CZ308560B6 - Multifunkční vodojem - Google Patents

Multifunkční vodojem Download PDF

Info

Publication number
CZ308560B6
CZ308560B6 CZ2019-536A CZ2019536A CZ308560B6 CZ 308560 B6 CZ308560 B6 CZ 308560B6 CZ 2019536 A CZ2019536 A CZ 2019536A CZ 308560 B6 CZ308560 B6 CZ 308560B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reservoir
support column
multifunctional
container
power plant
Prior art date
Application number
CZ2019-536A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2019536A3 (cs
Inventor
František POCHYLÝ
Simona FIALOVÁ
Pavel Jandourek
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2019-536A priority Critical patent/CZ2019536A3/cs
Publication of CZ308560B6 publication Critical patent/CZ308560B6/cs
Publication of CZ2019536A3 publication Critical patent/CZ2019536A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03BINSTALLATIONS OR METHODS FOR OBTAINING, COLLECTING, OR DISTRIBUTING WATER
    • E03B11/00Arrangements or adaptations of tanks for water supply
    • E03B11/10Arrangements or adaptations of tanks for water supply for public or like main water supply
    • E03B11/12Arrangements or adaptations of tanks for water supply for public or like main water supply of high-level tanks
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/30Water-towers

Abstract

Multifunkční vodojem je tvořený dutým nosným sloupem (1), který je ukotven nad vrtem (3) nebo zásobní nádrží (13). Na horním konci sloupu (1) je uložen zásobník (6) vody a na spodním konci je připevněno sací potrubí (4), na které je napojeno pístové objemové čerpadlo (5). Na píst (51) objemového čerpadla (5) je napojeno táhlo (7). Táhlo (7) prochází nosným sloupem (1) a vnitřním prostorem zásobníku (6) do jeho vrcholové části, kde je jeho konec spřažen s vratným pohybovým šroubem (8) opatřeným křížovým vedením, na kterém je rotačně uložena pohybová matice (9), na níž je upevněn buď rotor (10) větrné elektrárny nebo elektromotor (21) solární elektrárny.

Description

Multifunkční vodojem
Oblast techniky
Vynález spadá do oblasti využívání alternativních zdrojů energií a týká se nové konstrukce multifůnkčního vodojemu určeného k využití jako zásobníku vody pro závlahy nebo technologie, zejména v zemědělství, pro akumulaci energie na principu malé přečerpávací elektrárny nebo k rekuperaci energie ve spojení se solární nebo větrnou energií.
Dosavadní stav techniky
Vodojemy se ve většině případů projektují jako železobetonové nebo kovové stavby určené pouze pro jednorázové využití, ato jako zásobníky vody. V současné době je většina konstrukcí vodojemů tvořena v terénu zabudovaným sloupovým dříkem, na kterém je usazena nádrž kulového, kuželového nebo jiného tvaru. Příkladem této konstrukce jsou například řešení vodárenské věže uvedené v publikaci P. CHEJNOVSKY: „Zdravotní vodohospodářské stavby“ nebo věže dle EP 2240657 nebo vodojemů popsaných ve spisech CZ 141827 a CZ 181066.
V posledních letech je vyvíjena snaha využít vodojemy nejen jako zásobníky vody, ale propojit jejich věže s větrnými nebo solárními elektrárnami a v nich získanou energii využít jak pro čerpání vody do nádrže vodojemu, tak pro pohon závlahových soustav nebo jiných technologií, zejména v zemědělství, případně turistiku (vodojem Makanda, Illinois). Využití větrné energie pro akumulaci a rekuperaci energie je uvedeno například ve spisech US 2009/017567, US 8030790, US 8492918. Tato řešení jsou založena na principu větrné elektrárny stojící na samostatné věži. K věži větrné elektrárny jsou přiřazeny další věže, sloužící pouze jako zásobníky vody, která je zde dopravována z nádrže komerčním čerpadlem poháněným energií z větrné elektrárny. Řešení vodojemu není multifunkční, není ve spojení se zdrojem solární energie ani s čerpadlem přímo poháněným rotorem větrné elektrárny.
Konečně je známo řešení řídicího systému soustavy pro skladování vody dle spisu CN 203905095 o názvu „Water storage control systém“, které obsahuje vodojem, čerpadlo pro zajištění čerpání vody do vodojemu a zařízení pro zajištění napájení tohoto čerpadla. Toto zařízení pak dále obsahuje externí fotovoltaický modul k přeměně solární energie a generátor k přeměně větrné energie na energii elektrickou. Konstrukce uvedeného systému je velmi složitá, sestává z několika samostatných funkčních celků, zejména externí větrné elektrárny a externích solárních panelů, a jeho základní nevýhodou je skutečnost, že čerpadlo není přímo napojeno na rotor větrné elektrárny, ale je poháněno externě umístěným motorem uzpůsobeným pro využívání jak solární, tak větrné energie. Všechna zařízení systému plní pouze jednotlivé funkce a jsou závislá na zdroji vody, přičemž čerpadla spojená přímo s rotorem větrné elektrárny mají malý zdvih pístu, neboť jsou založena na principu klikového mechanizmu, takže jsou určena pouze pro malé výkony a čerpání malých objemů vody.
Vynález si klade za úkol představit novou konstrukci multifůnkčního samoobslužného vodojemu, jehož součástí je objemové čerpadlo velkého výkonu, kjehož pohonuje využívána větrná i solární energie získávaná ze zdrojů umístěných přímo na vodojemu.
Podstata vynálezu
Stanoveného cíle je dosaženo vynálezem, kterým je multifunkční vodojem tvořený dutým nosným sloupem, který je ukotven nad vrtem nebo zásobní nádrží, na jehož horním konci je uložen zásobník vody a na jehož spodní konec je připevněno sací potrubí, na které je napojeno pístové objemové čerpadlo. Podstata vynálezu spočívá vtom, že na píst objemového čerpadla je napojeno táhlo, které
- 1 CZ 308560 B6 prochází nosným sloupem a vnitřním prostorem zásobníku do jeho vrcholové části, kde je jeho konec spřažen s vratným pohybovým šroubem opatřeným křížovým vedením, na kterém je rotačně uložena pohybová matice, na níž je upevněn buď rotor větrné elektrárny nebo elektromotor solární elektrárny.
Ve výhodném provedení je nad povrchem zásobníku vytvořen plášť, jehož horní část je upevněna k zásobníku pod úrovní rotoru či elektromotoru a jehož spodní část je upevněna k nosnému sloupu.
Dále j e výhodné, když buď plášť nebo zásobník j sou na svém vněj ším povrchu opatřeny solárními panely.
Také je výhodné, když z nosného sloupu nebo ze sacího potrubí je bočně vyvedeno přepouštěcí potrubí zaústěné do zásobní nádrže a když je z nosného sloupu bočně vyvedeno výtokové potrubí vyústěné do závlahového systému nebo jiné technologické soustavy, přičemž vstupy do přepouštěcího potrubí i výtokového potrubí jsou opatřeny uzavíracími ventily a jsou v nich zabudovány turbíny.
V optimálním případě je plášť opatřen ochozem.
Představovaným vynálezem se dosahuje nového a vyššího účinku v tom, že princip plnění nádrže vodojemu je založen na nezávislosti na externích energetických zdrojích, když je zajišťován větrnou a solární energií získávanou větrnou elektrárnou nebo solárními panely, které jsou přímo součástí vodojemu. V případě, že je nádrž vodojemu zcela naplněna, je možno čerpanou vodu využívat k zavlažování při k rekuperaci energie průtokem vody přes turbínu napojenou na elektrickou síť. Doplňkově lze vodojem využít jako samostatnou větrnou nebo solární elektrárnu a rovněž jako rozhlednu, pokud se na jeho plášti vybudují ochozy nebo lávky pro turisty.
Objasnění výkresů
Konkrétní příklady provedení vynálezu jsou schematicky znázorněny na připojených výkresech, kde obr. 1 je schéma základního provedení vodojemu ustaveného nad vrtem, obr. la) detailní pohled P na část povrchu pláště z obr. 1 opatřeného solárními panely, obr. 2 je schéma alternativního provedení vodojemu ustaveného nad vrtem s přepouštěcím potrubím vedeným po úrovní terénu, obr. 3a) je schéma alternativního provedení vodojemu ustaveného nad nádrží pomocí nosného základu, obr. 3b) je schéma alternativního provedení vodojemu ustaveného nad nádrží pomocí ukotvení na dně nádrže, obr. 4 je detail uchycení rotoru větrné elektrárny na koncovou část tyče propojené s pístem objemového čerpadla a opatřené vratným pohybovým šroubem a maticí, obr. 5 je detail uchycení motoru solární elektrárny na koncovou část tyče propojené s pístem objemového čerpadla a opatřené vratným pohybovým šroubem a maticí, obr. 6 je schéma alternativního provedení vodojemu z obr. 1, kde nad povrchem zásobníku není vytvořen plášť,
- 2 CZ 308560 B6 obr. 6a) detailní pohled P na část povrchu zásobníku z obr. 6 opatřeného solárními panely, obr. 7 je model farmy multifunkčních vodojemů, jejichž pláště tvořené solárními panely mají různý design.
Výkresy, které znázorňují představovaný vynález a následně popsané příklady konkrétních provedení v žádném případě neomezují rozsah ochrany uvedený v definici, ale jen objasňují podstatu vynálezu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Vodojem je v základním provedení znázorněném na obr. 1 tvořen dutým nosným sloupem 1, který je ukotven v základu 2 zabudovaném v terénu nad vrtem 3 nebo blízkou studnou. Na spodní konec nosného sloupu 1 je připevněno sací potrubí 4, na které je napojeno pístové objemové čerpadlo 5, a na horním konci nosného sloupu 1 je uložen zásobník 6 vody. Na píst 51 objemového čerpadla 5 je napojeno táhlo 7, které je vedeno v pouzdrech 71 a které prochází nosným sloupem 1 a vnitřním prostorem zásobníku 6 do jeho vrcholové části, kde je jeho konec spřažen s vratným pohybovým šroubem 8 opatřeným křížovým vedením, na němž je rotačně uložena pohybová matice 9, což je detailně znázorněno na obr. 4. Na pohybové matici 9 je upevněn rotor 10 větrné elektrárny tvořený horizontálně situovanou víceramennou vrtulí. Nad povrchem zásobníku 6 je vytvořen plášť 11, jehož horní část je upevněna k zásobníku 6 pod úrovní rotoru 10 a jehož spodní část je upevněna nad základem 2 k nosnému sloupu 1. Plášť 11 j e opatřen na svém vněj ším povrchu solárními panely 17, jak je znázorněno na obr. la). Nad základem 2 jsou z nosného sloupu 1 bočně vyvedena přepouštěcí potrubí 12 zaústěné do zásobní nádrže 13 a výtokové potrubí 14 vyústěné do neznázoměného závlahového systému nebo jiné technologické soustavy. Vstupy do přepouštěcího potrubí 12 i výtokového potrubí 14 jsou opatřeny uzavíracími ventily 15 a v obou potrubích 12 a 14 jsou zabudovány turbíny 16, pomocí nichž je po naplnění zásobníku 6 voda čerpána buď do závlahového systému nebo do zásobní nádrže 13. V blízkém okolí vodojemu je na terénu ustaven akumulátor 18. který je neznázoměnými elektrickými vedeními propojen jednak se sběrným kabelem solárních panelů 17 a jednak turbínami 16 uloženými v potrubích 12 a 14.
