CZ307924B6 - Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky - Google Patents

Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky Download PDF

Info

Publication number
CZ307924B6
CZ307924B6 CZ2015-315A CZ2015315A CZ307924B6 CZ 307924 B6 CZ307924 B6 CZ 307924B6 CZ 2015315 A CZ2015315 A CZ 2015315A CZ 307924 B6 CZ307924 B6 CZ 307924B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fabric
temperature
alloy
filament
dimensional
Prior art date
Application number
CZ2015-315A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015315A3 (cs
Inventor
Kateřina Janouchová
Luděk Heller
Petr Šittner
Original Assignee
Fyzikální Ústav Av Čr, V. V. I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fyzikální Ústav Av Čr, V. V. I. filed Critical Fyzikální Ústav Av Čr, V. V. I.
Priority to CZ2015-315A priority Critical patent/CZ307924B6/cs
Publication of CZ2015315A3 publication Critical patent/CZ2015315A3/cs
Publication of CZ307924B6 publication Critical patent/CZ307924B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B1/00Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes
    • D04B1/14Other fabrics or articles characterised primarily by the use of particular thread materials
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B21/00Warp knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes
    • D04B21/14Fabrics characterised by the incorporation by knitting, in one or more thread, fleece, or fabric layers, of reinforcing, binding, or decorative threads; Fabrics incorporating small auxiliary elements, e.g. for decorative purposes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Abstract

Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě obsahuje alespoň jeden filament, přičemž alespoň část filamentu je z materiálu s tvarovou pamětí, přičemž uvedený jeden či více filamentů je provázáno v pletené textilní vazbě vytvářející nejméně dvě vrstvy (11, 12), které jsou spojeny ve vazných bodech (22) vymezujících dutinné úseky (21), které vytvářejí samonosný profil vzájemně propojených dutinných úseků (21) prostorového tvaru, přičemž efektivní tloušťku textilie lze snižovat a zvyšovat na základě změny tvaru a deformovatelnosti dutinných úseků, která je výsledkem ochlazování a ohřevu uvedeného filamentu z materiálu s tvarovou pamětí, přičemž ke snížení tloušťky dojde při ochlazování a ke zvýšení tloušťky dojde při ohřevu. Textilii lze použít pro účely termoregulace, detekce teploty. Řešení se dále týká způsobu výroby uvedené textilie pomocí alespoň jednoho filamentu, ze kterého se vytvoří textilie tvořená nejméně dvěma vrstvami spojenými ve vazných bodech vymezujících v textilii dutinné úseky, které jsou vytvarovány do prostorového tvaru vložením tvarovacího prostředku za současného působení tepla.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká trojrozměrných textilií, které mají výrazně větší tloušťku oproti klasickým textiliím a mají charakteristické vlastnosti ve všech třech prostorových rozměrech. Vynález se dále týká trojrozměrných textilií, které jsou schopné reagovat na změnu teploty okolí změnou tvaru a mechanických vlastností.
Dosavadní stav techniky
Trojrozměrné textilie mají výrazně větší tloušťku oproti klasickým textiliím a vykazují charakteristické vlastnosti ve všech třech prostorových rozměrech. Konstrukce trojrozměrných textilií jsou založené na využití speciálních textilních vazeb a technologií výroby, které jsou realizovány na speciálních textilních strojích, což vede k vyšším nákladům na výrobu oproti klasickým plošným textiliím.
Trojrozměrné pleteniny jsou známé pod pojmem distanční pleteniny. Distanční pleteniny jsou tvořeny dvěma osnovními nebo zátažnými pleteninami, mezi nimiž spojovací relativně tužší nitě udržují určitou mezeru.
V současné době se využívají textilie schopné reagovat na změnu teploty zejména jako termoregulační textilie, mající schopnost měnit své termoizolační vlastnosti v závislosti na vnějších podmínkách, zejména teplotě a vlhkosti. Tyto textilie se využívají zejména v oděvnictví pro výrobu oděvů, které poskytují vyšší komfort nošení. Textilie reagující na změnu teploty mohou zajišťovat větší tepelný komfort, ochranu proti teplu nebo další specifické funkce v oděvních a technických textiliích.
Princip fungování termoizolační textilie je založen na využívání speciálních textilních konstrukcí a používání speciálních textilních materiálů. Kombinací těchto dvou principů byly vyvinuty polymemí membrány, které umožňují prostup tělesných par, ale zabraňují prostupu kapalin a vlhkosti z vnějšku.
Termoizolační textilie jsou dále založeny na principu trojrozměrných a vrstevnatých textilií, které vykazující vyšší tloušťku oproti klasickým textiliím a/nebo specifickou strukturu. Vyšší tloušťka zajišťuje lepší termoizolační vlastnosti. Specifická konstrukce může zajišťovat prostupnost tělesných par a zároveň neprostupnost kapalin a vlhkosti z vnějšku. S výhodou se využívá kombinace hydrofobních a hydrofilních materiálů.
Doposud známé textilie reagující na změnu teploty změnou tvaru či mechanických vlastností využívají buď kombinace materiálů o rozdílné teplotní roztažnosti, speciální textilní konstrukce/nebo materiály s tvarovou pamětí.
Princip kombinace materiálů o rozdílné teplotní roztažnosti spočívá ve vytvoření nestejnorodé textilie, jejíž některé oblasti jsou tvořeny dvěma vrstvami materiálů o rozdílné teplotní roztažnosti. Při změně teploty dochází vlivem rozdílné roztažnosti k ohybové deformaci těchto oblastí. Tyto deformace jsou konstrukcí textilie převedeny na změny tloušťky nebo tvaru celé textilie. Nevýhodou tohoto principu je, že neumožňuje velké tvarové změny, zejména tloušťky, textilie.
- 1 CZ 307924 B6
Speciální textilní konstrukce, případně kombinovaná s vhodnou volbou materiálů, může zajistit změnu rozměrů textilie (např. tloušťky) a tím i změnu termoizolačních vlastností při změně teploty na jedné straně textilie.
