CZ32396U1 - Nepálená hlína s regulovaným smrštěním - Google Patents
Nepálená hlína s regulovaným smrštěním Download PDFInfo
- Publication number
- CZ32396U1 CZ32396U1 CZ2018-34801U CZ201834801U CZ32396U1 CZ 32396 U1 CZ32396 U1 CZ 32396U1 CZ 201834801 U CZ201834801 U CZ 201834801U CZ 32396 U1 CZ32396 U1 CZ 32396U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- clay
- unfired
- weight
- shrinkage
- mixture
- Prior art date
Links
Landscapes
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
Description
Nepálená hlína s regulovaným smrštěním
Oblast techniky
Technické řešení se týká nepálené hlíny ve stavebnictví jako hmoty pro lití do bednění ěi pro výrobu hliněných omítek se sníženým smrštěním ěi se zvýšeným podílem jílu a tím zlepšenou sorpění schopností pro lepší regulaci vnitřního vlhkostního mikroklimatu.
Dosavadní stav techniky
Nepálenou hlínu lze obecně definovat jako stavební hmotu pojenou primárně jílem. Nepálená hlína je ve světovém měřítku velmi rozšířený stavební materiál. Evropské stavební normy tento materiál však neznají. Nepálenou hlínu lze definovat jako zeminu nebo směs zemin a dalších příměsí a přísad vhodných pro stavební úěely obsahující jemnozmnou frakci sestávající z jílových ěástic jako primárního pojivá a prachových ěástic, dále písěité a případně štěrkovité frakce spolu s příměsemi jako plnivo, případně další složky jako například rozptýlenou výztuž tvořenou vláknitou příměsí, barviva a přísady včetně sekundárních pojiv či stabilizátorů, to vše ve vhodných poměrech. Nositelem primární pojivé schopnosti jsou některé jílové minerály a jejich směsi.
Z hlediska zatřízení zemin dle ČSN EN ISO 14688-2 (721003) se jedná nejčastěji o zeminy siSa, clSa, grsiSa, grclSa, grsasiS, grsaclS, sagrsiS a sagrclS. Ty jsou často z praktických důvodů míchány ze zemin Cl, siCl, clSi v praxi nazývaných jako jíl či spraš a zemin Sa, grSa v praxi nazývanými jako maltový písek. Pro některé techniky se ještě přidává Gr, saGr v praxi nazývaných štěrk či štěrkopísek.
Z hlediska zrnitosti zemin dle ČSN EN ISO 17892-4 (721007) představuje jíl jemnozmnou frakci do 0,063 mm sestávající z jílových a prachových částic, maltový písek představuje písčitou frakci od 0,063 do 2 mm sestávající z jemných, středních a hrubých písčitých částic a štěrkovitou frakci od 2 do 63 mm sestávající z jemných, středních a hrubých štěrkovitých částic.
Dokument W0 2005092816 (A2) s názvem Use of polymer powder compositions that can be redispersed in water for loam construction materials uvádí dávku jílu 10 až 30 % hmotn. Z nepálené hlíny se zhotovují cihly, bloky, malty pro zdění, omítky nebo se lije či dusá do bednění. Množství jílu je do značné části závislé na typu a původu jílu či hlíny, obsahu jílové frakce neboli jílových minerálů, typu jílových minerálů, jejich pojivé schopnosti a jejich vlivu na smrštění, respektive bobtnání při kontaktu s vodou, granulometrii ostatních částic, ale zejména také na účelu použití hliněné směsi a s tím související dávce záměsové vody. V případě použití nepálené hlíny jako hliněných omítek je orientační podíl jílu od 10 do 15 % hmotn. Podíl od 15 do 30 % hmotn. je orientačně spíše vhodný do hliněných směsí s nižším obsahem vody pro dusání do bednění. Hodnoty podílu orientačně nad 30 % jsou vhodné maximálně do směsí pro výrobu cihel, kde smrštění nehraje takovou roli, neboť smrštění probíhá mimo konstrukci. Použití vhodné vláknité příměsi jako je řezanka, pazdeří apod. umožňuje pozitivně navýšit dávky jílu. Dávka jílu se stanovuje dle níže uvedených zkoušek.
Základním pojivém v nepálené hlíně je jíl. Čistý jíl má vysokou vaznost. Minimální vaznost směsi uvádí Vlastimil Havlíček a Karel Souček v knize: „Stavby z nepálené hlíny“ jako 250 g/5 cm2. Jíl se však při sesychání smršťuje z důvodu odpařování záměsové vody. To v nepálené hlíně může způsobovat trhliny při vysychání. Proto je nutné do jílu přidávat prachové a pískové případně štěrkové částice jako plnivo jež celkové smrštění redukují na únosnou mez, jež činí přibližně 2 % délkově. Při vyšším celkovém smrštění se začínají například v hliněných omítkách vytvářet trhliny a může docházet i k oddělování od méně přilnavých podkladu. Při měření smrštění vychází Havlíček a Souček ze špatné výchozí konzistence. Ta odpovídá přibližně
- 1 CZ 32396 UI konzistenci pro dusanou hlínu. Ve shodě s postupy z knihy Příručka hliněného stavitelství od Gemota Minkeho v překladu Šárky Taichmannové je při měření smrštění nutno vycházet z výchozí konzistence pro zpracování podle dané techniky, a tedy z množství vody ve směsi, která je však vždy daná technologicky. Pro hliněné omítky uvádí konzistenci s rozlitím 180 mm dle DIN 1060-3, kterou dále snižuje na 140 mm. V této přihlášce se celkovým smrštěním rozumí smrštění, které vychází ze stanovení konzistence čerstvé malty dle ČSN EN 1015-3 a předepsané hodnoty rozlití dle ČSN EN 1015-2 a tedy u směsí nad 1200 kg/m3 hodnoty rozlití 175 ± 10 mm. Tato hodnota odpovídá měřením provedeným v praxi. Měření celkového smrštění se provádí buď dle Havlíčka a Součka v ocelových nebo dřevěných formách rozměru 25 x 40 x 220 mm na značkách 200 mm vzdálených nebo dle Minkeho v kovových formách stejných rozměrů dle DIN 18952 na značkách 200 mm vzdálených nebo v kovových formách rozměru 40 x 40 x 160 mm opatřených v čelech čepy pro měření dle ČSN EN 12617-4 nebo měřením výsledného délkového rozměru odformováných trámečků z kovových forem rozměru 40 x 40 x 160 dle ČSN EN 101511. Celkové smrštění se měří od výše uvedené výchozí konzistence 175 ± 10 mm odpovídající stavu při zpracování do ustálení smrštění při stavu rovnovážné vlhkosti nepálené hlíny. Tvar formy na výsledek nemá vliv. Celkové smrštění se vyjadřuje v %.
Poměr mezi jílovými a ostatními částicemi je tedy víceméně závislý na technologicky daném množství vody ve směsi. Jiná je dávka vody, a tedy i konzistence pro cihly a dusanou hlínu a jiná je pro mazaniny a omítky, které potřebují větší množství vody pro zpracování a zároveň smrštění způsobuje větší problémy. Výsledkem je fakt, že do omítek se dává nejmenší poměr jílu ku ostatním částicím. Tím se sice redukuje celkové smrštění, které je zejména pro omítky zásadní, ale také se redukuje pojivá schopnost neboli vaznost a další pozitivní vlivy jílu. Jedná se tedy vždy o kompromis mezi smrštěním a vazností. Tento kompromis se dá vylepšit vhodnou granulometrií.
Jíl v omítkách je též nositelem pozitivních vlastností jako je absorpce pachů, prachů, alergenů, ale zejména pak vzdušné vlhkosti. Vzdušná vlhkost je jílem v hliněných omítkách pohlcována při nadbytku v okolním vzduch a při jejím nedostatku v okolním vzduchu je zase odpařována. Tím hliněné omítky regulují vzdušnou vlhkost v místnostech. Je tedy žádoucí vyrábět omítky s vyšším obsahem jílu, což není v současné době možné s ohledem na smrštění a zpracovatelnost.
Dalších zlepšení se dá dosáhnout záměnou části plniva za vláknitou příměs. To napomáhá kromě snížení smrštění též lepší a rovnoměrnější distribuci trhlin. Zároveň zvyšuje tlakové a ohybové pevnosti, což je žádané zejména u omítek. Pro omítky se hodí vlákna do cca 4 cm. Vyšší dávky vláknitých příměsí mohou zhoršovat zpracovatelnost. Delší vlákna a větší množství je využitelné zejména u lehčené konstrukční či výplňové hlíny, či do vyrovnávacích vrstev. Dávkování se provádí obvykle objemově. V laboratorních podmínkách je často dávkování komplikováno i velikostí forem.
Do nepálené hlíny se mohou přidávat další přísady jako například sekundární či stabilizační pojivá, jež mohou snižovat reakci na účinky vody či zlepšovat pevnostní charakteristiky či zvyšovat přídržnost k podkladu, jak uvádí CZ dokument PV 2008-663 s názvem Nepálená hlína stabilizovaná polymery.
Bc. Kateřina Nováková ve své diplomové práci Vývoj vaznosti nepálené hlíny v čase okrajově uvádí použití plastifikátorů: „Rozhodujícím aspektem je také způsob zpracování, a tedy i konzistencí, kdy ke snížení potřeby vody dojde při použití vibrací, které napomáhají pohybu částic, nebo při užití plastifikátorů či tavidel, které sníží vnitřní tření.“ O konkrétních plastifikátorech se nezmiňuje a odkazuje se na literaturu níže uvedenou.
Problematika zpracovatelnosti hlíny jako suroviny pro výrobu páleného keramického zboží je dobře známá v keramickém průmyslu. Určité analogie se dají najít mezi keramickým a hlínařským průmyslem, liší se však názvosloví, složení hlíny a použití. Jak uvádí Gemot Minke na str. 61 v knize Příručka hliněného stavitelství: „V keramickém průmyslu jsou tavidla
-2CZ 32396 Ul využívána především pro zlepšení konzistence jílu při výrobě lité keramiky, bez nutnosti přidání vody, která by mohla zapříčinit tvorbu trhlin. Jako tavidlo může sloužit např. vodní sklo sodné (Na2O . 3-4 SiO2),soda (Na2CO3), dusičnan draselný (KNO3), kejda, humusová kyselina nebo kyselina tříslová (tanin). Důležité je přitom do záměsové vody přidávat jen minimální množství těchto látek, např. 10% roztoku KNO3 nebo 10 % kejdy. Tyto prostředky snižují tření jednotlivých vrstev jílových minerálů. Existuje také prostředek, kterým lze u hlíny zlepšit tixotropní, resp. nízkoviskózní vlastnosti.
Z výzkumu laboratoře FEB vyplynulo, že ideální příměsí pro zvýšení plasticity hlíny nebo redukci podílu vody při výrobě hliněných pásů je syrovátka. Účinnost tavidla do značné míry souvisí s druhem a množstvím jílové složky, proto by před přidáním jakékoliv příměsi měly být provedeny odpovídající zkoušky.“
V oboru hlínařství se pro snížení smrštění tradičně využívají levné přírodní látky, jak například uvádí Ivana Žabičková v knize Hliněné stavby na str. 31: „Je známo též užití koňské moči, která účinně eliminuje trhlinky a zvyšuje odolnost proti erozi.“
Petr Suske uvádí v knize Hliněné domy novej generacie na str. 83 použití vybrací pro snížení vnitřního tření.
V betonářském průmyslu se pro snížení vnitřního tření používají plastifikátory. Nejvyššího účinku se dosahuje s platifikátory na bázi polykarboxylátů. Zkoušky jejich použití pro nepálenou hlínu prokázaly jejich nevhodnost. Tudíž se předpokládá, že nepálenou hlínu nebude možné kombinovat s betonářskými plastifikátory.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky nepálené hlíny řeší suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním podle technického řešení, která obsahuje 95 až 99,99 % hmotn. nepálené hlíny a 0,01 až 5 % hmotn. alespoň jednoho plastifikátoru vybraného ze skupiny: na bázi lignosulfonátů, na bázi naftalenů a na bázi melaminů.
Výhodně nepálená hlína obsahuje 2,5 až 30 % hmotn. primárního pojivá tvořené jílovitými částicemi do 0,002 mm z jemnozmné frakce zemin, 50 až 97,5 % hmotn. plniva obsahující stopové množství prachových částic od 0,002 do 0,063 mm z jemnozmné frakce zemin, písčité frakce zemin od 0,063 do 2 mm a případně štěrkovitou frakci zemin od 2 do 63 mm a případně sypké příměsi, až 30 % hmotn. rozptýlené výztuže tvořené vláknitými příměsemi, až 30 % hmotn. barviv, až 30 % hmotn. aromat tvořených částmi rostlin, až 30 % hmotn. přírodních a chemických přísad, až 10 % hmotn. sekundárního pojivá, až 10 % hmotn. stabilizátorů.
V dalším výhodném provedení nepálená hlína obsahuje jíl tvořený proměnlivými podíly jílovitých částic do 0,002 mm z jemnozmné frakce zemin a prachových částic od 0,002 do 0,063 mm z jemnozmné frakce zemin a případně písčité frakce zemin od 0,063 do 2 mm a písek tvořený stopovým množstvím jílovitých částic do 0,002 mm z jemnozmné frakce zemin, stopovým množstvím prachových částic od 0,002 do 0,063 mm z jemnozmné frakce zemin, převažujícím podílem písčité frakce zemin od 0,063 do 2 mm a případně štěrkovitou frakci zemin od 2 do 4 mm.
Nepálená hlína má následující nejvýhodnější obsahy jílu pro různé aplikace: od 10 % do 30 % hmotn. jílu pro lití do bednění, od 7,5 do 20 % hmotn. jílu pro omítky se sníženým smrštěním, od 20 do 50 % hmotn. jílu pro omítky se zvýšenou sorpcí.
Nepálená hlína s regulovaným smrštěním obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. výše uvedené suché
-3 CZ 32396 UI směsi a dále 10 až 33,3 % hmotn. vody.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Byla připravena suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním obsahující 99,7 % hmotn. nepálené hlíny, 0,1 % hmotn. plastifikátoru na bázi lignosulfátu, 0,1 % hmotn. na bázi naftalenu a 0,1 % hmotn. plastifikátoru na bázi melaminu. Uvedená směs se osvědčila jako univerzální.
Příklad 2
Byla připravena nepálená hlína obsahující 10 % hmotn. jílovitých částic frakce do 0,002 mm, 10 % hmotn. prachových částic frakce od 0,002 do 0,063 mm, 50 % hmotn. písku frakce od 0,063 do 2 mm a 30 % štěrku frakce od 2 do 4 mm. Uvedená směs se osvědčila jako univerzální nepálená hlína s optimalizovanou granulome trií.
Příklad 3
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro lití byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu 10 až 30 % hmotn. a maltového písku 70 až 90 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 10 až 30 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi lignosulfátů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Ve třetím kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s podílem jílu, stanoveným v prvním kroku.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro lití do bednění.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn., stanoveném zkouškou konzistence pomocí střásacího stolku tak, aby množství vody přidané do původní směsi z prvního kroku, odpovídala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3 % hmotn. vody, která se osvědčila pro lití do bednění.
Příklad 4
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro lití byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu 10 až 30 % hmotn. a maltového písku 70 až 90 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 10 až 30 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak,
-4CZ 32396 UI aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi naftalenů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Ve třetím kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s podílem jílu, stanoveným v prvním kroku.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro lití do bednění.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn., stanoveném zkouškou konzistence pomocí střásacího stolku tak, aby množství vody přidané do původní směsi z prvního kroku, odpovídala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3 % hmotn. vody, která se osvědčila pro lití do bednění.
Příklad 5
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro lití byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu 10 až 30 % hmotn. a maltového písku 70 až 90 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 10 až 30 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi melaminů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Ve třetím kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s podílem jílu, stanoveným v prvním kroku.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro lití do bednění.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn., stanoveném zkouškou konzistence pomocí střásacího stolku tak, aby množství vody přidané do původní směsi z prvního kroku, odpovídala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3 % hmotn. vody, která se osvědčila pro lití do bednění.
Příklad 6
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro omítky se sníženým smrštěním byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu 7,5 až 20 % hmotn. a maltového písku 80 až 92,5 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako
-5 CZ 32396 UI maximální v rozsahu 7,5 až 20 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi lignosulfátů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Ve třetím kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s podílem jílu, stanoveným v prvním kroku.
Uvedená směs byla vyrobena i v obměněných variantách s obsahem vláknité příměsi. Směs pak v jedné variantě měla nižší celkové smrštění a lepší distribuci trhlin. V další variantě obsahovala více jílu.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro omítky se sníženým smrštěním.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn. tak, aby zkouškou stanovení konzistence pomocí střásacího stolku vykazovala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3 % hmotn. vody, která se osvědčila pro omítky se sníženým smrštěním.
Příklad 7
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro omítky se sníženým smrštěním byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu 7,5 až 20 % hmotn. a maltového písku 80 až 92,5 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 7,5 až 20 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi naftalenů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Ve třetím kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s podílem jílu, stanoveným v prvním kroku.
Uvedená směs byla vyrobena i v obměněných variantách s obsahem vláknité příměsi. Směs pak v jedné variantě měla nižší celkové smrštění a lepší distribuci trhlin. V další variantě obsahovala více jílu.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro omítky se sníženým smrštěním.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3% hmotn. tak, aby zkouškou stanovení konzistence pomocí střásacího stolku vykazovala rozlití 175 mm.
-6CZ 32396 UI
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3 % hmotn. vody, která se osvědčila pro omítky se sníženým smrštěním.
Příklad 8
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro omítky se sníženým smrštěním byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu 7,5 až 20 % hmotn. a maltového písku 80 až 92,5 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 7,5 až 20 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi melaminů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Ve třetím kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s podílem jílu, stanoveným v prvním kroku.
Uvedená směs byla vyrobena i v obměněných variantách s obsahem vláknité příměsi. Směs pak v jedné variantě měla nižší celkové smrštění a lepší distribuci trhlin. V další variantě obsahovala více jílu.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro omítky se sníženým smrštěním.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn. tak, aby zkouškou stanovení konzistence pomocí střásacího stolku vykazovala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3 % hmotn. vody, která se osvědčila pro omítky se sníženým smrštěním.
Příklad 9
Byla připravena nepálená hlína obsahující 20 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 50 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 4 mm a 30 % hmotn. rozptýlené výztuže tvořené slaměnou řezankou s délkou stébla 50 mm. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro hrubou vnitřní omítku.
Příklad 10
Byla připravena nepálená hlína obsahující 15 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 55 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 4 mm a 30 % hmotn. koňského hnoje. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro přírodní hrubou venkovní omítku.
Příklad 11
Byla připravena nepálená hlína obsahující 15 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 55 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 4 mm, dále 20 % hmotn. rozptýlené výztuže tvořené slaměnou řezankou s délkou stébla 50 mm a 10 % hmotn. sekundárního pojivá tvořeného cementem. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro hrubou
-7 CZ 32396 UI venkovní omítku.
Příklad 12
Byla připravena nepálená hlína obsahující 19,5 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 60 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 4 mm, dále 20 % hmotn. rozptýlené výztuže tvořené slaměnou řezankou s délkou stébla 50 mm a 0,5 % hmotn. polymemího stabilizátoru s hydrofobním účinkem. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro hrubou venkovní omítku.
Příklad 13
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro hliněné omítky s vyšší sorpční schopností byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu od 20 do 50 % hmotn. a maltového písku od 50 do 80 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 19,99 až 49,99 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi lignosulfátů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Poté se ve třetím kroku zkouškou celkového smrštění, která se provedla na směsi nepálené hlíny dle prvního kroku a plastifikátoru dle druhého kroku, stanovil navýšený podíl jílu jako maximální v rozsahu 20 až 50 % hmotn., při zachování celkového smrštění této směsi do 2 %.
Ve čtvrtém kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s navýšeným podílem jílu, stanoveným ve třetím kroku.
Uvedená směs byla vyrobena i v obměněných variantách s obsahem vláknité příměsi. Směs pak v jedné variantě měla nižší celkové smrštění a lepší distribuci trhlin. V další variantě obsahovala více jílu.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro omítky s vyšší sorpční schopností.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn. tak, aby zkouškou stanovení konzistence pomocí střásacího stolku vykazovala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3% hmotn. vody, která se osvědčila pro omítky s vyšší sorpční schopností.
Příklad 14
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro hliněné omítky s vyšší sorpční schopností byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu od 20 do 50 % hmotn. a maltového písku od 50 do 80 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 19,99 až 49,99 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny
-8CZ 32396 UI do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi naftalenů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Poté se ve třetím kroku zkouškou celkového smrštění, která se provedla na směsi nepálené hlíny dle prvního kroku a plastifikátoru dle druhého kroku, stanovil navýšený podíl jílu jako maximální v rozsahu 20 až 50 % hmotn., při zachování celkového smrštění této směsi do 2 %.
Ve čtvrtém kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s navýšeným podílem jílu, stanoveným ve třetím kroku.
Uvedená směs byla vyrobena i v obměněných variantách s obsahem vláknité příměsi. Směs pak v jedné variantě měla nižší celkové smrštění a lepší distribuci trhlin. V další variantě obsahovala více jílu.
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvědčila pro přípravu směsi pro omítky s vyšší sorpční schopností.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn. tak, aby zkouškou stanovení konzistence pomocí střásacího stolku vykazovala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3% hmotn. vody, která se osvědčila pro omítky s vyšší sorpční schopností.
Příklad 15
Směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním pro hliněné omítky s vyšší sorpční schopností byla připravena z nepálené hlíny s obsahem jílu od 20 do 50 % hmotn. a maltového písku od 50 do 80 % hmotn. následovně:
V prvním kroku se zkouškou celkového smrštění stanovil podíl jílu v nepálené hlíně jako maximální v rozsahu 19,99 až 49,99 % hmotn., při zachování celkového smrštění nepálené hlíny do 2 %. Poměr jílu ku dalším částicím se ověřoval dle zkoušky vaznosti dle Havlíčka a Součka tak, aby vaznost byla nad 250 g/5 cm2.
Poté se ve druhém kroku zkouškou stanovení konzistence čerstvé malty s použitím střásacího stolku stanovila optimální dávka plastifikátoru na bázi melaminů v rozsahu 0,01 až 5 % hmotn., při které bylo rozlití nepálené hlíny maximální.
Poté se ve třetím kroku zkouškou celkového smrštění, která se provedla na směsi nepálené hlíny dle prvního kroku a plastifikátoru dle druhého kroku, stanovil navýšený podíl jílu jako maximální v rozsahu 20 až 50 % hmotn., při zachování celkového smrštění této směsi do 2 %.
Ve čtvrtém kroku se dávka plastifikátoru stanovená ve druhém kroku doplnila do 100 % hmotn. nepálenou hlínou s navýšeným podílem jílu, stanoveným ve třetím kroku.
Uvedená směs byla vyrobena i v obměněných variantách s obsahem vláknité příměsi. Směs pak v jedné variantě měla nižší celkové smrštění a lepší distribuci trhlin. V další variantě obsahovala více jílu.
-9CZ 32396 Ul
Tímto postupem vznikla suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, která se osvěděila pro přípravu směsi pro omítky s vyšší sorpění schopností.
Před použitím se do této suché směsi v množství v rozsahu 66,7 až 90 % hmotn. přimíchala voda v množství v rozsahu 10 až 33,3 % hmotn. tak, aby zkouškou stanovení konzistence pomocí střásacího stolku vykazovala rozlití 175 mm.
Takto vznikla nepálená hlína s regulovaným smrštěním, která obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi a 10 až 33,3% hmotn. vody, která se osvědčila pro omítky s vyšší sorpění schopností.
Příklad 16
Byla připravena nepálená hlína obsahující 20 % hmotn. primárního pojivá tvořeného barevným keramickým jílem, 50 % hmotn. plniva tvořeného bílým křemičitým pískem frakce 0 až 2 mm a 30 % hmotn. barviv tvořených pigmenty. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro jemnou barevnou omítku.
Příklad 17
Byla připravena nepálená hlína obsahující 15 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 55 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 2 mm a 30 % hmotn. aromat tvořených částmi rostlin. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro jemnou aromatickou omítku.
Příklad 18
Byla připravena nepálená hlína obsahující 19 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 80 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 2 mm a 1 % hmotn. polymemího stabilizátoru s hydrofobním účinkem. Uvedená směs se osvědčila jako surovina pro jemnou venkovní omítku.
Příklad 19
Byla připravena nepálená hlína obsahující 7,5 % hmotn. primárního pojivá tvořeného jílovitou zeminou, 50 % hmotn. plniva tvořeného maltovým pískem frakce 0 až 4 mm a 42,5 % hmotn. sypké příměsi tvořené lehěeným kamenivem frakce 0 až 4 mm. Uvedená směs se osvědčila jako surovina lehěená nepálená hlína.
Průmyslová využitelnost
Nepálená hlína s regulovaným smrštěním má široké využití pro přípravu nepálené hlíny pro lití a omítky, zejména pak vnější i vnitřní omítky se sníženým smrštěním a vnitřní omítky se zvýšenou sorpcí.
Claims (7)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním, vyznačující se tím, že obsahuje 95 až 99,99 % hmotn. nepálené hlíny a 0,01 až 5 % hmotn. alespoň jednoho plastifikátoru vybraného ze skupiny: na bázi lignosulfonátů, na bázi naftalenů a na bázi- 10CZ 32396 UI melaminů.
- 2. Suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním podle nároku 1, vyznačující se tím, že nepálená hlína obsahuje 2,5 až 30 % hmotn. primárního pojivá tvořené jílovitými částicemi do 0,002 mm z jemnozmné frakce zemin, 50 až 97,5 % hmotn. plniva obsahující stopové množství prachových částic od 0,002 do 0,063 mm z jemnozmné frakce zemin, písčité frakce zemin od 0,063 do 2 mm a případně štěrkovitou frakci zemin od 2 do 63 mm a případně sypké příměsi, až 30 % hmotn. rozptýlené výztuže tvořené vláknitými příměsemi, až 30 % hmotn. barviv, až 30 % hmotn. aromat tvořených částmi rostlin, až 30 % hmotn. přírodních a chemických přísad, až 10 % hmotn. sekundárního pojivá, až 10 % hmotn. stabilizátorů.
- 3. Suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že nepálená hlína obsahuje jíl tvořený proměnlivými podíly jílovitých částic do 0,002 mm z jemnozmné frakce zemin a prachových částic od 0,002 do 0,063 mm z jemnozmné frakce zemin a případně písčité frakce zemin od 0,063 do 2 mm a písek tvořený stopovým množstvím jílovitých částic do 0,002 mm z jemnozmné frakce zemin, stopovým množstvím prachových částic od 0,002 do 0,063 mm z jemnozmné frakce zemin, převažujícím podílem písčité frakce zemin od 0,063 do 2 mm a případně štěrkovitou frakci zemin od 2 do 4 mm.
- 4. Suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním podle nároku 3, vyznačující se tím, že nepálená hlína obsahuje od 10 % do 30 % hmotn. jílu.
- 5. Suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním podle nároku 3, vyznačující se tím, že nepálená hlína obsahuje od 7,5 % do 20 % hmotn. jílu.
- 6. Suchá směs pro výrobu nepálené hlíny s regulovaným smrštěním podle nároku 3, vyznačující se tím, že nepálená hlína obsahuje od 20 % do 50 % hmotn. jílu.
- 7. Nepálená hlína s regulovaným smrštěním, vyznačující se tím, že obsahuje 66,7 až 90 % hmotn. suché směsi podle nároků 1 až 6 a dále 10 až 33,3 % hmotn. vody.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2018-34801U CZ32396U1 (cs) | 2018-03-22 | 2018-03-22 | Nepálená hlína s regulovaným smrštěním |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2018-34801U CZ32396U1 (cs) | 2018-03-22 | 2018-03-22 | Nepálená hlína s regulovaným smrštěním |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ32396U1 true CZ32396U1 (cs) | 2018-11-30 |
Family
ID=64657109
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2018-34801U CZ32396U1 (cs) | 2018-03-22 | 2018-03-22 | Nepálená hlína s regulovaným smrštěním |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ32396U1 (cs) |
Cited By (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR3092576A1 (fr) * | 2018-12-31 | 2020-08-14 | Mathieu Neuville | Nouvelle formulation pour liant de construction bas carbone, procédé de préparation et matériaux de construction |
EP4124610A1 (fr) * | 2018-12-31 | 2023-02-01 | Materrup | Nouvelle formulation pour liant de construction bas carbone, procede de preparation et materiaux de construction |
US11827573B2 (en) | 2019-03-06 | 2023-11-28 | Materrup | Method for selecting the composition of a construction material comprising an excavated clay soil, method and system for preparing such a construction material |
-
2018
- 2018-03-22 CZ CZ2018-34801U patent/CZ32396U1/cs active Protection Beyond IP Right Term
Cited By (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR3092576A1 (fr) * | 2018-12-31 | 2020-08-14 | Mathieu Neuville | Nouvelle formulation pour liant de construction bas carbone, procédé de préparation et matériaux de construction |
EP4124610A1 (fr) * | 2018-12-31 | 2023-02-01 | Materrup | Nouvelle formulation pour liant de construction bas carbone, procede de preparation et materiaux de construction |
FR3134093A1 (fr) * | 2018-12-31 | 2023-10-06 | Materrup | Nouvelle formulation pour liant de construction bas carbone, procédé de préparation et matériaux de construction |
US11827573B2 (en) | 2019-03-06 | 2023-11-28 | Materrup | Method for selecting the composition of a construction material comprising an excavated clay soil, method and system for preparing such a construction material |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8317916B1 (en) | Set retardant for hydraulic cement compositions | |
US6451104B2 (en) | Method for producing a blended cementitious composition | |
US5112405A (en) | Lightweight concrete building product | |
ES2251472T3 (es) | Composicion y metodo para preparar una composicion de hormigon. | |
CZ32396U1 (cs) | Nepálená hlína s regulovaným smrštěním | |
US20180230053A1 (en) | Castable material based on cementitious material with shrinkage resistance | |
KR20100129104A (ko) | 숏크리트의 성능향상을 위한 고성능 혼화재 조성물 및 이를 포함하는 숏크리트 | |
RU2378218C2 (ru) | Сырьевая композиция для изготовления строительных материалов и изделий | |
JP5161062B2 (ja) | 高流動モルタル | |
IL256529A (en) | Castable material based on cement-like bonding material with shrinkage resistance | |
KR101052602B1 (ko) | 유동화 컴파운드를 이용한 고성능 바닥용 모르타르 조성물 및 이의 제조방법 | |
Oluborode et al. | Self-compacting concrete: strength evaluation of corn cob ash in a blended portland cement | |
RU2364576C1 (ru) | Комплексная модифицирующая добавка для строительного раствора и способ получения строительного раствора | |
WO1999058465A1 (es) | Aditivo tecnologico para materiales de construccion conglomerantes proyectables y uso del aditivo en morteros y hormigones proyectados | |
CZ2018143A3 (cs) | Nepálená hlína s regulovaným smrštěním | |
JPH06219809A (ja) | 自己充填性コンクリートの製造方法 | |
RU2375386C1 (ru) | Способ получения водостойкого композиционного изделия (варианты) и композиционное изделие, полученное этим способом | |
RU2163578C1 (ru) | Самовыравнивающаяся строительная смесь | |
Aldin et al. | Optimization of a geopolymer mixture for a reinforced cantilever concrete bench | |
NZ550806A (en) | Efflorescence reducing admixtures | |
JP5594760B2 (ja) | 自己平滑性を有する水硬性組成物 | |
Procházka et al. | Improving the properties of unburned earth to control the interior microclimate | |
Makunza | Performance of high workability plaster mortar for water tanks | |
Majidov et al. | PROPERTIES APPLICATIONS, AND PROSPECTS OF GYPSUM CONCRETE | |
JP2023173590A (ja) | コンクリート組成物、コンクリート及び鉄筋コンクリートの施工法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20181130 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20220204 |