CZ31872U1 - Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel - Google Patents

Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel Download PDF

Info

Publication number
CZ31872U1
CZ31872U1 CZ2018-34935U CZ201834935U CZ31872U1 CZ 31872 U1 CZ31872 U1 CZ 31872U1 CZ 201834935 U CZ201834935 U CZ 201834935U CZ 31872 U1 CZ31872 U1 CZ 31872U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
optical fiber
vehicle axle
inter
axle sensor
Prior art date
Application number
CZ2018-34935U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Nedoma
Marcel Fajkus
Martin Novák
Stanislav Žabka
Original Assignee
Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava filed Critical Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority to CZ2018-34935U priority Critical patent/CZ31872U1/cs
Publication of CZ31872U1 publication Critical patent/CZ31872U1/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Description

Zařízení spadá do oblasti dopravy a je využitelné pro monitorování vybraných parametrů tramvajového provozu, kdy základním sledovaným parametrem je detekce průjezdu a snímání náprav tramvajových vozidel.
Dosavadní stav techniky
Detekce dopravy a rychlosti vozidel je v současné době jedno z velkých témat. Pro detekci automobilové dopravy se užívají různé druhy senzorů, které mohou být destruktivní nebo určeny pro více užití. Rovněž mohou být vybaveny různými typy interferometrů, jako jsou například interferometry typu Michelson nebo Fabry-Perot apod.
Mezi řešení, která spadají do této skupiny patří například „Road vehicle runnig speed detecting method and device“, popsané v CN 1641359, kde zařízení detekuje vozidlo a na základě průjezdu vozidla mezi dvěma interferometry lze dopočítat jeho rychlost. Dalším řešením je „Distributed opticai fiber vehicie comprehensive Information detecting systém“, popsané v CN 1498105, pro detekci vozidla a snímání rychlosti. V tomto případě je zařízení zabudováno do vozovky. Mezi destruktivní senzory patří řešení popsané v dokumentu „Road traffic monitoring systém“, popsané ve WO 02065425, které je určeno pro detekci vozidel a lze je využít i pro měření jejich rychlosti nebo řešení „Novel opticai fiber vehicle detector“, popsané v CN 200962255, které kromě detekce vozidla a měření rychlosti zlepšuje i poměr signál/šum. V obou případech je optické vlákno zabudováno do vozovky.
Pro detekci tramvajových vozidel v drážních systémech se dnes využívají nejvíce tyto systémy:
- snímače počítačů náprav
- kolejové obvody
- indukční smyčky
Tyto výše uvedené detekční prvky jsou založené na elektromagnetickém nebo elektrickém principu měření a jsou tak primárně citlivé na elektromagnetická rušení. Zdrojů, které generují tato rušení v tramvajové dopravě stále přibývá, např. pohony nových trakčních vozidel nebo atmosferické výboje. Problémy, které tyto rušení generují primárně neznamená přímo bezpečnostní ohrožení cestujících, ale velmi často způsobují výrazné komplikace v řízení dopravy, tedy zpoždění, výluky vozidel apod. Výše uvedené problémy lze účinně minimalizovat pomocí navrženého řešení, které je zcela imunní vůči elektromagnetickému rušení, respektive nebezpečným přepětím, které mohou vznikat i díky atmosferickým výbojům.
Publikace věnující se této problematice zahrnují například publikaci „Fiber optic sensors for infrastructure applications“, vydanou v únoru 1998, https://rosap.ntl.bts.gov/view/dot/23026/dot_23026_DSl.pdf , kdy je pro monitorování průjezdu soupravy využit optovláknový senzor na bázi inteferometrického zapojení. Rychlost je možné snímat pouze v případě využití dvou senzorů. Další publikací je například „Strain monitoring of a newly developer precast concrete trackfor high speed railway traffic using embedded fiberoptic sensors“, vydaná v červnu 2002, https://www.spiedigitallibrary.org/conferenceproceedmgs-of-spie/4694/l/Stram-monitoring-of-a-newly-developed-precast-concrete-trackfor/10.1117/12.472627.short?SSO=l , kde jsou využity snímače na bázi Fabry-Perotova interferometru využity přímo při výrobě předpjatých prefabrikovaných pražců z betonu. Senzory
- 1 CZ 31872 Ul je možné využít pro kalkulaci počtu náprav či směru jízdy i rychlosti kolejové soupravy, přičemž zde je nutnost použít více senzorů. Z patentové literatury lze upozornit například na „Rail contacting device in railway systems, particularly for axle counting devices “, popsané v DE 3537588, a určené pro detekci kolejových vozidel, které lze využít také jako čítač náprav. Detekována je vibrační odezva projíždějící soupravy a z tohoto důvodu musí být senzorická část ve fyzickém kontaktu s kolejnicemi. Dalším spisem z této oblasti je „Contact fiberoptic impact sensor“, US 6144790, kde je popsán základní princip čítače náprav na bázi optovláknového interferometru. Senzorická část, tedy optické vlákno, je ve fýzickém kontaktu s kolejnicí, přičemž měření spočívá ve změně tlaku na vlákno při průjezdu kolejového vozidla a následné změně Specklova obrazce měřícího vlákna.
Mezi nevýhody výše uvedených řešení patří malá odolnost proti elektromagnetickému rušení a nedostatečná imunita vůči tzv. falešným signálům. Další nevýhodou je nutnost odstínění elektromagnetického rušení proti zemním proudům. Většina výše uvedených zařízení je určena pro snímání pouze jednoho parametru. Mezi značné nevýhody současných řešení patří nutnost užití dodatečných optických převodníků, mají-li být senzory napojeny na drážní vláknově optickou síť.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje níže popsané technické zařízení. Toto řešení reprezentuje prototyp snímače, který je založený na jedno vidových optických vláknech a využívá konstrukčně nejjednoduššího zapojení dvouramenného Mach-Zehnderova interferometru. Snímač je navržen s ohledem na detekci nízkých frekvencí v pásmu od 1 do 80 Hz pro detekci vibračně-akustických signálů, které generují projíždějící tramvajová vozidla dle mezinárodní normy ISO 4866:1990. Konstrukce snímače je zvolena s ohledem na materiály, které se vyznačují imunitou vůči elektromagnetickým interferencím. Snímač je díky umístění v mezipražcovém poli imunní vůči falešnému ovlivnění nežádoucími signály, což limituje chybné detekce vozidel.
Na horní straně plastového krytu/boxu jsou umístěna dvě vstupní rozhraní, první a druhé. První vstupní rozhraní je propojeno optickým vláknem s prvním optickým rozdělovacím členem napojeným na druhý optický rozdělovači člen. Optické vlákno z druhého optického rozdělovacího členu je pak napojeno na druhé vstupní rozhraní. Oba optické rozdělovači členy jsou pak optickým vláknem propojeny se senzorickou částí, umístěnou ve spodní části krytu/boxu. V krytu/boxu je mezi optické rozdělovači členy umístěna tlumící část. Celé zařízení je pak uchyceno k detekční podložce.
Základní výhodou představeného řešení vůči konvenčním elektromagnetickým nebo elektrickým snímačům je odolnost proti elektromagnetickému rušení EMI. Další výhodou je vyšší elektrická izolace od kolejiště, a tedy minimalizace nebezpečí inicializace zpětných trakčních proudů na základě použitých materiálů, které jsou charakteristické pro stávající kolejové obvody. Vyhodnocovací jednotka k představenému technickému řešení snímače může být umístěna odděleně, a to ve vzdálenosti až jednotek kilometrů od snímače. Pro propojení vyhodnocovací jednotky a snímače lze využít jednovidová vlákna standardu G.652.D nebo G.653, které se vyznačují velmi nízkou cenou a útlumem při zachování neelektrického propojení se snímačem v celé délce vedení. Snímač je také možné napojit na stávající temná nevyužívaná vlákna podél kolejových tratí. Zařízení také umožňuje monitorovat dopravu v nebezpečných prostředích, což jsou vlečky, průmyslové závody, výbušná prostředí apod. Zařízení rovněž umožňuje monitoring více parametrů pomocí 1 snímače, tedy detekci vozidel i snímání náprav.
Pro účely této přihlášky se vstupním rozhraním rozumí konektor typu FC/APC, tedy šroubovatelný pevný spoj.
-2CZ 31872 Ul
Objasnění výkresů
Na obr. 1 se nachází zařízení v řezu. Obr. 2 a 3 pak představují blokové schéma zařízení s rozdílně umístěnou senzorickou částí a detekční podložkou. Obr. 4 představuje časový záznam detekce náprav tramvajové soupravy, přičemž jednotlivé nápravy jsou uvedeny v kroužcích. A obr. 5 znázorňuje příklad měřeného frekvenčního spektra získaného při průjezdu tramvajové soupravy.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Na drážní vláknově optickou síť určenou pro vozidla tramvají je přímo připojeno zařízení umístěné v plastovém krytu 2. Tento kryt 2 představuje plastový voděodolný box. Na horní straně plastového krytu 2 jsou umístěna dvě vstupní rozhraní 1, 9, první a druhé. První vstupní rozhraní 1 je propojeno optickým vláknem 4 s prvním optickým rozdělovacím členem 3 napojeným na druhý optický rozdělovači člen 8. Optické vlákno 4 z druhého optického rozdělovacího členu 8 je pak napojeno na druhé vstupní rozhraní 9. Optické vlákno 4 je jednovidové vlákno standardu G652.D nebo G.653. Oba optické rozdělovači členy 3, 8, s dělícím poměrem 75:25, jsou pak optickým vláknem 4 propojeny se senzorickou částí 5, umístěnou ve spodní části krytu 2. Senzorickou část 5 představuje jednovidové optické vlákno s ochranou 2,8 mm, umístěné v kruhovém zapojení s poloměrem 10 cm umístěné na detekční podložce 7. Detekční podložka 7 je ze sodnovápenatého skla. V krytu 2 je mezi optické rozdělovači členy 3, 8 umístěna tlumící část 6, kterou představuje PVC materiál příslušné šířky.
Příklad 2
Příklad 2 se od předchozího příkladu 1 liší umístěním senzorické části 5 a detekční podložky 7. V tomto případě jsou tyto části umístěny vlevo od prvního optického rozdělovacího členu 3, jak je uvedeno na obr. 2 při pohledu z užší části krytu 2 ze strany vstupních rozhraní 1, 9.
Příklad 3
Příklad 3 se od předchozích příkladů liší tím, že senzorická část 5 a detekční podložka 7 jsou umístěny vpravo od prvního optického rozdělovacího členu 3.
Průmyslová využitelnost
Zařízení je možné využít v kolejové dopravě, zahrnující městskou tramvajovou dopravu nebo metro a dále meziměstskou dopravu, vlaky. Zařízení je rovněž možné použít i v průmyslovém prostředí s určitým stupněm výbušnosti, což představuje například důlní kolejová doprava tzv. důlní vlečky.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (4)

1. Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel, jehož součástí je optické vlákno, vyznačující se tím, že sestává ze dvou vstupních rozhraní (1, 9), která jsou optickým vláknem (4) propojena s dvěma optickými rozdělovacími členy (3, 8), která jsou
-3CZ 31872 Ul propojena optickým vláknem se senzorickou částí (5), která je umístěna ve spodní části krytu (2) na detekční podložce (7), a dále z tlumící části (6).
2. Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel, jehož součástí je 5 optické vlákno, podle nároku 1, vyznačující se tím, že tlumící část (6) je umístěna mezi optické rozdělovači členy (3, 8).
3. Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel, jehož součástí je optické vlákno, podle předchozích nároků, vyznačující se tím, že senzorická část (5) a detekční ío podložka (7) mají variabilní umístění.
4. Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel, jehož součástí je optické vlákno, podle nároku 1, vyznačující se tím, že všechny části zařízení jsou vyrobeny z elektromagneticky nevodivých materiálů.
2 výkresy
CZ2018-34935U 2018-05-09 2018-05-09 Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel CZ31872U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34935U CZ31872U1 (cs) 2018-05-09 2018-05-09 Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34935U CZ31872U1 (cs) 2018-05-09 2018-05-09 Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31872U1 true CZ31872U1 (cs) 2018-06-25

Family

ID=62783871

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34935U CZ31872U1 (cs) 2018-05-09 2018-05-09 Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31872U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2106635C (en) Railway coded track circuit apparatus and method utilizing fiber optic sensing
RU2729135C1 (ru) Блок оценки для компоновки датчиков для наблюдения за железной дорогой, компоновка датчиков и соответствующий способ
Du et al. A review of railway infrastructure monitoring using fiber optic sensors
EP2809565B1 (en) Detecting train separation
AU2013223816B2 (en) Monitoring transport network infrastructure
AU2018202193B2 (en) Monitoring transportation systems
US10401199B2 (en) Tracking using distributed fibre optic sensing
ES2891350T3 (es) Método para monitorizar componentes de un sistemas ferroviario
US20180354534A1 (en) Distributed Fibre Optic Sensing for Monitoring Rail Networks
WO2013114135A2 (en) Control of transport networks
RU2722061C2 (ru) Устройство для измерения веса и способ измерения веса
Popov et al. Distributed fiber-optic sensors for location monitoring of rolling stock
Nedoma et al. Fiber-optic interferometric sensor for monitoring automobile and rail traffic
CZ31872U1 (cs) Mezikolejnicový detektor průjezdu a snímač náprav kolejových vozidel
Li et al. FBG tread wear detecting lines
CN117043557A (zh) 利用活动源的地面感测
CZ306992B6 (cs) Způsob měření rychlosti v dopravním provozu a nedestruktivní systém pro provádění tohoto způsobu
BR112019001401B1 (pt) Arranjo de sensores para monitoramento de ferrovia método para avaliação de sinais de monitoramento de ferrovia
CZ30137U1 (cs) Nedestruktivní systém pro měření rychlosti v dopravním provozu

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180625

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20220316