CZ382998A3 - Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv - Google Patents

Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv Download PDF

Info

Publication number
CZ382998A3
CZ382998A3 CZ19983829A CZ382998A CZ382998A3 CZ 382998 A3 CZ382998 A3 CZ 382998A3 CZ 19983829 A CZ19983829 A CZ 19983829A CZ 382998 A CZ382998 A CZ 382998A CZ 382998 A3 CZ382998 A3 CZ 382998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fax
routing
authorization
data
subscriber
Prior art date
Application number
CZ19983829A
Other languages
English (en)
Inventor
Edward Karl Furtak
John Stuart Epstein
Earl Howard Epstein
Original Assignee
Faxforward Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Faxforward Inc. filed Critical Faxforward Inc.
Priority to CZ19983829A priority Critical patent/CZ382998A3/cs
Publication of CZ382998A3 publication Critical patent/CZ382998A3/cs

Links

Landscapes

  • Facsimiles In General (AREA)

Abstract

Předkládanývynález se týká způsobu a systémpro přenos meziměstských fixových zpráv aposkytuje uživateli nižší náklady na přenos fixové zprávy. Systén/KVpřenosu datjetvořen: imožinou přípojnýchmíst /14/, virtuální soukromou sítí /18/, směrovací/autorizační databází /22/ a účtovací a finanční databází /24/, kde rmožina odesílacích fixů /2&'je připojenak systému /KV přenosu dat v kterémkoli zmnožiny přípojných míst /14/ pomxí telekomunikační linky/30/ a rmožina fixů/34/ vmístě určeníje připojena na kterékoli z nwžiny přípojných nist/14/ pomocí běžné telefonní linky /38/. Uživatel přenáší fixovou zprávu se signalizačnímprostředkemve výhodnémprovedení ve formě klíčové stránky /200/, pomocí odesílacího fixu /28/ do přípojná»nísta/14/. Toto přípojné nísto/14/interpretujedata v signalizačnímprostředku apředává tato data do srněrovací/autorizační databáze /22/, kteráje autorizuje a směruje fixovouzprávu a předává účtovací data do účtovací a finanční databáze /24/, a kde po příjnu smčrování a autorizace směruje přípojnémísto /14/ fixovou zprávu virtuální soukromou sítí /18/ do fixu/34/v místě určení.

Description

Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká systému pro směrování přenosů faxových zpráv, zejména pak se vztahuje k systému pro přenos faxových dat a způsobu, který optimalizuje směrování přenosu bud vzhledem k úspoře nákladů při meziměstských přenosech nebo vzhledem k naléhavosti doručení, bez požadavků na jakýkoli speciální hardware, připojený k faxu odesilatele.
Dosavadní stav techniky
Systémy pro přenos faxových zpráv jsou známé. V minulosti byly tyto systémy, které byly primárně směrovány na trh meziměstských přenosů, zřizovány s nadějí, že přitáhnou zákazníky nabídkou úsporné alternativy k přímé meziměstské volbě. Po přihlášení se k přenosové službě je vysílací strana typicky vybavena „černou skříňkou,,, která se instaluje na faxovou linku mezi fax a telefonní linku.
Elektronický přenos dokumentů pomocí faxového systému využívající jak veřejné, tak soukromé telefonní sítě, se stal běžnou záležitostí. Faxování je nyní podstatnou částí mnoha obchodních aktivit. Faxové zprávy jsou obecně posílány zdánlivě přímým telefonním spojem z faxu odesilatele do přijímacího faxu. Tento přijímací fax může být bud osobní nebo jím může být centrální terminál, kde jsou zprávy tříděny a distribuovány na správné místo určení.
Jedním z hlavních zájmů v současném přenosu faxových zpráv je bezpečnost. Mnohé faxové dokumenty mají citlivý obsah a je žádoucí, aby odesilatel a/nebo příjemce měli jistou kontrolu nad tím, jak snadno se může třetí, nežádoucí účastník „dostat do„ faxového dokumentu. V současné době nejběžnější způsob, jak zajistit jistou míru bezpečnosti, je přenos dokumentu mezi faxy vyhrazenou linkou, to je takovou, která není součástí veřejné telefonní sítě. Vyhrazené linky jsou drahé a samozřejmě nedovolují žádnou flexibilitu ve směrování dokumentů. Jiný přístup k zabezpečení komunikace je použití služeb „poštovní schránky,, kde namísto toho, aby byla přijatá faxová zpráva okamžitě vytištěna v přijímacím faxu, a tím dána veřejně k dispozici, jsou přijaté faxové zprávy ukládány v elektronické poštovní schránce a mohou být vybrány pouze příjemcem, který má bezpečnostní kód pro přístup k této poštovní schránce (obyčejné osobní identifikační číslo, tzv.PIN). Toto řešení pomáhá při prevenci „narušení, na místě určení, ale nezabrání nezúčastněné straně v 7áměrném nanniení na telefonní linku během * * přenosu této faxové zprávy.
Jednou z dalších nevýhod současných faxových systémů je to, že faxové zprávy jsou obecně posílány nejpřímějšími telekomunikačními linkami, které jsou v čase vystlání k dispozici. Toto přímé spojení není vždy to nejlevnější dostupné spojení, zejména pokud není přenášená faxová zpráva naléhavá. Varianta „přenos s Časovým zpožděním, je k dispozici v mnoha faxových systémech. Tato varianta dovoluje odesilateli zvolit pro odesiání faxového dokumentu vhodný čas, kdy jsou telefonní sazby nejnižší. Tato vlastnost je užitečná zejména tehdy, majíli se uskutečňovat meziměstská nebo mezinárodní volání a hospodárnost je na prvním místě. Naneštěstí, dokonce i při použití přenosu s časovým zpožděním, je vysílací fax obecně připojován přes nejpřímější dostupné linky, které nemusí nutně být nejekonomičtější.
V oboru jsou známy systémy přenosu faxových zpráv, které se pokoušejí překonat některé z problémů přímého spoje.
Patent USA č. 4,994,926 (Gordon et al.) popisuje faxový telekomunikační systém, slučitelný s existujícími faxovými terminály, který zajišťuje počítačové uložení a odeslání faxu (SAFF), jako integrální část systému komutované telefonní sítě. Všechny faxové přenosy vstupující do sítě jsou směrovány do jednotky SAFF, která je • · « · · · · · · · ftft· «·· ftft ftft ftftft «· · • ftft · ··· ftft ftft ft · ftft·· ft·· ftftftft
Φ φφ • φφφ • * · φ · · φ φ φ φ Φ·· M« φφφφ φφφφ φ · φ· ·· φφ φφ φφ φφ typicky umístěna v geografické oblasti faxu, odesílajícího zprávu. Přenosy jsou dočasně ukládány v jednotce SAFF ve velkokapacitní paměti. Účastník systému posílá odchozí faxovou zprávu do jednotky SAFF, ke které je přidělen. Tato jednotka SAFF zaznamená faxovou zprávu společně s daty o faxu odesílajícím zprávu a o faxu v místě určení. Jednotka SAFF potom doručí faxovou zprávu do určeného přijímacího faxu, buď přímo nebo pomocí jiné jednotky SAFF. Pokud je první pokus neúspěšný, jednotka SAFF se periodicky pokouší odeslat faxovou zprávu znovu.
V systému podle Gordona et al. má každý uživatel přidělenu poštovní schránku ve své místní jednotce SAFF. Odchozí faxy jsou ukládány v této poštovní schránce a uživatel může za použití PIN periodicky přistupovat k této poštovní schránce a přijímat čekající faxy nebo přesměrovat uložené faxy na jiné místo určení.
Gordon et al. dále popisuje, že systém může být vybaven systémem pro převod faxu na hlasovou zprávu, který převádí příchozí faxové zprávy na zprávy hlasové pošty, které jsou uloženy v hlasových poštovních schránkách místa určení. Gordon et al. dále popisuje proces zřizování spojení mezi jednotkami SAFF, kde řídící jednotka pro směr do systému aplikuje na každý příchozí faxový dokument algoritmus, který zkouší číslování místa určení a dostupné meziměstské telefonní linky a vybírá nejefektivnější kombinaci těchto linek pro směrování faxu.
Patent USA č.4,941,170 (Herbst) popisuje systém přenosu faxových zpráv pro přenos dokumentů telefonními linkami s použitím systému elektronické pošty. Systém elektronické pošty může být místní nebo distribuovaný. Přenos je iniciován tím, že odesílající fax vysílá do faxové řídící jednotky titulní stránku se snímací značkou, která má na sobě natištěn identifikátor snímací značky. Faxová řídící jednotka zkoumá přítomnost identifikátoru snímací značky a je-li přítomen, čte faxová řídící jednotka identifikační informaci a zakódovanou adresu © 00 • o • 00· • 000 O O o · o o
0« 00 o· ·· oo ·· určení. Faxová řídící jednotka potom přenáší identifikační informaci, adresu určení a následně přijatá data faxového dokumentu do systému elektronické pošty v číslicové podobě za účelem dalšího přenosu přes stejnou nebo jinou faxovou řídící jednotku do jednoho nebo více přijímacích faxů.
Patent USA č.5,287,199 (Zoccolillo) popisuje systém pro zpracování a směrování faxových zpráv, ve kterém procesor, připojený ke komunikačnímu spojovacímu systému, zachycuje každou faxovou zprávu, určenou přijímacímu účastníkovi. Procesor analyzuje alespoň část každé zachycené zprávy, za účelem vybrání směrovacích informací a čísla účastníka. Procesor potom doručuje zprávy do alespoň jednoho z množiny faxových terminálů v dalších místech určení, na základě směrovacích informací, získaných ze zprávy a z předem připravených směrovacích informací, uložených v tomto procesoru a poskytnutých přijímacím účastníkem.
Patent USA č.5,291,546 (Giler et al.) popisuje systém pro dodávání faxových zpráv, ve kterém jsou zprávy posílané telefonním systémem podrobeny předem specifikovaným krokům v přijímací faxové stanici. Odesilatel iniciuje volání do stanice přijímající faxy vytočením telefonního čísla, které je dostatečné pro směrování telefonního volání do stanice přijímající faxy, a které je rovněž dostatečné pro určení předem specifikovaných kroků, kterým má být faxová zpráva na přijímacím konci podrobena. Telefonní číslo prochází telefonním systémem ve formě adresového signálu jako část procesu inicializace volání. Stanice přijímající faxy má v sobě uložené informace, které společně s každým možným příchozím telefonním adresovým signálem určují předem specifikovaný krok, který má být proveden ve vztahu k danému volání. Stanice přijímající faxy používá uložené informace pro určení toho, které kroky se mají pro příchozí zprávu provést. Po přijetí je příchozí zpráva zpracována ve shodě s předem specifikovanými kroky.
·* *· ·· ♦ · · · ft · ·· ftft • ftft ft ftft·· • · ·« • «· · • ft * · • · * · ftft ·· • ftft · ft· ftft • · ·« ft·
Podstata vynálezu
Cílem předkládaného vynálezu je vytvoření nového systému a způsobu přenosu faxových zpráv, který odstraňuje nebo zmírňuje alespoň jednu z nevýhod dosud používaných systémů přenosu faxových zpráv.
Podle jednoho aspektu předkládaného vynálezu je vytvořen systém faxové sítě, který zajišťuje účastníkovi snížené náklady na přenos faxových zpráv a který je tvořen: množinou přípojných míst, virtuální soukromou sítí, prostředkem pro zpracování směrování a autorizace a prostředkem pro zpracování tarifů a financování, kde množina vysílacích faxů a přijímacích faxů je připojitelná do kteréhokoli přípojného místa a kde uživatel vysílá faxovou zprávu se signalizačním prostředkem pomocí vysílacího faxu do přípojného místa. Toto přípojné místo interpretuje data v signalizačním prostředku a předává tato data do prostředku zpracování směrování a autorizace. Směrovací autorizační databáze autorizuje a směruje faxovou zprávu a předává tarifní data do prostředku pro zpracování tarifů a financování. Po příjmu směrování a autorizace směruje přípojné místo faxovou zprávu virtuální soukromou sítí do faxu v místě určení.
