CZ33020U1 - Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti - Google Patents

Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti Download PDF

Info

Publication number
CZ33020U1
CZ33020U1 CZ2019-36164U CZ201936164U CZ33020U1 CZ 33020 U1 CZ33020 U1 CZ 33020U1 CZ 201936164 U CZ201936164 U CZ 201936164U CZ 33020 U1 CZ33020 U1 CZ 33020U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chromaticity
lighting system
light
sensor
luminaire
Prior art date
Application number
CZ2019-36164U
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Sochor
Original Assignee
ESYST, s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ESYST, s.r.o. filed Critical ESYST, s.r.o.
Priority to CZ2019-36164U priority Critical patent/CZ33020U1/cs
Publication of CZ33020U1 publication Critical patent/CZ33020U1/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21KNON-ELECTRIC LIGHT SOURCES USING LUMINESCENCE; LIGHT SOURCES USING ELECTROCHEMILUMINESCENCE; LIGHT SOURCES USING CHARGES OF COMBUSTIBLE MATERIAL; LIGHT SOURCES USING SEMICONDUCTOR DEVICES AS LIGHT-GENERATING ELEMENTS; LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F21K9/00Light sources using semiconductor devices as light-generating elements, e.g. using light-emitting diodes [LED] or lasers
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21VFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS OF LIGHTING DEVICES OR SYSTEMS THEREOF; STRUCTURAL COMBINATIONS OF LIGHTING DEVICES WITH OTHER ARTICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F21V9/00Elements for modifying spectral properties, polarisation or intensity of the light emitted, e.g. filters
    • F21V9/02Elements for modifying spectral properties, polarisation or intensity of the light emitted, e.g. filters for simulating daylight
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21VFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS OF LIGHTING DEVICES OR SYSTEMS THEREOF; STRUCTURAL COMBINATIONS OF LIGHTING DEVICES WITH OTHER ARTICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F21V9/00Elements for modifying spectral properties, polarisation or intensity of the light emitted, e.g. filters
    • F21V9/40Elements for modifying spectral properties, polarisation or intensity of the light emitted, e.g. filters with provision for controlling spectral properties, e.g. colour, or intensity

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti osvětlovací techniky a její regulace.
Dosavadní stav techniky
Barevná teplota neboli teplota chromatičnosti, zkráceně chromatičnost, světla má vliv na biologickou funkci lidského organismu. Cirkadiánní rytmy jsou přirozené biorytmy těla, které se pravidelně střídají během dne a vytvořily se mj. právě v reakci na působení světla na člověka. Narušení cirkadiánních rytmů může způsobovat poruchy nálad, má vliv na chování, výkonnost a celkový psychický stav člověka.
Hodnoty teploty osvětlení jsou udávány v kelvinech, přičemž platí, že za teplé je považováno světlo s hodnotami 3.300 K a méně. Za studené je naopak označováno světlo s hodnotami nad 5.000 K. Teplota chromatičnosti se v průběhu dne značně mění. Například nízká teplota chromatičnosti ve večerních hodinách je pro organismus člověka signálem k přípravě na spánek. Naopak vysoká hodnota teploty chromatičnosti přes poledne nastavuje organismus k nejvyšší aktivitě a k výkonu.
Umělé osvětlení v místnostech by mělo vždy zohledňovat výše uvedené znalosti, aby v domácnostech a kancelářích byly vytvořeny přesně takové podmínky, které by v maximální možné míře byly v souladu s cirkadiánním rytmem.
V současném stavu techniky jsou známy poněkud drahé regulovatelné osvětlovací systémy vnitřních prostor, které jsou založeny pouze na automatické regulaci jasu a intenzity. Případná změna teploty chromatičnosti těchto svítidel je regulována jen pasivně na základě pokynů uživatele, a to buď manuálně například dálkovým ovladačem nebo přednastavením křivky chromatičnosti v chytré aplikaci. Nevýhodou takového systému pak je, že uživatele brzy omrzí tyto pokyny zadávat, a naopak jej tato činnost obtěžuje, což vede ktomu, že uživatel později nastaví pouze jednu univerzální střední vyhovující hodnotu, kterou dále nemění. Uživatel pak funkci regulace osvětlení vůbec nevyužívá, což znehodnocuje původní drahou finanční investici do svítidla.
Je tedy vhodné navrhnout systém osvětlení, který umožní automaticky regulovat teplotu chromatičnosti a jasu umělého osvětlení v objektech, a to v závislosti na světelných podmínkách v okolním prostředí a s ohledem na konkrétní potřeby uživatele v konkrétních místnostech.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky eliminuje systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti dle předmětného technického řešení, jehož podstata spočívá vtom, že obsahuje alespoň jedno svítidlo zahrnující difůzor a světelný zdroj spojený s napájecím zdrojem vybaveným řídicím modulem, kde dále systém osvětlení zahrnuje alespoň jeden senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti a komunikační spoj pro připojení tohoto senzoru na řídicí modul.
Chromatičnost a intenzita světelného zdroje jsou regulovány pro dosažení co největšího světelného komfortu pro uživatele na základě dat změřených senzorem intenzity osvětlení a chromatičnosti. Systém osvětlení dle předmětného technického řešení se automaticky algoritmicky přizpůsobuje změnám chromatičnosti okolního prostředí. Do algoritmu pro výpočet a nastavení chromatičnosti, intenzity a jasu svítidla vstupují změřená data intenzity, jasu
- 1 CZ 33020 U1 a chromatičnost přirozeného venkovního světla. Chromatičnost osvětlení je tedy aktivně a automaticky řízena.
Výhoda pro uživatele automaticky regulovaného nastavení osvětlení spočívá v podpoře zdravého a přirozeného biorytmu člověka, zajištění pohodlí a dobrého pocitu ze správného osvětlení. Vede k větší efektivitě při práci i kvalitnější relaxaci. Technické řešení umožňuje vidět barvy správně, stejně jako za přirozeného denního světla, přičemž poskytuje plné spektrum vyzářeného světla a vysokou kvalitu složení světla a plynulý přechod do úsporného režimu bez povšimnutí uživatelem.
Z provedených výzkumů vyplývá, že například studené světlo s teplotou chromatičnosti okolo 6.000 K o vysoké intenzitě má tendenci podpořit činnost při špatném počasí. Naopak teplý odstín barvy světla s teplotou chromatičnosti okolo 2.700 Kas nízkou intenzitou světla má tendenci uklidňovat a je příjemný pro odpočinek.
Ve výhodném provedení systém obsahuje alespoň jeden venkovní a alespoň jeden vnitřní senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti. Takové uspořádání umožňuje reagovat na změny chromatičnosti v interiéru i ve venkovním prostředí.
Senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti může být také aplikován do svítidla například formou externí desky k napájecímu zdroji svítidla, kdy senzor snímá úroveň denního světla přímo v místnosti. Ve výhodném provedení tento senzor obsahuje také detektor pohybu, který snímá pohyb v místnosti. Výhoda detektorů pohybu spočívá v detekci lokálně přítomných osob s efektivním řízením snížení výkonu svítidla při detekci nepřítomnosti osob v místnosti s finanční úsporou na příkonu energií potřebných pro svícení systému omezením energetické spotřeby a intenzivnějšího osvětlení pouze na těchto lokálních místech. Snížení energetické spotřeby systému tím zajišťuje úspory v nákladech na elektrickou energii.
Vlastní svítidlo zahrnuje difúzor a světelný zdroj spojený s napájecím zdrojem vybaveným řídicím modulem.
Světelnými zdroji jsou s výhodou desky, z angličtiny boards, osazené LED diodami.
Difuzor zakrývá světelný zdroj a má za úkol také chránit světelný zdroj před mechanickým poškozením, znečištěním a vlhkostí. Rozptyluje světlo tak, aby svítidlo působilo jako plošný zdroj světla, a přitom využívá difúze neboli rozptylu světla. Difuzor udává tvar celého svítidla a zpravidla bývá kulatý, pravoúhlý, liniový, ale v principu může nabývat různých tvarů. Ve výhodném provedení jsou difuzory svítidla provedeny jako velkoplošné tak, aby nevycházelo světlo jen z jednoho bodového zdroje, což má pozitivní vliv na biorytmus člověka.
S výhodou jsou u plošných svítidel osazeny desky s LED diodami rozptylovými čočkami, které zajistí lepší rozptyl kvůli míchání chromatičnosti světla. Tím je možné také efektivně snížit hloubku mezi difuzorem a deskou/boardem. Jako vhodné se ukázaly rozptylové čočky se 160° rozptylem světla. Díky velkému vyzařovacímu úhlu je tak možné optimalizovat rozložení LED a snížit i jejich počet potřebný pro rovnoměrný rozptyl světla na difúzoru. Testováním také vyšlo najevo, že oproti konkurenčním LED boardům bez čoček dochází k lepšímu míchání teplých a studených odstínů bílé.
Vhodným materiálem pro výrobu čoček a difúzorů je polymethylmethakrylát (PMMA), běžně známý jako plexisklo nebo akrylátové sklo. Tento materiál se používá obvykle také pro výrobu krytu senzoru intenzity osvětlení a chromatičnosti. Jde o průhledný syntetický polymer, který nabízí následující vlastnosti:
Vysoká propustnost světla
-2CZ 33020 U1
Rozptýlení
Vysoká tepelná odolnost bez deformace
Sjednocení barvy světla
Nízký Index oslnění UGR
Napájecím zdrojem může být spínaný napěťový zdroj. Napájecí zdroj musí být vybaven řídicím modulem, jehož pomocí je možné upravovat výsledný jas a chromatičnost světelného zdroje, případně světelný zdroj vypnout nebo zapnout. Řídicí modul neboli mikrokontrolér, je hlavním řídicím prvkem celého systému osvětlení.
Úprava jasu a chromatičnosti světelného zdroje je prováděna na základě dat změřených senzorem intenzity osvětlení a chromatičnosti. Tato data jsou do řídicího modulu napájecího zdroje přenesena prostřednictvím komunikačního spoje. Komunikačním spojem může být např. sběrnice. Komunikace může také probíhat bezdrátově, např. pomocí infračerveného záření, které se často používá pro přenos informací na krátkou vzdálenost.
Systém osvětlení je ovládán řídicím modulem buď autonomně, nebo může přijímat povely od uživatele systému, který si může volit sám parametry osvětlení, např. pomocí dálkového ovladače nebo webové či mobilní aplikace. Automatickou regulaci jasu a chromatičnosti tedy lze přednastavit na základě plánu přednastaveného výrobcem a dle potřeby upraveného uživatelem, do kterého dále vstupuje online informace z externího senzoru chromatičnosti a intenzity, případně doplněného o pohybový senzor.
Svítidel/zdrojů a příslušných senzorů může být více, například ve velkých kancelářských prostorech, a ovládání každého zdroje může být lokální i celkově inteligentně řízené. V případě celkově inteligentně řízeného systému osvětlení s větším počtem svítidel a senzorů intenzity osvětlení a chromatičnosti jsou jednotlivé prvky systému navzájem propojeny, čímž vzniká síť se smíšenou topologií, tzv. mesh síť.
Příklady uskutečnění technického řešení
Technické řešení bude dále objasněno na následujících příkladech uskutečnění. Jedním příkladem uskutečnění je systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti, který obsahuje jedno svítidlo s velkoplošným difuzorem čtvercového tvaru z PMMA a světelným zdrojem. Světelným zdrojem je deska osazená LED diodami a rozptylovými čočkami z PMMA se 160° rozptylem světla a o minimální svítivosti 180 Lm/W při zachování efektivní teploty LED chipů. Světelný zdroj je spojen se spínaným napěťovým napájecím zdrojem vybaveným řídicím modulem. Systém osvětlení dále zahrnuje jeden senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti a komunikační spoj pro připojení tohoto senzoru na řídicí modul pro automatické řízení a regulaci chromatičnosti, jehož pomocí je možné upravovat výsledný jas a chromatičnost světelného zdroje, případně světelný zdroj vypnout nebo zapnout. Řídicí modul neboli mikrokontrolér je hlavním řídicím prvkem celého systému osvětlení. Senzor osvětlení a chromatičnosti je aplikován do svítidla formou externí desky k napájecímu zdroji svítidla, kdy senzor snímá úroveň denního světla přímo v místnosti.
Úprava jasu a chromatičnosti světelného zdroje je prováděna na základě dat změřených senzorem intenzity osvětlení a chromatičnosti. Tato data jsou do řídicího modulu napájecího zdroje přenesena prostřednictvím komunikačního spoje v podobě sběrnice. V alternativním provedení komunikace probíhá bezdrátově pomocí infračerveného záření.
-3 CZ 33020 U1
V dalším příkladném provedení tento systém obsahuje jeden venkovní a jeden vnitřní senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti.
V dalším příkladném provedení senzor obsahuje také detektor pohybu, který snímá pohyb v místnosti a umožňuje detekci lokálně přítomných osob a lokální přizpůsobení osvětlení, případně naopak snížení výkonu svítidla při detekci nepřítomnosti osob v místnosti.
Systém osvětlení je ovládán řídicím modulem buď autonomně, nebo může přijímat povely od uživatele systému, který si může volit sám parametry osvětlení, např. pomocí dálkového ovladače nebo webové či mobilní aplikace. Automatickou regulaci jasu a chromatičnosti tedy lze přednastavit na základě plánu přednastaveného výrobcem a dle potřeby upraveného uživatelem, do kterého dále vstupuje online informace z externího senzoru chromatičnosti a intenzity, případně doplněného o pohybový senzor.
Průmyslová využitelnost
Výše popsaný systém osvětlení je možné využít pro osvětlení rezidenčních, komerčních a jiných prostor, například kanceláří, hotelů, škol, dílen, bytů rodinných domů apod.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (6)

1. Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno svítidlo zahrnující difuzor a světelný zdroj spojený s napájecím zdrojem vybaveným řídicím modulem, přičemž dále zahrnuje alespoň jeden senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti a komunikační spoj pro připojení tohoto senzoru na řídicí modul.
2. Systém osvětlení podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden venkovní a alespoň jeden vnitřní senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti.
3. Systém osvětlení podle nároku 1, vyznačující se tím, že senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti má formu externí desky připojené k napájecímu zdroji svítidla.
4. Systém osvětlení podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že tento senzor intenzity osvětlení a chromatičnosti obsahuje také detektor pohybu.
5. Systém osvětlení podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že světelnými zdroji jsou s výhodou desky osazené LED diodami.
6. Systém osvětlení podle nároku 5, vyznačující se tím, že desky osazené LED diodami jsou opatřeny rozptylovými čočkami.
CZ2019-36164U 2019-04-30 2019-04-30 Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti CZ33020U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36164U CZ33020U1 (cs) 2019-04-30 2019-04-30 Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36164U CZ33020U1 (cs) 2019-04-30 2019-04-30 Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ33020U1 true CZ33020U1 (cs) 2019-07-23

Family

ID=67393916

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-36164U CZ33020U1 (cs) 2019-04-30 2019-04-30 Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ33020U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10022556B1 (en) Computer controlled solid state lighting assembly to emulate diurnal cycle and improve circadian rhythm control
US9655191B2 (en) Lighting device and lighting system
KR101555891B1 (ko) 조명 장치
EP1821582B1 (en) System and method for controlling an illumination device
US8132938B2 (en) Indoor light balancing
WO2013111134A1 (en) Detector controlled illuminating system
JP2000260580A (ja) 室内照明装置
JP2011202892A (ja) 環境制御システム
US20190342974A1 (en) Color temperature sensor
Brandi Lighting design: principles, implementation, case studies
CN206037208U (zh) 一种带制冷功能的吊顶浴霸
CZ33020U1 (cs) Systém osvětlení s automatickou regulací chromatičnosti
JP5762338B2 (ja) 室内光視環境制御システム
JP2005228753A (ja) 照明システム
Ozenen Architectural interior lighting
CN206572395U (zh) 一种自动感应床灯
Mathew et al. Real-time investigations and simulation on the impact of lighting ambience on circadian stimulus
WO2022203953A1 (en) Systems, methods, and devices for adjusting lighting in a habitable space
WO2019105880A1 (en) Lighting fixture design
Denisova et al. Development of an automatic luminous flux control system for LED lamps
CN109340685B (zh) 具有模拟户外光照的教室照明系统
Moyano et al. Indoor lighting workplaces: Towards new indoor lighting
Wardana et al. Comfortable room condition for working and resting
Turlej Elements of the daily and artificial lighting in an interior
Ozenen Sustainable Lighting Design

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20190723

MK1K Utility model expired

Effective date: 20230430