CZ344099A3 - Mycí prostředek - Google Patents

Mycí prostředek Download PDF

Info

Publication number
CZ344099A3
CZ344099A3 CZ19993440A CZ344099A CZ344099A3 CZ 344099 A3 CZ344099 A3 CZ 344099A3 CZ 19993440 A CZ19993440 A CZ 19993440A CZ 344099 A CZ344099 A CZ 344099A CZ 344099 A3 CZ344099 A3 CZ 344099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
detergent composition
composition according
polyalkylene glycol
plasticizer
Prior art date
Application number
CZ19993440A
Other languages
English (en)
Inventor
Gail Beth Rattinger
Georgia Lynn Shafer
James Joseph Dalton
Michael Massaro
Harry Crookham
Michael Paul Aronson
Terence James Farrell
Original Assignee
Unilever N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever N. V. filed Critical Unilever N. V.
Priority to CZ19993440A priority Critical patent/CZ344099A3/cs
Publication of CZ344099A3 publication Critical patent/CZ344099A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Řešení se týká mycího prostředku ve tvaru kostky s obsahem prostředku, obsahujícího změkčovadlo, uložené v zahuštěném nosiči a v této formě přidávané před vytlačovánímnebo v průběhu k základnímu materiálu za vzniku makroskopických koncentrovaných oblastí s obsahemkapiček změkčovadla. Tímto způsobemje možno dosáhnout daleko vyššího ukládám změkčovadla než v případe, žeje tato látka přímo přidávána do směsi pro výrobu mycích kostek.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká mycího prostředku ve tvaru kostky, zvláště mycího prostředku s obsahem syntetického mýdla. Tento 5 prostředek umožňuje ukládat látky s příznivým účinkem, například silikon ve vyšším množství, než bylo až dosud možné. Vynález se zvláště týká mycího prostředku, tvořeného základní fází a pruhem fáze s obsahem změkčovadla, přičemž tato fáze obsahuje změkčovadlo ve formě kapiček v nosném prostředí, kterým je polyalkylenglykol.
Dosavadní stav techniky
Až dosud nebylo možné ukládat látky s příznivým účinkem, například silikon nebo jiné oleje na pokožku pomocí mycích prostředků.
V kapalných mycích a čisticích prostředcích byly například užívány kationtové hydrofilní polymery, například polymer JR (Amerchol) nebo Jaguar (Rhone Poulenc) ke zvýšení ukládání látek s příznivým účinkem, jak je také popsáno v EP 93602 a v mezinárodních přihláškách WO 94/03152 a WO
94/03151. V současně projednávané patentové přihlášce US č. 08/412803 (Tsaur a další) působí oddělené částice hydrogelu jako struktura pro uložení látky s příznivým účinkem v koncentrované formě.
Podle vynálezu se dosahuje uložení látky s příznivým účinkem tak, že se vytvoří pomocný prostředek, obsahující změkčovadlo, přičemž nosné prostředí, v němž se kapky této látky nacházejí, například polyalkylenglykol, je zahuštěno pomocí zahušťovacího prostředku, zejména jemně práškového oxidu křemičitého, takže kapičky jsou zachyceny v polyethy30 lenglykolu. Tento pomocný prostředek může být dispergován v
mycím prostředku ve tvaru kostky, jak je tomu například v současně projednávané patentové přihlášce Farrel a dalších nebo je možno tento prostředek v koncentrované formě uložit do mycího prostředku, například ve formě vložky podlouhlého tvaru.
Ukládání látek s příznivým účinkem, například silikonu pomocí mycích prostředků ve tvaru kostky působí již dlouhou dobu potíže z různých příčin. V případě, že látka s příznivým účinkem není od ostatních složek mycího prostředku do10 statečně oddělena a tak se například dostává obvykle hydrofobní látka s příznivým účinkem do styku s rovněž hydrofobním materiálem v základní směsi, dostanou se obě tyto složky do kompetice při ukládání na pokožku. To znamená, že vlivem ostatních složek mycího prostředku dojde ke sníženému ukládání látky s příznivým účinkem. V případě, že látka s příznivým účinkem je příliš viskozní, může ucpávat příslušné zařízení a výroba kostek je obtížná.
V US 5 154849 (Visscher a další) se popisuje mycí prostředek ve tvaru kostky, obsahující jako látku s příznivým účinkem silikon. V jednom z popsaných provedení je možno silikonovou složku mísit s nosičem, který se volí tak, aby zpracování silikonu do mycího prostředku bylo usnadněno. Výhodným nosičem je zejména polyethylenglykol. Ve sloupci 16 uvedené patentové přihlášky se popisuje, že se silikon vmísí do roztaveného polyethylenglykolů Carbowax. Směs se zchladí za vzniku vloček, které se pak přidávají do mísícího zařízení.
V uvedeném patentovém spisu se však nedoporučuje ani neuvádí možnost zahuštění alkylenglykolového nosiče pomocí zahušťovacího prostředku, například jemně práškového oxidu
• · křemičitého ke snadnějšímu zachycení změkčovadla. Vzhledem k tomu, že kapky silikonu nejsou součástí nosiče, například alkylenglykolu, v němž jsou přítomny pouze jako v nosném prostředí, mohou tyto kapky být z nosiče vyloučeny a mohou podstatně komplikovat zpracování na kostky tím, že vznikne viskozní lepivá hmota, která se obtížně zpracovává a ucpává zařízení. Na rozdíl od tohoto jevu neinterferuj1 zachycené kapky změkčovadla v mycím prostředku podle vynálezu se zpracováním na kostky.
Vynález se zvláště týká včlenění zvláštního prostředku se zachycenými kapičkami změkčovadla v nosiči vstřikováním, vytlačováním nebo společným vytlačováním do kostky mycího prostředku za vzniku koncentrovaných oblastí s obsahem tohoto prostředku.
Konečně v současně projednávané patentové přihlášce He a dalších se uvádí použití olejů nebo změkčovadel s nízkou viskozitou, předem zahuštěných přidáním hydrofobních polymerů s malým krystalickým podílem. Jde tedy o zahuštění olejů jako takových a nikoliv o zahuštění nosiče, v němž jsou kapičky změkčovadla uloženy.
Podstata vynálezu
Nyní bylo neočekávaně zjištěno, že v případě, že se nosné prostředí pro změkčovadlo zahustí přidáním zahušťovadla, dojde k zachycení kapiček změkčovadla v zahuštěném nosiči, například polyalkylenglykolu a dochází ke snadnějšímu ukládání změkčovadla z kostky mycího prostředku. Vynález se zvláště týká mycích prostředků ve formě kostek, do nichž bylo změkčovadlo v zahuštěném nosiči přidáno vstřikováním, vytlačováním nebo společným vytlačováním se základním materiálem za vzniku koncentrovaných oblastí. Jde o makroskopické
• · · • · · · • ·· oblasti většinou tvaru proužku, jejichž šířka je v rozmezí 1 mikrometr až šířka kostky, s výhodou 10 mikrometrů až polovina šířky kostky a délka je v rozmezí 1 mikrometr až délka kostky, s výhodou se proužky rozkládají po celé délce kostky. Typická kostka je znázorněna na obr. 1.
Podstatu vynálezu tedy tvoří mycí prostředek ve tvaru kostky, obsahující:
a) 40 až 99 % hmotnostních základního materiálu, který obsahuje
1. 5 až 90 % hmotnostních systému smáčedel a
2. 0,1 až 20 % hmotnostních vody,
b) 1 až 60 % hmotnostních prostředku s obsahem změkčovadla, který obsahuje
1. 20 až 80 % hmotnostních polyalkylenglykolu jako nosiče,
2. 5 až 40 % hmotnostních látky s příznivým účinkem,
3. 0,1 až 30 % hmotnostních zahušťovadla
4. 0 až 10 % hmotnostních vody a
5. 0 až 15 % hmotnostních strukturační látky a/nebo plniva, přičemž látka s příznivým účinkem je ve formě kapiček, zachycených v polyalkylenglykolovém nosiči, viskozita polyalkylenglykolového nosiče po zahuštění zahušťovadlem je nejméně 0,8 Pas, kapičky látky s příznivým účinkem mají průměr nejméně 5 mikrometrů, prostředek s obsahem změkčovadla ve formě kapiček tvoří v kostce mycího prostředku koncentrované oblasti, jejichž šířka je 1 mikrometr až šířka kostky a délka je 1 mikrometr až délka kostky.
Systém smáčedel může tvořit čisté mýdlo nebo může tento systém obsahovat ··· ···· ···· • · · · · · · · · · • ·· · · 9 ······ • · · 9 · ·
a) první syntetické smáčedlo, kterým je aniontové smáčedlo a
b) druhé syntetické smáčedlo, kterým může být aniontové smáčedlo, odlišné od prvního smáčedla, neiontové smáčedlo, amfoterní smáčedlo nebo směs těchto látek.
Zvláště výhodný systém smáčedel obsahuje acylisethíonát jako první aniontové smáčedlo a sulfosukcinát nebo betain nebo směs těchto látek.
Přehled obrázků na výkrese
Obr. 1 znázorňuje schematicky kostku mycího prostředku s koncentrovanou oblastí, obsahující prostředek s obsahem změkčovadla, například silikonu v zahuštěném polyalkylénglykolu jako nosiči.
Vynález se tedy týká nového mycího prostředku ve formě kostky, v němž je polyalkylenový nosič zahuštěn zahušťovadlem a jeho viskozita se zvýší na 0,8 Pas (800 cps) s výhodou až na hodnotu 1,5 Pas (1500 cps) nebo vyšší a zvláště na hodnotu vyšší než 3 Pas (3000 cps). Průměr kapiček změkčovadla v tomto nosiči je nejméně 5 mikrometrů. Tyto kapičky jsou zachyceny v zahuštěném polyalkylénglykolu. Prostředek s obsahem změkčovadla může dále obsahovat strukturační činidlo, plnivo, volné mastné kyseliny a/nebo vodu. Vynález se dále týká kostek mycího prostředku, v nichž je prostředek s obsahem změkčovadla uložen ve formě makroskopických oblastí, z nichž se změkčovadlo snadno ukládá. Toto snadnější ukládání je možno snadno prokázat srovnáním s mycími prostředky, do nichž bylo změkčovadlo přímo přidáno v průběhu míšení, mletí nebo vytlačování.
·«··· · * · ·· · · • · · « · « · ···· • ··« · · · · · · • ·· · 9 9 999999
9 9 9 9 9
Při použití změkčovadla, zachyceného v zahuštěném nosiči se patrně změkčovadlo nedostává volně do styku s dalšími hydrofobními materiály v kostce mycího prostředku a jeho ukládání na pokožku nebo jiný substrát je tedy snadnější.
Vynález bude dále popsán při použití podrobnějšího popisu jednotlivých složek mycího prostředku.
Prostředek s obsahem změkčovadla
Pólyalkylenglykol
Jednou složkou prostředku s obsahem změkčovadla je polyalkylenglykolový nosič. Tento nosič by měl tvořit 20 až 80, s výhodou 40 až 70 % hmotnostních tohoto prostředku. Polyalkylenglykol by měl mít molekulovou hmotnost vyšší než 4000 až 100 000, s výhodou 4000 až 20 000 a zvláště 4000 až 10 000. Molekulová hmotnost nejméně 4000 je nutná z toho důvodu, aby byl nosič při teplotě místnosti v pevném stavu. Zvláště vhodným nosičem je polyethylenglykol, například Carbowax PEG 8000 (Union Carbide) .
Látka s příznivým účinkem
Látkou s příznivým účinkem pro použití podle vynálezu může být jediná látka nebo může jít o látku s příznivým účinkem na nosiči a mimo to o směs dvou nebo většího počtu látek. V tomto případě není výhodné použít směs oleje a pevné látky vzhledem k tomu, že směs oleje s hydrofobními pevnými částicemi může snižovat tvorbu pěny při použití kostek, připravených s obsahem takové směsi. Mimo to může být látka s příznivým účinkem sama nosičem pro další složky, které mají být do mycích kostek přidány.
Látkou s příznivým účinkem může být zejména změkčující olej, jde o látku, změkčující pokožku, zejména stratům corneum zvýšením obsahu vody v této vrstvě, takže
pokožka zůstává měkká vzhledem ke zpomalenému snižování obsahu vody v této vrstvě.
Z výhodných změkčovacích látek je možno uvést:
a) silikonové oleje, gumy a modifikované materiály uvedeného typu, jako lineární a cyklické polydimethylsiloxany, amino-, alkyl-, alkylaryl- a arylsiliko nové oleje,
b) tuky a oleje včetně přírodních tuků a olejů například olej z jojoby, sojový olej, rýžový olej, avokadový, mandlový, olivový, sezamový oje, ricínový, kokosový, kakaový tuk, hovězí lůj, sádlo a ztužené oleje, připravené hydrogenací svrchu uvedených olejů, mimo to může jít o syntetické mono-, di- a triglyceridy, jako glycerid kyseliny myristové a glycerid kyseliny 2-ethylhexanové,
c) vosky, například karnaubový vosk, spermaceti, včelí vosk, lanolin a deriváty těchto látek,
d) hydrofóbní rostlinné extrakty,
e) uhlovodíky, například kapalné parafiny, vazelina, mikrokrystalický vosk, ceresin, skvalen, přistaň a minerální oleje,
f)vyšší mastné kyseliny, například kyselina laurová, myristová, palmitová, stearová, behenová, olejová, linolová, linolenová, lanolinová, izostearová a polynenasycené mastné kyseliny (PUFA)
g) vyšší alkoholy, jako lauryl-, cetyl-, stearyl-, oleyl- nebo behenyl alkohol, cholesterol nebo 2-hexadekanol,
h) estery, jako cetyloktanoát, myristyllaktát, cetyllaktát, isopropylmyristát, myristylmyristát, isopropylpalmitát, isopropyladipát, butylstearát, decyloleát, cholesterolisostearát, glycerolmonostearát, glyceroldistearát, glycerol30 tristearát, alkyllaktát, alkylcitrát a alkyltartrát, • · · · · fe · ···· • fefefe · · · · · · • fefe · ········
i) silice, například mentol, silice z jasmínu, kafr, silice z bílého cedru, pomeranče, terpentin, skořice, bergamot, citrusová silice, silice z jehličnanů, levandule, myrta, hřebíček, eukalíptový olej, olej z citronu, mateřídoušky, máty, růže, menthol, cineol, eugenol, citral, citronel, borneol, linalool, geraniol, olej z primule, kafr, thymol, spirantol, pinen, limonen a terpenoidní oleje,
j) lipidy, například cholesterol, ceramidy, estery sacharózy a pseudoceramidy, popsané v EP 556957,
k)vitaminy, například vitaminy A a E a alkylestery vitaminů včetně vitaminu C,
1)ochranné látky proti oslunění, jako oktylmethoxylcinnamát (Parsol MCX) nebo butylmethoxybenzoylmethan (Parsol 1789),
m)fosfolipidy a
n)směsi kterýchkoliv ze svrchu uvedených složek. Zvláště výhodnou látkou s příznivým účinkem je silikon, zvláště s viskozitou vyšší než 50 Pas (50 000 cps). Jako příklad lze uvést polydimethylsiloxan s viskozitou přibližně
0,06 m2/s.
Další výhodnou látkou s příznivým účinkem je benzyllaurát.
Látka s příznivým účinkem tvoří 5 až 40, s výhodou 10 až 35 % prostředku s obsahem změkčovadla.
Zahušťovadla
Kritickým požadavkem vynálezu je zahuštění polyalkylenglykolového nosiče přidáním zahušťovadla. I když není zapotřebí se vázat na teoretické vysvětlení, je to patrně právě zahuštění nosiče, které imobilizuje kapičky změkčovadla v polyalkylenglykolovém nosiči. V případě, že nosič není • · • · · 9« * ·» • · · · · · · · · · · ···« · · · · · · • 9 9 · · · 999 999
9 9 » · 9 zahuštěn takovým prostředkem, nedojde k zachycení kapiček změkčovadla a tyto kapičky mohou ze směsi vystoupit za vzniku lepivé hmoty, která se velmi obtížně zpracovává.
Jako příklad zahušťovadel pro toto použití je možno 5 uvést oxid křemičitý a škroby. Z použitelných škrobů může jít o ve vodě rozpustné škroby, například maltodextrin, polyethylenový nebo parafinový vosk nebo částečně rozpustné škroby, jako bramborový nebo kukuřičný škrob.. Škrob je rozpustný ve vodě v tom případě, že nejméně 10 % hmotnostních škrobu se ve vodě rozpustí na čirý nebo v podstatě čirý roztok, nerozpustný zbytek vytvoří nejvýš průhledný zákal v jinak čirém roztoku.
Zvláště výhodným zahušťovadlem je jemně práškový oxid křemičitý. Tento materiál se obvykle připravuje hydrolýzou chloridu křemičitého ve formě par v plameni směsi vodíku a kyslíku. Takto získané částice mají velikost přibližně 7 až 30 milimikrometrů.
Velmi vysoký povrch částic a schopnost materiálu vytvářet řetězce je patrně příčinou vzniku trojrozměrných sítí, v jejichž důsledku dochází ke změnám sypnosti a k zahuštění materiálu.
Zahušťovadlo bude tvořit 0,1 až 30, s výhodou 15 až 20 a zvláště 5 až 10 %· hmotnostních prostředku s obsahem změkčovadla.
V případě, že zahušťovadlem je oxid křemičitý s malým průměrem částic, mělo by být užito nejvýš 10 % tohoto materiálu.
Další složky
Voda tvoří 0 až 10, s výhodou 0 až 8 % hmotnostních prostředku s obsahem změkčovadla.
• ···· 9 94 99 94 ··· · · · 4 9 4 4 9
4449 4 4 4 4 4 4
9 4 9 9 9 494499
4 9 9 9 9
.................
Mimo to může tento prostředek obsahovat 0 až 20, s výhodou 2 až 15 % mastných kyselin o 8 až 24 atomech uhlíku. Obvykle jde o nasycené kyseliny s přímým řetězcem. Mastné kyseliny zejména modifikují otěr kostky mycího prostředku a napomáhají zpracování obou složek prostředku.
Prostředek může dále obsahovat strukturační činidlo a/plnivo, kterým může být svrchu uvedená mastná kyselina nebo její ester nebo s výhodou nasycený alkohol o 8 až 24 atomech uhlíku nebo jeho etherový derivát.
Základní materiál
Mycí prostředek podle vynálezu obsahuje také základní materiál s obsahem smáčedel, strukturačních činidel nebo plniv, volných mastných kyselin a vody.
Základní materiál obsahuje 5 až 90 % hmotnostních 15 systému smáčedel, v němž se smáčedlo volí ze skupiny mýdel včetně čistého mýdla, aniontových smáčedel, neiontových smáčedel, amfoterních smáčedel, smáčedel s obojetnými skupinami, kationtových smáčedel a směsí těchto látek.
Systém smáčedel
Pod pojmem mýdlo se rozumí soli alifatických alkannebo alkenmonokarboxylových kyselin s alkalickými kovy nebo jejich alkanolamonné soli. Pro účely vynálezu jsou vhodné zejména soli sodné, draselné, mono-, di- a triethanolamonné nebo kombinace těchto solí. Obvykle se v kostkách podle vyná25 lezu užívají sodná mýdla, avšak 1 až 25 % mýdla mohou tvořit draselná mýdla. Použitelná mýdla jsou dobře známé soli přírodních nebo syntetických alifatických alkankyselin nebo alkenkyselin o 12 až 22, s výhodou 12 až 18 atomech uhlíku s alkalickými kovy. Tyto látky mohou být označeny také jako • · · · • ·· ··β ··· • · ·· ·* karboxyláty uhlovodíků o 12 až 22 atomech uhlíku s alkalickými kovy.
Mýdla, obsahující mastné kyseliny z kokosového oleje spadají do nižších hodnot širokého rozmezí molekulové hmot5 nosti. Mýdla s mastnými kyselinami z arašídového nebo řepkového oleje nebo jejich hydrogenované deriváty spadají do vyšších hodnot širokého rozmezí molekulové hmotnosti.
Výhodné je použití mýdel z mastných kyselin z kokosového oleje nebo loje nebo ze směsi těchto mastných kyselin vzhledem k tomu, že jde o snadno dostupné materiály. Podíl mastných kyselin s nejméně 12 atomy uhlíku v mýdle s obsahem kokosového oleje je přibližně 85 %. Tento podíl se zvýší v případě, že se užije směs kokosového oleje a dalších tuků, jako je lůj, palmový olej, oleje z netropických oříšků a dal15 ší tuky, v nichž mastné kyseliny mají obvykle délku 16 atomů uhlíku nebo vyšší. S výhodou se užije pro účely vynálezu mýdlo, obsahující alespoň 85 % mastných kyselin s délkou řetězce 12 až 18 atomů uhlíku.
Kokosový olej, použitý pro výrobu mýdla je možno z části nebo zcela nahradit dalšími oleji, zejména oleji nebo tuky, v nichž nejméně 50 % celkového množství mastných kyselin tvoří kyselina laurová nebo myristová a směsi těchto kyselin. Tyto oleje se obvykle uvádějí jako oleje z tropických ořechů typu kokosového oleje. Jde například o olej z palmo25 vých jader, o olej z palmy Attalea funifera, o tukumový olej, olej z palmy ouricuri, cohune, murumuru, jaboty, khakan, dika nebo ucuhuba.
Výhodné mýdlo je směs 15 až 20 % kokosového oleje a 80 až 85 % loje. Tato směs obsahuje přibližně 95 % mastných kyselin o 12 až 18 atomech uhlíku. Takové mýdlo je možno • ·*·· 0 00 »0 99
1 00 · 0 0 0 0 0
000» 0 0 0000
0 0 0 0 0 000 000 • 0 0 0 0 *
000 000 000 0000 00 0» připravit z kokosového oleje, v tomto případě má 85 % mastných kyselin délku řetězce 12 až 18 atomů uhlíku.
Mýdla mohou obsahovat nenasycené vazby podle běžně užívaného standardu. Příliš vysoké množství nenasycených va5 zeb však není žádoucí.
Mýdla mohou být vyrobena klasickým způsobem varem nebo modernějším kontinuálním zpracováním, při němž dochází ke zmýdelnění přírodních tuků nebo olejů, například loje, kokosového oleje nebo ekvivalentů těchto látek působením hyd10 roxidu alkalického kovu známým způsobem. Mýdla je také možno připravit neutralizací mastných kyselin, například kyseliny laurové (C12), myristové (C14), palmitové (C16) nebo stearové (C18) působením hydroxidu nebo uhličitanu alkalického kovu.
Aniontové smáčedlo pro účely vynálezu může být napří15 klad alifatický sulfonát, například primární alkansulfonát o až 22 atomech uhlíku, primární alkandisulfonát o 8 až 22 atomech uhlíku, alkensulfonát o 8 až 22 atomech uhlíku, hydroxyalkansulfonát o 8 až 22 atomech uhlíku nebo alkylglycerylethersulfonát AGS, použít je možno také aromatické sulfo20 náty, například alkylbenzensulfonát.
Aniontovým smáčedlem může být také alkylsulfát, například o 12 až 18 atomech uhlíku nebo alkylethersulfát včetně glycerylethersulfátů, z alkylethersulfátů jsou výhodné zejména látky, které je možno vyjádřit obecným vzorcem:
RO(CH2CH2O)nSO3M kde R znamená alkyl nebo alkenyl o 8 až 18, s výhodou až 18 atomech uhlíku, n má průměrnou hodnotu vyšší než 1,0 a s výhodou vyšší než 3 a M znamená kation, umožňující rozpouštění, jako kation sodíku, draslíku, amonný nebo ·» substituovaný amonný kation. Výhodný je laurylethersulfát amonný a sodný.
• · »· * 9 ··
Aniontovým smáčedlem může být také alkylsulfosukcinát včetně mono- a dialkylsulfosukcinátu, například o 6 až 22 atomech uhlíku, alkyltaurát, acyltaurát, alkylsarkosinát, acylsarkosinát, sulfoacetáty, alkylfosfáty o 8 až 22 atomech uhlíku, fosfáty, estery alkylfosfátu a alkoxyalkylfosfátu, acyllaktáty, monoalkylsukcináty a maleáty vždy o 8 až 22 atomech uhlíku, sulfoacetáty, alkylglykosidy a acylísethionáty.
Ze sulfosukcínátů je možno užít monoalkylsulfosukcináty obecného vzorce
R4O2CCH2CH (SO3M) CO2M a amid-MEA sulfosukcináty obecného vzorce
R4CONHCH2CH2O2CCH2CH (SO3M) co2m kde R4 znamená alkyl o 8 až 22 atomech uhlíku a M znamená solubilizační kation.
Sarkosináty je obecně možno vyjádřit vzorcem R4CON (CH3) CH2CO2M, kde R1 znamená alkyl o 8 až 20 atomech uhlíku a M znamená solubilizační kation.
Tauráty je možno vyjádřit vzorcem:
R2CONR3CH2CH2SO3M kde R2 znamená alkyl o 8 až 20 atomech uhlíku R3 znamená alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku a M znamená solubilizační kation.
Zvláště vhodnými látkami jsou acylisethionáty o 8 až atomech uhlíku v acylové části. Tyto estery se připravují reakcí mezi isethionátem alkalického kovu a směsí alifatických mastných kyselin o 6 až 18 atomech uhlíku s jodovým číslem nižším než 20. Nejméně 75 % mastných kyselin ve směsi obsahuje 12 až 18 atomů uhlíku a až 25 % má řetězec s délkou 6 až 10 atomů uhlíku.
Acylisethionáty tvoří v případě své přítomnosti obecně 10 až 70 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost kostky. S výhodou je tato složka obsažena v množství 30 až 60 % hmotnostních.
Acylisethionátem může být alkoxylovaný isethionát, může jít například o sloučeninu, popsanou v US 5393466 (Ilardí a další), kterou je možno vyjádřit vzorcem:
O X Y
R C-O-CH-CH2-(OCH-CH2)m-SO3M+ kde R znamená alkyl o 8 až 18 atomech uhlíku, m znamená celé číslo 1 až 4, X a Y znamenají atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku a M+ je jednomocný kation, například kation sodný, draselný nebo amonný.
Amfotemí smáčedla, která je možno podle vynálezu použít obsahují nejméně jednu kyselou skupinu. Může jít o skupinu karboxylové nebo sulfonové kyseliny. Mimo to obsahují tyto látky kvarterní atom dusíku a jde tedy o kvarterní amidokyseliny. Tyto látky by obecně měly obsahovat alkylovou nebo alkenylovou skupinu o 7 až 18 atomech uhlíku. Tyto látky budou odpovídat strukturnímu vzorci
O R2
RX-/-C-NH- (CH2)m-/n-N+-X-Y R3 kde R1 znamená alkyl nebo alkenyl o 7 až 18 atomech uhlíku,
R2 a R3 nezávisle znamenají alkyl, hydroxyalkyl nebo karboxyalkyl o 1 až 3 atomech uhlíku, m znamená 2 až 4 • ·
n znamená Ο až 1,
X znamená alkylenový zbytek o 1 až 3 atomech uhlíku, popřípadě substituovaný hydroxylovou skupinou a
Y znamená -C02- nebo -S03-.
Vhodná amfoterní smáčedla, spadající do svrchu uvedeného obecného vzorce zahrnují jednoduché betainy vzorce
R2
R1-N+-CH2CO2~
R3 a amidobetainy obecného vzorce:
R2
R^CONH (CH2) n-N+-CH2CO2
R3 kde n znamená 2 nebo 3.
V obou vzorcích mají substituenty svrchu uvedený význam. R1 zvláště znamená směs alkylových skupin o 12 až 14 atomech uhlíku, odvozených od kokosového oleje, takže nejméně polovina, s výhodou nejméně dvě třetiny těchto skupin obsahují 10 až 14 atomů uhlíku. R2 a R3 s výhodou znamenají methyl.
Amfoterním smáčedlem může být také sulfobetain obecného vzorce:
R2
R1-N+- (CH2) 3SO3'
R3 nebo
R2
R1-CONH (CH2) m-N+- (CH2) 3SO3
R3 • · kde m znamená 2 nebo 3, nebo může jít o varianty těchto látek, v nichž je skupina -(CH2)3 S03 - nahrazena skupinou
OH
-CH2CHCH2SO3
V těchto obecných vzorcích mají substituenty svrchu uvedený význam.
Neiontová smáčedla, která je možno užít jako druhou složku zahrnují zejména reakční produkty sloučenin s obsahem hydrofobní skupiny a reaktivního atomu vodíku, jde například o alifatické alkoholy, kyseliny, amidy nebo alkylfenoly s alkylenoxidy, zvláště ethylenoxid jako takový nebo spolu s propylenoxidem. Specifickými neiontovými smáčedly jsou kondenzační produkty alkylfenolu o 6 až 22 atomech uhlíku v al15 kýlové části a ethylenoxidu, dále kondenzační produkty alifatických primárních nebo sekundárních lineárních nebo rozvětvených alkoholů o 8 až 18 atomech uhlíku s ethylenoxidem a produkty vzniklé kondenzací ethylenoxidu s reakčními produkty propylenoxidu a ethylendiaminu. Další tzv. neiontová smáčedla zahrnují terciární aminoxidy s dlouhým řetězcem, terciární fosfinoxidy·s dlouhým řetězcem a také dialkylsulfoxidy.
Neiontovými smáčedly mohou být také amidy cukrů, například amidy polysacharidu. Smáčedlo může být například látkou ze skupiny laktobionamidů, popsaných v US 5389279 (Au a další), nebo může jít o amidy cukrů, popsané v US 5009814 (Kelkenberg).
Jako příklady kationtových smáčedel lze uvést kvarterní amoniové sloučeniny, například alkyldimethylamonium halogenidy.
• · • · ·
Další smáčedla, která je možno použít byla popsána v US 3723325 (Parran, Jr.) a v publikaci Surface Active Agents and Detergents, sv.I a II, Schwartz, Perry a Berch.
Přestože kostka může obsahovat čisté mýdlo, s výhodou je systém rozpouštědel v mycí kostce tvořen
a) prvním syntetickým aniontovým smáčedlem a
b) druhým syntetickým smáčedlem, které může být rovněž aniontové, avšak odlišné od prvního smáčedla nebo neiontové nebo amfoterní nebo může jít o směs těchto smáčedel.
První aniontové smáčedlo je možno volit ze svrchu uvedených smáčedel, s výhodou však jde o isethionát o 8 až 18 atomech uhlíku. Acylisethionát bude s výhodou tvořit 10 až 90, zvláště 10 až 70 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost mycí kostky.
Druhým smáčedlem je s výhodou sulfosukcinát, betain nebo směs těchto dvou typů smáčedel. Druhé smáčedlo nebo směs smáčedel bude obvykle tvořit 1 až 10 % hmotnostních mycí kostky. Zvláště výhodný prostředek obsahuje dostatečné množství sulfosukcinátu k tomu, aby mycí kostka obsahovala 3 až 8 % hmotnostních této látky a betain množství 1 až 5 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost mycí kostky.
Mycí prostředek ve formě kostky také obsahuje ve své základní směsi 0,1 až 20, s výhodou 1 až 15 % hmotnostních vody.
Základní materiál může dále obsahovat 0,1 až 80, s výhodou 5 až 75 % hmotnostních strukturačního činidla a/nebo inertního plniva. Strukturační činidlo může být užito ke zvýšení integrity kostky, k usnadnění zpracování a ke zlepšení senzorických vlastností prostředku.
• · ) · · ( » · · ι • · · · · · • ( • · · ·
Strukturačním činidlem je obvykle mastná kyselina s dlouhým řetězcem, s výhodou s přímým a nasyceným řetězcem o 8 až 24 atomech uhlíku nebo její ester a/nebo alkohol s dlouhým řetězcem, s výhodou přímým a nasyceným řetězcem o 8 až 24 atomech uhlíku nebo jeho etherový derivát.
Výhodným strukturačním činidlem je polyalkylenglykol s molekulovou hmotností 2000 až 20 000, s výhodou 3000 až 10 000. Tyto materiály se běžně dodávají například pod obchodním názvem Carbowax Sentry PEG 8000 nebo PEG 4000 (Union
Carbide).
Dalšími složkami, které je možno užít jako strukturační činidlo nebo plniva jsou škroby, s výhodou ve vodě rozpustné škroby jako maltodextrin nebo polyethylenový nebo parafínový vosk.
Strukturační činidlo je také možno volit z ve vodě rozpustných polymerů, chemicky modifikovaných hydrofobní skupinou nebo skupinami, může jít například o sledový kopolymer EO-PO, hydrofobně modifikovaný PEG, například POE (200-glycerylstearát), glucam DOE 120 (PEG díoleát methylglu20 kozy) a Hodg CSA-102 (PEG-150 stearát), a také Rewoderm (PEG modifikovaný glycerylkokoát, palmát nebo derivát mastných kyselin z loje), výrobcem je Rewo Chemicals.
Dalšími použitelnými strukturačními činidly jsou například Amerchol Polymer HM 1500 (Nonoxynyl
Hydroxyethylceluloza).
Zpracování
Obecně se základní materiál vytvoří smísením složek tohoto materiálu v mísícím zařízení při teplotě 50 až 110 °C po dobu 1 až 60 minut, pak se směs zchladí. Postup přidávání není kritický.
• · · · flflfl
Základní materiál je pak možno dále zpracovávat na homogenější hmotu, načež se vytlačuje na polotovary, řeže a lisuje na kostky. Prostředek s obsahem změkčovadla s výhodou ve formě proužků je možno do základního materiálu přidávat různým způsobem včetně vytlačování nebo společného vytlačování tohoto prostředku se základním materiálem.
Prostředek s obsahem změkčovadla se například vytlačuje do základního materiálu tak, že dochází ke tvorbě koncentrovaných oblastí s šířkou 1 mikrometr až šířka kostky, s výhodou 1 mikrometr až polovina šířky kostky a s délkou 1 mikrometr až celá délka kostky. Příklad tohoto uspořádání je znázorněn na obr. 1.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady, které však nemají sloužit k omezení rozsahu vynálezu. Pokud není výsledně uvedeno jinak, jsou všechny uvedené procentuální údaje hmotnostní.
Příklady provedení vynálezu
Způsob hodnoceni
Měření množství silikonu bylo prováděno následujícím způsobem:
Analýza byla prováděna metodou, označovanou ICP s použitím argonového plasmatu. Tento postup spočívá v tom, že se nejprve silikon extrahuje xylenem a užívá se proto pouze in vitro. Bylo použito zařízení Thermo Jarrell Ash Atom Scan 25, měření bylo prováděno při 251,612 nm. Další parametry postupu budou dále uvedeny.
Provedení zkoušky
Vepřová kůže byla oholena a rozřezána na části s plochou 25 cm2. Kůže pak byla lOx potřena mycím prostředkem. Pak byla 30 sekund vytvářena pěna, která pak byla 10 sekund omývána vodou s teplotou 32,2 až 35 °C. Vzorek vepřové kůže pak byl uložen do scintilační nádobky z borokřemičitanového skla s obsahem 10 ml xylenu. Vzorky byly uloženy na 1 hodinu do třepačky k extrakci silikonu. Po této době byla kůže vyjmuta z nádobky a extrakt byl analyzován postupem ICP. Vzorky roztoku byly srovnávány se standardním vzorkem s obsahem lOppm silikonu. Tímto způsobem je možno měřit ukládání silikonu nebo jiného změkčovadla v ppm.
Parametry postupu ICP při měření silikonu v xylenu
Průtok plynu hořákem Průtok pomocného plynu Průtok čerpadlem analyzátoru Tlak v rozprašovači Výška pozorování Výkon plasmatu Vlnová délka
Výška štěrbiny
Doba integrace vysoký
1,5 1/min
0,9 ml/min
1,533kgcm'2 mm nad nádobkou
1750 W
251,612 nm mm s
Ukládání látky s příznivým účinkem, například silikonu bylo měřeno v prostředcích následujících typů:
1) kostka mycího prostředku, do níž bylo změkčovadlo přidáno přímo do mísícího zařízení před hnětením a vytlačováním,
2) kostka mycího prostředku, do níž byl silikon přidán ve formě kapiček, zachycených v nosiči ve formě proužku v průběhu vytlačování nebo po něm,
3) čisté mýdlo, do nějž byl silikon přidán ve formě kapiček, zachycených v nosiči jako proužek v průběhu vytlačo30 vání nebo po něm a • · fefe · fefefe
4) kapalný mýdlový prostředek.
Základní složení svrchu uvedených kostek mycího prostředku 1) a 2) bylo následující:
Složka
ALkýlethersulfonát Mýdlo
Acylisethionát Stearát alkalického kovu % hmotnostní 1 až 5 až 10 40 až 60 1 až 5
Voda a podružné složky 10 až 15
Čisté mýdlo 3) bylo čisté mýdlo ve formě kostky, obsahující 85 až 92 % mýdla a 8 až 15 % vody.
Kapalný mýdlový prostředek 4) měl následující složení :
Složka % hmotnostní
Kokoamidopropylbetain 5 až 10
Acylisethionát 3 až 8
Laurylsíran sodný 1 až 3
Silikon 3 až 8
Síran amonný 1 až 3
Voda a podružné složky zbytek
Proužky, použité v prostředcích 2) a 3) měly následující složení:
1) 56,7 % PEG 8000
2) 15 % polydimethylsiloxanu s viskozitou 0,01 m2/s
3) maltodextrin.
Mycí prostředek ve formě kostky byl připraven následujícím způsobem.
Mýdlo nebo syntetické mýdlo bylo zpracováno tak, že v něm byla provedená na jedné straně drážka, jejíž šířka odpovídala jedné třetině šířky mýdlové kostky, jak je zřejmé z • ·
obr.l. Drážka byla uložena ve střední části kostky a její délka odpovídala délce kostky. Pak byly na oba konce kostky uloženy úseky lepenky, takže vznikla forma pro tvorbu proužků. Do drážky byl pak vlit roztavený materiál s obsahem změk5 čovadla a polyalkylenglykolu a tento materiál byl pak zchlazen za současného ztuhnutí. Pak byla lepenka odstraněna a povrch kostky byl vyleštěn.
Příklad 1
Při použití mycích prostředků 1) až 4), tak jak byly 10 svrchu popsány, bylo dosaženo následujícího uložení látky s příznivým účinkem.
Prostředek Ukládání mi krogramy/cm2
1.Kostka syntetického mýdla 0,55+/-0,33
2.Totéž s 5% nezachyceného PDMS
2.Kostka syntetického mýdla 2.Totéž s PDMS,zachyceným v : nosiči 1,15+/-0,58
20 3.Čistá mýdlová kostka 2,03+/-0,67
4.Tekutý mýdlový prostředek 2,14+/-0,62
25 Výsledky, které jsou jí, že z kostky syntetického uvedeny mýdla s v tabulce jasně prokazu- proužkem nosiče se za-
chycenými kapkami silikonu se ukládá větší množství 1,15+/-0,58 mikrogramů/cm2 silikonu než při použití kostky mycího prostředku bez tohoto pomocného prostředku. Ukládání bylo ještě vyšší z čistého mýdla, kde se téměř vyrovnalo u30 kládání z tekutého prostředku.
··· ···· · · · · • ··· · · · * · · • ·· · *······♦ • · · · · ·
Příklad 2
Byly užity syntetické mycí prostředky z příkladu 1 nebo čisté mýdlo, tento základní materiál byl vytlačován nebo současně vytlačován s látkou s příznivým účinkem na nosiči nebo byla látka s příznivým účinkem přímo míšena se základním materiálem. Nosič s obsahem změkčovadla měl následující složení:
% benzyllaurátu jako změkčovadla 3 % jemně práškového oxidu křemičitého a
10 64 % PEG 8000 Výsledky ve formě ukládání na vepřovou kůži byly ná-
sleduj ící: Typ mycího prostředku Ukládání
15 Základní syntetický materiál byl vytlačován nebo současně vytlačován s prostředkem se změkčovadlem 11,2 ppm
Syntetický materiál byl míšen s prostředkem s obsahem změkčovadla 14,1 ppm
Čisté mýdlo bylo vytlačováno nebo současně vytlačováno s prostředkem se změkčovadlem 10,4 ppm
20 Mýdlo nebo mycí prostředek se syntetickým smáčedlem
byl zpracován tak, že na jedné jeho straně byla vytvořena drážka ve středu kostky se šířkou 1/3 šířky kostky, jak je zřejmé z obr. 1. Délka drážky byla stejná jako délka kostky. Pak byly umístěny na obou stranách kostky úseky lepenky k vytvoření formy pro proužek. Do této formy pak byla vlita roztavená směs změkčovadla a polyalkylenglykolu a nechala se zchladnout a ztuhnout. Pak byla lepenka odstraněna a povrch kostky byl vyleštěn.
Tento příklad prokazuje výhodnost použití oxidu kře30 mičitého jako zahušťovadla pro polyalkylenglykol.
φ φ » φ
I φ
Příklad 3
Bylo použito čisté mýdlo nebo syntetické mýdlo spolu s prostředkem s obsahem změkčovadla.
V případě, že byl tento prostředek použit ve formě proužků, měly proužky následující složení:
% PDMS 100 000 (silikon jako změkčovadlo) % maltodextrin (zahušťovadlo) a 46,7 % PEG
V případě, že byl prostředek užit ve formě drti, měl následující složení:
% PDMS 100 000 % oxidu křemičitého s jemnými částicemi 64 % PEG
Drť tvořila 30 % mycího prostředku ve formě kostky. 15 Mimo to byl pro srovnání použit tekutý prostředek, uvedený v příkladu 1.
Dále jsou uvedeny výsledky, jichž bylo dosaženo s těmito prostředky na vepřové kůži:
Prostředek Ukládání
Syntetické mýdlo s proužkem 13,9 ppm
Čisté mýdlo s prostředkem ve formě proužku 28,0 ppm
Syntetické mýdlo s prostředkem ve formě drti 6,5 ppm
Tekuté mýdlo 2,14 ppm
Výsledky jasně prokazují zlepšené ukládání ve srovnání s tekutým prostředkem stejně jako velmi dobré ukládání při použití prostředku ve formě proužku. Ukládání z čistého mýdla bylo přitom mnohem lepší než ukládání z mycího prostředku se syntetickým smáčedlem. Vyšší výsledky jsou částečně způsobeny také změnami v podmínkách zkoušek ve srovnání s příkladem 1,
99 9 · · 9 9 9 · 9
9999 9999
999 · · 9 9 9 ·
9 9 9 999999
9 9 9 9 důležitý je však rozdíl, jehož bylo dosaženo v téže zkoušce vzhledem k tomu, že výsledky jsou vždy podrobeny změnám den ode dne.
Příklad 4
Do kostky z čistého mýdla byla začleněna mastná kyselina při použití následujícího materiálu ve formě proužku:
% PDMS 100 000 % PEG 8000 % maltodextrin % mastná kyselina (směs kyseliny stearové a palmitové).
Při použití stejného způsobu měření bylo dosaženo následujícího výsledku:
Prostředek Ukládání
Čisté mýdlo s proužkem bez mastné kyseliny 52,63 ppm
Čisté mýdlo s proužkem s mastnou kyselinou 17,63 ppm
Tento příklad prokazuje, že je možno přidat hydrofobní materiál například k ovlivnění otěru bez úplného vyloučení ukládání látky s příznivým účinkem.

Claims (14)

1. Mycí prostředek ve tvaru kostky, vyznačuj ící se t i m, že obsahuje
a) 40 až 99 % hmotnostních základního materiálu s obsahem
1. 5 až 90 % hmotnostních systému smáčedel a
2. 0,1 až 20 % hmotnostních vody,
b) 1 až 60 % hmotnostních prostředku s obsahem změkčovadla, který obsahuje
1. 20 až 80 % hmotnostních polyalkylenglykolového nosiče,
2. 5 až 40 % hmotnostních látky s příznivým účinkem,
3. 0,1 až 30 % hmotnostních zahušťovadla,
4. 0 až 10 % hmotnostních vody a
5. 0 až 15 % hmotnostních strukturační látky nebo plniva, přičemž látka s příznivým účinkem je ve formě kapek, zachycených v polyalkylenglykolovém nosiči, vískozita polyalkylenglykolového nosiče, zahuštěného přidáním zahušťovadla je nejméně 0,8 Pas, kapky látky s příznivým účinkem mají průměr nejméně 5 mikrometrů a změkčovací prostředek se zachycenými kapkami látky s příznivým účinkem vytváří v mycím prostředku koncentrované oblasti se šířkou 1 mikrometr až šířka kostky a s délkou 1 mikrometr až délka kostky.
2. Mycí prostředek podle nároku 1, vyznačuj ící se t i m, že se látka s příznivým účinkem volí ze silikonových olejů nebo pryží a jejich modifikací, tuků a olejů, vosků, hydrofobních extraktů z rostlin, uhlovodíků, vyšších mastných kyselin, vyšších alkoholů, esterů, těkavých olejů, lipidů, vitamínů, fosfolipidů, ochranných látek proti ozáření sluncem a jejich směsi.
• ·♦ 9 9 • 99 γΐ/ 4439 - 2M+Q « ·· ·· ··
99 9 9 9 9 · ·
9 9 · 9 9 9 • 9 9 999999
3. Mycí prostředek podle nároku 1, vyznačuj ící se t í m, že systém smáčedel je tvořen
a) prvním syntetickým aniontovým smáčedlem,
b) druhým syntetickým smáčedlem, které se volí ze skupiny
5 aniontových smáčedel, odlišných od prvního syntetického smáčedla, neiontových smáčedel, amfoterních smáčedel a jejich směsí.
4. Mycí prostředek podle nároku 3, vyznačuj ící se t í m, že jako první aniontové smáčedlo obsahuje acylisethionát.
5. Mycí prostředek podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že jako druhé smáčedlo obsahuje sulfosukcinát, betain nebo směsi těchto látek.
i c o
6. Mycí prostředek podle některého z nároku 1 az 5, vyznačující se tím, že polyalkylenglykolový nosič v prostředku s obsahem změkčovadla má molekulovou hmotnost v rozmezí 4000 až 100 000.
20
7. Mycí prostředek podle nároku 6, vyznačuj ící se t í m, že polyalkylenglykolový nosič má molekulovou hmotnost 4000 až 20 000.
8. Mycí prostředek podle nároku 7, vyznačuj ící se t í m, že polyalkylenglykolový nosič má molekulovou
25 hmotnost 4000 až 10 000.
9. Mycí prostředek podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že zahušťovadlem v prostředku s obsahem změkčovadla je 0,1 až 10 % jemně práškového oxidu křemičitého nebo ve vodě rozpustný škrob.
• ·· ·· ·· ··« · · flfl · fl · flfl·· • » · ······ • · flfl • •••••fl ·· ··
10. Mycí prostředek podle nároku 9, vyznačuj ící se t 1 m, že jako zahušťovadlo obsahuje maltodextrin.
11. Mycí prostředek podle některého z nároků 1 až 10, v yznačující se tím, že základní materiál dále 5 obsahuje strukturační činidla nebo plniva ze skupiny mastných kyselin o 8 až 24 atomech uhlíku nebo jejich esterových derivátů, alkoholů o 8 až 24 atomech uhlíku nebo jejich etherových derivátů a polyalkylenglykolů s molekulovou hmotností 2000 až 20 000, škrobů a vosků.
12. Mycí prostředek podle některého z nároků 1 až 11, v yznačující se tím, že obsahuje polyalkylenglykolový nosič s viskozitou vyšší než 1,5 Pas.
13. Mycí prostředek podle nároku 12, vyznačuj ící 15 se t i m, že obsahuje polyalkylenglykolový nosič s viskozitou vyšší než 3,0 Pas.
14. Mycí prostředek podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že oblasti prostředku se za2Q chycenou látkou s příznivým účinkem vytvářejí proužek.
Zastupuje :
CZ19993440A 1998-03-18 1998-03-18 Mycí prostředek CZ344099A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993440A CZ344099A3 (cs) 1998-03-18 1998-03-18 Mycí prostředek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993440A CZ344099A3 (cs) 1998-03-18 1998-03-18 Mycí prostředek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ344099A3 true CZ344099A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5466740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993440A CZ344099A3 (cs) 1998-03-18 1998-03-18 Mycí prostředek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ344099A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4347419B2 (ja) エモリエント剤リッチ相/ストライプを含むパーソナル洗浄棒状組成物
KR100736308B1 (ko) 인접한 연화제 풍부 상 및 연화제 결핍 상을 포함하는개인용 세정 바아
US5770556A (en) Process for making bar compositions having enhanced deposition of benefit agent comprising use of specific spray dryable adjuvant powders
EP0914084B1 (en) Additive composition for delivering benefit agent and cleansing bars containing said additives
EP0970180B1 (en) Personal cleansing bar with enhanced deposition
JP4233323B2 (ja) 液体皮膚緩和剤を高レベルで含む皮膚洗浄用棒状製品
AU2001230241A1 (en) Personal washing bar having adjacent emollient rich and emollient poor phases
US5955409A (en) Bar compositions comprising adjuvant powders for delivering benefit agent
BRPI0211590B1 (pt) composições de barra de limpeza
KR100498944B1 (ko) 유용제를 전달하기 위한 분말상 보조제를 포함하는 세제 바아 및 그의 제조 방법
CZ344099A3 (cs) Mycí prostředek
MXPA99008897A (en) Personal washing bar compositions comprising emollient rich phase/stripe
MXPA99008602A (en) Detergent bars comprising adjuvant powders for delivering benefit agent and process for manufacture of said bars
CZ137499A3 (cs) Směs pro výrobu mycích prostředků
MXPA00004449A (en) Bar composition comprising entrapped emollient droplets dispersed therein

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic