CZ37006U1 - Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu - Google Patents

Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu Download PDF

Info

Publication number
CZ37006U1
CZ37006U1 CZ2022-40488U CZ202240488U CZ37006U1 CZ 37006 U1 CZ37006 U1 CZ 37006U1 CZ 202240488 U CZ202240488 U CZ 202240488U CZ 37006 U1 CZ37006 U1 CZ 37006U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mass
feed
weight
feed mixture
pigs
Prior art date
Application number
CZ2022-40488U
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslava Bělková
Bělková Jaroslava Ing., Ph.D.
Miroslav Rozkot
CSc. Rozkot Miroslav Ing.
Eva Weisbauerová
Weisbauerová Eva Ing., Ph.D.
Martin Kosina
Original Assignee
Výzkumný Ústav Živočišné Výroby V.V.I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný Ústav Živočišné Výroby V.V.I. filed Critical Výzkumný Ústav Živočišné Výroby V.V.I.
Priority to CZ2022-40488U priority Critical patent/CZ37006U1/cs
Publication of CZ37006U1 publication Critical patent/CZ37006U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K10/00Animal feeding-stuffs
    • A23K10/30Animal feeding-stuffs from material of plant origin, e.g. roots, seeds or hay; from material of fungal origin, e.g. mushrooms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K50/00Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
    • A23K50/30Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for swines
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P60/00Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
    • Y02P60/80Food processing, e.g. use of renewable energies or variable speed drives in handling, conveying or stacking
    • Y02P60/87Re-use of by-products of food processing for fodder production

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Feeding And Watering For Cattle Raising And Animal Husbandry (AREA)

Description

Úřad průmyslového vlastnictví v zápisném řízení nezjišťuje, zda předmět užitného vzoru splňuje podmínky způsobilosti k ochraně podle § 1 zák. ě. 478/1992 Sb.
CZ 37006 UI
Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu
Oblast techniky
Řešení se týká kompletní krmné směsi, určené pro kategorii prasat v poslední fázi výkrmu, tj. při hmotnosti nad 65 kg, a to především v alternativních chovech s požadavkem na vyšší přidanou hodnotu produkovaných jatečných zvířat. Toho se dosáhne přídavkem sušeného chmele do kompletní krmné směsi.
Dosavadní stav
Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je u nás znám především jako důležitá složka při výrobě piva, je však využíván také ve farmacii, kosmetice a dalších odvětvích. Po staletí je znám svými pozitivními účinky na zdraví v mnoha směrech. Četné studie prokázaly, že chmel je účinným protizánětlivým a protirakovinným prostředkem, chmelové složky mají prokazatelně antimikrobiální účinky. Byly také prokázány chemoprotektivní účinky proti karcinogenním kontaminantům potravin, jako je aflatoxin Bl. V poslední době byl objeven mechanismus synergického efektu antibakteriálních sloučenin z chmele s některými antibiotiky. Data naznačují žádoucí aktivitu chmelových frakcí proti některým multirezistentním bakteriálním kmenům.
Díky uvedeným vlastnostem se chmel a jeho složky mohou dobře uplatnit v chovu hospodářských zvířat, a to nejen ve formě léčiv, ale také jako součást běžných diet, kde může být využito jejich širokého pozitivního působení na zdraví a kondici zvířat. Přídavek chmele byl testován u přežvýkavců, kde došlo ke zvýšení produkční efektivity krmivá, podobně u drůbeže měl chmelový extrakt pozitivní vliv na intenzitu růstu. Informace o použití chmele ve výkrmu prasat jsou však v literatuře vzácné. Dosavadní výsledky naznačují, že kromě řady pozitivních vlivů na zdraví a kondici zvířat lze přídavkem chmele ve výkrmu prasat dosáhnout i zlepšení kvality masa a vytvoření přidané hodnoty v podobě zdravotně prospěšných účinků výsledných produktů.
Současné krmné směsi pro jatečná prasata, zejména v poslední fázi výkrmu prasat, nestačí uspokojit poptávku chovatelů a odběratelů prasat, což je nežádoucí.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu, určená pro prasata o hmotnosti nad 65 kg, a to především v chovech s požadavkem na vyšší přidanou hodnotu produkovaných jatečných zvířat, podle technického řešení, jehož podstata spočívá vtom, že obsahuje 70 až 85 % hmota, jadrných krmiv, 10 až 30 % hmota, objemného krmivá s vyšším obsahem vlákniny, 2 až 11 % hmota, bílkovinného krmivá, 2 až 4 % hmota, doplňku vitamínů, minerálních látek a aminokyselin a 0,3 až 1,3 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg vyrobené krmné směsi obsahuje 86 až 89 % hmota, sušiny, z toho 11 až 14 % hmota, hrubého proteinu, 1,5 až 3 % hmota, tuku, 5 až 7 % hmota, vlákniny a 0,6 až 0,7 % hmota, lyzinu.
Krmná směs podle technického řešení je charakterizována tím, že jako jadrné krmivo obsahuje 40 až 60 % hmota, ječmene a 20 až 40 %hmotn. pšenice, případně 5 až 10 %hmotn. triticale, jako objemné krmivo obsahuje 5 až 20 % hmota, pšeničných otrub a/nebo 2 až 10 % hmota, sušených cukrovarských řízků a jako bílkovinné krmivo obsahuje 3 až 10 % hmota, sójového šrotu, 4 až 9 % hmota, sušené drůbeží krve nebo 2 až 11 % hmota, řepkového extrahovaného šrotu.
Krmná směs podle technického řešení je dále charakterizována tím, že optimálně obsahuje 52 % hmota, ječmene, 20 % hmota, pšenice, 15 % hmota, pšeničných otrub, 5 % hmota, sušených cukrovarských řízků, 5 % hmota, bílkovinového krmivá, 2,2 % hmota, doplňku vitamínů,
- 1 CZ 37006 UI minerálních látek a aminokyselin a 0,8 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg vyrobené krmné směsi obsahuje 88 % hmota, sušiny, z toho 13 % hmota, hrubého proteinu, 2,2 % hmota, tuku, 5,5 % hmota, vlákniny a 0,6 % hmota, lyzinu.
Krmná směs podle technického řešení umožňuje uplatnění pozitivních vlivů chmele a jeho složek na zdraví a kondici vykrmovaných prasat a produkci vepřového masa s vysokou nutriční hodnotou, zejména v poslední fázi výkrmu v chovech s požadavkem na vyšší přidanou hodnotu.
Krmná směs podle technického řešení s obsahem 0,3 až 1,3 % hmota, sušeného chmele byla připravena na základě informací z literatury a předchozí zkušenosti při ověřování možnosti zkrmování směsi s přídavkem chmele, přičemž příliš vysoká hladina chmele v krmivu způsobuje výrazné snížení příjmu z důvodu hořké chuti a tím zhoršení parametrů užitkovosti. Tato směs je v souladu s nutričními požadavky pro závěrečnou fázi výkrmu (od 65 kg prasat do porážky) především u prasat méně náročných genotypů používaných v alternativních chovech, má nižší koncentraci energie (11,5 až 12 MJ Mep, což je metabolizovatelná energie pro prasata) a vyšší obsah vlákniny.
Krmná směs podle technického řešení byla původci vytvořena na základě poptávky odběratelů jatečných prasat a byla úspěšně testována v poslední fázi výkrmu prasat. Směs byla prasaty dobře přijímána a trávena.
Následující příklady krmnou směs podle technického řešení pouze dokládají, ale neomezují.
Příklad uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Krmná směs podle technického řešení je kompletní krmnou směsí, která optimálně obsahuje 53,3 % hmota, ječmene, 20 % hmota, pšenice, 15 % hmota, pšeničných otrub, 5 % hmota, sušených cukrovarských řízků, 4 % hmota, sušené drůbeží krve, 1 % hmota, uhličitanu vápenatého, 0,6 % hmota, dihydrogenfosforečnanu vápenatého, 0,3 % hmota, chloridu sodného a 0,8 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg vyrobené krmné směsi obsahuje 87,8 % hmota, sušiny, která zahrnuje 12,6 % hmota, hrubého proteinu, 2,2 % hmota, tuku, 5,7 % hmota, vlákniny a 0,6 % hmota, lyzinu.
Tato směs obsahuje 0,8 % hmota, sušeného chmele Zatecký poloraný červeňák (ZPC) G 90. Granulovaný chmel typ 90 je vyroben z předsušeného rozemletého hlávkového chmele. Chemické složení je téměř stejné jako u vstupního chmele, liší se pouze nepatrnými změnami, které nastávají při tlakové granulaci, kdy se zvyšuje teplota. Sušený granulovaný chmel byl nejprve rozemlet, aby bylo umožněno homogenní promíchání krmné směsi podle technického řešení.
Tato směs byla podávána v sypké formě vykrmovaným prasatům plemene přeštické čemostrakaté v pokusných stájích přihlašovatele, kterým je Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., Praha, pracoviště Kostelec nad Orlicí, CZ. Zvířata byla ustájena v kotcích s pevnou podlahou, krmením do koryta a adlibitním příjmem vody. Krmení bylo prováděno dvakrát denně semiadlibitně, tedy tak, aby bylo zajištěno zkonzumování veškeré směsi. Zkrmování směsi bylo zahájeno při průměrné hmotnosti prasat 70 kg. Byla sledována ochota zvířat přijímat směs a také byl monitorován jejich zdravotní stav. Zvířata byla vážena při zahájení experimentu, po 1 měsíci zkrmování směsi (přibližně v polovině trvání experimentu) a při ukončení experimentu (75. den). Kontrolní skupina zvířat byla krmena základní krmnou směsí bez přídavku chmele. Výkrm zvířat byl ukončen při dosažení průměrné hmotnosti zvířat 120 kg.
Výsledky testování krmné směsi podle technického řešení jsou shrnuty v následující Tabulce 1. Vyplývá z ní, že v důsledku ovlivnění chuti krmné směsi podle technického řešení chmelem došlo
-2CZ 37006 UI k mírnému snížení její spotřeby, především v počátečním stadiu zkrmování, to se však neprojevilo na intenzitě růstu zvířat. Vzhledem k nižší spotřebě krmivá došlo k mírnému zlepšení konverze živin oproti kontrolní skupině.
Krmná směs podle technického řešení umožňuje pozitivní působení na zdraví a kondici zvířat díky obsahu polyfenolů, hořkých kyselin a silic z chmele, které mají prokazatelné antimikrobiální, protirakovinné, protizánětlivé a chemoprotektivní účinky. Přídavek chmele ve směsi pozitivně ovlivňuje nutriční hodnotu produkovaného masa, především pokud jde o zastoupení mastných kyselin. Bylo zjištěno navýšení obsahu mononenasycených mastných kyselin v mase, a naopak snížení nasycených mastných kyselin, což je z hlediska lidské výživy prospěšné. Organoleptickým hodnocením jatečně upraveného těla prasat na jatkách bylo zjištěno snížení pachu u prasat vykrmovaných směsí s přídavkem chmele podle technického řešení.
Tabulka 1
Ukazatel Krmná směs nová Kontrolní směs
Průměrný denní přírůstek živé hmotnosti (kg) 0,781 0,713
Průměrná spotřeba směsi (kg/ks a den) 2,73 3,05
Ekonomické přínosy krmné směsi podle technického řešení vycházejí především z vytvoření přidané hodnoty při produkci jatečných zvířat a pozitivního ovlivnění nutriční hodnoty produkovaného masa, což zvyšuje jeho tržní hodnotu.
Příklad 2
Podle Příkladu 1 byla připravena obdobná krmná směs, ve které jako zdroj bílkovin byl sójový šrot v množství až 5,5 % hmota. Tato směs byla prasaty v poslední fázi výkrmu dobře přijímána.
Podle Příkladu 1 byla připravena obdobná krmná směs, ve které jako zdroj bílkovin byl sójový šrot v množství až 5,5 % hmota. Tato směs byla prasaty v poslední fázi výkrmu dobře přijímána.
Složení směsi bylo následující: 60 % hmota, ječmene, 21 % hmota, pšenice, 10 % hmota, pšeničných otrub, 5,5 % hmota, sójového šrotu, 2,9 % hmota, doplňků vitamínů a minerálních látek, 0,6 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg vyrobené krmné směsi obsahuje 88,2 % hmota, sušiny, z toho 13,9 % hmota, hrubého proteinu, 1,9 % hmota, tuku, 5,2 % hmota, vlákniny, 0,7 % hmota, lyzinu.
Příklad 3
Podle Příkladu 1 byla sestavena obdobná krmná směs, ve které byl použit jako bílkovinné krmivo řepkový extrahovaný šrot v množství 9,5 % hmota. Směs dále obsahovala 54 % hmota, ječmene, 20 % hmota, pšenice, 8 % hmota, pšeničných otrub, 5 % hmota, sušených cukrovarských řízků, 3 % hmota, doplňků vitamínů, minerálních látek a aminokyslin a 0,5 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg směsi obsahoval 88,6 % hmota, sušiny, z toho 13,8 % hmota, hrubého proteinu, 2 % hmota, tuku, 6,3 % hmota, vlákniny a 0,6 % hmota, lyzinu. Směs byla zvířaty dobře přijímána a parametry výkrmu nebyly ovlivněny.
-3 CZ 37006 UI
Tabulka 2
Vliv navržených směsí na intenzitu růstu a spotřebu krmivá
Ukazatel Příklad 1 Příklad 2 Příklad 3
Průměrný denní přírůstek živé hmotnosti (kg) 0,781 0,790 0,769
Průměrná spotřeba směsi (kg/ks a den) 2,73 2,81 2,90
Konverze krmivá (kg/1 kg přírůstku) 3,5 3,6 3,8
Příklad 4
Podle Příkladu 1 byla sestavena obdobná krmná směs, ve které nebyly obsaženy pšeničné otruby a jako objemné krmivo zde byly zařazeny sušené cukrovarské řízky v množství 5 % hmota. Dále směs obsahovala řepkový extrahovaný šrot 10 % hmota., z jadrných krmiv pak ječmen 59,3% hmota, a pšenici 22 % hmota., doplňky vitamínů, minerálních látek a aminokyselin 3 % hmota, a sušený chmel 0,7 % hmota., přičemž 1 kg směsi obsahoval 88,6 % hmota, sušiny, z toho 13,6 % hmota, hrubého proteinu, 1,9 % hmota, tuku, 6,1 % hmota, vlákniny a 0,6 % hmota, lyzinu. Směs byla zvířaty dobře přijímána a trávena.
Průmyslová využitelnost
Nová krmná směs s obsahem sušeného chmele pro výkrm prasat je určená pro kategorii prasat v poslední fázi výkrmu při hmotnosti nad 65 kg a to především v chovech s požadavkem na vyšší přidanou hodnotu produkovaných jatečných zvířat. Hlavním přínosem je vytvoření přidané hodnoty a zlepšení vlastností vepřového masa, což zvyšuje tržní hodnotu produktu. Vlivem přídavku chmele se zlepšuje poměr mastných kyselin v mase, dále bylo organoleptickým hodnocením jatečně upraveného těla prasat na jatkách zjištěno snížení pachu a významným vedlejším efektem je také snížení spotřeby krmné směsi a zlepšení konverze krmivá, což přináší ekonomické úspory.

