CZ35692U1 - Průhledový displej pro letadlo - Google Patents

Průhledový displej pro letadlo Download PDF

Info

Publication number
CZ35692U1
CZ35692U1 CZ202139215U CZ202139215U CZ35692U1 CZ 35692 U1 CZ35692 U1 CZ 35692U1 CZ 202139215 U CZ202139215 U CZ 202139215U CZ 202139215 U CZ202139215 U CZ 202139215U CZ 35692 U1 CZ35692 U1 CZ 35692U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
light
combiner
image
source
mirror
Prior art date
Application number
CZ202139215U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Čáp
Čáp Jiří Ing., Ph.D.
Original Assignee
Elya Solutions s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elya Solutions s.r.o. filed Critical Elya Solutions s.r.o.
Priority to CZ202139215U priority Critical patent/CZ35692U1/cs
Publication of CZ35692U1 publication Critical patent/CZ35692U1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B27/00Optical systems or apparatus not provided for by any of the groups G02B1/00 - G02B26/00, G02B30/00
    • G02B27/01Head-up displays
    • G02B27/0101Head-up displays characterised by optical features
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B27/00Optical systems or apparatus not provided for by any of the groups G02B1/00 - G02B26/00, G02B30/00
    • G02B27/10Beam splitting or combining systems

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Devices For Indicating Variable Information By Combining Individual Elements (AREA)

Description

Průhledový displej pro letadlo
Oblast techniky
Technické řešení se týká průhledových displejů letadel, které slouží k zobrazení letových informací z palubních přístrojů letadla pilotovi do zorného pole v reálném čase, aniž by pilot byl nucen odvracet zrak od situace před letadlem.
Dosavadní stav techniky
Průhledový displej zobrazuje letové informace přímo do zorného pole pilota, takže pilot nejenom sleduje situaci před letadlem, ale současně vidí letové informace, aniž by musel pohledem těkat mezi přístrojovou deskou a výhledem z kokpitu. Příkladem známého průhledového displeje pro letadla může být řešení z dokumentu WO 0237167 (AI). Pro průhledové displeje se globálně používá zkratka HUD z anglického „head up display“.
Odborníci rozdělují průhledové displeje na generace. Takzvanou první generací jsou průhledové displeje, které zahrnují elektronkovou obrazovku (zkratka CRT - „cathode ray tube“) jako zdroj světla a obrazu. Jedná se o léty praxe ověřenou technologii, která byla ve dříve vyrobených letadlech masivně rozšířena. Velkou výhodou CRT obrazovky v průhledovém displeji je šířka emitovaného světelného spektra, která je vhodná pro navazující systémy nočního vidění. Nevýhody CRT obrazovek v průhledových displejích spočívají v tom, že mají malé rozlišení obrazu, časem degradují, mají velký požadavek na zástavbový prostor, jsou pro použití v letadlech těžké, mají vyšší nároky na údržbu a vyžadují zdroj vysokého elektrického napětí.
Druhou generací průhledových displejů se rozumí takové, které mají jako zdroj světla světlo emitující diody (známé pod zkratkami LED) a jako zdroj obrazu displej z tekutých krystalů, tzv. LCD displej. Výhodou druhé generace je to, že průhledové displeje mají obraz tvořený dostatečným počtem pixelů, tzn., že pracují v rozlišení HD, či Full HD. Dále vykazují vyšší celkový jas, kontrast, vyžadují menší zástavbový prostor a nevyžadují zdroj vysokého elektrického napětí. Nevýhody druhé generace průhledových displejů jsou, že mají složitější systém řízení, dále že se musí jejich světlené spektrum dodatečně uzpůsobovat systémům nočního vidění, a v neposlední řadě je nevýhodou složitá dostupnost specializovaných komponentů.
Poslední v současné době uváděnou generací jsou průhledové displeje využívající namísto složitých optických systémů optické vlnovody, které slouží k zobrazení obrazu ze zdroje obrazu přímo ve slučovači průhledového displeje. To je výhodné z pohledu menšího zástavbového prostoru, dále má řešení poslední generace konzistentní jas po celou dobu životnosti průhledového displeje a symboliku. Mezi nevýhody poslední generace průhledových displejů patří především vysoké pořizovací náklady a mnohdy patentované technologie podléhající restrikcím.
Úkolem technického řešení je vytvoření průhledového displeje, který by překonával nevýhody první generace, který by byl snáze udržovatelný a pořiditelný oproti druhé a poslední generaci průhledových displejů, který by využíval běžně dostupné komponenty a technologie v cenově přijatelné hladině při docílení provozních parametrů konkurujících známým průhledovým displejům druhé a poslední generace.
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen vytvořením průhledového displeje podle níže uvedeného technického řešení.
- 1 CZ 35692 UI
Průhledový displej pro letadlo zahrnuje optický systém, ve kterém se vygeneruje obrazová informace, která se posléze přes optický systém přenese do zorného pole pilota. Optický systém průhledového displeje sestává ze zdroje světla, jehož světlo poslouží k přenosu informace do zorného pole pilota. Dále ze zdroje obrazu, který reprodukuje letové informace z digitální formy do vizuální formy. Dále z alespoň jednoho optického členu pro úpravu šíření světla, který se nachází v oblasti trajektorie světelných paprsků jdoucích od zdrojů světla a obrazu směrem ke slučovači a jehož úkolem je zajistit čitelnost obrazové informace a její transport na místo určení. A dále ze slučovače, který slouží ke sloučení světla obrazové informace přicházející ze světlo emitujících komponentů průhledového displeje a světla přicházejícího z okolního prostředí v zorném poli pilota.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že zdroj světla je tvořen světlo emitující diodou pro emisi kvazimonochromatického světla (kvazimonochromatické znamená, že emitované světlo obsahuje určitý interval vlnových délek s dominantní střední vlnovou délkou). Použití LED jako zdroje světla obchází některé nevýhody CRT zobrazovače, a současně se jedná o dostupnou komponentu, která je snadno nahraditelná v případě servisu průhledového displeje. Dále je podstatné, že zdroj obrazuje tvořen prostředkem pro digitální zpracování světla, který je v praxi značen zkratkou DLP (digital light processing). Prostředek pro digitální zpracování světla dokáže digitální informaci z letových přístrojů převést na obraz. V neposlední řadě je podstatné, že slučovač je dvojitý, aby došlo k dostatečnému zvětšení zorného pole ve vertikálním směru. Současně mezi optické členy patří alespoň jedno zrcadlo, které změní směr šíření světla v optické soustavě; dále hranol s úplnou vnitřní reflexí (v praxi zkratka TIR, total internal reflection), který slouží ke správnému osvětlení prostředku pro digitální zpracování světla (konkrétně čip DMD, Digital Micromiror Device) a při výstupu světla zněj; dále objektiv pro vytvoření meziobrazu (v praxi tzv. Relay objektiv) s příslušným zvětšením; a dále filtr pro modifikaci světelného spektra vyzařovaného LED.
Ještě dále sestava rotující matnice, na které se vytváří meziobraz a slouží k rozšíření vyzařovacího úhlu pro pokrytí požadovaných zorných úhlů HUD; a dále projekční čočková soustava pro promítnutí meziobrazu přes dvojitý slučovač směrem k pilotovi s tím, že obraz je zaostřen do nekonečna.
Ve vhodném provedení průhledového displeje podle technického řešení je průhledový displej na zadní straně opatřen konektorem pro připojení k napájení a systému avioniky.
V dalším výhodném provedení průhledového displeje podle technického řešení je průhledový displej opatřen čelním panelem pro operativní nastavení zobrazovaných letových informací. To je výhodné, např. při přizpůsobování průhledového displeje potřebám konkrétního pilota, letové či světelné situace.
Mezi výhody průhledového displeje podle technického řešení patří, že je sestaven z komerčně dostupných komponentů.
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 vyobrazuje průhledový displej podle technického řešení, obr. 2 vyobrazuje řez průhledovým displejem podle technického řešení, obr. 3 znázorňuje detail z řezu z obr. 2.
-2 CZ 35692 UI
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána.
Obr. 1 celkově vyobrazuje průhledový displej podle technického řešení. Obr. 2 vyobrazuje řez průhledovým displejem, včetně detailu na obr. 3. Na obr. 3 je znázorněna světlo emitující dioda 1 (LED). Jedná se o jeden z komerčně dostupných typů LED diody. Vlnová délka emitovaného světla se volí podle aplikace (v letectví zelená barva). Světlo emitující dioda 1 osvětluje přes optické členy (tři čočky, zrcadlo 2 a hranol 3 s úplnou vnitřní reflexí - TIR hranol) zobrazovací DMD čip, který lze zobecnit na prostředek 4 pro digitální zpracování světla. Prostředek 4 pro digitální zpracování světla pracuje podle technologie DMD, ve které dopadá světlo na pole zrcadel, které buď světlo odrážejí v požadovaném směru do objektivu 5 pro vytvoření meziobrazu (tzv. Relay objektiv), nebo jej odráží mimo optickou cestu. Časový průběh změny stavu zrcadel ovlivňuje intenzitu světla.
Obraz vytvořený na DMD čipu (prostředku 4 pro digitální zpracování světla), který již obsahuje např. letové informace, je pak zobrazován Reály objektivem (objektiv 6 pro vytvoření meziobrazu) do roviny sestavy 7 rotující matnice. Tento objektiv 5 je tvořen soustavou čoček. Za objektivem 5 jev optickém svazku zařazen interferenční filtr 6 pro modifikace spektrálního rozsahu promítaného světla.
V sestavě 7 rotující matnice dochází k rozšíření vyzařovacího úhlu. Rotací matnice je dosaženo zvýšení kvality obrazu, kdy dochází k vyhlazení struktury. Poté je meziobraz zobrazen přes projekční čočkovou soustavu 8 a jedno zrcadlo 9. Projekční čočková soustava 8 je tvořena dvěma skupinami čoček, přičemž zrcadlo 9 se nachází v optické cestě mezi těmito dvěma skupinami čoček.
Zrcadlo 9 změní směr šíření svazku světla tak, aby směřoval přes skupinu čoček vzhůru a dopadal na dvojitý slučovač 10. Tento slučovač 10 odráží promítaný obraz směrem k pilotovi a zároveň propouští světlo oblasti před letadlem. Tím dojde ktomu, že pilot vidí současně před sebe a současně vidí letové informace v obrazové podobě.
Průhledový displej může být opatřen konektorem 11 pro připojení napájení přístrojů avioniky. Konektor 11 je standardního typu používaného v letadlech.
Na přední straně průhledového displeje může být čelní panel 12, který slouží k nastavování průhledového displeje, k nahlížení na letové informace promítané průhledovým panelem atp.
Praktické testy vedly k vytvoření průhledového displeje pro lehký proudový letoun L-39NG z komerčně dostupných komponentů, jehož provozní parametry se ukázaly ve stejné kvalitě, jako u komerčních průhledových displejů druhé a poslední generace.
Průmyslová využitelnost
Průhledový displej pro letadlo podle technického řešení nalezne uplatnění v letadlech pro sportovní, komerční a vojenské účely.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Průhledový displej pro letadlo zahrnující optický systém, který sestává ze zdroje světla, ze zdroje obrazu, ze slučovače pro sloučení světla ze světlo emitujících komponentů průhledového displeje a světla přicházejícího z okolního prostředí, a z alespoň jednoho optického členu pro úpravu šíření světla uspořádaného mezi slučovač, zdroj světla a zdroj obrazu z pohledu šíření světla od zdrojů světla a obrazu směrem ke slučovači, vyznačující se tím, že zdroj světlaje tvořen světlo emitující diodou (1) pro emisi kvazi-monochromatického světla, že zdroj obrazuje tvořen prostředkem (4) pro digitální zpracování světla, a že slučovač (10) je dvojitý, přičemž mezi optické členy patří zrcadlo (2) zařazené za zdroj světla ve smyslu trajektorie emitovaného světla, a dále mezi optické členy, které jsou zařazené do trajektorie emitovaného světla ze zdroje obrazu směrem ke slučovači (10), patří hranol (3) s úplnou vnitřní reflexí, objektiv (5) pro vytvoření meziobrazu, filtr (6) pro modifikaci světelného spektra, sestava (7) rotující matnice, projekční čočková soustava (8), a zrcadlo (9) zařazené do trajektorie emitovaného světla mezi čočkami projekční čočkové soustavy (8).
  2. 2. Průhledový displej podle nároku 1, vyznačující se tím, že je na zadní straně opatřen konektorem (11) pro připojení k systému napájení avioniky.
  3. 3. Průhledový displej podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je opatřen čelním panelem (12) pro operativní sledování nebo nastavení zobrazovaných letových informací.
    3 výkresy
    Seznam vztahových značek:
    1 světlo emitující LED dioda pro emisi kvazimonochromatického světla
    2 zrcadlo pro odraz osvětlovacího svazku
    3 hranol s úplnou vnitřní reflexí
    4 prostředek pro digitální zpracování světla
    5 objektiv pro vytvoření meziobrazu
    6 filtr pro modifikaci světelného spektra
    7 sestava rotující matnice
    8 projekční čočková soustava
    9 zrcadlo
    10 dvojitý slučovač
    11 konektor
    12 čelní panel.
CZ202139215U 2021-09-27 2021-09-27 Průhledový displej pro letadlo CZ35692U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202139215U CZ35692U1 (cs) 2021-09-27 2021-09-27 Průhledový displej pro letadlo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202139215U CZ35692U1 (cs) 2021-09-27 2021-09-27 Průhledový displej pro letadlo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ35692U1 true CZ35692U1 (cs) 2021-12-28

Family

ID=80038901

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ202139215U CZ35692U1 (cs) 2021-09-27 2021-09-27 Průhledový displej pro letadlo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ35692U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10656418B2 (en) Display apparatus, head-up display system, vehicle and display control method
EP2194418B1 (en) Head-up display for night vision goggles
JP6434918B2 (ja) 超高分解能の走査ファイバディスプレイ
US7436568B1 (en) Head mountable video display
US7391574B2 (en) Head-up display
US8262232B2 (en) Display device emitting a light flux and mobile apparatus including the display device
EP1839082B1 (en) Remotely coupled hybrid hud backlight
EP3447561B1 (en) Head-up display device
EP0443025A1 (en) Helmet mounted display
EP0194196B1 (fr) Système aéroporté de visualisation d'images collimatées
WO2015159522A1 (ja) ヘッドアップディスプレイ、およびヘッドアップディスプレイを搭載した移動体
CN102147562A (zh) 光源、照明装置、显示装置、显示投影仪和投影显示装置
CN103003736A (zh) 显示器,尤其是车辆的平视显示器
US5291316A (en) Information display system having transparent holographic optical element
US20080143639A1 (en) Helmet-mounted display system with interchangeable optical modules
US9470891B2 (en) Head-up display for night vision goggles
TW201802539A (zh) 分裂出射光瞳抬頭顯示系統及方法
US20080247048A1 (en) Optical Device For Superposing Electronic Images in Front of an Objective
US8908279B2 (en) Head-mounted display system
EP2500693B1 (en) Redundant back projection display system
CZ35692U1 (cs) Průhledový displej pro letadlo
USH779H (en) Daytime flight symbology display system
RU2754887C1 (ru) Очки ночного видения для пилота
Billings et al. Development of digital-light-engine-based head-up displays
Billings et al. Development of an advanced multifunction head-up display using digital micromirror device and laser technologies

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20211228