CZ307608B6 - Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin - Google Patents

Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin Download PDF

Info

Publication number
CZ307608B6
CZ307608B6 CZ2015-451A CZ2015451A CZ307608B6 CZ 307608 B6 CZ307608 B6 CZ 307608B6 CZ 2015451 A CZ2015451 A CZ 2015451A CZ 307608 B6 CZ307608 B6 CZ 307608B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fungi
deciduous
preparation
protection
inoculum
Prior art date
Application number
CZ2015-451A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015451A3 (cs
Inventor
Aleš Látr
Miroslav Vosátka
Matěj Pánek
František Šrámek
Martin Dubský
Petr Kotyza
Original Assignee
Symbiom, S.R.O.
VĂšKOZ, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Symbiom, S.R.O., VĂšKOZ, v.v.i. filed Critical Symbiom, S.R.O.
Priority to CZ2015-451A priority Critical patent/CZ307608B6/cs
Publication of CZ2015451A3 publication Critical patent/CZ2015451A3/cs
Publication of CZ307608B6 publication Critical patent/CZ307608B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin, tvořený inokulem na bázi symbiotických mykorhizních hub a inertním komponentem, jehož podstata spočívá v tom, že inokulum na bázi symbiotických mykorhizních hub sestává z tekuté směsi izolátů tvořených infektivními částicemi, fragmenty mycelia, vybraných druhů ektomykorhizních hub rodůa/neboa/neboa/nebov množství minimálně 1000 částic na jeden litr inokula, přičemž přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin obsahuje 90 až 100 % hmotn. inokula bázi ektomykorhizních hub/kg přípravku. Inertním komponentem přípravku k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin je pak rašelina obsahující infektivní částice, s výhodou spory, vybraných druhů ektomykorhizních hub roduv množství minimálně 1,5 mil. částic na 1 g inertního komponentu, přičemž přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin obsahuje 0 až 10 % hmotn. inertního komponentu/kg přípravku.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká přípravku pro ochranu některých listnatých a jehličnatých dřevin proti patogenům rodu Phytophthora.
Dosavadní stav techniky
Ochrana lesních, okrasných a kulturních rostlin známými organickými a anorganickými prostředky proti škodlivým organismům začíná být problematická z hlediska udržitelnosti, z důvodu zvyšování zátěže životního prostředí hromaděním toxických látek, přičemž ne vždy jsou zcela známé jejich nežádoucí vedlejší účinky, které mohou negativně ovlivňovat fungování celého ekosystému.
V současné době se při ochraně lesních, okrasných a kulturních plodin proti plísním a houbám (nejen v půdě) nejčastěji používají organické sloučeniny jako dikarbonidy, thiazoly, strobuliny, karbamáty (např. proti rzím nebo půdním oomycetám) a dále anorganické sloučeniny síry, které se používají např. proti padlí, nebo prostředky obsahující sloučeniny mědi či zinku, které se používají proti sypavce jehličnanů, plísni bukové, strupovitosti, peronospoře vinné révy, plísni bramborové atd.
Mezi nebezpečné patogeny širokého spektra rostlinných druhů patří také rod Phytophthora, který ohrožují volně rostoucí dřeviny. V lesních školkách je důvodem zvýšených materiálních nákladů a ztrát. V ČR bylo do současnosti nalezeno cca. 15 druhů tohoto rodu, mnohé z nich patří k invazním patogenům lesních i okrasných dřevin. Napadají kořeny rostlin a způsobují jejich hniloby. Při napadení klíčních rostlin a semenáčků dochází např. u buku lesního ke zničení jeho kořenového systému z 85 až 100 %, mortalita je 70 až 100 %. Dospělé stromy mají v důsledku infekce omezené zásobení nadzemních orgánů živinami a vodou, dochází k redukci olistění a odumírání koruny. Důsledkem může být odumření hostitelské dřeviny nebo její vážné poškození a dlouhodobé snížení přírůstu. Poškození korních pletiv je přitom vstupní branou pro sekundární patogeny.
Možnosti kurativního zásahu fungicidy jsou omezeny na aktivní růstová stadia. Proti sporám je zásah zcela neúčinný díky jejich odolným stěnám a nízké úrovni metabolismu a schopnosti přežívat v půdě řadu let i při velmi nízkých teplotách. V důsledku možného vzniku rezistence patogenu k těmto látkám je nutné jednotlivé skupiny fungicidů obměňovat.
Jednou z možností řešení je biologický způsob ochrany založený na použití různých mikrobiálních přípravků na bázi mykoparazitických hub, např. Trichoderma sp., která má obecně vysokou účinnost při potlačení rozvoje půdních patogenních hub.
Jedno ze známých řešení obsahuje patentový spis EP 0223662 popisující způsob přípravy prášku, který obsahuje mikroorganismy, například Trichoderma harzianum, Cellvibrio vulgaris, Bacillus spp., Corynebacterium spp., které způsobují degradaci posklizňových zbytků rostlin v půdě a na půdě. Prášek obsahuje směs mikroorganismů s kaolinem. Kaolin plní úlohu plnidla a nosiče mikroorganismů.
Patentový spis CZ 304147 popisuje způsob remediace a rekultivace lokalit kontaminovaných organickými polutanty ropného nebo koksochemického původu nebo ploch po důlní činnosti s ekologickými zátěžemi pomocí kultur mikroorganismů utilizujících organické polutanty, s tím že současná nebo následná rekultivace se provádí výsadbou stromků ve spojení s aplikací mykorhizních hub v kombinaci s podsevem leguminózními rostlinami inokulovanými
- 1 CZ 307608 B6 rhizosfémími bakteriemi, přičemž endomykorhizními houbami jsou s výhodou rody Glomus a/nebo Gigaspora a/nebo Acaulospora a/nebo Sclerocystis.
Technické řešení podle UV 23690 popisuje složení biologického přípravku s obsahem mykoparazitické houby Clonostachys rosea nebo Clonostachys catenulata a mykorhizní houby Glomus intraradices, využitelná v pěstitelské praxi, zvláště v ekologickém zemědělství, skleníkovém pěstování zeleniny, okrasných rostlin aj., s tím, že směsný produkt je vázán na anorganický nosič, s výhodou Perkasil nebo zeolit, v koncentraci konidií a chlamydospor min.
x 107/g, přičemž oba kmeny houby rodu Clonostachys jsou ve směsi zastoupeny ve větším poměru než houba Glomus intraradices.
Nevýhodou uvedených řešení je zejména skutečnost, že popisují složení, výrobu a způsob působení přípravků obsahujících mikroorganismy, ale nezohledňují potenciál mykorhizních hub pro ochranu dřevin vůči patogenům nejen z rodu Phytophthora.
Podstata vynálezu
Většinu nedostatků dosavadních přípravků či hnojiv odstraňuje přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin, tvořený inokulem na bázi symbiotických mykorhizních hub a inertním komponentem, jehož podstata spočívá v tom, že inokulum na bázi symbiotických mykorhizních hub sestává z tekuté směsi izolátů tvořených infektivními částicemi, fragmenty mycelia, vybraných druhů ektomykorhizních hub rodů Amanita a/nebo Pisolithus a/nebo Scleroderma a/nebo Hebeloma v množství minimálně 1000 částic na jeden litr inokula, přičemž přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin obsahuje 90 až 100% hmotn. inokula bázi ektomykorhizních hub/kg přípravku.
Inertním komponentem přípravku k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin je rašelina obsahující infekční částice, s výhodou spory, vybraných druhů ektomykorhizních hub rodu Pisolithus v množství minimálně 1,5 mil. částic na 1 g inertního komponentu, přičemž přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin obsahuje 0 až 10 % hmotn. inertního komponentu/kg přípravku.
Účinnost přípravku je založena především na vytvoření ektomykorhizní symbiózy s kořeny hostitelských dřevin, tzn. oboustranně prospěšného vztahu mezi dřevinou a houbou, který se běžně vyskytuje v půdách nenarušených přírodních ekosystémů a který je typický pro více než 3 % všech dřevin.
Mycelium symbiotické mykorhizní houby je schopno postupně kolonizovat rostoucí kořenový systém rostliny a významně se podílet na zlepšení příjmu živin (zejména fosforem a draslíkem), stimulaci růstu a celkového zdravotního stavu po celý život rostlin. Vytvořením sítě vnějšího mimokořenového mycelia v půdě se mnohonásobně zvětší aktivní absorpční povrch kořene, vytváří bariéru pro průnik patogenu k pletivům kořene a snižuje množství infikovatelných míst na kořenu. Převzetím mnoha funkcí vlasových kořenů snižuje množství kořenových exudátů a tím i atraktivitu kořenů pro půdní patogeny. Umožňuje tak chránit kořenový systém rostliny proti patogenům houbového původu a současně zvýšit odolnost rostliny proti některým dalším stresovým faktorům životního prostředí, např. proti nedostatku vláhy, transplantačnímu šoku apod. Současně snižuje potřebu fůngicidních látek. Jednou z výhod je skutečnost, že houbové mycelium, obsažené v přípravku podle tohoto technického řešení, nemá žádné toxické nebo patogenní implikace. Jedná se o organismy, přirozeně se vyskytující v půdě.
-2CZ 307608 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin je tvořen 90 % hmotn. tekutého inokula na bázi tří druhů ektomykorhizních hub rodů Amanita, Hebeloma a Scleroderma v množství 1000 částic najeden litr inokula, a 10 % hmotn. rašelinového komponentu s obsahem ektomykorhizní houby rodu Pisolithus v množství 1,5 mil. částic/g komponentu na 1 kg přípravku.
V polním infekčním pokusu se sazenicemi Fagus silvatica bylo při použití přípravku s obsahem ektomykorhizní houby Amanita muscaria dosaženo signifikantního výškového přírůstu 15 % u rostlin infikovaných patogeny rodu Phytophthora ve srovnání s neinfikovanými rostlinami, tloušťkový přírůst byl vyšší o 10 %. U sazenic s mykorhizní kolonizací kořenů tedy nedošlo ke snížení přírůstu v důsledku infekce patogeny ve srovnání s rostlinami bez mykorhizní kolonizace, u nichž jsou hodnoty výškového, resp. tloušťkového přírůstu v důsledku infekce sníženy v průměru o 28 %, resp. 6 %.
Příklad 2
Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin je tvořen 95 % hmotn. tekutého inokula na bázi tří druhů ektomykorhizních hub rodu Amanita, Hebeloma a Scleroderma v množství 1000 částic na jeden litr inokula, a 5 % hmotn. rašelinového komponentu s obsahem ektomykorhizní houby rodu Pisolithus v množství 1,5 mil. částic/g komponentu na 1 kg přípravku.
V polním infekčním pokusu se sazenicemi Fagus silvatica bylo při použití přípravku s obsahem ektomykorhizní houby Sclerodema citrinum dosaženo signifikantního výškového přírůstu 15 % u mykorhizních rostlin infikovaných patogeny rodu Phytophthora ve srovnání s neinfikovanými rostlinami. U rostlin s mykorhizní kolonizací kořenů tedy nedošlo ke snížení přírůstu v důsledku infekce oproti rostlinám bez kolonizace, u nichž jsou hodnoty výškového přírůstu v důsledku infekce sníženy v průměru o 28 %.
Příklad 3
Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin je tvořen 100 % hmotn. tekutého inokula na bázi tří druhů ektomykorhizních hub rodu Amanita, Pisolithus a Scleroderma v množství 1000 částic najeden litr inokula na 1 kg přípravku.
V polním infekčním pokusu se sazenicemi Castanea sativa bylo při použití přípravku s obsahem ektomykorhizní houby Pisolithus arrhizus dosaženo výškového, tloušťkového přírůstu 11,3 cm, resp. 1,8 mm u mykorhizních rostlin infikovaných současně patogeny rodu Phytophthora. Infikované rostliny bez mykorhizní kolonizace vykazovaly signifikantně nižší výškový (5,9 cm) i tloušťkový přírůst (0,6 mm).
Průmyslová využitelnost
Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin podle tohoto vynálezu je použitelný při produkci lesních, popř. okrasných listnatých a jehličnatých dřevin zejména ve školkařských provozech.

Claims (4)

1. Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin, obsahující inokulum na bázi symbiotických mykorhizních hub a inertní komponent, vyznačující se tím, že inokulum na bázi symbiotických mykorhizních hub sestává z tekuté směsi izolátů tvořených infektivními částicemi alespoň dvou vybraných druhů ektomykorhizních hub rodů Amanita, Pisolithus Scleroderma a Hebeloma, přičemž přípravek k ochraně dřevin obsahuje 90 až 100 % hmotn. inokula na bázi symbiotických ektomykorhizních hub v množství alespoň 1000 částic na litr inokula, a inertní komponent vybraný ze skupiny látek tvořených rašelinami obsahuje infektivní částice vybraných druhů ektomykorhizních hub rodu Pisolithus v množství alespoň 1,5 mil. částic na 1 g komponentu.
2. Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje do 10 % hmotn. inertního komponentu vybraného ze skupiny látek tvořené rašelinami na 1 kg přípravku.
3. Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že infektivními částicemi vybraných druhů ektomykorhizních hub jsou fragmenty mycelia těchto vybraných druhů ektomykorhizních hub.
4. Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že infektivními částicemi vybraných druhů ektomykorhizních hub jsou spory těchto vybraných druhů ektomykorhizních hub.
CZ2015-451A 2015-06-30 2015-06-30 Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin CZ307608B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-451A CZ307608B6 (cs) 2015-06-30 2015-06-30 Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-451A CZ307608B6 (cs) 2015-06-30 2015-06-30 Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015451A3 CZ2015451A3 (cs) 2017-01-11
CZ307608B6 true CZ307608B6 (cs) 2019-01-09

Family

ID=57793860

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-451A CZ307608B6 (cs) 2015-06-30 2015-06-30 Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307608B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1335724C (en) * 1987-08-10 1995-05-30 Carol A. Janerette Inoculum from ectomycorrhizal fungi forming endomycorrhizal infection with herbaceous plants
US20100021515A1 (en) * 2006-07-25 2010-01-28 Institut De Recherche Pour Le Developpement (I.R.D Novel compositions of fungal inocula, method for the preparation thereof, and use thereof for improving the growth of cultures
FR2969464A1 (fr) * 2010-12-23 2012-06-29 Inst Rech Developpement Ird Nouvelles compositions d'inocula fongiques, leur procede de preparation et leur application a l'amelioration de la croissance des cultures

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1335724C (en) * 1987-08-10 1995-05-30 Carol A. Janerette Inoculum from ectomycorrhizal fungi forming endomycorrhizal infection with herbaceous plants
US20100021515A1 (en) * 2006-07-25 2010-01-28 Institut De Recherche Pour Le Developpement (I.R.D Novel compositions of fungal inocula, method for the preparation thereof, and use thereof for improving the growth of cultures
FR2969464A1 (fr) * 2010-12-23 2012-06-29 Inst Rech Developpement Ird Nouvelles compositions d'inocula fongiques, leur procede de preparation et leur application a l'amelioration de la croissance des cultures

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Braz J Microbiol. 2011 Jul-Sep; 42(3): 1197–1204; Published online 2011 Sep 1. doi: 10.1590/S1517-838220110003000045; M. Dalong et al:"Growth response of Pinus densiflora seedlings inoculated with three indigenous ectomycorrhizal fungi in combination" *
Ecological Engineering, Volume 43, June 2012, Pages 95–103; Rui S. Oliveira et al:"Combined use of Pinus pinaster plus and inoculation with selected ectomycorrhizal fungi as an ecotechnology to improve plant performance" *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015451A3 (cs) 2017-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2694427C (en) Liquid mycorrhiza compositions
Pellegrini et al. Use of bark mulch pre-inoculated with Trichoderma atroviride to control Armillaria root rot
JP2007045757A (ja) 植栽資材
Tsvetkov et al. Mycorrhizal fungi Glomus spp. and Trichoderma spp. in viticulture
Kumari et al. Association of am (arbuscular mycorrhizal) fungi in fruit crops production: A review
Nisha et al. Application of AM Fungi with Bradyrhizobium japonicum in improving growth, nutrient uptake and yield of Vigna radiata L. under saline soil
Souna et al. Effect of mycorhization and compost on the growth and the protection of date palm (Phoenix dactylifera L.) against Bayoud disease
CZ307608B6 (cs) Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin
Savitha et al. Eco-friendly management of Alternaria Sesami incitant blight of sesame
Abdel-Monaim et al. Control of root rot and wilt disease complex of some evergreen fruit transplants by using plant growth promoting rhizobacteria in the New Valley Governorate, Egypt
Widnyana et al. The role of rizobacteria Pseudomonas alcaligenes, Bacillus sp. and mycorrhizal fungi in growth and yield of tomato plants
Naik et al. Role of arbuscular mycorrhiza in fruit crops production
CZ307607B6 (cs) Přípravek k ochraně listnatých dřevin
CZ28614U1 (cs) Přípravek k ochraně listnatých a jehličnatých dřevin
CZ28524U1 (cs) Přípravek k ochraně listnatých dřevin
Franco et al. Inoculation of Pinus pinea seedlings with Pisolithus tinctorius and Suillus bellinii promotes plant growth in benfluralin contaminated soil
Marin Effects of pesticides on the growth of ectomycorrhizal fungi and ectomycorrhiza formation
Ramachela et al. Effect of ectomycorrhizal fungi in the protection of Uapaca kirkiana seedlings against root pathogens in Zimbabwe
Premkumar et al. Biological control of tea diseases-A Review
Sharma et al. Disease status and combined effect of biological control and organic amendments in managing stem rot disease of carnation caused by Rhizoctonia solani
Bakr et al. Spent Mushroom as Eco-friendly Management Strategy of Root-knot Nematodes, Meloidogyne spp. Infecting Eggplant
Damszel et al. Disease prevention instead of fungicides-an emerging reality in forest protection
Mucha Trees and Mycorrhizal Fungi–A Remarkable Alliance
CZ2020346A3 (cs) Způsob ochrany výsadeb smrku ztepilého vůči fytopatogenním houbám
Alizadeh et al. Influence of oil palm-fungi interactions on soil microfungal community and growth profile of plant

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150630