Claims (3)

1. Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu, určená pro prasata o hmotnosti nad 65 kg, a to především v chovech s požadavkem na vyšší přidanou hodnotu produkovaných jatečných zvířat, vyznačující se tím, že obsahuje 70 až 85 % hmota, jadrných krmiv, 10 až 30 % hmota, objemného krmivá s vyšším obsahem vlákniny, 2 až 11 % hmota, bílkovinného krmivá, 2 až 4 % hmota, doplňku vitamínů, minerálních látek a aminokyselin a 0,3 až 1,3 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg vyrobené krmné směsi obsahuje 86 až 89 % hmota, sušiny, z toho 11 až 14 % hmota, hrubého proteinu, 1,5 až 3 % hmota, tuku, 5 až 7 % hmota, vlákniny a 0,6 až 0,7 % hmota, lyzinu.
2. Krmná směs podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako jadrné krmivo obsahuje 40 až 60 % hmota, ječmene a 20 až 40 % hmota, pšenice, případně 5 až 10 % hmota, triticale; jako objemné krmivo obsahuje 5 až 20 % hmota, pšeničných otrub a/nebo 2 až 10 % hmota, sušených cukrovarských řízků; a jako bílkovinné krmivo obsahuje 3 až 10 % hmota, sójového šrotu, 4 až 9 % hmota, sušené drůbeží krve nebo 2 až 11 % hmota, řepkového extrahovaného šrotu.
3. Krmná směs podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje 52 % hmota, ječmene, 20 % hmota, pšenice, 15 % hmota, pšeničných otrub, 5 % hmota, sušených cukrovarských řízků, 5 % hmota, bílkovinného krmivá, 2,2 % hmota, doplňku vitamínů, minerálních látek a aminokyselin a 0,8 % hmota, sušeného chmele, přičemž 1 kg vyrobené krmné směsi obsahuje 88 % hmota, sušiny, z toho 13 % hmota, hrubého proteinu, 2,2 % hmota, tuku, 5,5 % hmota, vlákniny a 0,6 % hmota, lyzinu.
CZ2022-40488U 2022-11-15 2022-11-15 Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu CZ37006U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2022-40488U CZ37006U1 (cs) 2022-11-15 2022-11-15 Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2022-40488U CZ37006U1 (cs) 2022-11-15 2022-11-15 Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ37006U1 true CZ37006U1 (cs) 2023-04-25

Family

ID=86144580

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2022-40488U CZ37006U1 (cs) 2022-11-15 2022-11-15 Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ37006U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101120731B (zh) 一种促进母猪催情和多产仔的饲料
US20110189347A1 (en) Use of succinic acid
Onu et al. Performance and economic analysis of broiler starter chicks fed enzyme supplemented sheep manure-based diets
Józefiak et al. A note on effects of benzoic acid supplementation on the performance and microbiota populations of broiler chickens
CN102228141B (zh) 一种不含有豆粕和磷酸氢钙的育肥猪饲料
CN103689226A (zh) 桑叶粉饲料
Gading et al. Growth performance, hematological and mineral profile of post-weaning calves as influenced by inclusion of pelleted-concentrate supplement containing essential oils and probiotics
Zralý et al. Effect of feeding amaranth on growth efficiency and health of market pigs
Černauskienė et al. The effect of" bonvital", a probiotic product containing Enterococcus faecium on the fattening performance, carcass characteristics and meat quality of pigs under production conditions.
Lawlor et al. Effect of fumaric acid, calcium formate and mineral levels in diets on the intake and growth performance of newly weaned pigs
US20100240766A1 (en) Agent for Improving Carcass Performance in Finishing Hogs
Widjastuti et al. The effect of use of mixed red ginger (Zingiber officinale var. Rubrum) and turmeric (Curcuma longa) in the ration on performance and carcass quality of broiler
Meyer et al. Response of immature sheep to partial starvation
CZ37006U1 (cs) Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu
GÁLIK et al. The effect of phytoadditives on macroelements digestibility of sport horses
CZ2022477A3 (cs) Krmná směs pro prasata v poslední fázi výkrmu
Hammod et al. The effect of partial replacement of maize by date pits on broiler performance
Bhat et al. Effect of Artemisia Absinthium (Titween) on nutrient intake, digestibility, nutrient balance and blood biochemical of sheep
Sharma et al. Effect of varying levels of dietary minerals on growth and nutrient utilization in lambs
Folorunso et al. Effect of diets of different protein levels fed on dry or wet forms on the performance and carcass characteristics of broiler chicken finishers.
Yavuz et al. Effect of physical form of starter feed on intake, growth rate, behavior and health status of female dairy calves
Partama Inclusion of dietary multi-mineral-vitamin (“Pignox”) on growth performance in weaned piglet
Roopa et al. Effect of polyherbal additives on intake, growth and nutrient digestibility in Yorkshire Male Pigs
Nkosi et al. Effects of dietary replacement of maize grain with popcorn waste products on nutrient digestibility and performance by lambs
RU2826581C1 (ru) Способ снижения нарушений поведения свиней

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20230425