CZ362199A3 - Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech - Google Patents

Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech Download PDF

Info

Publication number
CZ362199A3
CZ362199A3 CZ19993621A CZ362199A CZ362199A3 CZ 362199 A3 CZ362199 A3 CZ 362199A3 CZ 19993621 A CZ19993621 A CZ 19993621A CZ 362199 A CZ362199 A CZ 362199A CZ 362199 A3 CZ362199 A3 CZ 362199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tapered
extensible
stabilized
tapered material
steady
Prior art date
Application number
CZ19993621A
Other languages
English (en)
Inventor
Douglas Herrin Benson
John Joseph Curro
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19993621A priority Critical patent/CZ362199A3/cs
Publication of CZ362199A3 publication Critical patent/CZ362199A3/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Řešení popisuje ustálený materiál (22) mající zdokonalenou roztažitelnost a způsob (20) pro zhotovování tohoto materiálu. Natahovací síla působí na zúžovatelný materiál (22)tak, aby se tento materiál zužoval ve směru, kterýje kolmý k prvnímu směru. Poté se zúžený materiál (22) vystavuje mechanickému ustalování (32), výsledkemčehožje vytváření ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu (22). Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál (22) následně prochází mezi obvodovýmpovrchem(46) otáčejícího se válce (47) a tlačnou součástí (48) pro tlačení ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu (22) proti obvodovému povrchu (46) válce (47). Zpomalující součást (49) zpomaluje průchod ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu (22) a odvádí tento materiál dále od obvodového povrchu (46) válce (47). Ustálený, roztažitelný, zúžená materiál (22) se snadno roztahuje ve směru, kteiýje rovnoběžný s prvnímsměrem, a ve směru, kterýje kolmý k prvnímu směru.

Description

Způsob pro zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech
Oblast techniky
Přihlašovaný vynález se týká stálých materiálů majících zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech a mechanického, dodatečného výrobního způsobu pro zhotovování týchž materiálů. Vysoce roztažitelné materiály, kterými jsou netkané textilie nebo materiály mající velmi tenké vrstvy jsou obzvláště vhodné pro využívání v absorpčních výrobcích pro jednorázové použití, jako jsou plenky, inkontínentní kalhotky, navlékací kalhotky, ženské hygienické spodní prádlo a podobně, protože se mohou používat v takových částech výrobku, ve kterých může jejich schopnost vysoké roztažitelnosti napomáhat přiléhání výrobku ke tvarům těla.
Dosavadní stav techniky
Výrobky a součásti výrobků z netkaných textilií lze zhotovovat tak levně, že konkrétní výrobek lze odkládat do odpadu již po jednom nebo několika málo použitích. Mezi příklady takových výrobků patří plenky, navlékací kalhotky, kapesníky, spodní prádlo, inkontínentní kalhotky, ženské hygienické spodní prádlo a podobně.
Existuje možnost upravování netkaných textilií, na základě čehož se zhotovují netkané textilie 8 určitými vlastnostmi. Například patent USA čisto 5,244,482, vydaný na jméno Hassenboehler mladší a spol., popisuje způsob pro upravování netkané textilie, kdy se netkaná textilie ohřívá při zvýšené teplotě a natahuje ve směru jedné osy tak, aby se struktura takové netkané zpevnila a ustálila. Po provedení postupu upravování takové netkané textilie zjevně vykazují zvýšenou elastíčnost. Všeobecně se uznává, že takové zvýšení elastičnosti způsobuje nová „paměť“ vštípená ohříváním netkané textilie. V případě provedení, u kteiých se spíše očekává zdokonalená roztažitelnost než elastíčnost není tudíž takové ohřívání žádoucí. Navíc takové tažení a ustalování netkané textilie v podmínkách ohřívání na zvýšenou teplotu často způsobuje zkřehnutí vláken a netkaná textilie vykazuje zvýšený lesk. Při častém styku například krycích vrstev plenky s kůží jsou tyto -vlastnosti v rozporu s požadovanými Mastnostmi měkkosti e o
-2a neplastového (nelesklého) vzhledu, jaký mívají součásti spodního prádla. Navíc požadavek ohřívání netkané textilie pro účely zpevňování a ustalování struktury textilie vnáší do postupu výrohy složitost a další nároky na výrobní náklady.
Patent USA číslo 4,981,747, vydaný na jméno Morman 1. ledna 1991, popisuje „oboustranně zúžený“ materiál V tomto dokumentuje uvedeno, že neustálený zúžený materiál se musí udržovat v podmínkách značného napnutí na převinovacím válci do té doby, než se provádí další krok tepelné úpravy v rámci postupu zpevňování materiálu. Takový materiál opět trpí stejnými nedostatky, které byly zmíněny v předcházejícím textu v souvislosti s výhodnými Mastnostmi materiálů, jež jsou ve styku s kůží, a bude spíše vykazovat zřetelnější elastické Mastnosti materiálu než roztažitelné chování materiálu.
Patent USA číslo 5,226,992, vydaný na jméno Morman 13. července 1993, popisuje způsob výrohy složeného elastického lepeného-zužovaného materiálu. Při zužování nebo zpevňování materiálu se vyMjí napínací síla na přinejmenším jeden zužovatelný materiál, jako je zužovatelná netkaná textilie: Namísto ohřívání zpevňované netkané textilie tento patent uvádí umisťování natažené, zpevňované netkané textilie na elastický materiál a připojování natažené, zpevňované netkané textilie k řečenému elastickému materiálu za situace, kdy se natažená, zpevňovaná netkaná textilie nachází ve stavu napnutí. Na základě připojování natažené, zpevňované netkané textilie k elastickému materiálu při trvající existenci stavu napnutí se netkaná textilie vynuceně uškrcuje do svého zužovaného rozměru. Takový postup neposkytuje prostředky pro zhotovování ustálené, roztažitelné textilie bez připojování netkané textilie k přídavné elastické vrstvě.
Cílem přihlašovaného vynálezu je poskytnout ustálenou, roztažitelnou, zúženou netkanou textilii mající schopnost podstupovat navíjení na pevný válec nebo skládání do girlandové podoby, která je vhodná pro následující převáděcí nebo kombinační činnosti.
Dalším cílem přihlašovaného vynálezu je poskytnout ustálenou, roztažitelnou, zúženou netkanou textilii mající schopnost velmi rychlého roztahování pomocí mechanických tahových prostředků.
Dalším cílem přihlašovaného vynálezu je poskytnout způsob dodatečné úpravy pro zhotovování ustálené, zúžené netkané textilie.
Dalším cílem přihlašovaného vynálezu je poskytnout způsob dodatečné úpravy pro zhotovování ustálené, zúžené netkané textilie, který nevyžaduje ohřívání zužovatelného
-3materiálu na zvýšené teploty v procesu zdokonalování spíše roztažitelných než elastických Mastností a pro celkovou ochranu původních vlastností netkané zužovatelné textilie.
Dalším cílem přihlašovaného materiálu je poskytnout ustálený, roztažitelný materiál, který se může snadno natahovat v několika směrech.
