y., Chibara, K., Hosoda, S., Chiba, T. Cloning and characterization of gastrin-receptor from ECL carcionoid tumor of Mastomys natalensis. Biochem. Biophys. Res. Commun. 1992:187:1151-1157.Naribayashi, Y., Arima, N., Nakamura, A., Kinoshita, Y., Chibara, K., Hosoda, S., Chiba, T. Cloning and characterization of gastrin-receptor from ECL carcionoid tumor of Mastomys natalensis. Biochem. Biophys. Res. Commun. 1992: 187: 1151-1157.

Narayan, S., Chicone, L., Singh, P. Characterization of gastrin binding to colonic mucosal membranes of guinea pigs. Mol. Cell. Biochem. 1992:112:163-171.Narayan, S., Chicone, L., Singh, P. Characterization of gastrin binding to colonic mucosal membranes of guinea pigs. Mol. Cell. Biochem. 1992: 112: 163-171.

Palnaes, Hansen C., Stadii, F., Rehfeld, J.F. Metabolism and influence of glycine-extended gastrin on gastric acid secretion in man. Digestion 1996:5722-29.Palnaes, Hansen C., Stadii, F., Rehfeld, J.F. Metabolism and influence of glycine-extended gastrin on gastric acid secretion in man. Digestion 1996: 5722-29.

Podlecki, D.A., Smith, R.M., Kao,Podlecki, D.A., Smith, R.M., Kao,

M.M.

Huecksteadt, T., Brandenburg, D., Lasher, R.S., Jarett, L., Olefsky, J.M. Nuclear translocation of the insulin receptor. J. Biol. Chem. 1987:262:3362-3368.Huecksteadt, T., Brandenburg, D., Lasher, R.S., Jarett, L., Olefsky, J.M. Nuclear translocation of the insulin receptor. J. Biol. Chem. 1987: 262: 3362-3368.

Rehfeld, J.F., Bardram, L., Hilsted, L. Gastrin in human bronchogenic carcinomas: constant expression but variable Processing of progastrin. Cancěr Res. 1989:49:2840-2843. Romani R., Howes, L.G., a Morris, D.L. Potent new family of gastrin-receptor antagonists (GRAs) produces in vitro and • φ · · in vivo inhibition of human colorectal cancer cell lineš. Procs. AACR,35:397 (Abstrakt),1994.Rehfeld, J. F., Bardram, L., Hilsted, L. Gastrin in human bronchogenic carcinomas: constant expression but variable Processing of progastrin. Cancěr Res. 1989: 49: 2840-2843. Romani R., Howes, L.G., and Morris, D.L. Potent new family of gastrin-receptor antagonists (GRAs) produce in vitro and in vivo inhibition of human colorectal cancer cell line. Procs. AACR, 35: 397 (Abstract), 1994.

21. Scemma, J.L., Fourmy, A., Zahidi, L., Praydayrol, L., Susini, C., Ribet, A. Characterization of gastrin-receptors on a rat pancreatic acinar cell line (AR4-2J) . A possible model for studying gastrin mediated cell growth and proliferation. Gut 1987:28:233-236.21. Scemma, J. L., Fourmy, A., Zahidi, L., Praydayrol, L., Susini, C., Ribet, A. Characterization of gastrin receptors on rat pancreatic acinar cell line (AR4-2J). A possible model for studying gastrin mediated cell growth and proliferation. Gut 1987: 28: 233-236.

22. Seva, C., Dickinson, C.J., Yamada, T. Growth-promoting effects of glycine-extended progastrin. Science 1994:265:410-412.22. Seva, C., Dickinson, C.J., Yamada, T. Growth-promoting effects of glycine-extended progastrin. Science 1994: 265: 410-412.

23. Singh,P., Owlia, A, Espeijo, R., Dai, B. Novel gastrinreceptors mediate mitogenic effects of gastrin and Processing intermediates of gastrin on Swiss 3T3 fibroblasts. Absence of detectable cholecystokinin (CCK)-A and CCK-B receptors. J. Biol. Chem. 1995:270:8429-8438.23. Singh, P., Owlia, A., Espeijo, R., Dai, B. Novel gastrinreceptors mediate the mitogenic effects of gastrin and processing intermediates of gastrin on Swiss 3T3 fibroblasts. Absence of detectable cholecystokinin (CCK) -A and CCK-B receptors. J. Biol. Chem. 1995: 270: 8429-8438.