V alternativním provedení vodojemu znázorněném na obr. 2 je přepouštěcí potrubí 12 umístěno pod povrchem terénu a je do zásobní nádrže 13 vyvedeno přímo ze sacího potrubí 4. Plášť 11 je pak opatřen ochozem 19, který slouží jako rozhledna pro turisty. V dalším alternativním provedení vodojemu podle obr. 3a) je vodojem ukotven na základu 2 vybudovaném přímo nad zásobní nádrží 13 a na obr. 3b) je znázorněno ukotvení vodojemu na nosnících 20 uchycených ve dnu zásobní nádrže 13. Obr. 6 pak představuje možné provedení vodojemu, u něhož není nad zásobníkem 6 vytvořen plášť 11. přičemž solární panely 17 jsou uchyceny přímo na vnějším povrchu zásobníku 6, jak je znázorněno na obr. 6a). Konečně pak vodojem nemusí být opatřen rotorem 10 větrné elektrárny, ale na pohybové matici 9 může být upevněn elektromotor 21 napájený přes akumulátor 18 nebo přímo ze solárních panelů 17, jak je znázorněno na obr. 5. Na obr. 7 je znázorněna farma multifunkčních vodojemů, jejichž pláště 11 jsou vytvořeny v různých designech, přičemž některé jsou opatřeny rotorem 10 větrné elektrárny a některé elektromotory 21
Funkce vodojemu je založena na soběstačnosti a nezávislosti na energetických zdrojích, když se využívá buď sluneční nebo větrné energie, která se převádí na mechanickou. Přeměny této energie se využívá pro pohon speciálního objemového čerpadla 5 propojeného s vratným pohybovým šroubem 8 na němž je rotačně uložena pohybová matice 9, na níž je upevněn buď rotor 10 větrné elektrárny nebo elektromotor 21 solární elektrárny. Rotační pohyb pohybové matice 9 se přes vratný pohybový šroub 8 a táhlo 7 převádí na axiální pohyb pístu 51 objemového čerpadla 5, čímž dochází k čerpání vody z vrtu 3 nebo zásobní nádrže 13 do zásobníku 6 vodojemu. Po naplnění zásobníku 6 a otevření uzavíracího ventilu 15 lze využít tekoucí vody pro velkoplošné závlahové systémy a případně k rekuperaci energie průtokem vody přes turbínu 16, napojenou na elektrickou
- 3 CZ 308560 B6 síť. Akumulace energie i rekuperace je možná vždy, pracuje-li větrná elektrárna jako součást vodojemu.
Průmyslová využitelnost
Vodojem podle vynálezu je určen k využití při budování multifunkčních farem sloužících jako zásobníky vody pro závlahy nebo technologie, zejména v zemědělství, pro akumulaci energie na principu malé přečerpávací elektrárny nebo k rekuperaci energie ve spojení se solární nebo větrnou to energií.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Multifunkční vodojem tvořený dutým nosným sloupem (1), který je ukotven nad vrtem (3) nebo zásobní nádrží (13), na jehož horním konci je uložen zásobník (6) vody a na jehož spodní konec je připevněno sací potrubí (4), na které je napojeno pístové objemové čerpadlo (5), vyznačující se tím, že na píst (51) objemového čerpadla (5) je napojeno táhlo (7), které prochází nosným sloupem (1) a vnitřním prostorem zásobníku (6) do jeho vrcholové části, kde je jeho konec spřažen s vratným pohybovým šroubem (8) opatřeným křížovým vedením, na kterém je rotačně uložena pohybová matice (9), na níž j e upevněn buď rotor (10) větrné elektrárny nebo elektromotor (21) solární elektrárny.
  2. 2. Multifunkční vodojem podle nároku 1, vyznačující se tím, že nad povrchem zásobníku (6) je vytvořen plášť (11), jehož horní část je upevněna k zásobníku (6) pod úrovní rotoru (10) či elektromotoru (21) a jehož spodní část je upevněna k nosnému sloupu (1).
  3. 3. Multifunkční vodojem podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že buď plášť (11) nebo zásobník (6) jsou na svém vnějším povrchu opatřeny solárními panely (17).
  4. 4. Multifunkční vodojem podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že z nosného sloupu (1) nebo ze sacího potrubí (4) je bočně vyvedeno přepouštěcí potrubí (12) zaústěné do zásobní nádrže (13).
  5. 5. Multifunkční vodojem podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že z nosného sloupu (1) je bočně vyvedeno výtokové potrubí (14) vyústěné do závlahového systému nebo jiné technologické soustavy.
  6. 6. Multifunkční vodojem podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že vstupy do přepouštěcího potrubí (12) i výtokového potrubí (14) jsou opatřeny uzavíracími ventily (15) a jsou v nich zabudovány turbíny (16).
  7. 7. Multifunkční vodojem podle některého z nároků 2 až 6, vyznačující se tím, že plášť (11) je opatřen ochozem (19).
CZ2019-536A 2019-08-16 2019-08-16 Multifunkční vodojem CZ2019536A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-536A CZ2019536A3 (cs) 2019-08-16 2019-08-16 Multifunkční vodojem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-536A CZ2019536A3 (cs) 2019-08-16 2019-08-16 Multifunkční vodojem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308560B6 true CZ308560B6 (cs) 2020-11-25
CZ2019536A3 CZ2019536A3 (cs) 2020-11-25

Family

ID=73457975

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-536A CZ2019536A3 (cs) 2019-08-16 2019-08-16 Multifunkční vodojem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2019536A3 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN2281426Y (zh) * 1996-06-25 1998-05-13 刘宝生 风力抽水机
CN201232615Y (zh) * 2008-04-22 2009-05-06 李和坤 高速风力水泵
CN203905095U (zh) * 2014-06-12 2014-10-29 亿利资源集团有限公司 蓄水控制系统
CN106870321A (zh) * 2017-03-08 2017-06-20 钟浪雅 一种家用风能蓄水装置

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN2281426Y (zh) * 1996-06-25 1998-05-13 刘宝生 风力抽水机
CN201232615Y (zh) * 2008-04-22 2009-05-06 李和坤 高速风力水泵
CN203905095U (zh) * 2014-06-12 2014-10-29 亿利资源集团有限公司 蓄水控制系统
CN106870321A (zh) * 2017-03-08 2017-06-20 钟浪雅 一种家用风能蓄水装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2019536A3 (cs) 2020-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6781199B2 (ja) 揚水発電所
CN104201971B (zh) 一种海洋波浪能和太阳能集成发电装置及其工作方法与应用
US4744334A (en) Self-contained solar powered fluid pumping and storage unit
KR200483396Y1 (ko) 복합 발전 가로등
US20170101981A1 (en) Use of Compressed Air to Generate Energy Using Wind Turbines
WO2016046689A1 (en) Submerged hydraulic air compressor with flowing water column with water suction pump
CN1826463B (zh) 轻便水轮发电机
CZ308560B6 (cs) Multifunkční vodojem
CN207661667U (zh) 一种便于调节的园林灯
CN1069119C (zh) 海浪发电装置
CZ33644U1 (cs) Multifunkční vodojem
CN102384055A (zh) 低转速柱塞泵装置及应用该装置的风力发电装置
US20180355838A1 (en) Generating energy by means of autarchic type 2.1 to type 4.1 hydroelectric power plants
US9127641B2 (en) Sea electricity energy production device to produce renewable electricity
CN102425525A (zh) 一种水压式杠标杆发电机
JP6526727B2 (ja) パイプ状スクリュウポンプユニット
CN202273819U (zh) 低转速柱塞泵装置及应用该装置的风力发电装置
US8629571B2 (en) Power generation hydraulic system
CN114251215A (zh) 基于抽水蓄能的复合发电系统
CN109915302A (zh) 一种水力发电系统
RU132143U1 (ru) Пневмогидроэлектростанция
CN206956834U (zh) 一种新能源旅游厕所供水供电设备
CN206829341U (zh) 一种内筒轴流式一体化预制泵站
GB2445157A (en) A non-permanent wind turbine installation
CN105003382A (zh) 一种风驱动水力发电设备