CZ309184B6 - Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ309184B6
CZ309184B6 CZ2008283A CZ2008283A CZ309184B6 CZ 309184 B6 CZ309184 B6 CZ 309184B6 CZ 2008283 A CZ2008283 A CZ 2008283A CZ 2008283 A CZ2008283 A CZ 2008283A CZ 309184 B6 CZ309184 B6 CZ 309184B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ion exchange
exchange membrane
electrochemical
radiation
source
Prior art date
Application number
CZ2008283A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2008283A3 (cs
Inventor
Václav Fiala
Václav Ing. Fiala
Original Assignee
Václav Ing. Fiala
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Václav Ing. Fiala filed Critical Václav Ing. Fiala
Priority to CZ2008283A priority Critical patent/CZ309184B6/cs
Publication of CZ2008283A3 publication Critical patent/CZ2008283A3/cs
Publication of CZ309184B6 publication Critical patent/CZ309184B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E60/00Enabling technologies; Technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
    • Y02E60/30Hydrogen technology
    • Y02E60/50Fuel cells

Landscapes

  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)

Abstract

Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu, tvořeného zejména elektrochemickým článkem, spočívá v tom, že se provádí působením energie záření, vstupujícího do iontoměničové membrány za účelem změny jejích iontových vlastností, což vede ke změnám velikosti proudu, procházejícího spotřebičem připojeným k elektrochemickému článku. Zařízení k provádění tohoto způsobu je tvořeno elektrochemickým zdrojem proudu, zejména elektrochemickým článkem, sestávajícím z anody (1), katody (2), iontoměničové membrány, jako elektrolytu (3), a ze zdroje (7) světelného záření (4) s optikou (6). Iontoměničová membrána je tvořena ionomerem, jenž vede světelné záření (4). Tato iontoměničová membrána je prostřednictvím optiky (6) navázána na zdroj (7) záření.