24. Singh, P., Townsend, Jr. C.M., Thompson, J.C., Narayan, S., Guo, Y.S., Hormones in colon cancer: past and prospective studies. Cancer J. 1990:3:28-33.24. Singh, P., Townsend, Jr. C.M., Thompson, J.C., Narayan, S., Guo, Y.S., Hormones in Colon Cancer: Past and Prospective Studies. Cancer J. 1990: 3: 28-33.

25. Soli, A.H., Amiran, L.P., Thomas, T., Reedy, TJ., Elashoff, J.D. Gastrin-receptors on isolated canine parietal cells. J. Clin. Invest. 1984: 73:1434-1447.25. Salts, A.H., Amiran, L.P., Thomas, T., Reedy, TJ., Elashoff, J.D. Gastrin receptors on isolated canine parietal cells. J. Clin. Invest. 1984: 73: 1434-1447.

26. Taniguchi, T., Matsui, T., Ito, M., MarayamaT., Tsukamota, T., Katakami, Y., Chiba, T., Chihara, K. CholecystokininB/gastrin receptor signalling pathwayinvolve tyrosin fosforylating of pl25FAK and p42MAP. Oncogene 1994:9:861867 .Taniguchi, T., Matsui, T., Ito, M., Marayama, T., Tsukamota, T., Katakami, Y., Chiba, T., Chihara, K. Cholecystokinin B / gastrin receptor signaling pathwayinvolve tyrosine phosphorylating of p25FAK and p42MAP. Oncogene 1994: 9: 861867.

27. Todisco, A., Yamada, T.27. Todisco, A., Yamada, T.

Seva, C., Dickinson, C.J., glycine-extended progastrinSeva, C., Dickinson, C.J., glycine-extended progastrin

Takeuchi, Y . ,Takeuchi, Y. ,

Gastrin andGastrin and

Processing intermediates induce different programs of early gene activation. J. Biol. Chem. 1995:279:28337-28341.Processing intermediates induce different programs of early gene activation. J. Biol. Chem. 1995: 279: 28337-28341.

28. Ulrich, A., Schlessinger, J. Signál transduction by receptors with tyrosine kinase activity. Cell 1990:61:203212 .28. Ulrich, A., Schlessinger, J. Signal transduction by receptors with tyrosine kinase activity. Cell 1990: 61: 203212.

29. Wank, S.A. Cholecystokinin receptors (editorial) . Am. J. Physiol. 1995:269:G628-G646.29. Wank, S.A. Cholecystokinin receptors (editorial). Am. J. Physiol. 1995: 269: G628-G646.

#* » 9 9 9# 9 »9 9 9

9 9 9 99

9 9 9 9 99

9 9 9 99

9 99 99 .9 99 99.

31.31.

32.32.

Wank, S.A., Pisegna, J.R., de Weerth, A. Brain and gastrointestinal cholecystokinin receptor family: structure and functional expression. Proč. Nat. Acad. Sci. USA 1992:89:8691-8695.Wank, S.A., Pisegna, J.R., de Weerth, A. Brain and gastrointestinal cholecystokinin receptor family: structure and functional expression. Why. Nat. Acad. Sci. USA 1992: 89: 8691-8695.

Watson, S.A., Durrant, L.G., Crosbie, J.D., Morris, D.L. The in vitro growth response of primary human colorectal and gastric cancer cells to gastrin. Int. J. Cancer 1989:43:692-696.Watson, S.A., Durrant, L.G., Crosbie, J.D., Morris, D.L. The in vitro growth response of primary human colorectal and gastric cancer cells to gastrin. Int. J. Cancer 1989: 43: 692-696.

Watson, S.A., Durrant, L.G., Elston, P., Morris, D.L. Inhibitory effects of the gastrin-receptor antagonist (L365,260) on gastrointestinal tumor cells. Cancer,Watson, S.A., Durrant, L.G., Elston, P., Morris, D.L. Inhibitors of the effects of the gastrin-receptor antagonist (L365,260) on gastrointestinal tumor cells. Cancer,

Watson, S.A., Steele, R. Gastrin-receptors on gastrointestinal tumor cells, In: Gastrin-receptors in GI Tumors. R.G. Landes Co., Austin TX:CRC 1993, str. 2033.Watson, S.A., Steele, R. Gastrin receptors on gastrointestinal tumor cells, In: Gastrin receptors in GI Tumors. R.G. Landes Co., Austin TX: CRC 1993, p. 2033.