Textilie používající materiály s tvarovou pamětí využívají vlastností některých polymerů (např. polyuretanové termoplasty) nebo slitin (např. téměř equiatomámí slitiny niklu a titanu), které jsou schopné definovaně reagovat na změnu teploty změnou mechanických vlastností např. tuhosti a/nebo přechodem do předem definovaného tvaru, přičemž jsou schopny překonávat vnější síly.
Polymery s tvarovou pamětí se pro účely textilií reagující na změnu teploty využívají ve formě textilních membrán vyrobených z vláken s polymerů s tvarovou pamětí. Princip fungování je založen na změnách porozity membrány v závislosti na teplotě. Tyto membrány se využívají v oděvních textiliích pro zvýšení komfortu při zvýšené fýzické aktivitě. Nevýhoda těchto textilií je, že vykazují pouze malé změny tvaru v závislosti na teplotě.
Slitiny s tvarovou pamětí se pro účely textilií reagujících na změnu teploty využívají ve formě diskrétních deformačních prvků, jako např. pružin, které jsou umístěné mezi dvě textilní vrstvy, které udržují pružinu ve stlačeném stavu při relativně nižších teplotách, při nichž je slitina s tvarovou pamětí relativně měkčí a tvárná. Při zvýšení teploty nad charakteristickou teplotu dochází k návratu pružiny do původního delšího stavu, čímž dochází ke zvětšení vzduchové mezery mezi dvěma vrstvami textilií ,a tím dochází ke zvýšení tepelně izolačních vlastností celého textilního celku. Nevýhodou tohoto přístupu je, že diskrétní prvky vyvolávají lokalizovanou odezvu na změnu teploty, proto je nutné použít velký počet prvků, což zvyšuje pracnost a složitost výroby celé textilie a snižuje možnost přizpůsobení tvaru celé textilie podle požadavků. Lokalizovaný tlak vyvolaný působením diskrétních prvků potom může snížit komfort nošení.
Trojrozměrné textilie, které by reagovaly na změnu teploty změnou tvaru nebo mechanických vlastností nejsou v současné době známy.
Stávající trojrozměrné textilie mají obdélníkový průřez, který je tvořen dvěma vnějšími vrstvami mezi nimiž je vymezen prostor spojovacími vlákny, které nemusí vyplňovat celý prostor mezi vrstvami, ale mohou tvořit dutiny opět obdélníkového nebo čtvercového průřezu. Trojrozměrné pleteniny jejichž průřez by byl tvořen samonosným profilem vzájemně propojených dutin definovaného tvaru (např. kruhového) nejsou v současné době známy.
Stávající trojrozměrné pleteniny vykazují specifické vlastnosti jakými jsou zejména výška průřezu, pružnost, poddajnost a prodyšnost, které jsou považované za neměnné pro konkrétní textilii. Tyto vlastnosti lze pro danou aplikace textilie nastavit volbou textilní vazby a textilních vláken. Nicméně trojrozměrné pleteniny, jejichž tvar, výška průřezu, pružnost a poddajnost by se definovaně a vratně měnily v závislosti na teplotě nejsou v současné době známy.
Cílem vynálezu je návrh textilie odstraňující nevýhody stavu techniky tak, že vykazuje trojrozměrnou strukturu, samonosný dutinný profil, velký objem při relativně nízkém zaplnění a současně dokáže reagovat na změnu teploty změnou tvaru a mechanických vlastností. Dalším cílem vynálezu je návrh technologie výroby této textilie odstraňující nevýhody stavu techniky tak, že navržená technologie by umožnila výrobu trojrozměrné textilie o definované geometrii dutinného profilu a jeho tuhosti pomocí klasických textilních technologií výroby dvojrozměrných textilií. Navržená textilie by dále umožnila definovaně a opakovatelně měnit v širokém rozsahu svou tloušťku a kompresní odpor definovanou změnou teploty, a to i v případě přítomnosti vnějších tlaků působících proti zvětšování tloušťky. Vynález by umožnil návrh nových oděvních a technických textilií, které reagují na teplo a vykazují kompresní odpor, pro účely tepelné ochrany, tepelné izolace, a dále textilií které poskytují speciální kompresní chování ve směru tloušťky, jako např. pružnou nebo pružně plastickou odezvu na vnější namáhání, případně
-2CZ 307924 B6 schopnost tlumit mechanické kmitání. Vynález by dále umožnil konstrukci nových snímačů teploty a akčních členů reagujících na změnu teploty.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je trojrozměrná textilie, která obsahuje alespoň jeden filament, přičemž alespoň část filamentu je z materiálu s tvarovou pamětí, přičemž uvedený jeden či více filamentu je provázáno v textilní vazbě vytvářející nejméně dvě vrstvy, které jsou spojeny ve vazných bodech vymezujících dutinné úseky prostorového tvaru. Dutinné úseky vytvářejí trojrozměrný charakter textilie a charakteristický tvar průřezu textilie. Maximální výška průřezu dutin určuje efektivní tloušťku textilie. Filament může být ve formě drátů, pásků, monofilů, multifílů, přízí. Filament může dále obsahovat několik spolu nedružených filamentu.
Trojrozměrná textilie podle vynálezu vykazuje díky své konstrukci nízké zaplnění vlákny. Díky tomu se její teplota rychle přizpůsobuje okolní teplotě a v důsledku dokáže rychle reagovat na změny okolní teploty. Konstrukce textilie dále umožňuje integrovat další součásti jako např. hadičky, kabely, výplňový materiál do dutinných úseků trojrozměrné textilie.
Filament obsahující materiál s tvarovou pamětí může s výhodou obsahovat materiál z podstatě ekviatomámí slitiny niklu a titanu obsahující množství niklu v rozmezí 49 až 51 at. % Ni. Tato slitina je běžně označovaná jako Nitinol. Dále lze s výhodou použít slitiny niklu a titanu s případnou další možnou příměsí dalších prvků (Cu, Fe, Cr, Hf, Pd, Nb atd.). Filament může například obsahovat drát nebo pásek z Nitinolu nebo dalších slitin s tvarovou pamětí.
Dráty nebo pásky z Nitinolu lze tvarovat pomocí termomechanického zpracování, které se sestává z deformace drátu do požadovaného tvaru za současného působení tepla, s výhodou zahřátím na teplotu v rozmezí 200 až 600 °C a výdrží na této teplotě po dobu v rozmezí 1 až 60 min. Tím Nitinol umožňuje vytvarování dutinných úseků textilie podle vynálezu.
V závislosti na konkrétním složení Nitinolu, jeho tepelném zpracování a jeho teplotě lze v praxi pro potřeby trojrozměrné textilie využívat dvě jeho různé fázové martenzitické transformace, které lze vyvolat zatížením nebo změnou teploty. První z nich je transformace austenit-martenzit, což je transformace mezi vysokoteplotní fází austenit, jejíž krystalografické uspořádání odpovídá velmi symetrické kubické (krychlové) soustavě, a nízkoteplotní fází martenzit, jejíž krystalografické uspořádání odpovídá nízko symetrické monoklinické (jednoklonné), ortotrombické (kosočtverečné) či jiné soustavě. Tato transformace poskytuje až 10% vratné tahové deformace drátu z Nitinolu, která je doprovázena velkými změnami modulu pružnosti. Mechanická odezva při zatížení a odtížení vykazuje silně hysterezní chování. Plocha hysterezní smyčky odpovídá energii zmařené v jednom cyklu, kterou lze využít pro aplikace tlumicí mechanické vibrace.
Druhou z transformací je pak transformace austenit-R fáze, což je transformace mezi vysokoteplotní fází austenit, jejíž krystalografické uspořádání odpovídá velmi symetrické kubické (krychlové) soustavě, a tzv. premartenzitickou fází R-fáze, jejíž krystalografické uspořádání odpovídá nízko symetrické trigonální (klencové) soustavě. Tato transformace poskytuje až 1% vratné tahové deformace drátu z Nitinolu, která je doprovázena velkými změnami modulu pružnosti. Mechanická odezva při zatížení a odtížení vykazuje řádově menší hysterezi v porovnání s transformací austenit-martenzit.
Nitinolový drát nebo pásek může po transformaci austenit-R-fáze dále prodělat transformaci Rfáze-martenzit, což umožňuje zvětšit vratnou deformaci.
V závislosti na konkrétním složení Nitinolu, jeho tepelném zpracování a teplotě lze dále pro potřeby trojrozměrná textilie dle vynálezu využívat deformace Nitinolu pomocí tzv. dvojčatění
-3 CZ 307924 B6 martenzitické fáze nebo R-fáze. Tím Nitinolovému drátu nebo pásku v martenzitické fázi umožňuje tahovou deformaci v řádech několika procent (až 10%), která v materiálu zůstává po odlehčení a tím Nitinolový drát zůstává po odlehčení v prodlouženém stavu. Podobně Nitinolový drát nebo pásek v R-fázi umožňuje deformování v řádech několika desetin procent (až 1%). Nitinol může po deformaci dvojčatěním v R-fázi prodělat deformaci dvojčatěním v martenzitu. Tyto deformace dvojčatěním, které v matriálu zůstávají i po odlehčení, lze zotavit tepelně indukovanou transformací R-fáze-austenit nebo martenzit-austenit ohřevem nad transformační teplotu, což je teplota fázového přechodu martenzit-austenit nebo R-fáze-austenit. V případě současně působícího tahového zatížení, se drát nebo pásek z Nitinolu prodlužuje při ochlazování pod transformační teplotu fázových přechodů austenit-R-fáze, austenit-martenzit, nebo R-fázemartenzit, a zkracuje při zpětném ohřevu nad transformační teplotu přechodů R-fáze-austenit nebo martenzit-austenit. Tato tepelně indukovaná změna délky drátu nebo pásku proti působícímu napětí dosahuje několik desetin procent (až 0.5%) v případě využívání transformace austenit-R-fáze-austenit a několika procent (až 8%) v případě využívaní transformace austenitmartenzit-austenit nebo austenit-R-fáze-martenzit-austenit.
Díky termomechanickým vlastnostem Nitinolu vykazuje textilie podle vynálezu tvořená alespoň z části filamentem z Nitinolu schopnost velkých vratných deformací, velkou tuhost při nízkém zaplnění filamentem, schopnost rychle reagovat na změnu teploty změnou tuhosti, přetvořením průřezu a změnou efektivní tloušťky textilie.
Vedle Nitinolu může filament obsahující materiál s tvarovou pamětí tvořit nebo obsahovat dalšími slitiny s tvarovou pamětí, jako např.:
slitinu Cu-Zn-X), kde Xi je prvek ze skupiny Si, Sn, AI, Ga, slitinu CU-AI-X2, kde X2 je prvek ze skupiny Ni, Mn, Zn, Be, slitinu Ni-Al-X3,kde X3 je prvek ze skupiny Fe, Co, slitinu Fe-Ni-X4, kde X4 je prvek ze skupiny Mn, Si, Co, Ti, slitinu Fe-Mn-Xs, kde X5 je prvek ze skupiny C, Si, Ce, slitinu ze skupiny slitina Cu-Sn, slitina Ni-Al, slitina Co-Ni-Al, slitina Ni-Mn-Ga, slitina FePt, slitina Fe-Pd, neboť tyto slitiny mají stejné nebo podobné vlastnosti jako Nitinol.
Vedle slitin s tvarovou pamětí může filament obsahující materiál s tvarovou pamětí tvořit nebo obsahovat fyzikálně nebo chemicky síťovaný polymer s tvarovou pamětí, jako např. segmentové polyuretany, kopolymer polyetylentereftalátu, kopolymer polybutadienu.
Polymery s tvarovou pamětí vykazují modul pružnosti v tahu maximálně v řádech jednotek GPa, vratnou deformovatelnost až v řádech stovek procent, mez pevnosti v tahu řádech desítek MPa a při přechodu do původního tvaru dokáží překonávat napětí maximálně v jednotkách MPa.
Naproti tomu slitiny s tvarovou pamětí vykazují modul pružnosti v tahu v řádech desítek GPa, vratnou deformovatelnost v řádech jednotek procent, mez pevnosti v tahu v řádech stovek MPa a při přechodu do původního tvaru dokáží překonávat napětí ve stovkách MPa.
Rychlost přechodu do původního tvaru je v případě polymerů s tvarovou paměti řádově pomalejší v porovnání se slitinami s tvarovou pamětí vlivem relativně nižší tepelné vodivosti polymerů v porovnání se slitinami.
Díky své konstrukci a obsahu filamentu, který obsahuje nebo tvoří materiál s tvarovou pamětí, vykazuje textilie podle vynálezu specifické termomechanické chování, při kterém se efektivní tloušťka textilie a přetvoření průřezu textilie mění v závislosti na teplotě. Působíme-li na textilie podle vynálezu vnějším zatížením, které způsobuje deformaci průřezu a tím i změnu efektivní tloušťky textilie, a současně měníme teplotu textilie, dochází při přechodu teplot fázových přechodů materiálu s tvarovou pamětí ke změně modulu pružnosti a deformačního chování filamentu obsahující tento materiál a případně k návratu tohoto filamentu do původního tvaru
-4CZ 307924 B6 před zatížení a tím dochází jak ke změně efektivní tloušťky textilie, tak k přetvoření průřezu textilie. Díky konstrukci textilie, která zajišťuje nízké zaplnění objemu textilie vlákny, reaguje rychle na změny okolní teploty.
Díky svému specifickému termomechanickému chování lze trojrozměrnou textilii podle vynálezu použít pro termoregulační účely a dále pro účely tepelné ochrany. Trojrozměrnou textilii je vhodné integrovat do sendvičové textilie tak, že vymezuje termoizolační prostor mezi vnějšími vrstvami materiálu, které současně stlačují trojrozměrnou textilii a tím snižují její efektivní tloušťku a deformují její průřez. Termoizolační prostor vymezuje prostor s relativně nízkou tepelnou vodivostí. Při překročení teplot fázových přechodů materiálu s tvarovou pamětí dochází u tohoto materiálu ke změnám v modulu pružnosti, deformačním chování a případně k návratu do původního nezdeformovaného tvaru. V důsledku dochází ke změně tloušťky trojrozměrné textilie a tím i ke změně velikosti termoregulačního prostoru. Vnější vrstvy mohou být tvořené běžnými textiliemi, speciálními textiliemi odolnými proti působení tepla, žáru a dalších vnějších vlivů. Vnější vrstvy mohou být dále tvořené netextilními materiály, jako např. tenké kovové nebo keramické vrstvy. Tímto způsobem je dále možné zabudovat trojrozměrnou textilii podle vynálezu do stávajících oděvů nebo speciálních textilií, jako např. ochranné proti požární oděvy, pro zlepšení jejich termoregulačních a tepelně ochranných funkcí. Díky konstrukci textilie není změna tloušťky textilie doprovázená velkými změnami zbývajících dvou rozměru, což usnadňuje integrování této textilie mezi vnější textilní vrstvy.
Díky specifickému termomechanickému chování lze trojrozměrnou textilii podle vynálezu dále použít jako snímač teploty nebo akční člen reagující automaticky změnou objemu a tvaru na změnu teploty. Akční člen je mechanický prvek, který vyvolá mechanickou reakci na základě určitého signálu. Textilie podle vynálezu, tvořená alespoň z části materiálem z tvarovou pamětí, zabudovaná ve stlačeném stavu mezi dvěma deskami tak, že její efektivní tloušťka je zmenšená a její průřez je zdeformovaný, dokáže díky nízkému zaplnění vlákny okamžitě reagovat změnou tloušťky na překročení teplot fázových přechodů materiálu s tvarovou paměti. Tuto změnu je možné použít k indikaci teploty nebo vyvolání mechanické reakce na změnu teploty.
Trojrozměrná textilie podle vynálezu se vyrobí z nejméně dvouvrstvé plošné textilie tvořené alespoň jedním filamentem, z něhož alespoň část je z materiálu s tvarovou pamětí, přičemž jednotlivé vrstvy textilie jsou spojené ve vazných bodech, které v plošné textilii vymezují dutinné úseky. Tyto dutinné úseky jsou vytvarovány do prostorového tvaru vložením tvarovacího prostředku do dutinných úseků za současného působení tepla. Geometrie tvarovacích prostředků určuje tvar průřezu trojrozměrné textilie a její efektivní tloušťku. Geometrie tvarovacích prostředků je s výhodou prizmatická s různým tvarem průřezu, jako např. kruhovým, eliptickým, obdélníkovým se zaoblenými vrcholy. Velikost a rozložení dutinných úseků lze přizpůsobit volbou parametrů použité textilní vazby tak, aby výsledná trojrozměrná textilie vyhovovala požadavkům na rozměry, morfologii a mechanické vlastnosti. Vedle tvaru průřezu lze také vytvarovat tvar celé textilie, který nemusí být rovinný, ale zakřivený podle požadavků aplikace. Toto vytvarování lze provést v průběhu tvarování průřezu nebo jako zvláštní operaci. Toto vytvarování spočívá ve vložení textilie, která může obsahovat tvarovací prostředky vložené do dutých úseků, mezi dva další tvarovací prostředky za současného působení tepla a tlaku. Tím lze například vytvořit trojrozměrnou textilii s válcovým zakřivením, kterou lze s výhodou použít v oděvních textiliích pro oblasti rukávů nebo nohavic.
Dvouvrstvou plošnou textilii lze s výhodou vytvořit zátažným pletením pomocí textilní vazby, která je vytvořena tak, že se první vrstva vytváří jedno lícním řádkem pleteným na prvním lůžku s plným počtem jehel a druhá vrstva se vytváří oboulícním řádkem pleteným na prvním a druhém lůžku, přičemž vazné body, spojující obě vrstvy, se vytváří tak, že oboulícní řádek se plete střídavým vynecháváním určitého počtu jehel na prvním lůžku a s výhodou také určitého počtu jehel na druhém lůžku. Počet jehel vynechaných na prvním lůžku určuje šířku dutinných úseků a tím i maximální efektivní tloušťku textilie. Počet jehel vynechaných na druhém lůžku určuje velikost rozestupů mezi dutinnými úseky.
-5 CZ 307924 B6
Dvouvrstvou plošnou textilii lze dále s výhodou vytvořit osnovním pletením pomocí textilní vazby, která je tvořena nejméně dvěma soustavami niti, které pomocí dvou kladecích přístrojů vytvářejí na předním lůžku a zadním lůžku jedno lícní pleteniny, které se provážou ve sloupcích třetí soustavou nití, pomocí alespoň jednoho vzorového kladecího přístroje, který má jehly navlečené pouze v provazujících sloupcích, zatímco jeho nenavlečené jehly vymezující dutinné úseky. Počet a umístění navlečených jehel na vzorovém kladecím přístroji určují šířku dutinných úseků, maximální efektivní tloušťku textilie a velikost rozestupů mezi dutinnými úseky. Filament použitý ve třetí soustavě s výhodou neobsahuje materiál z tvarovou pamětí, protože tento filament se nepodílí deformačním chování duti.
Trojrozměrná textilie podle vynálezu je výrobně jednoduchá, protože vychází z použití klasických textilních technologií. Její tvar, tvar průřezu, efektivní tloušťku a tuhost lze snadno přizpůsobit konkrétním požadavkům změnou velikosti, tvaru a hustoty dutých úseků, čehož lze docílit změnou parametrů textilní vazby a tvarovacích prostředků. Textilie je objemná při malém zaplnění vlákny. Tvar, rozměry a mechanické vlastnosti textilie podle vynálezu se definovaně a vratně mění v závislosti na teplotě. Při použití drátů ze slitin niklu a titanu, lze vytvořit unikátní textilii vykazující schopnost velkých vratných deformací, velkou tuhost při malém zaplnění vlákny. Tyto textilie reagují okamžitě na změnu teploty díky malému zaplnění objemu textilie vlákny a velkému poměru plochy drátů z niklu a titanu k jejich objemu.
Objasnění výkresů
Obr. 1 - textilie podle vynálezu v první variantě provedení, obr. la - průřez, obr. lb - pohled shora, obr. lc - axonometrický pohled.
Obr. 2 - schéma vazby zátažného pletení použité pro textilní zpracování textilie podle vynálezu v první variantě provedení.
Obr. 3 - textilie podle vynálezu v první variantě provedení v nedokončeném stavu po textilním zpracováním a před vytvarováním dutinných úseků, obr. 3a - průřez, obr. 3b - pohled shora, obr. 3c - axonometrický pohled.
Obr. 4 - textilie podle vynálezu v první variantě provedení v nedokončeném stavu po textilním zpracováním a v průběhu tvarování dutinných úseků, obr. 4a - průřez, obr. 4b - pohled shora, obr. 4c - axonometrický pohled.
Obr. 5 - varianty vazby zátažného pletení textilie podle vynálezu v první variantě provedení, obr. 5a - obecný typ vazby s vynecháním jehel na obou lůžkách, obr. 5b - obecný typ vazby s vynecháním jehel na prvním lůžku, obr. 5c - konkrétní příklad vazby s vynecháním jedné jehly na prvním lůžku a jedné jehly na druhém lůžku, obr. 5d - konkrétní příklad vazby s vynecháním dvou jehel na prvním lůžku a jedné jehly na druhém lůžku, obr. 5e - konkrétní příklad vazby s vynecháním jedné jehly na prvním lůžku a tří jehel na druhém lůžku, obr. 5f - konkrétní příklad vazby s vynecháním jedné jehly na prvním lůžku, obr. 5g - konkrétní příklad vazby s vynecháním tri jehel na prvním lůžku.
Obr. 6 - vazba dvouvrstvého osnovního pletení textilie podle vynálezu v neznázorněné variantě.
Obr. 7 - tahové deformační chování Nitinolu využívající fázové transformace austenit-martenzit.
Obr. 8 - tahové deformační chování Nitinolu využívající fázové transformace austenit-R-fáze.
Obr. 9 - tahové deformační chování Nitinolu využívající deformaci dvojčatěním R-fáze.
-6CZ 307924 B6
Obr. 10 - tahové deformační chování Nitinolu využívající deformaci dvojčatěním R-fáze a martenzitu.
Obr. 11 - tahové deformační chování Nitinolu v průběhu ohřevu a ochlazování při současném působení tahového zatížení, obr. 11a - tahové zatížení 400 MPa, obr. 11b - tahové zatížení 450 MPa.
Obr. 12 - elastické deformační chování průřezu textilie podle vynálezu v první variantě provedení při teplotě vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu Af, obr. 12a - průřez nezatížené textilie, obr. 12b - průřez textilie zatížené tlakem p, obr. 12c - průřez odlehčené textilie.
Obr. 13 - pružně plastické deformační chování průřezu textilie podle vynálezu v první variantě provedení při teplotě nižší než teplota fázového přechodu do martenzitu Mf a návrat do původního tvaru po ohřátí nad teplotu fázového přechodu do austenitu, obr. 13a - průřez nezatížené textilie, obr. 13b - průřez textilie zatížené tlakem p, obr. 13c - průřez textilie po odlehčení, 13d - průřez textilie po odlehčení a ohřátí na teplotu vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu Af.
Obr. 14 - termomechanické deformační chování průřezu textilie podle vynálezu v první variantě provedení, obr. 14a - průřez nezatížené textilie při teplotě vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu, obr. 14b - průřez textilie zatížené tlakem p při teplotě vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu, obr. 14c - průřez textilie zatížené tlakem p a zchlazené pod teplotou fázového přechodu do R-fáze Rs, 14d - průřez textilie zatížené tlakem p a ohřáté nad teplotu fázového přechodu do austenitu Af.
Obr. 15 teplotní závislost efektivní tloušťky textilie podle vynálezu v první variantě provedení zatížené tlakem.
Příklady uskutečnění vynálezu
Struktura, technologie výroby a vlastnosti textilie podle vynálezu budou vysvětleny na jedné variantě provedení znázorněné na obr. la až obr. lc V jiných neznázoměných variantách však může být tato textilie provedena způsobem, který je zřejmý odborníkovi v oboru, vzhledem ke konkrétním požadavkům a/nebo podmínkám použití.
Trojrozměrná textilie znázorněná v průřezu na obr. la, v pohledu shora na obr. lb a v axonometrickém pohledu na obr. lc je tvořena dvěma vrstvami textilie 11 a 12, které jsou vzájemně provázány v úsecích 22 vymezující dutinné úseky 21. Tyto dutinné úseky 21 jsou vytvarovány do válcového tvaru, vytvářející tak trojrozměrný charakter celé textilie.
Trojrozměrná textilie je vyrobena z dvouvrstvé zátažné pleteniny vytvořené pomocí textilní vazby zobrazené na obr. 2 sestávající se ze dvou střídajících se řádků 31 a 32, z nichž řádek 31 je pleten jako jedno lícní na lůžku 41 s plným počtem jehel, řádek 32 je pleten jako oboulícní střídavě na lůžkách 41 a 42 s opakovaným vynecháním jedné jehly 51 na lůžku 41, a jedné jehly 52 na lůžku 42, čímž vznikají nevytvarované dutinné úseky 23. Použitím této textilní vazby je vytvořena plošná dvouvrstvá textilie znázorněná v průřezu na obr. 3 a, v pohledu shora na obr. 3b a v axonometrickém pohledu na obr. 3c, ve které jsou obě vrstvy provázány v úsecích 22 vymezující nevytvarované dutinné úseky 23. Tyto dutinné úseky 23 jsou následně vytvarovány vložením prizmatických tvarovacích prostředků s kruhovým průřezem 6 (obr. 4a - obr. 4c) a současným tepelným působením, který vede k tomu, že po skončení tepelného působením, ochlazení na pokojovou teplotu a vyjmutí tvarovacích prostředků 6, textilie zaujímá tvar předepsaný tvarovacími prostředky 6 (obr. la - obr. lb).
-7 CZ 307924 B6
V jiných neznázoměných variantách muže být trojrozměrná textilie vyrobena z dvouvrstvé zátažné pleteniny vytvořené provázáním jedno lícního řádku 31 a oboulícního řádku 32 pomocí zobecněných vazeb zobrazených odděleně pro každý řádek na obr. 5a - obr. 5b. Na obr. 5a je znázorněn obecný typ vazby dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořené jedno lícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41, 42 se střídavým vynecháním libovolného počtu jehel 51 na lůžku 41 a libovolného počtu jehel 52 na lůžku 42. Volbou počtu vynechaných jehel 51 a 52 je možné nastavit velikost a rozteč dutinných úseků. Na obr. 5b je znázorněn obecný typ vazby dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořené jedno lícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41, 42 se střídavým vynecháním libovolného počtu jehel 51 na lůžku 41. Volbou počtu vynechaných jehel 51 je možné nastavit velikost dutinných úseků. Příklady vazeb dvouvrstvé zátažné pleteniny odvozených od zobecněných variant na obr. 5a - obr. 5b jsou zobrazeny na obr. 5c - obr. 5g. Na obr. 5c je znázorněna vazba dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořená jedno lícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41. 42 se střídavým vynecháním jedné jehly 51 na lůžku 41 a jedné jehly 52 na lůžku 42. Na obr. 5d je znázorněna vazba dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořená jedno lícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41, 42 se střídavým vynecháním dvou jehel 51 na lůžku 41 a jedné jehly 52 na lůžku 42. Na obr. 5e je znázorněna vazba dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořená jednolícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41. 42 se střídavým vynecháním jedné jehly 51 na lůžku 41 a tri jehel 52 na lůžku 42. Na obr. 5f je znázorněna vazba dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořená jednolícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41, 42 se střídavým vynecháním jedné jehly 51 na lůžku 41. Na obr. 5g je znázorněna vazba dvouvrstvé zátažné pleteniny tvořená jednolícním řádkem 31 pleteným na lůžku 41 s plným počtem jehel a oboulícním řádkem 32 pleteným na lůžkách 41, 42 se střídavým vynecháním tri jehel 51 na lůžku 41.
V dalších neznázoměných variantách textilie podle vynálezu může být textilie vyrobena z dvouvrstvé osnovní pleteniny vytvořené pomocí textilní vazby zobrazené na obr. 6. Tato dvouvrstvá osnovní pletenina je tvořena dvěma soustavami nití 71 a 73, které pomocí kladecích přístrojů 101 a 103 s plně navlečenými jehlami vytvářejí na předním lůžku 81 a zadním lůžku 82 jedno lícní pleteniny, které jsou provázány ve sloupcích 9 třetí soustavou nití 72 pomocí vzorového kladecího přístroje 102, jehož navlečené jehly 111 vymezující dutinné úseky 112.
Trojrozměrná textilie podle vynálezu v první variantě provedení je vytvořena z drátu vyrobeného z podstatě ekviatomámí slitiny niklu a titanu, běžně označované jako Nitinol. V závislosti na složení a tepelném zpracování mohou Nitinolové dráty vykazovat tři fázové přechody - austenitR-fáze, austenit-martenzit, R-fáze-martenzit.
Trojrozměrná textilie podle vynálezu v první variantě provedení je vytvarována vložením tvarovacích prostředků 6 (obr. 4a - obr. 4c) a současným ohřevem na teplotu 450 °C a výdrží na této teplotě po dobu 30 min.
Byla připravena trojrozměrná textilie podle první varianty provedeni, která má obdélníkový půdorys o rozměrech 180x90 mm, obsahuje devět válcových dutin o průměru di = 8 mm (obr. 12a), a byla vyrobená z Nitinolového drátu o průměru 0.1 mm a chemickém složení 50.9 at.% Ni, 49.1 at.% Ti. Textilie byla vytvarována tepelným působení při teplotě 450 °C po dobu 30 min. Teplota fázového přechodu do austenitu tohoto zpracovaného Nitinolového drátu je Af = 5 °C. Tato konkrétní textilie se při teplotě T = 20 °C, která je vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu Af, a vnějším působícím zatížení 5 kPa (81 N) deformuje v průřezu tak, že efektivní tloušťka se zmenší na d2 = 2 mm (obr. 12b). Po odlehčení se textilie vrací do původního tvaru průřezu o efektivní tloušťce di = 8 mm (obr. 12c).
-8CZ 307924 B6
Obdobně byla připravena trojrozměrná textilie podle první varianty provedeni, která má obdélníkový půdorysu o rozměrech 100x80 mm, obsahuje devět válcových dutin o průměru di = 8 mm (obr. 13a), a byla vyrobena z Nitinolového drátu o průměru 0.1 mm a chemickém složení 49.8 at.% Ni, 50.2 at.% Ti. Textilie byla vytvarována tepelným působením při teplotě 450 °C po dobu 30 min. Teplota fázového přechodu do austenitu tohoto zpracovaného Nitinolového drátuje Af = 85 °C. Teplota fázového přechodu do martenzitu tohoto zpracovaného Nitinolového drátuje Ms = 25 °C. Tato konkrétní textilie se při teplotě Ti = 20 °C, která je nižší než teplota fázového přechodu do martenzitu Mf, a vnějším působícím zatížení 4,3 kPa (34,4 N) deformuje tak, že efektivní tloušťka ze zmenší na d3 = 1,2 mm (obr. 13b). Po odlehčení se tloušťka textilie mírně zvýší na d4= 1,9 mm (obr. 13c). Zahřátím odlehčené textilie nad teplotu 90 °C, která je vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu Af, se textilie vrací do původního tvaru průřezu o tloušťce di = 8 mm (obr. 13d).
Obdobně byla připravena trojrozměrná textilie podle první varianty provedeni, která má obdélníkový půdorysu o rozměrech 140x75 mm, obsahuje devět válcových dutin o průměru di = 8 mm (obr. 14a), a byla vyrobena z Nitinolového drátu o průměru 0.1 mm a chemickém složení 50.3 at.% Ni, 49.7 at.% Ti. Textilie byla vytvarována tepelným působením při teplotě 450 °C po dobu 30 min. Teplota fázového přechodu do austenitu tohoto zpracovaného Nitinolového drátuje Af = 60 °C. Teplota fázového přechodu do R-fáze tohoto zpracovaného Nitinolového drátuje Rf = 50 °C. Teplota fázového přechodu do martenzitu tohoto zpracovaného Nitinolového drátuje Mf = -50 °C. Tato konkrétní textilie se při teplotě T = 75 °C, která je vyšší než teplota fázového přechodu do austenitu Af, a vnějším působícím vnějším zatížení 0,86 kPa deformuje tak, že efektivní tloušťka se sníží na ds = 7,7 mm (obr. 14b). Ochlazením na teplotu T = 35 °C při stálém působení vnějšího zatížení dále poklesne tloušťka na hodnotu d<, = 5.7 mm (obr. 14c). Střídavý ohřev a ochlazování textilie mezi teplotami T = 75 °C a 35 °C způsobí střídavé zvyšování a snižování efektivní tloušťky textilie v rozmezí 7,7 až 5,7 mm. Odpovídající teplotní odezva efektivní tloušťky této konkrétní textilie je znázorněná na (obr. 15).
Průmyslová využitelnost
Trojrozměrná textilie je použitelná v oděvních a technických textiliích, které vyžadují definovaný kompresní odpor a/nebo dutinný průřez. Trojrozměrná textilie s malým zaplněním vlákny je vhodná pro účely textilií integrující dalších technické prvky jako např. kabely nebo hadičky. Trojrozměrná textilie, jejíž tuhost a tvar reagují rychle, definovaně a vratně na změnu teploty a vnějšího zatížení, je použitelná v oděvních a technických textiliích pro účely např. tepelné ochrany, tepelné izolace, proměnného kompresního působení, případně tlumení mechanického kmitání. Díky specifickému termomechanickému chování lze trojrozměrnou textilii podle vynálezu dále použít v průmyslových aplikacích jako objemový snímač teploty a akční člen reagující změnou objemu a tvaru na změnu teploty.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (6)

1. Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden filament, přičemž alespoň část filamentu je z materiálu s tvarovou pamětí, přičemž alespoň jeden filament je provázán v pletené textilní vazbě vytvářející nejméně dvě vrstvy (11, 12), které jsou spojeny ve vazných bodech (22) vymezujících dutinné úseky (21), které vytvářejí samonosný profil vzájemně propojených dutinných úseků (21) prostorového tvaru.
2. Trojrozměrná dutinná textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že filament obsahující materiál s tvarovou pamětí obsahuje slitiny niklu a titanu.
-9CZ 307924 B6
3. Trojrozměrná dutinná textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že filament obsahující materiál s tvarovou pamětí obsahuje slitiny ze skupiny:
slitina Ni-Ti-Xi, kde Xi je prvek ze skupiny Cu, Fe, Cr, Hf, Pd, Nb, slitina Cu-Zn-X2, kde X2 je prvek ze skupiny Si, Sn, AI, Ga, slitina CU-AI-X3, kde X3 je prvek ze skupiny Ni, Mn, Zn, Be, slitina NÍ-AI-X4, kde X4 je prvek ze skupiny Fe, Co, slitina Fe-Ni-Xs, kde X5 je prvek ze skupiny Mn, Si, Co, Ti, slitina Fe-Mn-Xó, kde X<, je prvek ze skupiny C, Si, Ce, slitina Cu-Sn, slitina Ni-Al, slitina Co-Ni-Al, slitina Ni-Mn-Ga, slitina Fe-Pt, slitina Fe-Pd.
4. Trojrozměrná dutinná textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že filament obsahující materiál s tvarovou pamětí obsahuje polymer s tvarovou pamětí.
5. Způsob výroby textilie podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se z alespoň jednoho filamentu vytvoří nejméně dvouvrstvá pletená textilie, přičemž jednotlivé vrstvy (11, 12) se propojí ve vazných bodech (22) vymezujících dutinné úseky (23), které se tvarují do prostorového tvaru vložením tvarovacího prostředku (6) za současného působení tepla, přičemž se vytvoří samonosný profil textilie tvořený dutinami (21) propojenými vaznými body (22).
6. Způsob změny efektivní tloušťky trojrozměrné dutinné textilie podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se na textilii působí tlakem, přičemž ochlazením textilie dojde ke snížení její efektivní tloušťky a ohřátím textilie dojde ke zvýšení její efektivní tloušťky.
CZ2015-315A 2015-05-11 2015-05-11 Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky CZ307924B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-315A CZ307924B6 (cs) 2015-05-11 2015-05-11 Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-315A CZ307924B6 (cs) 2015-05-11 2015-05-11 Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015315A3 CZ2015315A3 (cs) 2016-11-23
CZ307924B6 true CZ307924B6 (cs) 2019-08-28

Family

ID=57353964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-315A CZ307924B6 (cs) 2015-05-11 2015-05-11 Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307924B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0617152A1 (de) * 1993-02-22 1994-09-28 TECNIT-Technische Textilien und Systeme GmbH Abstandstextilmaterial variabler Dicke, Herstellungsverfahren und Verwendungen dazu
US5735145A (en) * 1996-05-20 1998-04-07 Monarch Knitting Machinery Corporation Weft knit wicking fabric and method of making same
US6779369B2 (en) * 2002-08-30 2004-08-24 Monarch Knitting Machinery Corp. Weft knitted spacer fabrics
CZ295281B6 (cs) * 1999-03-03 2005-06-15 Thomas Josef Heimbach Gesellschaft Mit Beschränkte Lisovací poduška
WO2012153131A1 (en) * 2011-05-10 2012-11-15 Heathcoat Fabrics Limited Spacer textile

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0617152A1 (de) * 1993-02-22 1994-09-28 TECNIT-Technische Textilien und Systeme GmbH Abstandstextilmaterial variabler Dicke, Herstellungsverfahren und Verwendungen dazu
US5735145A (en) * 1996-05-20 1998-04-07 Monarch Knitting Machinery Corporation Weft knit wicking fabric and method of making same
CZ295281B6 (cs) * 1999-03-03 2005-06-15 Thomas Josef Heimbach Gesellschaft Mit Beschränkte Lisovací poduška
US6779369B2 (en) * 2002-08-30 2004-08-24 Monarch Knitting Machinery Corp. Weft knitted spacer fabrics
WO2012153131A1 (en) * 2011-05-10 2012-11-15 Heathcoat Fabrics Limited Spacer textile

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015315A3 (cs) 2016-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10633772B2 (en) Active woven materials
JP7216054B2 (ja) 物品に調整可能な物理的透過性を与える動的材料
CN109154282B (zh) 含有聚合物纤维肌肉的致动纺织品
CN105102210B (zh) 自适应的平面的移动的服装材料
US8187984B2 (en) Temperature responsive smart textile
US20170318881A1 (en) Shape memory material garments
EP2319336B1 (en) Article of apparel incorporating an embossed material
US20130298317A1 (en) Protective padding utilizing superelastic three-dimensional spacer fabric comprising shape memory materials (smm)
EP2663203B1 (en) Moisture management support garment with a denier differential mechanism
US20080057809A1 (en) Temperature and moisture responsive smart textile
US10697588B2 (en) Inflatable structural member
EP3167730B2 (en) Wearable protection device
US20230002937A1 (en) Multifunctional active yarns and textiles
De Araujo et al. Weft-knitted structures for industrial applications
JP6847340B2 (ja) 織物及びその製造方法
US20190269188A1 (en) Thermally adaptive fabrics and methods of making same
CZ307924B6 (cs) Trojrozměrná dutinná textilie s tloušťkou vratně se měnící v závislosti na teplotě, způsob její výroby a způsob změny tloušťky
KR101873258B1 (ko) 냉감기능이 우수한 직물의 제조방법
Abd El-Hady et al. Performance characteristics of warp knitted lining fabrics used for sportswear
JP5546199B2 (ja) 弾性復元力を備えた細幅織物
Carosio et al. Smart and hybrid materials: perspectives for their use in textile structures for better health care
Datta et al. Characterization of warp knitted spacer fabric for application in sports bra
WO2016166916A1 (ja) 平織又はからみ織の薄葉化処理された織物の製造方法
KR102668268B1 (ko) 형상 기억 소재의 열 트레이닝 방법 및 이를 이용한 액티브 텍스타일
JPH06123040A (ja) 形状記憶合金シートおよび形状記憶合金焼成シート