CZ36811U1 - Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce - Google Patents

Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce Download PDF

Info

Publication number
CZ36811U1
CZ36811U1 CZ2022-40498U CZ202240498U CZ36811U1 CZ 36811 U1 CZ36811 U1 CZ 36811U1 CZ 202240498 U CZ202240498 U CZ 202240498U CZ 36811 U1 CZ36811 U1 CZ 36811U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shell
concrete
reinforcement
composite
cavity
Prior art date
Application number
CZ2022-40498U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr VĂ­tek
Petr Dr. Ing Vítek
Šárka Pešková
Pešková Šárka Ing., Ph.D
VĂ­t Ĺ milauer
Ph.D. DSc Šmilauer Vít doc. Ing.
Radoslav Sovják
Sovják Radoslav doc. Ing., Ph.D
Marcel Jogl
Jogl Marcel Ing., Ph.D
Petr Konvalinka
CSc. FEng Konvalinka Petr prof. Ing.
Jiří Litoš
Litoš Jiří doc. Ing., Ph.D
Miroslav Petrtýl
DrSc Petrtýl Miroslav prof. Ing.
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze
HOCHTIEF CZ a.s
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze, HOCHTIEF CZ a.s filed Critical České vysoké učení technické v Praze
Priority to CZ2022-40498U priority Critical patent/CZ36811U1/cs
Publication of CZ36811U1 publication Critical patent/CZ36811U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B14/00Use of inorganic materials as fillers, e.g. pigments, for mortars, concrete or artificial stone; Treatment of inorganic materials specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone
    • C04B14/02Granular materials, e.g. microballoons
    • C04B14/34Metals, e.g. ferro-silicon
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B14/00Use of inorganic materials as fillers, e.g. pigments, for mortars, concrete or artificial stone; Treatment of inorganic materials specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone
    • C04B14/38Fibrous materials; Whiskers
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01DCONSTRUCTION OF BRIDGES, ELEVATED ROADWAYS OR VIADUCTS; ASSEMBLY OF BRIDGES
    • E01D19/00Structural or constructional details of bridges
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C5/00Reinforcing elements, e.g. for concrete; Auxiliary elements therefor
    • E04C5/01Reinforcing elements of metal, e.g. with non-structural coatings
    • E04C5/012Discrete reinforcing elements, e.g. fibres

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
  • Artificial Fish Reefs (AREA)

Description

Technické řešení se týká skořepinového betonového prvku pro kompozitní betonové konstrukce se zvýšenou odolností vůči vlivům vnějšího prostředí, zejména pro ohýbané nosné mostní konstrukce, vazníky a speciální exponované prvky. Řešení může být uplatněno pro nosné části mostních konstrukcí, ohýbané nosníky, vazníky, další prvky budov strategické infrastruktury nebo pro betonové prvky, které jsou exponované agresivnímu prostředí.
Dosavadní stav techniky
V současné době je většina železobetonových mostních nosných konstrukcí zhotovena z jednoho typu betonu. Nejčastěji se jedná o předem předepnuté betonové prvky s prutovou výztuží, které jsou konstruovány z konvenčních betonů třídy C30/37 až C80/100. Tyto betony (dále jen jako NSC - normal strength concrete) obsahují běžně 300 až 500 kg cementu na 1 m3 a hrubé kamenivo ve dvou až třech frakcích do maximální velikosti zrna 32 mm. Tyto prvky vykazují často degradaci, která je zapříčiněna zatékáním vody, mrazovými cykly, transportem chloridů či karbonatací a projevuje se odprýskáváním krycí vrstvy, obnažením ocelové výztuže či rozpadem povrchových částí betonu. Často je zapotřebí jejich sanace před dosažením plánované životnosti, která se u mostních konstrukcí pohybuje přes 100 let.
Kompozitní řešení ohýbaných prvků je známo ve světě desítky let. Kompozit může být výhodně tvořen samonosnou skořepinou, které lze dát specifické vlastnosti. Historicky se používalo řešení s omezením otevřené kapilární porozity, které zajišťovalo omezenou difúzi choridů či omezenou karbonataci. Nevýhodou tohoto řešení je vysoká pevnost a křehkost skořepiny s náchylností na vznik trhlin.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny skořepinovým betonovým prvkem pro kompozitní betonové konstrukce se zvýšenou odolností vůči vlivům vnějšího prostředí, zejména pro ohýbané nosné mostní konstrukce, vazníky a speciální exponované prvky, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že obsahuje podlouhlý skořepinový prvek z ultra vysokopevnostního vyztuženého cementového kompozitu s rozptýlenou výztuží (dále UHPFRC) ve formě vláken a/nebo prutové výztuže a/nebo předpínací výztuže a/nebo síťové výztuže, který má v příčném řezu tvar písmene U, jehož boční stěny jsou ve směru nahoru skloněny vně od svislé osy skořepinového prvku. Dutina skořepinového prvku je vyplněna konvenčním betonem. Tloušťka stěn a dna skořepinového prvku je menší, než je šířka dna dutiny a vnitřní stěny skořepinového prvku jsou opatřeny výstupky, jejichž výška je menší než tloušťka stěny skořepinového prvku.
Prutová výztuž a/nebo předpínací výztuž a/nebo síťová výztuž je z materiálu vybraného ze skupiny kov, plast a přírodní materiály. Skořepinový prvek z UHPFRC obsahuje ve výhodném provedení 500 až 800 kg cementu na 1 m3 a maximální velikost kameniva je 8 mm.
Konvenční beton umístěný v dutině skořepinového prvku může obsahovat druhotné materiály. V dutině skořepinového prvku jsou ve výhodném provedení umístěna výztužná žebra.
Obecně má skořepinový betonový prvek tvar písmene U se šikmými stěnami a je vyroben z materiálu typu UHPFRC. Omezení šířky trhlin skořepiny je docíleno vložením rozptýlené výztuže či vnesením předpětí. K zamezení kluzu mezi vnitřními plochami skořepinového
- 1 CZ 36811 U1 betonového prvku a výplní v jeho dutině účinkem posouvající síly jsou vnitřní plochy opatřeny vhodně navrženým spřahovacím systémem v podobě různých výstupků.
Životnost ohýbaných prvků je výrazně prodloužena využitím betonu UHPFRC. UHPFRC je jemný beton s velmi hutnou mikrostrukturou a rozptýlenou výztuží, který je vůči proudění vody a difúzi iontů takřka inertní. Beton UHPFRC je v navrhovaném řešení použit jako nosná skořepina, která slouží i jako ztracené bednění stavebního prvku. Využití skořepiny UHPFRC je také výhodné díky vyšší pevnosti kompozitu, a tím i celého konstrukčního prvku, které je dosaženo kompaktní materiálovou strukturou a použitím rozptýlené výztuže. Tím může být dosaženo snížení konstrukční výšky při zachování stejné únosnosti, nebo navýšení únosnosti při zachování stejné konstrukční výšky.
Vnitřek kompozitní betonové konstrukce je zhotoven s využitím konvenčního betonu standardních pevností typu NSC, nebo konvenčního betonu s využitím latentně hydraulického či pucolánového materiálu, čímž je významně snížena spotřeba slínku. Obě části nosníku jsou navzájem spřaženy pomocí výztuže, drsného povrchu, nopů atd., a tvoří únosnou a odolnou kompozitní betonovou konstrukci.
Kompozitní betonová konstrukce obsahující druhotné materiály s výhodou spojuje odolnost základního materiálu UHPFRC, ze kterého je skořepina nosníku zhotovena a dále využívá sekundární materiály ve svém výplňovém materiálu, které výrazně snižují spotřebu energie a CO2. Je výhodné, aby základní materiál kompozitní betonové konstrukce, ze kterého je skořepina vyrobena, byl vytvořen s vlákny vyztuženého cementového kompozitu typu UHPFRC či kompozitu vyztuženého prutovými prvky, 2D sítěmi a 3D sítěmi, a aby vnitřní povrch skořepinového segmentu byl opatřen spřahovacími výstupky tak, aby umožňoval vzájemné pevné smykové spojení s výplňovým materiálem, který je zhotoven z běžného betonu nebo kompozitu obsahující druhotné suroviny.
Objasnění výkresů
Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce podle tohoto technického řešení bude blíže osvětlen na konkrétních příkladech provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je znázorněn v axonometrickém pohledu shora příkladný skořepinový segment s vodorovnými křídly a na obr. 2 je znázorněn v axonometrickém pohledu zdola skořepinový segment s vodorovnými křídly.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příkladný skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce se zvýšenou odolností vůči vlivům vnějšího prostředí pro ohýbané nosné mostní konstrukce obsahuje podlouhlý skořepinový prvek z ultra vysokopevnostního vlákny vyztuženého cementového kompozitu s rozptýlenou výztuží vyztuženého vlákny a ocelovou síťovou výztuží. Skořepinový prvek má v příčném řezu tvar písmene U, jehož boční stěny jsou ve směru nahoru skloněny vně od svislé osy skořepinového prvku. Horní strana je volná a dutina skořepinového prvku je vyplněna konvenčním betonem. Tloušťka stěn skořepinového prvku je menší, než je šířka dna dutiny. Vnitřní stěny skořepinového prvku jsou opatřeny výstupky, jejichž výška je menší než tloušťka stěny skořepinového prvku. UHPFRC obsahuje 500 až 800 kg cementu na 1 m3 a maximální velikost kameniva je 8 mm.
Výztuž může být z různých materiálu, jako je zejména ocel a jiné kovy, plast a přírodní materiály. Konvenční beton v dutině skořepinového prvku může obsahovat druhotné materiály. V dutině mohou být umístěna výztužná žebra.
- 2 CZ 36811 U1
Konkrétní kompozitní betonový prvek pro nosné konstrukce je tvořen skořepinovým prvkem ve tvaru písmene U se šikmými stěnami, jehož horní strana je vynechána a tloušťka stěn skořepinového prvku je menší, než je velikost dutiny. Stěny skořepinového segmentu jsou na svých vnitřních plochách opatřeny malými výstupky pro zajištění smykového spolupůsobení.
Skořepinový prvek je vyroben z UHPFRC a ocelové prutové výztuže.
Průmyslová využitelnost
Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce, podle tohoto technického řešení, nalezne uplatnění v mnoha odvětvích civilního nebo i vojenského provozu, jakou jsou ohýbané nosné prvky mostních konstrukci, ohýbané nosníky a vazníky, nebo další prvky budov kritické infrastruktury. Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce, podle tohoto technického řešení, může být také uplatněn v technologických provozech s expozicí agresivních látek.

Claims (5)

1. Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce se zvýšenou odolností vůči vlivům vnějšího prostředí, zejména pro ohýbané nosné mostní konstrukce, vazníky a speciální exponované prvky, vyznačující se tím, že obsahuje podlouhlý skořepinový prvek z ultra vysokopevnostního vyztuženého cementového kompozitu s rozptýlenou výztuží ve formě vláken a/nebo prutové výztuže a/nebo předpínací výztuže a/nebo síťové výztuže, který má v příčném řezu tvar písmene U, jehož boční stěny jsou ve směru nahoru skloněny vně od svislé osy skořepinového prvku a dutina skořepinového prvku je vyplněna konvenčním betonem, přičemž tloušťka stěn skořepinového prvku je menší, než je šířka dna dutiny a vnitřní stěny skořepinového prvku jsou opatřeny výstupky, jejichž výška je menší než tloušťka stěny skořepinového prvku.
2. Skořepinový betonový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že prutová výztuž a/nebo předpínací výztuž a/nebo síťová výztuž je z materiálu vybraného ze skupiny kov, plast a přírodní materiály.
3. Skořepinový betonový prvek podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že skořepinový prvek z ultra vysokopevnostního vyztuženého cementového kompozitu s rozptýlenou výztuží obsahuje 500 až 800 kg cementu na 1 m3 a maximální velikost kameniva je 8 mm.
4. Skořepinový betonový prvek podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že konvenční beton obsahuje druhotné materiály.
5. Skořepinový betonový prvek podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že v dutině jsou umístěna výztužná žebra.
CZ2022-40498U 2022-11-18 2022-11-18 Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce CZ36811U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2022-40498U CZ36811U1 (cs) 2022-11-18 2022-11-18 Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2022-40498U CZ36811U1 (cs) 2022-11-18 2022-11-18 Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ36811U1 true CZ36811U1 (cs) 2023-02-07

Family

ID=85198532

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2022-40498U CZ36811U1 (cs) 2022-11-18 2022-11-18 Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ36811U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hassan et al. A review of properties and behaviour of reinforced geopolymer concrete structural elements-A clean technology option for sustainable development
US3808085A (en) Concrete structural member
Abdujabborovich et al. Development and application of ultra high performance concrete
Shetkar et al. An experimental study on bubble deck slab system with elliptical balls
Mavlonov Development and application of ultra high performance concrete
LV15383B (lv) Daļēji saliekama dzelzsbetona pārseguma elementu sistēma
CN107165336A (zh) 一种组合梁及其制造方法
Raupov et al. FOREIGN EXPERIENCE IN THE USE OF HIGH-STRENGTH EXPANDED CLAY CONCRETE IN BRIDGE CONSTRUCTION (LITERATURE REVIEW)
US7419543B2 (en) Metal fiber concrete
Katlav et al. Flexural performance of V-shaped RC folded plates: the role of plate thickness and fiber hybridization
CZ36811U1 (cs) Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce
Remy et al. Cement composite stay-in-place formwork: A concept for future building systems
Navid et al. Tensile strength of ferro cement with respect to specific surface
CN211523642U (zh) 装配式钢结构短肢剪力墙和低层住宅建筑
Tayeh et al. Ultra-High-Performance Concrete (UHPC)-Applications Worldwide: A State-of-the-Art Review.
CZ37084U1 (cs) Skořepinový betonový prvek pro kompozitní betonové konstrukce
CN207958957U (zh) 一种预制装配式拱
HUP0003142A2 (hu) Rácsos könnyűbeton födémszerkezet, valamint eljárás a födémszerkezet előre gyártott tartógerendája erősítő keretének az öntésére
Tichý et al. UHPC Footbridge over the Opatovicky canal
Alabrash et al. Implementation of High/Ultra high-Performance Concrete in Design & Production of Conventional Bridge Structures
Brühwiler Rehabilitation of concrete bridges using Ultra-High Performance Fibre Reinforced Concrete (UHPFRC)
Kolisko et al. Design and Production of a Segmental Prestressed UHPFRC Bridge in Pribor
López et al. Construction of the u-shaped truss footbridge over the ovejas ravine in alicante
Kumar et al. High Performance Concrete & Its Applications in Civil Engg
Raval et al. Improving structure integrity with fibre reinforced concrete

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20230207