CZ31226U1 - Hlezenní ortéza s plantárním tahem - Google Patents

Hlezenní ortéza s plantárním tahem Download PDF

Info

Publication number
CZ31226U1
CZ31226U1 CZ2017-34199U CZ201734199U CZ31226U1 CZ 31226 U1 CZ31226 U1 CZ 31226U1 CZ 201734199 U CZ201734199 U CZ 201734199U CZ 31226 U1 CZ31226 U1 CZ 31226U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sleeve
lower limb
ankle
plantar
ankle brace
Prior art date
Application number
CZ2017-34199U
Other languages
English (en)
Inventor
Lucie Horáková
Original Assignee
Lucie Horáková
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lucie Horáková filed Critical Lucie Horáková
Priority to CZ2017-34199U priority Critical patent/CZ31226U1/cs
Publication of CZ31226U1 publication Critical patent/CZ31226U1/cs

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká ortézy pro omezení hybnosti nebo zpevnění dolní končetiny člověka, zejména hlezenního kloubu a zánártí.
Dosavadní stav techniky
Hlezenní kloub, veřejnosti znám jako kotník, je kloub složený z kosti lýtkové, z kosti holenní a z kosti hlezenní. Zánártí je pak tvořeno několika dalšími kůstkami včetně patní kosti. Pokud je ze zdravotních důvodů potřeba hlezenní kloub znehybnit, zpevnit, či držet v nataženém stavu, tak jsou používány ortézy a tejpy.
V současné době jsou známé ortézy, které poskytují tahy pro zpevnění hlezna. Ortézy jsou z pravidla vyrobeny z kombinace pevného skeletu a textilie, nebo pouze z textilie. Textilie zpravidla bývá elastická, např. neopren, apod. Dosud známé ortézy ale nemají princip plantámího - ploskového tahu, tedy tahu od prstů po patu, který je doplněn tahem podporujícím podélnou klenbu, a navíc s vyměkčením v plantárním tahu právě pod patou.
Na aplikování plantámího - ploskového tahu, tedy tahu od prstů po patu, který je doplněn tahem podporujícím podélnou klenbu, jsou používány tejpy. Tejpy jsou tvořeny elastickou lepicí páskou, která se aplikuje přímo na kůži. Tejpovací páska by měla být svými elastickými vlastnostmi podobná elastickým vlastnostem lidské kůže. Nevýhody tejpování spočívají vtom, že tejpovací páska nemá možnost opakovaného použití.
Úkolem technického řešení je vytvoření hlezenní ortézy s plantárním tahem a dále s dodatečným supinačním tahem, která by na dolní končetinu umožňovala opakované aplikování plantámího ploskového tahu, tedy tahu od prstů po patu, který je doplněn tahem podporujícím podélnou klenbu a navíc s vyměkčením v plantárním tahu právě pod patou.
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen vytvořením hlezenní ortézy s plantárním tahem podle níže uvedeného technického řešení.
Hlezenní ortéza s plantárním tahem pro dolní končetinu člověka je složena z návleku pro navlečení na dolní končetinu člověka. Návlek je nosičem terapeutické části hlezenní ortézy a jeho dalším úkolem je správné umístění hlezenní ortézy na dolní končetinu. Návlek je na dolní končetině fixován alespoň jedním fixačním elastickým pruhem vedeným okolo oblasti metatarzofalangeálních kloubů dolní končetiny. Fixační elastický pruh je spojen s návlekem a tvoří tzv. prstovou fixaci, která je výchozím místem pro upevnění terapeutické části hlezenní ortézy. Návlek dále nese alespoň jeden fixační prostředek uspořádaný k návleku v oblasti ležící mezi nártem a hleznem dolní končetiny, který slouží jako koncové místo pro upevnění terapeutické části hlezenní ortézy. Je výhodné, pokud je fixační prostředek tvořen suchým zipem tak, aby umožnil upravení síly plantámího tahu dle délky nohy a hmotnosti uživatele. Návlek je s výhodou pružný punčochový návlek, jehož dolní konec leží v oblasti metatarzofalangeálních kloubů a horní konec leží nad hleznem dolní končetiny.
Terapeutická část hlezenní ortézy je vytvořena z alespoň dvou plantámích napínačích elastických pruhů vedených pod chodidlem dolní končetiny od fixačního elastického pruhu směrem k patě, a dále vedených přes patu překřížením až k fixačnímu prostředku.
Další součástí hlezenní ortézy jevymezovací pruh sloužící k přichycení plantámího tahu k návleku v oblasti paty, který je vedený pod patou dolní končetiny přes plantámí napínací elastické pruhy a který je připojený k návleku alespoň z laterální a mediální strany paty dolní končetiny. Vymezovací pruh umožňuje volný pohyb pružného plantámího tahu ód prstů po nárt.
Ve výhodném provedení hlezenní ortézy podle technického řešení je hlezenní ortéza opatřena alespoň jedním supinačním napínacím elastickým pruhem vedeným laterálním směrem od fixač-1 CZ 31226 Ul ního elastického pruhu směrem pod klenbu dolní končetiny, a dále vedeným úhlopříčně pod klenbou dolní končetiny mediálním směrem k zapínacímu prostředku. Dodatečný supinační tah jednak zhodnocuje funkci plantámího tahu, tak i omezuje nadměrnou pronaci (propad klenby) dolní končetiny, která se často podílí právě na vzniku dlouhodobých bolestí v oblasti plosky dolní končetiny.
Ve výhodném provedení hlezenní ortézy podle technického řešení jsou plantámí napínací elastické pruhy v překřížení vzájemně prošity. Prošití plantámích napínacích elastických pruhů vede ke zpevnění konkrétní oblasti.
Ve výhodném provedení hlezenní ortézy podle technického řešení je hlezenní ortéza v oblasti paty opatřena měkkým vypodložením došlapu, které může být s výhodou zapracováno do návleku, a/nebo do překřížení plantámích napínacích elastických pruhů, a/nebo do vymezovacího pruhu. Hlavní výhodou měkkého vypodložení došlapu je komfort uživatele při nošení hlezenní ortézy a dále odlehčení právě v místě největší bolesti, a tedy zmírnění bolesti.
Mezi výhody hlezenní ortézy s plantámím tahem patří to, že umožňuje komfortní opakovanou aplikaci terapeutického působení plantámího - ploskového tahu od prstů po patu s vyměkčením v plantámím tahu právě pod patou. Hlezenní ortéza navíc umožňuje supinační tah, který podporuje podélnou klenbu dolní končetiny. Nespornou výhodou hlezenní ortézy je její adaptabilnost dle velikosti dolní končetiny uživatele a dle jeho tělesné hmotnosti.
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 znázorňuje levou dolní končetinu v plantámím pohledu, obr. 2 znázorňuje levou dolní končetinu nohu v pohledu na nárt, obr. 3 znázorňuje pravou dolní končetinu z laterální strany, obr. 4 znázorňuje pravou dolní končetinu z mediální strany.
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Na obr. 1 je vyobrazena levá dolní končetina s nasazenou hlezenní ortézou s plantámím tahem a se supinačním tahem. Hlezenní ortéza je tvořena pružným punčochovým návlekem I, jehož dolní konec leží v oblasti metatarzofalangeálních kloubů, to jest v oblasti mezi prsty a nártem. Horní konec návleku I leží v oblasti nad hleznem dolní končetiny. Návlek I může být vyroben z běžně používaného materiálu pro výrobu ortéz, např. z materiálu SBR/Neopren, z materiálu MVent Neopren, z materiálu Duratec, či např. z materiálu Lycra. Odborník bude schopen navrhnout celou řadu materiálů vhodných pro výrobu návleku hlezenní ortézy.
V návleku i je integrován fixační elastický pruh 2, který leží v oblasti metatarzofalangeálních kloubů, čímž vlastně tvoří dolní konec návleku I. Fixační elastický pruh 2 obepíná celou oblast mezi prsty a nártem dolní končetiny. Jeho relativně velká kontaktní plocha je vhodná jak z pohledu stabilní fixace dolního konce návleku i, tak současně předchází vytvoření otlaku na kůži dolní končetiny. Odborník je schopen pro výrobu fixačního elastického pruhu 2 použit jeden zvýše uvedených elastických materiálů, či navrhnout další alternativy.
Z obr. 2 je patrné, že v oblasti mezi nártem a hleznem dolní končetiny je k návleku 1 upevněn fixační prostředek 3, který je tvořen např. jednou pracovní polovinou suchého zipu, přičemž druhá pracovní polovina suchého zipu je upevněna k volným koncům terapeutické části hlezenní
- 2 CZ 31226 Ul ortézy. Alternativou může být např. spojení pomocí druků, atp., přičemž odborník je schopen rutinní prací navrhnout další konkrétní provedení fixačního prostředku 3.
V na obr. 1 až 4 vyobrazeném příkladu uskutečnění hlezenní ortézy je terapeutická část tvořena dvěma plantámími napínacími elastickými pruhy 4 a 5 a jedním supinačním napínacím elastickým pruhem 7. Jeden konec plantámích napínacích elastických pruhů 4 a 5 je upevněn k fixačnímu elastickému pruhu 2 na straně chodidla, přičemž jsou plantámí napínací elastické pruhy 4 a 5 vedeny pod chodidlem směrem pod patu, kde se plantámí napínací elastické pruhy 4 a 5 kříží a následně jsou vedeny směrem k fixačnímu prostředku 3 ležícímu v oblasti mezi nártem a hleznem dolní končetiny. Překřížení plantámích napínacích elastických pruhů 4 a 5 je prošito pro zpevnění. Plantámí napínací elastické pruhy 4 a 5 se mohou vůči návleku I posouvat pro volný pohyb plantámího tahu od prstů po nárt.
Aby plantámí napínací elastické pruhy 4 a 5 setrvali pod patou dolní končetiny, tak jsou v pohybu do stran omezeny vymezovacím pruhem 6, který je tvořen textilií. Vymezovací pruh 6 je upevněn k návleku po laterální a mediální straně paty, přičemž neomezuje plantámí napínací elastické pruhy 4 a 5 ve volnosti pohybu v podélném směru s chodidlem.
Supinační napínací elastický pruh 7 je upevněn k fixačnímu elastickému pruhu 2 na straně nártu a je veden literárně pod klenbu dolní končetiny, kde je úhlopříčně veden mediálním směrem pod klenbou, a dále přes nárt směrem k fixačnímu prostředku 3.
Napínací elastické pruhy 4, 5 a 7 mohou být vytvořeny z jednoho z zvýše uvedených elastických materiálů, čije odborník schopen navrhnout další alternativy elastického materiálu.
Hlezenní ortéza je opatřena měkkým vypodložením došlapu v oblasti pod patou. Měkké vypodložení je realizováno výstelkou z nylonového materiálu, polystyrénového materiálu, z pryže, atp. Odborník bude schopen navrhnout další alternativy. Měkké vypodložení může být součástí návleku 1, či součástí vymezovacího pruhu 6, nebo může být spojeno s plantámími napínacími elastickými pruhy 4 a 5.
Uživatel si natahuje návlek 1 hlezenní ortézy na dolní končetinu, dokud jej nezastaví spodní konec návleku I, resp. fixační elastický pruh 2 zůstávající v oblasti mezi prsty a nártem. Následně uživatel vypne návlek 1 tak, že horní konec návleku i skončí v oblasti nad hleznem dolní končetiny. Následně uživatel natáhne pod chodidlem, přes patu, až k nártu, plantámí napínací elastické pruhy 4 a 5, které přichytí k fixačnímu prostředku 3. Poté uživatel natáhne supinační napínací elastický prostředek 7, který zafixuje k fixačnímu prostředku 3. Plantámí a supinační napětí je zvoleno tak, aby působilo terapeuticky, a současně neubližovalo dolní končetině.
Průmyslová využitelnost
Hlezenní ortéza s plantámím tahem podle technického řešení nalezne uplatnění při ošetřování osob, při léčbě bolesti v oblasti měkkých tkání plosek, při léčbě patních ostruh, při léčbě plantárních fasciitid, při drobných poraněních měkkých tkání, při léčbě distorze drobných kloubů v oblasti chodidla dolní končetiny, dále při rehabilitaci chodidel a při prevenci zdravotních problémů.

Claims (8)

1. Hlezenní ortéza splantámím tahem pro dolní končetinu člověka, vyznačující se tím, že se sestává z návleku (1) pro navlečení na dolní končetinu člověka, z alespoň jednoho fixačního elastického pruhu (2) spojeného s návlekem (1) a vedeného okolo oblasti metatarzofalangeálních kloubů dolní končetiny, z alespoň jednoho fixačního prostředku (3) upevněného k návleku (1) v oblasti ležící mezi nártem a hleznem dolní končetiny, z alespoň dvou plantámích napínacích elastických pruhů (4, 5) vedených pod chodidlem dolní končetiny od fixačního elastického pruhu (2) směrem kpatě dolní končetiny a dále vedených přes patu překřížením až
-3CZ 31226 Ul k fixačnímu prostředku (3), z alespoň jednoho vymezovacího pruhu (6) vedeného pod patou přes plantámí napínací elastické pruhy (4, 5) a připojeného k návleku (1) alespoň z laterální a mediální strany paty.
2. Hlezenní ortéza podle nároku 1, vyznačující se tím, že je opatřena alespoň jedním supinačním napínacím elastickým pruhem (7) vedeným laterálním směrem od fixačního elastického pruhu (2) směrem pod klenbu dolní končetiny, a dále vedeným úhlopříčně pod klenbou mediálním směrem k fixačnímu prostředku (3).
3. Hlezenní ortéza podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že fixační prostředek (3) je tvořen suchým zipem.
4. Hlezenní ortéza podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že návlek (1) je pružný punčochový návlek.
5. Hlezenní ortéza podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že dolní konec návleku (1) leží v oblasti metatarzofalangeálních kloubů dolní končetiny a homí konec návleku (1) leží nad hleznem dolní končetiny.
6. Hlezenní ortéza podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že plantámí napínací elastické pruhy (4, 5) jsou v překřížení vzájemně prošity.
7. Hlezenní ortéza podle některého z nároků lažó, vyznačující se tím, že hlezenní ortéza je v oblasti paty dolní končetiny opatřena měkkým vypodložením došlapu.
8. Hlezenní ortéza podle nároku 7, vyznačující se tím, že měkké vypodložení je zapracováno do návleku (1), a/nebo do překřížení plantámích napínacích elastických pruhů (4, 5), a/nebo do vymezovacího pruhu (6).
CZ2017-34199U 2017-10-11 2017-10-11 Hlezenní ortéza s plantárním tahem CZ31226U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-34199U CZ31226U1 (cs) 2017-10-11 2017-10-11 Hlezenní ortéza s plantárním tahem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-34199U CZ31226U1 (cs) 2017-10-11 2017-10-11 Hlezenní ortéza s plantárním tahem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31226U1 true CZ31226U1 (cs) 2017-11-21

Family

ID=60410181

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-34199U CZ31226U1 (cs) 2017-10-11 2017-10-11 Hlezenní ortéza s plantárním tahem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31226U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10758395B2 (en) Dynamic hallux tension device for treatment of plantar fasciitis
KR101840223B1 (ko) 무지외반증의 기계적 치료를 위한 교정기
US7753864B2 (en) Foot support device
US7806844B2 (en) Plantar-flexion restraint device
US20090005717A1 (en) Ankle Joint Bandage
EP2723279B1 (en) Foot support device
CA3063150A1 (en) Foot ankle orthoses
US20240139012A1 (en) Ankle foot orthosis and method of manufacturing
US9351865B2 (en) Apparatus for plantar fasciitis treatment and method for making same
US20160100973A1 (en) Flexible Wearable Foot Sling
AU781455B2 (en) Bandage for the ankle joint
CZ31226U1 (cs) Hlezenní ortéza s plantárním tahem
KR200442354Y1 (ko) 보행보조 기능을 구비한 근육 인대 보호구
EP2555719B1 (en) A device for providing support of a foot
KR101563701B1 (ko) 체형 교정이 되는 발목 보조기 및 그 착용 방법
KR20200057931A (ko) 족부환자의 보행 특성에 적합한 족부환자용 신발
US20240091040A1 (en) Orthotic ankle support device
US10307282B1 (en) Apparatus and methods for treatment of plantar fasciitis
AU2005266848B2 (en) Plantar-flexion restraint device
AU2005203587A1 (en) Orthotic device

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20171121

MK1K Utility model expired

Effective date: 20211011