CZ312U1 - Adjuvants for plant protecting compositions - Google Patents

Adjuvants for plant protecting compositions Download PDF

Info

Publication number
CZ312U1
CZ312U1 CZ1993408U CZ40893U CZ312U1 CZ 312 U1 CZ312 U1 CZ 312U1 CZ 1993408 U CZ1993408 U CZ 1993408U CZ 40893 U CZ40893 U CZ 40893U CZ 312 U1 CZ312 U1 CZ 312U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
adjuvants
adjuvant
plant protection
plant
plant protecting
Prior art date
Application number
CZ1993408U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jiří Ing. Csc. Souček
Ivan Ing. Zelenka
Václav Prof. Ing. Drsc. Kohout
Milan Prof. Ing. Drsc. Bareš
Original Assignee
Jiří Ing. Csc. Souček
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiří Ing. Csc. Souček filed Critical Jiří Ing. Csc. Souček
Publication of CZ312U1 publication Critical patent/CZ312U1/en

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Oblast technikyTechnical field

Vynález se týká adjuvantů pro chemické prostředky na ochranu rostlin na bázi rostlinných olejů a emulgátorů, kterými se řeší jejich aplikace.The present invention relates to adjuvants for plant protection chemicals based on vegetable oils and emulsifiers for their application.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Rostlinná výroba v zemědělství, ovocnářství, lesnictví aj. využívá řadu tzv. chemických prostředků pro ochranu rostlin jako pesticidů, herbicidů a insekticidů. Jejich použití vede ke zvýšení výnosů, zvýšení kvality a zvýšení ekonomiky produkce zemědělských produktů. Chemické prostředky na ochranu rostlin však v důsledku svých vlastností současně negativně ovlivňují životní prostředí. Kromě toho jde o relativně drahé produkty, které zvyšují pěstitelské náklady.Crop production in agriculture, fruit growing, forestry etc. uses a number of so-called chemical agents for plant protection as pesticides, herbicides and insecticides. Their use leads to an increase in yields, an increase in quality and an increase in the economy of agricultural product production. At the same time, due to their properties, chemical plant protection products have a negative impact on the environment. In addition, they are relatively expensive products that increase the growing costs.

Tyto nedostatky lze částečně odstranit použitím tak zvaných adjuvantů.These deficiencies can be partially eliminated by the use of so-called adjuvants.

Obecnou vlastností látek, řazených do skupiny adjuvantů, je dosažení lepšího rozdělení a kontaktu účinné látky s povrchem rostliny, zvýšení rozptýlení a emulgace účinné látky, zvýšení adhese na povrchu rostlin a propustnosti účinné látky rostlinou. Souhrnně to znamená, že se podstatně zvýší efekt účinné látky (chemického prostředku na ochranu rostlin) na rostlinu, což ve svém důsledku vede k možnosti podstatného snížení dávkování účinné látky nebo její částečné náhrady při zachování biologické účinnosti.The general properties of the substances belonging to the group of adjuvants are to achieve better distribution and contact of the active substance with the plant surface, increase the dispersion and emulsification of the active substance, increase the adhesion on the surface of the plant and the permeability of the active substance by the plant. In summary, this means that the effect of the active substance (plant protection chemical) on the plant is significantly increased, which in turn results in the possibility of significantly reducing the dosage of the active substance or its partial replacement while maintaining biological activity.

Rozšířené použití dosud zaznamenávají adjuvanty na bázi petrochemických surovin, které způsobují vzhledem ke špatné biologické rozložitelnosti nežádoucí zatěžování systému. Např se se jedná o dosud známé adjuvanty představované směsí minerálních olejů a emulgátorů. V poslední době se na trhu objevují adjuvanty s rostlinnými oleji a příslušným emulgačním systémem, které souvisí se způsobem aplikace adjuvantů. Adjuvanty se aplikují hlavně dvěma způsoby, bud přímým zabudováním do vlastního prostředku na ochranu rostlin, nebo snížením adjuvantu s chemickým prostředkem na ochranu rostlin bezprostředně před jeho aplikací. Nevýhodou adjuvantů na bázi minerálních olejů je vyšší, fytotoxicita na rostliny, způsobené' vnášením cizorodých látek do systému.Petrochemical-based adjuvants have been widespread to date, causing undesirable system loading due to poor biodegradability. For example, these are known adjuvants represented by a mixture of mineral oils and emulsifiers. Recently, adjuvants with vegetable oils and an appropriate emulsifying system have been available on the market, which are related to the mode of administration of adjuvants. Adjuvants are applied mainly in two ways, either by direct incorporation into the plant protection product itself, or by reducing the adjuvant with the plant protection product immediately prior to application. The disadvantage of mineral oil-based adjuvants is the higher plant phytotoxicity caused by the introduction of foreign substances into the system.

Použití adjuvantů na bázi rostlinných olejů a emulgátorů podstatně snižuje fytotoxicitu, nebot základní složkou jsou přírodn/, lehce biologicky rozložitelné látky. Jejich účinnost je však závislá na vlastnosti adjuvatu, tj. na schopnosti emulgace účinné chemické ' látky na ochranu rostlin, která určuje možnost snížení dávkování účinné látky a stabilitu systému. Dále je důležité, aby použité emulgátory měly přijatelné vlastnosti z hlediska biologické rozložitelnosti. Efekt použití adjuvantu je tedy výsledkem emulgátorového systému.The use of vegetable oil adjuvants and emulsifiers substantially reduces phytotoxicity, since the basic constituents are naturally, readily biodegradable substances. However, their efficacy is dependent on the adjuvant property, i.e. the ability to emulsify the active plant protection chemical, which determines the possibility of reducing the dosage of the active agent and the stability of the system. Furthermore, it is important that the emulsifiers used have acceptable biodegradability properties. Thus, the effect of using an adjuvant is the result of an emulsifier system.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Uvedené·nedostatky a problémy řeší adjuvant pro chemické prostředky na ochranu rostlin jehož podstatou je, že obsahuje , 2 až 25 % hmot. směsi emulgátorů, tvořenou amfotermními tenzidy s výhodou fosfolipidy a neiontovými tenžidy s výhodou oxyethylenáty mastných alkoholů, alkylfenolů a mastných kyselin s počtem uhlíkových atomů v alkylu 9 až 16 a 4 až 8 moly navázaného ethylenoxidu v hmot. poměru 2 - 40 : 100 a zbytek je tvořen rostlinným olejem, s výhodou např. řepkovým olejem.The above deficiencies and problems are solved by an adjuvant for chemical plant protection agents whose nature is that it contains from 2 to 25% by weight. emulsifier mixtures consisting of amphothermal surfactants, preferably phospholipids and nonionic surfactants, preferably oxyethylenates of fatty alcohols, alkylphenols and fatty acids having an alkyl carbon number of from 9 to 16 and from 4 to 8 moles of bound ethylene oxide in wt. a ratio of 2-40: 100 and the remainder being vegetable oil, preferably rapeseed oil.

Účinek vynálezuEffect of the invention

Účinek adjuvantu podle vynálezu spočívá ve snadné biologické rozložitelnosti, nízké fytotoxicitě a ve vysoké stabilitě emulse při aplikaci. Dále jeho účinek spočívá v dobré interakci s chemickým; látkami. Vysoká stabilita emulse zaručuje rovnoměrné rozptýlení látky a dobrý kontakt a prostupnost rostlinami, což je podmíněno synergickým účinkem kombinace použitých emulgátorů s odlišným a doplňujícím seiontovým chováním a rozdílem hydrofilně - lipofilní rovnováhou.The effect of the adjuvant of the invention lies in its easy biodegradability, low phytotoxicity and high emulsion stability when applied. Furthermore, its effect consists in good interaction with the chemical; substances. The high stability of the emulsion ensures an even distribution of the substance and good contact and permeability through the plants, which is conditioned by the synergistic effect of the combination of used emulsifiers with different and complementary seionic behavior and a difference in hydrophilic-lipophilic balance.

Příklady vynálezu ’Examples of invention

Adjuvanty podle vynálezu jsou blíže popsány v následujících příkladech provedení, které však nijak neomezují rozsah vynálezu.The adjuvants of the invention are described in more detail in the following non-limiting examples.

Příklad 1:Example 1:

Do 1 000 1 duplikátorové nádoby, opatřené míchadlem, bylo načerpáno 500 kg polorafinovaného řepkového oleje, přidáno 5 kg syntetického lecitinu a 50 kg oxyethylenovaného nonylfenolu s 6 moly navázaného ethylenoxidu. Po zahřátí na 40 - 45 °C a mícháním se získá homogenní, čirý adjuvant.500 kg of semi-refined rapeseed oil were pumped into a 1000 L duplicator vessel equipped with a stirrer, 5 kg of synthetic lecithin and 50 kg of oxyethylated nonylphenol with 6 moles of bound ethylene oxide were added. After heating to 40-45 ° C and stirring, a homogeneous, clear adjuvant is obtained.

Vyrobený adjuvant po smísení s vodou vytváří snadno emulsní systém, obsahující chemické látky na ochranu rostlin. S takto připraveným adjuvantem byla dosažena stejná účinnost při aplikaci (postřiku) s polovičním množstvím herbicidu než v případech bez adjuvantu.The adjuvant produced after mixing with water easily forms an emulsion system containing plant protection chemicals. With the adjuvant thus prepared, the same efficacy (spraying) was achieved with half the amount of herbicide than in the cases without adjuvant.

Příklad 2:Example 2:

Do 1 000 1 duplikátorové nádoby, opatřené míchadlem, bylo načerpáno 500 kg surového řepkového oleje, obsahujícího 0,7 % hmot. přírodního lecithinu. Po zahřátí na 40 °C a za míchání bylo přidáno 52 kg oxyethylenované kyseliny stearové s 6 moly navázaného ethylenoxidu. Získal se homogenní adjuvant stálý za běžných podmínek skladování. Vyrobený adjuvant je velmi dobře mísitelný s vodou v širokém koncentračním rozsahu za tvorby emulsního systému, obsahujícího chemické látky na ochranu rostlin. Při porovnání s tržně dostupným adjuvantem na bázi rostlinného oleje ve směsi s herbicidy. Starané a Garlon při aplikaci na řepku ozimou, byl jeho účinek vyšší o 15 %.500 kg of crude rapeseed oil containing 0.7% by weight were pumped into a 1000 L duplicator vessel equipped with a stirrer. natural lecithin. After heating to 40 ° C and stirring, 52 kg of oxyethylenated stearic acid with 6 moles of bound ethylene oxide were added. A homogeneous adjuvant stable under normal storage conditions was obtained. The adjuvant produced is very miscible with water over a wide concentration range to form an emulsion system containing plant protection chemicals. When compared to a commercially available vegetable oil adjuvant mixed with herbicides. The cared and Garlon when applied to winter rape, its effect was higher by 15%.

Příklad 3:Example 3:

Adjuvant byl připraven postupem uvedeným v příkladu 2 s tím rozdílem, že směs nebyla zahřívána a místo oxyethylenované kyseliny stearové byla použita oxyethylenované kyselina olejová s 6 moly navázaného ethylenoxidu v množství 20 kg. Při aplikaci byly docíleny stejné výsledky jako v příkladě 2.The adjuvant was prepared as described in Example 2 except that the mixture was not heated and oxyethylened oleic acid with 6 moles of bound ethylene oxide was used in an amount of 20 kg instead of oxyethylened stearic acid. The same results as in Example 2 were obtained.

/s? TT BHTO V-^ NÁROKY ÓCříRfít^Í{~/with? TT BHTO V- ^ REQUIREMENTS ÓCříRfít ^ Í {~

Claims (2)

/s? TT BHTO V-^ NÁROKY ÓCříRfít^Í{~/with? TT BHTO V- ^ REQUIREMENTS ÓCříRfít ^ Í {~ Adjuvant pro chemické prostředky na ochranu rostlin vyznačený tím, že obsahuje 2 až 25 ·% hmot. směsi emulgátorů, tvořenou amfotermními tenzidy,s výhodou fosfolipidy,a neiontovými , tenzidy, s výhodou oxyethylenáty mastných alkoholů, alkylfenolů * a mastných kyselin s počtem uhlíkových atomů v alkylu 9 - 16 a y se 4 - 8 moly navázaného ethylenoxidu v hmotnostním poměru *'An adjuvant for chemical plant protection products characterized in that it contains from 2 to 25% by weight. mixtures of emulsifiers consisting of amphoteric surfactants, preferably phospholipids, and nonionic surfactants, preferably oxyethylenates of fatty alcohols, alkylphenols * and fatty acids having an alkyl number of 9-16 and y with 4-8 moles of bound ethylene oxide in a weight ratio * ' 2 - 40 : 100,a zbytek je tvořen rostlinným olejem, s výhodou * řepkovým olejem.2-40: 100, and the remainder being vegetable oil, preferably rapeseed oil.
CZ1993408U 1991-06-21 1991-06-21 Adjuvants for plant protecting compositions CZ312U1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS191491 1991-06-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ312U1 true CZ312U1 (en) 1993-04-28

Family

ID=38727794

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1993408U CZ312U1 (en) 1991-06-21 1991-06-21 Adjuvants for plant protecting compositions

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ312U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5741502A (en) Homogeneous, essentially nonaqueous adjuvant compositions with buffering capability
US8153561B2 (en) Limonene-containing herbicide compositions, herbicide concentrate formulations and methods for making and using same for organic production
KR20150085541A (en) Agrochemical compositions
CN106259403B (en) Plant growth regulator composition with synergistic effect
EP0495876A4 (en) Fatty acid based emulsifiable concentrate having herbicidal activity
CN106962381A (en) Plant growth regulator composition with synergistic effect
WO2019195948A1 (en) Improved natural oil pesticidal compositions
JP2010163437A (en) Pesticide formulation containing alkoxylated amine-neutralized aromatic sulfonic acid surfactant
CN106922714A (en) Plant growth regulator composition with synergistic effect
JPH0784361B2 (en) Aqueous formulation containing pesticide active substance
CA2399748A1 (en) Water dispersible starch based physical form modification of agricultural agents
US20060008495A1 (en) Pesticide for insect control
CN106922728A (en) A kind of suspension seed-coating agent for preventing and treating brassicaceous vegetable phyllotreta striolata
CN101617654A (en) Herbicide composition containing mesotrione and nicosulfuron
CN106900731A (en) Plant growth regulator composition with synergistic effect
CZ312U1 (en) Adjuvants for plant protecting compositions
CN106857679A (en) Plant growth regulator composition containing Thidiazuron and super quick albumen
CN101530079A (en) Aqueous emulsion containing acetochlor
JP3818747B2 (en) Insecticidal fungicide composition for agriculture and horticulture
US2550049A (en) Herbicidal formulations
US2564606A (en) Insecticidal compositions
JPS6287504A (en) Fungicidal composition
JPH08217605A (en) Herbicide composition and herbicidal method using the composition
AU657493B2 (en) Extender formulation imparting sustaining properties to agricultural products
CA3096451A1 (en) Improved natural oil pesticidal compositions