Zde používaný výraz „elastický“ označuje každý materiál, který se může při působení zpětně pružící síly natahovat, tzn. podélně prodlužovat, o přinejmenším přibližně 60% (tedy do rozměru natažené, pružící délky, jenž je přinejmenším přibližně 160 procent své uvolněné, nepružící délky) a který se po uvolnění natahovací, prodlužovací síly vrátí ze stavu prodloužení do původní polohy v rozsahu přinejmenším 55 procent.
Zde používaný výraz „roztažitelný“ označuje každý materiál, který se může při působení napínací síly natahovat, tzn. podélně prodlužovat, o přinejmenším přibližně 60% bez utrpění zničujícího poškození (tedy do rozměru natažené, napnuté délky, jenž je přinejmenším přibližně 160 procent své uvolněné, nenapnuté délky), avšak který po uvolnění natahovací, napínací síly nevrátí více než 55 procent svého prodloužení do původní polohy.
Zde používaný výraz „vysoce roztažitelný“ označuje každý materiál, který se může při působení napínací síly natahovat, tzn. podélně prodlužovat, o přinejmenším přibližně 100% bez utrpění zničujícího poškození (tedy do rozměru natažené, napnuté délky, jenž je přinejmenším přibližně 200 procent své uvolněné, nenapnuté délky), avšak který se po uvolnění natahovací, napínací síly nevrátí více než 55 procent svého prodloužení do původní polohy.
Zde používaný výraz „ustálený“ označuje materiál podle přihlašovaného vynálezu, který má schopnost podstupovat skladování ve stálých podmínkách jakýmkoli známým nebo obvykle používaným způsobem skladování bez potřeby dalšího ohřívání nebo přidávání či připojování dalších struktur pro udržování stálosti materiálu. Mezi takové prostředky skladování by například patřily mírně napínací válce nebo girlandový materiál v uzavřených krabicích.
Zde používaný výraz „netkaná textilie“ označuje textilii, která má strukturu obsahující jednotlivá vlákna nebo kousky příze, které se kladením spojují, avšak toto spojování se neprovádí žádným pravidelně se opakujícím postupem. Netkané textilie se dříve zhotovovaly s použitím celé řady výrobních postupů, jako jsou například postupy kladení foukané taveniny, odstředivého lepení a postupy zhotovování lepených mykaných textilií.
J# β'β
-4Zde používaný pojem „zúžený materiál“ označuje každý materiál, který byl natažen v přinejmenším jednom směru působením napínací síly působící ve směru, jenž je kolmý k požadovanému směru zužování.
Zde používaný výraz „zužovatelný materiál“ označuje každý materiál, který se může zužovat.
Zde používaný výraz „procentuální množství zužování“ označuje poměr stanovovaný na základě měření rozdílu mezi nezúženým rozměrem a ustálenými zúženými rozměry zúženého materiálu ve směru zužování a následného dělení tohoto rozdílu nezúženým rozměrem zužovatelného materiálu, poté násobení koeficientem 100.
Zde používaný výraz „složený elastický materiál“ označuje materiál, který obsahuje elastickou součást připojenou k ustálenému, roztažitelnemu zúženému materiálu. Elastická součást se může připojovat k ustálenému, roztažitelnému zúženému materiálu v jednotlivých bodech nebo se k němu může souvisle lepit. Spojováni se provádí tak, že elastická součást a ustálený zúžený materiál se pokládají na sebe ve vyrovnané poloze. Složený elastický materiál je elastický ve směru, který je celkově rovnoběžný se směrem zužování ustáleného zúženého materiálu a může se natahovat v uvedeném směru do bodu trhání ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu. Složený elastický materiál může mít více než dvě vrstvy.
Zde používaný výraz „polymer“ obecně zahrnuje, avšak bez jakéhokoli výhradního omezení, homopotymery, kopofymery jako například blokové, roubované, nahodilé a alternující kopofymery, rerpofymery atd. a jejich směsi nebo modifikace. Navíc bez jakéhokoli dalšího výhradního omezení bude výraz „polymer“ zahrnovat všechny možné molekulové geometrické tvary materiálu. Mezi tyto tvary bez výhradního omezení patří izotaktické, syndiotaktické a nahodilé souměrnosti.
Zde používaný výraz „povrchová délka“ označuje rozměr vzatý podle topografického povrchu pojednávaného materiálu v určitém směru.
Podstata vynálezu
V souladu s přihlašovaným vynálezem je vyvinut způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu obsahující kroky :
zhotovování zužovatelného materiálu;
-5ss přemisťování zužovatelného materiálu v prvním směru;
vyvíjení napínací síly na zužovatelný materiál za účelem zužování materiálu v takovém směru, který je kolmý k řečenému prvnímu směru;
vystavování zúženého materiálu účinkům mechanického ustalování, které zajišťuje vytváření ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu;
průchod ustáleného, roztažitehiého, zúženého materiálu mezi obvodovým povrchem válce, který se pohání v otočném pohybu, a zařízením pro přidačování ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu k obvodovému povrchu otočného válce;
zpomalování průchodu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu na základě činnosti zpomalovací součásti; a odvádění ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu dále od obvodového povrchu válce.
Materiál se výhodně odvádí dále od obvodového povrchu válce na základě činnosti zpomalovací součásti, jejíž povrch vytváří ostrý úhel ve vztahu k obvodovému povrchu válce ve směru otáčení tohoto válce.
Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál se snadno roztahuje v obou směrech, které jsou rovnoběžně s prvním směrem a ve směru kolmém k prvnímu směru. Upřednostňovaný způsob pro mechanické ustalování zúženého materiálu obsahuje krok vystavování zúženého materiálu účinkům přírůstkového natahování ve směru, který je obecně kolmý ke směru zužování.
Tento způsob rovněž zahrnuje dodatečný krok navíjení ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu na navíjecí válec nebo girlandového ukládání ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu do krabice.
Tento způsob může rovněž obsahovat dodatečný krok připojováni ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu k elastické součásti s výsledným vytvářením složeného elastického materiálu.
Jestliže lze materiál natahovat, pak by se zužování mohlo provádět účinkem natahování v takovém směru, který je obecně kolmý k požadovanému směru zužování. Zužovatelným materiálem může být jakýkoli materiál, který lze přijatelně zužovat při pokojové teplotě. Mezi takové zužovatelné materiály patří pletené a volně tkané textilie, lepené mykané netkané textilie, odstředivě zhotovované netkané textilie nebo netkané textilie zhotovované foukáním taveniny.
-6Zužovatelný materiál může rovněž mít více vrstev, jako jsou například vícenásobné odstředivě lepené vrstvy a/nebo vícenásobné vrstvy zhotovované foukáním taveniny či vrstvy filmů. Zužovatelný materiál se může vyrábět z polymerů, jako jsou například polyolefiny. Mezi příklady takových polyolefinů patří polypropylen, polyethylen, ethylenové kopolymeiy, propylenové kopolymeiy a jejich směsi. Zužovatelným materiálem může být neelastický materiál, jako je například neelastický netkaný materiál.
Přehled obrázků na výkrese
I když tato specifikace společně s patentovými nároky obzvláště zdůrazňuje a význačně definuje předmět, který je považován za základ přihlašovaného vynálezu, existuje přesvědčení, že tento vynález bude srozumitelnější z následujícího popisu, který je vypracován v návaznosti na připojená vyobrazení, na nichž se stejné odkazové značky používají pro označování v podstatě stejných součástí a na nichž:
obr. 1 je schematické předvedení příkladu postupu formování zúženého materiálu podle přihlašovaného vynálezu;
obr. 2 je perspektivní pohled na sestavu ustalovacích válců ve zvětšeném měřítku; obr. 3 je zjednodušené, ve zvětšeném měřítku nakreslené „micrexingové“ zařízení („micrexing“ se v této oblasti techniky nazývá úprava materiálu prováděná na zařízení od firmy „Micrex Corporation“ sídlící ve městě Walpole, Massachusetts, USA);
obr. 4 je půdorys příkladu zužovatelného materiálu před napínáním a zužováním; obr. 5 je půdorys příkladu zúženého materiálu;
obr. 6 je půdorys příkladu složeného elastického materiálu při částečném napínání; obr. 7 je schematické předvedení dalšího příkladu postupu formování zúženého materiálu podle přihlašovaného vynálezu;
obr. 8 je půdorys zvlášť rozmisťovaného, vzorování vytlačovaných reliéfů, které není použitelné pro ustalování zúženého materiálu;
obr. 9 je půdorys vytlačovaného vzorování podle přihlašovaného vynálezu, které je použitelné pro ustalování zúženého materiálu; a obr. 10 je půdorys dalšího vytlačovaného vzorování podle přihlašovaného vynálezu, které je použitelné pro ustalování zúženého materiálu.
± a »
7Příkladv provedení vynálezu
S odkazem na obr. 1 lze uvést, že odkazová značka 20 označuje schematický postup zhotovování ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle přihlašovaného vynálezu.
V souladu s přihlašovaným vynálezem se zužovatelný materiál 22 odvíjí ze zásobního válce 23 a pohybuje se směrem, který je vyznačen příslušnými šipkami. Směr pohybu zužovatelného materiálu 22 je pracovním směrem stroje nebo prvním směrem. Zužovatelný materiál 22 prochází stiskovou linií 25 S-válcové sestavy 26 tvořené rovnacími válci 28 a 30.
Zužovatelný materiál 22 se může vyrábět s použitím známých postupů vytlačování netkaných textilií, jako jsou například známé postupy foukání hoiké taveniny nebo známé postupy odstřeďování. Tento zužovatelný materiál 22 přímo prochází stiskovou linií 25. aniž by se nejdříve navíjel na zásobní válec.
Zužovatelný materiál 22 prochází skrze stiskovou linii 25 S-válcové sestavy 26 po dráze podobající se obrácenému „S“ podle příslušných šipek znázorňujících směr otáčení rovnacích válců 28a 30. Od S-válcové sestavy 26 se zužovatelný materiál 22 pohybuje k mechanickému ustalovacímu zařízení 38 a prochází stiskovou linií 32, kterou vytváří přírůstkové natahovací válce 34 a 36 řečeného ustalovacího zařízení 38. Protože se obvodová rovnoměrná rychlost válců předcházející S-válcové sestavy 26 seřizuje tak, aby byla menší než obvodová rovnoměrná rychlost válců mechanického ustalovacího zařízení 38. podrobuje se zužovatelný materiál 22 napínání mezi S-válcovou sestavou 26 a stiskovou linií 32 přírůstkových natahovacích válců 34 a 36 mechanického stabilizačního zařízení 38. Seřizováním rozdílu rychlostí válců se zužovatelný materiál 22 natahuje tak, aby se zužoval v požadovaném rozsahu a nadále zůstal v nataženém, zúženém stavu. Mechanické ustalovací zařízení 38 vytváří ustálený, zúžený materiál, který se může připojovat k jiným materiálům.
V průběhu natahování zužovatelného materiálu 22 mezi S-válcovou sestavou 26 a stiskovou linií 43 přírůstkových natahovacích válců 36 účinek napínání působí na zužovatelný materiál ve směru, který je rovnoběžný s prvním směrem nebo je rovnoběžný s pracovním směrem stroje. Natahování zužovatelného materiálu 22 takovým směrem, který je rovnoběžný s prvním «norem, způsobuje zužování zužovatelného materiálu ve směru, jenž je kolmý k prvnímu směru nebo je rovnoběžný s příčným směrem stroje.
* 9 9 • · • · · ··· ··· • · ·· ··
-8Před vstupem do stiskové Hrne 25 S-válcové sestavy 26 má zužovatelný materiál 22 v příčném směru stroje rozměr Z příčné povrchové dráhy, avšak v průběhu natahování mezi Sválcovou sestavou 26 a stiskovou linií 32 přírůstkových natahovacích válců 34 a 36 se zužovatelný materiál 22 zužuje tak, aby nový příčný rozměr ZL příčné povrchové dráhy byl menší než řečený rozměr Z příčné povrchové dráhy. Je výhodné, když rozměr Zj příčné povrchové dráhy představuje přibližně 75% řečeného rozměru Z příčné povrchové dráhy, výhodnější je, když rozměr Zí příčné povrchové dráhy představuje méně než přibližně 50% řečeného rozměru Z příčné povrchové dráhy, a nevýhodnější je, když rozměr Zý příčné povrchové dráhy představuje méně než přibližně 30% řečeného rozměru Z příčné povrchové dráhy. Má-li například materiál 22 počáteční rozměr Z příčné povrchové dráhy 10 palců (tj. 25,4 cm), pak se může zužovat tak, aby měl rozměr Z/_ příčné povrchové dráhy 5 palců (tj. 12,7 cm), což představuje 50% počátečního rozměru Z příčné povrchové dráhy majícího 10 palců (tj. 25,4 cm).
Způsob určování rozměrů povrchové dráhy textilie lze nalézt v části nazvané „Testovací postupy“, která je součástí dalšího obsahu přihlašované specifikace.
K dalším příkladům použitelných způsobů natahování zužovatelných materiálů 22 patří napínací rámy.
Zužovatelným materiálem může být roztažitelný, elastický nebo neelastický netkaný materiál. Takovým zužovatelným materiálem 22 může být odstředivě spojovaná textilie, textilie zhotovovaná foukáním taveniny nebo spojovaná mykaná textilie. Pokud je zužovatelným materiálem textilie zhotovovaná foukáním taveniny, pak může obsahovat foukaná taveninová mikrovlákna. Zužovatelný materiál 22 se může zhotovovat z vláken vyráběných z polymerů, jako jsou například polyolefiny. Mezi příklady polyolefinů patří jeden nebo více než jeden polypropylenový, polyethylenový, ethylenový kopolymer, propylenový kopolymer a butenový kopolymer.
