CZ30920U1 - Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů - Google Patents

Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů Download PDF

Info

Publication number
CZ30920U1
CZ30920U1 CZ2017-33833U CZ201733833U CZ30920U1 CZ 30920 U1 CZ30920 U1 CZ 30920U1 CZ 201733833 U CZ201733833 U CZ 201733833U CZ 30920 U1 CZ30920 U1 CZ 30920U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
source
radiation
detector
ray
graphite
Prior art date
Application number
CZ2017-33833U
Other languages
English (en)
Inventor
Michal Šmíd
Kateřina Falk
Original Assignee
Fyzikální Ústav Av Čr, V. V. I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fyzikální Ústav Av Čr, V. V. I. filed Critical Fyzikální Ústav Av Čr, V. V. I.
Priority to CZ2017-33833U priority Critical patent/CZ30920U1/cs
Publication of CZ30920U1 publication Critical patent/CZ30920U1/cs

Links

Landscapes

  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)

Description

Předkládané technické řešení se týká zařízení pro RTG absorpční spektrometrii optimalizovanou pro nízké toky fotonů využívající vysoce orientovaný pyrolytický grafit (highly orientedpyrolvtic graphite - HOPG). Zařízení může sloužit pro účely chemických a materiálových analýz, zejména pak v kombinaci se zdroji slabého RTG záření.
Dosavadní stav techniky
Rentgenové záření (RTG) je typ elektromagnetického záření s energiemi fotonů od desítek eV až po stovky keV. Analýza vzorků pomocí RTG záření je známá a široce používaná metoda, která i o nachází uplatnění např. v chemii, v krystalografii, v materiálovém inženýrství a/nebo medicíně.
V současné době existuje mnoho zdrojů RTG záření, např. rentgenka, synchrotronové záření, brzdné záření, charakteristické záření. Vzhledem k šířce jevů, které lze pomocí RTG studovat, je nutné používat různé zdroje záření a pro ně navrhovat i příslušné metody detekce a spektrometry.
Elektrony urychlené skrze Laser Wakefield Acceleration (LWFA) mechanizmus produkují tzv.
betatronové záření. Betatronové záření tohoto typu je slabé RTG záření o energii fotonů v rozmezí 1 až lOkeV. Pro toto záření se charakteristický tok fotonů pohybuje kolem 104 najeden laserový puls. Společně s dobře kolimovaným svazkem představuje betatronové záření ideální sondu pro aktivní diagnostiku ultrarychlých procesů, např. pro pozorování procesů s časovou délkou na úrovni fs.
Standardní RTG spektrometry při detekci takto slabého záření selhávají, neboť jejich kvantová účinnost není dostatečná pro získání signálu z takto slabého zdroje. Kromě toho, v řadě průmyslových aplikací se pro RTG absorpční spektroskopii používají dva spektrometry, přičemž jeden je použit pro získání spektra samotného zdroje (referenčního spektra) a druhý pro absorpční měření (absorpční spektrum).
Absorpční spektrometry obvykle obsahují monokrystal v tzv. Von Hamos geometrii. Detailnější geometrie von Hamos nastavení spektrometru je popsaná v dokumentu „L. von Hamos, Annalen der Physik 411 (1934) 252-260“. Toto nastavení vyžaduje geometrii difrakčního elementu, který je ve tvaru části dutého válce. Dále jsou zdroj RTG záření a detektor, např. CCD kamera, umístěny na ose části dutého válce difrakčního elementu. Odlišně emitované RTG-paprsky ze zdroje se odrážejí od disperzního prvku podle Braggova zákona podél kruhového segmentu válce. Odražené RTG-paprsky jsou následně fokusovány na detektor. Tato geometrie však má i své nevýhody, zejména pak tu, že neposkytuje žádné úhlové rozlišení svazků.
Vysoce orientovaný pyrolytický grafit (HOPG), je typ tzv. mozaikovitého krystalu, který je charakteristický tím, že se skládá z velkého počtu menších, dílčích, krystalů, kde normály dílčích krystalů svírají vůči sobě náhodný malý úhel. Jako přehledový článek k nejbližšímu stavu techniky vůči mozaiko vitým krystalům a jejich vlastnostem může sloužit „An efficient X-ray spectrometer based on thin mosaic crystal films and its application in various fields of X-ray spectroscopy; Herbert Legall et al., Journal of Applied Crystallography (2009). 42, 572-579.
Na druhou stranu, jednou z nevýhod spektrometrů používajících HOPG je relativně špatné ener40 getické rozlišení.
Spektroskopické metody vyžadují vysokou efektivitu, vysoké energetické rozlišení a vysoké úhlové rozlišení a proto, snahou všech diagnostických zařízení, zejména pak spektrometrů betatronového záření, je najít optimální konfiguraci, resp. metodu a zařízení, pro účely co možná nejvyššího rozlišení a s vysokou účinností detekce.
- 1 CZ 30920 Ul
Podstata technického řešení
Předmětem technického řešení je zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů, přičemž termínem nízkých toků se v tomto textu rozumí 104 fotonů ve spektru a nižší.
• V určitých aplikacích tohoto technického řešení je možné využít zařízení pro stopování paprsku a/nebo, v případě laserově řízeném betatronovém záření, pro jedno-zásahové měření (EN: one shot measurement).
Technické řešení poskytuje zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů obsahující zdroj RTG záření, terčík a detektor. Kromě toho, zařízení dále obsahuje valní cově zakřivený mozaikovitý vysoce orientovaný pyrolytický grafit umístěný mezi zdrojem a detektorem ve vzdálenosti l, přičemž vzdálenost l je stejná jak mezi zdrojem a grafitem tak mezi grafitem a detektorem. Zdroj i detektor jsou současně umístěny za osou zakřiveného grafitu.
Zdroj záření je umístěn tak, že ozařuje jeden i druhý poloprostor grafitu, přičemž v jednom poloprostoru je umístěný terčík pro absorpční spektrometrii. Detektor je umístěný tak, že je schopen i s přijímat spektra z obou poloprostorů odraženého záření od grafitu.
Toto zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů zajišťuje současnou detekci jak referenčního, tak i absorpčního spektra. Podstatou zařízení podle technického řešení je použití válcově zakřiveného mozaiko vitého vysoce orientovaného pyrolytického grafitu (HOPG) umístěného tak, že oproti běžnému von Hamos schématu leží jak detektor, tak i zdroj κι RTG záření za osou válcově zakřiveného HOPG ve vzdálenosti /, čímž vzniká geometrie poskytující úhlové rozlišení. Pomocí tohoto technického efektu je možné rozlišit referenční i absorpční svazek.
Výše zmíněná osa je definována válcovým zakřivením HOPG, konkrétně jeho poloměrem zakřivení r.
Ve výhodném provedení je HOPG ve formě krystalu. V jiném výhodném provedení může být HOPG ve formě vrstvy na substrátu.
HOPG oproti klasickým monokrystalům poskytují vysokou reflektivitu záření (~50 %). Navíc, oproti klasickému monokrystalu ve von Hamos geometrii, HOPG poskytuje tzv. efekt mozaikovité fokusace.
ío Mozaikovitá fokusace je efekt související s mozaikovým charakterem HOPG. Díky samotné mozaicitě HOPG může být záření o dané vlnové délce odraženo od celého povrchu. To by v případě klasického krystalu způsobilo ohromné snížení spektrálního rozlišení. Díky mozaiko vité fokusaci je každý foton odražen v úhlu odpovídajícím jeho energii na jedno místo na detektoru a efekt špatného rozlišení HOPG je efektivně potlačen.
Vzdálenost / mezi HOPG a detektorem, která je shodná s vzdáleností mezi HOPG a zdrojem záření je pro klasické von Hamos schéma definována vztahem sin(0o) kde r je poloměr zakřivení krystalu a θη je Braggův úhel daný vzorcem ηλ = 2d*sin(0o).
Vzdálenost / může být měřena od středu HOPG k středu zdroje záření, resp. ke středu detektoru.
V jednom provedení zvýšíme vzdálenost / alespoň o 25 %, čímž získáme úhlové rozlišení a zlepšíme spektrální rozlišení.
V jiném provedení technického řešení se jako zdroj RTG záření použije betatronové záření.
V jistém výhodném provedení, zařízení dále obsahuje magnet, který se umístí mezi zdroj záření a terčík za účelem odklonění elektronů a následnou ochranu HOPG. Podle dalšího aspektu lze odkloněné elektrony použít pro elektronovou spektrometrii.
CZ 30920 Ul
V jiném provedení technického řešení může být zdrojem záření charakteristický rentgenový přechod, výhodně Cu K<,.
Objasnění výkresů
Obr. 1 zobrazuje schematické uspořádání zařízení. Dolní část poloprostoru představuje svazek nesoucí informaci o referenčním spektru, zatímco homí část poloprostoru představuje RTG záření procházející skrz terčík, a tudíž, nesoucí informaci o absorpčním spektru.
Obr. 2 zobrazuje půdorys zařízení. Všechny svazky (zobrazeny plnou čárou) pocházejí z bodového zdroje, jistá část z nich prochází terčem (přerušovaná čára) - absorpční svazky. Tyto svazky se dále odrážejí od HOPG v jedné části krystalu a dopadají na detektor. Jiná část svazků - ref βίο renční část, se jen odráží od jiné části HOPG a je detekována v detektoru.
Obr. 3 a - e představují paprskové sledování metody a zařízení podle vynálezu pro rozdílné energie RTG záření obr. 3a, 3b; poloměr krystalu obr. 3c, 3d' a vzdálenosti mezi zdrojem a krystalem obr. 3e.
Obr. 4 zobrazuje spektrum Cu K« získané pomocí zařízení podle tohoto technického řešení.
Obr. 5 představuje příklad uskutečnění zařízení pro laserem řízené betatronové RTG záření. Zařízení výhodně obsahuje magnet umístěný mezi plynovou celou a terčíkem k elektronové spektrometrii a ochraně HOPG.
Příklady uskutečnění technického řešení
Následující příklady uskutečnění jsou napříč spojeny skrze přiložené výkresy.
V jednom příkladu uskutečnění se odkazujeme na obrázek 1 a 2, kde je zobrazeno nastavení pro referenční a absorpční spektra RTG svazků, referenčního svazku 7 v dolní polorovině a absorpčního svazku 6 v homí polorovině.
V tomto příkladu uskutečnění je HOPG 4 ve formě krystalu, v jiném příkladu uskutečnění může HOPG 4 být vrstva na substrátu.
HOPG 4 krystal má velikost 20x20 mm a je válcově ohnutý s poloměrem r = 108 ± 5 mm. Takovýto HOPG 4 krystal je vhodný pro detekci RTG záření v rozmezí energie fotonů 2 až 10 keV.
V experimentech vedených podle tohoto příkladu uskutečnění se HOPG 4 krystal umístil do vzdálenosti l - 25 cm vůči zdroji 1 RTG záření o energii 4 ke V. V tomto provedení zařízení se použil HOPG 4 krystal stupně mozaicity ZYB s mozaicitou m = 0,8°.
V zařízení podle příkladu uskutečnění je grafit 4 umístěn mezi zdrojem i a detektorem 3 tak, že na něj dopadá svazek RTG záření o energii 4 keV a jiný svazek se od něj odráží. Část dopadajícího svazku prochází terčíkem 2, v příkladu uskutečnění je naznačeno v horním poloprostoru, svazek 6 tak nese informaci o absorpčním spektru. Jiná část svazku, svazek 7, se nechá odrážet jen na HOPG 4 krystalu a nese tak informaci o referenčním spektru RTG záření. Zdroj záření I,
HOPG 4 a detektor 3 jsou umístěny ve vzdálenosti / = 25 cm. Svazky 6 a 7 po odrazu dopadají na detektor 3, z něhož se získá informace o obou spektrech záření.
V dalších příkladech uvádíme uskutečnění s různými zdroji záření s HOPG 4 krystaly o různých poloměrech zakřivení a s různou vzdáleností mezi zdrojem 1 a krystalem. V těchto příkladech uskutečnění se odkazujeme na obr. 3. Snížení energetického rozlišení účinkem hloubky pronikání je nejvíce dominantní pro příklady uskutečnění s energií vyšší než 6 keV. Tento efekt je stále silnější při zvyšující se energii rentgenového záření při vyšší hloubce pronikání, proto se spektrální rozlišení zhoršuje se zvyšující se energií obr. 3a, 3b. Na druhou stranu vliv tohoto efektu klesá s rostoucí vzdáleností / mezi krystalem a detektorem 3, proto se spektrální rozlišení zlepšuje se vzdáleností (obr. 3c, 3d, 3e).
V dalším příkladu uskutečnění podle obr. 3 a) a c) se použila metoda a zařízení ve fokusačním nastavení. Obr. 3 b) a d) ukazují příklady uskutečnění konfigurace v defokusační nastavení. Toho bylo dosaženo zvýšením vzdálenosti mezi zdrojem 1 a krystalem; a současně mezi krystalem
- 3 CZ 30920 Ul a detektorem 3 o 25 %. Zvýšení vzdálenosti o 25 % mělo technický účinek na úhlové rozlišení v řádu 10 až 30 mrad a vodorovné rozšíření signálu se více než zdvojnásobilo vzhledem kjeho měřené hodnotě ve fokusačním nastavení. Spektrální rozlišení bylo o něco lepší vzhledem ke zvýšeným vzdálenostem.
Obrázky 3 c) a d) ukazují uspořádání pro energie RTG záření E = 9 keV a různé poloměry krystalů pro obě nastavení, fokusační i defokusační. Vzdálenosti mezi zdrojem a krystalem se zvyšují s poloměrem krystalu, který zlepšuje rozlišení energie a zvyšuje vodorovné rozsah úhlového rozdělení.
Příklad uskutečnění zařízení pro RTG záření E= 9 keV záření a různé vzdálenosti mezi zdrojem ni 1 a HOPG 4 krystalem je znázorněn na obr. 3 e). Poloměr zakřivení HOPG 4 krystalu je 115 mm, vzdálenost krystalu k detektoru 3 je stejná jako vzdálenost zdroje ke krystalu, jinak by nebyla splněna podmínka mozaikovité fokusace a spektrální rozlišení by se výrazně snížilo. Geometrie pro fokusaci může být následovná: zdroj 1 a detektor 3 jsou umístěny na ose válce krystalu, /= 560 mm. Následně byla vzdálenost / z režimu fokusace zvýšena o 25%, tj. / = 700 mm. i s Technický efekt doprovázející zvyšování vzdálenosti / je zlepšení úhlového rozlišení.
V jiných příkladech uskutečnění, zdroj i RTG záření může obsahovat Cu 1% přechod jako zdroj i o energiích 8027 a 8047 eV. Na obr. 4 ukazujeme spektrum Cu zdroje získaného pomocí zařízení dle tohoto technického řešení.
V dalších příkladech uskutečnění může být zdroj I RTG záření laserem řízené betatronové záΊ) ření, konkrétně laserový svazek 8 dopadající na plynovou celu 9 - obr. 5. V takovém případě se výhodně mezi plynovou celu 9 a vzorek 2 umístí magnet 10 za účelem odstínění elektronů, které pocházejí ze zásahu plynové cely 9 laserovým svazkem 8. Zařízení, které obsahuje výše řečený magnet 10, poskytuje v jednom ohledu ochranu HOPG vůči svazku 11 elektronů. V dalším ohledu lze využít výhodu umístění magnetu pro zařízení 12 elektronové spektrometrie.
?5 Průmyslová využitelnost
Předkládané technické řešení může být použito pro RTG spektroskopii, zejména pak pro RTG absorpční spektroskopii chemických sloučenin, aktivní diagnostika ultra-rychlých procesů. RTG absorpční spektroskopii a XANES měření. V kombinaci s nízko-výkonovým zdrojem RTG může být zařízení implementováno do sestavy sloužící jako přenosné zařízení pro spektroskopii s níz5(i kými požadavky na radiační bezpečnost.

Claims (4)

1. Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů obsahující zdroj (1) RTG záření, terčík (2) a detektor (3), vyznačující se tím, že mezi zdrojem (1) a detektorem (3) je umístěný válcově zakřivený mozaikovitý vysoce orientovaný pyrolytický
35 grafit (4) ve vzdálenosti Z, přičemž vzdálenost l je stejná jak mezi zdrojem (1) a grafitem (4) tak mezi grafitem (4) a detektorem (3) a současně zdroj (1) i detektor (3) jsou umístěny za osou (5) grafitu (4); a dále že zdroj (1) záření je umístěn tak, že ozařuje jeden i druhý poloprostor grafitu (4), přičemž v jednom poloprostoru je umístěný terčík (2) pro absorpční spektrometrii; a dále že detektor (3) je umístěný tak, že je schopen přijímat spektra z obou poloprostorů odraženého zá4o ření od grafitu (4).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že zdroj (1) záření obsahuje systém (8) pro laserem řízené betatronové záření obsahující plynovou celu (9), přičemž mezi plynovou celou (9) a terčíkem (2) je umístěn magnet (10).
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že zařízení dále obsahuje elektro45 nový spektrometr (12) umístěný za magnetem (10).
-4CZ 30920 U1
4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že zdroj (1) záření je Cu K„ př chod.
CZ2017-33833U 2017-06-21 2017-06-21 Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů CZ30920U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33833U CZ30920U1 (cs) 2017-06-21 2017-06-21 Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33833U CZ30920U1 (cs) 2017-06-21 2017-06-21 Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30920U1 true CZ30920U1 (cs) 2017-08-15

Family

ID=59655730

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-33833U CZ30920U1 (cs) 2017-06-21 2017-06-21 Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30920U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100690457B1 (ko) X선 측정 및 검사용 복합체
Beiersdorfer et al. Lineshape spectroscopy with a very high resolution, very high signal-to-noise crystal spectrometer
Green et al. Enhanced proton flux in the MeV range by defocused laser irradiation
Legall et al. An efficient X-ray spectrometer based on thin mosaic crystal films and its application in various fields of X-ray spectroscopy
Wansleben et al. Experimental determination of line energies, line widths and relative transition probabilities of the gadolinium l x-ray emission spectrum
Rabus et al. Experimental benchmark data for Monte Carlo simulated radiation effects of gold nanoparticles. Part I: Experiment and raw data analysis
Bjeoumikhov et al. Capillary μFocus X-ray lenses with parabolic and elliptic profile
CZ30920U1 (cs) Zařízení RTG absorpční spektrometrie optimalizované pro nízké toky fotonů
JP2004333131A (ja) 全反射蛍光xafs測定装置
CN111065333A (zh) 会聚x射线成像装置和方法
Quiter et al. Developing a diagnostic for energetic laser-Compton produced photon beams
Shen et al. Monochromatic Kirkpatrick–Baez microscope combining a spherically bent crystal and a multilayer mirror
Kugland et al. Characterization of a spherically bent quartz crystal for Kα x-ray imaging of laser plasmas using a focusing monochromator geometry
JP4051427B2 (ja) 光電子分光装置及び表面分析法
KR101001390B1 (ko) 수평으로 편광된 x선 이미지결정분광기 및 수직으로편광된 x선 이미지결정분광기를 포함하는 핵융합 플라즈마진단용 x선 분광 시스템
Hampai et al. Shaped X-ray beams by channeling in polycapillary optics
Gamboa et al. Dual crystal x-ray spectrometer at 1.8 keV for high repetition-rate single-photon counting spectroscopy experiments
Suortti et al. Dispersion-compensating scanning X-ray spectrometer for Compton profile measurements
Korotkikh Total reflection x‐ray fluorescence spectrometer with parallel primary beam
Manninen et al. Compton scattering experiments with monochromatic W Kα1 radiation
Akkuş An experimental study on the angular dependence of coherent to Compton scattering differential cross-section ratios of calcium
Afonin et al. Observation of parametric X-ray radiation excited by 50 GeV protons and identification of background radiation origin
Tsipenyuk Poly-capillary X-ray and neutron optics (Kumakhov optics)
Qiangqiang et al. Spectrum measurements for picosecond laser produced X-ray sourcesD
Zähter et al. Monitoring of the heavy-ion beam distribution using poly-and monochromatic x-ray fluorescence imaging

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170815

MK1K Utility model expired

Effective date: 20210621