Podle dalšího aspektu předkládaného vynálezu je vytvořen způsob pro přenos meziměstských faxů, při snížených nákladech pro účastníka, sítí pro přenos faxových zpráv, tvořený kroky: účastník vyšle faxovou zprávu se signalizačním prostředkem do alespoň jednoho z množiny přípojných míst; toto alespoň jedno přípojné místo zpracuje signalizační prostředek a přenese zpracovaný signalizační prostředek do prostředku pro zpracování směrování a autorizace; směrování a autorizace faxové zprávy se vrátí do tohoto alespoň jednoho přípojného místa; toto alespoň jedno přípojné místo směruje faxovou zprávu virtuální soukromou sítí do místa určení.
• 9 • 999
9 · 9 9
9 99 9 · 9 · 9 9
999* 9«»· · *
99 99 99 99 99
Prostředek pro účtovací a finanční zpracování s výhodou zaznamenává data relevantní pro přenos faxové zprávy za účelem tarifování zákazníka.
Přípojné místo rovněž s výhodou obsahuje šifrovací prostředek pro zašifrování faxové zprávy před jejím směrováním a dešifrovací prostředek pro dešifrování faxové zprávy před jejím příchodem na místo určení.
Přípojné místo také s výhodou obsahuje kompresní prostředek pro kompresi faxové zprávy za účelem přenosu virtuální soukromou sítí do místa určení.
Virtuální soukromá síť rovněž s výhodou obsahuje alespoň jedno komunikační připojení na službu zpětného volání.
Virtuální soukromá síř tovněž s výhodou obsahuje alespoň jedno komunikační připojení typu T1 a/nebo T3 k veřejné komutované telefonní síti.
Virtuální soukromá síť s výhodou dále obsahuje alespoň jedno komunikační připojení pro přenos faxových zpráv přes internetové připojení.
Virtuální soukromá síť může dále s výhodou obsahovat alespoň jedno připojení k veřejné komutované telefonní síti za účelem přenosu faxových zpráv.
Virtuální soukromá síť rovněž s výhodou obsahuje alespoň jedno připojení na digitální síť integrovaných služeb (ISDN) za účelem přenosu faxových zpráv.
·· ·· *· ·· ·· »*
Ί ·♦···»· · · » · / ·*···· ·>· · · · • · · · · · ·« ·· ··· ··· • · · · * · · · * * ·· ·· ·· ·· ·· ··
Prostředek pro zpracování směrování a autorizace s výhodou optimalizuje přenosové cesty na základě směrování s minimálními náklady.
Prostředek pro zpracování směrování a autorizace s výhodou také optimalizuje směrování přenosů faxových zpráv za účelem doručení v příhodný čas.
Prostředek pro účtovací a finanční zpracování rovněž s výhodou ukládá objekt se směrovací strategií, který definuje soubor pravidel, podle kterých prostředek zpracování směrování a autorizace optimalizuje směrování.
Přenos faxové zprávy do místa určení je s výhodou účastníkovi sítí potvrzován.
Systém přenosu faxových zpráv rovněž s výhodou poskytuje účastníkovi množinu zákaznických voleb pro tarifování a hlášení za účelem ověření faxových zpráv, které byly systémem poslány v předem určeném časovém itervalu.
Systém přenosu faxových zpráv rovněž s výhodou obsahuje obsluhu od stanice k osobě, kde účastník posílá faxové zprávy do systému a jejich příjemce může přijímat tyto faxové zprávy z předem zvoleného zdroje, jiného než je fax v místě jejich určení.
Systém přenosu faxových zpráv rovněž s výhodou obsahuje revizní prostředek, jehož pomocí je účastník schopen verifikovat faxové zprávy poslané do systému odesílacím faxem, vzhledem ke zprávám, přeneseným systémem.
Signalizační prostředek s výhodou identifikuje systému účastníka a data místa určení.
• · • φφ φ φ φ φφφ
Φ · 9 9 Φφφφ φ *
Φ· ·Φ Φ· ΦΦ ΦΦ φφ
Signalizační prostředek je s výhodou ve formátu, který je čitelný jak pro účastníka, tak pro systém.
Rovněž s výhodou je využívána klíčová stránka, která systému identifikuje účastníka a data místa určení.
Data na klíčové stránce jsou s výhodou ve formátu, který je čitelný jak pro účastníka, tak pro systém.
Data na klíčové stránce mohou mít s výhodou formát množiny rámečku, umístěných v předem určených pozicích a odpovídajících alfanumerickým datům, kde účastník vkládá data čitelná jak účastníkem tak systémem tím, že vyšrafuje příslušné rámečky.
Klíčová stránka rovněž s výhodou obsahuje autorizační kód, který musí účastník vložit a který využívá prostředek pro zpracování směrování a autorizace pro autorizační účely.
Klíčová stránka dále s výhodou obsahuje předem určený časový interval, po jehož uplynutí ztratí klíčová stránka platnost a je pro účastníka nepoužitelná.
Síť přenosu faxových zpráv rovněž s výhodou obsahuje prostředek pro přenosy faxových zpráv s výběrovým vysíláním, kde je uživatel schopen poslat jednu faxovou zprávu množině faxů ve známých místech určení.
Systém přenosu faxových zpráv rovněž s výhodou obsahuje vysílací prostředek, kdy je uživateli povoleno vyslat faxovou zprávu z odesílacího faxu přes systém do mmnožiny faxů v neznámých místech určení.
Výhoda systému přenosu faxových zpráv podle předkládaného vynálezu je, že uživatel vytočí pouze jedno předem určené číslo ·· ·· • · · ·· ·* ·· ·· ···· · · · · • ·· · · ··« a · « · * · · ··· aa aaa aaa ···· · a a * a a ·· ·· aa aa aa aa pokaždé, když chce poslat meziměstskou faxovou zprávu. Toto předem určené číslo připojí odesílací fax do předem určeného přípojného místa, určeného při přihlášení se účastníka ke službě.
Další výhodou předkládaného vynálezu je, že účastník může odesílací fax předem naprogramovat číslem přípojného místa pomocí tlačítka rychlého vytáčení, což umožňuje připojení k systému stiskem jediného tlačítka.
Další výhodou předkládaného vynálezu dále je, že účastníkovi je umožněno přenášení meziměstských faxových zpráv do faxu v místě určení svým odesílacím faxem za cenu, která je nižší nebo rovná ekvivalentní ceně poslání faxu při přímé volbě.
Další výhodou předkládaného vynálezu je, že systém přenosu faxových zpráv je navržen a optimalizován pro zpracování dat, vztahujících se k přenosům faxových zpráv, na rozdíl od množiny typů dat a protokolů, takže pracuje efektivním a levným způsobem.
Popis obrázků na výkresech
Dále je jako příklad popsáno výhodné uspořádání předkládaného vynálezu pomocí odkazů na příslušné obrázky, kde:
obr.1 ukazuje strukturu uspořádání systému přenosu faxových zpráv ve shodě s uspořádání předkládaného vynálezu.
Obr.2 ukazuje strukturu uspořádání přípojného místa (POP) podle uspořádání dle obr.1.
Obr.3a zobrazuje signalizační prostředek ve formě klíčové stránky ve shodě s uspořádáním uvedeným na obr.1.
• · • ·· * · · • · ··· • · · · · · · 4 4 9
99 ·· · · ·»
Obr.3b zobrazuje alternativní signalizační prostředek ve formě klíčové stránky, s alternativním vstupním prostředkem.
Obr.4 znázorňuje systém z obr.1 tak, jak je definován pomocí oblastí funkční odpovědnosti pro prostředek zpracování směrování a autorizace a prostředek pro účtovací a finanční zpracování.
Na obr.5a je znázorněna část způsobu pro přenos faxové zprávy systémem 10 ve shodě s uspořádáním podle obr.1.
Obr.5b ukazuje pokračování způsobu z obr.5a pro přenos faxové zprávy systémem 10 ve shodě s uspořádáním podle obr.1 a obr.5c ukazuje pokračování způsobu podle obr.5b pro přenos faxové zprávy systémem 10 ve shodě podle obr.1.
Na obr.6a až 6b jsou v grafické podobě znázorněny vzájemné vazby vlastností systému podle vynálezu.
Příkladv provedení vynálezu
Systém přenosu faxových zpráv podle, předkládaného vynálezu je obecně označen jako 10 na obr.1. Systém 10 je zřizován za účelem poskytnutí služby přenosu meziměstských faxových zpráv množině účastníků. Systém 10 nabízí levnou alternativu běžné metody posílání meziměstských faxových zpráv, kdy je zřizováno přímé spojení mezi vysílacím a přijímacím faxem. Jak je na obr.1 vidět, systém 10 obecně sestává z množiny přípojných míst 14. (POP), virtuální soukromé sítě 18. (VPN), směrovací/autorizační databáze 22 (RADB) a účtovací a finanční databáze 24 (BFDB). Množina vstupních prostředků jako je množina odesílacích faxů 28 (SFM) je připojena k systému 10 v kterémkoli z množiny přípojných míst 14 pomocí komunikační linky 30. Podobně je množina výstupních prostředků, jako je fax 34 v místě určení (DFM), připojena na kterékoli z množiny přípojných míst 14 pomocí běžné ·· *· Μ ·· ·· ·· • · · · · · · · · » · * · ·· · * ··· · « · · • · · · 9 9 ·· ♦ · ··· 449
4 9 4 4 4 9 9 9 9
99 49 44 49 49 telefonní linky 38, pracující v běžné veřejné komutované telefonní síti 32 (PSTN).
Odesílací faxy 28 a faxy 34 v místě určení mohou být libovolné běžné faxy nebo faxmodemy, spojené s běžným osobním počítačem, který pracuje se softwarem pro faxování. Odborníkům v daném oboru je zřejmé, že libovolný fax může sloužit zároveň jako odesílací fax 28 a fax 34 v místě určení. Pro účely tohoto popisu budou ale rozlišovány, aby se jasně vymezily funkce odesílání a příjmu. Jak je vidět z obr.1, odesílací fax 28 reprezentuje množinu faxů, které mohou být připojeny do systému 10. Odesílací faxy 28 a faxy 34 v místě určení dále rovněž reprezentují množinu účastníků, kteří si přejí vysílat meziměstské faxové zprávy a jedinců, přijímajících faxové zprávy přes systém 10. Vynálezci se ve skutečnosti domnívají, že systém 10 je vhodný pro rozvinutí v celosvětovém měřítku, kde fakticky nabídne levnou alternativu pro meziměstské přenosy faxových zpráv kdekoli ve světě. Uvažuje-li se s tímto předpokladem, je realistické předpokládat, že v kterýkoli daný čas by mohlo být k systému 10 připojeno několik set tisíc odesílacích faxů 28 a faxů 34 v místě určení. Připojení odesílacích faxů 28 a faxů 34 v místě určení komunikačními linkami 30, 38 není nezbytně trvalé, ale jedná se typicky o dočasné připojení. Obecně řečeno, komunikace se systémem 10 se zřizuje pouze tehdy, když si účastník přeje přenášet faxovou zprávu odesílacím, faxem 28, nebo když se požaduje, aby systém 10 přenesl faxovou zprávu do jednoho nebo více faxů 34 v místě určení.
Množina přípojných míst 14 reprezentuje přípojná místa, kde se odesílací faxy 28 připojí do systému 10 a přes které se systém 10 spojuje s faxem 34 v místě určení za účelem konečného doručení faxové zprávy na místo určení. Jak už bylo dříve řečeno, přípojné místo 14 je místo přítomnosti systému 10, které umožňuje připojení účastníků ke službě meziměstských faxových zpráv. Když si například účastník přeje poslat meziměstskou faxovou zprávu systémem 10.
φ· «φ φ φ φ φ φ φ φ φ ·· φφ • · · φ • · ·· φ · φ φ • · φ φ φ« ·· φφ ·· • · * • · ··· • φ φ φ φφ φφ φ φ • φ φφ naprogramuje odesílací fax 28 tak, aby volil předem určené číslo přípojného místa 14, přiděleného tomuto účastníkovi. Systém 10 potom směruje faxovou zprávu virtuální soukromou sítí 18 nejlevnějším nebo časově nejvhodnějším způsobem na faxové číslo místa určení, specifikované účastníkem. Výhoda využívání systému 10 je ta, že účastník může ušetřit na meziměstských přenosech ve srovnání s přímým přenosem faxové zprávy meziměstským faxovým voláním neboť užití systému 10 přináší účastníkovi procenta úspory nákladů. Další vlastnosti a výhody systému 10 budou podrobněji popsány dále.