V jednom provedení podle přihlašovaného vynálezu může zužovatelným materiálem 22 být vícevrstvový materiál mající přinejmenším jednu vrstvu z odstředivě lepené textilie, která se připojuje k přinejmenším jedné vrstvě textilie zhotovované foukáním taveniny, k lepené mykané textilii nebo jinému vhodnému materiálu. V jiném případě může zužovatelným materiálem 22 být jediná vrstva materiálu, jakým je například odstředivě lepená textilie, textilie zhotovovaná foukáním taveniny nebo lepená mykaná textilie.
-99 9 9 9 ·9 9 • 999 999 • 9
99
Zužovatelným materiálem 72 rovněž může být složený materiál zhotovovaný ze směsi dvou nebo více než dvou různých vláken nebo ze směsi vláken a částeček. Takové směsi se mohou vytvářet přidáváním vláken a/nebo částeček do proudu plynu, který taveninová vlákna unáší tak, aby docházelo k těsnému spřádání míšených taveninových vláken a dalších materiálů, jakými jsou například staplová vlákna, dřevitá buničina a částečky jako například hydrokoloidní (gydrogelové) částečky všeobecně označované jako vysoce absorpční materiály, před shromažďováním foukaných taveninových vláken na shromažďovacím zařízení pro zhotovování soudržné textilie z nahodile rozptylovaných, foukaných taveninových vláken a jiných materiálů.
Netkané struktury nebo vlákna by se měla spojovat lepením, aby se vytvářela stejnorodá struktura textilie, která je schopna vydržet zužování. Mezi vhodné způsoby takového lepení bez výhradního omezení patří chemické lepem, termální lepení, jako je bodové kalandrování, vodní spřádání a jehlování.
Obr. 2 je perspektivní, ve zvětšeném měřítku nakreslené upřednostňované provedení mechanického ustalovacího zařízení 38 využívající dva opačně umístěné tlakové aplikátoiy mající trojrozměrné povrchy, které se přinejmenším do určitého stupně vzájemně doplňují. Mechanické ustalovací zařízení 38 předvedené na obr. 2 obsahuje přírůstkové natahovací válce 34 a 36. Zužovatelný materiál 22 prochází stiskovou linií 32 vytvořenou mezi přírůstkovými natahovacími válci 34 a 36 tehdy, když se tyto přírůstkové natahovací válce otáčejí ve směrech vyznačených příslušnými šipkami. Vyšší přírůstkový natahovací válec 34 má určitý počet zubů 40 a odpovídajících drážek 41, které jsou vytvořeny na celém obvodovém povrchu válce 34. Nižší přírůstkový natahovací válec 36 má určitý počet zubů 42 a odpovídajících drážek 43, které jsou vytvořeny na celém obvodovém povrchu válce 36. Zuby 40 na válci 34 zapadají nebo vstupují do styku s drážkami 43 na válci 36, zatímco zuby 42 na válci 36 zapadají nebo vstupují do styku s drážkami 41 na válci 34.
Zuby 40 a 42 jsou příslušných válcích 34 λ 36 vedeny takovým směrem, který je v podstatě kolmý ke směru pohybu nebo prvnímu směru zužovatelné textilie 22 nebo ve směru, jenž v podstatě rovnoběžný šířkou zužovatelného materiálu 22. To znamená, že zuby 40 a 42 jsou vedeny ve směru, který je rovnoběžný s příčným směrem stroje. Přírůstkové natahovací válce 34 a 36 přírůstkově natahují zúženou textilii ve směru, který je celkově kolmý ke směru zužování, čímž ustalují zúžený materiál 22 tak, aby zůstal ve stavu svého zúžení po průchodu
9
9
9 9
9 9
9999 · • 9
9999 9
9 9
9 • · 9
9
999 999 » 9 9 9 • 9 9 9
999 999 • 9
99
-10přírůstkovými natahovacími válci 34 a 36 a aby se uvolnilo napínám zúženého materiálu. V důsledku ustalovám zúženého materiálu si tento zúžený materiál v podstatě zachovává zúženou šířku bez navracení do své výchozí šířky.
Po provedeném ustalování průchodem mezi přírůstkovými natahovacími válci 34 a 36 ustálený zúžený materiál 22 obsahuje určitý počet ustalovacích vytlačení 44. Ustalovací vytlačení jsou 44 vedena v rozsahu celé šířky ustáleného zúženého materiálu 22 v celkově přímých směrech, které jsou vzájemně rovnoběžné. Ustalovací vytlačení 44 jsou předvedena jako vytlačení, která jsou vedena takovým směrem, který je v podstatě rovnoběžný s příčnám směrem stroje. Na obr. 2 je vidět, že každé ustalovací vytlačení je vedeno na ustáleném zúženém materiálu 22 příčně od jednoho okraje ke druhému okrají Toto je velmi důležité, protože, neboť takto je dosaženo ustálení -vláken v rozsahu celé šířky textilie a tím i ustálení textilie. Pokud by ustalovací vytlačení 44 neprocházela v celém rozsahu šířky zužovatelného materiálu 22, mohlo by docházet k tomu, že nevytíaěované části zužovacího materiálu by měly tendenci obnovovat výchozí šířku. Jako příklad lze uvést podobu materiálu na obr. 8, na němž je vidět rozmisťování jednotlivých prvků vytlačovaného vzorování, které by neumožňovalo účinné ustalování materiálu. Části materiálu mezi jednotlivými prvky vytlačovaného vzorování by nebyly ustáleny, a tudíž by umožňovaly navracení materiálu do jeho výchozí šířky.
Přírůstkové natahovací válce 34 a 36 mohou obsahovat takový počet zubů a drážek, který umožňuje vytvářet požadované ustalování netkané textilie. Navíc tyto zuby a drážky nemusí být pouze přímočaré a mohou být například zakřivené, vlnité, klikaté atd. Ještě lze dodat, že tyto zuby a drážky mohou být vedeny jiným směrem, než je směr kolmý k dráze pohybu zužovatelné textilie. Zuby a drážky mohou být například vedeny v určitém úhlu ve vztahu k příčnému směru stroje, avšak, což je výhodné, nikoli rovnoběžně s pracovním směrem stroje, protože takový typ přírůstkového natahování by měl tendenci zvětšování šířky textilie a tím i potlačování účelu zužovací činnosti.
Po průchodu mezi přírůstkovými natahovacími válci 34 a 36 se ustálený zúžený materiál 22 pohybuje dále k zařízení 45. Na obr. 3 je předvedeno takové zařízení 45 ve zvětšeném měřítku. Zařízení 45 provádí úpravu, která je mezi odborníky v této oblasti techniky známá jako „micrexing“. Zařízení provádějící úpravu nazývanou „micrexing“ se podobá zařízení 45, které vyrábí firma „Micrex Corporation“ sídlící ve městě Walpole, Massachusetts. Textilie 22 z roztažitelného, zúženého materiálu prochází mezi obvodovým povrchem válce 46
999 9 9
999 99 9 9
-11válce 47. který se ovladatelně otáčí ve směru vyznačeném příslušnou šipkou, a tlačnou součástí 48, která tlačí ustálený, roztažítelný, zúžený materiál 22 proti povrchu 46 válce 47. Zpomalovací součást 49 zpomaluje průchod ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu 22. Zpomalovací součást 49 má povrch 50. který tvoří ostrý úhel s obvodovým povrchem 46 válce 47 ve směru otáčení válce. Povrch 50 odvádí ustálený, roztažítelný, zúžený materiál od od obvodového povrchu válce 47. Podrobnější popis činnosti zvané „micrexing“ a příslušného zařízení lze nalézt v patentu USA číslo 3,260,778, vydaném 12. července 1966 na jméno Walton, v patentu USA číslo 3,426,405, vydaném 11. února 1969 na jméno Walton, a v patentu USA číslo 5,117,540, vydaném 12. července 1996 na jméno Walton a spol. Všechny tyto patenty jsou zde zahrnuty ve formě odkazu.
S opětným odkazem na obr. 1 lze vypozorovat, že následně po průchodu zařízením 45 provádějícím „micrexing“ se zužovatelný materiál navíjí na navíjecí válec 52. Ustalování zužovatelného materiálu v jeho zúženém stavu umožňuje jeho navíjení na navíjecí válec ve stavu zúžení pro pozdější požadované finální použití. Po mechanickém ustálení zužovatelného materiálu se pro další zpracování tohoto materiálu jeví jako vhodné přičlenění konvenčního, vysokorychlostního zařízení pro převádění tohoto materiálu do podoby plenek bez potřeby zvláštního manipulačního zařízení.
Ustálený, zúžený materiál se snadno roztahuje v takovém směru, který je rovnoběžný se směrem zužování. To znamená, že ustálený, zúžený materiál se snadno roztahuje v příčném směru stroje, nebo-li ve směru kolemém k prvnímu směru. Zužovatelný materiál získává vlastnost roztažitelnosti ve směru kolmém k prvnímu směru na základě provádění kroků zužování a ustalování. Navíc ustálený, roztažítelný materiál lze snadno roztahovat ve směru, který je rovnoběžný s prvním směrem. Činnost zvaná „micrexing“ vytváří roztažitelnost v prvním směru. V souladu stím je ustálený, zúžený a „micrexovaný“ materiál snadno roztažítelný ve dvou směrech, a to ve směru rovnoběžném s prvním směrem a ve směru kolmém k prvnímu směru.
Ustálený, roztažítelný, zúžený materiál lze roztahovat ve směru, který je kolmý k prvnímu směru, v podmínkách působení napínací síty o dalších, přinejmenším přibližně 60% bez utrpění zničujícího poškození (tedy do rozměru natažené, napínané délky, jenž je přinejmenším přibližně 160 procent své uvolněné, nenapnuté délky). Je výhodné, když je možné ustálený, roztažítelný, zúžený materiál roztahovat ve směru, který je kolmý k prvnímu • · ·
-12směru, v podmínkách působeni napínací síly o dalších, přinejmenším přibližně 100% bez utrpění zničujícího poškození (tedy do rozměru natažené, napínané délky, jenž je přinejmenším přibližně 200 procent své uvolněné, nenapnuté délky). Vzhledem ktomu, že ustálený, roztažitelný, zúžený materiál je roztažitelný a nikoli elastický, nebude se po uvolnění natahovací, napínací síty tento ustálený, roztažitelný, zúžený materiál vracet do původní podoby v rozsahu více než 55 procent svého prodloužení a výhodně se nebude po uvolnění natahovací, napínací síty vracet do původní podoby v rozsahu více než 25 procent svého prodloužení.
Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál je možné výhodně roztahovat ve směru, který je kolmý k prvnímu směru, o dalších, přinejmenším přibližně 60 procent a výhodněji o dalších, přinejmenším 100 procent nebo i více bez utrpění zničujícího poškození v podmínkách působení poměrně malé napínací síly. Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál je možné výhodně roztahovat ve směru, který je kolmý k prvnímu směru, o dalších, přinejmenším přibližně 60 procent a výhodněji o dalších, přinejmenším 100 procent nebo i více bez utrpění zničujícího poškození v podmínkách působení napínací síty méně než přibližně 300g, výhodněji v podmínkách působení napínací síly méně než přibližně 200g a nejvýhodněji v podmínkách působení napínací síly méně než přibližně 1 OOg.
Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál lze roztahovat ve směru, který je rovnoběžný s prvnímu směrem, v podmínkách působení napínací síly o dalších, přinejmenším přibližně 20% bez utrpění zničujícího poškození (tedy do rozměru natažené, napínané délky, jenž je přinejmenším přibližně 120 procent své uvolněné, nenapnuté délky). Je výhodné, když je možné ustálený, roztažitelný, zúžený materiál roztahovat ve směru, který je rovnoběžný s prvním směrem, v podmínkách působení napínací síly o dalších, přinejmenším přibližně 30% bez utrpění zničujícího poškození (tedy do rozměru natažené, napínané délky, jenž je přinejmenším přibližně 130 procent své uvolněné, nenapnuté délky).
Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál je možné výhodně roztahovat ve směru, který je rovnoběžný s prvním směrem, o dalších, přinejmenším přibližně 20 procent a výhodněji o dalších, přinejmenším 30 procent nebo i více bez utrpění zničujícího poškození v podmínkách působení poměrně malé napínací síly. Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál je možné výhodně roztahovat ve směru, který je rovnoběžný s prvním směrem, o dalších, přinejmenším přibližně 20 procent a výhodněji o dalších, přinejmenším 30 procent nebo i více bez utrpění
-13• · · · · · · • · · » · · · · · · · 4 • · · · • · · · · · · ··· zničujícího poškození v podmínkách působení napínací síty méně než přibližně lOOg, výhodněji v podmínkách působení napínací síly méně než přibližně 200g a nejvýhodněji v podmínkách působení napínací síly méně než přibližně 300g.
Vzhledem k tomu, že ustálený, roztažitelný, zúžený materiál lze roztahovat jak směrem rovnoběžným s prvním směrem, tak i směrem kolmým k prvnímu směru bez utrpění zničujícího poškození v podmínkách působení napínacích sQ, je tento ustálený, roztažitelný, zúžený materiál obzvláště dobře využitelný pro včleňování do jednorázových absorpčních výrobků, jako jsou plenky, inkontinentní kalhotky, naviékací kalhotky, ženské hygienické spodní prádlo a podobně, protože se mohou používat v takových částech výrobku, ve kterých může jejich schopnost vysoké roztažitelnosti napomáhat přiléhání výrobku ke tvarům těla.
Běžné známé hnací prostředky a další konvenční zařízení, která by mohla být využita v souvislosti se zařízením znázorněným na obr. 1, jsou v této oblasti techniky dobře známa a z důvodu jasnosti nebyla nakreslena na schematickém vyobrazení označeném jako obr. 1.
