CZ307652B6 - Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor - Google Patents

Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor Download PDF

Info

Publication number
CZ307652B6
CZ307652B6 CZ2017-825A CZ2017825A CZ307652B6 CZ 307652 B6 CZ307652 B6 CZ 307652B6 CZ 2017825 A CZ2017825 A CZ 2017825A CZ 307652 B6 CZ307652 B6 CZ 307652B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
smx
medium
stz
bacterial strains
culture
Prior art date
Application number
CZ2017-825A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2017825A3 (cs
Inventor
Václav Filištein
Jaroslav Novák
Andrea Palyzová
Eva Kyslíková
Helena Marešová
Pavel Kyslík
Zdeněk Kozlíček
Original Assignee
ENVISAN-GEM, a.s.
Mikrobiologický Ústav Av Čr V.V.I.
MikroChem LKT spol.s r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ENVISAN-GEM, a.s., Mikrobiologický Ústav Av Čr V.V.I., MikroChem LKT spol.s r.o. filed Critical ENVISAN-GEM, a.s.
Priority to CZ2017-825A priority Critical patent/CZ2017825A3/cs
Publication of CZ307652B6 publication Critical patent/CZ307652B6/cs
Publication of CZ2017825A3 publication Critical patent/CZ2017825A3/cs

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

Biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu, v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod nebo v povrchové vodě probíhá použitím směsi bakteriálních kmenů, které se do odpadní vody přidají ve formě metabolicky aktivní směsné kultury bakteriálních kmenůsp. asp. v poměru kmenů v rozmezí 1:4 až 4:1 v množství 0,01 až 20 hmotnostních % vlhké hmotnosti v živném médiu. Tato kombinace bakteriálních kmenů poskytuje schopnost účinně biodegradovat rozpuštěné perzistentní polutanty na bázi sulfonamidů, jejichž přítomnost v odpadní vodě způsobuje trvalé následky pro životní prostředí.

Description

Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti čištění odpadních nebo povrchových vod, konkrétně způsobu biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní nebo povrchové vodě z čistíren odpadních vod a směsného celobuněčného katalyzátoru použitého tímto způsobem.
Dosavadní stav techniky
Léčiva masivně používaná ve veterinární i klinické praxi představují vážnou hrozbu pro životní prostředí, protože jejich aktivní látky se mohou akumulovat v životním prostředí v podobě perzistentních polutantů. Široké spektrum použití různých antibiotik navíc podporuje rozvoj a šíření rezistence vůči antibiotikům. Po β-laktamových antibiotikách jsou mezi nejčastěji používanou skupinou antibiotických látek sulfonamidy, díky své schopnosti inhibovat jak grampozitivní tak gram-negativní bakterie. Sulfonamidy jsou širokospektrální syntetická antibiotika, která jako první byla úspěšně použita pro léčbu infekčních nemocí a nyní se používají k léčbě zápalu plic, střevních infekcí, infekcí sluchového ústrojí nebo močového traktu. Patří k nim např. sulfamethoxazol, sulfathiazol, sulfafurazol, sulfamoxol, sulfametrol, sulfadiazin. Z hlediska struktury jsou sulfonamidy N-substituované deriváty sulfanilamidu. Podstatou mechanismu jejich působení je inhibice růstu bakteriální buňky, díky kompetitivní inhibici syntézy dihydrolistové kyseliny. Vzhledem k jejich povaze polárních látek, ve vodě rozpustných a špatně odbouratelných, snadno přecházejí do povrchových i podzemních vod, kde se kumulují. Účinnými látkami, které se řadí mezi sulfonamidy a vyskytují se v prostředí jako polutanty, nejvíce v odpadních vodách, a kvůli nedostatečnému odbourávání následně i vodních tocích a půdách, jsou sulfamethoxazol neboli SMX (látka 1) a sulfathiazol neboli STZ (látka 2). Požadavek účinné a šetrné likvidace takových polutantů ze životního prostředí je podložen zařazováním těchto látek na seznamy nežádoucích polutantů, které je nutné monitorovat.
látka 1
látka 2
Ačkoli jsou v mnohých případech metabolity sulfonamidů farmakologicky méně aktivní a méně toxické než látky původní, některé z nich jsou stále bioaktivní, mobilní v životním prostředí a tedy i potenciálně více toxické. Sulfonamidy přijímají lidé ve formě léků, které jsou následně vyloučeny močí. Touto cestou se sulfonamidy dostávají do domácího odpadu a posléze do čistíren odpadních vod. Protože v čistírnách odpadních vod nedochází ke stoprocentní eliminaci léčiv, antibiotika v podobě vyčištěné odpadní vody nebo čistírenského aktivovaného kalu pronikají do životního prostředí. Vzhledem k tomu jsou čistírny odpadních vod právem vnímány jako největší zdroj uvolňování sulfonamidů a jejich metabolitů do životního prostředí. To může vést k antagonismu, synergismu nebo interaktivnímu efektu na suchozemské a vodní organismy, které tak mohou snižovat nebo zvyšovat vlivy sulfonamidů v ekosystému. Aplikace hnoje, pocházejících z léčených zvířat jako hnojivo na obdělávanou zem, je považována za jednu z dalších příčin kontaminace půdy a následně až podzemní vody antibiotiky, potažmo sulfonamidy.
- 1 CZ 307652 B6
Použitím hnoje nebo čistírenského kalu obsahujícího rezidua antibiotik jako hnojivá dochází k působení antibiotik na mikroorganismy obsažené v půdě, čímž může dojít ke vzniku bakteriální rezistence.
Multirezistence bakterií na běžně užívaná antibiotika představuje jeden z největších současných celosvětových problémů. Multirezistence způsobuje, že konvenčně používané antimikrobiální látky ztrácejí svou účinnost a léčba infekčních nemocí se tak stává komplikovanější a nákladnější. Jako hlavní příčinu vzniku rezistentních kmenů udává světová zdravotnická organizace nesprávné užívání a nadužívání antimikrobiálních léčiv neboli antibiotik. Neméně důležitým aspektem v rozšířenosti těchto kmenů patří taky jejich výskyt a vývoj v prostředí odpadních vod. Patogenní bakterie jako např. Escherichia coli, Staphylococcus aureus či Enterococcus faecalis byly nalezeny v rezistentní formě už ve stokové síti a taky ve všech stupních čistírenských procesů na čistírnách odpadních vod až po odtok, kde následně vnikají do životního prostředí. Obecně lze říci, že výskyt antibiotik v odpadních vodách přispívá dvěma způsoby k nárůstu populace multirezistentních bakterií. Nízká koncentrace těchto látek ve vodách způsobí selekci mezi kmeny bakterií. Kmeny, které obsahují gen rezistence, přežijí a nerezistentní zahynou. Růst přeživších kmenů pak už není limitován bojem o zdroje s nerezistentními bakteriemi a v důsledku vyšších zdrojů dochází k růstu populace rezistentních bakterií. Druhým faktorem je, že nízká, neletální, koncentrace antibiotika může spustit uvnitř bakterie stresovou reakci, kdy může dojít k náhodným mutacím a k vytvoření rezistence.
Mikrobiální degradace sulfamethoxazolu byla popsána u bakteriálních kmenů v kombinaci s fotolýzou, jako jsou např. Micrococcus luteus, Delftica acidovarasis a Oligotropha carboxidovorans. Degradace maximálně dvaceti procent sulfamethoxazolu byla popsána s čistými bakteriálními kulturami např. Rhodococcus rhodochrous. Za přítomnosti primárního zdroje uhlíku a energie glukózy byla zkoumána degradace sulfamethoxazolu u sedmi bakteriálních kmenů: Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas putida, Rhodococcus equi, Rhodococcus erythropolis, Rhodococcus rhodochrous a Rhodococcus zopfii. Dokumenty popisující obecně biodegradaci sulfonamidů použitím bakteriálních kmenů jsou např. CN 105645598 a CN 102952767. Studie týkající se biodegradace sulfamethoxazolu jako nejběžněji používaného sulfonamidu naznačují, že jednotlivé bakteriální druhy a houby můžou hrát významnou roli při biodegradaci těchto látek v průběhu procesu na čistírnách odpadních vod a v životním prostředí. Nevýhody těchto řešení spočívají zejména v nízkém stupni konverze sulfonamidů použitím uvedených bakteriálních kmenů, čímž není zajištěno dostatečné odstranění antibiotik z odpadní vody, které se v ní vyskytují jako perzistentní polutanty, a nutnost přídavku externího zdroje uhlíku a energie pro bakterie degradující sulfonamidy, zejména glukózy.
Úkolem vynálezu je proto vytvoření způsobu biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu z odpadní vody v čistírnách odpadních vod použitím rostoucí směsné populace bakterií a/nebo směsného celobuněčného katalyzátoru, které by odstraňovaly výše uvedené nedostatky, které by účinně a rychle odbourávaly antibiotika na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a sulfathiazolu z odpadní vody, a které by zároveň byly schopny využívat antibiotika na bázi sulfonamidů jako druhotný zdroj uhlíku a energie.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod nebo v povrchových vodách podle tohoto vynálezu, při kterém se do čištěné vody přidá směs bakteriálních kmenů schopných degradace sulfonamidů. Podstata vynálezu spočívá v tom, že jako směs bakteriálních kmenů se přidá metabolicky aktivní směsná kultura bakteriálních kmenů Acinetobacter sp. a Kocuria sp. v poměru kmenů v rozmezí 1:4 až 4:1, a to v koncentraci 0,01 až 20 % hmotn. vlhké hmotnosti.
-2CZ 307652 B6
Tato kombinace metabolicky aktivní směsné kultury bakteriálních kmenů poskytuje schopnost účinně metabolizovat, resp. biotransformovat rozpuštěné perzistentní polutanty na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazol a/nebo sulfathiazol ve vodném prostředí.
Ve výhodném provedení se bakteriální kmeny před vytvořením metabolicky aktivní směsné kultury izolují z aktivovaného kalu čistíren odpadních vod nebo z kontaminované půdy. Jedná se tedy o přírodní izolované bakteriální kmeny běžně se vyskytující v přirozeném prostředí.
Metabolicky aktivní směsná kultura se s výhodou kultivuje v přítomnosti sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu sloužících jako sekundární zdroj energie při teplotě 20 až 40 °C a pH 6 až 8. Metabolicky aktivní směsná kultura efektivně využívá tyto polutanty odpadní vody nebo povrchové vody jednotlivě nebo ve směsi jako zdroj uhlíku a energie anebo je jednotlivě nebo ve směsi biotransformuje na látky méně škodlivé pro životní prostředí.
Předmětem vynálezu je rovněž směsný celobuněčný katalyzátor pro bíodegradací farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod nebo v povrchové vodě výše popsaným způsobem. Podstata směsného celobuněčného katalyzátoru podle tohoto vynálezu spočívá v tom, že je tvořen živným médiem s metabolicky aktivní směsnou kulturou bakteriálních kmenů Acinetobacter sp. a Kocuria sp. v poměru kmenů v rozmezí 1:4 až 4:1 v množství 0,01 až 20 % hmotn., kde živné médium slouží k zajištění biologické aktivity bakteriálních kmenů. Množství 0,1 % hmotn. bakteriálních kmenů by mělo představovat přidání, resp. inokulaci aktivovaných kalů malým množstvím směsi obou kmenů v 1000 mL na 1 m3, a 20 % hmotn. by mělo obsáhnout použití směsného celobuněčného katalyzátoru.
Směs bakteriálních kmenů Acinetobacter sp. a Kocuria sp. v metabolicky aktivní směsné kultuře je s výhodou v poměru 1:1. Tím jsou využity schopnosti účinné biodegradace sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu oběma bakteriálními kmeny a efektivita biodegradace je maximální.
Pro přípravu směsného katalyzátoru je živné médium ve výhodném provedení vybráno komplexní LB médium, nutričně bohaté, užívané především pro růst bakterií nebo minerální médium M9 vytvořené pouze z anorganických komponent obohacené o stopové prvky a organický zdroj uhlíku. Organický zdroj uhlíku může být vybrán ze skupiny látek: hydrolyzát kaseinu, glycerol, kvasničný autolyzát či jejich vzájemné kombinace.
Výhody způsobu biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod nebo v povrchové vodě podle tohoto vynálezu spočívají zejména vtom, že směsný celobuněčný katalyzátor účinně a rychle biodegraduje perzistentní antibiotické polutanty na bázi sulfonamidů z odpadní vody v průběhu čištění odpadních vod nebo z povrchové vody, navíc je schopen tyto polutanty využívat jako sekundární zdroj uhlíku a energie a zároveň je biotransformovat.
Příklady uskutečnění vynálezu
Přehled použitých médií a roztoků
Komplexní médium Luria-Bertani (LB):
trypton 10 g/1 kvasničný extrakt 5 g/1
NaCl 10 g/1 destilovaná voda 1000 ml počáteční pH 7,2 až 7,5
-3 CZ 307652 B6
Komplexní médium LBTE:
Komplexní LB médium bylo doplněno roztoky stopových prvků MgSO4, CaCl2 a FeSO4
Stopové prvky (TE) v mg/L média:
MgSO4.7 H2O200
CaCL.2H2O50
FeSO4.7H2O10
ZnSO4.7H2O67
MnSO4.H2O1,7
CoCl2.6H2O48
CuSO4.5H2O47
Na2MoO4.2H2O45
Minerální médium M9:
Na2HPO4
KH2PO4
NaCl
NH4C1
MgSO4.7H2O destilovaná voda počáteční pH: 6,9 až 7,2
14,6 g/1
3,0 g/1
0,5 g/1
1,0 g/1
0,2 g/1
1000 ml
Minerální médium MTE
Minerální médium M9 doplněné stopovými prvky TE
Médium MTECHGly
Minerální médium M9 doplněné stopovými prvky TE
hydrolyzát kaseinu (CH) glycerol pH 5 g/L 10g/L 6,9 až 7,2
Médium MTEYEGly
Minerální médium M9 doplněné stopovými prvky TE
Kvasničný autolyzát (YE) Glycerol pH 5 g/L 10 g/L 6,9 až 7,2
Účinné látky: sulfamethoxazol neboli SMX a sulfathiazol neboli STZ zásobní roztok SMX: 50 mg SMX v 1 ml DMSO, 1 g farmakologicky aktivní látky neboli FAL obsahuje 0,99 g čisté látky zásobní roztok STZ: 50 mg v 1 ml DMSO, 1 g FAL obsahuje 0,98 g čisté látky
Příklad 1 - Izolace bakteriálních kmenů degradujících SMX pomocí cílené selekce z čistíren odpadních vod
Výchozí směsná mikrobiální populace byla získána z aktivovaného kalu čistíren odpadních vod neboli COV. 5 g - vlhká hmotnost vzorku kalu bylo resuspendováno ve 100 ml komplexního LB média a třepáno na rotačním třepacím stroji (200 otáček/min, 28 °C) po dobu 24 h. Narostlá kultura na komplexním LB médiu byla naředěna v poměru 1:3 minerálním médiem M9 obohaceným stopovými prvky neboli TE (Mg2+, Ca2+, Zn2+, Mn2+, Fe2+, Co2+, Cu2+), kvasničným autolyzátem - YE (5 g/1) a zásobním roztokem sulfamethoxazolu na finální koncentraci 0,5 g/1. Médium můžeme označit jako MTEYESMX. Směsná mikrobiální populace byla kultivována po dobu 24 h na rotační třepačce (200 otáček/min, 28 °C). Získaná suspenze byla naředěna
-4CZ 307652 B6 čerstvým MTEYESMX médiem v poměru 1:3 obsahujícím SMX v koncentraci 0,5 g/L a kultivace probíhala za stejných kultivačních podmínek (24 h, 200 otáček/min, 28 °C). Tato kultura byla opět naředěna čerstvým MTEYESMX médiem v poměru 1:3 obsahujícím SMX v koncentraci 0,5 g/L a kultivována za stejných kultivačních podmínek (24 h, 200 otáček/min, 28 °C). Připravená autochtonní kultura je označena jako kultura A.
Příklad 2 - Izolace bakteriálních kmenů degradujících SMX pomocí cílené selekce z kontaminované půdy
Výchozí směsná mikrobiální populace byla získána z kontaminované půdy z okolí bývalé farmaceutické firmy v severozápadních Cechách. 5 g - vlhká hmotnost vzorku půdy bylo resuspendováno ve 100 ml komplexního LB média a třepáno na rotačním třepacím stroji (200 otáček/min, 28 °C) po dobu 24 h. Narostlá kultura na komplexním LB médiu byla podrobena třem následným obohacovacím kultivacím v přítomnosti SMX dle příkladu 1. Připravená autochtonní kultura je označena jako kultura B.
Příklad 3 - Izolace kmenů rodů Acinetobacter a Kocuria
Výsledné kultury A a B byly každá naředěna fyziologickým roztokem a vyseta na pevné půdy komplexního LB média obsahující SMX v koncentraci 0,5 g/1. Jednotlivé morfologicky odlišné kolonie narostlé po 72 h při teplotě 28 °C, byly přeneseny na čerstvé Petriho misky s MTEYE půdou obsahující SMX (0,5 g/1). Po 150 koloniích získaných z kultur A a B bylo kultivováno v tekutém MTEYE médiu doplněném SMX (0,5 g/1): 20 ml média ve lOOml kultivační baňce bylo inokulováno vždy jednou kolonií a baňky byly inkubovány na rotačním třepacím stroji (200 otáček/min, 28 °C) po dobu 48 až 120 h. Z celkem 300 testovaných kolonií kultivovaných v tekuté půdě MTEYE obsahující SMX bylo získáno 45 izolátů, které byly za těchto podmínek schopné růstu, tedy vykazujících schopnost růstu v přítomnosti SMX. Izoláty byly rozděleny do tří skupin podle rychlosti nárůstu biomasy a u deseti izolátů z každé z kultur byla ověřena degradace SMX pomocí spektrofotometrie, jak je uvedeno v příkladu 4. Šest z deseti získaných dobře rostoucích izolátů z kultury A v přítomnosti 0,5 g/L SMX bylo taxonomicky zařazeno podle fýlogenetické analýzy genu kódujícího 16S rRNA jako Acinetobacter sp.. U tří z deseti dobře rostoucích izolátů kultury B vedla analýza genu kódujícího 16S rRNA k zařazení mikroorganismu do rodu Kocuria sp. Vždy jeden zástupce obou rodů byl vybrán pro přípravu glycerinových zásobních kultur a pro další práci uchováván při - 80 °C pod označením Acinetobacter sp. a Kocuria sp.
Příklad 4 - Degradace SMX rostoucí směsnou bakteriální kulturou kmenů Acinetobacter!Kocuria
Kmeny Acinetobacter sp. a Kocuria sp. byly kultivovány ve směsi, dále označované jako Λ/Κ v tekutém komplexním LB médiu doplněném SMX (0,5 g/L): 20 ml média ve lOOml kultivační baňce bylo inokulováno jednou kolonií bakteriálního kmene Acinetobacter a následně jednou kolonií bakteriálního kmene Kocuria narostlých na agarových Petriho miskách. Inokulované kultury byly inkubovány na rotačním třepacím stroji (200 otáček/min, 28 °C) po dobu 72 h. Ze vzorků kultur (1 mL) odebraných po 24 h, 48 h a 72 h kultivace byla oddělena biomasa centrifůgací a pelet i supematant byl zpracován následujícím způsobem: ke vzorkům byl přidán 1 mL tert-butylmethyletheru (TBME) a směs byla extrahována po dobu 20 minut za intenzivního třepání na vortexu. Po odstředění (14 000 x g, 10 min) byla organická fáze použita pro spektrofotometrické kvantitativní stanovení zbytkové koncentrace SMX (látka 1) za následujících podmínek:
Detekce při vlnové délce 265 nm v jednorázových UV kyvetách
Teplota 28 °C
-5 CZ 307652 B6
Extrakt rozpuštěn v MilliQ H2O
Koncentraci SMX v jednotlivých vzorcích v závislosti na době kultivace dokumentuje následující tabulka 1.
Tab. 1 Stanovení zbytkové koncentrace SMX v supematantu směsných kultur A/K
Doba kultivace (h) Zbytková koncentrace SMX (mg/L)
pelet supernatant celkem
0 0 476 476
24 28 87 115
48 35 56 91
72 30 43 73
Příklad 5 - Růst směsné kultury mikroorganismů A/K na minerálním médiu MTE doplněném různými zdroji C a energie
Médium MTE bylo doplněno vždy jedním z následujících zdrojů uhlíku a energie (v g/L): etanol 10; metanol 10; glycerol 20; sacharóza 20. Po inokulaci 200 pL směsné kultury připravené smísením 100 uL čisté kultury A (Αβοο = 5,5) a 100 uL čisté kultury K (Αβοο = 34) narostlých na LB médiu byly baňky obsahující 10 mL sterilního komplexního LB média třepány ve dvou paralelách (200 otáček/min, 28 °C) v rotačním inkubátoru a v průběhu 144 h byly odebírány vzorky kultury a stanoveny hodnoty Αβοο a pH. Výsledky uvádí tabulka 2.
Tab. 2 Nárůst směsné kultury A/K v minerálním médiu doplněném různými zdroji uhlíku a energie ____________________________________________________________
Zdroj C a energie Αβοο pn
Oh 144 h 0h 144 h
etanol 0,21 6,0 6,96 6,45
metanol 0,21 0,56 6,96 6,93
glycerol 0,21 0,6 6,96 6,97
sacharóza 0,21 0,2 6,96 6,90
Příklad 6 - Růst směsné kultury mikroorganismů A/K na minerálním médiu doplněném komplexním zdrojem uhlíku a glycerolem
Médium M9 se stopovými prvky bylo doplněno glycerolem (10 g/L) a hydrolyzátem caseinu (5 g/L; médium MCHGly) nebo kvasničným lyzátem (5 g/L; MYEGly). Po 2% inokulaci směsnou kulturou připravenou smísením čistých kultur obou kmenů narostlých v komplexním LB médiu za 20 h při teplotě 28 °C (Αβοο inokula K bylo 30,32, pH 8,64; Αβοο inokula A bylo 6,2, pH 8,58) v poměru 300 pL (A) : 100 pL (K) byly kultivační baňky obsahující 20 mL média MCHGly nebo MYEGly třepány ve dvou paralelách (200 otáček/min, 28 °C) na rotačním inkubátoru a v průběhu 48 h byly odebírány vzorky kultury pro stanovení hodnot Αβοο, pH, a zbytkového glycerolu. Výsledky jako průměr dvou měření uvádí tabulka 3a a 3b.
-6CZ 307652 B6
Tab. 3a Růst směsné kultury A/K na médiu MYEGly
Doba kultivace (h) 24 48
Αβοο 15 21
pH 6,7 6,3
Zbytková koncentrace Glycerolu (g/L) 7,6 0,05
Tab. 3b Růst směsné kultury A/K na médiu MCHGly
Doba kultivace (h) 24 48
Αβοο 16 23
pH 6,74 6,20
Zbytková koncentrace Glycerolu (g/L) 10 0,9
Příklad 7 - Koncentrační vliv STZ na růst směsné kultury A/K
Směsi obou kmenů byly kultivovány ve dvou paralelách v tekutém komplexním LB médiu doplněném třemi koncentracemi STZ: 0,05, 0,1 a 0,5 g/L. 20 ml média ve lOOml kultivační baňce bylo inokulováno 250 pL inokulační kultury připravené smísením čistých kultur kmenů narostlých na komplexním LB médiu v poměru A/K = 200 pL/50 pL. Baňky byly inkubovány na rotačním třepacím stroji (200 otáček/min, 28 °C) po dobu 48 h. Biomasa byla oddělena centrifůgací a supematant i pelet byly ze vzorků odebraných po 24 h a 48 h kultivace zpracovány následujícím způsobem: k 1 mL vzorkům kultury obsahujících STZ byl přidán 1 mL TBME a směs byla extrahována po dobu 20 minut na vortexu. Po odstředění (14 000 x g, 10 min) byla organická fáze použita pro kvantitativní stanovení STZ (látka 2).
Podmínky spektrofotometrického stanovení STZ:
Detekce při vlnové délce 258 a 284 nm v jednorázových UV kyvetách
Teplota 28 °C
Extrakt rozpuštěn v MilliQ H2O
Vliv počáteční koncentrace STZ na růst směsi kmenů je uveden v tab. 4.
Tab. 4 Koncentrační efekt STZ na nárůst směsné kultury A/K v komplexním LB médiu inokulovaném směsí kmenů A/K v poměru 200 pL/50 pL
FAL Koncentrace (mg/1) Αβοο pí'
24. h 48. h 24. h 48. h
STZ 50 13 14 - 8,83
100 12,5 12,5 - 8,87
500 10 10 - 9,02
Příklad 8 - Biodegradace SMX směsným celobuněčným katalyzátorem A/K při reakčních teplotách 20, 28 a 37 °C
Biomasa z čistých kultur obou kmenů narostlých na komplexních LB médiích (200 otáček/min, 28 °C) byla oddělena centrifůgací (12 000 x g, 10 min, 4 °C) a resuspendována do čerstvého sterilního komplexního LBTE média tak, aby její výsledná koncentrace byla 10 % hmotn. (vlhká hmotnost) a obsahovala kmen A v množství 7 % hmotn. a K 3 % hmotn. Biodegradace SMX probíhala ve lOOml kultivačních baňkách s 2,8 g vlhké biomasy a 25,5 ml komplexního LB média na rotačním stroji (200 otáček/min; reakční teploty 20, 28 a 37 °C) po dobu 72 h. SMX byl do reakční směsi přidán v čase t = 0 a jeho výchozí koncentrace byla 0,5 g/L. Koncentrace SMX byla stanovena spektrofotometricky a HPLC. Procento degradace SMX vypočítané po změření odebraných a v TBME extrahovaných vzorků peletů dokumentuje tabulka 5. Procento degradace vypočítané po změření odebraných a v TBME extrahovaných vzorků supematantu dokumentuje tabulka 6. Tabulky ukazují rozdíl v degradaci mezi vzorky supernatantu a peletu.
Podmínky spektrofotometrického stanovení dle příkladu 4.
Podmínky HPLC:
Kolona: RP C18-Lichroprep Waters
Eluční směs: 70 % voda MilliQ: 29 % MeOH + 1 % kyselina octová (pH 2,5)
Průtok: 0,8 ml/min
Nanášený objem: 0,01 ml
Detekce při vlnové délce 265 a 280 nm
Teplota kolony: 30 °C
Čas analýzy: 10 min
Retenční čas: Látka 1. sulfamethoxazol 3,9 min
Tab. 5 Časový průběh sorpce SMX směsným celobuněčným katalyzátorem Λ/K v peletu reakční směsi
Reakční teplota (°C) sorpce (%)
5h 24 h 48 h 72 h
20 0 2 2 2
28 22 11 16 10
37 11 12 6 6
Tab. 6 Časový průběh degradace SMX v supematantu směsným celobuněčným katalyzátorem Λ/K v supematantu reakční směsi
Reakční teplota (°C) degradace (%)
5h 24 h 48 h 72 h
20 6 66 80 90
28 66 71 78 89
37 72 76 82 86
Příklad 9 - Biodegradace STZ směsným celobuněčným katalyzátorem Λ/K při reakční teplotě 20 °C
Biomasa z čistých kultur obou kmenů narostlých na komplexních LB médiích (200 otáček/min, 28 °C) byla oddělena centrifůgací (12 000 x g, 10 min, 4 °C) a resuspendována do čerstvého sterilního komplexního LBTE média tak, aby její výsledná koncentrace byla 10 % hmotn. (vlhká hmotnost) a obsahovala kmen A v množství 5 % hmotn. a K 5 % hmotn. Biodegradace STZ probíhala ve lOOml kultivačních baňkách s 2,8 g vlhké biomasy a 25,5 ml LBTE média na rotačním stroji (200 otáček/min; reakční teplota 20 °C) po dobu 72 h. STZ byl do reakční směsi přidán v čase t = 0 a jeho výchozí koncentrace byla 0,5 mg/L. Koncentrace STZ byla stanovena spektrofotometricky a HPLC. Procento degradace STZ stanovené v jednotlivých vzorcích (v supernatantu a peletu) dokumentuje tabulka 7 a 8.
Podmínky spektrofotometrického stanovení dle příkladu 7.
Podmínky HPLC:
Kolona: RP C18-Lichroprep Waters
Eluční směs: 70 % voda MilliQ: 29 % MeOH + 1 % kys. octová (pH 2,5) Průtok. 0,8 ml/min
Nanášený objem: 0,01 ml
Detekce při vlnové délce 260 a 285 nm
Teplota kolony: 30 °C
Čas analýzy: 10 min
Retenční čas: Látka 2. sulfathiazol 7,0 min
Tab. 7 Časový průběh degradace látky STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK v supematantu reakční směsi
FAL počáteční koncentrace (g/1) degradace (%)
24 h 48 h 72 h
STZ 0,5 58 69 75
Tab. 8 Časový průběh sorpce látky STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK v peletu reakční směsi
FAL počáteční koncentrace (g/1) sorpce (%)
24 h 48 h 72 h
STZ 0,5 7 4 2
Příklad 10 - Biodegradace směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK (poměr 3/7) při reakční teplotě 20 °C
Biomasy z čisté kultury kmene A narostlé na komplexním LB médiu a čisté kultury kmene K narostlé na MYEGly (200 otáček/min, 28 °C) byly odděleny centrifugací (12 000 x g, 10 min, 4 °C) a resuspendovány do čerstvého sterilního komplexního LBTE média tak, aby výsledná koncentrace byla 10 % hmotn. (vlhká hmotnost) a obsahovala kmen A v množství 3 % hmotn. a K 7 % hmotn. Biodegradace směsi SMX a STZ probíhala ve lOOml kultivačních baňkách s 2,8 g vlhké biomasy a 25,5 ml komplexního LBTE média na rotačním stroji (200 otáček/min; reakční teplota 20 °C) po dobu 72 h. Směs látek (250 mg STZ/L a 250 mg SMX/L) byla do reakční směsi přidána v čase t = 0. Procento degradace a sorpce směsi FAL stanovené v jednotlivých vzorcích supernatantu a peletu dokumentuje tabulka 9 a tabulka 10, respektive.
Tab. 9 Časový průběh degradace směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK v supematantu reakční směsi
počáteční koncentrace směsi (g/1) degradace (%)
24 h 48 h 72 h
SMX STZ SMX STZ SMX STZ SMX STZ
0,25 0,25 61 58 81 74 92 81
-9CZ 307652 B6
Tab. 10 Časový průběh sorpce směsi látek SMX a STZ směsným celobuněěným katalyzátorem AJK v peletu reakční směsi
počáteční koncentrace směsi (g/1) sorpce (%)
24 h 48 h 72 h
SMX STZ SMX STZ SMX STZ SMX STZ
0,25 0,25 4 7 3 5 3 4
Příklad 11- Biodegradace směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK (poměr 12/3) při reakční teplotě 20 °C
Biomasa z čistých kultur obou kmenů narostlých na komplexních LB médiích (200 otáček/min, 28 °C) byla oddělena centrifůgací (12 000 x g, 10 min, 4 °C) a resuspendována do čerstvého sterilního MTEYEGly média tak, aby její výsledná koncentrace byla 15 % hmotn. (vlhká hmotnost) a obsahovala kmen A v množství 12 % hmotn. a K 3 % hmotn. Biodegradace směsi STZ a SMX probíhala ve lOOml kultivačních baňkách s 4,3 g vlhké biomasy a 24,0 ml MTEYEGly média na rotačním stroji (200 otáček/min; reakční teplota 20 °C) po dobu 72 h. Směs látek (250 mg STZ/L a 500 mg SMX/L) byla do reakční směsi přidán v čase t = 0. Procento degradace a sorpce směsi FAL stanovené v jednotlivých vzorcích supematantu a peletu dokumentuje tabulka 11a tabulka 12, respektive.
Tab. 11 Časový průběh degradace směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK v supematantu reakční směsi
počáteční koncentrace (g/1) degradace (%)
24 h 48 h 72 h
SMX STZ SMX STZ SMX STZ SMX STZ
0,5 0,25 72 69 95 90 100 96
Tab. 12 Časový průběh sorpce směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK v peletu reakční směsi
počáteční koncentrace (g/1) sorpce (%)
24 h 48 h 72 h
SMX STZ SMX STZ SMX STZ SMX STZ
0,5 0,25 10 12 5 10 0 4
Příklad 12 - Biodegradace směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK (poměr 3/12) při reakční teplotě 20 °C
Biomasa z čistých kultur obou kmenů narostlých na komplexních LB médiích (200 otáček/min, 28 °C) byla oddělena centrifůgací (Í2 000 x g, ÍO min, 4 °C) a resuspendována do čerstvého sterilního LBTE média tak, aby její výsledná koncentrace byla 20 % hmotn. (vlhká hmotnost) a obsahovala kmen A v množství 4 % hmotn. a K 16 % hmotn. Biodegradace směsi STZ a SMX probíhala ve lOOml kultivačních baňkách s 5,6 g vlhké biomasy a 22,4 ml LBTE média na rotačním stroji (200 otáček/min; reakční teplota 20 °C) po dobu 72 h. Směs látek (400 mg STZ/L a 400 mg SMX/L) byla do reakční směsi přidána v čase t = 0. Procento degradace směsi FAL stanovené v jednotlivých vzorcích supematantu a peletu dokumentuje tabulka 13 a tabulka 14, respektive.
- 10CZ 307652 B6
Tab. 13 Časový průběh degradace směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem Λ/K v supernatantu reakční směsi
počáteční koncentrace (g/1) degradace (%)
24 h 48 h 72 h
SMX STZ SMX STZ SMX STZ SMX STZ
0,4 0,4 80 78 94 81 100 93
Tab. 14 Časový průběh sorpce směsi látek SMX a STZ směsným celobuněčným katalyzátorem AJK v peletu reakční směsi
počáteční koncentrace (g/1) sorpce (%)
24 h 48 h 72 h
SMX STZ SMX STZ SMX STZ SMX STZ
0,4 0,4 11 12 6 10 0 7
Průmyslová využitelnost
Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní nebo povrchové vodě podle tohoto vynálezu lze využít zejména v čistírnách odpadních vod pro odstranění těchto farmakologicky aktivních látek.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (6)

1. Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod nebo v povrchové vodě, při kterém se do odpadní vody nebo do povrchové vody přidá směs bakteriálních kmenů schopných degradace sulfonamidů, vyznačující se tím, že jako směs bakteriálních kmenů se přidá metabolicky aktivní směsná kultura bakteriálních kmenů Acinetobacter sp. a Kocuria sp. v poměru kmenů v rozmezí 1:4 až 4:1 v množství 0,01 až 20 % hmotn.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že bakteriální kmeny se před vytvořením metabolicky aktivní směsné kultury izolují z aktivovaného kalu čistíren odpadních vod nebo z kontaminované půdy.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že metabolicky aktivní směsná kultura se kultivuje v přítomnosti sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu sloužících jako sekundární zdroj energie při teplotě 20 až 40 °C a pH 6 až 8.
4. Směsný celobuněčný katalyzátor pro biodegradaci farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů, zejména sulfamethoxazolu a/nebo sulfathiazolu v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod nebo v povrchové vodě způsobem podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že je tvořen živným médiem s metabolicky aktivní směsnou kulturou bakteriálních kmenů Acinetobacter sp. a Kocuria sp. v poměru kmenů v rozmezí 1:4 až 4:1 v množství 0,01 až 20 % hmotn.
- 11 CZ 307652 B6
5. Směsný celobuněčný katalyzátor podle nároku 4, vyznačující se tím, že směs bakteriálních kmenů Acinetobacter sp. a Kocuria sp. v metabolicky aktivní směsné kultuře je v poměru 1:1.
6. Směsný celobuněčný katalyzátor podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že živné 5 médium je komplexní LB médium nebo minerální médium M9 obohacené o stopové prvky a organický zdroj uhlíku.
CZ2017-825A 2017-12-21 2017-12-21 Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor CZ2017825A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-825A CZ2017825A3 (cs) 2017-12-21 2017-12-21 Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-825A CZ2017825A3 (cs) 2017-12-21 2017-12-21 Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307652B6 true CZ307652B6 (cs) 2019-01-30
CZ2017825A3 CZ2017825A3 (cs) 2019-01-30

Family

ID=65039202

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-825A CZ2017825A3 (cs) 2017-12-21 2017-12-21 Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2017825A3 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105645598A (zh) * 2016-02-26 2016-06-08 天津大学 一种生物降解磺胺甲恶唑的方法及装置
CN105668806A (zh) * 2016-02-26 2016-06-15 天津大学 一种生物降解磺胺甲恶唑的方法

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105645598A (zh) * 2016-02-26 2016-06-08 天津大学 一种生物降解磺胺甲恶唑的方法及装置
CN105668806A (zh) * 2016-02-26 2016-06-15 天津大学 一种生物降解磺胺甲恶唑的方法

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
LARCHER S. et al.: „Biodegradation of sulfamethoxazole: current knowledge and perspectives", Applied Microbiology and Biotechnology, vol. 96, no. 2, 2012, str. 309 - 318, ISSN 0175-7598 *
WANG L. et al.: „Rapid degradation of sulphamethoxazole and the further transformation of 3-amino-5-methylisoxazole in a microbial fuel cell", Water Research, vol. 88, 2016, str. 322 – 328, ISSN 0043-1354 *
YANG Ch-W. et al.: „Bacterial communities associated with sulfonamide antibiotics degradation in sludge-amended soil", Environmental Science and Pollution Research International, vol. 23, no. 19, 2016, str. 19754 - 19763, ISSN 0944-1344 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2017825A3 (cs) 2019-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Roy et al. Assessment on the decolourization of textile dye (Reactive Yellow) using Pseudomonas sp. immobilized on fly ash: Response surface methodology optimization and toxicity evaluation
RU2601155C2 (ru) Композиция бактериальных штаммов, смесь для биоремедиации и применение указанной композиции для удаления из почвы загрязняющих веществ, а также способ очистки почвы от загрязняющих веществ
US9279134B2 (en) Methods for isolating bacteria
Ramani et al. Microbial degradation of microcystin in Florida’s freshwaters
Kim et al. Isolation, identification, and algicidal activity of marine bacteria against Cochlodinium polykrikoides
JP2024525237A (ja) デオキシニバレノールを分解する菌株及びその使用
WO2015184935A1 (zh) 一株高效底改芽孢杆菌及其制成的复合底改菌剂和应用
CN110819556B (zh) 一种根瘤菌及其菌剂和应用
Parameswari et al. Phycoremediation of heavy metals in polluted water bodies.
Nazli et al. Exopolysaccharides and indole-3-acetic acid producing Bacillus safensis strain FN13 potential candidate for phytostabilization of heavy metals
Yin et al. Biodegradation of cypermethrin by Rhodopseudomonas palustris GJ-22 isolated from activated sludge
Soliman et al. Characterization of some bacterial strains isolated from the Egyptian Eastern and Northern coastlines with antimicrobial activity of Bacillus zhangzhouensis OMER4
Wang et al. Sulfamethoxazole degradation by Aeromonas caviae and co-metabolism by the mixed bacteria
CN106011040A (zh) 一株降解氧氟沙星的苍白杆菌及其应用
Tempestti et al. Detoxification of p-nitrophenol (PNP) using Enterococcus gallinarum JT-02 isolated from animal farm waste sludge
KR101432425B1 (ko) 연안 갯벌과 갯지렁이로부터 동정된 복수의 균주 속 미생물을 포함하는 유기물 정화제
Shrivastava et al. Bioremediation of Yamuna water by mono and dual bacterial isolates
Ahmad et al. Potential of exopolysaccharides producing-lead tolerant Bacillus strains for improving spinach growth under lead stress.
Pal et al. Perspective of cyanobacterial harmful algal bloom (HAB) mitigation: Microcystis toxin degradation by bacterial consortia
KR20150121429A (ko) 암모니아 및 황화수소 악취 저감 효과를 갖는 미생물 및 이의 용도
Verma et al. In-vitro study on bioaccumulation and tolerance of heavy metals by endophytic fungi Alternaria alternata isolated from Cupressus torulosa D. DON
CZ307652B6 (cs) Způsob biodegradace farmaceuticky aktivních látek na bázi sulfonamidů v odpadní nebo v povrchové vodě, směsný celobuněčný katalyzátor
Borgave et al. Screening of alkaliphilic, haloalkaliphilic bacteria and alkalithermophilic actinomycetes isolated from alkaline soda Lake of Lonar, India for antimicrobial activity
CN112760262A (zh) 一种红霉素降解复合菌剂及其制备方法和应用
Vacondio et al. Screening of Marine-derived Fungi Isolated from the sponge Didemnun ligulum for Biodegradation of Pentachlorophenol