CZ31874U1 - Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice - Google Patents

Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice Download PDF

Info

Publication number
CZ31874U1
CZ31874U1 CZ2018-35000U CZ201835000U CZ31874U1 CZ 31874 U1 CZ31874 U1 CZ 31874U1 CZ 201835000 U CZ201835000 U CZ 201835000U CZ 31874 U1 CZ31874 U1 CZ 31874U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
measuring
rail section
section
track
Prior art date
Application number
CZ2018-35000U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Konečný
Original Assignee
Starmon S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Starmon S.R.O. filed Critical Starmon S.R.O.
Priority to CZ2018-35000U priority Critical patent/CZ31874U1/cs
Publication of CZ31874U1 publication Critical patent/CZ31874U1/cs

Links

Landscapes

  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice, který funguje na principu měření vstupní impedance elektrického kolejového úseku.
Dosavadní stav techniky
Na železničních tratích provozovaných v České republice se k bezpečné detekci volnosti kolejových úseků používají paralelní kolejové obvody s izolovanými styky. Jejich výhodou je, že kromě své základní bezpečnostní funkce, kterou je detekce nepřítomnosti kolejových vozidel v kolejovém úseku, zpravidla také zajišťují bezpečnou detekci lomu kolejnice a přenos kódu vlakového zabezpečovače z tratě na hnací vozidlo. Kvůli řadě technických problémů, které s provozováním paralelních kolejových obvodů v ČR souvisí, i z ekonomických důvodů se v posledních letech stále častěji instalují počítače náprav, které se svým principem funkce od paralelních kolejových obvodů zcela zásadně liší. Zatímco paralelní kolejový obvod je liniový prvek detekce vlaku, který svojí kombinační logikou vyhodnocuje stav celého kolejového úseku, tedy volnost/obsazení, počítač náprav je bodový prostředek detekce vlaku, který kombinační i sekvenční logikou vyhodnocuje stav jednotlivých počítacích bodů a na základě toho pak i volnost celého kolejového úseku.
Počítače náprav, na rozdíl od paralelních kolejových obvodů, obecně neumožňují detekovat lom kolejnice ve sledovaných kolejových úsecích, ani do nich neumožňují přenášet kód liniového vlakového zabezpečovače typu LS. To bývá problémem při jejich aplikaci na mnoha tratích, protože pro rychlost vlaku vyšší než 100 km/hodina se obě tyto bezpečnostně relevantní funkce v ČR vyžadují. V takových případech je technicky možné uvedený problém řešit tím, že se v příslušných kolejových úsecích místo počítačů náprav použijí paralelní kolejové obvody, anebo se v dotčených úsecích použijí počítače náprav i kolejové obvody, což je však finančně nákladné řešení. Zejména v dlouhých prostorových oddílech, typicky na trati, bývá použití i samotných paralelních kolejových obvodů oproti počítačům náprav finančně velmi nákladné. Z uvedených důvodů se při rekonstrukcích zabezpečovacího zařízení mnoho kolejových úseků vybavuje pouze počítači náprav. Traťová rychlost přes tyto úseky je pak omezena na 100 km/hodina.
Do budoucna se na všech celostátních tratích v ČR počítá s přechodem z národního liniového vlakového zabezpečovače typu LS na evropský vlakový zabezpečovač ETCS. Přenos kódu návěstního znaku z tratě na kolejové vozidlo, který u liniového vlakového zabezpečovače typu LS zajišťují kolejové obvody, bude u vlakového zabezpečovače ETCS nahrazen radiovým přenosem zabezpečených datových zpráv. Pomine tak jeden z hlavních důvodů, proč se kolejové obvody s izolovanými styky v ČR dosud provozují a instalují a bude je eventuálně možné, po zvážení všech bezpečnostních rizik, nahradit počítači náprav. Mimo jiné je třeba zohlednit riziko lomu kolejnice, a to především pro traťové rychlosti vyšší než 100 km/hodina.
Podstata technického řešení
Bezstykovou detekci lomu kolejnice v kolejových úsecích lze zajistit zapojením podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že se příslušný sledovaný kolejový úsek ohraničí zkratovacími lany.
Každé zkratovací lano se připojí vstřícně mezi oba kolejnicové pásy, tedy paralelně ke kolejovému vedení. Přibližně uprostřed kolejového úseku se rovněž paralelně ke kolejovému vedení připojí napájecí zdroj střídavého elektrického signálu. Signální proud z napájecího zdroje
- 1 CZ 31874 Ul se na vstupu do kolejového vedení rozdělí v převráceném poměru dílčích vstupních impedancí každé části, respektive poloviny EKÚ, ve volném stavu tedy přibližně v poměru 1:1. Každá část signálního proudu teče směrem k jednomu zkratovacímu lanu, které z jedné strany elektricky ohraničuje kolejový úsek.
Stav elektrického kolejového úseku je vyhodnocován na základě změřené hodnoty vstupní impedance Zin kolejového vedení, resp. absolutní hodnoty impedance Zin. Tato diagnostická veličina zahrnuje obě části kolejového úseku, napájeného uprostřed. Pokud se změřená hodnota impedance Zin zvýší na hodnotu, která bude ležet v intervalu směrodatném pro havarijní stav kolejového úseku, detekuje se lom kolejnice. Jestliže bude změřená hodnota vstupní impedance Zin ještě vyšší, detekuje se porucha venkovní výstroje zařízení.
Kromě měření a vyhodnocování absolutní hodnoty vstupní impedance Zin lze také měřit a vyhodnocovat její argument a použít jej jako další diagnostický ukazatel stavu kolejového úseku.
Uvedené technické řešení je možné použít v přímých i rozvětvených kolejových úsecích bez izolovaných styků. Kvůli velmi nízké impedanci zkratovacího lana, která konverguje k nule, a dále kvůli přenosovým vlastnostem kolejového vedení, které se vůči střídavému elektrickému signálu chová jako dolní propust, se v kolejových úsecích do určité délky použije pracovní kmitočet signálního proudu v řádu jednotek nebo desítek kHz. Díky tomu se signální proud pro každý směr přenosu volným kolejovým vedením rozdělí rovnoměrně. Naopak od určité délky kolejového úseku je nutné použít pracovní kmitočet měřicího signálu v řádu desítek či stovek Hz, aby bylo možné lom kolejnice spolehlivě detekovat i při uvažované maximální svodové admitanci mezi kolejnicemi.
Zapojení podle tohoto technického řešení, kromě bezstykové detekce lomu kolejnice, umožňuje rovněž detekovat obsazení kolejového úseku vlakem, ovšem pouze cca ve dvou třetinách délky kolejového úseku. Z tohoto důvodu se popisované zařízení neoznačuje jako bezstykový kolejový obvod, ale jako bezstykový detektor lomu kolejnice.
Jeden prostorový oddíl může obsahovat prakticky neomezené množství kolejových úseků bez izolovaných styků, ve kterých bude použit bezstykový detektor lomu kolejnice.
Hlavní výhoda použití výše popsaného zapojení detektoru lomu kolejnice spočívá ve spolehlivé, případně i bezpečné, detekci lomu kolejnice, bez nutnosti používat izolované styky a stykové transformátory. Druhou výhodou zapojení je detekce volnosti kolejového úseku. Tato funkce však není zajištěna do určité vzdálenosti od zkratovacích lan.
Zapojení podle tohoto technického řešení lze do kolejových úseků instalovat jako doplněk počítače náprav, doplněk bezstykového kolejového obvodu, který nedetekuje lom kolejnice, případně i zcela samostatně. Při požadavku na detekci lomu kolejnice lze použitím zapojení podle tohoto technického řešení zcela eliminovat izolované styky a stykové transformátory na trati i ve stanicích, a dosáhnout tak významných finančních úspor při rekonstrukcích stávajících nebo budování nových železničních tratí.
Objasnění výkresů
Na přiloženém výkresu je na jediném obrázku obr. 1 znázorněno zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice, vyznačující se měřením vstupní impedance sledovaného elektrického kolejového úseku.
-2CZ 31874 U1
Příklady uskutečnění technického řešení
V konkrétním provedení detektoru lomu kolejnice je výstup 2 generátoru 1 signálu dvoupólově připojen na napájecí vstup 3, který se nachází přibližně uprostřed elektrického kolejového úseku 4. K elektrickému kolejovému úseku 4 je v prvním bodě 5 dvoupólově připojeno první zkratovací lano 6. Dále je k elektrickému kolejovému úseku 4 v druhém bodě 7 dvoupólově připojeno druhé zkratovací lano 8. Mezi výstupem 2 generátoru 1_ měřicího signálu a napájecím vstupem 3 elektrického kolejového úseku 4 je v bodě 9 dvoupólově připojen měřicí vstup 10 měřicí a vyhodnocovací jednotky 11.
Nová funkce zapojení je znázorněna na výkrese a spočívá v tom, že stav elektrického kolejového úseku 4, z obou stran ohraničeného zkratovacími lany 6 a 8, je detekován na základě měření vstupní impedance elektrického kolejového úseku 4, resp. jeho dvou částí zapojených vůči generátoru 1_ měřicího signálu paralelně. Generátor 1_ měřicího signálu je k elektrickému kolejovému úseku 4 připojen přibližně uprostřed jeho délky vymezené zkratovacími lany 6 a 8.
V základním bezporuchovém stavu zařízení, tj. při celistvosti kolejového vedení a volnosti kontrolovaného elektrického kolejového úseku 4, se signální proud z napájecího zdroje rozdělí na dvě přibližně stejně velké složky, které tečou do obou částí elektrického kolejového úseku 4. Vstupní impedance elektrického kolejového úseku 4 se určí podílem změřených hodnot vstupního napětí a vstupního proudu měřicího signálu. Pokud je absolutní hodnota vstupní impedance EKU vyšší než maximální mezní hodnota směrodatná pro volný a šuntovaný stav, měřící a vyhodnocovací jednotka 11 to vyhodnotí jako lom kolejnice nebo jako poruchu připojení venkovní výstroje.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (1)

1. Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice, vyznačující se tím, že výstup (2) generátoru (1) měřicího signálu je dvoupólově připojen na napájecí vstup (3), který se nachází přibližně uprostřed elektrického kolejového úseku (4), k elektrickému kolejovému úseku (4) je v prvním bodě (5) dvoupólově připojeno první zkratovací lano (6), k elektrickému kolejovému úseku (4) je v druhém bodě (7) dvoupólově připojeno druhé zkratovací lano (8) a měřicí bod (9), zapojený mezi výstup (2) generátoru (1) měřicího signálu a napájecí vstup (3) kolejového úseku (4), je zapojen na měřicí vstup (10) měřicí a vyhodnocovací jednotky (11).
CZ2018-35000U 2018-05-25 2018-05-25 Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice CZ31874U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-35000U CZ31874U1 (cs) 2018-05-25 2018-05-25 Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-35000U CZ31874U1 (cs) 2018-05-25 2018-05-25 Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31874U1 true CZ31874U1 (cs) 2018-06-25

Family

ID=62783875

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-35000U CZ31874U1 (cs) 2018-05-25 2018-05-25 Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31874U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101360951B1 (ko) 레일 손상 검지 장치 및 그 방법
US10300790B2 (en) Power transmission system and method for operating a power transmission system
US20160107664A1 (en) Broken Rail Detection System for Communications-Based Train Control
CN105004965A (zh) 直流电力传输线路故障的检测方法和装置
US20140014782A1 (en) Track circuit providing enhanced broken rail detection
CN102253308B (zh) 依据负序电压确定长定子发生不对称短路故障的方法
CN108819986B (zh) 一种用于对轨道线路进行故障检测的系统及方法
JP2012091671A (ja) レール破断検知装置
JP5455745B2 (ja) 異常レール特定装置
US10086719B2 (en) Power supply system for an overhead contact line
CZ31874U1 (cs) Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice
US9362736B2 (en) Method for improving power distribution protection
CN102253309B (zh) 依据线电压确定长定子多点接地故障的方法
CZ29198U1 (cs) Zapojení bezstykového detektoru lomu kolejnice
JP6189113B2 (ja) 鉄道信号ケーブル断線検知器
RU2628619C1 (ru) Рельсовая цепь
CN212556287U (zh) 铁路对象控制器和铁路对象控制器系统
EP3270174B1 (en) Test arrangement
RU2748826C1 (ru) Устройство для контроля излома рельсов на участках с электротягой переменного тока
RU2623363C1 (ru) Способ и устройство контроля исправности жил кабеля рельсовых цепей
RU2572013C1 (ru) Система для контроля нахождения подвижного состава на участке пути
RU200885U1 (ru) Контроллер объектов железнодорожного транспорта
KR101801820B1 (ko) 실시간 전기철도 선로변 환경분석 방법
JP4958820B2 (ja) 列車保安装置
CN102262197B (zh) 用来检测用于铁路车辆的供电线上的故障的方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180625

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20220516