• · • · • © • ·• • • •

Sekvenční protokolSequence protocol

1) Obecné informace:1) General information:

(i) žadatel: Michaeli, Dov(i) Applicant: Michaeli, Dov

Caplin, Martyn E.Caplin, Martyn E.

Watson, Susan A.Watson, Susan A.

Grimes, Stephen (v) Název vynálezu: Imunogenní preparáty k receptoru pro CCK-B/gastrin a metody léčby nádorůGrimes, Stephen (v) Title of the Invention: Immunogenic CCK-B / Gastrin Receptor Preparations and Tumor Treatment Methods

(vi) (vi) Počet Number sekvencí: 3 sequences: 3 (vii) (vii) Adresa ke korespondenci: Mailing Address: (A) (AND) adresát: Dimitros T. Drivas, White Addressee: Dimitros T. Drivas, White & Čase & Time (B) (B) Ulice: 1155 Avenue of the Americas Street: 1155 Avenue of the Americas (C) (C) Město: New York City: New York (D) (D) Stát: NY State: NY (E) (E) Země: USA Country: USA (F) (F) PSČ: 10036-2787 Postcode: 10036-2787 (xiii) (xiii) Konfigurace počítače: To configure your computer: (A) (AND) Typ média: Floppy disk Media Type: Floppy Disk (B) (B) Počítač: kompatibilní s osobními Computer: compatible with personal computers počítači counting IBM IBM (C) (C) Operační systém: PC-DOS/MS-DOS Operating system / software: PC-DOS / MS-DOS (D) (D) Software: Patentln Release #1,0 Software: PatentIn Release # 1.0 , verze , version #1,30 J # 1,30 (x) (x) Údaje Data o předkládaném vynálezu about the present invention (D) (D) Číslo žádosti: Application number: (E) (E) Datum vyplnění: Date of completion: (F) (F) Klasifikace Classification (viii) (viii) Informace o patentové kanceláři Information about the patent office (A) (AND) Jméno: Drivas, Dimitros T. Name: Drivas, Dimitros T. (B) (B) Registrační číslo: 32218 Registration number: 32218 (C) (C) Registrační číslo/číslo spisu: Registration / file number: 1102865- 1102865- 0032 0032

(ix) Spojení:(ix) Connection:

(A) (B)(A) (B)

Telefon: (212) 819-8200 Telefax: (212) 3548113 ··»· • 9 9 ·· ·· « · 9 9999 9999 « 9 999 «999Phone: (212) 819-8200 Fax: (212) 3548113 · 9 9 9 9999 9999 9 999 «999

9999 «99 99 99999 «98 99 9

4f) 999999 99994f) 999999 9999

999 »9 99 999 99 9«999 »9 99 99 99 99«

8) Informace týkající se sekvence s identifikačním číslem 1:(8) Information concerning sequence number 1:

(i) Charakteristiky sekvence:(i) Sequence characteristics:

(A) Délka: 17 aminokyselin (B) Typ: z aminokyselin (C) Typ vlákna: irelevantní (D) Topologie: lineární (ii) Typ molekuly: peptid (iii) Hypotetická molekula: Ne (iv) Anti-sense struktura: Ne (v) Typ fragmentu: N-terminální (xi) Popis sekvence: identifikační číslo sekvence 1:(A) Length: 17 amino acids (B) Type: from amino acids (C) Fiber type: irrelevant (D) Topology: linear (ii) Molecule type: peptide (iii) Hypothetical molecule: No (iv) Anti-sense structure: No (v) Fragment type: N-terminal (xi) Sequence description: sequence number 1:

Lys Leu Asn Arg Ser, Val Gin Gly Thr Gly Pro Gly Pro Gly Ala Ser LeuLys Leu Asn Arg Ser, Val Gin Gly Thr Gly Pro Gly Pro Gly Ala Ser Leu

8) Informace týkající se sekvence s identifikačním číslem 2: (i) Charakteristiky sekvence:(8) Sequence information with identification number 2: (i) Sequence characteristics:

(E) (F) (G) (H) (E) (F) (G) (H) Délka: 15 aminokyselin Typ: z aminokyselin Typ vlákna: irelevantní Topologie: lineární Length: 15 amino acids Type: from amino acids Fiber type: not relevant Topology: linear (ii) (ii) Typ Type molekuly: peptid molecule: peptide (iii (iii ) Hypotetická molekula: Ne ) Hypothetical molecule: No. (iv) (iv) Typ Type fragmentu: vnitřní fragment: internal (xi) (xi) Popis Description sekvence: identifikační číslo sekvence 2 sequence: sequence identification number 2 Gly Gly Pro Gly Pro Gly Ala His Arg Ala Leu Ser Gly Ala Pro Ile Ala His Arg. Ala Leu Ser Gly Ala Pro Ile

11)Informace týkající se sekvence s identifikačním číslem 3: (i) Charakteristiky sekvence:11) Sequence information with identification number 3: (i) Sequence characteristics:

(A) Délka: 7 aminokyselin (B) Typ: z aminokyselin (C) Typ vlákna: irelevantní (D) Topologie: lineární (ii) Typ molekuly: peptid (xi) Popis sekvence: identifikační číslo sekvence 3: Ser Ser Pro Pro Pro Pro Cys(A) Length: 7 amino acids (B) Type: amino acid (C) Fiber type: irrelevant (D) Topology: linear (ii) Molecule type: peptide (xi) Sequence description: sequence number 3: Ser Ser Pro Pro Pro Pro Cys

Claims (2)

Imunogen tvořený peptidem z molekuly receptoru pro CCKB/gastrin, který je konjugován s imunogenním nosičem. Imunogen, který je předmětem patentového nároku 1, kde peptid má aminokyselinovou sekvenci KLNRSVQGTGPGPGASL (Identifikační číslo sekvence 1 v Sekvenčním protokolu), nebo GPGAHRALSGAPISF (Identifikační číslo sekvence 2 v Sekvenčním protokolu).An immunogen consisting of a peptide from a CCKB / gastrin receptor molecule that is conjugated to an immunogenic carrier. The immunogen of claim 1, wherein the peptide has the amino acid sequence KLNRSVQGTGPGPGASL (SEQ ID NO: 1 in the Sequence Protocol), or GPGAHRALSGAPISF (SEQ ID NO: 2 in the Sequence Protocol). Imunogen, který je předmětem patentového nároku 1 nebo 2, dále tvořený sekvencí spacer peptidu.The immunogen of claim 1 or 2, further comprising a spacer peptide sequence. Imunogen, který je předmětem patentového nároku 3, kde sekvence spacer peptidu je SSPPPPC (Identifikační číslo sekvence 3 v Sekvenčním protokolu).The immunogen of claim 3, wherein the spacer peptide sequence is SSPPPPC (Sequence Protocol Identification Number 3). Imunogen, který je předmětem patentového nároku 1, kde imunogenní nosič je vybrán ze skupiny tvořené difterickým toxoidem, tetanickým toxoidem a bovinním sérovým albuminem. Metoda léčby maligního onemocnění způsobeného růstem gastrin-dependentních maligních buněk. Metoda je tvořena podáním účinného množství imunogenu proti receptoru pro CCK-B/gastrin zvířeti potřebujícímu takovou terapii.The immunogen of claim 1, wherein the immunogenic carrier is selected from the group consisting of diphtheria toxoid, tetanus toxoid, and bovine serum albumin. Method of treatment of malignant disease caused by growth of gastrin-dependent malignant cells. The method comprises administering to an animal in need of such treatment an effective amount of an immunogen against the CCK-B / gastrin receptor. Metoda definovaná v patentovém nároku 6, kde je imunogen tvořen peptidem z molekuly receptoru pro CCK-B/gastrin. Metoda definovaná v patentovém nároku 7, kde peptid má aminokyselinovou sekvenci KLNRSVQGTGPGPGASL (Identifikační číslo sekvence 1 v Sekvenčním protokolu), nebo GPGAHRALSGAPISF (Identifikační číslo sekvence 2 v Sekvenčním protokolu).The method defined in claim 6, wherein the immunogen is a peptide from a CCK-B / gastrin receptor molecule. The method as defined in claim 7, wherein the peptide has the amino acid sequence KLNRSVQGTGPGPGASL (Sequence ID 1) or GPGAHRALSGAPISF (Sequence ID 2). Metoda definovaná v patentovém nároku 8, kde je imunogen dále tvořen sekvencí spacer peptidu.The method defined in claim 8, wherein the immunogen is further comprised of a spacer peptide sequence. Metoda definovaná v patentovém nároku 9, kde sekvence spacer peptidu je SSPPPPC (Identifikační číslo sekvence 3 v Sekvenčním protokolu).The method defined in claim 9, wherein the spacer peptide sequence is SSPPPPC (Sequence Protocol Identification Number 3). Metoda definovaná v patentovém nároku 10, kde je dále začleněn imunogenní nosič vybraný ze skupiny tvořené ·» · ♦ · ·· • *· · · · · • · · · · * • ·····* • · · · · · ·· ·«· · · ··The method as defined in claim 10, further comprising an immunogenic carrier selected from the group consisting of an immunogenic carrier selected from the group consisting of: ·· · «· · · · 4ífe.4ífe. Μ·Μ · ΉL5.5L5. Η.Η. 16ŤS?.16ŤS ?. η.η. >§.> §. 4f4f Ν.Ν. fl,fl, X).X). άο·άο · 2xL.2xL. 2%.2%. difterickým toxoidem, tetanickým toxoidem a bovinním sérovým albuminem.diphtheria toxoid, tetanus toxoid, and bovine serum albumin. Metoda léčby gastrin-dependentních nádorů. Metoda je tvořena podáním účinného množství protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin, které rozpoznávají a vážou se na receptory pro CCK-B/gastrin na nádorových buňkách, zvířeti potřebujícímu takovou terapii.Method of treatment of gastrin-dependent tumors. The method consists of administering to an animal in need of such treatment an effective amount of antibodies against the CCK-B / gastrin receptor that recognize and bind to CCK-B / gastrin receptors on tumor cells. Metoda definovaná v patentovém nároku 12, kde jsou protilátky vybrány ze skupiny složené z chimérických, monoklonálních a humanizovaných protilátek.The method defined in claim 12, wherein the antibodies are selected from the group consisting of chimeric, monoclonal and humanized antibodies. Metoda definovaná v patentovém nároku 12, kde protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin rozpoznávají a vážou se aminokyselinovou sekvenci KLNRSVQGTGPGPGASL (Identifikační číslo sekvence: 1 v Sekvenčním protokolu), nebo GPGAHRALSGAPISF (Identifikační číslo sekvence 2 v Sekvenčním protokolu).The method defined in claim 12, wherein the antibodies against the CCK-B / gastrin receptor recognize and bind the amino acid sequence KLNRSVQGTGPGPGASL (Sequence ID: 1 in the Sequence Protocol), or GPGAHRALSGAPISF (Sequence ID 2 in the Sequence Protocol). Metoda definovaná v patentovém nároku 12 nebo 14, kde jsou protilátky dále konjugovány s cytotoxickou molekulou.The method defined in claim 12 or 14, wherein the antibodies are further conjugated to a cytotoxic molecule. Metoda definovaná v patentovém nároku 15, kde cytotoxickou molekulou je toxin nebo radioaktivní molekula.The method defined in claim 15, wherein the cytotoxic molecule is a toxin or a radioactive molecule. Metoda definovaná v patentovém nároku 16, kde toxinem je cholera toxin.The method defined in claim 16, wherein the toxin is a cholera toxin. Metoda definovaná v patentovém nároku 16, kde radioaktivní molekula je značená pomocí 125I nebo 131I.The method defined in claim 16, wherein the radioactive molecule is labeled with 125 I or 131 I. Metoda detekce gastrin-responzivních nádorů obsahujících receptory pro CCK-B/gastrin. Metoda je tvořena expozicí protilátky proti receptoru pro gastrin buňkám izolovaným z bioptického vzorku nádoru a detekcí receptoru pro CCKB/gastrin ve vzorku.Method for detecting gastrin-responsive tumors containing CCK-B / gastrin receptors. The method consists of exposing the anti-gastrin receptor antibody to cells isolated from a tumor biopsy sample and detecting the CCKB / gastrin receptor in the sample. Metoda definovaná v patentovém nároku 19, kde protilátka proti receptoru pro gastrin je specifická pro aminoterminální peptid receptoru pro CCK-B/gastrin.The method defined in claim 19, wherein the anti-gastrin receptor antibody is specific for the amino-terminal CCK-B / gastrin receptor peptide. Metoda definovaná v patentovém nároku 20, kde peptid pochází z amino-terminálního konce receptoru pro CCKB/gastrin a je tvořen aminokyselinovými rezidui 5-21.The method defined in claim 20, wherein the peptide originates from the amino-terminal end of the CCKB / gastrin receptor and consists of amino acid residues 5-21. • · · 4 4 · · · ·• · 4 4 · · · · 4 4 · · 4 4·· • 4· · · 44 · · ·4 4 · · 4 4 ·· · 4 · · · 44 · · · Imunogenní preparát tvořený imunogenem proti receptoru pro receptor pro CCK-B/gastrin.An immunogenic preparation consisting of an immunogen against the CCK-B receptor / gastrin. 2SL Preparát, 2SL Preparation, který je which is předmětem subject patentového patent nároku claim 22, 22, kde where imunogen immunogen je tvořen is formed peptidem z peptide from molekuly receptoru receptor molecules pro for CCK- CCK- . B/gastrin 2-S. Preparát, . B / gastrin 2-S. Preparation, který je which is předmětem subject patentového patent nároku claim 22, 22, kde where imunogen immunogen je tvořen is formed protilátkami proti receptoru anti-receptor antibodies pro for CCK- CCK-
B/gastrin.B / gastrin. . Metoda diagnózy gastrin-dependentního nádoru tvořená podáním radioizotopem značených protilátek proti receptoru pro CCK-B/gastrin pacientovi s kolorektálním nádorem a zobrazením nádoru scintigrafickou metodou.. A method of diagnosing gastrin-dependent tumor by administering radiolabelled antibodies against the CCK-B / gastrin receptor to a patient with colorectal cancer and scintigraphic imaging the tumor.
2<7. Metoda, která je předmětem patentového nároku 25, kde protilátky proti receptoru pro CCK-B/gastrin jsou značeny radioizotopy 111Indium nebo 90Ytrium.2 <7. The method of claim 25, wherein the antibodies against the CCK-B / gastrin receptor are labeled with 111 Indium or 90 Ytrium radioisotopes.
CZ19993998A 1998-05-12 1998-05-12 Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors CZ399899A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993998A CZ399899A3 (en) 1998-05-12 1998-05-12 Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993998A CZ399899A3 (en) 1998-05-12 1998-05-12 Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ399899A3 true CZ399899A3 (en) 2000-04-12

Family

ID=5467541

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993998A CZ399899A3 (en) 1998-05-12 1998-05-12 Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ399899A3 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2287872C (en) Immunogenic compositions to the cck-b/gastrin receptor and methods for the treatment of tumors
JP6182127B2 (en) Gene products differentially expressed in tumors and uses thereof
US6689744B2 (en) Notch receptor agonists and uses
JP4386209B2 (en) Pseudopeptides in cancer treatment
CA2507637C (en) Immunogenic compositions to the cck-b/gastrin receptor and methods for the treatment of tumors
US20060121046A1 (en) Compositions and methods for WT1 specific immunotherapy
CA2441228A1 (en) Combination treatment of pancreatic cancer
JP2001513111A (en) Simultaneous in vivo immunoconjugates that bind to multiple epitopes of vascular permeability factors on tumor-associated blood vessels
WO2006068822A1 (en) Notch receptor agonists and uses
CZ399899A3 (en) Immunogenic preparations to receptor for CCK-B/gastrin and methods of treating tumors
JP2004524269A (en) Notch receptor agonists and uses
Caplin et al. Demonstration of new sites of expression of the CCK-B/gastrin receptor in pancreatic acinar AR42J cells using immunoelectron microscopy
WO2001009368A1 (en) Follistatin antagonists
Grimes et al. Immunogenic compositions to the CCK-B/gastrin receptor and methods for the treatment of tumors
WO2023203609A1 (en) Antibody specifically binding to angiotensin ii type 1 receptor
MXPA99010424A (en) Immunogenic compositions to the cck-b/gastrin-receptor and methods for the treatment of tumors
CA2132867A1 (en) Method of using antibodies against human luteinizing hormone-related determinants
Lipkin et al. Antibody to synthetic somatostatin-28 (1-12): immunoreactivity with somatostatin in brain is dependent on orientation of immunizing peptide.
CA2035200A1 (en) Antibodies specifically recognizing somatotropin binding protein
WO1993013417A1 (en) Receptor/oncogene growth factor system in breast cancer
CZ2000993A3 (en) Mammaglobin, secreted protein specific for mastocarcinoma

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic