CZ307507B6 - Stimulátor pro nevidomé - Google Patents

Stimulátor pro nevidomé Download PDF

Info

Publication number
CZ307507B6
CZ307507B6 CZ2015-392A CZ2015392A CZ307507B6 CZ 307507 B6 CZ307507 B6 CZ 307507B6 CZ 2015392 A CZ2015392 A CZ 2015392A CZ 307507 B6 CZ307507 B6 CZ 307507B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
blind
control unit
camera
grid
stimulus
Prior art date
Application number
CZ2015-392A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015392A3 (cs
Inventor
Denys Moskal
Original Assignee
Západočeská Univerzita V Plzni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Západočeská Univerzita V Plzni filed Critical Západočeská Univerzita V Plzni
Priority to CZ2015-392A priority Critical patent/CZ307507B6/cs
Publication of CZ2015392A3 publication Critical patent/CZ2015392A3/cs
Publication of CZ307507B6 publication Critical patent/CZ307507B6/cs

Links

Landscapes

  • User Interface Of Digital Computer (AREA)

Abstract

Stimulátor pro nevidomé, který je tvořen alespoň jednou kamerou (1) a řídicí jednotkou (2) umístěnými na brýlovým nosičem (B), kdy řídicí jednotka (2) má na svém vstupu připojen výstup kamery (1), a na svém výstupu připojenou skupinu zdrojů (31) podnětů uspořádaných v mřížce (3). Mřížka (3) je umístěna na straně brýlového nosiče (B), přiléhající k obličejové části, mezi řídicí jednotku (2) a zdroje (31) podnětů je umístěn DC/DC měnič (4) a registr (5), přičemž zdroje (31) podnětů jsou tvořeny piezoelektrickými krystaly a každý zdroj (31) podnětu je řízen signálem, který odpovídá intenzitě a barvě světla dopadajícího na příslušný pixel kamery (1).

Description

Stimulator pro nevidomé
Oblast techniky
Vynález se týká stimulátoru pro nevidomé, který je tvořen alespoň jednou kamerou a řídicí jednotkou umístěnými na brýlovém nosiči.
Dosavadní stav techniky
Světová zdravotnická organizace nevidomých uvádí, že na světě žije 150 mil. osob s těžkým zrakovým postižením, z čehož je 38 mil. nevidomých. Rok od roku se tato čísla zvyšují s prodlužováním délky života a s vyšší mírou výskytu zrakových onemocnění starších osob. V České republice je nevidomých lidí 150 až 200 tisíc. Uvedené skupině lidí mohou brýle zvýšit kvalitu života a samostatnost. Na trhu se nachází mnoho doplňku pro nevidomé, respektive pro lidi se zrakovým omezením. Nej žádanějším i pomůckami na trhu jsou brýle pro zprostředkované vidění. Tyto brýle jsou převážně opatřeny inteligentními zvukovými systémy popsanými v odborné literatuře:
J. J. van Rheede, C. Kennard, S. L. Hicks. Simulating prosthetic vision: Optimizing the information content of a limited visual display. Journal of Vision (2010) 10(14):32, 1-15;
L.H. Goldish and H.E. Taylor, The Optacon: A Valuable Device for Blind Persons, New outlook for the blind, published by the American Foundation for the Blind, Feb. 1974, pp. 49-56; E. Striem-Amit, L. Cohen, S. Dehaene, A. Amedi.
Reading with Sounds: Sensory Substitution Selectively Activates the Visual Word Form Area in the Blind. Neuron. Volume 76, Issue 3, 8 November 2012, Pages 640-652.
V současné době jsou pro nevidomé nabízeny dvě skupiny pomůcek, které jim pomáhají zprostředkovat vizuální vjem. První skupina je založena na rozpoznání textu ať už na obrazovce, v knize či například i v prostoru, jedná se o nápisy na obchodech, orientační značky a podobně, a převedení získané informace do hlasové podoby, která je nevidomému člověku předána do sluchátek. Druhá skupina pomůcek skenuje prostor okolo nevidomého kupříkladu ultrazvukem a IR kamerou a informuje ho též skrze sluchátko o geometrii respektive o překážkách v okolí. Vědci již totiž vyrobili a otestovali obdobné prototypy brýlí, které slepým lidem částečně nahrazují ztracený obraz, a tím jim výrazně pomáhají v orientaci po blízkém okolí. Podle odborných studií lze u téměř devadesáti procent nevidomých lidí v určitém rozsahu vysledovat tzv. zbytkové vidění. A právě pro tuto skupinu nevidomých byly v minulosti vyvinuty speciální brýle, které snímají obraz v rovině pohledu a zjednodušeně jej zobrazují na displeji před očima ve vysoce kontrastních a světelných barvách. Takovéto brýle mají sloužit především ke zlepšení orientace zrakově postižených po okolí, nikoliv k obnovení jejich zraku. Zakoupení takovýchto brýlí vede nevidomé k značné finanční úspoře, neboť vytrénování slepeckého psa je finančně náročné. Brýle běžně využívají dvojici kamer, které monitorují zorný úhel pozorovatele a určují vzdálenost okolních objektů, které pak jednoduše znázorní na světelném displeji. Nevidomí jsou kupříkladu schopni s brýlemi rozpoznat před nimi nacházející se předměty, či kde, kdo stojí, a to do vzdálenosti několika metrů. Technologie zabudované v brýlích nabízí i další pomocné funkce. S připojeným sluchátkem brýle kupříkladu nahlas uživateli vysvětlují vybrané nápisy, nebo dokonce naskenují čárový kód zboží v supermarketu a zjistí jeho cenu. Brýle mohou být také propojeny s mobilním telefonem a usnadnit tak nevidomým komunikaci.
Jsou již známy kupříkladu systémy, používané při pohybu robotů, a propojené se speciálním iPadem zobrazující Braillovo písmo. Aby se moderní roboti mohli pohybovat prostorem, potřebují rychlou a přesnou navigaci včetně systému, který nepřetržitě mapuje okolí. Jsou známy kupříkladu brýle se dvěma kamerami a množstvím senzorů, které zachytávají okolí a vytváří jeho 3D obraz. Ten je následně převáděn do řídicí jednotky v Bradlově písmu. V zařízení je
-1 CZ 307507 B6 zabudováno také zařízení zvané akcelerometr a gyroskop, který propočítává rychlost člověka a jeho vzdálenost od překážek. Uživatel veškeré informace vnímá přes drobný iPad, který je spojený s pružinkami reagujících na teplo. Pokud systém zaznamená v okolí předmět, rozehřeje dané místo pomocí těchto pružinek, které se aktivují a vytvoří hmatem rozeznatelné upozornění. Existují i zařízení v podobě speciálních smartphonů, které s využitím 2D map, akcelerometru a kompasu navigují hlasovými pokyny člověka na požadované místo.
V patentové literatuře je znám kupříkladu dokument CN 104000709, ve kterém jsou popsány brýle pro nevidomé s celkovou ztrátou zraku. Tyto brýle jsou vlastně tvořeny nosičem, který je opatřen signální sběmicovou jednotkou, řídicí a funkční jednotkou. Signální sběmicová jednotka je určena k sběru obrazových a zvukových informací a tyto informace jsou poslány do procesoru ovládajícím funkční jednotku k provedení odpovídajících instrukcí.
V dokumentu CN 103750987 jsou popsány inteligentní vodicí brýle pro slepce, které jsou tvořeny bezdrátovým GPS inteligentním terminálem, vestavěným zvukově ovládacím systémem, internetové řízenou platformou a brýlemi. Pokud nevidomý opustí domov a nasadí si brýle, v případě, že se ztratí nebo potřebuje z jakéhokoliv důvodu pomoc, zmáčkne tlačítko na brýlích, čímž dojde k lokalizaci jeho polohy a informace o jeho poloze jsou odesílány za pomocí GPS terminálu na síť. Informace je vyhodnocena a nevidomý je v případě potřeby snadno k nalezení.
V dokumentu CN 203234988 jsou popsané brýle pro navigaci uživatele, které jsou v obou obroučkách opatřeny tenkým krytem, ve kterém je uložen čip mikropočítače, čipy jsou vždy uspořádány v levém rámu brýlí a v pravém rámečku jsou uloženy ultrazvukové sondy uspořádány na jejich čelních plochách. Tyto navigační brýle mají výhodu v tom, že zatímco informace o vzdálenosti, rychlosti a orientací bariér jsou vypočítány pomocí ultrazvukového měření, i lidé s úplnou ztrátou zraku mohou být informováni o překážkách pomocí vibrací.
Existují rovněž speciální brýle, které člověku s aspoň minimálními zbytky zraku promítnou obraz na miniaturní obrazovky integrované v brýlových nosičích v nevelké vzdálenosti těsně před očima. Na masivních obroučkách brýlí je namontována videokamera, jejíž výstup je vysílán do miniaturního počítače. Speciální software pak obraz přenáší na průsvitné displeje na sklech brýlí. Součástí je i audio systém, který slepci sděluje informace o nápisech, které kamera zaznamená, včetně čísel.
Všechna výše uvedená řešení zvyšují nevidomým lidem se zbytky zraku podporu, která zvyšuje jejich vizuální informace o tom, co se děje kolem nich a umožňuje jim větší svobodu, nezávislost, jejich sebevědomí a mnohem lepší kvalitu života.
Popsaná provedení brýlí v odborné či patentové literatuře však mají řadu nedostatků. S jejich použitím lze jen obtížně rozpoznat barvy, obtížné je rovněž hardwarové omezení jejich řízení a manipulace s nimi na delší vzdálenost od domova nebo tovární omezení těchto inteligentních systémů.
Podstata vynálezu
Stimulátor pro nevidomé je tvořen alespoň jednou kamerou a řídicí jednotkou umístěnými na brýlovém nosiči. Řídicí jednotka má na svém vstupu připojen výstup kamery, a na svém výstupu připojenou skupinu zdrojů podnětů uspořádaných v mřížce. Mřížka je umístěna na straně brýlového nosiče, přiléhající k obličejové části. Mezi řídicí jednotkou a zdrojem podnětů je umístěn DC/DC měnič a registr, přičemž zdroje podnětů jsou tvořeny piezoelektrickými krystaly a každý zdroj podnětu je řízen signálem, který odpovídá intenzitě a barvě světla dopadajícího na příslušný pixel kamery.
-2CZ 307507 B6
V základním režimu jsou snímaná data z video kamer umístěných na brýlovém nosiči vyjádřená v obrazových prvcích, pixelech, převedena do mechanických vibrací jednotlivých zdrojů podnětu
- piezoelektrických krystalů. Toto zařízení lze použít především na oční víčka z důvodu vysoké citlivosti pokožky uživatele, nebo na jiném místě dostatečně citlivém pro zaznamenání vibrace ze zdroje podnětu kupříkladu na ramena, dolní končetiny nebo prsty.
V řídicí jednotce jsou obrazová data z každého pixelu nasnímaného kamerou převedena na pulzní amplitudový frekvenční signál do piezoelektrických krystalů uložených v mřížce v brýlovém nosiči. Každý pixel představuje jeden svíticí bod obrazu videokamery. Amplituda signálu odpovídá intenzitě světla a frekvence tohoto signálu odpovídá dané barvě světla. V nejjednodušším schématu je převáděn pouze jeden parametr z kamery do zdrojů podnětu, a to je intenzita, a to podle amplitudy nebo frekvence vibrací.
Hlavním cílem řídicí jednotky spojené s brýlovým nosičem je transformace video signálu do pulzního signálu - amplituda a frekvence - který je přiveden do zdrojů podnětu. Světlo dopadající z jednoho pixelu, maximálního rozlišení obrazu kamery, o intenzitě 12 000 luxů kupříkladu odpovídá barvě # 336600 ve formátu HEX. V řídicí jednotce je tento signál převeden na pulzní elektrický signál s amplitudou 60 V4-100 V a frekvenci 256 kHz. Tento signál je generován na zdroj podnětu, odpovídající piezoelektrický krystal, až dojde k jeho vibraci o frekvencí 256 kHz a s amplitudou ~ 2 -s- 15 pm. Obdobně je pomocí zařízení uživatelem indikováno celé spektrum existujících barev a uživatel je schopen rozpoznat, co se předním a v jaké vzdálenosti nachází. Amplituda signálu odpovídá intenzitě světla a frekvence tohoto signálu odpovídá dané barvě světla, viz obr. 1.
Základní schéma stimulátoru je zobrazeno na obr. 2 a na obr. 3 je uvedený příklad převedení pixelového stereo zobrazení tmavého domu a bílých oblaků na světlemodrém pozadí oblohy do piezoelektrické matice. Na obr. 3 je označena jen část kabelů mezi kamerami 1, řídicí jednotkou 2 a mřížkou 3, ve které jsou umístěny piezokrystaly 31. Nejmenší jednotkou digitální rastrové grafiky je reprezentován jedním pixelem U. Každý jednotlivý pixel 11 z kamer 1 je napojen na odpovídající zdroj podnětu 31 v mřížce 3.
Pro uvedený příklad, signál od každého pixelu modrého pozadí je převeden do odpovídajících krystalů 31 mřížky 3 (na obr. 3 jim odpovídají bílé čtverečky). Výsledkem je, že krystaly odpovídající modré obloze kmitají s frekvencí např. 100 kHz a amplitudou odpovídající napětí 120 V.
Paralelně je signál od každého pixelu bílých oblaků převeden do odpovídajících krystalů 31. Na obr. 3 jsou označeny šrafovanými čtverečky uprostřed mřížky 3 krystaly 31. Výsledkem je, že krystaly odpovídající bílým oblakům kmitají s frekvencí např. 160 kHz a amplitudou odpovídající napětí 90 V.
Signál z každého pixelu tmavého domu je nízký, a proto není převáděn do odpovídajících zdrojů 31 podnětu (na obr. 3 jsou označené černými čtverečky v dolní části mřížek krystalů).
Odlišné vibrace krystalů 31 v mřížkách 3 nevidomý uživatel identifikuje prostřednictvím kůže, a tak si skládá obraz toho, co je před ním:
- z frekvence 100 kHz a amplitudy, která odpovídá napětí 120 V, nevidomý rozumí, že se před ním nachází modrý a světlý objekt tj. vysoká amplituda je určena intenzitou světla od oblohy. Podle počtu zdrojů podnětů v matici, které kmitají s frekvencí 100 kHz, nevidomý rozpozná, že před ním je něco velkého. Jakmile nevidomý pochopí popsané tři vjemy dohromady, tak uvidí, že před ním je obloha,
- podle odlišnosti vibrací zdrojů podnětu uprostřed mřížky 3, nevidomý rozpozná, že se na obloze nachází jakýsi objekt. Podle frekvence 160 kHz pochopí, že se jedná o světlejší objekt ve
-3CZ 307507 B6 srovnání s pozadím. Podle toho, že tyto oblasti zdrojů podnětu jsou stejné na levém i na pravém kanálu (levá a pravá mřížka) nevidomý rozpozná, že je objekt poměrně vzdálen (stereoeffekt) a logicky usoudí, že se jedná o oblaka,
- nevidomí rozpozná, že je předním tmavý objekt, a to podle oblasti zdrojů podnětu, jelikož nevibrují. Kvůli tomu, že se tato oblast liší pro levý a pravý kanál (stereoeffekt) pochopí, zeje objekt velký a nachází se blízko. Podle kontur oblastí nevibrujících zdrojů podnětu nevidomý pochopí, že se jedná o dům.
Takovýmto způsobem si nevidomý složí celý 3D obraz svého okolí, a to bez pomoci komplikovaného softwaru. S vyšším počtem zdrojů podnětu dostává nevidomý přesnější obraz o okolí. Výhodou tohoto vynálezu je bezpochyby nezávislost uživatele na okolním prostředí, zařízení nemusí být kupříkladu napojeno bezdrátově na žádný vzdálený terminál. Další výhodou jsou i jeho nízké pořizovací náklady.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je znázorněn konkrétní přenos světelného signálu vyjádřeného v axelech na amplitudu a frekvenci konkrétní barvy, na obr. 2 je znázorněno schéma základního zapojení stimulátoru, na obr. 3 je znázorněno schéma stereo obrazů rastr kamery - zdroj podnětu, na obr. 4 je znázorněno schematicky jednokanálového zapojení stimulátoru, na obr. 5 je znázorněno schematicky dvoukanálového zapojení stimulátoru, na obr. 6 je znázorněn detail mřížky s piezoelektrickými krystaly.
Příklady uskutečnění vynálezu
Základní schéma stimulátoru je zobrazeno na obr. 2. a obr. 3. V tomto schématu není zobrazen elektrický zdroj. Videokamery 1 umístěné na brýlovém nosiči B jsou propojeny s řídicí jednotkou 2. V řídicí jednotce 2 jsou obrazová data z každého pixelu 11 kamery převáděna na pulzní amplitudový frekvenční signál pro piezoelektrické krystaly 31 uložené v mřížce 3 rovněž uložené na brýlovém nosiči B.
Příklad 1
Jednokanálové schéma stimulátoru je znázorněno na obr. 4, v tomto zapojení je intenzita světla převedena na frekvenci. Řídicí jednotka 2 Arduino ADK 7 je spojena s kamerou 1 Adafruit TTL JPEG VC0706 chipset pomocí kabelů RX a TX. Video data z kamery 1 jsou převedena řídicí jednotkou 2, na digitální sekvence. Řídicí jednotka 2 generuje pulzy v podobě digitálních sekvencí do piezoelektrického krystalu 31 uloženého v mřížce 3 pomocí zpětné smyčky. Tato sekvence obsahuje údaje o pohybu piezoelektrických krystalů 31 v mřížce 3. Data z každého aktivního pixelu z TTL kamery 1 odpovídají posunutí jednoho piezoelektrického krystalu se stejnou vertikální a horizontální souřadnicí v mřížce 3. Posuny piezoelektrických krystalů 31 v mřížce 3 jsou napájeny kabelem z 100 150 V DC / DC měniče 4 (viz schéma v publikaci
TransistorTechniques, Gemsback knihovna, Inc., New York, 1956, pp. 71 - 76). Celkové napájení je zajištěno elektrickým zdrojem.
Příklad 2
Dvoukanálové schéma stimulátoru je znázorněno na obr. 5. a na obr. 6. Celé schéma je řízeno řídicí jednotkou 2 Arduino ADK 24. TTL kamery 1 Adafruit TTL JPEG kamery VC0706 chipset jsou připojeny k řídicí jednotce 2 kabelem RX a TX. Videodata z TTL kamer 1 jsou převedena
-4CZ 307507 B6 řídicí jednotkou 2 na digitální sekvenci. Řídicí jednotka 2 je spojena s registrem 5 tvořeným čipy
74HC595. Tyto čipy jsou poháněny 4- 5 V napájením. V registru 5 je digitální sekvence rozdělena mezi více kanálů a napojena na mřížku 3, tvořenou piezoelektrickými krystaly 31. Posuny piezoelektrických krystalů 31 v mřížce 3 jsou napájeny 60 4- 150 V kabelem z DC/DC konvertoru
5. Celkové napájení je zajištěno elektrickým zdrojem. Celé zařízení je uzemněno.
Provedení mřížky 3 je obdobné jako u LED displeje. Mřížka 3 je konstruována tak, že každý pixel odpovídá jednomu piezoelektrickému krystalu 31, který je zapojen mezi svislými a vodorovnými dráty s diodami 32 DFLS1200. Přítomnost digitálního signálu na vertikálním tranzistoru 33 FMMT625 a horizontálním tranzistoru 34 FMMT625, způsobí posun piezoelektrického krystalu 31 PL055.30 z důvodu přímé polarity k diodě 32. Napětí pro pohyb piezoelektrických krystalů 31 je dostatečně vysoké, přibližně 100 V. Z tohoto důvodu je nutné použít DC/DC měnič 4.
Průmyslová využitelnost
Vynález je široce využitelný pro zrakové postižené osoby a zásadním způsobem napomáhá při zlepšení orientace nevidomého v neznámém prostředí.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stimulátor pro nevidomé, který je tvořen alespoň jednou kamerou (1) a řídicí jednotkou (2) umístěnými na brýlovém nosiči (B), vyznačující se tím, že řídicí jednotka (2) má na svém vstupu připojen výstup kamery (1), a na svém výstupu připojenou skupinu zdrojů (31) podnětů uspořádaných v mřížce (3), kdy mřížka (3) je umístěna na straně brýlového nosiče (B), přiléhající k obličejové části, mezi řídicí jednotku (2) a zdroje (31) podnětů je umístěn DC/DC měnič (4) a registr (5), přičemž zdroje (31) podnětů jsou tvořeny piezoelektrickými krystaly a každý zdroj (31) podnětu je řízen signálem, který odpovídá intenzitě a barvě světla dopadajícího na příslušný pixel kamery (1).
CZ2015-392A 2015-06-09 2015-06-09 Stimulátor pro nevidomé CZ307507B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-392A CZ307507B6 (cs) 2015-06-09 2015-06-09 Stimulátor pro nevidomé

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-392A CZ307507B6 (cs) 2015-06-09 2015-06-09 Stimulátor pro nevidomé

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015392A3 CZ2015392A3 (cs) 2016-12-21
CZ307507B6 true CZ307507B6 (cs) 2018-10-24

Family

ID=57793959

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-392A CZ307507B6 (cs) 2015-06-09 2015-06-09 Stimulátor pro nevidomé

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307507B6 (cs)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5636038A (en) * 1996-06-24 1997-06-03 Lynt; Ingrid H. Apparatus for converting visual images into tactile representations for use by a person who is visually impaired
US6055048A (en) * 1998-08-07 2000-04-25 The United States Of America As Represented By The United States National Aeronautics And Space Administration Optical-to-tactile translator
EP1293184A2 (en) * 2001-09-17 2003-03-19 Seiko Epson Corporation Walking auxiliary for person with dysopia
DE102004032079A1 (de) * 2004-07-02 2006-01-26 Scylab Gmbh Vorrichtung zur fühlbaren veränderlichen Darstellung von durch zeitgleich mit 3D-Erfassungstechnik bereitgestelltem Datenmaterial
CZ21055U1 (cs) * 2010-04-22 2010-06-28 Vrábel@Roman Mechanická tabulka
DE102009059820A1 (de) * 2009-12-21 2011-06-22 Dietrich, Karl Werner, Dr., 51519 Orientierungshilfe für Blinde durch den Tastsinn
US20130201308A1 (en) * 2011-06-10 2013-08-08 Yun Tan Visual blind-guiding method and intelligent blind-guiding device thereof

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5636038A (en) * 1996-06-24 1997-06-03 Lynt; Ingrid H. Apparatus for converting visual images into tactile representations for use by a person who is visually impaired
US6055048A (en) * 1998-08-07 2000-04-25 The United States Of America As Represented By The United States National Aeronautics And Space Administration Optical-to-tactile translator
EP1293184A2 (en) * 2001-09-17 2003-03-19 Seiko Epson Corporation Walking auxiliary for person with dysopia
DE102004032079A1 (de) * 2004-07-02 2006-01-26 Scylab Gmbh Vorrichtung zur fühlbaren veränderlichen Darstellung von durch zeitgleich mit 3D-Erfassungstechnik bereitgestelltem Datenmaterial
DE102009059820A1 (de) * 2009-12-21 2011-06-22 Dietrich, Karl Werner, Dr., 51519 Orientierungshilfe für Blinde durch den Tastsinn
CZ21055U1 (cs) * 2010-04-22 2010-06-28 Vrábel@Roman Mechanická tabulka
US20130201308A1 (en) * 2011-06-10 2013-08-08 Yun Tan Visual blind-guiding method and intelligent blind-guiding device thereof

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Korres, Georgios, Ahmad El Issawi, and Mohamad Eid. "TActile Glasses (TAG) for Obstacle Avoidance." Universal Access in Human-Computer Interaction. Aging and Assistive Environments. Springer International Publishing, 2014. 741-749. http://www.researchgate.net/profile/George_Korres/publication/271371425_TActile_Glasses_(TAG)_for_Obstacle_Avoidance/links/54c6366a0cf256ed5a9cff9d.pdf *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015392A3 (cs) 2016-12-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10528815B2 (en) Method and device for visually impaired assistance
JP6030582B2 (ja) 視覚障害を有する個人のための光学装置
Hu et al. An overview of assistive devices for blind and visually impaired people
US10509466B1 (en) Headwear with computer and optical element for use therewith and systems utilizing same
US10571715B2 (en) Adaptive visual assistive device
Hoang et al. Obstacle detection and warning system for visually impaired people based on electrode matrix and mobile Kinect
US7308314B2 (en) Method and apparatus for sensory substitution, vision prosthesis, or low-vision enhancement utilizing thermal sensing
WO2016086440A1 (zh) 针对全盲人群的可穿戴式引导设备
CN110275603A (zh) 分布式人造现实系统、手镯设备和头戴式显示器
JP2021002394A (ja) 仮想画像生成システムにおけるテキストをより効率的に表示するための技法
CN108780578A (zh) 用于增强现实系统的直接光补偿技术
CN103941854A (zh) 眼镜型操作器件、眼镜型操作系统和电子设备
US10104464B2 (en) Wireless earpiece and smart glasses system and method
US20200089003A1 (en) Electronic device
Liu et al. Electronic travel aids for the blind based on sensory substitution
KR20190069919A (ko) 시각 장애인용 보행 보조 장치 및 시스템
WO2010142689A2 (en) An object detection device
US20120282585A1 (en) Interest-Attention Feedback System for Separating Cognitive Awareness into Different Left and Right Sensor Displays
KR20120048981A (ko) 운전자를 위한 다기능 신체착용 컴퓨터
Akhter et al. A Smartphone-based Haptic Vision Substitution system for the blind
CN111329736B (zh) 借助振动反馈感知环境图像的系统
CZ307507B6 (cs) Stimulátor pro nevidomé
US20190065854A1 (en) System and method for visio-tactile sensing
CZ29218U1 (cs) Stimulátor pro nevidomé
JP2019215631A (ja) 作業特定システム、作業特定システムにおける機械学習方法、プログラム、記録媒体、および作業特定方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200609