CZ34768U1 - Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva - Google Patents

Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva Download PDF

Info

Publication number
CZ34768U1
CZ34768U1 CZ202038413U CZ202038413U CZ34768U1 CZ 34768 U1 CZ34768 U1 CZ 34768U1 CZ 202038413 U CZ202038413 U CZ 202038413U CZ 202038413 U CZ202038413 U CZ 202038413U CZ 34768 U1 CZ34768 U1 CZ 34768U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
liquid fertilizer
agricultural machine
application
soil
application means
Prior art date
Application number
CZ202038413U
Other languages
English (en)
Inventor
Michal NÝČ
Michal Ing. Nýč
Petr Lukášek
Petr Ing Lukášek
Pavel Andrle
Original Assignee
Farmet a.s
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Farmet a.s filed Critical Farmet a.s
Priority to CZ202038413U priority Critical patent/CZ34768U1/cs
Publication of CZ34768U1 publication Critical patent/CZ34768U1/cs

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Oblast techniky
Užitný vzor se týká zemědělského stroje pro aplikaci kapalného hnojivá do řádků, který obsahuje nejméně dva aplikační prostředky uložené na rámu a nejméně jeden utužovací válec.
Dosavadní stav techniky
Ze známého stavu je známá celá řada konstrukcí zemědělských strojů, které dokáží aplikovat kapalná hnojivá.
Z dalšího patentového dokumentu CZ 287117 je známé ústrojí pro aplikaci kejdy s jednou nebo více v podélném směru upravenými rozděiovacími trubkami, do kterých je přiváděna přes jedno nebo více přívodních potrubí v pojízdné nádrži uložená kejda. Rozdělovači trubky mají ve svém podélném směru ve vzájemných odstupech uspořádané, k orné půdě směřující, výtokové otvory. Průřez rozdělovačích trubek je nejméně v oblasti výtokových otvorů zhruba polokruhový a v takto vytvořené zakřivené oblasti rozdělovačích trubek jsou upravena v jejich podélném směru uspořádaná a otočně uložená dopravní ústrojí s dopravními články, které jsou jednak uspořádány ve vzájemných odstupech na jejich ose, a jednak zasahují až k vnitřní trubkové stěně a jejichž volné konce při otáčení osy kloužou podél vnitřní stěny rozdělovačích trubek. Nevýhodou tohoto zařízení je to, že neumožňuje jednoduše zapracovat aplikované hnojivo do půdy do větší hloubky.
Z dalšího patentového dokumentu EP 3320765 je známa kotoučová řádkovací jednotka pro zařízeni na aplikaci kejdy, která obsahuje pružinový prvek, který lze prvním podélným koncem připevnit na zařízení na aplikaci kejdy. Tato jednotka dále obsahuje držák, který je uspořádán v oblasti druhého podélného konce pružinového prvku a na němž je otočně uložen řádkovací kotouč určený k vytlačování brázdy do půdy, a výtokové potrubí, která je uspořádáno na pružinovém prvku podél jeho podélného směru a k němuž je připojena tn ska na kejdu, jejíž výstupní otvor směřuje do bodu nanášení kejdy, který se vzhledem ke směru pohybu kotoučové řádkovací jednotky při jejím řádném používání nachází za bodem dotyku řádkovacího kotouče se zemí. Držák je uložen tak, že může být vychýlen kolem podélné osy a/nebo kolem svislé osy kotoučové řádkovací jednotky. Nevýhody tohoto zařízení jsou stejné jako u předchozího zařízení, a to, že kejdu pouze aplikuje do půdy, ale neumožňuje ji zapracovat do větší hloubky. Aplikační rýha vytvořená kotoučem má navíc utužené dno, čímž se zhoršuje vsakování.
Z patentového dokumentu EP 0322941 je dále známo zařízení pro vstřikování kapalného hnojivá do půdy skládající se ze svisle uspořádaných kotoučů, trysky propojené potrubím se zásobníkem na hnojivo, s filtrem na vstupním otvoru a z čerpadla. Zařízení umožňuje pouze vstřikovat kapalné hnojivo do rýhy tvaru V, bez možnosti hlubšího zapracování do půdy. Opět je zde problém, že aplikační rýha vytvořená kotoučem má utužené dno, čímž se zhoršuje vsakování.
Z dalšího patentového dokumentu EP 0438187 je známo zařízení pro vstřikování kapalného hnojivá do půdy, které obsahuje kotoučové krojidlo, za nimž je po směru pohybu uspořádáná aplikační trubka kapalného hnojivá, kterou následuje dvojice kotoučů, která zahrnuje řádek, vytvořený kotoučovým krojidlem a naplněný kapalným hnojivém. I zde je problém, že aplikační rýha vytvořená kotoučem má utužené dno, čímž se zhoršuje vsakování. Zařízení též neumožňuje hlubší zapraveni hnojivá do půdy.
Z patentového dokumentu CZ 306236 je znám zemědělský stroj pro přesné dávkování širokořádkového osiva a hnojivá v pevné nebo kapalné formě, obsahující nejméně dvě diskové jednotky, každá s nejméně jedním diskem, a nejméně jedno, ve směru pohybu za diskovými jednotkami uspořádané, samostatné aplikační zařízení dávkovaného osiva a/nebo hnojivá, kde
-1 CZ 34768 UI každá z diskových jednotek, které jsou uspořádané za sebou ve směru pohybu, obsahuje nejméně jeden přihnojovači prostředek, přičemž nejméně jeden z přihnojovačích prostředků je uspořádán na jedné ze stran setého řádku a nejméně jeden další z přihnojovačích prostředků je uspořádán na druhé ze stran setého řádku, přičemž přihnojovači prostředek je vždy uspořádán na té straně disku, která je blíže setému řádku. Nevýhodou tohoto technického zařízení je to, že umožňuje přihnojování pouze v omezeném rozsahu, přičemž například pro aplikaci kejdy je zcela nevhodné.
Z výše uvedeného stavu techniky je zřejmé, že hlavním nedostatkem známých zařízení je to, že umožňují kapalné hojivo pouze aplikovat do půdy do mělké rýhy, bez možnosti jeho kvalitního zapracování do půdy, přičemž není známé takové zařízení, které by dokázalo kvalitně zapracovat kapalné hnojivo do půdy mezi řádky u rostlin pěstovaných v širokých řádcích.
Cílem technického zařízení je konstrukce zařízení, které bude umožňovat cílenou aplikaci kapalného hnojivá do půdy mezi řádky u rostlin pěstovaných v širokých řádcích, to vše při dostatečném prokypření půdy a kvalitním zapracování hnojivá do půdy do větší hloubky.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle technického řešení naplňuje zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, zejména zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá do řádků, který obsahuje nejméně dva aplikační prostředky uložené na rámu a nejméně jeden utužovací válec, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že nejméně jeden utužovací válec je uspořádán ve směru pohybu za aplikačními prostředky tak, že jeho funkční části jsou uspořádané pouze v řádcích za každým z aplikačních prostředků. Výhodou je to, že je jednoduše možné aplikovat kapalná organická hnojivá do půdy u částečně vzrostlého porostu plodin pěstovaných v širokých řádcích. Vzadu umístěný utužovací válec zajišťuje dokonalé rozdrobení půdy, a současně uzavře a zpětně utuží prokypřenou půdu v jednotlivých pásech.
Výhodné je, když je utužovací válec proveden jako dělený. Utužovací válec tak může působit pouze na úzký pruh půdy, který je volný mezi částečně vzrostlými rostlinami, a do kterého je aplikačním prostředkem aplikované kapalné hnojivo, přičemž utužovací válec zarovná pouze povrch půdy do roviny pouze tohoto úzkého pruhu půdy.
Aplikační prostředek má na svém čele s výhodou uspořádané kypřící dláto, přičemž aplikační prostředek má nejméně na jedné ze stran své spodní části uspořádáno nejméně jedno křidélko, v jehož zákrytu ve směru pohybuje umístěna aplikační koncovka s výstupním otvorem. Výhodou tohoto konstrukčního uspořádání je to, že umožňuje aplikaci kapalného hnojivá za vysoké rychlosti.
Výhodné také je, když je ve směru pohybu před aplikačním prostředkem v jeho ose umístěno kotoučové krojidlo, které zajišťuje to, že se před aplikačními prostředky půda dobře otevírá a za radlicemi zase uzavírá. Tím je minimalizováno vylétávání půdy do stran do řádku vzrostlých rostlin. Krojidlo současně usnadňuje zpracování půdy tím, že naruší zhutnělý povrch půdy pro snadnější průchod aplikačního prostředku, což přináší nižší celkové zatížení celého zařízení a také nižší spotřebu pohonných látek.
Dále je výhodné, když je kypřícím dlátem ploché kypřící dláto, které narušuje povrch půdy tak, že povrch půdy nadzvedne a rozdělí do stran.
Výhodné dále je, když má výstupní otvor potrubí pro aplikaci hnojivá tvar obdélníku. Výhodou je to, že proud kapalného hnojivá je jednoduše a velice přesně uložen do půdy.
Hlavní výhodou zemědělského stroje pro aplikaci kapalného hnojivá podle technického řešení je zejména to, že dokáže ve vysoké rychlosti velice přesně aplikovat kapalné hnojivo do větší
- 2 CZ 34768 UI hloubky, a zároveň zpracovává a upravuje povrch půdy do optimální podoby, přičemž dochází k likvidaci plevelů. Velice výhodné je to, že zemědělský stroj dokáže podpovrchově aplikovat kapalné organické hnojivo do půdy do částečně vzrostlého porostu plodin, jako kukuřice, slunečnice nebo řepka pěstovaných v širokých řádcích. Výhodné je zejména to, že zemědělský stroj umožňuje prokypření půdy, které zajišťuje účinné zapravení aplikovaného kapalného hnojivá do půdy. Současně je zajištěno kvalitní zkypření půdy srovnatelné se zkypřením, které umožňují běžné samostatně používané technologie meziřádkového zpracování půdy. Dalším přínosem tohoto řešení je omezení negativních vlivů na životní prostředí z důvodů minimalizace úniku amoniaku a dalších nepříznivých látek do ovzduší. Správně utužený a profilovaný povrch půdy také působí protierozně.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresu, na kterém obr. 1 znázorňuje v horním pohledu uspořádání jednotlivých částí celého zemědělského stroje, obr. 2 znázorňuje zadní prostorový pohled na uspořádání jednotlivých částí celého zemědělského stroje, a obr. 3 znázorňuje horní pohled na uspořádání jednotlivých částí celého zemědělského stroje.
Příklad uskutečnění technického řešení
Zemědělský stroj 1 pro aplikaci kapalného hnojivá (obr. 1, obr. 2, obr. 3) do řádků, který obsahuje šest aplikačních prostředků 2 uložených na rámu 6 a dva utužovací válce 3.
Utužovací válce 3 jsou uspořádány ve směru pohybu za aplikačními prostředky 2 tak, že jejich fúnkční části 4 jsou uspořádané pouze v šíři řádků 5 za každým z aplikačních prostředků 2. Utužovací válce 3 jsou provedeny jako dělené.
Aplikační prostředky 2 mají na svém čele uspořádaná plochá kypřící dláta 7, a na obou ze stran své spodní části mají uspořádaná křidélka 8, v jejichž zákrytu ve směru pohybujsou umístěny aplikační koncovky 9 s výstupními otvory 10. které mají tvar obdélníku.
Ve směru pohybu před aplikačními prostředky 2 jsou v jejich osách umístěna kotoučová krojidla 11.
Průmyslová využitelnost
Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá podle technického řešení lze zejména využít pro podpovrchovou aplikaci kapalného organického hnojivá do půdy do částečně vzrostlého porostu plodin, jako kukuřice, slunečnice nebo řepka pěstovaných v širokých řádcích.

Claims (6)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, zejména zemědělský stroj (1) pro aplikaci kapalného hnojivá do řádků (5), který obsahuje nejméně dva aplikační prostředky (2) uložené na rámu (6) a nejméně jeden utužovací válec (3), vyznačující se tím, že nejméně jeden utužovací válec (3) je uspořádán ve směru pohybu za aplikačními prostředky (2) tak, že jeho funkční části (4) jsou uspořádané pouze v řádcích (5) za každým z aplikačních prostředků (2).
  2. 2. Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, podle nároku 1, vyznačující se tím, že utužovací válec (3) je dělený.
  3. 3. Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, podle některého z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že aplikační prostředek (2) má na svém čele uspořádané kypřící dláto (7), přičemž aplikační prostředek (2) má nejméně na jedné ze stran své spodní části uspořádáno nejméně jedno křidélko (8), v jehož zákrytu ve směru pohybu je umístěna aplikační koncovka (9) s výstupním otvorem (10).
  4. 4. Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že ve směru pohybu před aplikačním prostředkem (2) je v jeho ose umístěno kotoučové krojidlo (11).
  5. 5. Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, podle některého z nároků 3 a 4, vyznačující se tím, že kypřícím dlátem (7) je ploché kypřící dláto.
  6. 6. Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojivá, podle některého z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že výstupní otvor (10) má tvar obdélníku.
CZ202038413U 2020-12-29 2020-12-29 Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva CZ34768U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202038413U CZ34768U1 (cs) 2020-12-29 2020-12-29 Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202038413U CZ34768U1 (cs) 2020-12-29 2020-12-29 Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ34768U1 true CZ34768U1 (cs) 2021-01-12

Family

ID=74175185

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ202038413U CZ34768U1 (cs) 2020-12-29 2020-12-29 Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ34768U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109588253B (zh) 一种甘蔗机械化种植方法
US5477792A (en) Apparatus for preparing soil for seed and method of using the apparatus
CN108283035B (zh) 一种甘蔗横向种植机
CN102598935A (zh) 一种甘蔗单芽双芽横排种植机
CN105684585A (zh) 花生播种机
EP3718386A1 (de) Pflug mit einem langgestreckten pflugrahmen
EP1901600B1 (en) An apparatus and a method for tillage using ridges
DE102017114883B4 (de) Pflug mit mindestens einem Pflugschar zum Wenden von Erde
CN109792864A (zh) 联合直播机主动防堵深施肥装置
CN112470849A (zh) 一种集口字形精准摆种施肥施药的甘蔗双芽段种植方法
RU2265982C2 (ru) Сеялка
CZ34768U1 (cs) Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva
EA007417B1 (ru) Сеялка
EP2773177B1 (en) An agricultural machine provided with a displaceable implement section
CZ34595U1 (cs) Zemědělský stroj pro aplikaci kapalného hnojiva
EP3958662B1 (en) Plant cultivation method
CN201709107U (zh) 套作玉米播种施肥机
CN205491693U (zh) 花生播种机
RU58841U1 (ru) Рабочий орган сеялки зернотуковой стерневой
CN209659913U (zh) 联合直播机主动防堵深施肥装置
CN106961859B (zh) 一种小麦精位施肥免耕播种机
RU84178U1 (ru) Почвообрабатывающий посадочный агрегат
GB2196824A (en) Soil injection apparatus
SU1097216A1 (ru) Комбинированное орудие
RU59935U1 (ru) Устройство для подготовки почвы и направленного внесения основной дозы твердых минеральных удобрений при посеве

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20210112