Description

Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu, tvořeného zejména elektrochemickým článkem.
Vynález se rovněž týká zařízení k provádění tohoto způsobu, které je tvořeno elektrochemickým zdrojem proudu, zejména elektrochemickým článkem, sestávajícím z anody, katody, iontoměničové membrány, jako elektrolytu, a ze zdroje světelného záření s optikou.
Dosavadní stav techniky
Elektrochemický článek, u něhož iontoměničová membrána má funkci elektrolytu, jev literatuře označován jako typ PEM, což znamená Polymer Electrolyte Membráně. Palivem bývá vodík, nebo látka vodík obsahující. Oxidantem je nej častěji vzdušný kyslík, nebo látka kyslík obsahující. Po přivedení paliva k anodě a oxidantu ke katodě, za předpokladu že je proudový okruh vně článku uzavřen, dochází k transportu elektrického náboje iontoměničovou membránou, a tím k průchodu elektrického proudu celým uzavřeným obvodem.
Materiály, vhodné pro výrobu iontoměničových membrán, jsou obecně známé a jejich základní struktura vychází nej častěji z tetrafluoretylénu (teflonu). Pro svoje iontové vlastnosti jsou také nazývány ionomery. Požadovaných iontových vlastností se obvykle dosahuje při výrobě membrány přidáváním skupin kyseliny sulfonové do struktury polymeru. Skupiny kyseliny sulfonové, napojené na teflonovou strukturu, fungují jako extrémně silný donor protonů. Skupiny kyseliny sulfonové silně pohlcují vodu, což podporuje velmi rychlý protonový transfer. Uvedený materiál je propustný pro vodu a udržování určité vlhkosti membrány je jednou z podmínek správné činnosti elektrochemického systému.
Doposud však nebylo známo, jak je do elektrochemického systému možno energeticky zasahovat zvenčí, za provozu článku. Zásah zvenčí by umožnil průběžně ovlivňovat vlastnosti systému, především vnitřní odpor elektrochemického článku.
Podstata vynálezu
Shora uvedené nevýhody byly odstraněny tím, že v souladu s předmětem tohoto vynálezu byl vyvinut způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu, u něhož působením energie záření, vstupujícího do iontoměničové membrány, lze měnit její iontové vlastnosti, a tím i velikost proudu, procházejícího spotřebičem, připojeným k elektrochemickému článku.
Rovněž bylo vyvinuto zařízení k provádění shora uvedeného způsobu, tvořené elektrochemickým zdrojem proudu, zejména elektrochemickým článkem, sestávajícím z anody, katody, iontoměničové membrány, jako elektrolytu, a ze zdroje světelného záření s optikou.
Iontoměničová membrána je tvořena ionomerem, vedoucím světelné záření a tato iontoměničová membrána je prostřednictvím optiky navázána na zdroj záření.
Polymery, včetně ionomerů, patří mezi látky, které mají příznivé vlastnosti pro vedení světla, takže membrána může být velmi kvalitním světlovodem. Přítomnost světelného záření uvnitř membrány uvádí nositele náboje do stavu, který je příznivý pro protonový transfer, čímž je možno způsobit snížení vnitřního odporu celého článku.
- 1 CZ 309184 B6
Jako zdroje záření lze s výhodou použít luminiscenční diody, kterou je možno prostřednictvím optického systému poměrně jednoduše navázat na membránu a docílit tak vyhovující účinnosti regulace.
Objasnění výkresů
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladu jeho konkrétního provedení, jehož popis bude podán s přihlédnutím k přiloženému jedinému obrázku č. 1.
Příklad uskutečnění vynálezu
Článek je příkladně znázorněn na přiloženém obrázku, kde mezi anodou 1 a katodou 2 je sevřena iontoměničová membrána, mající fúnkci elektrolytu 3. lontoměničová membrána je tvořena ionomerem a je prostřednictvím optiky 6 navázána na zdroj 7 záření. Po přivedení paliva 8 k anodě 1 a oxidantu 9 ke katodě 2, za předpokladu že je proudový okruh vně článku uzavřen spotřebičem 5, dochází k transportu elektrického náboje, a tím k průchodu elektrického proudu celým uzavřeným obvodem.
Vodík, obsažený v palivu 8 je přiváděn na povrch iontoměničové membrány. Z jeho atomů se uvolní elektrony, které prochází anodou 1 a zátěží 5 ke katodě 2. Tato skutečnost se projevuje jako elektrický proud vnějším obvodem. Zbývající kladné ionty postupují přes iontoměničovou membránu ke katodě 2, což je znázorněno na obrázku jako elektrický proud 11 uvnitř článku. Elektrický obvod je tímto způsobem uzavřen. Na katodě 2 kladné ionty rekombinují s kyslíkem oxidantu 9 na vodu 10. která je odpadním produktem uvedené chemické reakce.
Jev, k němuž dochází uvnitř elektrolytu 3 při jeho expozici světleným zářením 4 nepatří ke známým skutečnostem. Energie světelného záření 4, které vstupuje do elektrolytu 3 ovlivňuje jeho iontové vlastnosti. Uvádí kladné nositele náboje do stavu, jenž je příznivý pro protonový transfer, čímž je možno způsobit snížení vnitřního odporu celého článku.
K této změně může docházet plynule a bez nutnosti demontáže článku či jeho dočasného vyřazení z provozu. Přitom světelné záření 4 dodávané do elektrolytu 3 má mnohonásobně menší energii, než je výstupní energie elektrochemického článku.
Jak již bylo uvedeno, elektrolyt 3 je s výhodou tvořen syntetickým polymerem tvaru tenké membrány, s výše popsanými iontovými vlastnostmi a dobrou světelnou vodivostí uvnitř struktury membrány. Vhodným zdrojem světelného záření 4 je luminiscenční dioda.
Navázání světla z luminiscenční diody do světlovodu může být přímé, realizované prostřednictvím světelných vláken nebo pomocí optiky s čočkou. Světlo se navazuje na membránu mimo oblast anody 1 a katody 2 článku. Svazek je buď fokusován čočkou, nebo je zaveden optickým vláknem přímo k membráně.
Navázání světla pomocí optického hranolu je druhou možností. Umožňuje docílení vysoké účinnost navázání. Hranol musí být v těsném kontaktu s membránou a styčné povrchy musí být pečlivě očištěny. Nicméně použití hranolů přináší určité komplikace při vlastní realizaci.
Třetí variantou je navázání světla prostřednictvím mřížkového vazebního členu, vyrobeného přímo ve struktuře membrány. Mřížkový vazební člen je struktura s periodicky se měnícím profilem indexu lomu. U látek s tak vysokou chemickou odolností, jakou má teflon, ji lze vytvořit převážně ražením.
-2CZ 309184 B6
Energie světelného záření 4, které vstupuje do elektrolytu 3, ovlivňuje jeho iontové vlastnosti. Uvádí kladné nositele náboje do stavu, jenž je příznivý pro protonový transfer, čímž je možno způsobit sníženi vnitřního odporu celého článku. K této změně může docházet plynule a bez 5 nutnosti demontáže článku či jeho dočasného vyřazení z provozu. Přitom světelné záření 4 dodávané do elektrolytu 3 má mnohonásobně menší energii, než je výstupní energie elektrochemického článku.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu, tvořeného zejména elektrochemickým článkem, vyznačující se tím, že se provádí působení energie záření, 5 vstupujícího do iontoměničové membrány za účelem změny jejich iontových vlastností, což vede ke změnám velikosti proudu, procházejícího spotřebičem připojeným k elektrochemickému článku.
  2. 2. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1, tvořené elektrochemickým zdrojem proudu, zejména elektrochemickým článkem, sestávajícím z anody (1), katody (2), iontoměničové membrány, jako elektrolytu (3), a ze zdroje (7) světelného záření (4) s optikou (6), vyznačující se ίο tím, že iontoměničová membrána je tvořena ionomerem, jenž vede světelné záření (4), a tato iontoměničová membrána je prostřednictvím optiky (6) navázána na zdroj (7) záření.
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že zdrojem (7) záření je luminiscenční dioda.
CZ2008283A 2008-05-07 2008-05-07 Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ309184B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2008283A CZ309184B6 (cs) 2008-05-07 2008-05-07 Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2008283A CZ309184B6 (cs) 2008-05-07 2008-05-07 Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008283A3 CZ2008283A3 (cs) 2009-11-18
CZ309184B6 true CZ309184B6 (cs) 2022-04-27

Family

ID=41297124

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2008283A CZ309184B6 (cs) 2008-05-07 2008-05-07 Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ309184B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02210764A (ja) * 1989-02-08 1990-08-22 Mitsui Eng & Shipbuild Co Ltd 固体電解質型燃料電池の出力制御方法
DE10313437A1 (de) * 2003-03-26 2004-10-07 Volkswagen Ag Brennstoffzellensystem und Verfahren zur Steuerung der Energieflüsse in einem Brennstoffzellensystem

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02210764A (ja) * 1989-02-08 1990-08-22 Mitsui Eng & Shipbuild Co Ltd 固体電解質型燃料電池の出力制御方法
DE10313437A1 (de) * 2003-03-26 2004-10-07 Volkswagen Ag Brennstoffzellensystem und Verfahren zur Steuerung der Energieflüsse in einem Brennstoffzellensystem

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2008283A3 (cs) 2009-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pan et al. A strategy for disentangling the conductivity–stability dilemma in alkaline polymer electrolytes
Hickner Ion-containing polymers: new energy & clean water
NO20054528L (no) Fotokatalytisk reaktor
TW200711213A (en) Polyelectrolyte membranes as separator for battery and fuel cell applications
Zhang et al. A novel solvent-template method to manufacture nano-scale porous membranes for vanadium flow battery applications
EP1772919A4 (en) ELECTROLYTE MEMBRANE FOR A FESTPOLYMER FUEL CELL, MANUFACTURING METHOD AND MEMBRANE ELECTRODE ASSEMBLY FOR A FESTPOLYMER FUEL CELL
ATE331753T1 (de) Protonenleitende membran und deren verwendung
US11649165B2 (en) In situ apparatus and method for providing deuterium oxide or tritium oxide in an industrial apparatus or method
Behera et al. Performance analysis of a double-chambered microbial fuel cell employing a low-cost sulfonated polystyrene proton exchange membrane
Suzuki et al. Comparison of electrochemical and microbiological characterization of microbial fuel cells equipped with SPEEK and Nafion membrane electrode assemblies
Hernández-Flores et al. Synthesis and characterization of organic agar-based membranes for microbial fuel cells
Fu et al. SPEEK/PVDF/PES composite as alternative proton exchange membrane for vanadium redox flow batteries
DE60323371D1 (de) Brennstoffzelle mit durch strahlung gepfropfter polymer-elektrolyt-membran
CN106992716B (zh) 反电渗析热能发电装置及方法
CZ309184B6 (cs) Způsob řízení vnitřního odporu elektrochemického zdroje proudu a zařízení k provádění tohoto způsobu
TW201711263A (zh) 固態電解質補強材及含有該補強材的固態電解質膜
Ramani et al. The chalkboard: The polymer electrolyte fuel cell
EP1656684B1 (en) Photovoltaic cell
Elangovan et al. Comparative study of microbial fuel cell performance using poly ether ether ketone-based anion and cation exchange membranes
Al-Taie et al. Blend modified polymers (polyethersulfone, expandable polystyrene, polyvenylidinefluride) as a membrane for microbial fuel cell
Wafiroh et al. The production of sulfonated chitosan-sodium alginate found in brown algae (Sargassum sp.) composite membrane as proton exchange membrane fuel cell (PEMFC)
KR20170014393A (ko) 직접메탄올 연료전지 출력 제어 장치 및 방법
Mariana et al. The effect of adding selective mixed culture of alternative electricity production based on tempe wastewater on tubular microbial fuel cell
Kellegöz et al. Effects of Nafion (R) content in the electrodes on the performance of a single proton exchange membrane fuel cell
Sultana et al. Preparation and Characterization of Radiation Grafted Proton Exchange Membranes of LLDPE

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080507