Výhoda volby systému 10 pokaždé, když si účastník přeje poslat meziměstskou faxovou zprávu je v tom, že účastník volí pokaždé stejné číslo a/nebo jednoduše stiskne předprogramované tlačítko rychlé volby, a tím iniciuje přenos. V důsledku toho je vyloučen požadavek na volbu indikátorů dálkového volání, kódů zemí a směrových čísel navíc k faxovému číslu místa určení, čímž se eliminuje možnost vzniku chyb při volbě.
Pro účely tohoto popisu může být množina přípojných míst 14 popsána a charakterizována ve vztahu ke třem funkcím, které jsou schopné plnit v závislosti na vztahu k danému přenosu faxové zprávy. V dalším výkladu je použita následující terminologie. Přípojné místo přesměrování (FPOP) označuje přípojné místo 14. které přijímá faxovou zprávu z odesílacího faxu 28. za účelem daJšího posílání systémem 10. Mezilehlé přípojné místo označuje přípojné místo 14, které je umístěno v cestě přenosu faxové zprávy a působí jako opakovač a přípojné místo v místě určení označuje přípojné místo 14, které je v koncovém bodu přenosové cesty, před přenosem faxové zprávy do faxu 34 v místě určení. Tato terminologie bude při dalším popisu záměnné používána při zmínkách o přípojném místě 14. v závislosti na kontextu.
Ve většině případů bude připojení odesílacího faxu 28 k přípojnému místu 14 zřizováno komunikačními linkami 30, které · ·* ·· ·· ·· ·· • · · · ··· ···· i3 :: ,**.ί*·» · *··!
» ·» · .··· · · ·· ·· »* ·· *· »» využívají běžné telefonní linky, pracující ve veřejné komutované telefonní síti. Při použití tohoto typu komunikace bude přenos faxové zprávy do přípojného místa 14 přesměrování probíhat jako přenos analogového signálu běžným způsobem.
Předem určené číslo přípojného místa 14 přesměrování je účastníkovi přiděleno při jeho přihlášení se k této službě. Rozhodnutí o tom, ke kterému z množiny přípojných míst 14 přesměrování se bude uživatel připojovat, je provedeno systémem 10 a je obvykle založeno na geografické blízkosti k účastníkovi, ale není tím limitováno. V mnoha situacích, zejména při počátečním zřizování systému 10 v celosvětovém měřítku, může nejbližší přípojné místo 14 přesměrování vyžadovat meziměstské volání, jehož náklady hradí účastník. Pro zmírnění tohoto problému a pro to, aby byl současný systém atraktivnější jako levná varianta meziměstských přenosů faxových zpráv, může být účastníkovi přiděleno číslo služby zpětného volání.
Například v některých situacích, kdy je odesílací fax 28. geograficky vzdálen od přípojného místa 14 přesměrování, nemusí být cenově výhodný přenos komunikačními linkami 30 s použitím běžného přístupu. Služba zpětného volání připojí přímo cenově nejvýhodnější přípojné místo 14 přesměrování v systému 10 vzhledem ke geografickému umístění účastníka. Tento účastník zavolá službu zpětného volání, počká na jedno zazvonění a potom zavěsí. Služba zpětného volání potom zavolá zpátky účastníka, s využitím cenově nejvýhodnějšího směrování volání. Jakmile- účastník odpoví na volání, přenáší se faxová zpráva do přípojného místa 14 přesměrování. Například v Japonsku jsou meziměstské tarify pro telefonickou komunikaci uvnitř země dražší než meziměstské volání z New Yorku do města v Japonsku. Pro účastníka v Ósace tudíž může být nevýhodné, pokud chce posílat meziměstskou faxovou zprávu do Evropy, posílat nejprve faxovou zprávu do nejbližšího přípojného místa 14 přesměrování, umístěného například v Tokiu. V současnosti jsou φφ «φ ·· ·φ ·φ φφ • ·φ · φφφ φ*·φ φ φ *φ « φ ··· · φ φ >
> φφ φφφ ·φ φφ φφφ φφ· φφφ* φφφφ φ φ φφ φφ φφ φφ φφ φφ nejlevnější meziměstské tarify na světě v USA. Nejlevnější řešení pro službu zpětného volání proto může být směrování volání pres přípojné místo 14 umístěné v New Yorku.
Dále se předpokládá, že jako prostředky pro zřízení komunikačního spojení se systémem 10 jsou užitečné i jiné typy vstupních prostředků (odesílacích faxů 28). Například v situaci, kdy účastník nemá vlastní fax, se uvažuje, že účastník může faxovou zprávu fyzicky přinést, poslat nebo doručit na vysílací místo, jako například maloobchodní Stánek nebo podobně. Tento Stánek by byl uspořádán pro elektronický transport faxových zpráv do systému 10. Tento elektronický transport by mohl zahrnovat snímací prostředek, pomocí něhož se faxová zpráva elektronicky sejme do výpočetního prostředku a pak se převede do číslicového formátu textu převodní technikou, jako je například optické rozpoznávání znaků (OCR). Tyto snímací techniky a techniky rozpoznávání znaků jsou dobře známé odborníkům v daném oboru a nebudou dále popisovány. V jiném uspořádání by stánek mohl prostě obsahovat odesílací fax 28. přičemž tento odesílací fax 28 je vzhledem k uživateli vzdálený a uživatel musí faxovou zprávu do stánku fyzicky zaslat za účelem přístupu k systému 10. Toto uspořádání by mohlo být užitečné v méně komercializovaných zemích nebo v zemích, kde odesílací faxy a/nebo faxy v místě určení nejsou běžné. Na toto stánkové uspořádání by mohly být vydávány koncese, přičemž koncesionár by byl účastníkem a služba meziměstských faxových zpráv by byla prodávána veřejnosti, aniž by uživatel (společnost) musel být osbně účastníkem v systému 10.
V alternativním uspořádání by bylo' možné poskytovat službu příjmu faxových zpráv pomocí přijímacího faxu 34. umístěného ve stánku. V tomto případě by uživatel poskytl faxové číslo stánkového přijímacího faxu 34 účastníkovi, který by si přál poslat uživateli meziměstskou faxovou zprávu. Uživatel by si potom mohl později faxovou zprávu za poplatek vyzvednout.
• · • ·· • · · • » ··· • · t · · · · · · ♦ · ·· ·· ·· ·· ··
Další prostředky transportu faxové zprávy do systému 10 by mohly zahrnovat nahrazení odesílacího faxu 28 elektronickým prostředkem přesměrování, jako je například e-mailové nebo internetové uspořádání. V této situaci uživatel předává’faxovou zprávu do systému elektronicky nebo pomocí e-mailu. Jedna výhoda tohoto typu uspořádání je ta, že dokumenty jsou v číslicovém formátu před přenosem do předem určeného přípojného místa 14 přesměrování. Výhoda tkví v tom, že zatímco přenosy faxových zpráv v běžné veřejné komutované telefonní síti jsou analogové a veřejně přístupné a tudíž nezabezDečené. číslicový nřonns múžfi hvt nrn účfilv 7ahfi7npřpní i * l V I * I zašifrován. Systém 10 muže účastníkovi poskytnout šifrovací software jako přídavek k e-mailovému software účastníka a kódovací klíč. Jakmile je číslicový přenos přijat v přípojném místě 14 přesměrování, je přenesená faxová zpráva dešifrována dešifrovacím klíčem, odpovídajícím šifrovacímu klíči poskytnutému zákazníkovi. Každý účastník má specifický šifrovací klíč analogický osobnímu identifikačnímu číslu (PIN), užívanému u bankovních karet.
V dalších situacích může být výhodné instalovat přípojné místo 14 přesměrování místně skupině účastníků, což může být případ velkých institucí jako jsou banky, právnické firmy nebo velké společnosti, kde jsou z jednoho místa přenášeny každý pracovní den tisíce stránek faxových zpráv. V tomto případě mohou být komunikační linky 30 pro připojení k přípojnému místu 14 přesměrování realizovány systémem pobočkové ústředny (PBX) nebo prostě interními telefonními linkami. Přípojné místo 14 přesměrování může být dále připojeno pomocí faxového serveru, kde jsou faxové zprávy posílány z osobních počítačů pracujících v lokální síti (LAN). Umístění přípojného místa 14 přesměrování v obchodní instituci jako místně připojené součásti k systému pobočkové ústředny nebo k systému faxového serveru lokální sítě poskytuje další výhodu ve zvýšené bezpečnosti faxových zpráv. Je to způsobeno tím, že faxové zprávy jsou přijímány systémem 10 aniž by byly sdělovány přes běžnou veřejnou komutovanou telefonní síť, která • · ·» • · · • teta
4»·»·44 « · ·· ·* 4» «· 44 ·· je veřejně přístupná a kde nejsou bezpečné linky. Systém 10 nicméně poskytuje účastníkovi zabezpečení zašifrováním při přenosu z přípojného místa 14 přesměrování do přípojného místa 14 v místě určení. Způsob šifrování přenosů faxových zpráv bude podrobně popsán později. Je-li přípojné místo 14 přesměrování umístěno v obchodní instituci, funguje toto přípojné místo dále jako místní přípojné místo v místě určení pro příchozí faxové zprávy před tím, než jsou vnitřně směrovány přes faxový server, přijímací faxy 34 jednotlivých oddělení nebo centrální přijímací fax 34. Jelikož je konečný přenos mezi přípojným místem 14 v místě určení a přijímacím favem 34 pro danou obchodní institucí interní, je opět zvýšena bezpečnost přenosu faxové zprávy.
KONFIGURACE PŘÍPOJNÉHO MÍSTA
Obr. 2 zobrazuje hardwarové součásti patřící k jednomu přípojnému místu 14 (přípojnému místu přesměrování, mezilehlému přípojnému místu, přípojnému místu v místě určení), které tvoří součást systému 10. Jak je na obrázku znázorněno, přípojné místo 14 obecně obsahuje pár prostředků zpracování 104, 104'. pár terminálů 108. 108'. pár komunikačních prostředků 112. 112' a pár modemových bloků 116. 116'. Jak je z obrázku zřejmé, je přípojné místo 14 navrženo jako plně redundantní systém, ve kterém odpovídající redundantní součást přebírá funkci součásti, která selže. Hardwarové součásti, které tvoří přípojné místo 14 jsou s výhodou horké rezervy, což znamená, že redundantní součást přebírá funkci za provozu, aniž by bylo třeba znovu inicializovat ceié přípojné místo. Tak jako v případě většiny zpracovatelských systémů, je nejslabším článkem napájecí zdroj. Obvykle je to způsobeno tím, že je k dispozici pouze jeden nezávislý napájecí zdroj. Odborníkům v daném oboru je zřejmé, že jako součást přípojného místa 14 může být začleněna běžná záložní napájecí jednotka (není zobrazena), aby se omezily výpadky činnosti způsobené přerušením napájení. I když hardwarová konfigurace popisuje plně f· »· • tttt a tt tt· • · · • · · tttt tttt • V tttt • · • ··· • · tt · •tt tttt • tt tttt tt tttt • tttt tttttt • •tt •tt tttttt •tt redundantní systém, nemusí být vždy nutné zajišťovat plnou redundanci. Přípojné místo 14 bude stále pracovat, i když budou všechny nebo některé redundantní součásti z návrhu vypuštěny.
Prostředky zpracování 104. 104' mohou být tvořeny jakýmkoli vhodným počítačem, ale autoři vynálezu zjistili, že výhodný je výpočetní prostředek využívající operační systém UNIX, jako například minipočítač Alpha™ firmy Digital Equipment Corporation (DEC) nebo počítač SPARC™ firmy Sun Microsystems Corporation. Odborníkům v daném oboru ie zřejmé, že monitory 108. 108' mohou být libovolné displeje, připojitelné k prostředkům zpracování 104, 104' a s nimi kompatibilní.
Pokud se týká komunikační části přípojného místa 14. jsou komunikační prostředky 112, 112's výhodou tvořeny jakýmkoli vhodným směrovačem, jako je například model 2501, vyráběný firmou Cisco Systems. Komunikační prostředky 112. 112' jsou používány pro přenos digitálních dat tvořících faxovou zprávu a příbuzných dat k následnému mezilehlému přípojnému místu 14 a přípojnému místu v místě určení 14 přes virtuální soukromou síť 18. Směrovače jsou typicky využívány při spolupráci se sítí s paketovým přenosem. Komunikace mezi přípojným místem 14 a směrovací/autorizační databází 22 (RADB) se uskutečňuje přes směrovače 112, 112' a vyhrazené připojení.
Komunikační prostředky 112, 112' jsou s výhodou konfigurovány tak, aby podporovaly široký výběr komunikačních módů pro komunikaci s virtuální soukromou sítí 18. Čím více bude komunikačních módů podporovaných komunikačními prostředky 112, 112', tím více bude mít ve skutečnosti směrovací/autorizační databáze 22 možností pro optimalizaci směrování faxové zprávy z hlediska nejlevnějšího směrování a/nebo směrování s nejpríhodnějším časováním. Typy dostupných komunikačních tras mohou zahrnovat například běžnou veřejnou komutovanou telefonní síť, vyhrazené linky veřejné komutované telefonní sítě, linky digitální sítě integrovaných služeb (ISDN), vyhrazené linky T1 nebo T3, satelitní komunikaci a tak dále.
Každý z modemových bloků 116. 116' obsahuje množinu modemů a jeho velikost je volena tak, aby vyhověla počtu komunikačních linek veřejné komutované telefonní sítě 30, 38 (telefonních linek), které jsou požadovány přípojným místem 14. Současné výhodné uspořádání je pro modemové bloky 116, 116' takové, že jsou tvořeny modemovými kartami, jako jsou například karty typu TR114, vyráběné firmou Brooktrout. Autoři vynálezu zjistili, že přípojné místo 14 průměrné velikosti bude vyžadovat připojení přibližně 100 komunikačních linek 30. 38. Tento počet linek tvoří dostatečný počet komunikačních cest pro odesílací faxy 28 přijímací faxy 34 tak, aby byla v podstatě vyloučena možnost systémových zpoždění nebo toho, že se účastník setká s obsazovacím tónem. Provozní požadavky nicméně závisí na populaci, úspěchu nebo popularitě služby a geografickém umístění. Stanovení počtu komunikačních linek 30. 38 proto musí být provedeno individuálně, na základě požadavků na zatížení, stanovených každým přípojným místem 14.
Dále je třeba uvážit, že i když je konfigurace podle obr. 2 vhodná pro hardwarovou strukturu přípojného místa 1_4 pro počáteční konstrukci a rozvinutí systému 10. je tato popsaná struktura kapitálově náročná. Protože je rozumné předpokládat, že rozvinutí systému 10 na celosvětovém základě může snadno požadovat více než 100 000 instalací přípojných míst 14, mohlo by být přípojné místo 14 zákaznicky navrženo jako jedna integrovaná jednotka postavená tak, aby snášela okolní prostředí s obtížnými podmínkami. Dále se uvažuje, že pro pokrytí větší zákaznické oblasti by mohla být využívána distribuovaná (koncová) struktura přípojného místa 14. Bloky modemů 116. 116' mohou být například umístěny odděleně od prostředků zpracování 104, 104' a komunikovat vyhrazeným spojením. Tato situace se může vyskytnout tam, kde je přípojné místo 14 nejbližší účastníkovi umístěno • · • ·* • · · » · ·· · · ·» »» • · · · ···· · • · ·· ·ι ·· ·· · v oblasti s jiným směrovým číslem. To vyžaduje po účastníkovi meziměstské volání pro přístup k přípojnému místu 14. V tomto případě mohou být bloky modemů 116, 116' umístěny v oblasti se směrovým číslem účastníka, čímž se vyloučí nutnost meziměstského volání pro přístup k systému 10.
SMĚROVACÍ/AUTORIZAČNÍ DATABÁZE
Směrovací/autorizační databáze 22 je prostředek zpracování, který zajišťuje veškeré směrování a autorizaci faxového provozu v systému 10. V předkládaném uspořádání existuje jedna směrovací/autorizační databáze 22. která komunikuje s každým z množiny přípojných míst 14 v systému, Předpokládá se ale, že při rozšíření systému 10 na celosvětovou faxovou síť by byla zřízena síť směrovacích/autorizačních databází 22, které by zpracovávaly zvýšené požadavky na směrování a plánování. V této situaci bude jistý počet přípojných míst 14 komunikovat přímo s jednou, předem určenou směrovací/autorizační databází 22. Dále se předpokládá, že při dané předkládané konfiguraci systému 10. zobrazené na obr. 1, může být směrovací/autorizační databáze 22 konfigurována jako plně redundantní, podobně jako bylo popsáno pro přípojné místo 14. aby se zabránilo totálnímu selhání systému v případě poruchy. Způsob plánování a rozhodování o faxových zprávách bude podrobněji popsán později.
Alternativní uspořádání směrovací/autorizační databáze 22 může být takové, že jsou do komunikačního centra odděleny požadavky na zpracování provozu a činnost směrovací/autorizační databáze 22 je vyhrazena pro směrování a plánování.
ÚČTOVACÍ A FINANČNÍ DATABÁZE
Účtovací a finanční databáze 24 je prostředek zpracování, který z velké části zpracovává aspekty obchodního řízení systému 10. Jedná se • φ • ··· φφφφ · · φ · · φφ φφ φφ φφ φφ ·· například ο objekty metody směrování faxových zpráv, informace o směrovacích tarifech, objekty způsobu obsluhy, zákaznické účtování, účastnické smlouvy a administrativní řízení přípojných míst 14. Jako příklad fungování účtovací a finanční databáze je v Příloze A uvedena množina datových entit, které mohou být obsaženy v směrovací/autorizační databázi 22 a jejich vzájemné vztahy. Odborníkům v daném oboru je zřejmé, že předkládaný vynález není žádným způsobem omezen na datové entity uvedené v Příloze A, protože entity mohou být přidávány nebo odstraňovány v závislosti na struktuře řízení a dostupnosti prostředků v systému 1Ω Příloha B je slovníček, popisující funkci každé datové entity, graficky popsané v Příloze A.
SIGNALIZAČNÍ PROSTŘEDEK
Jeden požadavek účastníka užívajícího systém 10 je, aby byla každá přenášená faxová zpráva provázena signalizačním prostředkem. Tento signalizační prostředek indikuje systému 10 množství informací, které tento systém používá. Tyto informace mohou zahrnovat data jako je faxové číslo faxu 34 v místě určení, přenosové varianty, autorizační kód, administrativní informace jako například identifikační číslo účastníka, předem definovaný seznam míst určení a/nebo předem definované faxové dokumenty. Tyto informace ale nejsou těmito daty omezeny.
U výhodného uspořádání předkládaného vynálezu je signalizační prostředek ve formě klíčové stránky 200. jak je zobrazeno na obr.3a nebo alternativně na obr.3b. Tyto obrázky jsou uvedeny v anglické verzi a dále bude v textu uveden český význam uvedených popisů. Klíčová stránka 200 je v provozu připojená k faxové zprávě jako úvodní stránka, umístěná před běžnou titulní stránkou. V záhlaví titulní strany 200 je uvedeno jméno společnosti - Company Name - a informace o oddělení - Department Information.Jak je vidět z obrázku, obsahuje • ·· • · ft ftftft • · • ft ftftftft ftftftft · * ft* ftft ftft ftft ftft ftft klíčová stránka 200 množinu datových rámečků, do kterých vkládá účastník množinu dat. Klíčová stránka 200 zvláště obsahuje datový rámeček 204 volených číslic pro fax v místě určení (Destination Fax) s povely Pause - časová prodleva a Delete Number - vymazat číslo, uvedenými vlevo dole, dále pak datový rámeček 208 autorizačního kódu, s označením Identifikační číslofID Number), datový rámeček 212 časových omezení s označením Priority, který v daném případě obsahuje odshora dolů hesla Úsporný, Nízký, Normální, Pilný, Naléhavý a konečně volitelně datový rámeček seznamu známých míst určení a Hatnvv rámpř.Ak 7námvr.h rlnkíimonti* /ηαηί 7nhra7PnM V řárknuanóm · j --------- —--.y— ------------- v--------------. — ------rámečku je uveden příklad volby telefonního čísla (515) 555-1212. Dále klíčová stránka 200 obsahuje alespoň jeden registrační prostředek 202, umístěný předem určeným způsobem poblíž horní a dolní hrany klíčové stránky 200. Tento alespoň jeden registrační prostředek 202 je s výhodou ve formě grafické ikony, která je na obr.3 zobrazena jako malý čtvereček. Registrační prostředek 202 je využíván pro upozornění systému 10, že se má přijímat faxová zpráva a pro indikaci orientace klíčové stránky 200 v odesílacím faxu 28. Orientace klíčové stránky 200 má značný význam, protože systém 10 požaduje určitý prostředek pro indikaci toho, jak mají být čtena data v přípojném místě 14 přesměrování. Jestliže například účastník vloží klíčovou stránku 200 do odesílacího faxu 28 vzhůru nohama, potřebuje přípojné místo 14 přesměrování informaci o tom, že data klíčové Stánky 200 obsažená v množině datových rámečků mají být čtena vzhůru nohama a pozpátku a potom pro interpretaci konvertována.
Klíčová stránka 200 dále obsahuje identifikační prostředek 210 účastníka, což je čárový kód, jak je vidět na obrázcích 3a a 3b. Identifikační prostředek 210 účastníka je využíván pro to, aby systému 10 identifikoval data, reprezentující platnost účastníka, používajícího klíčovou stránku 200. Klíčová stránka 200 může například obsahovat data, reprezentující limit časové platnosti na klíčové stránce 200. Jestliže systém 10 detekuje, že platnost klíčové stránky 200 vypršela, • *· • · · ft ftftft· • ftftft ftftftft · * • ft ·· ftft ·· ·· ·· nebude faxová zpráva autorizována pro přenos. Data, obsažená v identifikačním prostředku 210 účastníka jsou jako bezpečnostní opatření porovnávána s autorizačním kódem 208. za účelem určení platnosti účastníka, pokoušejícího se použít systém 10.
Jak je vidět na obrázku 3, je množina datových rámečků uspořádána tak, aby připomínaía mřížku a má takovou velikost, že povoluje vložení požadované délky dat pro každou datovou položku. Datový rámeček 204 volených číslic, který obsahuje data, reprezentující číslo faxu v místě určení, je například s výhodou tak veliký, aby pojmul maximálně číslo s 24-mi číslicemi, což umožňuje účastníkovi vložit jakékoli meziměstské číslo, obsahující kód země, směrové číslo a číslo místa určení. Jak je vidět z obr.3, datový rámeček 204 volených číslic by proto měl být formátován jako mřížka široká 24 sloupců a vysoká 14 řádků. Odborníkům v daném oboru je zřejmé, že 10 řádků je určeno pro číslice od 0 do 9 a další pro znaky # a *, znak „Časová prodleva,, a znak „zrušit,,.
Je-li autorizační kód číselný, je datový, rámeček 208 autorizačního kódu podobně vysoký 10 řádků, ale počet sloupců je proměnný v závislosti na příslušné délce vhodného autorizačního kódu.
Datovým rámečkem 212 časových omezení indikuje účastník systému 10 časovou naléhavost faxové zprávy, která má být vysílána. Předpokládá se, že může být použita jednoduchá stupnice od 1 do 5, při které bude mít datový rámeček tvar matice s jedním řádkem a pěti sloupci. V případě extrémní naléhavosti zaškrtne účastník stupeň 5 nebo označuje další čísla na stupnici směrem k jedničce, která indikuje systému 10. že faxová zpráva není naléhavá a může být doručena například během dvou dnů. Datový rámeček 212 časových omezení je významný v tom smyslu, že poplatky, které bude účastník platit za přenos své faxové zprávy systémem 10. budou obvykle odstupňovány ve shodě s požadovanou časovou naléhavostí. Specifikace časových • φ φ Φ· « φ • Φφφ • φ > · «φφφ φ * φφ φφ φφ φφ «φ φ» omezení dále dovoluje systému 10 ustoupit od přenosu faxových zpráv v reálném čase, což nevyhnutelně vede ke zmírnění kritických plánovaných úvah během špičkových provozních dob. Způsob plánování a koordinace provozu systémem 10 bude podrobněji popsán dále.
Výhoda využívání klíčové stránky 200 podle obrázku 3a tkví v tom, že účastník jednoduše vloží data požadovaná systémem 10 pomocí šrafování v rámečcích, které odpovídají - správným alfanumerickým datům. Tato metoda je analogická technologii bublinové karty vyvinuté v IBM, ale zajišťuje prostředek pro zadání dat do systému 10. který ie snadno čitelný pro účastníka a přesně čitelný systémem 10. Tento formát bublinové karty poskytuje tu výhodu, že uživatel může rychle a snadno vyplnit požadované informace na klíčové stránce bez jakékoli speciální znalosti formátů dat, jak bylo dříve požadováno některými předchozími metodami, jako je například technika čárového kódu.
Alternativní uspořádání klíčové stránky 200 je zobrazeno na obrázku 3b. V tomto případě je datový rámeček 204 volených číslic navržen tak, aby připomínal běžnou numerickou číselnici telefonu. Toto může být volitelná vlastnost pro zákazníky, kteří nejsou obeznámeni s používáním běžného zadávání dat bublinového typu. Pro zadání volících dat v konfiguraci podle obrázku 3b účastník jednoduše škrtne značkovacím nástrojem bílý obdélník v blízkosti požadované číslice. Udělá-li účastník při zadávání chybu, přeškrtne značkovacím nástrojem celý sloupec, jak je na obrázku znázorněno. Jednotlivé texty na obr.3b mají následující význam. V záhlaví je opět uvedeno jméno společnosti a jméno oddělení, V rámečku pod označením Příklad použití je uvedena instrukce: Pro vyslání čísla 555-1234 vyplňte formulář tímto způsobem.
V případě chyby vyplňte více než jednu číslici na klávesnici a přeškrtněte mazacím křížkem tuto klávesnici. Pro přidání časové prodlevy mezi číslicemi zaškrtněte rámeček označený „P mezi klávesnicemi. Napravo od sloupců je v tomto příkladě text s touto instrukcí: Vyplňte buňky sloupce nejvíce vlevo pro zrušení čísla. Každá
Β Β Β *
Β Β Β Β
ΒΒΒ Β··
Β ·
ΒΒ ΒΒ • · · ·
Β Β ΒΒ • Β · ·
Β Β Β *
ΒΒ ΒΒ « Β Β
Β Β ΒΒΒ
Β Β Β
Β Β Β Β
Β> ·· klávesnice s více než jednou začerněnou buňkou bude ignorována. Další text se objevuje u nápisu Číslo faxu v místě určení - Destination Fax Number a uvádí: Vyplňte číslo včetně ústředny a linky. Pokud je to nezbytné, vložte časovou prodlevu zaškrtnutím rámečku označeného „P“ mezi příslušnými klávesnicemi. Pokud je to nezbytné, může číslo pokračovat na druhé řádce. Konečně vedle označení Fax Info Informace o faxu je uvedena hláška: Informace o použití identifikačního a bezpečnostního systému jsou tištěny zde,. Ostatní hesla jsou identická s hesly z obr.3a.
Dále se předpokládá, že klíčová stránka může být převedena do formy digitálního dokumentu, který může být vyplňován běžným textovým procesorem nebo může být začleněn do faxového software podobně, jako jsou běžné knihovny předem připravených úvodních stránek a/nebo adresové databáze. Například populární program Delrina Winfax™ může obsahovat přídavek, ve kterém software automaticky generuje klíčovou stránku, která bude umístěna před titulní stránku faxové zprávy poté, co je zvolen příjemce faxové zprávy z integrovaného telefonního seznamu. Standardní účastnická data, tak jak byla popsána vzhledem k položkám 204 až 220. jsou přenesena na klíčovou stránku automaticky před každým přenosem buďto z dat, která byla jednou vložena do nastavovacího okna nebo z konfigurační volby podobné té, která již byla využita při nastavování identifikačního čísla stanice.
Jestliže je využíván softwarový balík, jako například faxový software, nepožaduje se generace fyzické reprezentace klíčové stránky 200. Může být použit dialogový rámeček, který dovoluje účastníkovi vkládání dat klíčové stránky, která jsou automaticky převáděna na signál DTMF (Duál Tone Multi-Frequency - tlačítková kmitočtová volba) nebo jsou přenášena před faxovou zprávou jako binární objekt T.29 v datovém paketu.
Zatímco klíčová stránka 200 je preferována jako signalizační prostředek systému 10. pokud se týče přenosu příchozích faxových zpráv, existuje několik alternativních signalizačních prostředků, které mohou být stejně úspěšně použity. V jednom případě může být například použita tlačítková tónová signalizace s využitím běžné DTMF a standardu T.30/T.130. V tomto případě se uvažuje, že účastník může fyzicky vkládat data klíčové stránky pomocí telefonní klávesnice, analogicky běžnému typu signalizace u telefonní pošty.
Jiný typ signalizačního prostředku, který může být stejně úspěšně použit, je signalizační prostředek digitální identifikace, který poskytuje druhou úroveň bezpečnosti. Digitální identifikace je například přímá vnitřní volba (Direct Inward Dialing - DID), kdy je skupině účastníků přidělen blok čísel vnitrní volby, která jsou popořadě přidělena jednotlivým členům skupiny. Každý člen skupiny účastníků má tudíž své vlastní specifické číslo, kterým volí přípojné místo 14 přesměrování. Při kombinaci s autorizačním kódem každého účastníka je tím zaručena druhá úroveň bezpečnosti proti neautorizovanému použití systému. Jestliže například získá neautorizovaná osoba klíčovou stránku 200. která byla před tím vyplněna tak, že obsahuje autorizační kód účastníka, může použít autorizační kód účastníka a klíčovou stránku 200 okopírovat. V tomto případě pravděpodobné neautorizované použití systému způsobí, že účastníku budou účtovány faxové zprávy, které neposlal. Při použití DID by ale musel neautorizovaný uživatel volat přípojné místo 14 přesměrování tak, že by volil přidělené číslo DID, protože systém 10 by jinak faxovou zprávu nepřijal.
Další typy signalizačních prostředků mohou zahrnovat: rukopisnou signalizaci, kdy účastník napíše data rukou a přípojné místo 14. přesměrování je vybaveno softwarem pro identifikaci a převod rukopisného textu na digitální data; signalizace s klíčovou stránkou 200 psanou strojem, kde účastník napíše požadovaná data na klíčovou stránku 200 psacím strojem nebo pomocí textového procesoru a ftft ·· ftft ftft ·· ·· • · · · ftftft ftftft* ft · ftft ftft··· * · · · • ftft ftftft ftft ftft ··· ♦·· • ftftft ftftft· * * •ft ftft ftft ·· ·· ·· přípojné místo 14 přesměrování potom využívá optické rozpoznávání znaků (OCR) pro převod dat z klíčové stránky 200 na digitální data a slovní signalizace, kde účastník řekne přípojnému místu 14. přesměrování požadované informace a software pro rozpoznávání hlasu je převádí do digitálního formátu.
Náročnější signalizační prostředky mohou zahrnovat digitální média, kde účastník vyplní klíčovou stránku 200 on-line z počítače typu PC po zřízení modemového spojení s přípojným místem 14. přesměrování. Alternativně může být využíván interaktivní signalizační prostředek, jako je například vyplnění internetovské webové stránky nebo formuláře elektronické pošty, který je potom přenesen do přípojného místa 14 přesměrování. Stránky faxové zprávy mohou být potom přeneseny jako příloha klíčové stránky 200 v digitálním formátu.
Jak bylo již dříve naznačeno, každé přípojné místo 14 přesměrování je zodpovědné za příjem faxových zpráv posílaných účastníkem za použití odesílacího faxu 28 a za přenos faxových zpráv do faxu 34 v místě určení. Jak je vidět na obr.2, funkce každého přípojného místa 14 přesměrování není omezena na úlohy příjmu a přenosu faxových zpráv.
Proces posílání meziměstských faxových zpráv ve shodě s popisovaným uspořádáním předkládaného vynálezu je ilustrován na obr.4 a 5. Jak je vidět na obr.5a, proces posílání meziměstských faxových zpráv je vzhledem k uživatelům obecně označen jako 300. Tento proces předpokládá, že se uživatel přihlásil k užívání služby a vstoupil do smluvního vztahu s poskytovatelem systému 10.. Předpokládá se, že při přihlašování se k užívání systému 10 má účastník k dispozici množinu variant včetně volby vhodného zákaznického účtování a přizpůsobení klíčové stránky 200, což bude záviset na povaze organizace. Podrobnosti těchto voleb budou blíže popsány dále.
»» ·« ·* ·· • · * · • · ·· • * · • · · * ·· ·· »· ·« • · · • · ··· « ♦ · 9 · · • · · · ·· ·· • · · • · · »··
9·4
44
Funkční odpovědnost směrovací/autorizační databáze 22 a účtovací a finanční databáze 24 vzhledem k toku dat systémem 10 je zobrazena na obr.4. Jak je z obrázku vidět, směrovací/autorizační databáze 22 obecně řídí směrování všech přenosů faxových zpráv mezi přípojným místem 14 přesměrování a/nebo přípojným místem 1_4 v místě určení. Směrovací funkce směrovací/autorizační databáze 22 je optimalizována z hlediska rychlosti a jak je z obrázku vidět, je « směrování mezi přípojným místem přesměrování, mezilehlým přípojným místem a přípojným místem v místě určení určováno touto směrovací funkcí Směrovací funkce směrovací/autorizační databáze 22 aáie přijímá instrukce o směrovací taktice z účtovací a finanční databáze 24. Funkce směrovací taktiky účtovací a finanční databáze 24 je řízena souborem pravidel na základě dostupných zdrojů, dostupného směrování, denní doby a cenových úvah. Optimalizace směrování směrovací/autorizační databáze 22 je .tudíž řízena směrovacími taktikami účtovací a finanční databáze 24. · Když se směrovací taktika změní, nastaví se podle toho směrovací funkce směrovací/autorizační databáze 22. Směrovací/autorizační databáze 22 dále předává databázové záznamy generované pro každý přenos faxové zprávy na základě identifikace a autorizace účastníka a podrobností volání do prvku záznamů podrobností volání účtovací a finanční databáze 24. Tyto záznamy jsou zase ve spojení s objektem taktiky účtování/služeb. Tento objekt taktiky účtování/služeb účtovací a finanční databáze 24 ie objekt taktiky, který identifikuje základní strukturu příkazů pro řízení účtovacích procedur a/nebo zákaznických účtovacích voleb, pokud jsou účastníkem požadovány, autorizačních kódů účastníka a přizpůsobených bezpečnostních vlastností účastníka. Jako služební prvek účtovací a finanční databáze 24 je rovněž zahrnut zpětnovazební mechanismus, který zajišťuje zpětnou vazbu k prvku taktiky služeb. To umožňuje, aby zpětná vazba nastavovala taktiku služeb tak, aby lépe odpovídala potřebám zákazníků a/nebo účastníků. Zatímco se uvažuje, že objekt směrovací taktiky bude řízen expertním systémem, může být ve skutečnosti objekt taktiky účtování/služeb ruční způsob, nicméně ale »· · • · · « φ φ φ· ·φ φφ ·φ • · * · φ φ φ φ φ φφ < φ «φφ φ «φ φφφ φφ φ φφφφ φφφφ φφ φφ φφ φφ φφ «· existuje jako rozhraní pro nastavení taktiky služeb systému 10 na zvýšenou výkonnost.
PROCES
Proces přenosu meziměstské faxové zprávy od uživatele na místo určení s využitím systému 10 je popsán na obr.5 a obecně označen jako 300. Prvním krokem přenosu faxové zprávy systémem 10 je pro uživatele příprava klíčové stránky 200 tím, že se vyplní požadovaná datová pole, tak jak bylo popsáno (blok 304). Účastník potom umístí klíčovou stránku 200 jako první stránku faxové zprávy a vloží dokument do odesílacího faxu 28 (blok 308). V bloku 312 potom účastník volí systém 10 přes přidělené přípojné místo 14 přesměrování. Přidělení přípojného místa 14 přesměrování konkrétnímu účastníkovi závisí na množství faktorů, Tyto faktory zahrnují geografický vztah a/nebo ohledy na náklady meziměstských telefonů, tak jak bylo dříve popsáno. Dále se uvažuje, že v některých případech, kdy si uživatel přeje použít systém 10. ale není v místě blízkém přidělenému přípojnému místu 14 přesměrování, bude moci zavolat informační linku, která mu poskytne faxové číslo nejbližšího přípojného místa 14 přesměrování.
V bloku 316 odpovídá přípojné místo 14 přesměrování na příchozí účastnické volání a přijímá faxovou zprávu do systému. Jak je odborníkovi v daném oboru zřejmé, faxová zpráva je po přijetí do přípojného místa 14 přesměrování převedena z použitého běžného analogového faxového protokolu na tok digitálních dat. Přípojné místo 14 přesměrování identifikuje klíčovou stránku 200 jako první stránku faxové zprávy tím, že identifikuje registrační prostředek 202 (blok 317). Jestliže není klíčová stránka 200 identifikována, ukončí přípojné místo 14 přesměrování přenos a/nebo pošle chybovou zprávu zpět účastnickému odesílacímu faxu 28. jestliže může být z telefonického spojení určeno faxové číslo účastníka (blok 318). Jestliže byla klíčová «« ·« • · · · • · ·♦ • · · · »· ·· «· *· • · · • · ···
99
9 9 ·
9 9 9
9 * »· ·
99 stránka 200 identifikována, pokračuje proces v bloku 320. kde přípojné místo 14 přesměrování oddělí klíčovou stránku 200 od faxové zprávy. Jak je zřejmé odborníkovi v daném oboru, je pro identifikaci oddělené klíčové stránky 200 a odpovídající faxové zprávy použit identifikační prostředek. V bloku 324 shromáždí přípojné místo 14 přesměrování data z klíčové stránky 200 do paketu klíčové stránky 200. Obsah paketu klíčové stránky a vztah k systému 10 bude podrobněji popsán dále. Jak je naznačeno v bloku 328, přípojné místo 14 přesměrování potom přesune paket do fronty za účelem přípravy přenosu do směrovací/aijtorizační databáze 22. V předem určených intervalech jsou potom pakety klíčových stránek přenášeny do smérovací/autorizační databáze 22 za účelem autorizace (blok 332).
Následně přijímá smérovací/autorizační databáze 22 paket klíčové stránky 200. Je-li autorizace přijata (blok 340), pokračuje smérovací/autorizační databáze 22 v přípravě směrování pro faxovou zprávu (blok 344). V předem určeném časovém intervalu je směrovací informace přenášena spolu s autorizací zpět do přípojného místa 14 přesměrování (blok 348). Jestliže je v bloku 340 autorizace odmítnuta, přechází proces do bloku 352, kde je zpět do přípojného místa 14. přesměrování přenášena zpráva o neprovedení autorizace. V bloku 356 je potom do paměti uložen obraz klíčové stránky 200 ve formě bitové mapy a kopie tohoto obrazu je potom zaslána do fronty pro přenos do smérovací/autorizační databáze 22 (blok 357). V předem určených časových intervalech jsou obrazy ve formě bitové mapy z fronty přenášeny do smérovací/autorizační databáze 22 a potom do účtovací a finanční databáze 24 z archivačních a revizních důvodů (bloky 359 a 359a).
Jakmile se z procesu v blocích 348 a 352 vrátí autorizační zpráva do přípojného místa 14 přesměrování (blok 358), posílá přípojné místo přesměrování stavovou zprávu potvrzující nebo odmítající účastnický přenos faxové zprávy (blok 360) do faxu- 34 v místě určení (dříve
* · • ·· odesílací fax 28). Přípojné místo 14 přesměrování potom komprimuje, šifruje a ukládá faxové zprávy (bloky 364. 368. 372) v přípravě na přenos do faxu 34 v místě určení. V závislosti na časových omezeních uvedených v datovém bloku 212 časových omezení klíčové stránky 200 je komprimovaná a zašifrovaná faxová zpráva vkládána do přenosové fronty v naplánovaném čase (blok 374). Při přípravě pro přenos je potom faxová zpráva v bloku 378 paketizována a potom vyslána s určeným směrováním ze smérovací/autorizační databáze 22 virtuální soukromou sítí 18 (blok 382). Komunikační mód využívaný virtuální soukromou sítí 18 je určen směrovací optimalizací, která je prováděná smérovací/autorizační databází 22 v bloku 344. Tyto instrukce jsou přidány k paketizovanému přenosu faxové zprávy pro směrovací účely. Přenášená paketizovaná faxová zpráva je v· bloku 386 přijímána buďto mezilehlým přípojným místem 14 nebo přípojným místem 14 v místě určení. Když přenášená faxová zpráva přijde do přípojného místa 14 v místě určení, čeká na povolení k přenosu do faxu 34 v místě určení (blok 392). Jakmile přijde povolení, je faxová zpráva v bloku 394 dešifrována, dekomprimována (blok 398) a nakonec přenesena z přípojného místa 14 v místě určení do faxu 34 v místě určení (blok 402).
Přípojné místo 14 v místě určení potom potvrzuje do smérovací/autorizační databáze 22 skončení přenosu faxové zprávy (blok 404) a rovněž v bloku 408 uvědomuje přípojné místo 14. přesměrování. Přípojné místo 14 přesměrování potom zasílá potvrzení úspěšného nebo neúspěšného přenosu faxové zprávy účastníkovi přes fax 34 v místě určení (dříve odesílací fax- 28) v bloku 412. V tomto okamžiku je přenos faxové zprávy kompletní a proces v bloku 416 končí.
Jestliže přijde v bloku 386 faxová zpráva na mezilehlé přípojné místo 14. rozhodování v bloku 390 způsobí, že přenos faxové zprávy pokračuje se směrováním určeným smérovací/autorizační databází 22 »· «« ·« ·· ·· ·· «·· b « · · · · · • · ·· · · ··· · · · · • · * ··· ·· · * ··· ··· ··«· · ·· · · * ·· ·» ·· ·· ·· ·· (blok 420) virtuální soukromou sítí 18 a proces se vrací zpět do bloku 386. dokud se nedosáhne přípojného místa 14 v místě určení.
Jak je uvedeno v bloku 356. klíčová stránka 200 je v přípojném místě 14 přesměrování uložena do pevné paměti jako obraz ve formě bitové mapy. Účel převodu klíčové stránky 200 do obrazu ve formě bitové mapy je dvojí. Zaprvé může být obraz ve formě bitové mapy klíčové stránky 200 použit pro revizní účely pro ověření vzhledem k tomu, co uživatel posílal systémem 10. Zadruhé může být obraz ve formě bitové mapy použit pro vnitřní diagnostiku pro kontrolu a určení toho, zda přípojné místo 14 přesměrování přesměrovává nebo doručuje faxové zprávy podle instrukcí směrovací/autorizační databáze 22.
Jak bylo uvedeno při popisu procesu znázorněného na obr.5a, události objevující se v blocích 328 a 357 jsou situace, ve kterých čekají paketizovaná data ve frontě před svým přenosem do směrovací/autorizační databáze 22. Základní důvod pro řazení do fronty je to, že když uvažujeme rozvinutí systému v celosvětovém měřítku, může se objevit v jeden okamžik několik set tisíc transakcí. Systém 10 je kromě toho konstruován s centralizovanou architekturou a pouze jedna směrovací/autorizační databáze 22 a jedna účtovací a finanční databáze 24 obsluhují množinu přípojných míst 14 přesměrování. Vynálezci se rozhodli, že výhodná metoda komunikace zahrnuje techniku výzev. Směrovací/autorizační databáze 22 proto vyzývá každé z množiny přípojných míst 14 přesměrování v předem určených časových intervalech. Když je konkrétní přípojné místo 14 přesměrování vyzváno, je spojení mezi přípojným místem 14 přesměrování a směrovací/autorizační databází 22 uskutečněno v diskrétním časovém intervalu.
Vynálezci pojmenovali tuto regulovanou metodu výzev jako „srdeční tep,, (dále jen ntep„). Předpokládá se, že typický tep se bude vyskytovat každé čtyři minuty. Jestliže směrovací/autorizační databáze
9* 99 ·9 99 *9 • 9 · 9 * · · <99 • 9 99 · ·♦· 9 9 9 • 99 999 9 · 99 999 99 • 999 · 9 9 9 ·
99 99 99 99 99 vyšle tep na konkrétní adresu přípojného místa, odpoví přípojné místo 14 přesměrování požadavkem na vysílání. Po potvrzení tohoto požadavku na vysílání, přenáší přípojné místo 14 přesměrování pakety klíčových stránek 200 řazených do fronty v bloku 328 na obr.Sa. Směrovací/autorizační databáze 22 potom v blocích 336 a 352 zpracovává tyto klíčové stránky 200. aby určila autorizaci a směrování.
V závislosti na dostupných prostředcích systému a provozu na síti nemusí být dost času na to, aby směrovací/autorizační databáze 22 zpracovala všechny požadavky klíčových stránek 200 a vrátila je s autorizací a směrováním Přípojné místo 14 přesměrování tudíž bude muset čekat na následný tep, aby přijmulo autorizace a směrování. Během časového intervalu, ve kterém přípojné místo 14 přesměrování komunikuje se směrovací/autorizační databází 22 a zatímco čeká na návrat autorizací a směrování, může přípojné místo 14 přesměrování dále přenášet obrazy klíčových stran 200 ve formě bitové mapy, řazených ve frontě v bloku 358 z obr.5a. Tento Časový interval může být rovněž použit pro přenos diagnostických dat za účelem zjišťování integrity systému.
Je možné předvídat, že existuje pět možných přenosových módů pro úspěšný přenos dat mezi směrovací/autorizační databází 22 a přípojným místem 14 přesměrování. Použití každého módu bude určeno velikostí sítě, která je dána hlavně počtem přípojných míst 14 přesměrování, komunikujících se směrovací/autorizační databází 22 nebo objemem datového provozu, přenášeného systémem 10.
První komunikační mód je mód reálného času, ve kterém přípojné místo 14 přesměrování používá přerušovací signál do směrovací/autorizační databáze 22. V tamto případě odpovídá po přerušovacím signálu směrovací/autorizační databáze 22 otevřením komunikační linky na základě žádosti tohoto přípojného místa 14. přesměrování. Tato situace je užitečná pro menší sítě, kde každé z • · • · • · • ··· množiny přípojných míst 14 přesměrování řídí komunikaci do směrovací/autorizační databáze 22.
Druhý přenosový mód je takový, ve kterém se autorizace a směrování uskuteční na základě tepu vyslaného směrovací/autorizační databází 22. Tento mód předpokládá, že přípojné místo 14 přesměrování vysílá pakety klíčových stránek 200 a přijímá autorizační a směrovací instrukce před tím, než uplyne diskrétní časový interval. Toto je výhodný pracovní mód, protože není požadováno, aby každé z množiny přípojných míst 14 přesměrování čekalo na následující tepy.
Při použití třetího módu komunikace jsou při prvním tepu přenášeny pakety klíčových stránek 200 do směrovací/autorizační databáze 22 a je navracena autorizace, nicméně ale nemusí být dost času na dokončení směrovacích instrukcí před tím, než uplyne diskrétní časový inreval. Dokončení směrovacích instrukcí bude tudíž vráceno při komunikaci s přípojným místem 14 přesměrování při druhém tepu.
Čtvrtý komunikační mód je takový, ve kterém je autorizace přenášena ze směrovací/autorizační databáze 22 do přípojného místa 14 přesměrování při prvním tepu a směrovací instrukce jsou vraceny při druhém tepu.
Pátý komunikační mód je takový, ve kterém jsou pakety klíčových stránek 200 přenášeny do přípojného místa 14 přesměrování ze směrovací/autorizační databáze 22 s diagnostikou a přídavnými přenosy obrazů ve formě bitové mapy a autorizace a směrování se vrací při druhém tepu, iniciovaném směrovací/autorizační databází 22. Předpokládá se, že tento komunikační mód by mohl být užitečný po významné procento času díky požadavkům na zpracování, kladeným na směrovací/autorizační databázi 22 při komunikaci s rozsáhlou sítí přípojných míst 14 přesměrování.
Šestý komunikační mód je takový, ve kterém musí přípojné místo 14 přesměrování čekat na třetí nebo další tep ze směrovací/autorizační databáze 22 před tím, než je vrácena autorizace.
Jak bylo již dříve popsáno ve spojitosti s obrázky 5a až 5c, po oddělení klíčové stránky 200 od faxové zprávy v bloku 320 sestavuje přípojné místo 14 přesměrování paket klíčové stránky 200. Tento paket klíčové stránky 200 s výhodou obsahuje pouze požadovaná data, vybraná a interpretovaná z datových rámečků na klíčové stránce 200. Při použití tohoto přístupu může být redukována velikost paketu, čímž se zmenší velikost zvláštních dat, potřebných pro reprodukci klíčové stránky 200 v kompletní podobě. Kromě toho je pro revizní účely klíčová stránka 200 převáděna na obraz ve formě bitové mapy jako celek v bloku 356. Tyto obrazy ve formě bitové mapy mohou být přenášeny mimo přenosy v reálném čase, tak jak to vyhovuje směrovací/autorizační databázi 22 a přípojnému místu 14 přesměrování v závislosti na objemu datového provozu, čímž se redukují nebo zmírňují požadavky na zpracování ve směrovací/autorizační databázi 22 během intervalů špičkového provozu.
Paket klíčové stránky 200 bude obvykle obsahovat následující datové položky: identifikaci přípojného místa; časový údaj; požadavek na poslání; časovou prioritu; identifikaci uživatele; identifikaci dokumentu; identifikaci místa určení; popis obsahu. V závislosti na povaze přenosu faxové zprávy múze být zahrnuto více nebo méně položek. Nicméně je ale výhodné, aby všechna data, požadovaná směrovací/autorizační databází 22 pro zpracování dané autorizace a směrování, byla obsažena v jednom paketu. Je rovněž výhodné, je-li paket klíčové stránky 200 přenášen mezi přípojným místem 14 přesměrování a směrovací/autorizační databází 22 s nejvyšší úrovní priority vzhledem k přenosům diagnostických dat a přenosů obrazů ve formě bitové mapy.
• a · aaa ···
Směrovací/autorizační databáze 22 vrací autorizaci pro konkrétní přenos faxové zprávy s daty, reprezentujícími jeden ze čtyř možných stavů. Povolovací signál udává, že přípojné místo 14 přesměrování má povolení k přenosu určené faxové zprávy cestou s následujícím směrováním. Nepovolovací signál udává, že konkrétní přenos faxové zprávy není autorizován pro směrování, čímž dává instrukci přípojnému místu 14 přesměrování, aby faxovou zprávu pozdrželo. Třetí, neznámý stav se může objevit, jestliže směrovací/autorizační databáze 22 nemá dostatek času pro dokončení autorizačního požadavku. Tento stav dává přípojnému místu 14 přesměrování pokyn, aby čekalo na další instrukce. Čtvrtý autorizační stav se vyskytuje, když směrovací/autorizační databáze 22 vrací datovou instrukci určující, že přípojné místo 14 přesměrování má použít vlastní rozhodnutí při přenosu určené faxové zprávy. V této situaci se na přípojném místu 14 přesměrování požaduje, aby učinilo vlastní rozhodnutí, pokud se týče autorizace, směrování a přenosu faxové zprávy. Tato situace se může objevit při práci ve standardním módu, kdy je směrování určováno s použitím směrovací vyhledávací tabulky pro přípojné místo 14 v místě určení.
Jak již bylo dříve popsáno ve vztahu k obrázku 5, je v bloku 402 prováděn konečný přenos faxové zprávy z přípojného místa 14 v místě určení do faxu 34 v místě určení. Během tohoto kroku se může při pokusu o přenos faxové zprávy do faxu 34 v místě určení vyskytnout několik událostí. Jestliže je přípojné místo 14 v místě určení úspěšné při přenosu do faxu 34 v místě určení, je soubor přenášené faxové zprávy vymazán z paměti přípojného místa 14 v místě určení. Jestliže se při přenosu objeví problém, může se přípojné místo 14 v místě určení pokusit o pevný počet opakovaných přenosů, čímž se postupně pokouší o úspěšný přenos. Mohou se ale vyskytnout situace ve kterých není detekován faxový signál, přípojné místo 14 v místě určení se setká s vícenásobným vyzváněním nebo je detekována linka bez faxu. Za těchto okolností se může uskutečnit opakovaný pokus o úspěšný přenos.
·· • · · • · · ·· · «
··♦ • · ·· • · * «· ♦· ·· ·· • · · » · ··· • · · • · · * ©· ·· ·· *·
Rozhodnutí o počtu za sebou následujících opakovaných pokusů je zejména závislé na umístění přípojného místa 14 v místě určení a místních pravidlech a nařízeních, určujících počet opakovaných pokusů. V některých zemích mohou například pravidla omezovat počet opakovaných pokusů, protože pokud je detekována linka bez faxu, může být vlastník této linky vystaven mnoha obtěžujícím opakovaným pokusům. To by nevyhnutelně vedlo ke stížnostem a vytvářelo negativní reakci veřejnosti. Proto se uvažuje, že každé přípojné místo 14 v místě určení by bylo naprogramováno základním souborem instrukcí, který je přizpůsoben místním zákonům a nařízením týkajícím se telekomunikací.
V případě, že přípojné místo 14 v- místě určení neuskuteční úspěšný přenos faxové zprávy do faxu ‘34 v místě určení, bude potvrzení do přípojného místa 14 přesměrování a směrovací/autorizační databáze 22 tvořeno poruchovým stavovým signálem. Po uvědomění přípojného místa 14 o poruše, je v bloku 412 přenášeno oznámení účastníkovi. Poruchové stavové hlášení může obsahovat zákaznické volby nebo indikaci povahy poruchy, například indikaci obsazovacího signálu nebo zjištění linky bez faxu.
Systém 10 dále obsahuje prostředek detekce poruchy pro případ jedné z množství možných poruch součástí připojených do systému. V případě poruchy tepu ze směrovací/autorizační databáze 22 se může množina přípojných míst 14 přesměrování přepnout do standardního módu, kde se směrování automaticky standardně nastavuje na odchozí službu přes virtuální soukromou síť 18. Porucha tepu bude obvykle indikovat, že se směrovací/autorizační databáze 22 odpojila, což může potenciálně indikovat katastrofickou poruchu systému 10. Druhé možné řešení pro zabránění tomuto typu poruchy může tudíž být použití systému druhé, plně redundantní směrovací/autorizační databáze 22 obdobně tomu, co bylo popsáno vzhledem k přípojnému místu 14 přesměrování. Výhodou využívání konfigurace plně redundantního systému je to, že druhé zařízení může sloužit jako aktivní zaváděcí ·♦· server, který může být použit pro automatickou diagnostiku a restart součásti v poruše. Toto uspořádání dále zajistí, že systém 10 selže pouze tehdy, když selžou současně nebo postupně obě zařízení. Výhodné je, může-li být systém 10 konfigurován tak, že v případě poruchy se systém zálohuje automaticky bez přerušení, bez nutnosti lidského zásahu.
Dále se uvažuje, že součástí systému 10 jsou systémy diagnostiky a dálkové obsluhy, což umožňuje údržbu množiny přípojných míst 14 přesměrování ze vzdáleného místa. Systém 10 je například s výhodou konfigurován tak, že kterékoli z množiny přípojných míst 14. přesměrování může být automaticky restartováno ze vzdáleného místa. Dále se s výhodou provozují diagnostické systémy, které mohou ověřovat stav zařízení v kterémkoli daném čase a mohou ověřovat stav software. Je rovněž výhodné když se softwarové změny, opravy a/nebo aktualizace mohou provádět ze vzdáleného pultu operátora a v případě, že kterýkoli z redundantních systémů nezačne pracovat po poruše jeho protějšku, je možné provést dálkově inicializaci zařízení.
Síť pro přenos faxových zpráv podle předkládaného vynálezu využívá metody signalizace v pásmu i mimo pásmo. Signalizace v pásmu je používána vzhledem k faxovému protokolu mezi odesílacím faxem 28 a přípojným místem 14 přesměrování a mezi přípojným místem 14 v místě určení a přijímacím faxem 34. Signalizace mimo pásmo je využívána uvnitř sítě, což dovoluje systému pracovat mimo reálný čas, v závislostí na časových omezeních spojených s konkrétní faxovou zprávou procházející systémem 10. Signalizace mimo pásmo a časová omezení přirazená každé faxové zprávě dovolují plánování a směrování faxových zpráv, které je přizpůsobivé vzhledem k požadavkům na výkonnost zpracování systému 10 v každém čase.
Systém přenosu faxových zpráv podle předkládaného vynálezu pracuje jako centralizovaný systém, kde směrovací/autorizační »· • · · » · · ··· t· ··· ·· • * ·· ·· • * · • · ··· • · · • · · · «I ·· databáze 22 a účtovací a finanční databáze 24 jsou umístěny v centru systému a řídí činnost množiny přípojných míst 14, k systému připojených. Tento typ systému je výhodný v tom, že je možné připojit velké množství přípojných míst a přitom udržet integritu plánování.
Předkládaný vynález byl popsán podle současného výhodného uspořádání. Odborníkům v daném oboru je zřejmé, že mohou existovat jiná uspořádání a variace předkládaného vynálezu. Rozsah ochrany předkládaného vynálezu je tudíž omezen pouze přiloženými patentovými nároky.
Pro doplnění jsou vlastnosti předkládaného systému definovány tzv.“entitami a jejich vazby jsou znázorněny na obr.6a až 6f. Popis jednotlivých entit je uveden dále.
informace o entitách
Entita Skupiny faxů v účtu Popis
Seznam faxových skupin v účtu. Faxová skupina je soubor předem určených faxových čísel pro účely vysílání faxů.
Entita Účty Popis
Obsahuje seznam účtů zákazníka. Zákazník může mít několik účtu. Každý účet náleží nějakému oddělení.
Entita Ústředí typů adres Popis
Seznam možných typů adres (například domácí, pracovní, zasílací, přijímací atd.)
Entita Ústředí poznámek k pokusům
• * φ« >· • · · * · * · • * · · · ·« ··
Popis
Obsahuje předem určený seznam poznámek, které mohou být automaticky vkládány systémem. Na poznámky se odkazuje pomocí jejich identifikátorů a vkládají se do tabulky cesty pokusu. Tabulka ústředí poznámek k pokusům obsahuje vzájemný souhlas identifikátorů a slovního obsahu poznámky.
Entita Cesta pokusu
Popis
Ukládá informace v cestě pokusů pro každý pokus o doručení, každá cesta pokusu je posloupnost spojů.
Entita Účtovat komu
Popis
Obsahuje adresu a informaci o telefonu/faxu/elektronické poště entity, která přijímá účty za služby poskytnuté zákazníkovi.
Entita Adresa zákazníka
Popis
Seznam adres zákazníka. Zákazník může mít různé adresy.
Entita Smlouvy se zákazníky
Popis
Obsahuje informace o podrobnostech smlouvy se zákazníkem.
Entita Oddělení u zákazníka
Popis
Seznam oddělení v organizační struktuře zákazníka.
Entita Elektronické pošty zákazníka
Popis
Seznam adres elektronické pošty zákazníka.
ΒΒ ΒΒ • Β Β ΒΒ Β Β Β Β
Β« ··
Entita Zákaznické poznámky
Popis
Obsahuje poznámky pro každého zákazníka. Může existovat neomezený počet poznámek pro každého zákazníka.
Entita Telefony zákazníka
Popis
Obsahuje kontaktní telefonní/faxové číslo každého účastníka.
Entita Zákaznici
Popis
Hlavní záznam o zákazníkovi. Různé soubory informací o zákazníkovi jsou v samostatných tabulkách, které se vztahují k této „hlavní,, tabulce.
Entita Ústředí zákaznických typů
Popis
Seznam zákaznických typů. Každý zákazník má přidělen jeden typ
Entita Doručování
Popis
Obsahuje informace o doručování pro každou práci s klíčovou stránkou. V případě vysílání faxové zprávy může být několik doručování pro jednu práci s klíčovou stránkou.
Entita Pokusy o doručeni
Popis
Seznam pokusů o doručení na jedno doručení. V případě poruch může být několik pokusů o doručení na jedno doručení.
Entita Politika slev ·· ·· • · ·
• · f ··· ··· • · ··
Popis
Politika slev obsahuje soubor pravidel pro definici hodnoty slevy na základě ostatních parametrů (základní hodnota).
Entita Faxová čísla přípojného místa v místě určení
Popis
Obsahuje seznam faxových čísel (kód země, směrové číslo, vlastní faxové číslo) a vztahuje je k přípojnému místu v místě určení. Může být několik přípojných míst v místě určení na jedno faxové číslo.
Entita Typy priorit přípojných míst v místě určení
Popis
Obsahuje seznam předem určených typů priorit přípojných míst v místě určení. Tato informace hraje roli při výběru vhodného přípojného místa v místě určení, jestliže je několik alternativ přípojného místa v místě určení.
Entita Ústředí typů elektronické pošty
Popis
Seznam možných typů elektronické pošty. Každá adresa elektronické pošty má typ (například domácí, pracovní, účtárna atd.).
Entita Ústředí chyb
Popis
Tato tabulka obsahuje chybové kódy (identifikátory) a slovní popis chyb. Tabulka ukládající chyby, které se vyskytnou během činnosti, vkládá pouze chybové kódy, předem definované v této tabulce.
Entita Čísla skupiny faxů
Popis
Definuje faxová čísla ( včetně kódu země a směrového čísla) ve skupině faxů.
·· ·· ·» • · · · · · * · ·· * · ··· • «· * * * ·· ···· ···· ·· · ·· ·· • < · * • · * -í * * ··· ··· • · ·· ··
Entita Práce s klíčovou stránkou Popis
Tabulka, která obsahuje informace o jedna událost pro jednu klíčovou stránku.
Entita Jazykové ústředí Popis
Obsahuje seznam jazyků, se kterými systém pracuje.
Entita Náklady spoje Popis
Obsahuje struktuře nákladů na každýspoj, na základě dne, času atd.
práci s klíčovou stránkou:
Entita Spoje
Popis
Toto je hlavní tabulka, která definuje spoj jako kombinaci přípojného místa „odkud,, a přípojného místa „kam„. Stejný spoj může být použit v různých přenosových cestách.
Entita Náklady telefonní linky
Popis
Obsahuje strukturu nákladů telefonní linky pro každé přípojné místo, založenou na voleném čísle, dnu a času.
Entita Ústředí typů telefonů
Popis
Seznam možných typů telefonů/faxů {například domácí, pracovní, v autě, hlavní fax, fax v účtárně atd.).
Entita Adresa přípojného místa
Popis
Obsahuje informace o adrese přípojného místa.
·· ·· ·« ·· 99
• · 1 • » • * 9 9
• * ·· • · • 9
• · Φ · · » • 999 999
• 9 • · 9
99 99 99 ··
Entita Ústředí přípojného místa
Popis
Tabulka ústředí přípojného místa je centrální tabulka v definici přípojného místa. Ostatní vlastnosti přípojného místa mohou existovat v jiných tabulkách, vztažených k této hlavní tabulce.
Entita Oblastní ústředí
Popis
Definuje oblasti pomocí země, směrového čísla a vlastního čísla. Zákazník náleží do nějaké oblasti.
Entita Tarify v oblasti
Popis
Obsahuje informace o struktuře nákladu v dané oblasti.
Entita Spoje přenosové cesty
Popis
Seznam spojů (z přípojného místa 1 do přípojného místa 2) v přenosové cestě. Tento seznam přenosovou cestu definuje.
Entita Ústředí přenosových cest
Popis
Obsahuje informace o přenosových cestách. Je to centrální tabulka, která shromažduje odkazy na přenosové cesty. Přenosová cesta sestává ze spojů přenosové cesty. Mezi stejným odesílacím přípojným místem a přípojným místem v mífetě určení může být několik alternativních přenosových cest.
Entita Typy priorit přenosové cesty Popis • * • ··* • fc * · *
·· ·* • ·· · » · ·· • · · * • ·* >
x v· • ·.
» · · · »·· ·*· # · ·· ··
Obsahuje seznam typů priorit přenosové cesty, stanovených pro přenosovou cestu. Typ priority hraje roli ve výběru vhodné přenosové cesty mezi několika alternativami.

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. V prostředí implementovaném v počítači, je vytvořena síť přenosu dat pro přenos faxových zpráv, která zajišťuje pro účastníky přenosy faxových zpráv s přidanou hodnotou a/nebo se sníženými náklady sestávající z množiny přípojných míst, virtuální soukromé sítě, prostředku pro zpracování směrování a autorizace a prostředku pro účtovací a finanční zpracování, kde množina odesílacích faxů a množina přijímacích faxů je připojitelná ke kterémukoli z množiny přípojných míst a kde uživatel přenáší faxovou zprávu se signalizačním prostředkem pomocí odesílacího faxu do přípojného místa; přípojné místo interpretuje data v signalizačním prostředku a předává tato data do prostředku pro zpracování směrování a autorizace; směrovací a autorizační databáze autorizuje a směruje faxovou zprávu a předává účtovací data do prostředku pro účtovací a finanční zpracování a kde po přijetí směrování a autorizace směruje přípojné místo faxovou zprávu virtuální soukromou sítí do faxu v místě určení.
  2. 2. Systém podle nároku 1, kde prostředek pro účtovací a finanční zpracování zaznamenává data vztahující se k přenosu faxové zprávy, za účelem účtování zákazníkovi.
  3. 3. Systém podle nároku 1, kde přípojné místo obsahuje šifrovací prostředek pro zašifrování faxové zprávy před směrováním a dešifrovací prostředek pro dešifrování faxové zprávy před tím, než se dostane na místo určení.
  4. 4. Systém podle nároku 1, kde přípojné místo obsahuje kompresní prostředek pro kompresi faxové zprávy za účelem jejího přenosu na místo určení.
  5. 5. Systém podle nároku 1, kde přenos faxové zprávy na místo určení je účastníkovi potvrzen stavovým hlášením, přenášeným do odesílacího faxu.
  6. 6. Systém podle nároku 1, který dále obsahuje prostředek pro výběrový přenos faxové zprávy, kde je účastník schopen poslat jednu faxovou zprávu množině faxů ve známých místech určení.
  7. 7. Systém podle nároku 1, který dále obsahuje vysílací prostředek, jehož pomocí muže účastník poslat systémem faxovou zprávu z odesílacího faxu do množiny přijímacích faxů v neznámých místech určení.
  8. 8. Systém podle nároku 1, který dále obsahuje množinu zákaznických voleb účtování a hlášení, volitelných účastníkem za účelem ověření faxové zprávy poslané systémem v předem určeném časovém intervalu.
  9. 9. Systém podle nároku 1, který dále obsahuje obsluhu od stanice k osobě, kde posílá účastník faxové zprávy do systému a jejich příjemce může přijímat tyto faxové zprávy z předem určeného zdroje, jiného než fax v místě jejich určení.
  10. 10. Systém podle nároku 1, který dále obsahuje revizní prostředek, jehož pomocí je účastník schopen ověřovat faxové zprávy poslané do systému pomocí odesílacího faxu vzhledem k faxovým zprávám přenášeným systémem.
  11. 11. Systém podle nároku 1, kde se účastník a data místa určení identifikují do systému pomocí klíčové stránky.
  12. 12. Systém podle nároku 1, kde data vložená do klíčové stránky jsou ve formátu, který je čitelný jak pro účastníka, tak pro systém.
  13. 13. Systém podle nároku 1, kde data vložená do klíčové stránky jsou ve formátu množiny rámečků, umístěných v předem určených pozicích a odpovídajících alfanumerickým datům, a kde uživatel vkládá data čitelná pro systém pomocí šrafování v příslušných rámečcích.
  14. 14. Systém podle nároku 1, kde virtuální soukromá síť obsahuje komunikační připojení na službu zpětného volání.
  15. 15. Systém podle nároku 1, kde virtuální soukromá síť obsahuje komunikační připojení pro přenos . faxových zpráv pomocí internetového připojení.
  16. 16. Systém podle nároku 1, kde virtuální soukromá síť obsahuje připojení na veřejnou komutovanou telefonní síť za účelem přenosu faxových zpráv.
  17. 17. Systém podle nároku 1, kde virtuální soukromá síť obsahuje alespoň jedno připojení na integrovanou síť digitálních služeb (ISDN) za účelem přenosu faxových zpráv.
  18. 18. Systém podle nároku 1, kde prostředek pro zpracování směrování a autorizace optimalizuje přenosové cesty na základě směrování s minimálními náklady.
  19. 19. Systém podle nároku 1, kde prostředek pro zpracování směrování a autorizace optimalizuje směrování přenosu faxové zprávy z hlediska rychlosti dodání.
  20. 20. V prostředí implementovaném v počítači, je vytvořen způsob pro přenos dat reprezentujících faxovou zprávu se sníženými náklady k uživateli sítí přenosu dat, sestávající z kroků;
    i) uživatel posílá faxovou zprávu se signalizačním prostředkem do alespoň jednoho z množiny přípojných míst;
    ii) toto alespoň jedno přípojné místo zpracuje signalizační prostředek a přenáší tento zpracovaný signalizační prostředek do prostředku pro zpracování směrování a autorizace;
    iii) prostředek pro zpracování směrování a autorizace autorizuje a směruje faxovou zprávu;
    iv) vrací směrování a autorizaci faxové zprávy do alespoň jednoho přípojného místa; a
    v) toto alespoň jedno přípojné místo směruje faxovou zprávu virtuální soukromou sítí na místo určení.
CZ19983829A 1997-05-23 1997-05-23 Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv CZ382998A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19983829A CZ382998A3 (cs) 1997-05-23 1997-05-23 Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19983829A CZ382998A3 (cs) 1997-05-23 1997-05-23 Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ382998A3 true CZ382998A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5467308

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983829A CZ382998A3 (cs) 1997-05-23 1997-05-23 Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ382998A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1329852C (en) Facsimile telecommunications system and method
US5826034A (en) System and method for transmission of communication signals through different media
JP3967384B2 (ja) 拡張アドレシング計画のための方法およびシステム
US10477069B2 (en) Audit logging for a secure, scalable and flexible internet fax architecture
US5459584A (en) Facsimile telecommunications system and method
US5339156A (en) Facsimile mail system linked to data communication system
US5740230A (en) Directory management system and method
US20080218809A1 (en) Method and architecture of sending and receiving facsimile over instant messaging software
US7769001B2 (en) Scalable architecture for transmission of messages over a network
JP3244166B2 (ja) 情報予約送信方式及び情報予約送信方法並びに送信サーバ
US5958016A (en) Internet-web link for access to intelligent network service control
US6411684B1 (en) Network-based multimedia communications and directory system and method of operation
US20130177145A1 (en) Scalable and flexible internet fax architecture
US5761284A (en) Method and apparatus for obtaining alternate delivery instructions for a fax document
US20020085534A1 (en) Device independent communication system
EP0572525A1 (en) Facsimile telecommunications system and method
CZ382998A3 (cs) Systém přenosu dat a způsob pro přenos faxových zpráv
EP0901731A1 (en) Data transmission system and process for transmitting facsimiles
US5341222A (en) Distributed facsimile information system and method
JPH11317832A (ja) 代替出力可能なfaxサーバ
MXPA98009840A (en) System and process of transmission of data to transmit facsimi
JP2000032131A (ja) 情報通信端末機器を入力機器とする高機能各種文書変換及び配信システム
Toy AT&T's electronic mail service for government users-FTS2000MAIL
US7440463B1 (en) Method and apparatus for automatic document interchange between electronic mail (e-mail) and facsimile (fax) systems
Hutin et al. Value added fax network resources and services

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic