CZ31713U1 - Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru - Google Patents

Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru Download PDF

Info

Publication number
CZ31713U1
CZ31713U1 CZ2018-34736U CZ201834736U CZ31713U1 CZ 31713 U1 CZ31713 U1 CZ 31713U1 CZ 201834736 U CZ201834736 U CZ 201834736U CZ 31713 U1 CZ31713 U1 CZ 31713U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lpg
injector
fuel
intake manifold
end portion
Prior art date
Application number
CZ2018-34736U
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Beroun
Pavel Brabec
Aleš Dittrich
Tomáš Zvolský
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ2018-34736U priority Critical patent/CZ31713U1/cs
Publication of CZ31713U1 publication Critical patent/CZ31713U1/cs

Links

Landscapes

  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká konstrukční úpravy sestavy vstřikovače pro vstřikování LPG v kapalném stavu do sacího potrubí spalovacího motoru, obsahující elektromagnetický ventil s koncovou částí vstřikovače a palivovým kanálem, ukončeným výtokovou tryskou ústící do sacího potrubí.
Dosavadní stav techniky
Nej rozšířenějším palivem vozidlových spalovacích motorů je pro zážehové motory benzín a pro vznětové motory nafta. Jako alternativní palivo pro tyto motory se nabízí zkapalněné rafmérské plyny (zkráceně označované jako LPG nebo podle hlavních složek jako propan-butan). Pro zážehové motory je náhrada benzinu alternativním LPG úplná, v případě vznětových motorů může LPG nahradit zhruba 30 až 50 % celkové spotřeby nafty a vznětový motor musí být upraven pro dvojpalivový provoz, tj. se současným přívodem nafty a LPG do válců motoru (správný název motoru je „plynový vznětový “). Zájem o využití LPG jako paliva pro vozidlové zážehové motory je dlouhodobý a je ovlivněn především možností snížit provozní náklady na palivo. U vznětových vozidlových motorů se v současnosti zvyšuje zájem o náhradu části nafty alternativním LPG rovněž z důvodu snížení provozních nákladů, a to i při vyšší ceně za úpravu motoru pro dvojpalivový provoz.
Vozidla pro provoz na LPG musí být doplněna o palivový systém na LPG (tlakový zásobník, palivové vedení, regulátor tlaku a vstřikovače LPG ovládané speciální elektronickou řídící jednotkou), připojenou k elektronické řídící jednotce motoru. V současné době se většinou používají palivové systémy na LPG, založené na vstřikování (vefukování, injektáži) odpařeného LPG do sacího traktu motoru. Z tlakového zásobníku je proto LPG vedené do odpařovače s regulátorem tlaku pro vefukování („injektáž“) LPG. Objem vefukovaného plynného paliva do nasávaného vzduchu ale snižuje množství nasávaného čerstvého vzduchu, nepřeplňované zážehové motory mají proto při provozu na LPG nižší výkon o 5 až 8 % proti provozu motoru na benzin. U přeplňovaných zážehových motorů nebo plynových vznětových motorů lze změnou seřízení přeplňování zajistit stejný výkon motoru jako na původní klasické palivo. Problémem vozidlových motorů s palivovým systém pro vefukování odpařeného LPG je však při nízkých venkovních teplotách v zimě nedostatečný tlak LPG v tlakovém zásobníku, který provoz motoru na LPG znemožňuje.
Perspektivou pro alternativní palivo LPG jak pro zážehové motory, tak pro plynové vznětové motory (obecně ale i pro spalovací turbíny nebo spalovací zařízení) je tvoření směsi vstřikováním kapalného LPG do sacího potrubí. Palivový systém pro vstřikování kapalného LPG však vyžaduje čerpadlo (zpravidla v tlakovém zásobníku LPG) a regulátor tlaku LPG k zajištění potřebného tlaku pro kontinuální průtok LPG elektromagnetickými ventily vstřikovačů, vstřikování dávky LPG do palivového kanálku koncové části vstřikovače a zpětný průtok LPG z elektromagnetických ventilů do tlakového zásobníku (opatření proti zvýšení teploty LPG a vzniku parních bublin v elektromagnetických ventilech). Větší technická složitost palivového systému pro vstřikování kapalného LPG proti palivovému systému s odpařovačem je přitom více než vyvážena provozní spolehlivostí jak při nízkém tlaku LPG v tlakovém zásobníku, tak malou citlivostí na těžko odpařitelné složky v LPG (to je horší kvalitu LPG).
Vstřikováním kapalného LPG do nasávaného vzduchu se velmi rychlým odpařováním vstřiknutého kapalného LPG snižuje teplota nasávané směsi, zvyšuje se objemová účinnost motoru a při provozu na LPG má nepřeplňovaný zážehový motor stejný nebo dokonce vyšší výkon než při provozu na benzin. Intenzivním odpařováním LPG při výtoku z trysky klesá
- 1 CZ 31713 U1 teplota mokré páry LPG na přibližně -30 až -40 °C a na podchlazeném povrchu trysky vzniká z vlhkosti atmosférického vzduchu námraza, která se odlamuje a je nasávaným vzduchem zanášena do válců motoru, kde v zážehových motorech způsobuje občasné vynechání zážehu. Námraza z vlhkosti nasávaného vzduchu se může tvořit i na stěně uvnitř sacího potrubí, pokud paprsek vstřikovaného kapalného LPG dopadá na stěnu.
Bezproblémový provoz zážehového motoru se vstřikováním kapalného LPG musí být konstrukčně zajištěn takovým řešením vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí motoru, které zabrání vzniku námrazy na výstupní trysce vstřikovače nebo v sacím potrubí motoru. K zamezení vzniku námrazy na výtokové trysky je účinným opatřením ohřev výtokové trysky, specifické vlastnosti změny skupenství při výtoku zkapalněného plynu přitom vyžadují minimalizovat účinek ohřevu výtokové trysky na LPG v koncové části vstřikovače před výtokovou tryskou. Tvoření námrazy na stěně sacího potrubí lze zabránit orientací výtoku LPG z trysky do centrální partie průtokového průřezu v sacím potrubí.
Současný stav techniky dokumentuje zveřejněný spis k užitnému vzoru UV 27068. Nedostatkem řešení podle zmiňovaného UV jsou přenos tepla z výtokové trysky na LPG v koncové části vstřikovače i rozměry koncové části vstřikovače s výtokovou tryskou, nepříznivě ovlivňující výtok LPG z výtokové trysky a omezující průtokový průřez v sacím potrubí motoru.
Podstata technického řešení
Odstranění výše uvedených problémů spojených se vstřikováním kapalného LPG a významným omezením nedostatků obvyklého konstrukčního uspořádání koncové části vstřikovače kapalného LPG řeší nové konstrukční provedení vstřikovače pro vstřikování kapalného LPG podle tohoto technického řešení. Předmětem technického řešení je zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru, obsahující elektromagnetický ventil, připojený k palivovému okruhu s LPG a k řídící elektronické jednotce motoru, který je těsně uložený v koncové části vstřikovače, ve které je těsně upevněna palivová trubka s průchozím palivovým kanálkem, napojeným svým vstupem na elektromagnetický ventil a výstupem na kovovou výtokovou trysku, kde koncová část vstřikovače s výtokovou tryskou je upevněna do sacího potrubí spalovacího motoru.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že koncová část vstřikovače a palivová trubka v této koncové části jsou zhotoveny z materiálu s velmi nízkou tepelnou vodivostí, např. polyuretanu, přičemž v dolní (nejspodnější) koncové části vstřikovače je upevněna kovová výtoková tryska skní přiléhající podložkou z materiálu s vysokou tepelnou vodivostí, např. z mědi nebo její slitiny a na této podložce jev nejtěsnější blízkosti výtokové trysky upevněn ohřívací prostředek.
Ohřívacím prostředkem je účinný elektrický topný element odporového nebo polovodičového provedení. Přenos tepla z ohřívacího prostředku na výtokovou trysku je zajištěn jeho uložením spolu s kovovou výtokovou tryskou na podložce s vysokou tepelnou vodivostí a naopak prostup tepla z ohřívacího prostředku k LPG v kanálcích koncové části vstřikovače je významně omezen tím, že celá koncová část vstřikovače je zhotovena z materiálu s velmi nízkou tepelnou vodivostí.
Geometrie koncové části vstřikovače v jeho nej spodnější partii podle tohoto technického řešení minimalizuje zhoršení průtoku vzduchu sacím potrubím po zástavbě koncové části vstřikovače do sacího potrubí a přitom umožňuje orientovat výtok LPG z trysky do centrální partie průtokového průřezu v sacím potrubí.
-2CZ 31713 U1
Objasnění výkresů
Příklad technického provedení vstřikovače podle tohoto technického řešení ukazuje nákres na obr. 1, kde je schematicky znázorněno sací potrubí motoru se zástavbou sestavy elektromagnetického ventilu s koncovou částí vstřikovače (v řezu) s palivovým kanálkem zakončeným výtokovou tryskou vstřikovače, teplovodivě spojenou s elektrickým topným elementem v blízkosti výtokové trysky.
Příklad uskutečnění technického řešení
Elektromagnetický ventil ý je těsně uložen v koncové části 2 vstřikovače, která je upevněna do sacího potrubí 3 spalovacího motoru. Elektromagnetický ventil 1 je k palivovému okruhu s LPG připojen vstupem 11 a výstupem 12 a k řídící elektronické jednotce motoru je elektromagnetický ventil 1 připojen konektorem 13. V koncové části 2 vstřikovače je těsně upevněna palivová trubka 21 s průchozím palivovým kanálkem 22, do kterého vstupuje LPG z elektromagnetického ventilu laje kanálkem 22 vedeno k výtokové trysce 4, upevněné v nej spodnější partii koncové části vstřikovače 2. Koncová část 2 vstřikovače a trubka 21 jsou vyrobeny z materiálu s velmi nízkou tepelnou vodivostí, například polyuretanu.
Kovová výtoková tryska 4 je ke koncové části 2 vstřikovače upevněna s k ní těsně přiléhající podložkou 41 vyrobenou z materiálu s vysokou tepelnou vodivostí, například mědi slitiny mědi, na kterou je v těsné blízkosti výtokové trysky 4 upevněn elektrický topný element 42 odporového nebo polovodičového provedení.
Geometrie nej spodnější partie koncové části2 vstřikovače s výtokovou tryskou 4 je konstrukcí řešena tak, aby redukce průtokového průřezu v sacím potrubí 3 po zástavbě koncové části 2 vstřikovače do sacího potrubí 3 byla do 10% původního průtokového průřezu a paprsek 5 LPG při výstupu z výtokové trysky 4 byl orientován do centrální partie průtokového průřezu v sacím potrubí 3.
Vstřikovač podle tohoto řešení je využitelný u spalovacích motorů s tvořením směsi vstřikováním kapalného LPG do sacího potrubí motoru.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (2)

1. Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí (3) spalovacího motoru, obsahující elektromagnetický ventil (1), připojený k palivovému okruhu s LPG a k řídící elektronické jednotce motoru, který je uložený v koncové části (2) vstřikovače, ve které je těsně upevněna palivová trubka (21) s průchozím palivovým kanálkem (22), napojeným svým vstupem na elektromagnetický ventil (1) a výstupem na kovovou výtokovou trysku (4), kde koncová část (2) vstřikovače s výtokovou tryskou (4) je upevněna do sacího potrubí (3) spalovacího motoru, vyznačující se tím, že koncová část (2) vstřikovače a palivová trubka (21) jsou zhotoveny z materiálu s velmi nízkou tepelnou vodivostí, např. polyuretanu, přičemž ke koncové části (2) vstřikovače (2) je kovová výtoková tryska (4) upevněna skní přiléhající podložkou (41) z materiálu s vysokou tepelnou vodivostí, např. z mědi nebo její slitiny a na této podložce (41) je v bezprostřední blízkosti výtokové trysky (4) upevněn elektrický topný element (42).
-3 CZ 31713 U1
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektrický topný element (42) je odporového nebo polovodičového provedení.
CZ2018-34736U 2017-08-03 2017-08-03 Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru CZ31713U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34736U CZ31713U1 (cs) 2017-08-03 2017-08-03 Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34736U CZ31713U1 (cs) 2017-08-03 2017-08-03 Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31713U1 true CZ31713U1 (cs) 2018-04-17

Family

ID=61970593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34736U CZ31713U1 (cs) 2017-08-03 2017-08-03 Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31713U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5775282A (en) Auxiliary injector
CN107624145B (zh) 内燃机的水喷射装置和用于运行这样的水喷射装置的方法
US7478628B2 (en) Vapor and liquid fuel injection system
US7591253B2 (en) Secondary fuel system for diesel engines
US8412438B2 (en) Dual state liquefied petroleum gas engine assembly
KR19990008445A (ko) 액상연료주입장치
US20140261326A1 (en) Injection device, internal combustion engine, and method for operating an internal combustion engine
US6662788B2 (en) Remote metering for gaseous fuels and oxidizers
US8479714B2 (en) Valve with bypass duct incorporating a heating member and combustion engine intake circuit with preheating of the air
CN105569882A (zh) 内燃机
CZ31713U1 (cs) Zařízení ke vstřikování kapalného LPG do sacího potrubí spalovacího motoru
AU2013293362B2 (en) Liquid phase injection tip icing prevention
US10823117B2 (en) Water injection device for an internal combustion engine and water injection method
EP2014902A2 (en) Method and device for cleaning reciprocating engines
RU108499U1 (ru) Система питания двигателя внутреннего сгорания сжиженным газовым топливом
CN213419240U (zh) 一种用于车辆的甲醇发动机进气加热系统及车辆
CN118159728A (zh) 用于加热气态燃料起动回路的系统
RU2346177C1 (ru) Электропневматическое устройство облегчения пуска двигателя внутреннего сгорания
AU683178B2 (en) Auxiliary injector
RU177540U1 (ru) Устройство впрыскивания топлива с электронным управлением
KR100633899B1 (ko) 엘피지 인젝터의 결빙 방지 구조
WO2010043915A2 (en) Throttle assembly and method
JP6428328B2 (ja) 吸気冷却システム及び制御装置
CN111140405A (zh) 用于内燃机的水喷射装置
KR20110044564A (ko) 보조 펌프가 구비된 가스 연료 엔진의 냉각 장치

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180417

MK1K Utility model expired

Effective date: 20210803