Obr. 9 je půdorys dalšího přijatelného vytlačovaného vzorování pro ustalování zužovatelného materiálu. Toto vzorování obsahuje určitý počet přímých vytlačení 210. která souvisle procházejí v rozsahu celé šířky textilie 205 ve směru, který je celkově rovnoběžný s příčným směrem stroje označeným obecně odkazovou značkou CD. Toto vzorování rovněž obsahuje určitý počet přímých vytlačení 212, která souvisle procházejí v rozsahu celé šířky textilie 205 v určitém úhlu ve vztahu k příčnému směru stroje a v určitém úhlu ve vztahu k vytlačením 210. Textilie 205 také obsahuje určitý počet přímých vytlačení 214, která souvisle procházejí v rozsahu celé šířky textilie 205 v určitém úhlu ve vztahu k příčnému směru stroje a v určitém úhlu ve vztahu k vytlačením 210 a 212. Vytlačení 212 a 214 je možno vést v jakémkoli úhlu ve vztahu k sobě a vytlačením 210.
Obr. 10 je půdorys dalšího přijatelného vytlačovaného vzorování pro ustalování zužovatelného materiálu. Toto vzorování obsahuje určitý počet přímých vytlačení 222, která souvisle procházejí v rozsahu celé šířky textilie 205 v určitém úhlu ve vztahu k příčnému směru stroje. Textilie 220 také obsahuje určitý počet přímých vytlačení 224, která souvisle procházejí v rozsahu celé šířky textilie 220 v určitém úhlu ve vztahu k příčnému směru stroje a v určitém úhlu ve vztahu k vytlačením 222. Vytlačení 222 a 224 jsou výhodně vedena pravidelně v pravém úhlu k sobě. Lze však uplatňovat i jiné úhly mezi přímými vytlačeními 222 a 224.
-14Vydačovaná vzorování předvedená na obr. 9 a obr. 10 se vytvářejí na základě průchodu zúženého materiálu stiskovou linií tvořenou dvojicí vzorovaných tlačných válců. Každý válec obsahuje řady vyvýšených povrchů, které se podobají zubům 40 a 42 na příslušných válcích 24 a 36. Vyvýšené povrchy na každém z uvedených válců mají vzájemně odpovídající tvary, které do sebe navzájem zapadají a stlačují zúžený materiál, výsledkem čehož je vytlačované vzorování předvedené na obr. 9 a obr. 10. Stlačování prováděné vzorovanými tlačnými válci ustaluje jednotlivá vlákna a tím celkově ustaluje upravovanou textilii ve stavu zúžení.
Vzorované tlačné válce mohou alternativně obsahovat vzorovaný válec mající vzorování v podobě vyvýšených povrchů a přidružený válec mající hladký povrch. Vyvýšené povrchy vzorovaného válce dači zúžený materiál proti hladkánu válci, výsledkem čehož je vytváření vytlačovaného vzorování předvedeného na obr. 9 a obr. 10.
Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál lze po předcházející, výše popisované úpravě připojovat k elastické součásti pro účely zhotovování složeného elastického materiálu. Je výhodné, když se ustálený, roztažitelný, zúžený materiál připojuje k elastické součásti v takové situaci, kdý je elastická součást celkově vnenapnutém stavu. Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál a elastická součást se mohou spojovat k sobě buď v oddělených bodech nebo souvisle na přinejmenším části plochy jejich společných povrchů v situaci, kdy je elastická součást buď v napnutém nebo nenapnutém stavu. Ustálený, roztažitelný, zúžený materiál se může připojovat k elastické součásti po odvinutí z válce, jakým je navíjecí válec 50, nebo se může připojovat k elastické součásti po předchozím vystavení činnosti zvané „micrexing“.
Elastická součást se může zhotovovat z kteréhokoli vhodného elastického materiálu. Obecně platí, že vhodnými materiály pro netkané textilie podle přihlašovaného vynálezu zhotovované z elastomemích vláken jsou pryskyřice tvořící elastomemí vlákna a vhodné pryskyřice tvořící elastomemí filmy podle přihlašovaného vynálezu nebo jejich směsi. Elastomemí součástí může například být elastomemí film vyrobený z blokových kopolymerů majících obecný vzorec A-B-A', kde A a A'je každý termoplastický koncový blok polymeru, který obsahuje styrenovou polovinu jako poly(vinylaren) a kde B je elastomemí polymerový střední blok, jako je konjugovaný dien nebo nižší alkenový polymer. Mezi další příklady elastomemích filmů, které se mohou používat pro zhotovování elastické vrstvy patří polyuretanové elastomemí materiály, jako jsou například materiály prodávané pod obchodní značkou ESTANE, které na tíh dodává firma ,3· F. Goodrich & Company“, dále polyamidové ·
• · · · ·
-15elastomemí materiály, jako jsou naptUdad materiály prodávané pod obchodní značkou PEBAX, které na tíh dodává firma„Rilsan Company“ a polyesterové elastomemí materiály, jako jsou například materiály prodávané pod obchodním názvem Hytrel, které na tíh dodává firma JE. I. DuPont De Nemours & Company“.
Polyolefin lze míchat s elastomemím polymerem, aby se zdokonalila zpracovatelnost směsi. Vybraným potyolefinem musí být takový polyolefin, který je na základě míchání a vystavování přiměřené kombinaci působení podmínek zvýšeného tlaku a zvýšené teploty vydačovatelný v podobě směsi s elastomemím polymerem. K takovým použitelným, míchaným potyolefinovým materiálům například patří polyethylen, polypropylen a potybuten, včetně ethylenových kopotymerů, polypropylenových kopotymerů a butenových kopotymerů.
Elastickou součástí může být na tlak citlivá, elastomemí lepicí vrstva. Elastický materiál může například být sám o sobě lepivý nebo do se výše uvedené vydačovatelné elastomemí směsi přidávat kompatibilní pryskyřice za účelem zhotovování takové elastomemí vrstvy, která může účinkovat jako lepidlo citlivé na tlak například při lepení elstomemí vrstvy k roztažené, zúžené neelastické textilii. Elastická vrstva může mít podobu vícevrstvového materiálu, který může obsahovat dvě nebo více než dvě soudržné textilie nebo filmy. Elastomemí vrstva může mít navíc podobu vícevrstvového materiálu, v němž jedna nebo více než jedna vrstva obsahují směs elastických a neelastických vláken nebo částeček.
Mezi další přijatelné elastomemí materiály použitelné pro účely elastické součásti patří „živý“ syntetický nebo přírodní kaučuk včetně filmů, které se smršťují účinkem tepla, tvářený elastomemí mul, elastomemí pěny a podobně. Ve zvláště upřednostňovaném provedení elastická součást obsahuje elastomemí mul, který na trh dodává firma „Conwed Plastics“.
Vztah mezi původními rozměiy zužovatelného materiálu 22 a jeho rozměry po natahování nebo zužování a úpravou nazývanou „micrexing“ předurčuje přibližná omezení roztahování složeného elastického materiálu. Vzhledem k tomu, že zužovatelný materiál má schopnost natahování a vracení do jeho zúžených rozměrů ve směru, jakým je například pracovní směr stroje nebo příčný směr stroje, bude složený elastický materiál obecně natahovatelný ve stejném směru jako zužovatelný materiál 22.
S odkazem na obr. 4, obr. 5 a obr. 6 lze například uvést, že, existuje-fi potřeba připravit složený elastický materiál, kteiý je napínatelný na 150% roztažení ve více směrech (tj. jak rovnoběžně, tak i kolmo k prvnímu směru), se šířka zužovatelného materiálu předvedeného
-16schematicky a v obecném měřítku na obr. 4 mající šířkový rozměr X, jenž je například 250 cm, natahováním zužuje na šířkový rozměr Y přibližně 100 cm. Zúžený materiál znázorněný na obr. 5 se mechanicky ustahije do podoby ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu. Při působení poměrně malých sil je tento materiál nyní roztažitelný ve směru rovnoběžném se směrem zužování, tedy ve směru, který je kolmý k prvnímu směru. Ustálený, roztažitelný materiál se následně podrobuje úpravě zvané „micrexing“, výsledkem čehož je zhotovení takového materiálu, který je při působení poměrně malých sil roztažitelný kolmo ke směru roztahování, tedy ve směru rovnoběžném s prvním směrem. Ustálený roztažitelný materiál se pak připojuje ke čtvercové elastické součásti mající rozměry 100 cm x 100 cm, kterou lze napínat na rozměry 250 cm x 250 cm. Výsledný složený elastický materiál předvedený schematicky a v obecném měřítku na obr. 6 má šířku Y přibližně 100 cm a napínatelný ve směru kolmém k prvnímu směru do rozsahu přinejmenším původních 250 cm šířky X zužovatelného materiálu, což představuje prodloužení o přibližně 150%. Tento materiál je rovněž napínatelný ve směru, který je rovnoběžný s prvním směrem, na původní rozměr délky přinejmenším 250 cm zužovatelného materiálu, což představuje napínání o přibližně 150%. Z tohoto příkladu lze vyvodit, že potřebné, aby limit elastického napínání elastické součásti byl tak velký, jako minimálně požadovaný limit elastického napínání složeného elastického materiálu.
Na obr. 7 je schematicky předveden další postup 100 zhotovování zúženého materiálu podle přihlašovaného vynálezu.
Zužovatelný materiál 122 se odvíjí ze zásobního válce 123 a pohybuje se směrem, který je vyznačen příslušnými šipkami. Zužovatelný materiál 122 prochází stiskovou linií 125 S-válcové sestavy 126 tvořené rovnacími válci 128 a 130.
Zužovatelný materiál 122 se může vyrábět s použitím známých postupů vytlačování netkaných textilií, jako jsou například známé postupy foukání horké taveniny nebo známé postupy odstřeďování a přímo prochází stiskovou Unií 125. aniž by se nejdříve navíjel na zásobní válec.
Zužovatelný materiál 122 prochází skrze stiskovou linii 125 S-válcové sestavy 126 po dráze podobající se obrácenému „S“ podle příslušných šipek znázorňujících směr otáčení rovnacích válců 128 a 130. Od S-válcové sestavy 126 se zužovatelný materiál 122 pohybuje dále a prochází stiskovou Unií 145. kterou tvoří soustava 140 tlakových válců složená z tlakových válců 142 a 144. Protože se obvodová rovnoměrná rychlost válců předcházející
-179 9 • · · 9
Φ · · Φ
S-válcové sestavy 126 seřizuje tak, aby byla menší než obvodová rovnoměrná rychlost válců sestavy 140 tlakových válců, podrobuje se zúžovatelný materiál 122 napínání mezi S-válcovou sestavou 126 a stiskovou Unií 145 sestavy 140 tlakových válců. Seřizováním rozdílu rychlostí válců se zúžovatelný materiál 122 natahuje tak, aby se zužoval v požadovaném rozsahu a nadále zůstal v nataženém, zúženém stavu. Od sestavy 140 tlakových válců se zúžený materiál 122 pohybuje dále a prochází stiskovou Unií 151 tvořenou mechanickým ustalovacím zařízením 152, které obsahuje přírůstkové natahovací válce 153 a 154. Protože se obvodová rovnoměrná rychlost válců předcházející sestavy 140 tlakových válců seřizuje tak, aby byla menší nebo stejná jako obvodová rovnoměrná rychlost válců mechanického ustalovacího zařízení 152. udržuje se materiál 122 ve stavu svého napnutí a nebo zúžení mezí sestavou 140 tlakových válců a mechanickým ustalovacím zařízením 152. Od mechanického ustalovacího zařízení 152 se zúžovatelný materiál přemisťuje do „micrexingového“ zařízení 160. Toto „micrexingové“ zařízení obsahuje válec 162, tlačnou součást 164 pro tlačení materiálu 122 proti povrchu válce 162 a zpomalovací součást 166, která zpomaluje průchod materiálu 122 a následně odvádí materiál 122 dále od obvodového povrchu válce. Po výstupu z „micrexingového“ zařízení 160 se ustálený, zúžený materiál 122 navíjí na navíjecí válec 170.
Běžné známé hnací prostředky a další konvenční zařízení, která by mohla být využita v souvislosti se zařízením znázorněným na obr. 7, jsou v této oblasti techniky dobře známa a z důvodu jasnosti nebyla nakreslena na schematickém vyobrazení označeném jako obr. 7.
Způsoby testování
Měření délky povrchové dráhy netkaných textilií se provádí na základě analyzování netkaných textilií s pomocí prostředků analytických způsobů mikroskopického zobrazování.
Vzorek určený pro měření se odřezává a odděluje od netkané textilie. Nenapínaná délka vzorku 1/2 palce (tj. 12,7 mm) se přesně odřezává o odděluje s pomocí přikládání „značkové měrky“ k „měřenému okraji“ textilie.
Poté se měřené vzoiky přikládají k dlouhému okraji podložního sklíčka mikroskopu. „Měřený okraj“ má mírně (přibližně 1 mm) přesahovat vnějším směrem okraj podložního sklíčka. Na čelní okraj sklíčka se nanáší tenká vrstva lepidla citlivého na tlak, které takto poskytuje vhodné prostředky pro udržování vzorku. V případě vzorku majícího hluboké nerovnosti se může jako potřebné jevit jeho mírné natažení (bez vyvinutí významné síly), aby
se usnadnilo dosažení styku a přilnutí vzorku k okraji podložního sklíčka. Toto umožňuje provádět dokonalejší určování okraje v průběhu zobrazovací analýzy a znemožňuje vznik případných „zmačkaných“ okrajových částí, které vyžadují provádění dodatečné interpretační analýzy.
Zobrazování každého vzorku se může provádět jako vytváření snímků „ měřeného okraje“ snímaných z „osvíceného okraje“ nosného podložního sklíčka s použitím vhodných mikroskopických měřicích prostředků majících potřebnou kvalitu a rozsah zvětšování. Údaje se dosahují s použitím následujícího technického vybavení : Video-jednotka „Keyence VH-6100 (20x Lens)“ s video-zobrazovacími snímky zhotovovanými na tiskárně „Sony Video Printer Mavigraph Unit“. Video-zobrazovací snímky se obrazově převádějí do počítačově zpracovatelné podoby s použitím skeneru JHevdet Packard ScanJet ΠΡ“. Zobrazovací analýza se provádí na počítači „Macintosh IlCi“ s použitím počítačového programu „NIH MAC hnage, Version 1.45“.
S použitím uvedeného technického vybavení lze provádět kalibrační zobrazování snímané s použitím mřížkové stupnice mající délku 0,500 palce (tj. 12,7 mm) a přírůstkové značky 0,005 palce (tj. 0,00127 mm) pro kalibrační nastavení počítačového programu zobrazovací analýzy. Všechny vzorky určené pro měření se po uvedené přípravě snímají s pomocí videa a získané videosnímky se tisknou na uvedené tiskáme. Následně se všechny videosnímky obrazově převádějí při 100 dpi (úroveň 256 podle stupnice šedého odstínu) do vhodného zobrazovacího datového formátu počítače Macintosh. Nakonec se každý zobrazovací soubor (včetně kalibračního souboru) analyzuje s použitím počítačového programu „NIH MAC hnage, Version 1.45“. Všechny vzorky se měří pomocí vybraného, ručního nástroje pro měření tinií. Vzorky se měří na obou bočních okrajích a naměřená délka se zaznamenává. V případě tenkých vzorků se vyžaduje měření pouze jednoho bočního okraje.
V případě vzorků s větší tloušťkou se měří oba boční okraje. Snímky měřené délky se mají zhotovovat v rozsahu celé měřené délky odřezaného vzorku. V některých případech lze vyžadovat vícenásobné (částečně se překrývající) snímky pokrývající celý odřezaný vzorek.
V takových případech vybírejte charakteristické znaky, které jsou společné pro oba překrývající se snímky a využívejte je jako „značky“ umožňující čtení zobrazených délek ve smyslu spojování a nikoli překrývání.
-19Konečné určování délky povrchové dráhy se provádí vypočítáním aritmetického průměru délky pěti (5) samostatných vzorků z každé oblasti textilie majících zmiňovaný rozměr 1/2 palce (tj. 12,7 mm). Délka povrchové dráhy každého měřeného vzorku by měla být průměrem obou délek povrchových drah obou bočních okrajů.
Přestože je popsaný způsob testování využitelná pro celou řadu textilií podle přihlašovaného vynálezu, je třeba vzít v úvahu, že tento způsob testování se musí upravovat tak, aby vyhovoval některým textiliím.
I když byl tento vynález vysvětlen a popsán s odkazem na konkrétní provedení, mělo by zkušeným odborníkům v této oblasti techniky být zřejmé, že lze na něm provádět různé změny a úpravy, aniž by došlo k překročení ducha nebo rozsahu tohoto vynálezu. Proto existuje úmysl pokrýt v připojených patentových nárocích všechny takové změny a úpravy, které se nacházejí v rozsahu tohoto vynálezu.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu, vyznačující se tím , že obsahuje kroky (a) zhotovování zužovatelného materiálu, (b) přemisťování zužovatelného materiálu v prvním směru, (c) vyvíjení napínací síty na zužovatelný materiál za účelem zužování materiálu v takovém směru, který je kolmý k řečenému prvnímu směru, (d) vystavování zúženého materiálu účinkům mechanického ustalování, které zajišťuje vytváření ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu, (e) průchod ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu mezi obvodovým povrchem válce, který se pohání v otočném pohybu, a zařízením pro přitlaěování ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu k obvodovému povrchu otočného válce, (f) zpomalování průchodu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu na základě činnosti zpomalovací součásti a (g) odvádění ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu dále od obvodového povrchu válce.
  2. 2. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím , že krok d) zahrnuje vystavování zúženého materiálu přírůstkovému natahování.
  3. 3. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 2, vyznačující se tím , že řečené přírůstkové natahování se provádí v průběhu průchodu zúženého materiálu skrze stiskovou linii tvořenou dvojicí přírůstkových, natahovacích válců.
  4. 4. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 3, vyzná č uj í c í se tím,že každý řečený přírůstkový válec má určitý počet zubů a určitý počet drážek.
    -21 • · φ · · ·· ·· • · » · · 9 4 ·«·» • · · · 4 4 4 9 4
    4 94944 4 9 9 99 4 494
    4 4 4 9 4 4
    4 99 · » · · · 494 9·4 4 4
  5. 5. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 1, vyznačující se t í m , že řečené mechanické ustalování zahrnuje průchod zúženého materiálu skrze stiskovou linii tvořenou dvojicí vzorovaných, tlačných válců.
  6. 6. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 5, vyznačující se tím , že řečené vzorované, tlačné válce vytvářejí souvislé, vytlačované, ustalovací vzorování v rozsahu celé šířky materiálu.
  7. 7. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle kteréhokoli znárokůlažó, vyznačující se t í m , že řečeným zužovatelným materiálem je textilie vyhraná ze skupiny textilií, do které patří textilie z lepených, mykaných vláken, textilie z odstředivě lepených vláken, textilie z foukaných tavenínových vláken, a vícevrstvový materiál obsahující přinejmenším jednu z řečených textilií.
  8. 8. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím,že navíc zahrnuje přídavný krok i) připojování ustáleného, zúženého materiálu k elastické součásti.
  9. 9. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím,že ustálený, roztažitelný, zúžený materiál se odvádí dále od obvodového povrchu válce činností zpomalovací součásti.
  10. 10. Způsob pro výrobu ustáleného, roztažitelného, zúženého materiálu podle nároku 9, vyznačující se tím, že řečená zpomalovací součást má povrch, který vytváří ostrý úhel s obvodovým povrchem válce ve směru otáčení válce.
CZ19993621A 1998-03-30 1998-03-30 Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech CZ362199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993621A CZ362199A3 (cs) 1998-03-30 1998-03-30 Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993621A CZ362199A3 (cs) 1998-03-30 1998-03-30 Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ362199A3 true CZ362199A3 (cs) 2000-03-15

Family

ID=5467007

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993621A CZ362199A3 (cs) 1998-03-30 1998-03-30 Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ362199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1047821B1 (en) Method for making a stable nonwoven web having enhanced extensibility in multiple direction
EP0977915B1 (en) Method for making a stable web having enhanced extensibility in multiple directions
US5914084A (en) Method of making a stabilized extensible nonwoven web
US8968614B2 (en) Method of making high-elongation apertured nonwoven web
US6620485B1 (en) Stable web having enhanced extensibility and method for making the same
AU2002322557A1 (en) High-elongation apertured nonwoven web and method for making
EP0915999B1 (en) Stable web having enhanced extensibility and method for making same
WO1999037839A1 (en) Method for making a strong and soft nonwoven web
EP1047824B1 (en) Method for making a strong and soft web
CZ362199A3 (cs) Způsob zhotovování ustálené textilie mající zdokonalenou roztažitelnost ve více směrech
CZ344899A3 (cs) Stabilizovaná látka se zvýšenou roztažností a způsob její výroby
MXPA99009709A (en) Method for making a stable web having enhanced extensibility in multiple directions
MXPA00007205A (en) Method for making a strong and soft nonwoven web
MXPA00007204A (en) Method for making a stable nonwoven web having enhanced extensibility in multiple direction
MXPA00007201A (en) Method for making a strong and soft web

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic